®e£<2icl6e0oii4cmt De MIJN te geeft HAAR MARC1NELLE PROOI terug i DE DOOFPOT Doch slechts node en in traag tempo Suez-kanaal conferentie te Londen begonnen Nasser stuurde toch 'n pottenkijker Von Neuratti overleden CORRUPTIESCHANDAAL moet de doofpot in Politiek is belangrijker Scheepsramp in Stille Oceaan Standpunten van K.V.P. en P.v.dA. niet te overbruggen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13882 doet weer dienst Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes f 1.60 Werkploegen te kampen met grote moeilijkheden Hedenmorgen waren in totaal de lijken van 94 slachtoffers van de Bel gisch mijnramp geborgen. De eerste dag waren het er 9, zaterdag 2, dinsdag 57 en gisteren 26. Er worden nog 182 slachtoffers vermist. Alle slachtoffers in de gaanderij op 835 meter diepte zijn gevonden en geborgen, deelde de Belgische minister van Arbeid Troclet mee. Er wordt nu met alle kracht gewerkt aan het openen van de twee daaronder gelegen gaanderijen. HBDPERS UIT LIMBURG. De zeven Limburgse mijnen heb ben elk twee ploegen van 8 man naar Marcinelle gezonden om de uitgeputte redders van de plaatselij ke centrales af te lossen. Luik heeft eveneens een ploeg van zeven man gezonden. Met deze nieuwe reddings ploegen wordt het werk onafgebro ken voortgezet. De opzichter, die als tussenper soon dienst doet tussen de mjjndi- rectie en de familieleden van de slachtoffers, heeft dinsdagavond de wachtenden aangeraden naar huis te gaan en daar verdere berichten af te wachten. Hij zei, dat het nog een paar da gen kan duren voor men zekerheid heeft over de toestand op verdieping 1035. MOEILIJK WERK IN DE MIJN. Het tempo waarin de lijken van verdieping 835 worden geborgen, is vertraagd. Veertien lijken zijn be dolven door een instorting, waaron der het vuur nog steeds niet is ge doofd en op een andere plaats lig gen de lijken op een helling van 45 graden, waar de redders zich slechts met moeite kunnen bewegen. Op verdieping 907 dringen de red-v ders langzaam voorwaarts. Zij trach ten nu een weg door een instorting te banen en zullen dan bij een ijze ren deur komen. Men hoopt dat de ze het vuur heeft tegengehouden, zodat het werk der redders dan min der moeilijk zal zijn. Uit een onderzoek van de lijken is gebleken, dat de slachtoffers van de verdieping 835 snel aan koolmono- xy de vergiftiging zijn overleden. De brand moet golven giftige rook de gaanderijen hebben ingejaagd. La ter is de brand, die gevoed werd door de houten stutten en het kolen stof, tot aan de slachtoffers doorge drongen. Verscheidene lijken zijri door het vuur aangetast. Hulp aan nabestaande. Het hoge gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap heeft op een dinsdagavond j.l. gehouden speciale vergadering be sloten, aan de nabestaanden van el ke om het leven gekomen mijnwer ker een bedrag van ongeveer 750 gulden uit te keren. Deze uitkering staat los van het bedrag van 150.703,dat het ge zagsorgaan aan nabestaanden van slachtoffers heeft overgemaakt. Italiaanse mijnwerkers willen terug. Een toenemend aantal Italiaanse mijnwerkers in België vraagt pas poorten aan om België te kunnen verlaten, een en ander in verband met de ramp in de steenkolenmijn bij Marcinelle. Volgens een mededeling van de Italiaanse ambassade zijn er op een consulaat in één dag 176 aan vragen voor paspoorten gedaan, een ongewoon hoog aantal. Italiaanse industrieën hebben bo vendien werd aangeboden aan Ita liaanse mijnwerkers, die nu nog in België zijn. Vanmorgen is -te Londen de Suez-kanaal-conferentie begonnen, waaraan 22 landen deelnemen. Zoals bekend heeft president Nasser van Egypte de uitnodiging van de hand gewezen, maar desalniettemin heeft hij toch een waarnemer gestuurd, n.l. kolonel Ali Sabri. zijn politieke „rechterhand". Deze zal weliswaar de vergaderingen niet kunnen bijwonen, maar via be vriende delegaties toch op de hoogte blijven. Een verrassing aan de vooravond van de conferentie was het bericht, dat Nasser Irak zou hebben verzocht, in Londen te zijnen behoeve te bemidde len. Het bericht werd door een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Londen tegengesproken, doch van Britse zijde werd reeds verklaard, dat bemiddeling van Irak, de Britse steunpilaar in het Midden-Oosten, zou wor den toegejuicht. VOORBESPREKINGEN. De Grote Drie, Eden, Dulles en Pineau, hebben gisteren onderlinge voorbesprekingen gehouden en nog maals vastgesteld dat zij op de con ferentie op een volledige internatio nale controle over het Suezkanaal zullen aandringen. Volgens een woordvoerder van de Fransen wa ren zij het er volledig over eens, dat de internationale autoriteit niet al leen de supervisie moet krijgen, maar de exploitatie van het kanaal volledig in handen zal moeten heb ben. De eenheid van standpunt van de „Grote Drie", aldus de Fransman maakte het onnodig nog eens bij el kaar te komen, zoals aanvankelijk was voorgesteld. Dulles kon zich dan ook vrijmaken voor een eerste ont moeting met zijn Russische collega Sjepilov, met wie hij volgens zijn zeggen een zeer „vruchtbaar" ge sprek had. Dulles was het weliswaar niet eens met Sjepilov's onverholen steun aan Egypte, maar niettemin verheugd over Sjepilov's kennelijk verlangen een vreedzame oplossing voor de Suez-kwestie te vinden. Deze foto toont de Russische minister van Buitenlandse Zaken Dimitri Sje- pilof, die op het Londense vliegveld Londen Airport uit het Iijusjinvlieg- tuig stapt waarmee hij van Moskou naar de Britse hoofdstad vloog om daar deel te nemen aan de conferentie over de status van het Suezkanaal. SYMPATHIE-STAKING IN EGYPTE. Hedennacht te 12 uur is alle werk in Egypte 24 uur stil gelegd als blijk van sympathie voor Nassers houding inzake de Suez-kanaalcrisis. Het al gemene stakingscomité heeft het doel van de afgekondigde staking nader omschreven als een ondersteu ning voor Egypte's „wettige" recht de Suez-kanaalmaatschappij tè naas ten en als een „veroordeling" van de houding der grote westelijke machten. Men verwachtte, dat in andere Arabische landen solidariteitsstakin- gen zouden worden afgekondigd. Verscheidene luchtvaartmaatschap pijen (ook de K.L.M.) hebben beslo ten in verband met deze staking op hun desbetreffende routes vandaag Cairo niet aan te doen. Ook het treinverkeer ligt stil, slechts militair vervoer en het trans port van levensmiddelen vindt door gang. Toegangskaarten HULDIGING MGR. M. A. IANSEN De inhuldiging van mgr. M. A. Jansen als bisschop van Rot- terdam zal op zondag 26 augus- tus plaats hebben in de Ahoy- hal. 3e plechtigheid zal bestaan uit een pontificale H. Mis met gemeenschapszang en algemene- H. Communie. [n een nevenhal is gelegen heid na de H. Mis verversingen te gebruiken. Om 1 uur begint de officiële hulde met toespraak, zang ep jeugdspel. Kaarten voor het bijwonen van deze huldiging zijn, met in gang van morgen, tegen 1. per plaats verkrijgbaar aan de loketten van de N.V. De Leid- sche Courant, Papengracht 32. Baron Konstantin von Neurath, mi nister van Buitenlandse Zaken van Hitler, is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden in Enzweihin- gen bij Stuttgart. Hij was 83 jaar. Von Neurath, die na de oorlog in Neurenberg tot 15 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, maar in 1954 om gezondheidsredenen werd vrijgelaten uit de gevangenis van Spandau, was reeds enige tijd ernstig ziek. Hij was vrijwel blind. Von Neurath kwam in dienst van het ministerie van Buitelandse Zaken in 1901. Na de Eerste Wereldoorlog stelde hij zich in dienst van de Re publiek van Weimar. Als ambassa deur van Rome legde hij de basis voor de latere As tussen Duitsland en Italië. In 1932 werd hij minister van Buitenlandse Zaken onder Von Pa pen en hij bleef dit ook onder Hit- Ier, tot 1938. De uittreding van Duitsland uit de Volkenbond was een van de „hoogtepunten" in zijn carrière. Tot 1941 was hij protector van Bohemen, maar omdat hij niet krachtig genoég optrad, werd hij door Hitier uit die functie ontslagen. Na de oorlog was Von Neurath de eerste, die uit de gevangenis van Spandau werd vrijgelaten. Premier Ali Sastroamidjojo van In donesië heeft gisteravond voor een stampvol parlement verklaard, dat de politie voorlopig geen reden ziet een onderzoek in te stellen naar de vraag of minister van buitenl. zaken Ruslan Abdulgani is betrokken bij 't jongste corruptieschandaal in Indonesië. Hij voegde hieraan toe dat een onderzoek in de toekomst echter „wel tot de mo gelijkheden" behoort. De premier zei in zijn verklaring, dat „zekere elementen gepoogd had den „politieke winst" te slaan uit de nieuwste onthullingen over corrup tiepraktijken, en hadden gepoogd de regering ten val te brengen en ver deeldheid in de strijdkrachten te veroorzaken. De premier zegde het parlement toe dat zijn regering de corruptie „objectief" en zonder aan zien des persoons of hun positie zou bestrijden. Wetsontwerp. Hij maakte bekend, dat de minister van justitie „zo spoedig mogelijk" een wetsontwerp tegen corruptie bij het parlement zal indienen. Men zal zich overigens herinneren dat het kabinet Harahap vorig jaar bij zijn dinami- sche start een wet tegen de corruptie opstelde, die door het (toen nog voorlopige) parlement werd goedge keurd. Die wet weigerde president Soekarno toen te ondertekenen. Telefoontje van premier. Premier Ali deelde het parlement mee hoe hij maandag kwart over vijf in de ochtend was opgebeld door mevrouw Abdulgani, die hem meldde, dat officieren van de militaire politie haar man kwamen arresteren. „Ik heb toen onmiddellijk de chef-staf van het leger, generaal-majoor Abdul Harris Nasution, opgebeld", vervolg de mr. Ali, „en maakte hem duide lijk dat Abdulgani beslist naar Lon den moest vertrekken omdat de Suez. conferentie in Londen van het groot ste belang was voor het land. Als premier en minister van defensie droeg ik de chef-staf op Abdulgani naar Londen te laten vertrekken." De premier deelde op voorhand mee dat de politie niet over voldoende bewijsmateriaal beschikt om, een on derzoek naar Abdulgani's activiteiten in te stellen. Hij zei dat de berichten in de Indonesische bladen over deze aangelegenheid ver bezijden de waar. heid waren en hij beschuldigde met name Indonesia Raya en Pedoman (die het eerst met de sensationele be richten kwamen) er van het prestige van het land ernstig te hebben ge schaad". Kolonel Kawilarang, de man die de corruptiestorm ontketende, en die reeds eerder tot militair attaché in Washington was benoemd, heeft dins dag volgens plan zijn militair com mando over West-Java overgedragen aan overste Suprajogi. Suprajogi is een van de oprichters van de Siliwan- gi-divisie en is in de vele tegenstel lingen, die in Indonesië bestaan, een geestverwant van Kawilarang. Het Costaricaanse schip „Lama says" is zaterdag in de Stille Oceaan voor de zuidkust van Costa Rica ver gaan. Dit is eerst dinsdag in San José vernomen. Drie der opvarenden wisten zwem mend de kust te bereiken, doch men vreest voor hun leven. Nadat door aangespoeld wrakhout het lot van het sohi/p bekend werd, zijn andere schepen naar eventuele overlevenden gaan zoeken, doch tot nu toe zonder resultaat. De „Lama- says" had ongeveer twintig passa giers aan boord, waaronder enkele kinderen. Deze foto toont het interieur van de de z.g. „Lange Galerij" van het Lan caster House in Londen, waarin donderdag 16 augustus vertegenwoordi gers van landen de internationale conferentie over de status van het door Egypte genationaliseerde Suez-kanaal zullen beginnen. Voor elke deelnemer is op de grote tafel een mikrofoon en een koptelefoon aange bracht. Van de 24 landen waaron der ook Nederland die door Enge land voor de conferentie zijn uitgeno digd, weigerden alleen Griekenland en Egypte een afvaardiging naar Londen te zenden. De Kabinetscrisis De informateur prof. mr. P. Lief- tinck heeft gisteravond aan H.M. de Koningin rapport uitgebracht ten aanzien van de vorming van een ka binet op brede basis. Daarna heeft de Koningin mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, dr. Korten- horst, de voorzitter der Tweede Ka mer, en dr. A. A. L. Rutgers, vice- president van de Raad van State, ont vangen. Vanmorgen heeft de Konin gin de vyf fractievoorzitters ontvan gen. De opdracht van H.M. de Konin gin aan prof. Lieftinck luidde dat hij een onderzoek in zou stellen naar de mogelijkheden van de vorming van een kabinet dat geacht kon wor den het vertrouwen van het parle ment te genieten. Het was dus geen opdracht om de mogelijkheid na te gaan van de vorming van een kabi net op brede basis alleen. De formu lering was zo ruim, dat de informa teur ook andere mogelijkheden in zijn gezichtsveld zou kunnen betrek ken. De informateur is er niet in ge slaagd de standpunten van de KVP en de PvdA ten aanzien van de be zitsvorming te overbruggen. Het hangt van de Koningin af of prof. Lieftinck van zijn informtie-opdracht zal worden ontheven. Prof. Lieftinck zag geen kans de PvdA op het punt van de bezitsvor ming tot verdere concessies te bren gen ten behoeve van de KVP. Het resultaat van de ruzie tussen de KVP en de PvdA behoeft meent „Trouw" niet tot een vol ledig negatief resultaat te hebben geleid. Men mag immers aannemen, dat volgende formateurs of informa teurs de overeenstemming, die be reikt is over het punt van de bezits vorming in hun regeringsprogram zullen opnemen. Deze overeenstem ming heeft dus vooral betrekking op de ondernemings. en bedrijfstaksge- wijze bezitsvorming. Door de toepas sing van het stelsel der vrijere loon vorming kan de bezitsvorming voor de kleine man in de komende jaren grote kansen krijgen. In de collectie ve arbeidsovereenkomsten zou men deze gedachte namelijk kunnen uit werken. Er zou reeds veel gewonnen zijn indien deze wijze van bezitsvor ming dè komende jaren haar beslag zou kunnen krijgen. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond j tot donderdagavond. Opgemaakt J te 11.15 uur). PLAATSELIJK REGEN. Voor het noorden van het land: Overwegend zwaar be- wolkt, met van tijd tot tijd re- 5 gen. Weinig verandering in tem- j peratuur. Meest matige wind uit westelijke richtingen, j Voor het zuiden van het land: j Zwaar bewolkt met plaatselijk j wat regen maar ook enkele v spreide opklaringen. Dezelfde j temperaturen als vandaag of j iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. 17 aug. zon op 5.29, onder 20.02, maan op 17.43, onder 1.24. Hoogwaterstanden 17 aug. v.m. 0.55; n.m. Het weer in Europa Kans op regen Op de Oceaan ten ziuiden van de Azoren bevindt zich een uitloper, die zich uitstrekt over Frankrijk tot de Balkan. In deze uitloper is het weer droog en overwegend zonnig met middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Ten noorden van het langgerekte hogedruksysteem komt een weste lijke luchtstroming voor, waarmede storingen van' de Oceaan via de Noordizee naar Scandinavië worden gevoerd. Een kleine storing, die gis teren bij Ierland was gelegen, trok in de afgelopen 24 uur snel naair Zuid-Denenrarken. De storing ver oorzaakte nabij zijn baan overvloe dige regen. In het noorden van ons land werd vanmorgen over 12 uur tijds omstreeks 10 mm regen afge tapt. In het zuiden van het land bleef het vannacht nog droog. Bij Ierland is al-weer een storing aangekomen, die eveneens in ooste lijke richting zal trekken. In ver band daarmede is de kans op regen ook voor morgen vrij groot. weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 18 C. OSLO zwaar bew. 19 KOFENHAGE licht bew. 17 ABERDEEN zwaar 'bew. 14 LONDEN regen 19 AMSTERDAM regen 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS licht bew. 22 BORDEAUX licht bew. 26 NICE licht bew. 26 BIERLIJN regen 18 FRANKFORT regen 21 MUENCH/BN licht bew. 20 ZUERttOH mist 22 GEINEVE nevel 24 LOO ARNO. half bew. 26 WENEN lidht bew. 21 INNSBRUCK nevel 25 ROME nevel 31 Korreltje Wat men aan wetenschap verliest met de jaren, wint men aan wijsheid. D. B.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1