Jubileum pastoor D. Schoenmaker bracht opoieuw Roelofaremlsveen op de been DE „KONINGIN DER AARDE" In HET HOL wan DE LEEUW Parochianen verzorgden geslaagde viering bij de KONING DER WILDERNIS DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Op ondubbelzinnige wijze hebben de parochianen van de parochie „St. Petras Banden" uiting gegeven aan hun liefde en eerbied voor de waardig heid van het priesterschap, een liefde die duidelijk belichaming vond in het 40-jarig priesterfeest van hun beminde herder, pastoor D. Schoenmaker. Natuurlijk kon bij deze feestviering de wens van de pastoor zelve, om dit jubileum op sobere wijze te vieren, niet helemeel terzijde gesteld worden. Met vQjtkomen waardering voor deze bescheidenheid is het desondanks tot een stijlvolle en waardige viering gekomen. Sober weer bij Intocht Bij de feestelijke intocht hadden zelf de weergoden, aan deze door pastoor gewilde soberheid, meege werkt. Want tijdens het opstellen van de feeststoet hetwelk plaats vond in de Spoorstraat waaide er een herstachtige wind over 'n fleu rige stoet van rakkers, gidsen en bruidjes. Maar de blijdschap van de vreugcle gekoppeld aan de vrolijke tonen van de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" deden de kilte van dit herstachtige vervagen. En toen pastoor met zijn naaste fa milie in de open landauer met naast hem gezeten zijn voorganger oud pastoor G. Onel had plaats genomen, maakte het binnenkomen in de Dorp straat van Roelofarendsveen aan de jubilaris reeds duidelijk, dat zijn parochianen naast de dankbaarheid hem toch ook van harte een vreug devolle feestviering gunden. Van alle huizen wapperden de vlaggen met of zonder pauselijke wimpel, terwijl het klokkengebeier tot in de wijde omtrek zijn vreugdevol geluid over het feest van de jubilerende pastoor deed horen. Aan de grens van de pa rochie werd pastoor verwelkomd door de voorz. van K.A., tevens voor zitter feestcomité, de heer J. v. Rijn, die naast een woord van gelukwens, tevens de wens uitsprak dat pastoor hier ook voor zijn toekomstig gou den priesterfeest begroet zou mogen worden. Na de feestelijke intocht door de parochie, waarbij in de volg auto's was plaatsgenomen door fami lie van pastoor, pater Houtsma en kapelaan Sikkink, kerk- en armbe stuur, het bestuur der r.k. actie en als vertegenwoordiger van de stands organisaties een deputatie van de middenstand, ging de jubilerende pastoor tussen een haag van bruid jes door de kerk binnen en werd hier naar het hoogaltaar geleid. In het kerkgebouw was met gladiolen in prachtige kleurschakering een gedistingeerde versiering aange bracht. Voqral de versiering op het altaar trof door smaak en eenvoud, en men kon constateren, dat hier de anjers en overige bloemen door de hand van een bekwaam vakman ge schikt waren. Nadat het welkomst lied gezongen was, sprak de paro chiekapelaan, J. Sikkink het begroe tingswoord uit. „Nu gij op plechtige wijze uw pa rochie bent binnengehaald, aldus ka pelaan, zult gij ongetwijfeld terug gedacht hebben aan die dagen van 40 jaren geleden. Zo zullen ook morgen uw gedachten terug gaan naar de dag van uw priesterwijding en naar de dag van uw eerste H. Mis in uw geboorteplaats. Morgen gaat gij thans reeds uw 40 jarig priesterjubileum te midden van uw familie in deze parochie St. Petrus Banden vieren. Dan gaan wij gezamenlijk dank brengen aan God omdat gij gedu rende 40 jaren uw priester-zorgen hebt mogen geven. Het is uw wil en wens, dat uw jubileum zo sober mo gelijk gevierd zal worden, omdat het feest van het 100-jarig bestaan der kerk nog maar enkele dagen achter ons ligt. Daarom zullen wij met des te meer luister met u dit feest van dankbaar heid kerkelijk gaan vieren. Met as sistentie van pater Houtsma en ka pelaan Sikkink celebreerde de jubi laris hierna een plechtig Lof. De volgende dag. Gistermorgen gingen in de beide stille H. Missen reeds vele parochia nen ter H. Tafel, waarbij ongetwij feld uit veler harten een stil dash- Te half tien zette het klokkengebeier in en met haar feestelijke klanken wisten zij ook nu vele parochianen ter kerke op te roepen om de plechtige Hoogmis uit dankbaarheid bij te wo nen. Toen pastoor vanuit de pasto rie, voorafgegaan door bruidjes en koorknapen naar het kerkgebouw werd geleid, was er zelfs een ver kwikkend zonnetje om met zijn warmtestralen glans en luister bij te zetten aan dit feest van dankbaar heid. Bij deze plechtige Hoogmis werd pastoor Schoenmaker geassis teerd door kapelaan J. Duivenvoor den als diaken en kapelaan J. G. Jongkind als subdiaken (beide kape laans hadden pastoor gediend in zijn vorige standplaats Dordrecht), ter wijl kapelaan J. Sikkink als cere- moniaris fungeerde. In het priester koor hadden plaatsgenomen em.-pas- toor J. G. Onel, pater Houtsma, ka pelaan J. de Roode van de parochie Maria Presentatie, kapelaan A. J. Loerakker en pater Coolen van de paters van de H. Harten uit Dordrecht Het parochieel zangkoor zong o.l.v. de heer M. Nieuwint op voortreffe lijke wijze de Mi§ „Missa Sanctissi- mae Trinitatis" van Hubert Cuypers, waarbij het orgel werd bespeeld door de heer Th. C. Hoogenboom. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan A. J. Loerakker, de eerste kapelaan van de jubilaris. Deze zeide o.m.: „Het is thans 40 jaren geleden dat gij de woorden over u hèbt laten uitspreken, waardoor gij machtsdra ger van Christus zelf zijt geworden. Hierdoor hebt gij Christus macht ge kregen om brood en wijn in Zijn Lichaam te veranderen, de macht om zonden te vergeven en troost te brengen aan zieken en bedroefden. Hierdoor hebt gij thans 40 jaren ge leefd, alsof gij Christus zelf waart. De waarde van het priesterschap en het rijke bezit hiervan voor de pa rochianen werd door kapelaan Loe rakker nader belicht. Niet langer een knecht maar een vriend van Christus. Voorts beschreef spr. de moed van pastoor betoond in de oor logsdagen toen hij zijn ver ver spreide en geëvacueerde parochianen uit Hansweert moest bezoeken. „Een pastoor die niet aan de weg heeft getimmerd, maar tijdens de bezet ting alles heeft getrotseerd om de waarheden van de H. Kerk waar no dig te verdedigen. Uw pastoor heeft daar wel geen sensationele dingen gedaan, maar hij heeft overal geleefd als een vriend van Christus. Daar om moeten wij dankbaar zijn, dat wij hier deze priester, deze vriend van Christus die zoveel goedheid van God heeft meegekregen, mogen bezitten. Moge het daarom aan hem zijn ge geven, dat.hetgeen hij zich reeds op aarde verworven heeft, hem later ten deel zal vallen in de eeuwigheid! Na de Hoogmis zong het zangkoor de door haar eigen directeur de heer M. Nieuwint gecomponeerde feestcanta te „Ecce Sacerdos", Receptie. Bij het officiële gedeelte der re- eeptie, te 2 uur in de Pancratiuszaal gehouden,, waren vele parochianen aanwezig om de woorden van felici tatie en lofuiting aan hun pastoor te aanhoren. Op het toneel prijkten di verse fraaie bloemstukken, terwijl ook in het gebouw zelve een passen de versiering was aangebracht. Toen de jubilaris temidden van familie, parochie-geestelijken, oud-kapelaans en met naast hem gezeten era.-pas toor J. G. Onel, had plaats genomen, zong de gemengde zangver. „Vox Laeta" ter inleiding van deze recep tie het „Ave Maria' van G. Nielandt. Bij deze receptie waren o.m. aanwe zig bufggtfleester E. J. H. Kolfschq-, Pastoor Schoemaker te Roelofarends veen ontving veel geschenken. ten, vergezeld van de beide wethou ders, gemeente-secretaris W. A. van Hartveld en echtgenote, de eerw. overste en zusters van het St. Jaco- bus-gesticht, het voltallige kerk- en armbestuur en talrijke parochianen. Als voorzitter van de kath. actie en feestcomité sprak de heer J. van Rijn namens de gehele parochie 'n woord van gelukwens. In tegenstelling met de pastoor zelf zouden de parochia nen niet gaarne dit feest ongemerkt voor bij laten gaan. Als er vreugde is in de parochie, viert pastoor dit met ons mee, maar ook in droefheid weet hij zijn medeleven te tonen. Daarom is het thans aan ons om met u ook uw feest mee te vieren. Van morgen hebben wij dank gebracht aan God, vooral voor de jaren dat gij onder ons hebt mogen vertoeven. Ik wens u geluk met deze 40 jaren die u door God zijn gegeven, en hoop tevens dat gij ook hier uw 50-jarig Het is net als de elec- trische stoel: De voorbe reidingen zijn het ergst. En in dit speciale geval bleef niemand in gebreke óm het praeludium, dat aan het gebrul der leeu wen vooraf ging, zo wel luidend mógelijk te ma ken. Opgeluchte collega's kwa men met verbluffend goe de raadgevingen: „Een beer is veel gevaarlijker, want die slaat je met een vriendelijk gezicht neer en een leeuw begint eerst boos te kijken", ongetwij feld een waardevolle tip, alleen vergt het een wei nig fantasie om zich een lachende leeuw voor de stellen en zo een hadden we toch nodig. Maar nadat we informa ties over het pensioen fonds ingewonnen hadden en iedereen beloofd had niets dan sympathieke stukjes te schrijven, als het mis mocht gaan, stap ten we met een schim van een glimlach gisteravond op de dompteur af, die ons de laatste instructies zou geven: „Er kan niets gebeuren, als je maar kalm blijft en niet gaat rennen!" deelde deze ge ruststellend mede. Min der geruststellend was het verzoek hem niet de rech terhand te schudden, om dat die in 'verband zat.. Maar aan alle lijden komt een einde en nadat de grommende beren de pi ste verlaten hadden, kwam „ons nummer". Zo gauw als de leeuwen het loopgangetje doorkwa men, zagen %ve al, dat het mis was: Ze lachten geen van beiden en met de moed der wanhoop wron gen we onszelf even later door een nauw openinge tje in het hek, dat hin derlijk vlug weer achter ons gesloten werd. Tja, hoe voel je je; dan, als je op enkele meters afstand een paar leeuwen ziet gapen zonder de ge ruststellende tralies er tussen? Het werd feitelijk een beetje een teleurstelling. We hadden op iets groots gerekend, waarbij we op een veilige manier eén onsterfelijke heldendaad hadden kunnen plegen, met aarr het slot een snik kende menigte mensen, die allemaal hun leven aan ons te danken had den. Vergeleken bij dit schone beeld was de vertoning een beetje tam. Toen we twee glaasjes wijn ge dronken hadden, zei de dompteur: „Loop maar kalm naar het hekje" en toen stonden we buiten met de zekerheid, dat al le mannen in de tent op dat moment dachten: „Moet je die lefschopper zien; ik had het ook wel gedurfd!" Een klein mannetje hield ons na afloop staande en vroeg: „Waarom ben je feitelijk zo gek geweest" Dit eist een verklaring, vinden we. Toen er uitgemaakt moest worden, wie van de re dactie in de kooi moest kruipen, begonnen alle liefhebbende levensgezel linnen eerst te dreigen, toen te wenen en tenslot te viel hun betraand oog op ons: „Waarom gaat hij niet?", riepen ze opgeto gen in koor. We wilden juist gaan uitleggen, dat het meer een taak was voor een man, die zich geschraagd weet door vrouw en kroost, toen we de blik ken zagen, die onze aar zeling in de blauwe en bruine ogen gebracht had. „We kunnen net zo goed in de leeuwenkooi gaan", dachten we toen. Nu weten we, dat we het beste deel verkozen heb ben! KRONUS. feest zult mogen beleven. Niettegen staande het feit, dat de parochianen reeds gul geofferd hadden bij het 100-jarig bestaan der kerk, hebben zij zich ook thans niet onbetuigd wil len laten om u op deze feestdag iets persoonlijks te geven. Namens de ge hele parochie bood hij een prachtig tapijt, een boekwerk en een ency clopaedic aan. Ik hoop dat u dit wilt aanvaarden als bewijs van hoogach ting voor uw priesterschap en als dank van uw parochianen. Prettige samenwerking. Namens het gemeentebestuur van Alkemade richtte burgemeester E. J. M. Kolfschoten woorden van felici tatie tot de priesterlijke jubilaris. „U bent er niet in geslaagd u te onttrek ken aan het huldebetoon uwer pa rochianen. Tussen u en ons gemeentebestuur is er steeds een prettige samenwer king geweest. Een samenwerking ook om de grote plannen, die in onze gemeente op stapel staan welke ook dienen ter behartiging van de geestelijke belangen te helpen verwezenlijken". Burgemeester bracht vervolgens zijn felicitatie onder woorden en deed de wens, dat pastoor nog vele jaren in prettige samenwerking, ook met de gemeente, tot heil van zijn parochianen, zal mogen werken. Zijn woorden werden vergezeld door een grote kist met sigaren. Namens het kerkbestuur spraken de heren Seb. Bakker, en namens het armbestuur P. C. Bakker nog een korte geluk wens uit. Diep getroffen. In zeer hartelijke bewoordingen sprak pastoor Schoenmaker hierna een welgemeend dankwoord. „Deze grote belangstelling en dit meeleven hebben mij diep getroffen. Dank voor de waarderende woorden, en dank ook voor de talrijke cadeaus, welke men hier en ook op de pasto rie zijn bezorgd. Speciaal richtte pas toor zich tot de kath. actie, die thans wel blij zal zijn dat beide feestvie ringen zijn afgesloten. 'Nadat „Vox Laeta" het officiële gedeelte der re ceptie met het „Exultate Deo" beslo ten had, kwamen honderden- paro chianen pastoor persoonlijk met zijn 40-jarig priesterjubileum gelukwen sen. Des avonds te 7 uur werd de feestviering kerkelijk met een plech tig Danklof besloten. Boeiend circusprogram en adembenemende sensatie in de gezellige tent van Boltini Vele Leidenaars en vacamtiegangers uit de badplaatsen zochten gister avond bescherming tegen de gure zo mer in de knusse tent van de heer Boltini op het Schuttersveld, waar een zeer gevarieerd en boeiend circuspro gramma werd afgewerkt. Volgens traditie werd de avond be gonnen met de wilde dieren-nummers, waarin de heer Althoff met. veel bra- vour zijn leeuwen en beren presen teerde. Het beroemde rekenpaardje August, dat niet alleen het eerste deel van het rekenboekje beheerst, maar ook goed op de hoogte bleek van het doen en laten van enkele jongelui, zorgde voor de vrolijke noot, even als de voetballende ponny. Mevrouw Dicky Boltini trad' met haar lieve lingspaard Chalet in de schijnwer pers en oogstte daarmede veel suc- Gratie en behendigheid. Het circusmenu, dat in een vlot tem po werd opgediend, had zeer veel variatie en opvallend goed waren de nummers, waarin een keur van artisten gratie en- behendigheid aan den dag legden. Wij denken hierbij speciaal aan Alois Bossle, die enkele meters boven de grond over 'n paar pl&hken naar bOven balanceerde op een kogel en met een uiterste aan lichaamsbeheer. sing ook weer op dezelfde wijze te rug" wist te komen. The Rennelly's bleken eveneéns vergevorderd te zijn in de balanceer - kunst, want hun rijwielact was per fect. De Hartungs Rolling Stars wisten op een plankier van enkele vierkan te meters een enorme snelheid te ontwikkelen op de rolschaatsen, waarbij zij ook nog enkele staaltjes acrobatiek lieten zien. In dit deel van het programma tra den ook nog op de Cavalinio's met hun Vlaame kolder, de Rasia's, drie lenige meisjes en de Bellini's met hun acrobatiek op paardenruggen. Tenslotte: de sensatie. Na de pauze brachten de Bossle brothers sensatie van de bovenste plank, 't Begon met een motornum mer in Amerikaanse stijl o.a. ver springen met de motor en het jagen door brandende hoepels. Adembene mend was de salto uit de nok van het circus, waarbij alles en in het bij zonder de springer zelf op zijn pootjes terecht kwam. De Bossle's, jongens van elastiek, hadden verder nog een uniek stukje hoogdraadwerk zonder valnet. Onder het dak van de tent voelden zij zich op een dun staalkabeltje even lek ker als de gemiddelde Leidenaar cf> de Breestraat en zij stapten over el kaar heen, of het niets was. De oud ste Bossle zorgde voor een hoogte punt door met de blinddoek voor een wandeling over de draad te ma ken. De laatste tien meter van „het traject" legde hij af om te tonen dat hij echt niets kon zien met de lichten uit. Tot slot ging hij nog even op de motor over de kabel, waarbij een 3- dubbele salto-mortale de sensatie ten top voerde. Kronus, de man in bonus. Voor de aanvang van de voorstel ling had het publiek enige tijd Ver wonderd gekeken naar een jongeman, die bij de ingang van de piste tegen een tentstok stond geleund. Juist toen de mening was ontstaan, dat hier de wereldkampioen kettingroken een demonstratie gaf, werd de jongeman aangekondigd als een Leidse journa list—in drukinkt bekend als Kro nus die een poosje in de leeuwen- kooi zou gaan. Graag- hadden wij geschreven, dat hij- trillend de kooi binnen ging, maar waarheidsliefde belet ons dat. Kronus hield zich flink. Zijn buiginkje was weliswaar een beetje houterig, maar wij hebbén hem ook al eens op een bal bezig gezien en daar deed hij dat niet anders, zo dat we hooguit kunnen concluderen, dat leeuwen hem niet sterker impo neren dan meisjes. Voor insiders is het dan wel duidelijk, dat hij toch niet helemaal gerust de koöi binnen ging. Zonder een zweem van paniek za gen we Kronus een fles wijn ontkur ken en daarna voor zijn doen wel wat schielijk een paar glaasjes naar bin nen gieten, 't Was moeilijk vast te stellen, of dit schielijk innemen een kwestie van zenuwen was of van: „Effe opschieten, 't is toch voor re kening van de directie". De leeuwen, die Kronus reeds naar den vleze hadden gemonsterd en afgekeurd, bekeken hem achter zijn glaasje met blauwe-knoperige- blikken en toen hij zijn laatste bui ging voor het publiek maakte, fluis terden zij waarschijnlijk tegen él- kaar: „Geen lood vlees zit d'r aan;, hooguit wat benen voor de soep en dat is toch te bewerkelijk voor ons".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10