UW VERTEGENWOORDIGER Benoemingen bij de Franciscanen Contactraad voor kath. onderwijs in oprichting maakte ptamatie aan papiet tot ótaat Moeder liet haar vier kinderen op het politiebureau achter Aalsmeer schrijft boeken met bloemen te Amsterdam VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tot rector van het gymnasium te Megen is benoemd drs. Hilarion Goossens, leraar aan het St. Bernar- dus College te Heerlen. In zijn plaats is aangewezen pater Fidentius van Velzen leraar te Me gen. Als opvolger van pater Jucundus Bouman is tot rector van het St. Bernardinus-gymnasium te Heerlen benoemd, drs. Edilbertus Hazebroek, aldaar. Pater Venantius Wortelboer is be noemd aan de meisjeskweekschool te LISSE Pater Magnus van Tienen o.f.m., is benoemd tot moderator van de pasopgerichte H.B.S. te Lisse. Voor heen was pater Van Tienen gods dienstleraar aan de technische school te Weert. Naast de godsdienstlessen, als aalmoezenier van de gevangenis. Heerlen. Pater Rodulphus Pans tot modera tor van het meisjes-lyceum te Haar lem; pater Sigebertus Rodenhuis tot moderator van de H.B.S. te Gouda;. pater Magnus van Tienen tot mo derator van de pas opgerichte H.B.S. te Lisse, ressorterend onder het schoolbestuur van St. Bonaventura te Leiden. Kapelaansbenoemingen en ver plaatsingen: pater Adelmus Heijmerink van Wy- chen naar Heerlen; Aloysius Bodewes van Zaltbommel naar den Haag (H. Antonius); Bertinus Fortuin van Vorden naar Lichtenvoorde; Bosco Schinkel van Drachten naar Coe vorden; Clarentius Straathof van Drachten naar Zaltbommel; Columbanus Schneijders van Drachten naar Bols ward; Damasus Casteleyn van Gouda naar Amsterdam (H. Franciscus); Didymus Vergeer van Katwijk naar Bakhuizen: Eugenius Copray van Lichtenvoor de naar Leiden (O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen) Felicianus Kallenberg van Haarlem naar Loehem; Gentianus Hogenelst van Leiden naar Oostenrijk; Guglielmus Demmers van Vor den naar Den Haag (St. Partialis); Hunger Bult van Bolsward naar Veenhuizen; Leovigild van Hoorn van Gouda naar Nijmegen (St. Franciscus); Longinus Tusch van Veenhuizen naar Gouda (H. Sacrament); Nathanaël Gemke van Rotterdam naar Leiden (H. Leonardus); Nepomucenus van Elk van Woer den naar Wychen; Philotheus Kruydenberg van Weert naar Weerselo; Polycarpus van der Zijde van Den Haag naar Gouda (H. Jos.); Rudolf Ropman vani Koevorden naar Den Haag (H. Antonius en Lo de wijk); Samuel Bekkers naar Rotterdam, MGR. JANSEN BRENGT BEZOEK AAN STOUTENBERG. Gistermiddag heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A Jansen, voor het eerste een bezoek gebracht aian Stoutenberg, nabij Barneveld), het huis, waar voorlopig het klem-semi narie voor het Rotterdamse diocees wordt ondergebracht, en waar men met ingang van september dit jaar de eerste cursus hoopt te beginnen. Mgr. Jansen werd ontvangen door de toekomstige regent van het nieu we seminarie, N. van Ruyven, en maakte tevens van de gelegenheid gebruik om besprekingen te voeren over het nieuwe seminarie, dat, te Noordwijkerhout zal worden ge bouwd. naar Nieuwe Niedorp (id.); Beda Lemmens van Weert naar Drachten (apostolaat); Cassius de Ruyter van Drachten naar Haarlem (Open Deur); Harald Hoogeveen naar Haarlem (Open Deur); Tot pastoor te St. Pölten in Oosten rijk is benoemd pater Nicetius Knip penborg, voorheen leraar te Megen; verder zijn voor de zielzorg in Oos tenrijk nog aangewezen de paters Gentianus Hogenelst en Vivaldis Oor schot. PATER PHILIPPONA CSSR t In de leeftijd van 81 jaar overleed gisteren te Roermond pater Albertus Philippona CssiR, die de laatste jaren in het klooster van de paters Re demptoristen aldaar verbleef. De eenvondige en beminde priester had er in de kapel In 't Zand een zeer druk bezochte biechtstoel. Pater Philippona, die geheel onver wacht overleed, werd op 19 mei 1875 geboren. Op 22-jarige leeftijd, n.1. op 29 september 1887 werd hij geprofest en op 8 oktober 1902 tot priester ge wijd. Hij is een der eerste paters ge weest belast met het werk in het re traitehuis te Noordwijkerhout. Verder gaf hij vele retraites aan klooster lingen en priester, alsmele talrijke missies. WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft op haar leden een beroep ge daan om indien dit enigszins mogelijk is op het feest van Maria ten Hemel opneming 15 aug. de bedrijven geslo ten houden om de op deze dag ver plichte zondagviering voor zichzelf en hun personeel mogelijk te maken. Het publiek wordt geadviseerd met het doen van 'bestellingen en inkopen daarmede rekening te houden. EENSGEZINDHEID vereist in eigen kring ,Het hoogwaardig episcopaat heeft schenken, zo wordt meegedeeld in door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, de directeur van het Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te Den Haag, mgr. mr. F. Op de Coul verzocht over te gaan tot oprichting van een contact- raad. die pater Van Tienen aan de H.B.S. te Lisse en adn het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden zal geven rust op de moderator de zielzorg voor alle leerlingen van de de H.B.S. te Lisse. Pater Magnus van Tienen is in 1926 te Leiden geboren. Hij werd in 1953 priester gewijd. Sebastianus Rij nier se van Lochem naar Brummen (Derde Orde); Theonestus Schouten van Vorden naar Maastricht (H. Antonius); Andreas Ophem van Den Haag naar Amsterdam (bedrijfszielszorg) Angelinus Grosveld van Brummen naar Nieuwe Niedorp (apostolaat); Bentivolius Selhorst van Haarlem Deze contactraad, kan men zien als een eerste uitvoering van de voorstel len, welke in het najaar van 1955 door de kath. schoolraad aan het hoog waardige episcopaat zijn voorgelegd, en waarin het katholiek onderwijs in haar geheel aan een critische be schouwing onderworpen is. Deze niet- gepubliceerde nota blijft voorwerp van schriftelijke en mondelinge ge- dachtenwisseling tussen de bisschop pen en de katholieke Schoolraad. Het op te richten contactorgaan, zal van het begin af de ouders een representatieve vertegenwoordiging LEIDEN HEEFT MECHANISCHE ADMINISTRATIE Zeven maal sneller U realiseert het zich misschien niet, maar u heeft een vertegen woordiger in papier op het Stadhuis. Of liever u had, want sinds enige tijd heeft u geen papieren, maar een lichtmetalen gedeputeerde in het gemeente-archief. De afdeling bevpl- king van het Leids stadhuis beschikt sinds kort over een selectie-druk- machine, die het mogelijk maakt bin nen de kortste tijd concrete gegevens te verschaffen hetzij in afdruk, het zij in cijfers, met betrekking tot de bevolkings-administratie. Op dit plaatje komen onder meer gegevens voor omtrent geslachts naam, voornaam, geboorte-datum en -plaats, adres, burgerlijke staat, ge zinssterkte, geloof en beroep. Wat vroeger in leesbaas schrift op uw persoonskaart vermeld stond, staat thans in leesbaar schrift geponst op plaatjes, die voorzien zijn van nokken en ruiters om selectie moge lijk te maken; ieder plaatje biedt 27 selectie-mogelijkheden. U zult vragen waarom u, tegen een gepeperde prijs (voor de ge meente) van vertegenwoordiger ver anderd bent, het antwoord is snel gegeven: voorheen was men op de afdaling bevolking van het stadhuis voor het verstrekken van massale ge gevens bijv. over dienstplicht, leer plicht, verkiezingen en bevolkings onderzoek op t.b.c. verplicht de ruim 94.000 aanwezige persoons kaarten door te lopen, opdat men de gegevens zou kunnen verzamelen. Vergissingen waren hierbij niet uit gesloten. Het was een tijdrovend werk. Thans kunnen de genoemde gege vens langs mechanische weg worden verstrekt. Voorheen vergde het ver vaardigen van de ruim 54.000 oproe pen voor het kiezerscorps en een even groot aantal uittreksels uit het kiezersregister ten behoeve van de stembureaus een tijd van zeven we ken. Dit jaar had men voor het ver vaardigen hiervan slechts ruim 1 week nodig. Discipline. Een belangrijke verbetering van de b evolkin gsadminstr atie. Het moet voor u en Ons toch ook een aantrekkelijk idee zijn, dat we zo keurig in het gelid staan op het gemeentehuis en dat we na een kort bevel zo snel gesorteerd kunnen wor den. De Leidse burgerij toont in deze bakken een ijzeren discipline. Telkens wanneer massale gegevens moeten worden verstrekt, verleent de machine haar diensten, komt hier bij tegemoet aan de grote personeels- schaarste op het stadhuis en geeft zeker niet op de laatste plaats ook financiële voordelen. Het systeem is gerangschikt vol gens de stemdistricten, op straat en huisnummer en zelfs per perceel is een nauwkeurige gezinsafstelling mo gelijk. Door deze wijze van rangschikken kan men gegevens verzamelen, die op een bepaald stadsdeel betrekking hebben. Een voorbeeld: het gemeen tebestuur wil graag weten, hoeveel toekomstige leerplichtige kinderen in een bepaalde wijk wonen in ver band met de bouw van een nieuwe school. De mechanische administratie geeft het antwoord, binnen enkele uren nadat de vraag is ingekomen. Tellers. Aan de machine zijn voorts 16 tel lers verbonden, die het mogelijk ma ken tegelijkertijd met het afdruk ken van bepaalde gegevens nog aller, lei tellingen te verrichten bijv. Over het aantal inwoners in een bepaalde wijk of straat, gegroepeerd, beroep, burgerlijke staat, leeftijd of gezins sterkte. De mutaties, die dagelijks binnen komen, zoals vestiging, verhuizing, vertrek, huwelijk, geboorte, overlij den, beroeps wijziging e.d. worden in plaatjesregister overgenomen, zodat steeds van een register, dat tot op de dag „bij" is kan worden gespro ken. De machine biedt tal van mogelijk heden. Het bedrijfsleven kan er zelfs van profiteren, omdat het mogelijk is tegen een bepaald tarief gegevens te verkrijgen uit de gemechaniseerde bevolkingsadministratie, bijv. voor het voeren van een reclame-cam pagne. In één uur tijds kunnen ong. 3500 plaatjes door de machine wordenrge- voerd. Bij de foto: Een employé van de ge meente aan de adresseer-machine. Links een bak, waarin de plaatjes ge sorteerd worden. „Het Schoolbestuur", orgaan van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Doch niet de stem der ouders is het enige en voornaamste element dat tot instelling van de raad geleid heeft. Integendeel, het is duidelijk geworden, dat een contact van onder wijzers en leraren van „bewaarschool tot universiteit" en ook van gelijk soortige scholen op hetzelfde niveau, alsmede het contact van school- en jeugdorganisaties, van gezondheids zorg, beroepskeuze en beroepsvoor lichting, zomede van maatschappe lijke organisaties en bedrijfsleven, tot de meest dringende voorwaarden be hoort om het onderwijs aan de tijds omstandigheden aan te passen. Het voorgestelde contactorgaan zal deze groepen uit de maatschappij als in een gesprekscentrum bijeenbrengen. Tot de vraagstukken, welke daar aan de orde zullen komen en welker oplossing een eendrachtige opvatting vergt, behoren behalve die, welke tot de gebieden der opgesomde organisa ties behoren, ook nog meer algemene zoals: de positie van de kerk, de be tekenis Van de planning, verhouding algemeen vormend tot professioneel onderwijs, verlenging van leerplicht vrijetijdsbesteding, coëducatie, com- promisscholen, comprehensive school, fouten van de wettelijke regeling der gelijkstelling enz. De meeste der opgesomde vraag stukken behoeven dringend een op- welke niet verkregen kan worden zonder een zekere „commu nis opinio" in eigen kring. Boven dien dient tegenover de staat, die evenzeer een belangrijke rol in deze speelt en die ten dele slechts een aan vullende taak heeft, met kracht van argumenten en met zekerheid van inzicht te worden opgetreden. De regering vraagt „tegenspel". Het contactorgaan zal naar wij vernemen tegen het eind van het jaar voor het eerst bijeenkomen. Zij wilde gaan werken! Dezer dagen heeft een 30-jarige Haagse vrouw op wel zeer duidelijke wijze gedemonstreerd, dat het begrip moederliefde haar volkomen vreemd is. Met haar vier kinderen twee meisjes van 2 en 4; twee jongens van 7 en 9 jaar stapte zij het politie bureau binnen en deelde mede, dat zij wilde gaan werken en daarom de kinderen in een gesticht wilde la ten opnemen. De politie zond de vrouw naar een gemeentelijke instelling, maar de voorwaarden, die daar aan de inwilliging van het zonderlinge ver zoek van de vrouw gesteld werden, bevielen de vrouw niet; zij ging er althans niet op in. De volgende dag 'verscheen zij Kleuter gestikt In gootsteenputje gevallen Terwijl de moeder even bood schappen moest doen, zouden de kin deren van de fam. Te Elschot in Neede 'n wakend oogje op hun 2-jarige zusje houden, maar toen de moeder terug keerde, was het meisje nergens te vinden. Na intensief zoeken vond eeni buur vrouw de kleuter met het hoofdje in een gootsteenputje en hoewel lang durig kunstmatige ademhaling toe gepast werd, was men niet meer in staat de levensgeesten op te wekken. Corso op 1 sept. De bloemenstad Aalsmeer, die vorig jaar op beide veilingen een omzet aan bloemen bereikte van 32.5 mil joen gulden, hetgeen 11% meer is dan 1954, trekt ook dit jaar met de „bloem" van Nederlands sier- en Aalsmeer kweekkunst naar Amster dam om een corso, dat niet alleen door de straten van de hoofdstad zal gaan, maar ook een onderdeel zal vormen van een bloemenshow in het olympisch stadion te brengen, onder het motto „bloem en proza". Riuiim 20 praalwagens, die titels van (bekende boeken uitbeelden zoals de Negertrut, Droomkoninkje, Gullivers reizen, het Meisje met de blauwe (hoed, tezamen met circa 23 personen auto's vormien het negende Aalsmeer - se bloemencorso, dat op 1 september a.s. naar Amsterdam komt en in het stadion een rol vervult bij de show, die wordt geregisseerd door de heren Toon Noyons en M. Nauta. Aan deze show werken 1260 personen mee, Vrijheid lokte Vlucht mislukte Gisteravond tussen negen uur en half tien hebben twee gevangenen uit de strafgevangenis te Leeuwar den een mislukte ontsnappingspo ging ondernomen. De vlucht, die veel publieke belangstelling heeft getrok ken, is echter vrijwel onmiddellijk ontdekt; schoten klonken uit de ge vangenis, bewakers met geweren be zetten de uitgangen, politie reed af en aan en groepen belangstellenden verzamelden zich rond het gebouw. Spoedig werden de mannen, in het licht van een schijnwerper, ontdekt op een plat dak, waar zij door een muur van vier meter hoogte in de vlucht naar de vrijheid werden tegen gehouden. ZU gaven zich daarop weer aan hun bewakers over. voornamelijk leden van verenigingen uit Aalsmeer en leden van een ballet- en dansschool. Vorig jaar zijn op beide veilingen in Aalsmeer 87 miljoen Amerikaanse anjers en 64 miljoen rozen aange voerd. In dat jaar bezochten 76.000 belangstellenden de centrale Aals- meerse veiling. Bierbengels weer in vrijheid De twee Haagse „bier-bengels", die op krachtdadige wijze de café houders wilden overtuigen, dat het bier, dat zij verkochten, beter was dan welk ander merk ook, en die deswege op het politiebureau te recht kwamen wegens geweldple ging, zijn na een verblijf van 2 dagen weer op vrije voet gesteld. In overleg met de officier van justitie besloot de politie de celdeur voor hen te openen, omdat er slechts twee aanklachten wegens mishande ling tegen hen waren ingebracht, hetgeen te weinig is om hen langer dan twee dagen in voorarrest te houden. MEISJE VERMIST. Namens de ouders verzoekt de groepscommandant der rijkspolitie Hoofddorp te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Geertje Wittekoek, roepman Gretha, geboren te Haarlemmermeer 18 mei 1940, wonende Hoofdweg 1064 te Nieuw Vennep gemeente Haarlem mermeer. Signalement: lang 1.65 m, donker blond kortgeknipt haar, blauwe ogen, ovaal gelaat, gezonde kleur. Gekleed in grijs gebloemde jurk met groene bolero waarover een witte topper. Zwarte schoenen, draagt geen kousen. Zij is in het bezit van een oud damesrijwiel merk onbe kend. Zij heeft op 4 augustus j.l. om on geveer 19 uur de ouderlijke woning verlaten. weer met de kinderen op het politie bureau en terwijl zjj in de wachtka mer moest wachten, verdween zij en keerde eerst de volgende dag, toen de politie de kinderen in een tehuis ondergebracht had op het politiebu reau terug met de mededeling, dat zij de kinderen achtergelaten had om zodoende opname in een gesticht te forceren. De -politie, die zich thans voorlo pig over de kinderen ontfermd heeft, maakte tegen de ontaarde moeder proces-verbaal op wegens „verlating van hulpbehoevenden". Straaljager in zee gestort Tien a 15 kilometer te noorden van Nes op Ameland is gistermiddag omstreeks half zes een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden, be stuurd door de 23-jarige sergeant H. J. Broerse, in zee gestort. Gister avond had men nog hoop dat de be stuurder het toestel nog heeft kunnen verlaten. Reddingboten en vliegtuigen zochten de zee af. Badgasten op het strand in Nes hoorden een knal en zagen een wa terzuil van ongeveer 20 meter hoog te. Enigen van hen zagen het toe stel in zee vallen. De bestuurder van de straaljager had opdracht de geluidsbarrière te doorbreken. Voor het uitvoeren van deze opdracht moet hij op grote hoogte hebben gevlogen. Daarom hoopte men gisteren nog dat hij kans heeft gezien de straaljager te verla ten. De 54-jarige baanwerker der N.S. A. Waals uit Zaandam stapte giste ren voor 't naderen van een trein op een ander baanvak en werd enkele seconden later door een trein, die uit tegenstelde richting naderde, gegre pen en op slag gedood. De arbeider heeft kennelijk niet de tweede trein opgemerkt, toen hij voor de eerste trein uitweek. MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half twee is aan het Bloemendaalse strand, de 20-jarige A'damse verkoopster, mej. M. M. Lambrechts, die zich met haar moeder en een 12-jarig nichtje uit Haaksbergen aan het strand bevond, verdronken. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, is waarschijnlijk misge stapt en het nichtje, dat nog heeft getracht de drenkeling te redden, kon zelf met moeite uit het water komen; haar hulpgeroep werd niet gehoord. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. DODELIJKE VAL. In de in aanbouw zijnde zeverij van de nieuwe sintelinstallatie op het westelijk deel van het IJmui- dense Hoogovensterrein is gistermid dag een ongeluk gebeurd, dat de 31- jarige gehuwde arbeider W. Chouliac uit Antwerpen het leven heeft ge kost. Hij was met een collega uit Antwerpen, in dienst van de firma Fabricon uit Haren bij Brussel, bezig met het aandraaien van bou ten, die óp een hoogte van ruim 2 y2 meter in een dubbelwandig tussen- schot waren bevestigd. De mannen gebruikten een leeg olievat als standplaats en dit vat stond weer op een werkvloer die over een zes me ter diepe put lag. Toen het vat om viel kwamen de beide mannen naast de werkvloer in de open put terecht. C. is ter plaatse aan ernstige hoofd wonden overleden. Zijn collega, J. van der Taele, is met pijn in de rug, borst en linkerarm in het ziekenhuis opgenomen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5