©eCoixiaeSoti/fca/^ Het reddingswerk te Marcinelle gaat door Nasser weigert naar Londense conferentie te komen Hij wil een andere conferentie Bemiddelingsvoorstellen van Lieftinck in ongenade bij P.v.d.A.? 3n Matcinelte óUijdt tnett uieCfiaaót vetyeefae altijd Dc ramp te Cali MAANDAG 13 AUGUSTUS 1956 47ste JAAKGANG No. 13880 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oost-West, thuis best Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 m,, mi- - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., 12.35 p. mnd., f 7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes 11.50 Politieke wiskunde Jr. H. Vos kan, omdat hij inge nieur is, geacht worden be kwaam te zijn in de wiskunde, maar wij hopen toch voor zijn eigen bestwil èn voor de resulta ten van het ingenieursvak, dat hij zijn berekeningen wat nauwkeuriger maakt dan in „Parool" van zatérdag. Van de politieke wiskunde of wis kundige politiek, door ir. Vos in ge noemd blad bedreven, is slechts kort. sluiting of een verzakkende funde ring te verwachten. Er klopt niets van. De socialistische ingenieur komt namelijk met zijn berekeningen tot de slotsom, dat „het programma van de P. v. d. A. recht van spreken (heeft) namens 44 pet. der bevol king". In een kanttekening kent „Pa rool" aan deze soort berekening „een verrassend karakter" toe. Dat lijkt ons wat zwak gezegd. De uit komst dezer berekeningen is volsla gen ongerijmd. Ir. Vos heeft van alle provincies uitgekiend, hoe groot het percentage is van de P. v .d. A. in de gezamen lijke niet op de K.V.P. uitgebrachte stemmen. Hij komt tot een gemid deld percentage van 44 pet. Wij laten in 't midden op welk een wonder lijke manier hij tot dit percentage is geraakt. Wat is nu de gevolgtrekking van ir. Vos? Leest: Nu is er, sociologisch gezien, naar de samenstelling dus, wat betreft arbeider^, boeren, zelfstandigen, werkgevers etc. waarschijnlijk geen groot, verschil tussen de katholieke en de niet-katholieke bevolkings groepen van Nederland. Dan is er, sociologisch gezien, ook geen enkele reden om aan te nemen, dat het program van de P.v.d.A., dat voor 44 pet. van de niet-katholieke be volking aantrekkelijk blijkt, niet evenzeer voor 44 pet. van de ka tholieke groep aantrekkelijk 2'ou zijn, terwijl slechts een derde deel daarvan op de'P.v.d.dA. stemt. Maar dit betekent weer, dat in feite de P.v.d.A. reeds wat haar eigen program betreft, recht heeft te spreken voor 44 pet. der bevol king, en dat het compromis-pro gram van de eerste formateur, Drees, een aanvaardbaar program had behoren te zijn. Een dergelijke bewering is te grap pig om nog grappig te zijn. Ir. Vos is echter niet ver genoeg gegaan. Hij had een soortgelijk spelletje ook kun nen spelen met de stemmen, uitge bracht op de Anti-Rev., de Christ.- Hist. en de Staatk. Groep en was dan gemakkelijk tot de conclusie ge komen, dat niet 44 pet., maar dat „in feite de P. v. d. A. reeds wat haar eigen program betreft, recht heeft te spreken" voor b.v. 53 pet. der bevol king. „In feite" zou de P.v.d.A. dan de Ook Griekenland wijst de uitnodiging af Egypte zal de Londense conferentie over het Suezkanaal niet bijwonen. Dit heeft president Nasser gisteren op een persconferentie, die door 300 journalisten werd bijgewoond, bekend gemaakt. Egypte is wel bereid een conferentie te steunen van alle landen die de conventie van Constantinopel van 1888 ondertekend hebben of wier sche llen van het Suezkanaal gebruik maken. Als doel van deze conferentie noem de Nasser het herzien van de genoemde conventie en het waarborgen van de vrije doorvaart door het kanaal. In Londen verwacht men dat Amerika, Engeland en Frankrijk het voor stel van Nasser niet zullen aanvaarden. De Britse regering heeft zaterdag juist officieel een min of meer verwant Russisch voorstel uitnodiging van nog 22 landen en uitstel van de conferentie tot eind augustus verworpen. Behalve Egypte heeft ook Griekenland de uitnodiging voor de Londense conferentie, die deze week begint, afgewezen. In dit geval schijnt het Brits- Griekse geschil over Cyprus een grote rol te hebben gespeeld. Alle 22 andere uitgenodigde landen zullen de conferentie bijwonen. Voor Rusland komt o.a. de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof. EGYPTE'S STANDPUNT. Het Egyptische standpunt was ver vat in een betrekkelijk milde rege ringsverklaring.- die president Nasser gisteren op een persconferentie in het zwaar bewaakte parlementsge bouw in Cairo heeft voorgelezen. Nasser verklaarde, dat de voorgestel de Londense conferentie, gezien de omstandigheden, niet bevoegd is be sluiten te nemen. Nasser zei dat de Egyptische rege ring „tot haar verbazing heeft gecon stateerd, dat de Britse regering uit nodigingen heeft uitgezonden, zon der Egypte te raadplegen, dat toch rechtstreeks hierbij betrokken is". Hij merkte ook op dat de Engelse re gering „slechts 24 staten heeft uitge nodigd, terwijl de schepen van 45 la den in 1955 van het Suezkanaal ge bruik hebben gemaakt. Eerder had Nasser gezegd dat in het te Londen uitgegeven Brits- Frans-Amerikaanse communiqué de feiten zijn verdraaid", om een in grijpen in de Egyptische binnenland se aangelegenheden - te rechtvaardi- en". „In dit communiqué worden Igypte's gevestigde rechten ontkend, evenals zijn soevereiniteit over het kanaal", verklaarde hij. SAMENWERING. Volgens Nasser „beramen de V.S., Engeland en Frankrijk een samen zwering tegen Egypte, die ten doel heeft het Egyptische volk uit te hon geren en het te bedreigen". Hij achtte de bevriezing der Egyptische saldi in het buitenland een „schending van in ternationale overeenkomsten en van het handvest der Verenigde Naties". Nasser viel Engeland en Frankrijk gan over het „in gevaar brengen van de internationale vrede en veiligheid" door hun militaire voorbereidingen. Hij bepleitte dat op de door hem voorgestelde conferentie een over- volstrekte meerderheid hebben, en eenkomst zou worden gesloten, die de het zou van dr. Drees eigenlijk een' A J overdreven tegemoetkomendheid zijn geweest met een „compromis-pro gram" voor de dag te komen. In feite, maar dan volgens de wer kelijke feiten, is het zo, dat de P.v. d.A. op haar verkiezingsprogram slechts 32.7 pet. van de in Neder land uitgebrachte stemmen heeft be haald. Het compromis-program va-ni dr. Drees had een aanvaardbaar pro gram behoren te zijn meent ir. Vos. Dat had het inderdaad behoren te zijn, maar dat was het niet! vrije doorvaart door het Suezkanaal zou waarborgen. „Die overeenkomst, zou bij het secretariaat van de Ver. Naties ingeschreven en door het se cretariaat gepubliceerd worden. De deur zou open blijven voor toetreding van andere landen tot de overeen komst, wanneer dat nodig zou zijn. Na het voorlezen van de officiële verklaring sprak Nasser nog enige tijd voor de vuist weg. De kern van zijn betoog was dat het Suezkanaal een deel van Egypte is en niet onde? een internationaal bestuur mag wor den gesteld. „Wij weten, dat de Engelsen en Fransen sterker zijn dan wij", riep Nasser uit. „Wij weten dat wij een klein land zijn. Maar wij moeten onze rechten verdedigen en onze waardig heid, en wij zullen vechten tot de laatste drupel van ons bloed." CONFERENTIE GAAT TOCH DCOR. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Londense conferentie over 't Suezkanaal, ook zonder Egyptische deelneming door gaat. REACTIE OP NASSERS HOUDING. In Britse diplomatieke kringen werd zondagavond kritiek geoefend op Nassers weigering, om Egypte op de Londense conferentie over het Suez-kanaal te vertegenwoordigen. Men wijst er in dit verband op, dat andere mogenheden, die hadden verklaard het oneens te zijn met de doeleinden der conferentie, deze niet temin zullen bijwonen. In officiële Indische kringen onder schrijft men Nassers voorstel voor het. bijeenroepen van een conferen tie van alle belanghebbende landen, om de inter'nationale overeenkomst van 1888 betreffende het Suez-kanaal te- herzien. In Indonesische regeringskringen werd zondagavond verklaard, dat men niet verwacht had, dat Egypte de Londense besprekingen over het Suez-kanaal zou willen bijwonen. Hieraan werd toegevoegd, dat het feit, dat Indonesië de uitnodiging wel heeft aanvaard, geen afbreuk zal doen aan de saamhorigheid der Azia tische en Afrikaanse landen, terwijl dit oök geen invloed zal hebben op de Egyptische-Indonesische betrek kingen. De radiorede van president Nasser trof diplomatieke functionarissen te Parijs door zijn betrekkelijk milde toon. De rede vergrootte nog de in druk, die in zijn voorafgegane pers conferentie was gevestigd: de besliste houding van de Britse en Franse re geringen schijnt Nasser te hebben be. wogen zich voor het ogenblik voor zichtig te gedragen. Honderden Britse militairen en oorlogsmateriaal zijn zondag in gro te burgervliegtuigen, die elk honderd man kunnen vervoeren en „Hermes"- troepenvervoersvliegtuigen naar het Middellandse^zeegebied overgevlo gen. Dit zal de gehele week voort duren. Er staan voorlopig zestien vluchten op het programma. Er wor den in hoofdzaak infanteristen over gevlogen, voorts enkele detachemen ten en veldhospitaaleenheid. ERNSTIG MAAR NIET HOPELOOS. President Eisenhower heeft zon dagmiddag op het Witte Huis in Washington met leiders van het Con gres en diplomatieke en defensie-ad viseurs van het Witte Huis overleg gepleegd over de kwestie van het Suezkanaal. Senator Lyndon Johnson, leider van de democratische meerderheid in de Senaat, verklaarde na de con ferentie, dat geen besluiten zijn ge nomen of verbintenissen aangegaan. Senator Walter George, de demo cratische voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen verklaarde: „Wij beschouwen de toestand als. ernstig, doch niet als noodzakelijkerwijs hopeloos" De Kabinetsformatie De informateur professor Lieftinck heeft zaterdagmorgen van elf uur tot half een, een onderhoud gehad met professor Romme. In aansluiting daaraan heeft hij van 13.15 uur tot 13.45 uur gesproken met de heer Bur ger. Daarna heeft de informateur het noodzakelijk geacht contact te zoe ken met professor Zijlstra. Daar deze echter met vakantiein Friesland verbleef is prof. Lieftinck hem halverwege tegemoet gereisd en heeft hem in Hoorn in hotel „De Doe len" ontmoet. Het onderhoud aldaar duurde van 15.30 tot 17.30 uur. De informateur heeft bepaalde be middelingsvoorstellen aan prof. Rom me voorgelegd, deze zal trachten hierop in de loop van heden antwoord te geven. Dezelfde bemiddelingsvoor stellen zijn aan de heer Burger ge daan. Algemeen wordt aangenomen, dat het de fiscale regeling ter bevorde ring van bezitsvorming voor de „kleine man" is, welke het welslagen van de informatie in de weg staat. De oorzaak is, dat de socialisten een bemiddelingsvoorstel van prof. Lieftinck, moeilijk kunnen aanvaar den. Zij hebben hierover reeds twee langdurige vergaderingen gehouden. Vandaag komt de KVP-kamerfractie bijeen. Prof. Romme zal daarin ver slag uitbrengen van de besprekingen die hij met de informateur heeft ge houden en de KVP-fractie zal haar standpunt bepalen ten aanzien van de bemiddelingsvoorstellen, die prof. Lieftinck heeft ingediend. Prof. Rom me zal zo mogelijk vandaag nog het antwoord van zijn fractie aan prof. Lieftinck meedelen. De Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. vergadert vandaag of mor gen. Geen commentaar. Naar de woordvoerder van prof. Lieftinck heden mededeelde is de be spreking, welke de informateur za terdag te Hoorn heeft gehad met Ondanks steeds flauwer wordende hoop Vandaag is het rouwdag in België Terwijl reddingsploegen onverminderd hun pogingen voortzetten de 252 mannen, die sinds woensdag j.l. ongeveer 700 meter onder de grond zijn op gesloten, te bereiken, worden vandaag de mijnwerkers begraven, wier lichamen men tot nu toe uit de steenkolenmijn „Het bittere hart" heeft ge haald. De Belgische minister van economische zaken, Jean Rey, zei bij zijn bezoek van zondag aan de mijn, dat er „alle reden was te hopen" dat althans enigen van de opgeslotenen gered kunnen worden. Zaterdagmiddag is nog een lijk naar boven gebracht. Het was het eetete slachtoffer, dat werd geborgen sinds woensdag, toen negen doden en zes gewonden naar de oppervlakte werden gebracht. ALS DE LUCHT MAAR GOED IS. Directeur André van den Heuvel heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het werk in de 907 meter-galerij wordt voort gezet en dat er een luchtbarrière wordt aangebracht om de lucht te koelen en de rook te onderdrukken. Deskundigen hebben gezegd dat de Foto links: uitputting en nauw verholen wanhoop, zij zijn te lezen van het besmeurde gelaat van deze redder, juist teruggekeerd uit de dodelijke diepte van de noodlotsmijn in Marcinelle. Toch zijn er nog die hopen een gedeelte van de 261 daar ingesloten mijnwerkers te redden. Foto rechts: nog een laatste zoen voor een angstige vrouw, dan begint weer een moordende tocht naar de diepte, op zoek naar de vermiste kameraden. opgeslotenen het tien dagen uit kun nen houden als er althans lucht is, die geschikt is om in te ademen. Te middernacht kiwaimen koning Boudewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, bij de mijn aan. Toegejuicht door de menigte wachtende mijnwer kers en familieleden verlieten zij de plaats van de ramp een uur later weer. Eerder op de avond had een redder bij premier van Acker gepro testeerd over de „terughoudendheid van de autoriteiten aangaande de werkelijke toestand". Hij vroeg waar. om nog meer levens gewaagd moesten worden als men na vijf dagen niet meer kan verwachten nog overleven den te vinden. De redders hopen, dat wanneer ze een keer door de galerij op 907 meter zijn, zij de ongeveer 80 man in de 975 meter-galerij zullen kunnen be reiken, en vandaar uit de 1035 meter, verdieping waar vermoedelijk onge veer 180 mannen zijn. HINDERNISSEN. Zondagmiddag te 16.30 uur kwam een ploeg naar boven, die ongeveer honderd en vijftig, meter ver in de galerij op 907 meter was doorgedron gen, waar men op een tweede hoop puin was gestuit na zich om de eer ste heen gewerkt te hebben. Andere ploegen zijn afgedaald om het on derzoek op genoemde galeraij voort te zetten. H. MIS BIJ HET HEK „Geve God u de kracht om dit of fer te aanvaarden en te dragen", heeft de priester, die zondagochtend de H. Mis opdroeg achter het hek van de mijn van Marcinelle, gebeden. Pastoor Waterloos zei, dat de bis schop van Doornik deze H. Mis spe ciaal heeft laten opdragen om de fa milies, die sedert het bekend worden van de ramp van het hek niet meer wijken, in staat te stellen de H. Mis te horen. De H. Mis, die in het Frans en het Italiaans gecommentarieerd werd, is ingetogen gevolgd. Bijna alle vrou wen zaten geknield, uitgezonderd en kele vrouwtjes, die overmand door vermoeienis en leed, nog met moeite op de banken konden blijven zitten. Biddend hielden de gelovigen ech ter steeds de rookkolom in het oog, die nog steeds uit de mijn du Cazier opstijgt. Op een vraag van een journalist aan de Belgische minister van ar beid en sociale zaken, of de ramp een weerslag zal hebben op de wetge ving inzake de veiligheid in de mij nen, antwoordde de minister, dat zeker de nodige gevolgtrekkingen zullen worden gemaakt om de toe stand te verbeteren en de veiligheid van de mijnwerkers te vergroten. ROUW IN BELGIë. Geheel België deelt in de rouw over de mijnramp in Marcinelle. Te Brussel, hangen aan verscheide ne particuliere woningen, rlsmede aan de gebouwen, waar arbeidersor ganisaties gevestigd zijn, de vlag gen halfstok. In verscheidene voor het publiek toegankelijke inrichtingen zijn tele visie- en radio-ontvangtoestellen ge- installeerd, om het publiek in staat te stellen de aan de ramp te Mar cinelle gewijde speciale uitzendingen te volgen. Vandaag zijn alle inrichtingen voor openbare vermakelijkheid Brussel, Ostende en Knocke gesloten, wegens de begrafenis van de 11 om gekomen mijnwerkers. TOCH EEN NEDERLANDER IN DE MUN. Bij de ramp in Marcinelle is, naar thans blijkt, ook een Nederlander betrokken, de 40-jarige heer J. Stroom, gehuwd, vader van drie kin deren en wonende Vrijdagstraat 29 te Heerlen. Hij is reeds drie jaar, thans als be- drijifsleider, werkzaam bij een onder neming te Luik, de „Enterprice-ge- neral de Traveux Miniers et Publi- ques", die de schachtbouw voor de mijn uitvoert. Ten tijde van het uitbreken van de •brand was hij met drie man werk zaam in de verdieping 1035. Deze drie man zijn met de laatste lift nog naar boven gekomen, maar de heer Stroom weigerde mee te gaan, omdat hij eerst nog contact wilde opnemen met de ploegen beneden. Verdieping 835, waar woensdag ochtend 80 mannen aan het werk waren, is nagenoeg geheel doorzocht. Behalve de zaterdag geborgen twee doden zijn daar geen mensen aan getroffen. De redders in de mijngang 907 werken met levensgevaar, want de stutten zijn door brand vernield. On danks de voorlopige reparatie be staat steeds gevaar voor instorting. De mannen weten dit maar niemand heeft geaarzeld in de mijn af te da len. Als er geen hoop bestond over levenden aan te treffen, zou men het niet gewaagd hebben mensen naar mijngang 907 te zenden. prof. Zijlstra, geschied op suggestie van prof. Romme. Op de vraag naar de reden van dit onderhoud antwoordde de woord voerder: geen commentaar. Tot heden in de late voormiddag heeft de informateur na de eerste ronde geen contacten gehad met de fractie-voorzitters van CHU en VVD. Het is nog niet te zien of vandaag nog nieuwe conferenties worden ge houden. Naar de woordvoerder nog mede deelde, is er gisteren op het gebied van de formatie niets gedaan, over eenkomstig het voornemen van de informateur om de zondag in acht te nemen. Officieel is medegedeeld, dat de stoffelijke overschotten van 493 per sonen, die tengevolge van de dyna- mietontploffing in de Columbiaanse stad Cali om het leven zijn gekomen, werden geïdentificeerd. Van veertien personen is officieel vastgesteld, dat zij overleden of ver dwenen zijn. Er worden 873 gewonden in zieken huizen verpleegd. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot J dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL, MAAR OPKLAREND Zonnige perioden, maar voor- namelijk in het noorden van het land ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wes- telijke wind. Weinig verande- ring in temperatuur. 13 aug. 09.45 e.k. 14 aug. zon op 5.24, onder 20.08, maan op 15.27, onder 23.41. Hoogwaterstanden 14 aug. v.m. 8.55; n.m. 9.25. Opklaringen In de afgelopen dagen is er een actieve westelijke circulatie op de Atlantische Oceaan ontstaan, die tot West-Europa reikt. In deze circulatie bewegen flinke depreissies mee, die in het Noordzee gebied hun grootste diepte bereiken. Tussen de depressies bevinden zich zwakke gebieden met hogere lucht druk. Op de depressie, die zaterdag ta melijk veel regen in ons land bracht, volgde gisteren een rug van hoge- druk met opklaringen. Vandaag staat 't weer weder onder depressie invloed. De kern van de depressie trekt, omgeven door een stormge- bied, over Schotland. De fronten er van geven in ons land wat regen. Na de frontpassage, die vanavond plaats vindt, zullen morgen weer op klaringen vooorkomen. Daarbij zal er een frisse westelijke wind waaien. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 18 C. OSLO licht bew. 15 KOPENHAGEN licht bew. 19 ABERDEEN regen 17 LONDEN regen 21 AMSTERDAM zwaar bew. 18 LUXEMBURG licht bew. 18 PARIJS regen 22 BORDEAUX mist 21 GRENOBLÉ onbew. 22 BERLIJN half bew. 20 FRANKFORT mist 21 MUENCHEN licht bew. 19 ZURICH mist 20 GENEVE nevel 22 LOCARNO zwaar bew 28 WENEN onbew. 20 INNBRUCK mist 19 ROME onbew. 32 AJACCIÖ onbew. 25 Korreltje Oude laarsen behoeven veel smeers.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1