Vlees hooit erbï Varkenssmokkel oorzaak van mond- en klauwzeer Engeland krijgt teveel bacnn Personenauto verongelukt op de Afsluitdijk Een opgeluchte examinator kon de kroonprinses een rijbewijs geven Sociale uitkeringen 10 procent omhoog? In 1957 massale Romebedevaart van de Katholieke arbeidersjeugd Kleren zonder man werden in Amsterdams zwembad gevonden DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 DE^LEIDSE^COURAKT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voor de picknick: heerlijke vleeswaren in blik UW SLAGER HEEFT DE BESTE SORTERING Püblikiti. v»n d. verend, in Leid.n en onmr.ken (Advertentie) Het prodnktschap voor vee en vlees heeft op een gistermiddag; te Utrecht gehouden vergadering, beslo ten, de gewichtsgrenzen voor bacon- varkens die van 63 tot 72 kg. gaan, te stellen van 63 tot 70 kg. Deze maat regel is genomen naar aanleiding van het gisteren door Engeland genomen besluit, minder bacon te gaan afne men. Engeland krijgt teveel bacon en wenst terug te vallen op de minimum afname van 7000 ton og 14.000 bacon- varkens. De afgelopen week werden 18.000 baconvarkens door Engeland afgeno men, en ook de komende twee weken zal dit oude kwantum nog gehand haafd blijven. Het produktschap toonde zich geen voorstander van een prijsverlaging van bacon van 2.40 op 2.35 per kg. Het produktschap heeft zich voorts bezig gehouden met de gevolgen van mond -en klauwzeer onder de var kens. Het smokkelen van Belgische big gen en varkens is oorzaak van deze ziekte, zo deelde de voorzitter, de heer Joh. de Veer mede. Duitsland en Zwitserland hebben import en doorvoer van vee uit Ne derland stopgezet, terwijl er voorts een verbod is afgekondigd voor het vervoer van varkens, en ook de mark ten zijn gestaakt. Voor 25 juli werd bijna iedere dag een geval van mond- en klauwzeer aangegeven. Daarna is slechts een geval op 31 juli en op 4 augustus geconstateerd. Men verwacht thans dat Duitsland en Zwitserland binnenkort hun be palingen zullen intrekken en ook de markten weer opengesteld kunnen worden. Vooral de varkenshandelaren on dervinden grote schade van deze marktsluiting. Het produktschap voor vee en vlees zal deelnemen aan de om de twee jaren te organiseren nationale landbouwtentoonstelling in Utrecht, welke voor het eerst in de laatste week van juni 1957 zal worden ge houden. Van de zijde van het pro duktschap is evenwel het voorstel ge daan, deze landbouwmanifestatie in het vervolg niet in juni, doch eind augustus of begin september te or ganiseren, omdat men van mening is dat eind juni de hooibouw nog niet is voltooid. Met betrekking tot de marktsitua tie werd voorts medegedeeld, dat de slachtkoeien op hetzelfde prijsniveau blijven. Men verwacht dat het aanbod iets groter zal worden door het aan houdende slechte weer. Voor wat de export betreft, wordt de situatie, aldus de heer De Veer, on overzichtelijk. Frankrijk heeft 30 pet. invoerrechten opgelegd toen de koelen in Frankrijk duur werden. Verwacht wordt evenwel, dat deze invoerrechten binnenkort zullen wor den opgeheven of verzacht. Besloten werd voorts aan de stich ting Proefboerderij en Zeeland een subsidie te verstrekken van 3000 voor het continueren van mestproe- ven met runderen in Zeeland. De volgende vergadering van het produktschap zal worden gehouden op woensdag 22 augustus te Utrecht. Niet alleen in Nederland wintert het zomers Dijk Oost-Flevoland 13 september gesloten De dichting van het laatste gat in de dijk rond Oostelijk Flevoland zal zeer waarschijnlijk plaatsvinden op donderdag 13 september. Dit laatste gat bevindt zich aan de noordelijkste punt van de nieuwe pol der, waar een brugverbinding met de Noordoostpolder zal komen. Direct na de sluiting zullen de gemalen in werking worden gesteld om het water binnen de polderdijken weg te malen en een oppervlakte van 54.000 ha. vruchtbare grond droog te leggen. De gemalen hebben samen een capaciteit tussen 4 en 5 miljoen liter water per minuut. Rembrandtten toonstelling vanaf gitteren te Rotterdam Gisteren heeft het museum „Boy mans" te Rotterdam zijn deuren opengesteld voor hen, die thans in de Maasstad de tentoonstelling van schilderijen en etsen van Rembrandt willen zien. Er zijn enige aanwin sten geboekt, n.l. de „Familiegroep" uit het Hertog Anton Ulrichtmuseum te Brunswijk, en „Jachtstilleven met roerdomp" benevens de „Jonge man met lange staf" uit het Louvre. De expositie is ondergebracht in een twaalftal zalen van de afdeling oude schilderkunst. Direct na de openstelling meldden zich reeds honderden bezoekers aan. Meer werklozen in juli De geregistreerde arbeidsreserve is In juli iets gestegen. Dit is een jaar lijks terugkerend verschijnsel in juli en augustus: oorzaken zijn de inschrij ving van jeugdigen, die de scholen ver laten en de vertraging door de vakan ties in de plaatsing bij de bedrijven. Eind juli stonden 24<fl jeugdigen beneden 19 jaar ingeschreven tegen 521 op het einde van juni, een stijging dus van 1686. De totale mannelijke arbeidsreserve steeg van 25.369 tot _J.103; de bezetting van de aanvul lende werken daalde van 8700 tot 7577. Het aantal werklozen steeg van 16.669 tot 18.526. De totale stijging der mannelijke arbeidsreserve bedroeg dus 734, in juli van het vorig jaar 2135. Deze ge ringere stijging is o.a. toe te schrij ven aan het slechte weer, waardoor in de landbouw minder machines konden worden gebruikt en meer ar beidskrachten moesten worden inge zet. Het aantal werkloze landarbei ders daalde daardoor van 2002 tto 1668. Het aantal ingeschreven bouwvak arbeiders steeg van 922 tot 1394, me taalarbeiders van 569 tot 1755. BROMMER TEGEIN AUTO. Een dode. Te Angeren in de Betuiwe is dins- ugiavond een 49-jarige gehiuiwde (bromfietser uit Eist met z'n bromfiets tegen een stilstaande auto opgereden. Hij is ernstig gewand naar het ge meentelijk ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij gisterochtend is overleden. T 1 Op de afsluitdijk verloor gister morgen de heer P. Houbee uit de hoofdstad de macht over het stuur, doordat de linkerachterband van zijn auto leeg liep. De personenauto draaid een paar keer over de kop en kwam via de rechterberm op de dijkglooiing terecht waar zij op de stenen bleef staan. Mevrouw Hou bee, die naast haar man zat, liep een sloeg, na om haar as te zijn ge-1 zware hersenschudding op en een neefje, dat achterin zat, een lichte. Beide slachtoffers zijn naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen vervoerd; de heer Houbee liep geen letsel op. „Natuurlijke aanleg" Prinses Beatrix heeft de smaak van examen doen kennelijk te pakken ge kregen, want nadat zij enkele maan den geleden har eind-examen gym nasium met goed gevolg aflegde, heeft zij gistermiddag haar rijbewijs behaald en ook nu had de examina tor slechts woorden van lof voor haar. Gekleed in een zeegroene jurk met een kort bruin jasje, stapte de kroon prinses gistermiddag om half drie te Hilversum in een grijze Ford-Consul en 25 minuten later stopte zij voor café Het Tolhuis aan de Soestdijker- straatweg, waar vele candidaten voor haar reeds hun examen beëindigd hebben en in de toekomst nog zullen beëindigen. „Even 'streng". „Wees voor haar even streng, als voor iedere andere oandidaat!", had prins Bernhard aan de directeur van het Centraal Bureau voor Rijvaar digheid, de heer H. M. W. Westerla- ken, gezegd, die de prinses het exa men afnam, maar een opgeluchte directeur kon de afloop verklaren, dat er helemaal geen reden tot streng heid was geweest, want de prinses Wie mocht denken, dat deze vreemde zomer het alleen maar kwaad meent met ons Nederlanders, moge zich troosten met de aanblik van deze foto uit Tunbridge Wells, een centrum van geneeskrachtige bronnen in het Engelse graafschap Kent, waar de weergoden het vermoedelijk vreemdste zomerweer tot nog toe afleverden. Na een wolkbreuk, die een uur duurde, viel in het stadje zoveel hagel, dat de blikken van de bewoners onwille keurig naar de kalender dwaalden om te kijken, of we dan toch al in de winter leefden. De foto toont het opruimen van de hagel in een van de straten van de getroffen stad, welke ook veel waterschade opliep. Hier ei* daar moesten voor het hagelruimen bulldozers worden gebruikt. Eind vorige week heeft de stichting van de Arbeid aan de staatssecretaris van Soc. Zaken, mr. dr. A. A. v. Rhijn, advies uitgebracht over de vraag in hoeverre de verschillende sociale uitkeringen moeten worden verhoogd als gevolg van de jongste beslissing op het gebied van de lonen en de richt lijnen welke per 19 maart jl. voor het bedrijfsleven dienaangaande zijn vastgesteld. In het advies wordt de regering in overweging gegeven aan degenen, OLYMPISCHE SPELEN DE NIEUWE BEPALING INZAKE HET AMATEURISME. De heer Edgar Tan ner, secretaris van .het Australische olympi sche comité, heeft com mentaar gegeven op de nieuwe bepaling van het IOC volgens welke de deelnemers aan de spelen schriftelijk aan hun nationale olympi sche comité's moeten verklaren, dat zij amateurs zijn en ook van plan zijn ama teurs te blijven. Hij zeide, dat de voornemens van de deelnemers zich zouden kunnen wijzi gen na het afleggen van de verklaring. En wanneer ze een minuut nadat ze aan de spelen hadden deelgenomen, prof werden, zou noch een olympisch comité noch enig ander amateuristisch lichaam daar iets aan kunnen doen. „Het is de zaak van de deelnemer zelf zijn belofte na te komen", zei de heer Tanner. „Als hij te kwader trouw de verklaring tekent laadt hij een last op zijn geweten". ZEILEN Het bestuur van de KVNWU heeft voor de Europese kampioenschappen Finnjollen, welke van 20 tot 25 aug. op de Loosdrechtse plassen worden gehou den, aangewezen Bob Markus (Aals meer). Reserve is H. Sleeswijk (Bus- sum). Een beslissing inzake de keuze van de Finnjollenzeiler die Nederland bij de olympische wedstrijden te Melbourne zal vertegenwoordigen, is nog steeds niet genomen WATERPOLO SLEUTELSTAD 2 KAMPIOEN. stede de wedstrijd DWT 2Sleutelstad 2 gespeeld. Voor rust wis DWT de leiding te nemen, doch K. Hooydonk maakte ge lijk (11). Daarna werd Johnny Bekke ring langs de lijn gezonden en Sleutel stad speelde met 6 tegen 7 man verder. Ook na de rust verdedigden de Leide- naar goed totdat Frans Thijssen plotse ling vrij kwam te liggen en de stand op 12 bracht, hetgeen voor hen tevens de kampioenstitel betekende. SCHAKEN DAMES KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 1956. De uitslagen van de tweede ronde om het Nederlands kampioenschap scha ken voor dames luiden: mevr. C. Rood- zantGlimmerveenmevr. F. Heems kerk afgebroken; mej. mr. P. C. de Klerckmevr. A. J. van AalstVan Duynen Montijn afgebr.; mevr. A. van der VeenBaas—mevr. C. P. Klijn—De Bruine 10. POSTDUIVEN Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Ghislain Horne, gelost 7 uur met w.- wind, afstand 196.62 km. LPC In concours 183 vogels, le duif 9.40.3 uur. J. Filippo 1-2-3-4-5; A. Bey 2; P. Marks 4-10; J. Schouten 5; Chr. v. d. Pluym 7; W. Stouten 8; W. Teske 9. le prijs: grote beker D. v. d. Nieuwendijk: 2e prijs: kleine beker A. Bey. Vanaf Eindhoven t.m. Corbeil. De Blauwkras In concours 47 vo gels. le duif te 9.33 uur. J. Rozier 1-6; P. Hansen 2-3; A. v. Royen 4-8; Chr. v. Weeren 5; J. v. Klaveren 7; D. Barend- se 9; W. Ravensbergen 10. De Bonte Duif In concours 141 vo gels. le duif te 9.36.42 uur. T. Pijnacker 1; G. v. Albada 2-7-9-14; J. Schenkeveld 3-10; J. Krekelaar 4; N. Oudshoorn 5; W. Siera 6; C. v. Helden 8. Wedvlucht vanaf Bordeaux. In con cours 16 duiven, plm. 896 km. A. W. Krol 1; G. v. Albada 2; OttenDekker 3. Wedvlucht vanaf Orleans, plm 500 km. C. v. Helden 1; G. v. Albada 2-3-4-5: OttenDekker 6. Stand koppelwedstryd 1. SchenkeveldOudshoorn 112 p.; 2. Ot tenDekkerSiera 107 p.; 3. Krekelaar Albada 81 p.; 4. T. Pijnaker (alléén) 74 p.; 5. BrouwerKrol 73 p. De Rynkllevers In concours 142 vo gels, le duif te 9.37.35 uur. W. Hooger- vorst 1-4-5; L. Noordervliet 2; C. Onder water 3; J. Verstegen 6; A. G. A. Rijs- bergen 7; H. Kettenis 8; M. Jongeleen 9; M. Reierse 10. De Vriendenclub In concours 202 vogels, le duif te 9.36.09 uur. P. Olyer- hoek 1; C. v. Cleef 2-3; J. van Duuren 4; Chr. Braun 5; L. L. Bax 6; C. P. Gijs man 7; A. Dijsselbloem 8; C. UI jee 9; P. van Schie 10. Columba In concours 79 duiven, le duif te 9.37 uur. R. P. de Graaf 1-8; J. W. Wolters 2-3-6-7-10; Jos. M. K. Göbel 4; G. W. ten Braak 5; G. Oude Elferink 9 De Witpen (NIeuwveen) Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Ghislain, ge lost te 7 uur, snelheid eerste duif 1174 m. Uitslag: J. Hoogervorst L7; H. Burg graaf f 2-3-5-9; C. van Leeuwen 4-6; Bijl- Spring in 't Veld 8-11; J. v. Leeuwen 10. Ons Genoegen (De Kwakel) Wed vlucht St. Ghislain met jonge duiven, in concours 192 vogels, los 7 uur met wind stil weer, afstand 212 km, tijd snelste duif 1234.66 m. p.m., laatste 1103.95 m. p.m. Rekelhof—Zaal l-2-17-18-19r20-35; Brouwer 3-22; M. Cuiper 4; Bartels 5-9- 26-38; Verkerk 6-31; SchippersKoppe nd 7; 8; v. Voorst 10-13. C.C. Rijn en Gouwe Wedvlucht met 590 duiven vanaf St. Ghislain. gelost 7 u. snelheid eerste 1255 m. Uitslag: P. Bor- gers, Alphen 1-16; B. Hoogervorst, Al phen 2-4; HasselaarVos, Alphen 3; K. v. d. Veer, Bodegraven 5; Gebr. de Wit, Koudekerk 6-7-8; R. Paauw, Roelof- arendsveen 9; J. D. van Rijn, Bodegra ven 10; H. v. d. Willik, Boskoop 11-20; H. C. Woerde, Alphen 12; W. v. d. Jagt, Waddinxveen 13-23; G. v. Klaveren, Koudekerk 14; M. Schellingerhout. id. 15; P. Zeilstra, Bodegraven 17; J. Degen- kamp, Boskoop 18; P. Metselaar, Wad dinxveen 19; A. van Leeuwen Nieuw koop 21; H. Mens, Alphen 22; H. van Dijk, Waddinxveen 24; W. v. d. Water, id. 25. die een uitkering krachtens de Nood wet ouderdomsvoorziening ontvan gen, een extra-uitkering ter grootte van een maand te gewen voor de overige uitkeringen (ingevolge de on gevallenwet, de invaliditeitswet etc.) wordt voorgesteld een verhoging van 10 pet. te bewerkstelligen. In de stichting van de Arbeid is men het niet eens geworden over de verhoging van de kinderbijslag. Op dit punt is dan ook een gedeeld ad vies uitgegaan. De meerderheid schijnt op het standpunt te staan, dat de kinder bijslag per 1 oktober verhoogd moet worden. De minderheid, die overi gens zelf ook weer verdeeld is, meent dat een verhoging van de kinder bijslag niet nodig is in een periode, waarin sprake is van stijgende wel vaart De huidige verhouding tussen prestatie en behoefte-element zou het best onveranderd kunnen worden ge handhaafd. Anderen zijn van oordeel, dat de kinderbijslag alleen moet worden ver hoogd indien de kosten van 't levens onderhoud stijgen. Een derde groep meent, dat een verhoging van de kin derbijslag niet tot het eerste en twee de kind moet worden uitgestrekt om dat het streven erop gericht moet blijven de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind te doen ver vallen. Dit zou echter inhouden dat aan deze categorie werknemers een loons verhoging zou moeten worden gege ven van 6 a 7 pet. Uiteraard zal de regering straks moeten beslissen. Niet onmogelijk is dat eerst nog advies bij de SER zal worden ingewonnen. NIET HAARLEM MAAR HARLEM Toen dezer dagen de informatrices van de stichting „Haarlems Bloei" (Vreemdelingenverkeer) te Haarlem enige inlichtingen verstrekten aan een aantal Duitse toeristen, moest een der vragen teleurstellend wor den beantwoord Nadat de gasten wa ren ingelicht over het Frans Hals museum, de Sint Bavo en andere be zienswaardigheden der stad, vroeg een van hen waar de negerwijk van Haarlem lag. Daarvoor zal hy een reis moeten maken naar Harlem en eerst de Atlantische Oceaan over steken, luidde het antwoord. reed foutloos en heeft, volgens de directeur, een natuurlijke aanleg voor autorijden. Het theoretische gedeelte, dat in het café werd afgenomen, duurde precies 12 minuten en daarna kon een opgetogen kroonprinses aan haar instructeur, de heer G. Bleeker, ver tellen, dat zij het rijbewijs verkregen had. En terwijl haar examinator, die voor dit examen zijn vakantiereis in Oostenrijk voortijdig beëindigd had, de prestaties van de prinses in alle toonaarden bezong, reed prinses Bea trix opgelucht en een diploma rijker naar Soestdijk. Kleine pruimenoogst Hoge prijzen Op de Nederlandse veilingen is op het genblik het aanbod van pruimen over het algemeen nog zeer gering. Terwijl er in andere jaren eind juli en begin augustus reeds een flink aanbod kan zijn, is hiervan thans nog geen sprake. Voornamelijk komt dit omdat de vroege rassen dit jaar bij zonder laat rijp zijn. In Zeeland is op het ogenblik de Early Laxton de belangrijkste pruim, die wordt aangevoerd, en hiervoor is een zeer grote belangstelling uit het gehele land. Als gevolg hiervan lig gen de prijzen zeer hoog; zo wordt voor de goede eerste kwaliteit van 1,20 tot 1,40 per kg betaald. De pruimenoogst zal dit jaar be langrijk lager zijn dan in normale jaren. Uit alle landen Volgens verwachting zullen het volgend jaar augustus meer dan 25.000 kajotters en kajotsters van de gehele wereld naar Rome pelgrime ren, waar terzelfdertijd 'n internatio naal congres zal worden gehouden, tijdens welke de Paus de internatio nale kajottersbeweging zijn toestem ming zal geven als wereldaposto- laatsbeweging van voor en door de arbeidersjeugd. Op dit congres zullen uit alle lan den 2 leiders en leidsters, benevens 2 aalmoezeniers aanwezig zijn en de gegevens, die daar bestudeerd zul len worden zijn door de kajotters zelf bijeengebracht. Er zal na afloop een wereldmani fest voor de arbeidersjeugd worden afgekondigd, waarin een werkplan is opgenomen, dat voorziet in de Chris telijke beïnvloeding van de arbeiders jeugd over de gehele wereld. Elkaar helpen. De 25.000 kajotters en kajotsters, die" niet aan het congres zullen deel nemen, zullen in de laatste week van augustus in Rome verblijven. Teneinde ieder land in de gelegen heid te stellen met een afvaardiging in Rome aanwezig te zijn, adopteren de Europese landen een aantal deel nemers (sters), dat van verre moet komen. De Nederlandse KAJ en VK AJ hebben geadopteerd: 3 kajotters en kajotsters uit Japan, 1 uit de Goudkust van Afrika, 2 uit Tanganyi ka, 1 uit India en 1 uit Ceylon; het bedrag, dat hiervoor by elkaar komt, BROMFIETSER VERONGELUKT. Voor de tweede maal binnen 24 uur is te Bruinisse een bromfietser na een ongeval overleden. Het is de 58-jarige mossel- en oesterkweker J. van den Berg Padmos, die met zijn bromfiets op de rijksweg Zijpe-Zie- rikzee nabij Nieuwerkerk kwam te vallen en na aankomst in het St. Corneliaziekenhuis te Zierikzee bleek te zijn overleden. Vermoedelijk werd hy onder het rijden door een be roerte getroffen. is ƒ30.000,—. België zal de reis naar Rome van een dertigtal Kondolezen betalen. In Nederland hebben zich thans reeds 1500 deelnemers voor deze bedevaart aangemeld. R.K. VAKANTIECENTRUM „MOSTERDVEEN" VRIJ. Aangezien in verband met de in ons land heersende epidemie van kinderverlamming de vakantie van 325 West-Duitse kinderen in het r.k. Vakantie-centrum „Mosterdveen" te Nunspeet (Gld.) kortelings is afge last, is dit vakantiecentrum tot eind augustus vrij te betrekken door r.k. jongeren boven de 17 jaar. FELLE BRAND TE DEVENTER. Gistermiddag is te Deventer in de bovenverdieping van het perceel Polstraat 51, bewoond door de fami lie Van Maurik, naar vermoed wordt door kortsluiting een hevige brar.d ontstaan, waarbij de bewoners zich gelukkig snel in veiligheid konden stellen. Het vuur breidde zich uit tot de zolderverdieping en de brand kon niet verhinderen dat de bovenver diepingen totaal verloren gingen. Van het meubilair kon weinig wor den gered; men was laag verzekerd. Beroepssoldaat op het hellende vlak De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 25-jarige be roepssoldaat veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de militaire macht te dienen, om dat hij een legitimatiebewijs van de Nederlandse Spoorwegen had ver valst en met dit vervalste bewijs een hem niet toekomende postwissel van 461,08 had geïnd; voorts had de soldaat een bromfiets gestolen. De auditeur-militair had een ge vangenisstraf van drie maanden lan ger en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van het recht tot dienen geëist. Geen jongen-geen lijk Toen dezer dagen buiten het „De Mirandabad" te Amsterdam bij slui tingstijd een bundeltje kleren gevon den werd, lag het vermoeden voor de hand en onmiddellijk liet men het badwater weglopen om het lijk van een jongen te bergen. Toen het bad echter watervrij was, bleek er geen lijk aanwezjg en daar ook op het politiebureau geen enkele vermissing van een jongen rond 12 jaar is opgegeven, zoekt men naar andere mogelijkheden. De politie vermoedt nu, dat een bader zonder kaartje stiekum het bad binnengeklommen is en naderhand de moed niet meer heeft gehad om zijn kleren op te hajen. Deze ondernemende jongeling is dan in zwempak door de Amsterdam se straten getogen en omdat de poli tie hem graag zijn pakje terug wil geven, heeft zij de nog onbekende jongen uitgenodigd zich op het poli tiebureau te TT">1'q''n.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6