$e£dd^0oti4a/fu MEN LAAT TE MARC1NELLE NOG NIET DE HOOP VAREN Redders kunnen thans tot 900 meter afdalen De Italia Line presenteert de rekening Stuit Lieftinck op ernstige moeilijkheden bij de socialisten? ^^1^^ m ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 f 9 A| 47ste JAARGANG No. 13879 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V BWRAetH 1 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et.p. mm. Telefoontjes j 1.5# Zeventig uur nadat de brand in de mijn te Marcinelle ontstond, worden de reddingswerkzaamheden nog steeds voortgezet. Bij de reddingsploegen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn afge daald, bevonden zich ook Duitse ingenieurs. De redders worden, zodra zij bovengronds komen, overal begeleid door politiemannen en zij nemen het grootste stilzwijgen in acht. De wachtenden hebben echter toch vernomen, dat instortingen het werk gedurende de nacht hebben bemoeilijkt. In de in aanbouw zijnde schacht werden metingen verricht (richting en kracht van de luchtstroom) en de genomen luchtproeven werden geana lyseerd. In de andere schacht werden herstelwerkzaamheden aan de ventilatie voortgezet, evenals het onderzoek op verdieping 907. De beruchte rookwolk schijnt verdreven MEDEDELING VAN DE DIRECTEUR. De directeur van het Belgische mijnwezen, Van den Heuvel, heeft Vrijdagavond op zijn persconferentie kunnen meedelen, dat de verdieping op 907 meter thans bereikt kon wor den. Het is zover gekomen, doordat tijdens de werken voor het herstel van de geleidingen, die nog niet vol tooid zijn, de beruchte rook- of gas wolk, die daar hing, verdreven is. De lucht is op die diepte nu geschikt voor ademhaling, zodat vermoedelijk onder veel betere omstandigheden gewerkt kan worden. De redders, die in een „ton" tot op 907 meter zijn afgedaald, hebben weinig belangrijke brandsporen en een kleine instorting gezien. De red ders zullen nu in de galerij een on derzoek instellen. Als de lucht ook daar goed is, zal veel meer reddings- personeel ingeschakeld kunnen wor den. Antwoordend op een vraag onder streepte Van den Heuvel, dat men nog steeds hoopt overlevenden aan te treffen. „Als wij de overtuiging waren toegedaan, dat er geen over levenden meer waren, zouden onze werkmethoden heel anders zijn. Dan zou ons eerste doel zijn de brand te blussen, bij voorbeeld met koolstof- hydride. Maar nu zijn al onze in spanningen er in de allereerste plaats MAANDAG NATIONALE ROUWDAG. Premier Van Acker heeft ver klaard, dat maandag 13 aug. a.s. een nationale rouwdag zal zijn. Die dag zullen de reeds naar bovengebrachte doden van de mijnramp ter aarde worden besteld. Van alle openbare gebouwen in België zullen de vlaggen halfstok waaien en om tien uur zullen enke le minuten stilte in acht genomen worden. De burgemeester van Charleroi en plaatsen in de omgeving hebben de bevolking opgeroepen, onderdak be schikbaar te stellen voor ongeveer 200 bloedverwanten van Italiaanse slachtoffers, die de begrafenis in Charleroi willen komen bijwonen. Uit alle delen van het land stro men gelden voor de slachtoffers bin nen. Koning Böudewijn heeft 500.000 frank geschonken (ex)koning Leo pold eveneens. Ook uit het buiten land komen schenkingen. Ereveld. Op de begraafplaats in de buurt van de mijn is men in alle stilte be zig met de aanleg van een massa graf met behulp van een mechanisch graafwerktuig. Voor de hekken van het kerkhof staat een politiewacht. Volgens een gemeenteambtenaar betekent het aanleggen van een „ereveld" niet, dat de hoop op be vrijding van het merendeel van de nog ingesloten mijnwerkers is opge geven. NOG NIETS GEVONDEN. Hoewel volgens de laatste berich ten reddingsploegen tot de verdie ping 907 zijn doorgedrongen, zijn nog geen overlevenden of doden aange troffen. Ben ingenieur heeft vanmorgen medegedeeld, dat de temperatuur op 907 meter diepte ongeveer 4)6 graden celsius is. De lucht bevatte één deel koolmonoxyde op 1.000 delen lucht. VUURHAARD IN GALERIJ 907. Vanmorgen te elf uur heeft de directeur van het mijnwezen, de heer Van den Heuvel, verklaard, dat red dingsmanschappen galerij 907 hebben bereikt, maar door de grote hitte de galerij niet kunnen betreden. Hieruit concludeert hij, dat er zich een grote vuurhaard in deze gang moet bevin den. De galerij is de enige, waarlangs de ingeslotenen kunnen worden be reikt, aldus de directeur. Besloten is de brand zo krachtig mogelijk te bestrijden. De hoofdlift zal zodanig hersteld worden, dat zij tot de gewenste diepte gebruikt kan worden. HET EERSTE SLACHOFFER BEGRAVEN. Vanochtend is te Keerbergen het eerste slachtoffer van de mijnramp van Marcinelle begraven. De belang stelling was zeer groot. Kardinaal van Roey, de primaat van België, heeft namens het Belgi sche episcopaat een bedrag van 500.000 frank ten behoeve van de nabestaanden der slachtoffers ter beschikking gesteld. „Veiliger broodwinning". De Apostolisch Nuntius in België, Mgr. Efrem Forni, heeft twee tele grammen uit Italië ontvangen van twee vooraanstaande kerkelijke autoriteiten. Het eerste is van kar dinaal Jloncalli, patriarch van Ve netië, en het tweede van Mgr. J. B. Montini, aartsbisschop van Milaan en vroegere subsituut staatssecreta ris van de H. Vader. Montini spreekt de hoop uit, dat deze ramp met zijn vele slachtoffers reden zal zijn voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den in de mijnen en voor een verze kering van veiliger broodwinning van de mijnwerkers. Kwestie van leven en dood VOLGENDE WEEK KOMT de Suez- conferentie te Londen bijeen en vrij wel alile uitgenodigde landien héb ben toegezegd te zullen komen. Slechts de voornaamste belangheb bende, Egypte, heeft nog tniets van zich laten horen. Ook Rusland zal van de partij zijn, mnaar of zijn te genwoordigheid een voordeel zal zijn, zal nog moeten blijken. De Russen zullen wel hun uiterste best doen om de kwestie nog ingewikkelder en ver wander te maken dan zij reeds is. De Westerse mogendheden 0 stellen zich op het standpunt, dat de Suez-kanaalmaat- sohappij een internationale maat schappij is, welke niet zo maar kan worden genationaliseerd. Egypte en de Arabische landen, welke achter Egypte staan, menen, dat deze maat schappij zuiver Egyptisch was en dus wel degelijk wettig kon worden ge naast. Ook de Sowj et-Unie stelt zich op dat standpunt. Maar dit alles doet niet zo heel veel ter zake. Belangrijker is het an dere aspect van de kwestie, n.l. de waarborg voor vrije doorvaart. Het kan West-Europa ten slotte weinig schelen van wie de Suez-kanaalmaat- schappij nu eigenlijk is, als de door vaart maar vrij blijft. En juist in dit opzicht vertrouwt men Nasser in geen enkel opzicht. Daarom wil men op de één of andere manier een internatio naal toezicht en daarop is danook het brandpunt van de Londense confe rentie gericht. Er is echter nog een derde aspect van de kwestie en deze is o.i. de aller voornaamste. Dat is de vraag of de wereld voortaan in vreedzaam over leg geregeerd zal worden of door geweld. En dan verstaan we onder „geweld" elke vorm van misbruik van macht. De naasting van het Suez-kanaal zou nooit zulke scherpe kanten heb ben gekregen als Nasser anders was opgetreden. Laten wij het verband der gebeurtenissen niet uit het oog verliezen en ons herinneren dat Nas ser geen geld voor zijn Assoean-dam kon krijgen emuit wraak daarover zei: Dan pak ik het Suez-kanaal om uit de opbrengst daarvan de bouw van de dam te financieren. En hij voegde de daad bij het woord. Dat was in elk geval een eigen machtig optreden zonder één enkele poging om tot overeenstemming te komen en zonder één enkele waar borg voor de schadeloosstelling der eigenaren. Zulk een optreden dreigt een systeem te worden; men zie maar naar de willekeurige niet-erkenning van de Indonesische schulden aan Nederland, n.b. zonder enige officiële kennisgeving aan de Nederlandse regering. Het is dit systeem van onbetrouw baarheid, willekeur en machtsmis bruik, dat de vrije wereld met alle kracht moet trachten te keren. Een vrije aanvoer van petroleum uit het Midden-Oosten moge voor West-Europa op het ogenblik van vitaal belang zijn een doorbraak van het systeem van machtswillekeur is op de duur een kwestie van leven en dood voor de vrije wereld. op gericht overlevenden te zoeken". Deze mededelingen hebben de hoop opnieuw aangewakkerd onder de redders en de grote menigte fa milieleden van slachtoffers, die voor de hekken van de mijn staat. De meeste vermiste mijnwerkers bevinden zich nl. op een diepte van 900 tot 1100 meter. Onder de ingesloten mijnwerkers bevinden zich 166 gezinshoofden die in totaal 406 kinderen hebben. Een van hen, Joseph Hannecart, uit Beauwelz, die met zijn zonen Mi chel en Roland ingesloten zit, heeft twaalf kinderen. Een zwager van hem, was juist boven terruggekeerd, toen de ramp zich voordeed. Die werkt nu met de reddingsploegen. Ook een neef van Hannecart komt op de ljjst van vermisten voor. Na de ramp met de „Andrea Doria" De Italia Line, eigenaresse van de gezonken „Andrea Doria", heeft gis teren een eis tot schadevergoeding van circa negentig miljoen gulden ingediend tegen de Zweden-Amerika Lijn, eigenaresse van de „Stock holm". Dinsdag al had de Zweedse lijn zich tot een Amerikaanse federaal hof gewend met het verzoek te wil len vaststellen dat de „Stockholm" op geen enkele wijze aansprakelijk kan worden gesteld voor verlies aan De tijd won, maar de pogingen gaan voort Onvermoeibaar blijven de reddingsploegen In de schachten van de mijn te Marcinelle in België afdalen. Op de foto ziet men een ploeg waarvan dB leden zijn uitgerust met gasmaskers en stofbrillen, die in een reddingston zullen afdalen. mensenlevens, verwondingen, scha- dt of vernietiging die het gevolg zijn van de aanvaring, omdat de oorzaak daarvan uitsluitend zou moeten wor den gezocht bij de fouten en nalatig heid van de „Andrea Doria". Met de ze gerechtelijke stap wilden ze de Zweden kennelijk een slag voor zijn. In de considerans wrijft de Ita liaanse lijn op haar beurt de beman ning van de „Stockholm" datgene aan wat de Zweedse lijn had gewe ten aan de bemanning van de „An drea Doria". Deze laatste kan voor de gevolgen van de ramp op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld, zo werd gezegd". De Italianen betwisten de Zweed se bewering dat de maan zichtbaar scheen, dat het zicht goed was en dat de beide schepen elkaar aan bakboord zouden gaan passeren. Voorts zou de „Stockholm" niet goed uit hebben gekeken, ondoeltref fend gebruik van haar radar hebben gemaakt en haar machines niet heb ben gestopt toen een mistsignaal voor haar boeg werd gegeven. Bovendien zou de „Stockholm" oostwaarts hebben gevaren in de route voor westwaarts varende sche pen en niet de nodige maatregelen hebben getroffen om het dreigende gevaar van een aanvaring te vermij den. Nadat de „Andrea Doria" met haar radarinstallatie had vastgesteld dat de „Stockholm" haar dichtbij aan stuurboord ging passeren, aldus de Italiaanse verklaring, werd de koers van het schip naar bakboord verlegd om meer ruimte te krijgen. Kort daarna doemden de lichten van de „Stockholm" op uit de mist aan stuurboord van de helverlichte „Andrea Doria", waarop volle kracht bakboord werd gevaren en twee kor te signalen om dit mee te delen wer den gegeven. De „Stockholm" zou daar niet op hebben geantwoord en vlak daarop de „Andrea Doria" met grote snel heid hebben aangevaren. Twee passagiers van de vermistenlijst af. Gisteren zijn weer twee mensen opgespoord, die na de aanvaring tus sen de „Andrea Doria" en de „Stock holm" als vermist waren opgegeven. Het waren twee getrouwde dames, die bij hun redding hun meisjes naam hadden opgegeven, doch op de passagierslijsten met de naam van hun echtgenoten te boek stonden. Het totaal aantal doden, vermoe delijk doden en vermisten, bedraagt thans nog vijftig: van de „Andrea Doria" twee doden, achttien ver moedelijk doden en 25 vermisten; van de „Stockholm" twee doden en drie vermoedelijk doden. Dinsdag geen vasten of onthouding Bij pauselijk decreet worden de gelovigen ontslagen van de plicht tot vasten- en onthouding op 14 aug. vigilie van Maria Tenhemelopneming. Bisschoppen uit verscheidene landen hadden hiertoe een verzoek ingediend. Het drama van machteloos wachtenden Onzegbaar groot is het leed van de vrouwen, die voor de hekken van de noodlotsmijn „Bois du Cazier" in de Belgische stad Marcinelle wachten op berichten over de mannen, die in de brandende gangen een zekere dood tegemoet gaan als niet spoedig een uitweg kan worden vrijgemaakt. Vaak wordt de spanning groot zoals bij de mijnwerkersvrouw op deze foto, die hier na te zijn ineengestort, door vrouwen die haar lot delen naar de ambulance wordt gevoerd. De gezichten spreken, wat de verwachtingen aangaat boekdelen De Kabinetsformatie Geheim beraad van de P.v.d.A. De informateur, prof. Lieftinck, heeft gisteravond over een aantal essentiële punten, die hij in eerste instantie reeds met mr. Burger de socialistische fractieleider in de Twee de Kaïmer had besproken, van de PvdA schriftelijk een nadere reactie ontvangen. Gisteravond had prof. Lieftinck voorts nog een onderhoud anet de staatssecretaris van finan ciën, dr. Van den Berge. Op een vraag, of dit onderhoud ver band hield miet de nadere reactie van de PvdA antwoordde de woordvoer der: „Het gesprek tussen de informa teur en de heer Van den Berge had ten doel nadere inlichtingen te ver krijgen over enkele punten, die van de aanvang af in het geding zijn ge weest en waarover de informateur nog overleg wfilde plegen". Vanochtend zal prof. Lieftinck een onderhoud hébben met prof. Romme, de voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Qp een vraag, wanneer de fracties van prof. Lieftinck een ontwerp-re- geringsprogramma kunnen verwach ten, antwoordde de woordvoerder ten slotte, dat „bedacht moet worden, dat men te doen heeft met een infor mateur en niet met een formateur". De informateur heeft gistermiddag, nadat hij des morgens telefonisch tus sentijds rapport aan H.M. de Konin gin had uitgebracht, in zijn werkka mer op het Torentje van Binnen-' landse Zaken uitvoerig gesproken met de demissionaire minister van Financiën, de heer Van de Kieft, met wie hij eveneens de lunch gébruikte. Des middags begaf minister v. cL Kieft zich naar een geheime vergade ring van de kopstukken van de PvdA, die niet zoals gebruikelijk in het ge bouw van de Tweede Kaïmer werd gehouden, doch in het gebouw van de Centrale Arbeiders Verzekering Bank aan de Rijnstraat in Den Haag. Van deze bank is de linkse socialist, ir. IH. Vos, directeur. Daiar waren, evenals eergisteren, de voornaamste leden van de socialis tische Kamerfractie met de minis ters Drees en Mansholt vier uur lang bijeen. Aangenomen mag worden dat minister v. d. Kieft zijn partijgenoten het standpunt van de informateur heeft overgöbraoht ten aanzien van de oplossing van de problemen inzake de kabinetsformatie. Men kreeg sterk de indruk aldus „Trouw" dat prof. Lieftinck in de eerste plaats zijn gedachten heeft ge- Koude lucht Een onweersstoring uit Frankrijk bracht gisteravond en vannacht plaat selijk enkele onweersbuien. Deze wa ren nog 'het hevigst in de nanacht in het noorden van het land. Achter de onweersstoring stroomde vandaag koelere en vochtige lucht ons land binnen. De temperatuurstijging van de afgelopen dagen is hiermede weer geheel teniet gedaan. 'Het weer komt nu geleidelijk meer onder depressie invloed. Een depressie uit het zeege bied ten zuiden van IJsland koerst naar het noorden van de Noordzee en een bijbehorendfront met regen kwam vanmorgen over Engeland na derbij. Na de passage van dit front zal met krachtige westelijke winden koude lucht van de Oceaan ons land binnen stromen. Naast opklaringen zullen in deze luchtstroming ook enkele buien voorkomen. concretiseerd over de financiële mo gelijkheden voor het regeringsbeleid in de komiende vier jaar. Wanneer daarover eensgezindheid kan worden bereikt lijkt het waarschijnlijk dat prof. Lieftinck zich zal zetten aan de oplossing van de hangende geschil len. Het lijkt waarschijnlijk dat prof. Lieftinck aan zijn partijgenoten zal hébben gevraagd aan welke van hun eisen zij prioriteit verlenen en welke eisen zij bereid zullen zijn te laten vallen. Uit het feit, dat de kopstukken van de PvdA in twee etmalen tweemaal bijeen zijn geweest (de laatste maal in het geheim) maakt men in poli tieke kringen in Den Haag op, dat de informateur eerst ernstige moeilijk heden met zijn eigen klub te over winnen heeft voordat hij met de KVP- fractieleider kan gaan praten. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's Korreltje De daad breekt daar waar hij het zwakst is. HOE wordt het s (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). WINDERIG Zwaar 'bewolkt met aanvan- kelijk regen. Morgen overdag op- klaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend krach- tige westelijke wind. Koel weer. 12 oug. zon op 5.2)1, onder 20.12, maan op 13.17, onder 22.25. 13 aug. zon op 5.23, onder 20.10, maan op 14.25, onder 23.00. Hoogwaterstanden 1'2 aug. v.m. 7.10; n.m. 7.35. 13 aug. v.m. 7.55; n.m. 8.20. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt half bew. licht bew. regen regen regen zwaar bew. geheel bew. motregen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist half bew. weer?

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1