Stompwijk schonk zijn jubilerende herder een onvergetelijk feest Oude-Wetering vierde dankbaar het 40-jarig priesterfeest van pastoor Saraber Manifestatie van eenheid DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE LEIDSE COURANT „De Meester is er. Hij roept U", stond geschreven op het schild boven de erepoort bij het kerkhek. Ongetwijfeld zal pastoor J. D. Sistermans aan dit opschrift gedacht hebben toen Ètij alleen staande op het priesterkoor voor liet altaar zijn Heer begroette, nadat hij door bruidjes, misdienaars en gees telijken begeleid zijn intocht gedaan had in de kerk, waar de gelovigen in een' welkomstlied hem hulde boden en hun trouw betuigden aan de herder, die veertig jaren in goede en kwade tijden gestreden had voor 's Heren zaak. Als een nederige dienstknecht stónd de jubilaris voor zijn Heer, ter wijl in deze ontroerende ogenblikken de jubelzang opsteeg tot Gods troon. hartelijke gelukwensen met dit bij zondere jubilé en hoop dat u in lengte van dagen uw herderlijke taak met zorg en ambitie mag blijven verrich te". Pastoor Sistermans dankte de bur gemeester met een kort woord en nam vervolgens plaats in de open landauer en deed zijn intocht in de parochie. De vele groepen parochia nen langs de weg brachten wuivend een eerste welkom aan de jubilaris, die vergezeld was van de burge meester, pater J. v. d. Linden C.M., kap. J. Velthuyse. In de volgkoetsen hadden plaats genomen de leden van het kerk- en armbestuur. Bij de kerk aangekomen gingen de landauers uit de stoet en stelde zich op rond het H. Hartbeeld. Intocht in parochie Aan de intocht in de kerk was voorafgegaan de triomphale intocht in de parochie. Bij de „Drie Molens" stonden tijdig de afgevaardigden van de parochie gereed om de jubilaris te ontvangen, die precies half zeven arriveerde en verwelkomd werd door burgemeester Banning, die als vólgt sprak: „Het is mij een groot voorrecht als burgemeester *u een van harte wel kom toe te roepen aan u, pastoor, nu u een schoon feest te wachten staat. Ik kan mij nog levendig herinneren dat u uw intrede deed in deze pa rochie onder hagel en regen. Nu mag ik u verwelkomen onder andere om standigheden en mooi weer en ?o te zien uiterlijk in de beste omstandighe den om het grote feest mee te maken. Toen u tot priester werd gewijd was ik nog een broekje en het is moeilijk mij daarom in te stellen op uw. le ven, waardoor u door 40 jaar arbeid achting en respect hebt afgedwon gen. Moge de goede God u nog heel lang voor Stompwijk sparen, uw herderlijke zorg en toewijding in het dagelijks leven blijven schenken. Stompwijk heeft zich opgemaakt zijn pastoor te huldigen en ik ben er van overtuigd, dat deze huldiging ook uw persoon betreft. Ik bied u mijn Pastoor Sistermans van Stompwijk wordt de kerk binnengeleid. Feestelijke stoet. Gezeten in de landauer zag de ju bilaris hoe de parochie zich had op gemaakt om in een feestelijke stoet zijn herder te begeleiden. Herauten te paard openden de stoet, gevolgd door een groot aantal ruiters van de LTJ, tamboers en pijpers en het fan faregezelschap „Juliana". Een praal wagen machtig getooid met witte en gele bloemen, voorstellende „Ge loof", torste bruidjes, die met lin ten verbonden waren met het Kruis. Deze wagen droeg als opschrift: „In nómine Patris et Filii et Spiritus Sancti". Een praalwagen in groene kleuren, voorstellende de Hoop, droeg als spreuk: „In te Domine speravi, non confundar in aeternum". Pastoor Sistermans te Stompwijk dankt voor het gejuich de parchianen. Onder: Er reden in de stoet praal wagens mede, met bruidjes getooid. De bruidjes op deze wagen hadden hun linten aan het symbool van de Hoop een „Anker". De 3e praalwa gen stelde voor de Liefde, en was geheel in rode kleuren gehouden en droeg als symbool het Hart „Cor Jesu bonitate et Amore Plenum", werd als titel gevoerd. Grote groepen versier de fietsen, leden van HVS en Stomp- wijkse Boys completeerden de stoet, die gesloten werd door een groep van de EHBO. Welkom. Na de hierboven reeds beschreven intocht in de kerk sprak kap. Velt huyse een kort welkomstwoord: „Wij roepen u allen van harte welkom toe, omdat het hart wil roepen nu onze priester 40 jaar zijn arbeid heeft ver richt. Wij beminnen hem allen nu hij reeds 14 jaar ons middelpunt is. Nu bloemen en feestversiering, licht en lied zo duidelijk spreken, moeten alle woorden overbodig zijn. Er is moei lijk iets toe te voegen aan deze groot se parochiemanifestatie. Wanneer 'n boek geschreven zou worden met als inleiding en hoofdstuk lof en eer, dan past alleen nog de titel „hulde". Door uw hartelijkheid en gemoede lijkheid voor ieder in de loop van 40 jaar zijn honderden tot u ingegaan. Nu zijn de rollen omgekeerd en allen willen u hartelijk gelukwensen, maar met bijna 2000 parochianen gaat dit niet. Daarom is het hart van de parochie opgetooid en ontvangen de parochianen, daar, zoals u hen in uw hart hebt ontvangen en troost en kracht hebt gebracht en moeilijk heden ljebt opgelost. Ongetwijfeld zult u terugdenken aan 40 jaar gele den, toen u uw eerste priesterlijke zegen gaf, ook nu nodig ik u uit na mens allen, uw vruchtbare en rijke priesterlijke zegen te willen geven. Met ontroering, die doorklonk in zijn stem, gaf de jubilaris zijn zegen, waarna hij een kort Lof opdroeg, hierbij geassisteerd door pater v. d. Linden en kap. v. Veen. De jubeldag. Woensdag 15 aug. 1956 was de jubeldag zoals stond aangekondigd in het aan elk gezin verstrekte feest programma. De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis opgedragen door de jubilaris, geassisteerd door de oud-kapelaans prof. A. Hammer- stein, N. v. Pasen en v. Veen, terwijl verschillende geestelijken en burge meester en mevrouw Banning hun plaats hadden ingenomen op het priesterkoor. De feestpredikatie werd gehouden door pater J. v. d. Linden, die als tekst had gekozen: Om wille van uw dienaar David, wendt uw aangezicht niet af van uw gezalfde" en met deze tekst als leidraad in ging op de eigenschappen van de jubilaris. Het kerkkoor o.l.v. de heer F. Cop- mig „Veni Creator" van Joh. Algra en tijdens de H. Mis de altijd weer feestelijk klinkende „Missa Pontifi- calis" van L. Perosi het „Ave Maria" van J. Arcadelt en de grote priester- cantate „Haec est Dies" van J. van Schaik. Om 11 uur verenigden de jubilaris, familieleden en genodigden zich ronde de feestelijk versierde tafels in het „Blesse Paard" voor 'n feestelijk ontbijt. Receptie. In dezelfde zaal werd om 2 uur ook de officiële receptie gehouden, waarbij vele genodigden als verte genwoordigers van de parochie aan wezig waren en gelukwensen verge zeld gingen van geschenken. De secretaris van het kerkbestuur, de heer P. v. d. Geest, bracht felicitaties over namens kerkbestuur en deed 'n beroep op de mensenkennis van de jubilaris om de moeite, inspanning en offers die gebracht zijn, te kunnen begrijpen. Martien en Bep v. Leeu wen brachten bloemen aan voor de jubilaris en boden deze aan in een samenspraak. De heer J. Boogman bood namens de parochie het feest geschenk aan, bestaande uit een uit* gebreide en geheel gerestaureerde sacristie. Een maquette van suiker, vervaardigd door bakker Casper en aangeboden door diens dochterjes, gaf in miniatuur weer, wat de parochie haar herder aanbood. In de maquette zat nog een enveloppe met inhoud als persoonlijke gave. Ook schaarde zich weer onder de sprekers burgemeester Banning, die zich, zoals hij zei, vandaag op de eerste plaats katholiek voelde. „Nu ik alles hier heb meegemaakt in een prachtige roomse sfeer dan gaat er een en ander door men heen. Vandaag ben ik weer eens wakker geschud in mijn waardering van hen die ons geestelijk leiden. De hele parochie is dan ook een grote jubel nu de pastoor 40 jaar priester is. Voor mij zijn er minder zorgen, zolang het priesterlijk gezag door de bevolking wordt hoog gehouden. Ik moge daarom wensen, pastoor, dat het moeilijke werk in de komende jaren geschraagd wordt door uw pa rochianen". Hierna boden welpen, gidsen en kabouters hun gelukwensen aan in versvorm. Als laatst^ spreker bood de heer A. Luiten namens de verenigingen een album aan, waarin de fotorepor tage van de beide feestdagen een plaats zal vinden. Spreker hoopte, dat wanneer de jubilaris wellicht eens rustend pastoor zal zijn, hij nog menigmaal in dit album zal kijken. „Aan rusten denk ik niet", zei de jubilaris in zijn dankwoord. „Rusten is een slecht vak. Na iedereen, die meegewerkt had om deze feestdag te doen slagen te hebben bedankt, sprak de jubilaris de hoop uit tot aan de schone voleinding te kunnen blij ven werken in de parochie van Stompwijk, een parochie zoals er niet veel zijn in ons land, een paro chie, waar goedheid is, en aanhan kelijkheid en volgzaamheid heersen, waar zoveel eerbied is voor de pries ters. Als God mij de kracht en ge zondheid geeft zal ik bij u blijven en onder u werken tot het einde toe. De promotor of beter gezegd de motor van deze feestelijkheden de kapelaan kreeg een ovationeel applaus, uitgelokt door de heer A. Luiten aan het slot van zijn hier boven gememoreerde toespraak. Manifestatie van eenheid. Een plechtig Danklof met een dankbaar Te Deum besloot de op deae feestdagen gehouden manifestatie van de gehele parochie van St. Lau- rentius, een manifestatie van katho lieke eenheid, een grandioos feest van bloemen, zang en licht, waar van het kerkgebouw tot in verre om geving in de avonduren getuigenis aflegde door te schitteren in een magnifieke verlichting door schijn werpers, welke verlichting door de burgemeester namens de gemeente was aangeboden. Bij de aanvang van de feestelijk heden bij gelegenheid van het 40-jarig priesterjubileum van pastoor J. G. A. Saraber hebben de parochianen van St. Jacobus Major te Oude Wetering hun jubilerende herder een grootse ontvangst bereid. Aan de grens van de parochie werd de pastoor verwel komd door het Kerk- en Armbestuur. Onder de vrolijke klanken van het muziekgezelschap „Door Gunst Ver kregen" en voorafgegaan door de welpen en een groep bruidjes maakte de pastoor een feestelijke rondrit door de gehele parochie. Overal wapperden vrolijk de vlaggen en pauselijke wim pels en ondanks het frisse weer ston den op vele plaatsen de inwoners van Oude Wetering buiten om hun feest vierende herder te begroeten. Bij aankomst aan de kerk werd de pastoor een welkom toegeroepen door notaris A. H. J. Lohman en in triomf werd de jubilaris de smaakvol met bloemen versierde en tot de laatste plaats bezette kerk binnengeleid. On der de plechtige tonen van een door allen gezongen welkomstlied knielde pastoor Saraber, die zichtbaar ont roerd was, neer voor het altaar. De feestelijke intocht werd besloten door een kort Lof, gecelebreerd door de jubilaris met assistentie van zijn broers, de paters Bernard en George. De plechtige Hoogmis. Het hoogtepunt van het feest vorm de de Plechtige Hoogmis die op het feest van Maria-ten-Hemel-Opneming door pastoor Saraber, wederom met assistentie van zijn priester-broers, werd opgedragen. Tijdens deze plech tigheid waren behalve de familie leden van de pastoor oa. aanwezig de burgemeester van Alkemade, mr. E. J. M. v. Kolfschoten, de gemeente secretaris de heer W. J. v. Harteveld, de president-kerkvoogd der Ned. Her- vonmde Gemeente, de heer C. v. d. Berg en vele anderen. Door het zangkoor werd uitgevoerd de onder leiding van de heren P. H. van den Broek en H. J. de Jeu inge studeerde Missa Mariae Assumptae van Luigi Bottazzo en de wisselende gezangen van de feestdag. Subliem klonk het juichende Gregoriaans. Prachtig van toon was de tere en devote muziek van Bottazzo, die voor dit Maria-feest een moderne en zeer welluidende mis componeerde. Wel licht, dat een wat sneller tempo de uitzonderlijke kwaliteit van deze muziek nog beter tot zijn recht had doen komen. Gaarne zullen wij de fraaie compositie bij voorkomende gelegenheden opnieuw beluisteren en telkens bij het horen van de schone klanken zal pastoor Saraber herin nerd worden aan de grote dankbaar heid, waarmede de parochie zijn 40- jarig priesterschap vierde. Dankbaarheid was ook het onder werp van de weleerwaarde heer M. de Jong, een priesterzoon van de parochie, die de feestpredikatie hield naar aanleiding van de profetische tekst van Jer. 1:0 en 10: „Zie ik leg U mijn woorden in de mond! He den geef Ik U volmacht over volken en koninkrijken...." Spreker schilderde de jubilaris als een zeer plichtsgetrouw en hoog staand pastoor. Een priester moet zijn een andere Christus, een mid delaar en offeraar tussen God en de gelovigen en een man van het woord Gods. Deze eigenschappen bezit pas toor Saraber in hoge mate. De ge lovigen zijn dikwijls, in de goede zin van het woord, veeleisend en een pastoor ontmoet juist wegens het ter rein waarover zich zijn werkzaam heden uitstrekken veel wanbegrip. Maar beseffen de parochianen wel steeds in voldoende mate dat het werk van een priester hoofdzakelijk van geestelijke aard is? En juist op dat terrein blinkt pastoor Saraber uit. Evenals Mozes bad voor het kort zichtige Joodse volk en door God werd vefhoord, zo ook bidt de pas toor dagelijks en veel meer dan de mensen wel weten voor alle nood wendigheden van zijn parochianen. En waar mensen bidden, daar kan God moeilijk weerstaan. Daarom is er alle reden voor dankbaarheid en is het juist en passend om op de dag waarop de pastoor voor 40 jaar met de priesterlijke macht werd bekleed, feest te vieren. Tijdens het uitreiken van de H. Communie speelde de organist de heer A. Bottenberg, de bewerking van een cantate van J. S. Bach. Na het Ave Maria van Halier bracht hij tengehore de Toccata en Fuga in D. mineur, eveneens van J. S. Bach. Aanbieding van het huldeblijk. Een tweede hoogtepunt van het jubileum vormde de aanbieding van het huldeblijk van de gehele parochie in de R. K. Parochiale school. Behalve de leden van het Kerk- en Arm bestuur, het jubileum-comité en 33 medewerkers had zich in de school een groot aantal genodigden verza meld. Onder een hartelijk applaus deed de jubilaris zijn intrede. Het oudste lid van het Kerkbestuur de heer G. Rotteveel, sprak namens Pastoor Saraber te Oude-Wetering tijdens de huldiging. de gehele parochie de feesteling toe en bracht de pastoor aller lof en dank over voor het inspirerende voorbeeld dat hij voor zijn parochianen was, gedurende de ruim 20 jaren dat hij als herder is gesteld ver de parochie van St. Jacobus Major. Hij hoopte, dat met het cadeau dat hij namens de parochie mocht aanbieden een harte ging en onthulde een prachtig televi- wens van de pastoor in vervulling sietoestel. Hij sprak de wens uit, dat dit moderne communicatiemiddel de herder nog meer dan tot nu toe in staat zou stellen om het wereldgebeu ren te volgen. Moge dit cadeau er toe bijdragen, dat de persoonlijke band tussen pastoor en parochianen nog wordt verstevigd. Burgefneester E. J. M. v. Kolfscho ten zei in zijn gelukwens, dat de pas toor in zijn overgrote bescheidenheid zijn jubileum liever zou hebben ge vierd op intieme wijze zonder open baarheid. Zinspelend op de in de naaste toekomst te verwachten grote uitbreiding van de parochie en de daarmede gepaard gaande belangrijke wijzigingen, wenste de burgemeester de jubilaris toe, dat God hem rijkelijk zou zegenen en hem het juiste inzicht zou geven. Niet alles kan alleen door het ge meentebestuur worden gedaan, doch bij de op handen zijnde werkzaam heden wenste de burgemeester de jubilaris Gods rijke zegen toe. Hij overhandigde de pastoor „een roker tje" waarvan hij hoopte dat hij er op zijn gemak en kijkend naar de tele visie van zou genieten. De heer P. v. d. Velden, die sprak als bestuurlid van het Groene Kruis, maakte gewag van de belangrijke plaats, die deze vereniging ten aan zien van de volksgezondheid te Oude Wetering innam. Pastoor Saraber was hiervan diep doordrongen en had dan ook in de loop der jaren steeds zijn oprechte belangstelling getoond. Hij hoopte, dat dit in de toekomst on veranderd zal blijven. Hij overhan digde de jubilaris een zilveren bestek namens de vereniging en voegde als persoonlijk geschenk hieraan nog een boekwerk toe. Als voorzitter van de stichting R. K. Maria-kleuterschool bood de heer Vonderbank zijn felicitaties aan. Hij maakte hierbij melding van 't cadeau, dat reeds vóór de vacanties door de teide scholen te Oude Wetering was Voor vervolg zie pag. 2, 2e blad.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7