Het Glazen Muiltje wassen „THIJSWIJK" EEK WIHKEEJUrFROllW vaardige meisjeshanden TRIANDN Nederlandse autobus had botsing in Westfalen n interessant werk een aantal min. gewicht 5 k.g. Voor uw BOVENKLEDING onze TOP-FIX behandeling MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Eén dode Een Nederlandse autobus, die met veertig vakantiegangers uit bet Sauerland naar ons land terugkeerde, is zaterdagmiddag bij Borghorst in Westfalen in botsing gekomen met een Duitse vrachtauto met aanhang wagen. Een persoon werd gedood, verscheidene personen werden zwaar gewond en 26 personen liepen ver- wondendingen van lichte aard op. Om het leven kwam de zestigjarige J. Bol-hiuis uit Oosterhoogebru'g. Zwaar gewond werden de 24-jarige bestuurder van de bus, G. Schneider uit Surhuisterveen, de 65-jarige P. Dijkstra uit Leek en haar 24-jarige dochter Klara. Behalve de Nederlan ders liepen ook de Duitse vrachtauto- bestuurder en enige inzittenden van de vrachtauto zware verwondingen op. Op het ogenblik van de botsing, die in een bocht van de weg plaats vond ▼iel er een lichte regen. De oorzaak van het ongeval was gisteravond nog Nederlandse in Frankrijk verongelukt De 27-jarige mej. J. J. M. van Koppen, afkomstig uit Delft is te Frankrijk, vermoedelijk in het zie kenhuis te Saint-Michel (Haute- Marne), overleden aan de gevolgen van een scooterongeval, dat gister morgen nabij Saint-Michel is ge beurd. Zij werd met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis opgeno men. Haar begeleider op de vakantie reis per scooter, de heer v. d. Klugt werd licht gewond. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is nog niet bekend. Mej. v. Koppen is in nov. 1955 verkozen als lid van de gemeen - raad te Delft. Zij was voorts direc trice van de Mater Amabilisschool te Rotterdam en hoofdbestuurslid van de landelijke jongerenorganisa tie der K.V.P. Cycloon over Guadeloupe De cycloon „Betsy", die zaterdag het Franse bovenwindse eiland Gua deloupe teisterde, heeft in het zuide lijke deel van het eiland voor een tien miljoen gulden schade aangec richt. Voor zover bekend zijn er twee mensen bij omgekomen. Verscheide ne dorpen werden volkomen ver nield. Juist op het moment, dat generaal de Gaulle, die momenteel een bezoek brengt aan het eiland, de gemeente raad van de hoofdstad Basseterre toesprak, barstte de cycloon in aile hevigheid los. De generaal moest met verheffing van stem spreken om bo ven het geraas van de storm uit te komen. Liever Russisch Ambtenaren van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken hebben medegedeeld, dat een Sow- jet-Russische handelsdelegatie zondag een overeenkomst met Indoneisë heeft gesloten. Hieraan was een Russisch voorstel vooraf gegaan, waarin ook credieten werden aangeboden voor de aankoop van kapitaalsgoederen en het ver lenen van technische hulp. De Russische handelsdelegatie zal in de komende week met autoriteiten van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken over deze hulp verlening spreken. onbekend. De twee zwaar beschadig de voertuigen zijn door de Duitse rijkspolitie in beslag genomen en naar Münster gesleept. De ongedeerde reizigers en enige lichtgewonden, die in het ziekenhuis te Borghorst verbonden zijn, hebben met een andere Nederlandse bus de reis naar huis voortgezet. De terreur op West-Java Opstandelingen van de Daroel Is lam hebben vrijdagavond een over val gedaan op een dorpje op de hel ling van de Salak, 40 mijl ten zui den van Djakarta. Zij staken het plaatsje in brand, waarbij 180 wo ningen werden vernield. Honderden dorpelingen vluchtten naar dorpen in de omgeving. Zes burgers werden gedood en ze ven gewond, toen een andere bende van de D.I. een overval deed op Tjilimus in West-Java. Een bende van 100 gewapende ter roristen plunderde 368 'huizen in een dorpje nabij Garoet (Zuidelijk Ban doeng) en een veertigtal D.L'ers doodde vijf dorpelingen bij een over val op een desa in dezelfde omgeving. Hierbij werden voorts 1'5 desabewo ners gewond. Deze activiteiten vielen samen met de „herdenking van de proclamatie van de Daroel-Islam Staat." Schat in oude sofa Een paar jongens, die op een vuil nisbelt bij Manchester rondzwierven, ontdekten daar een oude sofa, die volgens hen uitermate geschikt was voor het stoken van een vuurtje. Zij begonnen haar aan stukken te hak ken en ontdekten toen in de rug van het meubelstuk een pakje met voor een waarde van ƒ32.000 aan ponds biljetten. Plichtsgetrouw brachten ze het naar de politie, die ook enkele reke ningen vond, waarop de naam Horro- vitch stond. „Wij hebben die sofa 20 jaar ge had", vertelde mijnheer Horrovitch, die al gauw was gevonden, „en we weten niets van het geld. Een paar jaar geleden hebben we haar ver kocht aan mevrouw Gertrude Powell, misschien. „Ik heb de sofa in mei aan me vrouw Webster gegeven", was het commentaar van mevrouw Powell, „maar zij heeft mij er nooit voor be taald. dus ik neem aan dat het geld van mij is. „Stel je voor, dat ik zomaar 32.000 op de vuilnisbelt gooide", zei me vrouw Webster verontwaardigd. Zij had geen ruimte meer in huis en gaf de sofa toen mee agn de vuilnis man. „Ik denk, dat het geld van mij is, want ik heb de sofa gekregen. Maar ik wil mevrouw Powell wel de helft geven, als ik het geld krijg, wat ik bewijfel. De rechter zal moeten beslissen. EGYPTE NIET NAAR MEDBOURNE Egypte zal geen ploeg afvaardigen naar de olympische spelen te Mel bourne. Het besluit werd genomen in een bijeenkomst van de hoge raad voor de bescherming van de Egyp tische jeugd. Oorspronkelijk was bepaald dat Egypte een ploeg van ongeveer 100 atleten zou afvaardigen. Tot nu toe is niet meegedeeld op welke gronden het besluit berust. Revolutie in Ecuador ten einde Luitenant-kolonel Arturo Davila, die dinsdag een mislukte poging deed om in Ecuador aan de macht te ko men, is door zijn aanhangers gedood, aldus is zaterdag te Quito meegedeeld door kolonel José Chiriboga, de com mandant van de regeringsgetrouwe troepen, die de opstand hebben onder drukt. Chiriboga verklaarde, dat het hoofdkwartier van de opstandelingen te Portoviejo door regeringsvliegtui gen was beschoten, doch hij ontleen de, dat hierbij „weerloze moeders en kinderen" zouden zijn gedood, zoals van de zijde der opstandelingen was gezegd. De burgerlijke leider van de rebel len, senator Homero Andrade, be vindt zich in hechtenis. Japan tekende niet De Japanse minister van buitenland se zaken Mamaroe Sjigemitsoe heeft zondag te Moskou de vredesonder handelingen mei de Sowjet-Unie af gebroken tot de de Londense con ferentie over het Suezkanaal. Japan had van de Sowjet-Unie de keus gekregen tussen het maandag ondertekenen van een door de Rus sen gedicteerd vredesverdrag of de onderhandelingen te schorsen tot na de Londense conferentie. Van gezaghebbende Japanse .djde wordt vernomen, dat Sjigemitsoe liever dit laatste koos dan een vredes verdrag op de Russische voorwaarde te tekenen. Hij gaat nu naar Londen voor de Suez-conferentie, evenals zijn Russische ambtgenoot Sjepilof. De Japanse regering heeft zondag besloten het Russische ontwerp voor een Japans-Russisch bedrag te ver werpen. Het vertrek van minister Sjigemitsoe naar Londen werd goed gekeurd. Hongarije gaat leger beperken Hongarije zal zijn defensie-uitga- ven met 35 procent verlagen en de omvang van zijn leger met 35.000 man verminderen, zo heeft radio-Boeda- pest bekend gemaakt. Het centrale comité van de commu nistische partij had hiertoe op zijn bijeenkomst van 1820 juli besloten, aldus had de minister van defensie meegedeeld. Ook had hij gezegd, dat een aantal militaire gebouwen zal worden ontruimd, waardoor deze ge bruikt kunnen worden, voor burger lijke doeleinden. Belg schoot op Ned. jongens Een inwoner van Wezet, die zich met een 6 mm buks oefende in het vogelschieten, heeft ongewild twee Nederlandse jongens, die op vacan- tie waren en op een bank nabij de brug te Wezet zaten te rusten, ge raakt. Eén van hen, de 16-jarige J. F. werd in de buik getroffen, en moest in het ziekenhuis te Maastricht ge opereerd worden. Zijn broer, de 15- jarige W. F. werd aan de arm.getrof fen. Het is niet bekend, wie het schot heeft gelost. NIEUWE MOORDEN OP CYPRUS. Gewapende overvallers hebben za terdag nabij Famagusta de Griekse Cyprioot Theodosiou doodgeschoten. Hij was politieman in bijzondere dienst. Vrijdagavond zijn in Nicosia en Limassol twee andere Grieks- Cyprioten vermoord. Pad van Lottum gaat over rozen Nadat zaterdagmiddag omdanks de staag vallende regen op het feest terrein „De Kraayenhoff" te Lottum door honderden nijvere handen de laatste werkzaamheden aan de di verse figuren werden verricht heeft zaterdagavond loco-burgemeester I. Rutten het rozenfeest 1956 geopend. Zondag waren de weersomstandig heden beter en kon men onder een stralende zon genieten van de kleu ren en de geuren, die duizend-en hier bijeengebrachte rozen verspreidden. Deze rozien waren geschikt in fraaie mozaïeken en figuren rond de vij vers en fonteinen van het hoofdter rein, maar ook aangebracht op di verse „kunstwerken". Zo stond er een levensgrote rozengiraffe neer te zien op een enorme vlinder, waarop 's avonds het licht van een bijna nog boven de dennen uitstekende rozen- vuurtoren, geheel uit rode rozen op gebouwd, zou vallen. 's Avonds zorgden honderden lampjes voor de verlichting en gaf de Kon. Harmonie van Horst een concert. Het rozenfeest zal op maan dag en woensdag a.s. worden voort gezet. MR. J. V. M. VAN KOOT RECHTER TE BREDA. Bij K.B. is benoemd tot rechter bij de arrondissementsrechtbank te Breda: mr. J. V. M. van Koot, thans griffier van het gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Goedkoop wonen in Frankrijk De Franse regering biedt tegen uiterst lage prijzen huizen te koop of te huur aan in verlaten bergdorpen in Zuid-Frankrijk, in een poging nieuwe vakantie-oorden te doen ont- staan. Zo wordt bijvoorbeeld een kasteel- tje (met water en electriciteit) aan geboden voor tienduizend gulden of een buis van twee verdiepingen met tuin en erf voor 3500 gulden. Verder zijn er kleinere buizen te koop voor bijvoorbeeld niet meer dan 1500 gul den, Sommige der desbetreffende dorpen zijn in de Alpen gelegen, andere in het departement Dordogne. De ouderdomspremie gesteld op 6,75 pet. Zaterdag is het besluit van de So ciale verzekeringsbank om de pre mie voor de algemene ouderdoms- verzekering vast te stellen op 6 3/4 pet. (zes en driekwart procent) door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goedgekeurd. De betreffende ministeriële beschik king zal in de Nederlandse Staats courant worden opgenomen. Wanbeheer bij een coöp. zuivelfabriek Directeur ontslagen Na een diensttijd van 33 jaren bij de Coöperatieve Zuivelfabriek Sint Willibrordus te Mill is zaterdag tij dens een rumoerige ledenvergade ring de directeur van deze coöperatie ongevraagd ontslagen wegens wan beleid. De voorzitter, die de verga dering leidde, zette uiteen, dat er maandenlang ondanks herhaald aan dringen van bestuurszijde geen boek houding bijgehouden was, dat reke ningen van debiteuren opgelopen waren tot zeer grote hoogte en dat ongevraagd materialen aangeschaft waren, die te hoog op de balans ver antwoord waren. Nadat deze toestand het -bestuur ge bleken was en pogingen om daar ver andering in te brengen, gefaald had den, heeft men de directeur verzocht ontslag aan te vragen, hetgeen deze niet gedaan heeft. De 500 leden van de coöperatie werden zaterdag door de onthulling overtuigd en anet 498 stemmen werd de directeur ontslagen. AUTO SLIPTE. Arbeider gedood. Een 36-jarige losarbeider, wonen de aan de Bovendijk te Rotterdam, reel zaterdagmorgen per fiets in ge zelschap van een 21-jarige losarbei der, stapvoets achter twee koeien, die door een man langs de bovendijk werden geleid. Achter hen kwam een vrachtauto aanrijden, die, bij het transport gekomen, remde. Waar schijnlijk slipte de auto en de twee los-arbeiders werden door de wa gen geraakt. Ernstig gewond zijn zij naar het Westerziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat de 36-jarige was overleden. Gift voor Marcinelle van Nederlandse mijnen De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben heden een be drag van een miljoen Belgische francs ter beschikking gesteld van het provinciale comité te Charleroi ten behoeve van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle en hun nagelaten betrekkingen. Woonboot gezonken Trieste verhuizing Zaterdag in de late namiddag, is in de hoofdstedelijke houthaven het woonschip van de Amsterdamse ma chinebankwerker G. Hendriks, tij dens het verslepen gezonken. De drijvende woning had gelegen in de Vlothaven en men was er mee op weg naar een nieuwe ligplaats aan de Schinkelkade. Waarschijnlijk is het schroefwater van de sleepboot door 'n rooster aan de voorkant van het woonschip het vaartuig binnengedrongen. Toen de woonark water begon te maken, scheurden tot overmaat van ramp de hechtsels, waarmee de houten bo venbouw aan de betonnen bodem was vastgemaakt. In weinige ogenblikken ontzonk de vloer het onderdak van de ma chinebankwerker, die voor zijn trots bezit enkele maanden geleden 10.000 gulden had moeten betalen. De man was aan boord van het woonschip toen het ongeluk gebeurde. Zijn vrouw en kinderen zouden in de Schinkelkade aan boord komen. Een deel van de op drift geraakte huis raad, heeft de getroffen bewoner bij gestaan door personeel van de ge meentelijke havendienst, weten te redden. Marktberichten ROTTERDAM, 13 aug. Vee. Aanvoer 982. Vette koeien le kwal. 3.243.48; 2e kwal. 2.803.14; 3e kwal. 2.602.80 aanvoer als vorige week .handel redelijk, prijzen onver anderd, enkele prima's boven note ring. TER AAR, 11 aug. Groente. Augurken fijn 1.85; fijnbasterd 1.14; basterd 0.92; grof A 0.75—0.76; grof 1 0.650.66; CD 0.610.63; idem 2 0.37; E 0.33; idem geel 0.14 alles per kilogram. TAST TOE 'T IS VAN MARE 90 MARE 94 Ome RECLAME RUNDERLAPPEN zijn een uitkomst 1.25 1.25 1.35 500 gram RECLAME RUNDERLAPPEN voor slechts 500 gram MAGERE BUIKSPEKLAPPEN voor slechts 500 gram OVERHEERLIJKE PALINGROOKWORST SPECIALE DAGRECLAMES WOENSDAG I 500 gr. gehakt 1.28 500 doorr. spekl. 0.78 200 gek. spek 0.50 DINSDAG 500 gr. mag. spekl. 1.18 500 gr. saucijsjes 1.28 200 gr. gebr. geh. 0.55 DONDERDAG 500 gr. runderlapp. 1.18 500 vet ger. spek 0.88 200 hamworst 0.52 0.65 250 gr. Saksische smeerleverworgt 0.59 500 gr. mooie runderlappen 1.80 gevraagd. Slagerij D. DE ROODE Jr. Morsweg 98. Jonge schippersknecht gevraagd. Adres: C. Vloot man, Lindestraat 4 Leiden, Telef. 30228. Slagerij Pieterse. Dins dag, Woensdag cn Don derdag 500 gram rund- en varkensgehakt van f 1,70 voor 1,40; 500 gi rook worst f 1,25: 200 gr smeer- leverworst 0,50: 500 gr. verse worst 1.60. Heren straat 29. tel 21838. Aangeboden: Morris- Cabriolet, prima staat, ben zine 1:12. Prijs f 800. Oude Vest 137. BEZOEKT woensdag 15 augustus de te Noordwijk op de Kon. Wilhelmina boulevard Aanvang 2 uur Toto aanwezig Bepaalde werkzaamheden in ons bedrijf lenen zich bij uitstek voor De kwaliteitseisen, die aan onze producten gesteld worden, zijn zo danig, dat wij voor meisjes, die met goed gevolg de lagere school hebben doorlopen hebben in ons montage-atelier. Wij bieden o.m.: goed loon aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden gratis atelierschorten goede sociale verzorging eigen vervoer per bus van Katwijk via Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden, Voorschoten naar atelier en terug. N.V. Philips' Telecommunicatie Industrie Bedrijf's-Gravenhage, Stortenbekerstraat 177, tel. 333840, toestel 76 Als u er meer van wilt weten, kom dan dins dag 14 augustus a.s. 's middags tussen 2 en 4 uur of 's avonds tus sen 7 en 8.30 uur eens praten in Restaurant Het Gulden Vlies, Breestraat 125 te Leiden. U kunt dan alle inlichtingen krij gen, die u maar wenst. Ook uw ouders of ver loofde kunnen bij dit gesprek aanwezig zijn. VERTOONT NOG SLECHTS 4 DAGEN THE GLASS SLIPPER. LESLIE CARON TECHNICOLOR MICHAEL WILDING ALLE LEEFTIJDEN. In verband met uitbreiding van ons bedrijf, kunnen wij nog aannemen. Woensdag gehaald, zaterdag bezorgd c.v. MODELWASSERIJ Pickéstraat 35 Noordwijk - Telefoon 2203

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3