Internationaal tennistoernooi te Noordwijk Tussen Roosendaal en Heerlen bleven vijftien renners ongenaakbare Van Looy lekke band door finish Geen successen voor Ned. ploegen De op De Ronde van Nederland Zwitserse ploeg hield op te bestaan Belgische victorie duurt voort Winnaar zevende etappe MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een Nederlandse catastrophe Zaterdagmiddag om half een werd op de Bloemenmarkt te Roosendaal het startschot gelost voor de langste étappe over 265 km. naar Heerlen. Na de uittocht langs vrijwel de ge hele bevolking, bracht Baroni, die ernstig van plan schijnt te zijn de rood-wit-blauwe militaire trui naar Amsterdam te dragen, de eerste mili taire sprint op zijn naam voor Gijs Pauw, Adri Voorting, Baffi en Roselle Tijdens de korte jacht naar deze sprint kreeg Derboven, de hoogstge- plaatste Belg uit de B-ploeg hij staat zesde een lekke band. Hoe wel zijn ploegleiderswagen direct bij de hand was, raakte de Belg 1 y2 minuut achter. Het merkwaardige was echter dat geen van zijn ploeg genoten achter bleef om hem bij te brengen. Tijdens een lichte regen reed de karvaan door het militaire kamp te Rucphen (10 km.) waar Gijs Pauw, die een halve minuut was uitgelo pen vijf punten van de militaire sprint meepikte. Maar Baroni be haalde vier punten door Adri Voor ting in de spurt van het peloton ach ter zich te houden. Even voorbij St. Willebrord, de woonplaats van Wim van Est, kwam de Zwitse Loresi ten val en raakte achter. Even verder stapte hij weer af omdat zijn fiets nog niet in orde was. De sleutel tot elke ondergang. Hier kwam Derboven, die een re- servefiets bereed, bij de Zwitserse wagen met materiaal een sleutel lenen om zijn zadel hoger te zetten. Gezamenlijk zetten Derboven en Mo- resi de tocht voort. Intussen had Gijs Pauw zich weer op de grote groep laten terugvallen en ging in de buurt van Breda (34 km.) Wies v. Dongen aan de haal. Hij wilde wel graag in zijn woonplaats voorop rijden en dat vlotte zo goed dat Wies maar met-- een doorging. Twaalf kilometer ver der bij het plaatsje Dorst lag "hij 1 min. 55 sec. voor op Adri Suyker- buyk, 3 min op de Italiaan Carlesi, tweede in het algemeen klassement, die vergezeld was van de Duitsers Maue en Becker, en 3 min. 30 sec. op het peloton. Tussen Dorst en Gilze wijzigde de situatie zich weer. Suy- kerbuyk zakte af en kwam bij Car lesi, Maue en Becker, die intussen gezelschap hadden gekregen van Ba roni. Maar zij werden door het pe loton ingelopen. Opnieuw trok Ba roni ertussen uit. Nu in gezelschap van Baffi, de Duitser Junckermann en de Nederlanders Van der Lfjke en Gijs Pauw. Wies van Dongen lag toen 2 min. 50 sec. voorop. In het peloton vond men het nu welletjes en de grote jacht op Wies van Don gen begon. Een groep van 14 renners ontstond uit deze jacht, die achter Van Don gen aanging. Van Looy ongenaakbaar. Het waren de plotseling zeer actie ve Hugo Koblet, de Duitser Juncker mann, de Italiaan Baroni, de Belgen Van Looy, Van der Eist, Verplaetse en De Valck en de Nederlanders Gerrit Schulte, Wim van Est, Gerrit Voorting, Arend van 't Hof, Peter Post, Gijs Pauw en Van Derlijke die even verder viel en het contact met de groep kwijtraakte In Tilburg kre gen zij Van Dongen in zicht die zich liet inlopen. Er waren toen 83 kilo meters gereden. De nu ontstane groep, waarin Hugo Klobet en de Duitser Junckermann zeer actief waren, werd aangevuld met Wim Rusman en Rinus Verhelst en had bij Hilvarenbeek 1 y? minuut voorsprong op de rest, waarvan zich elf renners afscheidden te weten Bergmans, Van der Lyke, Van Grins- ven, de Belgen Vannitsen, Defeyter, Gielen en Rossele, de Duitser Pan- koke en de Italianen Magni en Car lesi en de Zwitser Lurati. Na een felle jacht in de stromende regen sloten zij zich even voor Vessem (na 105 km.) bij de leiders aan, zodat toen 27 renners, dat is meer dan de helft van het aantal dat nog in de strijd is op kop lag. De rest kwam er even later ook bij dat waren er niet zoveel meer, want inmiddels hadden niet minder dan negen renners in de eerste Hol land kilometer van deze étappe de strijd gestaakt. Dat waren: Foré van België-A, Derboven, Saelens en Hendricks Van België-B, Van den Brekel van Ned.-A, de Duitser Rei- neke en de Zwitsers Hollenstein, Moresi en Rudolf, zodat de Zwitser se ploeg had opgehouden te bestaan, omdat alleen nog Koblet en Lurati verder gingen. Even voor Eindhoven kregen Ko blet, Peter Post en Vannitsen lekke banden, maar zij konden in de licht stad, waar duizenden zich angstig ver op de rijweg begaven en men slechts een nauw pad voor de kara vaan openliet, meekomen. Even was het rustig. En toen nam de Duitser Pankoke geheel alleen de strijdbijl op. Men liet hem gaan, evenals daar na Baroni en Piet Kooyman. De Belg Roselle probeerde dit tweetal in te halen, maar slaagde daar niet in en kwam in het peloton terecht. Na 155 km., bij Asten, liepen Baroni en Kooymans de Duitser in. Zij lagen op dat moment 3 min. voor op het peloton, dat alweer kleiner was ge worden, aangezien na 113 km. Suy- kerbuyk van Ned.-A, Van Oers en Schoenmakers van Ned.-C was afge stapt en de strijd hadden gestaakt. In Meyel was de voorsprong van de koplopers aangegroeid tot 4 min. 40 seconden. De bomen van de overweg Er waren echter nog bijna 100 km. af te leggen. De koplopers hadden geen geluk, toen zij voor gesloten spoorbomen bij Heythuizen 1 min. en 35 sec. verloren, terwijl de overweg wachter voor deze drie smekende renners best de bomen tussen twee passerende treinen door even open had kunnen doen. De weersomstan digheden werden steeds slechter. Het regen.de hard toen de renners door Roermond reden. De voorsprong van de koplopers was geslonken tot 3.15 sec. Vlak bij Maasbracht 200 km. kreeg Pankoké in de buurt van Roosteren moeilijk heden met zijn ketting en verloor het contact met Baroni en Kooymans. Vlak voor Geleen sprongen Lurati, Junckermann en Piet Haan uit het peloton naar Pankoke, die na zijn krachtsinspanning op deze dag bijna niet meer mee kon, hij werd dan ook spoedig ingelopen. De laatste loodjes. Lurati, Junckermann en Piet Haan trokken er zo hard aan, dat Baroni en Kooymans 25 km. voor de finish ingehaald werden. Zes man gingen er dus op kop: de Duitser Juncker mann en Pankoke de Zwitser Lurati, de Italiaan Baroni, Piet Kooymans van Nederland-C en Piet Haan van Ned.-A. Maar hun voorsprong op het jagende peloton was gering en toen Kooymans 16 km. voor Heerlen een lekke band kreeg, was de afstand tussen beide groepen geslonken tot een paar honderd meter. Ver voor Heerlen werden de vluchtingen door het peloton opgeslokt. Op de Olie molenberg in Heerlen viel de beslis sing. Hier werd de grote groep in stukken getrokken. In de eerste ge lederen reden Gerrit Schulte, Baf fi, Wies van Dongen, Koblet, Van Est, Van 't Hof, De Valck, Vannitsen en Van Looy. Schulte was het eerst boven op de berg, maar in de afda ling kwam het zevental weer bij el kaar en op het laatste rechte stuk voor de finish flitste de sterkste renner uit deze ronde Rik van Looy naar voren en won. De slachtoffers van de zesde étappe In de 6e étappe van Roosendaal naar Heerlen over 255 km. hebben de volgende renners de strijd gestaakt: Piet van den Brekel van Neder land A na 86 km., even voorbij Til burg. De reden is onbekend. Adri Suykerbuyk van Nederland-A, sterk achtergeraakt en na 113 km. bij Win- terre de strijd gestaakt, lag tezamen met Schoenmakers en Van Oers, na dat 100 km. waren gereden, reeds met een achterstand van 5 km. in de koens. Toon van Oers van Neder- Zondag was de laatste dag van het internationaal ten nistoernooi voor beroepsspelers dat te Noordwijk aan Zee werd gehouden. Op de foto ziet men vJ.n.r. met hun tro feeën Iemetti, van Sau, J. de Mos en Cawthorn. Het team Cawthorn (Australië) en Mos (Nederland) werd winnaar in de finale heren dubbelspel tegen Iemetti van Sau (beiden Fransen). Cawthorn werd bovendien winnaar in de finale heren enkelspel tegen de Mos. land-C gaf eveneens na 113 km., de strijd op, om de zelfde reden als Suykerbuyk. Harry Schoenmakers, eveneens van Nederland-C, staakte de strijd, tezamen met Suykerbuyk en Van Oers. Noel Foré van de Belgische A-ploeg had veel last van zijn blessure in de étappe van Rotterdam naar Roosen daal opgelopen. Hij staakte na 95 km. bij Diessen de strijd. Jean Derboven van de Belgische B-ploeg, 6e in het algemeen klasse ment te Roosendaal, geraakte reeds vlak na de start te Roosendaal ach ter door pech, verwisselde van fiets, het zadel van zijn reservefiets stond niet goed, waardoor hij opnieuw moest afstappen. De best geplaatste renner van de Belgische B-ploeg werd door geen van zijn teamgeno ten gesteund en staakte daarna spoe dig de strijd. Giel Hendrickse, eveneens van de Belgische B-ploeg, geraakte op de eerste 100 km. achter en hield in de buurt van Hilvarenbeek op. Gentil Saelens van dezelfde ploeg, verdween reeds enkele kilometers voor Gilze (68 km.) uit het renners- veld. Emile Reineke (Did.) gaf door vermoeidheid de strijd in de buurt van Riel na 79 km. op. Hans Hollen stein (Zwitserland) kreeg een lekke bank na 50 km. en reed, na gerepa reerd te hebben nog maar enkele ki lometers verder om daarna de be zemwagen op te zoeken. Attilio Moresi (Zwitserland) kwam kort na de start te Roosendaal op de gladde natte keien ten val. Hij heeft toen enkele malen getracht de strijd voort te zetten, maar raakte steeds verder achter en liet zich toen door een der volgwagens opnemen. Ernst Rudolf (Zwitserland) is in de buurt van Riel in een sloot gere den en staakte de strijd. Beschouwingen bij een debacle De zevende etappe van de Ronde van Nederland heeft zich zondag in de heuvels van Limburg afgespeeld tussen Heerlen en Venlo. Winnaar werd Rogier Roselie van de Belgische B-ploeg die men op de foto ziet nadat hij zijn stalen ros had verlaten. Zevende etappe voor de Belgen Op de voorlaatste dag van de ron de, in de étappe van Heerlen naar Venlo, die voor een deel door de heu vels van Zuid-Limburg voert, heb ben Koblet en Magni het rapier ge trokken en zijn in de aanval gegaan. Piet Haan en de Duitser Junkermann hadden de stoot gelanceerd. Bij het verlaten van Heerlen sprongen zij weg, gevolgd door Arend van 't Hof en Gijs Pauw. Toen kwam de verras sing, Hugo Koblet demarreerde enige malen en kwam tenslotte los met Verhelst en de Belgen Rosselle en Vannitsen. De Zwitser, die zaterdag de étappe naar Heerlen ook al enige malen op de voorgrond was ge treden, trok zó hard, dat na 15 km. in het grote Haesdal de 8 vluchte lingen bij elkaar kwamen. Intussen had Magni, die nog niets had laten zien, dit niet op zich laten zitten. Hij nam Baffi en Adri Voor ting mee en zette de achtervolging in. Even later (25 km.) kregen ook zij aansluiting bij de kopgroep. En toen wij na 30 km. de stand opna men, bleek dat het peloton reeds 2 min. 30 sec. was achtergeraakt. De bergétappe. Aan de kop gingen dus Piet Haan (Ned.-A), Pauw en Adri Voorting van Ned.-B, Arend van 't Hof en Verhelst van Ned.-C, Vannitsen van België-A, Rosselle van België-B, de Duitser Junkermann, de Zwitser Ko blet en de Italianen Magni en Baffi. En al heeft Nederland dan geen echte cols, toch moesten de renners steeds weer van het zadel op de hel lingen in de Limburgse heuvels, waar duizenden vakantiegangers op de toppen de karavaan langs zagen komen. Op de smalle bochtige weg getjes in de heuvels waren de kop lopers sterk in het voordeel en toen wij, na de heuvels, op weg naar Simpel veld, opnieuw de stand opna men, was de voorsprong nog ge groeid tot 4 min. 10 sec. op Van der Lyke en 4.50 op het peloton. Er was ongeveer 55 km., dat wil zeggen een derde deel van de étappe afgelegd. Voor Kerkrade (70 km.) had Van der Lyke zijn achterstand terugge bracht tot 4 min. precies, maar het peloton had opnieuw verlies ge boekt en volgde op 5 min. 55 sec. achter de leiders. Onverwachte aansporing. In Brunssum kregen Magni en Baffi een niet verwachte groet, deze streek wonen veel Italiaanse mijnwerkers en die hadden met grote weg geklakt als „Viva Italia", Viva Magni", „Viva Baroni" en „Viva Baf fi". Na 87 km., voor Jabeek, kreeg Arend van 't Hof een lekke band en moest zelf een nieuwe tube omleg gen omdat zijn ploegleider met het reservemateriaal achter het peloton reed. In Tudderen na 95 km., bleek Van 't Hof 5 min. te hebben verloren. 20 Seconden achter hem reed Van der Lyke, terwijl het peloton hier tegen een achterstand van 6 min. 37 sec. opkeek. Kort daarop kwamen Van 't Hof en Van der Lyke bij el kaar. Hun voorsprong op de grote groep was echter veel kleiner ge worden. Vijf kilometer voor Venlo stak Magni plotseling de armen omhoog, hij had een lekke band en kreeg van Baffi, die .eveneens in de kop groep zat, een wiel. Maar hoe vlug de Italianen dit euvel ook oplosten, Magni verloor meer dan een halve minuut op de leiders. Roselle meester van de sprint. Op het circuit te Venlo, waar eigen lijk geen regelmatige sprint moge lijk was, werd fel gespurt voor de étappezege, die wederom in handen van een Belg kwam, n.l. Roselle van de Belgische B-ploeg, die de Utrecht se sprinter Gijs Pauw op de streep enkele centimeters voor bleef. Derde werd Vannitsen van de Belgische A-ploeg, vierde Koblet en zij werden gevolgd door Piet Haan, Adri Voor ting, Junkerman en Verhelst. Magni eindigde op de 9e plaats met een achterstand van 32 sec. Baffi werd tiende op 1 min. 23 en Van der Lyke, die, nadat Arend van 't Hof voor de 2e maal een lekke band had ge kregen, dapper alleen was doorge gaan en 11e werd met 8 min. 22 sec. achterstand op de winnaar. Het peloton kwam 10 min. 17 sec. na de winnaar te Venlo binnen. Van der Eist van de Belgische B-ploeg won de spurt van de groep voor Ver plaetse en Peter Post. Ook de Oran je-truidrager Van Looy was in het peloton hoewel hij 4 km. voor de eindstreep een lekke achterband had gekregen. Van Looy wilde geen se conde verliezen en was op die lekke band doorgereden. De 22-jarige Rik van Looy heeft na het weekeinde waarop de 6e en 7e étappe van de Ronde van Nederland werden gereden, een voorsprong van 17 minuten 47 seconden op Guido Carlesi en 18 min. 17 sec. op nummer drie van de algemene rangschikking, Gerrit Voorting, een tijdwinst, welke natuurlijk in de nog te houden tijd rit over 40 km. en de slot-étappe van Gennep naar Amsterdam niet meer verloren kan gaan, tenzij de Belg door pech zou worden achtervolgd. letters aanmoedigende leuzen op de Een verdere vergelijking laat zien, dat Van Looy 20 min. 28 sec. voor ligt op de kopman van de Nederland se B-ploeg, Wim van Est en 33 min. 26 sec. op de aanvoerder van de Ne derlandse A-ploeg, Gerrit Schulte, die wat leeftijd betreft, wel de vader van Rik van Looy had kunnen zijn. De jeugdige Belg, vol overmoed en zeer enthousiast en toch met veel verstand zijn kansen afmetend, be vindt zich op het ogenblik in vorm. Hij is bezig de Ronde van Nederland te winnen en zich tevens in topvorm te rijden voor het wereldkampioen schappen te Kopenhagen, dat over 14 dagen wordt gehouden. Enkele jaren geleden beoefende Van Looy de wie lersport niet al te serieus, maar hij is sinds kort getrouwd en met de verantwoordelijkheid voor zijn gezin schijnt ook de degelijke manier, waarop hij in wielerwedstrijden uit komt en zich daarop voorbereid, te zijn gekomen. En toen wij in Venlo Magni om zijn oordeel vroegen, wie of hij de meeste kansen gaf voor het wereldkampioenschap op de weg in de Deense hoofdstad, antwoordde de oude Italiaanse rot zonder aarzelen: Rik van Looy. Met slechts twee ploeggenoten als steun, maakte de jeugdige Belg zich geen ogenblik ongerust over de ze ge, welke hem als een rijpe vrucht na knap en tactisch rijden op de Bosbaan in Amsterdam maandag avond in de schoot moet vallen, al hangt de overwinning in het alge meen ploegenklassement aan een dun draadje. Niet dat de voorsprong van de Belgische A-ploeg op die van Schulte niet ruim genoeg zal zijn. Een tijdwinst van meer dan een half uur is voldoende voor de zege. Maar Vannitsen en Verplaetse kun nen door pech worden achtervolgd en een klein ongelukje zit in een étappe in een heel klein hoekje. Men hoort zo hier en daar de me ning verkondigen, dat de Ronde van Nederland mislukt is. Men doelt waarschijnlijk op het feit, dat de prestaties van de buitenlanders vol komen op het eerste plan staan, dat Nederland nog geen étappe-over winning heeft behaald, dat mannen als Schulte en Van Est zonder een schijn van kans op een ereplaats, laat staan op de overwinning, sterk hebben teleurgesteld. Deze feiten zij niet te ontkennen en de buiten landers beheersen inderdaad de 8e Ronde van Nederland. Zelfs in het algemeen ploegenklassement en in de rangschikking voor de militaire sprints komen de Nederlanders ver tegenwoordigers er niet aan te pas. De buitenlandse deelneming is te sterk, zeggen anderen. Zo sterk is het buitenlandse veld heus niet, maar het staat vast als een paal boven wa ter en dat is het fatale punt in deze ronde, dat de Nederlanders slecht rijden. Vele landgenoten zijn, nu het einde van het seizoen reeds in zicht komt uitgereden. Verder stellen enkele cracks sterk teleur, zoals Gerrit Schulte en Wim van Est, die blijkbaar hun krachten ver hebben overschat. Zowel Schulte als Van Est zijn vertrokken uit NEDERLANDSE B A ANK AMPIOENSC HAPPEN BEGONNEN Zaterdag zijn op de Utrechtse Sta- dionbaan de Nederlandse baankam- pioenschappen begonnen met de voorritten voor de achtervolging amateurs. Uit deze ritten plaatsten zich in de kwartfinales A. Geldermans 5 min. 19 sec.; A. v. Hou welingen 5.19.8; P. v. Steenvoorden 5.23.8; J. Buis 5.26.0; F. Braat 5.27.6; P. v. Heusden 5.28.4; P. de Jong 5.28.6 en J. Rol 5.29.4. De uitslagen van de kwartfinales luiden: lste rit: 1. Geldermans, 4 km in 5.24.4; 2. Rol, 5.30.0. 2de rit: 1. Van Houwelingen 5.16.4; 2. De Jong 5.26.4. 3de rit: 1. Braat 5.10.6; 2. Buis 5.28.4. De vierde kwartfinale tussen Van Steenvoorden en Van Heusden kon zaterdagmorgen wegens de regen niet gereden worden. Voor de halve fina les, vrijdagavond 17 augustus te Am sterdam/ hebben zich reeds geplaatst Geldermans, Van Houwelingen en Braat. Ook werd de vierde kwartfinale achtervolging amateurs gereden, tus sen Van Heusden en Van Steen voor den Van Heusden won met miniem verschil: 5 min. 25.4 tegen 5 min. 25.6 en heeft zich dus eveneens in de halve finale geplaatst. De natte baan maakte verdere af werking van het program o.m. series en achtste finales, sprint voor ama teurs en baankampioenschap over 50 km. voor amateurs) onmogelijk. Het werd verschoven naar dinsdag avond 14 augustus a.s. op dezelfde baan. DAAN DE GROOT 11DE IN BELGJE Andre Vlayen heeft te Barvaux in Belgie een wegwedstrijd over 100 km. gewonnen in de tijd van 2 uur 24 min. vóór zijn landgenoten Borcy en Close, die hij in de sprint versloeg. Adriaenssens werd vierde op 30 sec Daarna volgden resp. De Bruyne! 'Desmet, Couvreur, Brankart, Ockers en Impanis (allen België) en onze landgenoot Daan de Groot, die de elfde plaats bezette. Utrecht met het denkbeeld, dat zij wel eventjes de hoofdrollen in deze 8 dagen zouden spelen, dat zij alleen de lakens zouden uitdelen en dat >ii onder elkaar wel zouden uitvechten wie vaor de zege in aanmerking zou komen. Maar niet zij hebben de koers gedirigeerd, maar jeugdige krachten als Van Looy, Vannitsen en Carlesi. De Nederlandse ploegen zijn te zwak van samenstelling om een evenwicht tegenover de buitenlan ders té herstellen. Wie is daarvoor verantwoordelijk? In eerste instan tie natuurlijk de inrichter van de Ronde van Nederland, wiens advi seurs meer naar klinkende namen hebben gekeken dan naar jeugdige veelbelovende renners, die spanning en strijd in de ronde hadden kunnen brengen. Hoe is het mogelijk, dat 'n Nederlandse ploeg in een veel ster ker internationaal bezet veld van de Ronde van Frankrijk wel fraaie suc cessen heeft kunnen boeken, maar dat driemaal acht Nederlandse ren ners niet in staat zijn om successen in de Ronde van Nederland te beha len? De conclusie is eenvoudig. De sportcommissie van de KNWU heeft een vinger in de pap bij het samen stellen van de ploeg voor Frankrijk. Dat betekent een bepaalde garantie, dat de ploeg op goede wijze de Ne derlandse eer kan hoog houden. Maar bij de -samenstelling van de ploegen voor de Ronde van Neder land staat de KNWU lauw aan de kant van de weg, geeft slechts een licentie weg, keurt de benoeming van commissarissen goed, maar laat de samenstelling van de ploegen aan anderen over, die er of geen ver stand van hebben of heel andere be langen op het oog hebben dan zui ver sportieve. Het is te hopen, dat de nationale wielerorganisatie deze fout inziet en het volgend jaar er voor zal zorgdragen dat het renners- veld voor wat de Ne 'se deel neming betreft, st--' 1 r:jn sa mengesteld, dan do.iv.-l t geval was.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5