LEIDEN in LIMETZ Scherp Dötf fief LëUTÏLGAT PERSONEN IN EN UIT LEIDEN BEVESTIGDE EN VERTROKKEN OMGEVING MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DONDERDAG Vanmorgen heeft men uitgeslapen na de nachtelijke tocht van Saulx les Chartreux naar Limetz. Het zal vandaag een rustige dag worden met de gebruikelijke vacantiegenoegens; zwemmen, wandelen, rusten. Dat alles evenwel pas nadat we verhuisd waren van de gemeente tent naar de school. De tent zal n.l. tijdens de kermis als danszaal ge bruikt worden en deze bestemming is natuurlijk niet goed met ons ver blijf daarin te verenigen. Vele handen maakten echter licht werk en na een paar uur was de ge hele verhuizing achter de rug. Fleurige vakantie. Daarna troffen we een groot deel van het gezelschap in „Hötel des fleurs" waar men in de schaudw zat te genieten van de fonkelende, koe le wijn en (men heeft de smaak nu wel echt te pakken) van de vele soorten franse kaas. Er heerste een echte zondagssfeer; het middagmaal werd laat gesteld om iedereen tijd te geven nu eens te doen of te laten wat hij zelf wil; en hiervan werd druk gebruik gemaakt. Achter de coulissen evenwel werd druk geconfereerd met het gemeen- Leidse Agenda DINSDAG 14 AUGUSTUS. Cirkus Knikkebeen, tent Du Rieu- straat, extra voorstelling 15.00 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 19.00 uur nam. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. „De Natuurvriend", ledenverga dering, Gebouw Steenschuur 6, 20.00 uur nam. Cirkus Knikkebeen, tent Du Rieu- straat, matinee 15.00 uur nam. straat, soiree, 20.00 uur nam. Grand Cirque International, Schut tersveld, Gala-première, 20 uur nam. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Grand Cirque International, Schut tersveld 15.00 en 20.00 uur nam. ZONDAG 19 AUGUSTUS. TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te keningen door Rembrandt( t.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 10-4 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur n.m. (t.m. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur derdagavond 7.308.30 uur nam. nam. Zondagen 15 uur nam. Don- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Dienst van apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. Casino: „Het cirkus speelt toch", alle leeftijden. Lido: „Heb je 'm door", alle leef tijden. Luxor: „De vrolijke vagebond", alle leeftijden. Trianon: „Het glazen muiltje", alle leeftijden. Rex: „Storm óver de Nyl", 14 jaar. (Matinee vanaf maandag: „Abbott en Costello in Ho ly wood", alle leeftijden. POTLOOD en GEEST tebestuur over het op handen zijnde feest. Ondertussen verliezen wij óók ons ideële doel niet uit het oog. Elke morgen wordt door kap. De Jong de Mis opgedragen, gediend door onze eigen mensen en de Nederlandse koster Jan Dingjan met zijn help sters en helpers repareren en ver nieuwen wat om herstel of vernieu wing vraagt. In de zaal van de pas torie is onze electrien b.v. bezig nieuwe lichtleidingen aan te leggen. Als het mogelijk is zullen alle Leidenaars zondag in kleine groep jes bij hun Franse gastheren een maaltijd gebruiken; wie dit nog nooit heeft meegemaakt, ziet dit als een echt avontuur; de „ervare- nen" weten, dat deze maaltijd een succes zal worden. Niet dat de eet- partijen verzorgd door tante Bep (mevrouw E. Rosdorff-van Schie) met assistentie van Dolf Del pradoniet op prijs worden gesteld, integendeel iedereen is daar zeer goed over te spreken. Waar men minder over te spreken is, is het feit dat de tijd te snel, véél te snel, gaat. Zo juist hebben wij in onze eigen „Leidse Courant" het nieuws gele zen over de wolkbreuk die Leiden getroffen heeft. We leven mee met onze stadgenoten. Bezorgd vragen wij ons af of „Circus Knikkebeen" niet ten tweede male door ramp spoed is bezocht. Wij hopen er het beste van. Naar Parijs! De zon heeft ons onbarmhartig de ganse dag bestraald. We schrijven onbarmhartig, maar we zijn toch dankbaar voor dit mooie weer. De avondlucht koelt af en monter wordt de kleine tocht ondernomen naar een naburig plaatsje waar een schilderachtige herberg met twee charmante eigenaars ons verwach ten. We brachten daar de avond in genoeglijke kout, afgewisseld door een dansje door, terwijl de verwach tingen over de reis naar Parijs, die morgen op 't programma staat, hoog gespannen zijn. Kort voordat men naar Giverny vertrok kwam men tot de ontdek king dat de guitaar van Dolf Delpra- do verdwenen was. Dc stemming zakte beneden nul, want zonder dit instrument zou de band niet volle dig zijn, afgezien van de waarde, die dit bijzondere instrument bezit. Tenslotte kwamen we te weten dat de guitaar in Saul les Chartreux was achtergebleven en morgen weer in ons midden zal zijn. De stemming steeg weer en alle stralingen van van Parijs werden voor de nacht nog aan een diepgaande studie onder worpen. VRIJDAG Eenmaal Parijs te hebben gezien, betekent er altijd weer naar terug te verlangen. Aan dit verlangen werd vrijdag althans voor de leden van de club de Limetz, voldaan. We „deden" Parijs, maar de er varing had ons geleerd dit niet op z'n Amerikaans te doen. Wat wij thans onder een bezoek aan Parijs verstaan is het bezoeken van enkele beziens waardigheden en overigens op „ge zette" tijden het Parijse leven gade te slaan vanaf een van de vele ter rasjes. Zó is het gegaan en op deze manier hebben velen opnieuw genoten van Parijs en hebben anderen daar hun eerste ervaringen opgedaan. Door een andere dagindeling dan vorige jaren, was men nu in staat Parijs bij avond te zien en duidelijk heeft men nu begrepen waarom Pa rijs „la Viele lumière" wordt ge noemd. De „champs élysées" (de hemelse velden) waren een sprookje van wit en geel licht, met op de ach tergrond de feeërieke verlichting van de „Are de Triomph", of dit meer de adem benam dan „Place de la Con corde" met zijn verlichte spuitende fonteinen of het panorama vanaf Mont Martre over het in licht zwel gende Parijs is zeer moeilijk uit te maken. Jammer was het, dat omstreeks het middaguur een onweer losbarstte, dat ons dwong een veilig heenkomen te zoeken; de „Notre Dame?' werd in een diepe duisternis gehuld, en het was of Parijs door alle mensen was ontvlucht. Later ervaarden wij een andere schoonheid, nl. de kerk van ..St. Germain des Prés" door het hemelvuur sprookjesachtig verlicht. Maar het onweer en de regen trok ken spoedig voorbij en de bedelaars langs de Seine deden weer goede zaken. Het werd weer „gewoon", het geen zeggen wil, dat de vele agenten in Parijs hun fluijes weer moesten gebruiken om de vreemdelingen erop attent te maken, dat zij van de over steekplaatsen gebruik moesten ma ken. In de meest beste stemming werd de terugtocht naar Limetz aanvaard en ijverig werden de liederen, die morgen gezongen moesten worden, gerepeteerd. De inwoners van Limetz en naburige dorpen mogen gerust zijn: de Club de Limetz zet zijn beste beentje voor. Oegstgeest gearriveerd. naars waren reeds in diepe rust toen wij werden opgeschrikt door het klin gelen van koebellen, waarmee de Oegstgeester Schola zijn komst aan kondigde. Deze zes mensen o.l.v. Mr. J. v. d. Poel zullen meewerken om de Hoogmis en de feestavond te doen slagen. Na een ontroerende begroe ting vonden zij in tenten of school een tijdelijke woon. JOOP KOEVOETS chef "d' equipe Burgerlijke Stand Geb,: Marijtje dr. v. C. van Rijn en L. van Duijn; Ronald Ghristiaan Lo- dewijk Jacobus zn v. K. J. Gieles en A. M. L. van der Hoek; Wilhelmus Antonius zn. v. W. L. Kneijber en H. W. M. Möller; Franciscus Ar noldus Adrianus zn v. J M. Rijnbeek en C. P. de Groot; Gerardus Jacobus zn v. H. J. Dub'beldeman en C. Keijzer; Evertjan zn v. N. Masurel en M. A. Mulder. Hendrik Nicola Johannes zn v. H. van den Hoed en C. J. M. Herm- Overleden: L. C. W. Hunter, man, 72 jaar; F. C. C. Rose, wed. v. Bijs terbosch, 70 jaar; D. Kamiminga, man. Het middernachtelijk uur had reeds 49 jaar; J>M. Halkes, man, 63 jaar. lang geslagen en de meeste Leide- A C* ^1/ ZANGERSMISDIENAARS. A.s. woensdag, Maria Hemelvaart, zal voor de achtste maal de voetbal wedstrijd ZangersMisdienaars der St. Petrusparochie gespeeld wor den. Deze wedstrijd heeft zich door de jaren heen in een grote belangstel ling mogen verheugen, zodat ook nu weer velen de groene grasmat zul len omzomen om hun of haar favo rieten aan te moedigen. Het is moei lijk een prognose te stellen. Immers, verleden jaar leek het misdienaars elftal op papier veel sterker te zijn, maar getuige de uitslag 00 was er van enig verschil van sterkte geen sprake. Door strafschoppen kwamen de misdienaars vrij gemakkelijk aan de overwinning. Er is een nieuwe beker beschik baar gesteld, die vijf keer in totaal of driemaal achter elkaar gewonnen dient te worden. De wedstrijd zal worden gespeeld op het roemruchte Docosterrein aan de Haagweg en vangt aan om 2 uur. Hier nog even de opstelling der elf tallen: Zangers: d.: F. Diergaarde; a: J. en B. Nagtegaal; m.: K. Lut, T. Kohl- beck en E. de Jongh; v.: W. v. d. Hoorn, W. Schelvis, J. Stol, I. Per- quin en P. Rijnbeek. Misdienaars: d.: H. Nijssen; a.: F. Goddijn en H. Bik; m.: K. Mentink, J. Montanus en A. Mentink; v.: F. Zandbergen, P. Develing, W. Snijders, R. Haverkamp en P. van Dorp. Geen voorrang. De 32-jarige bromfietsberijder S. J. P. uit Leiderdorp kwam zaterdag middag, doordat hij geen voorrang verleende, op de hoek van de He rengracht en de Groenesteeg in bot sing met een personenauto. Hij kreeg bloedende verwondingen aan gelaat, handen en benen en brak vermoede lijk zijn rechter onderbeen. De brommer werd totaal vernield. De Eerste Hulpdienst vervoerde de man naar het Acad. Ziekenhuis. No. 505. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. lichaamsdeel, 5. muzieknoot, 6. zijtak Donau. 7. voornaamwoord, 9. muzieknoot, 10. sint (afk.), 12. voor zetsel, 14. voegwoord, 15. gem. in Drente, 16. aanwijzend voornaam woord, 17. houten vat, 19. gewicht (afk.) 21. voornaamwoord, 22. ge bod, 24. vogel, 25. voorzetsel, 26. he vig. sterk, 27. mak. Verticaal: 1. rivier in Italië, 2. koor van zangers, 3. gem. in N.Brab., 4. rijksgrens (afk.), 5. waterkering, 8. priem, 9. punthoed, 11. familielid, 13. familielid. 16. soort van hond, 18. wolvlokje, 20. bitter vocht, 21. ope ning, 23. bijwoord, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Gevestigde personen van 2 tot en met 8 augustus L. Bouma en fam., onder wijzer, Nachtegaalln 16. G. M. Linderhof en fam., magazijnmeester, Plantsoen 85. A. C. Peters en fam.. kapitein sleepboot, Morskade 9. D. C. Hoek en fam., radar monteur, Haarlemmerweg 11. S. J. Bertel directeur N.V.. Morsweg 14. C. A. Tjem- kes, balletmeester. H. Kerkgracht 49. B. B. van Gurp. scheepswerktuigkundige, Burggavenln 94, A. StipdonkPotuijt, Narmstr. 7. M. H. G. Brunt, 11. verpl., O. Rijn 11a, A. de Vos, Steenschuur 16. C. J. van der Molen, kant. bediende, Su- ringarstr. 1. M. M. G. van Bers, ver- j pleegster, Wald. Pyrmontstr. 23. A. van Dormolen, W. Singel 74. Th. C. Pijna- ken—Schurman, Langebrug 25a. P. J. Bon, ambtenaar PTT, Morsweg 92a. J. W. Doeff, Bilderdijkstr. 4. A. B. Groene- veld, wever, Haarl.str. 295a. G. H. Reij- gersberg, Hogewoerd 59. W. Rensink, scheepsbouwk. tekenaar, R. en Schie- kade 72. G. C. J. van Belkom, suppoost. B. Ballotstr. 48. L. Visser, verpleegster, Rijnsb.weg 10. A. M. Broeder, verpleeg ster, Rijnb.weg 10. Vertrokken personen van 2 tot en met 8 augustufc. A. Ommering en fam.. H. Rijndijk 218. Leidschendam. v. Ruysdael- laan 118. H. C. M. v. d. Grift en fam., Burggravenln 123, Den Bosch, M. van Bourgondiënsingel 14. C. S. D. Hoek- stein en fam., Rijnsb.weg 20, Dordrecht, Singel 99. L. Bosscher en fam., Koestr. 15a, Sassenheim, Baron van Heemstra- laan 6. T. H. Siem en fam., W. Klooslaan 28. Den Haag, Ley weg 1156. J. Boelee en fam.. H. Rijndijk 110, Leiderdorp. Steen bakkersin la. G. R. ten Wolde en fam., H. Rijndijk 173, Leidschendam, v. Ruys- daelln 110. F. Ahlers en fam., Haagweg 210, Zaandam, Jan Steenstr. 8. A. S. de RuijterKoelewijn en fam., Lammen- schansweg 173, Katwijk, Grotesteeg 4a. C. A. Waltmann en fam., Sliedrecht, A. v. Leeuwenhoekstr. 29. M. A. B. Weber— Bruijninckx en fam.. O. Rijn 54, Katwijk Rijnmond 45. Z. den Hartog en fam., Boshuizerkade 109, Ver. Staten. W. F. de Ridder en fam.. Roodborststr. 49, Ver. Staten. B. W. Ziegelaar en fam. Nachte gaalln 16, Willemstad, Ned. Antillen. G. den Heeten en fam., Fruinlaan 7, Heem stede, Heemsteedse Dreef 93. H. T. M. Dijkmans. Noordeinde 50, Tilburg, G. v. Swietenstr. 66. Raden Moechlis M., de L. de Kanterstr. 25. Indonesië. M. A. A. de Groot, R. en Schiekade 21. Wassenaar, Ridderlaan 1. G. Blom, Witte Singel 27, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 228. A. J. van den Akker, Zeemanlaan 11, Rotterdam, Emmalaan 19. H. M. Kooyman, Witte Singel 27, Dordrecht, Oranjelaan 77. H. Sleeboom, Nachtegaalln 16, De Bilt, Soestdijkerstr. 39. A. J. de Lange. Witte Singel 94. Rheden, Beethovenln 16. G. J. M. Hoefnagel, Rijnsb.weg 10, Lopik, Lo- pikersingel 3. E. van Ekeren, Rapenburg 131, Kampen, Mauritsstr. 5. J. van den Berg, Morsweg 108a. Oegstgeest, Rijn- zichtweg 126. W. Derogee, Diefsteeg 6b. A'dam, v. Hallstr. 17a. J. N. F. Lameijer, Leeuwerikstr. 47, R'dam, Lijsterbesln 13. F. Marchand, Spieghelstr. 38a, Gorin- chem. Smakheulkazerne. H. Vermond, Kastanjekade 8. Wassenaar, v. Z. v. Nije- veltstr. 5. A. Stikkelorum, Hansenstr. 50, Deventer, K. Bisschopstr. 12. P. Haring, Ververtr. 49, Lisse, Julianastr. 29. G. W. P. Linn, Janvossensteeg 34, Enschede, Kneedweg 5, P. Kreek. Rapenburg 12, Dordrecht, Bankastr. 57. P. van Begeren, W. Singel 27, Alphen a. d. Rijn, v. Boet- selaerstr. 37 P. van den Nieuwendijk, Hooigracht 13, Boskoop. Tuinstr. 95. E. van Buren. Zaanstr. 40, R'dam, Libellen- straat 34b. E. P. Plantenga, Kloksteeg 31, Eindhoven, Heezerweg 272d. C. J. A. Manders. Lammenschansweg 106, Alblas- serdam. Weverstr. 9. E. C. Groeneweg, S. Buysingstr. 41, Leidschendam, Dr. v. Noortstr. 5. J. A. Ansems. Rijnsb.weg 10, Tilburg. Jan van Beverwijckstr. 2a. K. J. Houwen, Haagweg 206, Voorburg, Pr. Marianneln 56. A. van Rossen, Korte- naerstr. 102. Den Haag, Flakkeesestr. 2. M. A. C. van Heteren. Haarl.str. 242, R'dam, Schiedamse Vest 10. J. Hartkoorn aan boord. Valkenburg ZH. aan boord t.o. Voorschoterweg 25. Tafeltennis „Docos". Aan alle leden van de r.k. Tafel- tennisver. „Docos": de training zal donderdag a.s. hervat worden. Training Crescendo. Het bestuur van de korfbalver. „Crescendo" deelt meed, dat m.i.v. heden de adspiranten-training, dus voor adspiranten B en C weer gehou den wordt op eigen veld, n.l. het L.-Hout-terrein. Dinsdagsavonds van. af half zeven. In verband met Maria Tenhemel opneming op woensdag, is er a.s. dinsdagavond ook gelegenheid voor de senioren om te trainen; de trai ning van woensdag a.s. vervalt. Victoria Regia. Ook vanavond bloeit de Victoria Regia in de Leidse Hortus met witte bloem. Morgenavond kunnen de belangstellenden het wonder van de rose bloem aanschouwen. De Hortus is van 911 uur nam. geopend. MTWUK MM DEM RIJN Met het hoofd tegen een trampaal Met de tram van 23.45 vertrok een Amerikaan die ter plaatse bij familie te gast was geweest naar zijn land terug. Om de familie zo lang moge lijk een vaarwel te kunnen toeroe pen hing hij met het bovenlijf buiten het balkon der tram, niet merken*" da' de palen voor de elect, geleidmg naast de trambaan gepiaatst zijn. Het gc-volg was dat nij met zo'n paal in aanraking kwam en enkele zware hoofdwonden opjiep. LEIDERDORP EERSTE OPTREDEN VAN DE LEIDERDORPSE HARMONIE KAPEL. Zaterdag 11 augustus was uitge kozen door het bestuur van de Lei- derdorpse Harmoniekapel om ge meentebestuur en inwoners van Lei derdorp te laten zien en horen, dat het geld voor de instrumenten, bij eengebracht door de bevolking en aangevuld met gemeentesubsidie, goed besteed was. En daar zijn ze ze ker in geslaagd hoewel de regen, die zaterdag bijna onafgebroken neer- plensde weer roet in het eiten (/dreig de te gooien. Te elfder ure draaide echter de wind en blies de hemel schoon zodat de muzikanten, die on getwijfeld stonden te popelen zich te laten horen, toch konden starten. Vanaf het repetitielokaal werd onder marsmuziek opgemar cheerd naar het raadhuis, waar de burgemeester en mevr. v. Diepingen de wethouders en de raadsleden voorzover aanwezig, op het bordes verschenen, waarop de Harmonie sierie marsen ten gehore bracht, hetgeen gezien de korte voorberei dingstijd, niet onverdienstelijk ge schiedde. Voordat de kapel nu aan hun rondgang begon, richtte burge meester v. Diepingen zich tot de ka pél" en dankte hen voor de muziek, waardoor men had kunnen horen waartoe het korps in staat was. De collecte kon door omstandigheden niet doorgaan, maar de burgemees ter hoopte dat iedere inwoner lid of donateur zou worden en een goede geest bij het korps zou heersen, het geen de prestaties altijd ten goede komt. JAN BAVELAAR 50 JAAR BIJ „OUDERZORG". Heden herdacht de heer Jan Ba- velaar, dat hij voor 50 jaar geleden in dienst was getreden van de N.V. Steenfabriek „Ouderzorg-De Ridder" te Leiderdorp. Hedenmorgen werd hij door de di rectie ten kantore ontvangen, waar- GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 15 augustus 1956 tot en met 13 sep tember 1956 ter gemeente-secretarie (Stadhuis, afdeling Openbare Wer ken, kamer no. Ill), voor 'n ieder ter inzage zullen liggen de stukken, in aangehaald artikel bedoeld, betref fende een door de gemeenteraad bij besluit van 7 augustus 1956 voorlo pig goedgekeurd plan tot onteigening ten name van de gemeente Leiden. Dit plan strekt om, met toepassing van artikel 77, lid 1, onder 4, der Onteigeningswet de beschikking te verkrijgen over eigendommen, welke zijn gelegen aan de Morsweg, tussen de Lopsenstraat en de overweg in de spoorbaan LeidenUtrecht en aan de Lopsenstraat voor wegverbreding overeenkomstig de grondtekening, ge merkt K41292, en verdere beschei den, zulks ter uitvoering van het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Lop- senstraat". Leiden, 11 augustus 1956. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. (Advertentie) bij hem bij monde van de directeur de gebruikelijke enveloppe met in houd werd overhandigd. De direc teur memoreerde verder de mooie staat van dienst van Jan Ba velaar en het vele wat hij in zijn functie voor het bedrijf had gedaan. Na aanvankelijk bij de steenvor- merij te zijn ingedeeld, werd Bave- laar opgeleid tot steensorteerder, met welk werk hij 'n lange reeks van ja ren is bezig geweest en welk werk hij ook thans nog met plezier doet. Voor belangrijke bouwwerken wer den door hem de stenen gesorteerd, o.a. voor het Leidse Stadhuis en en kele laboratoria in zijn eigen stad. De laatste jaren worden meer spe ciaal de kleinere soorten door Bave- laar gesorteerd, waarbij het vooral aankomt op vakmanschap en kennis. De directie sprak de hoop uit, dat de heer Bavelaar nog enkele jaren aan het bedrijf zal blijven verbon den en dat hij zijn krachten hiervoor zal beschikbaar stellen. Hoewel het in de bedoeling ligt om enkele jubilea, die aan dit bedrijf in de loop van dit jaar voorkomen, gezamenlijk te vieren, meende de personeelsvereniging bij dit zeldzame jubileum ook thans niet te moeten achterblijven. De voorzitter van de personeelsvereniging overhandigde Jan Bavelaar namens het gehele per soneel een fraaie leunstoel, terwijl de personeelsver. bloemen overhan digde, in het bijzonder bestemd voor de zuster van Bavelaar, met wie hij zo vele jaren heeft samengewoond. Ook ontving mejuffrouw Bavelaar van de directie eveneens bloemen. Vanzelfsprekend bracht de heer Bavelaar het verdere gedeelte van de dag in huiselijke kring door. Ondertrouwd: W. Goedhart, 39 jr. en A. Haytsma, 31 jr. won. te Hilver sum. VOORSCHOTEN DRIE AANRIJD N GEN OP EEN DAG Zaterdag was het enigszins onveilig in Voorschoten. Er gebeurden 's mid dags maar liefst 3 aanrijdingen. 's Middags om even over half vijf passeerde een kermiswagen met aan hang en bestuurd door Th. D. de overweg van het spoor op de Pape laan. Tegelijkertijd naderde uit de richting Wassenaar een Volkswagen bestuurd door D. J. K. uit Waddinx- veen. Daar de een de ander geen voorrang verleende bleef een botsing niet uit. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Beide voer tuigen werden echter flink bescha digd. Om vijf uur reed de heer C. de M. met zijn fiets op de Leidse weg in de richting Voorschoten dorp. Bij de Badhuisstraat wilde hij de Leidseweg oversteken en hij werd daarbij ge grepen door een auto eveneens ko mende uit de richting Leiden. De heer de Munnik werd meegesleept en ten val gebracht. Met een hersen schudding, hoofdwonden en verwon dingen aan zijn been moest hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd worden. Dr. Olthuis verleende hierbij de eerste hulp. Rijwiel en auto wer den eveneens beschadigd. Later op de avond kon de heer de Munnik toch weer naar huis terugkeren naar zijn vrouw, die woensdag pas het zieken huis had verlaten. Om 8 uur vond nog een aanrij ding plaats nabij het Haagse Schouw. De heer A. F. v. L. uit Katwijk kwam van de Rijndijk afrijden en wilde oversteken naar de Valkenburgseweg. Hij verleende hierbij geen voorrang aan een auto komende uit de richting Amsterdam, bestuurd door de heer M. G. uit Nigeria (Afrika). Een mee rijdende dame van de heer A. F. v. L. uit Katwijk werd hierbij gewond. Dr. Olthuis verleende ook bij dit ongeval de eerste hulp. Met een ziekenauto werd zij naderhand met een hersen schudding naar huis vervoerd. Beide auto's waren ernstig beschadigd. Laatste Berichten Begrafenis der mijnslachtofFers Onder grote belangstelling uit bin nen- en buitenland zijn maandag de stoffelijke resten van zes van de slachtoffers van de mijnramp te Mar- cinelle ter aarde besteld. Het gemeenteplein voor de Ro- maans-Gothische Sint Martinuskerk uit de twaalfde eeuw stond vol men sen, voor het merendeel Belgische en Italiaanse arbeiders, die de stof felijke resten van de drie Italianen, twee Belgen en een Pool op hun laat ste gang begeleidden. Tegen de kerkgevel was een altaar opgericht voor een met zilver be- stikte zwarte achtergrond. De lijkkisten, bedekt met de Ita- liaiamse, Belgische en Poolse vlag, werden dqor de mijnwerkers in blauw werkpak en met leren helm naar buiten gebracht en voor het altaar op een rij geplaatst, waar zij weldra waren bedolven onder vele kransen en boeketten. De pauselijke nuntius, mgr. Forni, en kardinaal van Roey, in „cappa magna" liepen zegenend langs de kisten en begaven zich naar het al taar voor de kerk. Premier van Acker hield een toe spraak, waarin hij verklaarde: „Het is onze plicht de families te helpen, het is onze plicht ze te helpen zonder onderscheid van nationaliteit, het is ons aller plicht en in het bijzonder die van de technici, alles wat mense lijk mogelijk is te doen om de veilig heid te verbeteren, teneinde mijnon gelukken te voorkomen." Na de toespraak van de premier van Acker vertolkte de Italiaanse onderstaatssecretaris van buitenland se zaken. Del Bo, de diepe verslagen heid van het Italiaanse volk en de Italiaanse regering. Na deie toespraken begaf mgr. Himmen, de bisschop van Doornik, zich naar het altaar en vingen de plechtigheden aan met de Requiem mis van Perosi, met de medewer king van een mijnwerkerskoor. De tekst van de gebeden werd ver taald in het Frans en het Italiaans. Na het Evangelie hield de bisschop van Namen een toespraak en aan het slot van de Requiemmis verrichtte kardinaal van Roey de absoute. De kisten werden daarop graf waarts gedragen en omringd door mijnwerkers in werkpak. DE 35.000 ERUIT. In de derde klasse van de 532ste staatsloterij is de prijs van 35.000 gevallen op lot nr. 13506. WEER MOEILIJKHEDEN MET AMBONEZEN UIT HET KAMP BEENDERIBBEN. In Steenwijk waren er zaterdag wederom moeilijkheden met een groep Ambonezen uit 't kamp Been- deribben. Ook ditmaal probeerden zij in enkele winkels in de stad levens middelen te kopen zonder daarvoor te betalen. Er werden bedreigingen geuit aan het adres der winkeliers, die niet van zins bleken zonder be taling te leveren. Na een bespreking op .het politiebureau, waarbij ook de burgemeester van Steenwijk aanwe zig was, zijn de Ambonezen naar Beenderibben teruggekeerd. Het kamp staat sinds vorige week maan dag onder streng toezicht van de rijkspolitie. Toen deden zich n.l. soortgelijke incidenten voor. Werknemersorganisaties in het kap- persbedrijf, t.w. de Ned. kath. bond van kapperspersoneel St. Cosmas, de vakgroep kapperspersoneel der alg. bedrijfsgroepencenitrale en de chr. bond van kapperspersoneel, hebben met de twee confessionele kappers patroonsbonden, de r.k. en de prot.- christelijke, een collectieve arbeids overeenkomst afgesloten. De beide algemene kapperspatroonsbonden, de NKB en de NEVOK, zijn niet bij deze CAO betrokken omdat zij een loons verhoging van twee gulden per week voor de eerste bedienden niet moch- I ten doorberekenen in de tarieven. De beide confessionele patroonsbon den zijn echter van oordeel, dat hoe wel de tarieven van de meeste kap persondernemingen, vooral heren kappers, te laag zijn, het alleszins rechtvaardig is overeenkomstig de gemaakte afspraak tot deze loons verhoging te komen. De overeen komst is aan het college van rijks bemiddelaars ter goedkeuring voor gelegd. Vochtig avontuur Zaterdagochtend omstreeks kwart voor twaalf is uit zee, ter hoogte van Hoek van Holland, een jongeman opgepikt, die zegt Müller te heten en afkomstig te zijn uit Dusseldorp. Aan boord van het uitvarende Duit se schip „Ellen Dek" heeft men on danks slecht zicht de drenkeling op gemerkt. Hij hing aan een zijde van een opvouwbare kano in het water. De loodsboot „Procyon" heeft de jongeman uit het water gehaald. Toen hij op het dek stond ging de zeventienjarige knaap door vermoe delijk oververmoeidheid van zijn stokje. De EHBO-ploeg te Hoek van Holland heeft de jongen op verhaal gebracht. Hij heeft medegedeeld, dat hij za terdagochtend om negen uur van het strand te Hoek van Holland in zee was gegaan in zijn kano met de bedoeling de rivier op te varen tot Rotterdam. De kano sloeg lek en door er zich aan drijvende te hou den bleef hij in leven. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Vanmiddag om ongeveer half een is een bromfietser, genaamd van de H., door de sneltrein Apeldoorn Amersfoort op een onbewaakt over pad aan de Lage Weg te Amersfoort gegrepen en op slag gedood. De trein werd 45 minuten ver traagd. Een Frans militair vliegtuig met een bemanning van vijf koppen wordt vermist. Het toestel was vrij dagavond bij Bizerta opgestegen voor het maken van een oefenvluch1. Men had zaterdag nog geen spoo* van het vliegtuig gevonden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2