Belgen bleven nog baas in Nederlandse Ronde HONIG" Triest verhaal van verliezende Vannitsen Nederlanders kwamen geducht opzetten met SchuIte-Voorting-v. Est Ook de Ronde van Europa gestart Groentesoep Bondscoach Max Merkel door KNVB ontslagen DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nadat de renners uit Leeuwarden in een kalm tempo de route van de derde dag waren begonnen, wisten de Bel gen, met de Oranjetruidrager Vannit sen aan kop, elke uitlooppoging der Ne derlanders de kop in te drukken. Dat gelukte op de buitenwegen van het plat teland, maar in Bolsward namen de Ne derlanders hun kans waar en bij de Af sluitdijk had zich een kopgroep gevormd, bestaande uit Van Looy, Derijcke, Fore, Verplatse en Luyten, allen van België A, Frans Gielen van België B, Gerrit Schul- te en Wim Rusman van Nederland A, Wim van Est van Nederland B en Ger rit Voorting van Nederland C. De drie Nederlandse kopmannen dus ophet eertse plan. Op de Loreritz-sluis in Kornwerderzand na 50 km. gereden te hebben, drukte wij voor de leiders een voorsprong van 1 min. 40 sec. af op de intussen samengesmolten groepen. Te gen de krachtige wind in liep de sterke leidersgroep snel uit en na Medemblik in de luwte van de Westfriese dorpen konden de leiders de voorsprong op de tweede groep weer langzaam vergro ten. Toen het al meer dan 3 min. ge worden was zag Vannitsen van zijn po gingen om het oranje te behouden af, stapte in Westwoud van de fiets en ging in een café een flesje bier halen. „Het interesseert me niet meer, de kop is te ver weg", was zijn antwoord, toen wij hem vroegen waarom hijzich op het peloton liet terugzakken. In Hoorn, na 130 km., hadden de koplopers 3 min. 25 sec. voorsprong op Arend van 't Hof, 3 min. 45 sec. op Van der'Eist, de Vlack, Rosselle, Derboven, Defeyter, Saelens, Adri Voorting, Wies van Dongen en Boni, 4 min. 10 sec. op Martini, die schreeuwend om water langs kwam en even voorbij Hoorn uitgeput langs de kant van de weg bleef zitten en 7 min. 40 sec. op het peloton met Vannitsen Op de smalle wegen in de Beemster en na Purmerend op de brede rijksweg tussen Purmerend en Zaandijk liep de voorsprong van de groep Schulte op tot 5 min. 35 sec. en daarbij kwamen nog eens 2 min. 45 sec., die de tweede groep tierend voor gesloten spoorbomen in Koog/Zaandijk verspeelden, zodat de leiders 8 min. 20 sec. voor lagen. Toen zij aan de laatste 55 km. naar Zand- voort begonnen, waarbij het Noordzee kanaal over de sluizen werd- gepasseerd. Op de brede wegen tussen Haarlem en Zandvoort werd voortdurend gedemar reerd, maar niemand slaagde erin weg te komen. Henri Luyten kreeg vlak bij Zandvoort een lekke band en viel terug. De overige negen kwamen gelijk op het circuit van Zandvoort aan, waarvan bijna een hele ronde moest worden gereden. Tegen de Hunzerug werkten Gerrit Schulte en Germain Derijcke zich los en kwamen als eersten naar beneden, ge volgd door Wim van Est, terwijl daar achter op een paar meter afstand de an deren volgden. In de laatste kilometer, via de Tarzanbocht, naar de finish wer den Rusman, Verplaetse, Fore en Gielen los gereden, terwijl de vijf anderen in een felle spurt de étappeoverwinning betwistten. Met enkele centimeters ver schil kwam de zege aan de snelle Belg Kik van Looy. die tevens de oranjetrui veroverde, vóór Gerrit Schulte, Gerrit 5e ETAPPE - IQ /U)G-190 KM. Voorting, Wim van Est en Germain De rijcke. Luyten had bijna drie minuten ver leren op het laatste stuk en kwam alleen als tiende binnen. Wies van Dongen won het sprintje van een groep van vier man, die met een achterstand van 6 min. 25 sec. op v. Looy over de eindstreep ging. Jos de Feyter en nog vijf anderen kwa men 7 min. 15 sec. na de nieuwe oranje truidrager aan, waarna Gijs Pauw de spurt van het grote peloton voor zijn rekening nam. Zij hadden in deze étappe 13 min. en 12 sec. verloren. Vannitsen, die in de étappe naar Leeuwarden de leiderstrui had veroverd, had in de laatste kilometers zelfs het peloton moe ten laten gaan en kwam als een der laatsten binnen met een achterstand van 22 min. 13 sec. De volgende renners hebben de strijd in de derde étappe gestaakt: Braspen- ninnckx (Ned. B)Roks (Ned. B.); Piaz za (Italië). Zampini (Italië). Bovay Zwits.), Graf (Zwits.) enTrütsch (Zwits). Gouden horloge voor winnaar Roger Rivière van de Franse ploeg x heeft de eerste etappe van de Ronde van Europa voor amateurs en onaf- hankelijken gewonnen. Die over winning heeft men in Zuid-Slavië bijzonder genoeg gevonden om de jonge Fransman uit naam van pre sident Tito 'n gouden horloge aan te bieden, Er waren voor Rivière nog meer redenen om zich na afloop van de eerste rit verheugd over'te -tonen. Niet alleen was hij de snelste gebleken in een eindsprint van vier man, maar hij had zich op de eerste dag ook de beste klimmer getoond, door op de laatste twee van de drie X cols, die op het parcours van de X 180 km lange etappe van Zagreb <i> naar Rijeka lagen, als eerste over de top te gaan. Bovendien had zijn equipe het ploegenklassement van de dag gewonnen. Gisteren werd de derde etappe van de Ronde van Nederland verreden van Leeuwarden naar Zandvoort. Op de foto ziet men de kopgroep, die de finishlijn passeert. V.l.n.r. de Belg Derijcke, die vijfde werd, Schulte die op de tweede plaats eindigde, Gerrit Voorting die der de werd en de winnaar van de etappe, de Belg Van Looy. Wim van Est ls op deze foto niet te zien. Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag: L» uitslag van de derde étappe van Leeuwarden naar Zandvoort (222 km.), luidt: i. Van Looy (Belg A) 6.05.49; 2. Schultt (Ned. A;) 3. G. Voorting (Ned C); 4. V. van Est (Ned. B)5. Derijcke Eelg. A),6. Rusman (Ned. A) allen z.t.; 7. Verplai-e (Belg. A) 6.05.57; 8. Fore (Belg. A) z*.; 9. Gielen (Belg. B) 6.06.00; 10. Luyten 'Belg. A) 6.08.26; 11. Van Dongen (Nea C) 6.12.14; 12. De Valck Belg. B) z.t.; \3. Van der Eist (Belg. B) z.t.; 14. Boni it.) z.t.; 15. De Feyter (Belg. B) 6.13.04, 16. Saelens (Belg. B) z.t.; 17. Adri Voorting (Ned. B)z.t.; 18. Derboven (Belg, B) z.t.; 19. Rosselle (Belg. B) z.t.; 20. \'an 't Hof (Ned. C.) z.t. De prijs voor do meest strijdlustige renner ging naar Wim van Est (Neder land B). Algemeen klassement: Het algemeen klassement luidt: 1. Van Lo0y 16.07.29; 2. ex aequo Feyter. Adri Vooning en Der boven allen 16.16.50; 5. Wiiti van Est 16.19.51; 6. ex aequo Van don Brekel. Schils 16.22.11; 8. Van der Lyko 16.22.47; 9. ex aequo Carlesi en Verhelst 16.23.04; 11. Schulte 16.23.17; 12. Gielen 16.23.38; 13. ex aequo Derecke en Gerrit Voor ting 16.23.47; 15. ex aequo Rusman. Ver platse en Fore 16.23.55; 18. Post 16.24 07; 19. Van Dongen 16.26.16; 20. Luyten 16.26.24; 21. Vannitsen 16.29.37; 22. ex aequo Van der Eist, Boni en Valck 16.30.12. Ploegenklassement: Het ploegenklas sement van de derde étappe luidt: 1. Bel gië 18.16.35; 2. Nederland A 18.30.17; 3. België B 18.30.28; 4. Nederland C 18.31.07; 5. Nederland B 18.37.54; 6. Italië 18.50.16; 7. Duitsland 18.57.03; 8. Zwitserland 19.09.15. Algemeen ploegenklassement: Het al gemeen ploegenklassement na de derde étappe luidt: 1. België A 48.23.40; 2. Ne derland A 48.42.02; 3. België B 48.55.38; 4. Nederland C 49.06.42; 5. Nederland B 49.13.40; 6. Italië 49.14.28; 7. Duitsland 49.50.34; 8. Zwitserland 50.01.28. Algemeen militair klassement: Het gemeen militair klassement na de derde dag luidt: 1. Baroni 30 pnt.; 2. Adri Voor ting 16 pnt.; 3. Derboven 16 pnt.; 4. Schils 13 pnt.; 5. Junkermann 7 pnt.; 6. Lurati 7 pnt.; 8. Pauw 5 pnt.; 9. Van nitsen 5 pnt. De Fransman Rivière wint le étappe Te Zagreb zijn gistermiddag renners uit 13 landen, waarbij een Nederlandse ploeg, gestart voor de eerste etappe naar Rijeka (180 km) voor de Ronde van Europa voor onafhankelij ken en ama teurs. De zon scheen fel toen de stoet zich op weg begaf, met drie cols in het ge bied van Orski Kotar voor de boeg. Onder grote belangstelling waren de 88 deelnemers vertrokken. Blijkbaar geïn spireerd door de strijdlust, die in de Ronde van Frankrijk werd gedemon streerd, werden ook hier direct na het vertrek verscheidene uitlooppogingen ge lanceerd, waarvan er echter eerst na 52 km, bij de doorkomst te Karlovac, een gelukte. Er waren negen mang weg, on der wie de Pool Kowalski, maar een ge sloten overweg sneed dit groepje de pas af. zodat het weer in het peloton beland de. Even later probeerde Rivière het, geëscorteerd door enkele Italianen, Bel gen en Roemenen. Maar zij kwamen niet ver weg, er werd te fel op hen gejaagd. Bij de bestijging van de eerste col, de Vrbovsko (580 meter hoog) lag alles weer bij elkaar. Pas tijdens de klim viel de groep in stukken uiteen en de Oos tenrijker Durlacher ging als eerste over de top, vóór de Italianen Fallarini en Falaschi, de Fransen Rivière en Rorbach en de Zuidslaviër Levacic. Deze zes ren ners slaagden er in, een duidelijke voor sprong te nemen op het peloton. Maar later vielen Levacic, Durlacher en Fal larini. die last van kramp had, af. De Fransman Zullani en de Oostenrijker Christian, die inmiddels uit de grote groep waren ontsnapt, wisten zich daar entegen bij de overgebleven leiders te voegen, zodat aan de kop een groepje van vijf man ontstond, dat geisoleerd de twee volgende cols, de Kupjak (820 me- VAN VLIET TWEEDE TE ODENSE. Een sprintwedstrijd te Odense is ge wonnen doqr de Brit Reg Harris, terwijl onze landgenoot Arie van Vliet op de tweede plaats eindigde. Beide series de finale werden door Harris gewon nen voor Van Vliet. Van Vliet had zich voor de finale geplaatst door een overwinning op Pea cock in de halve eindstrijd en Harris door een zege over Gosselin. ter) en de Spikunak (880 meter) o won. Vijftien kilometer voor het einde brak Zullani een pedaal, waardoor er vier candidaten voor de zege overbleven. Ri vière bleek de rapste sprinter. Hij noteerde een tijd van 4 uur 38 min. i sec., hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van 38.735 km per uur. De uitslag luidde verder: 2. Falaschi (It.); 3. Rorbach (Fr.); 4. Christian (Oost.), allen in dezelfde tijd als Rivière; 5. Zullani (Fr.) 4.39.24; 6. Favero (It.); 7. Van Steenselen (Ned.); 8. Stevens (Ned.); 9. Trefois (Belg.); 10. Volckaert (Belg.). De plaatsingen van de Neder landse deelnemers waren verder als volgt: 33. Post 4.49.10; 37. Piet van Est 4.50.41; 44. Janbroers z.t.; 65. Wolfs 4.58.27. Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken Neem direct... fHOHIG 35 ct per zakje voor 4 borden (Advertentie) Naar wij vernemen is Max Merkel, de Oostenrijkse bondscoach van de KNVB, door de bond ontslagen. Merkel werd reeds enige weken geleden de dienst op gezegd, naar aanleiding van het con flict, dat was ontstaan tussen hem en de vereniging van voetbaloefenmeesters in Nederland. Dit feit is toen echter niet naar buiten bekend geworden. Zoals reeds7 eerder werd gemeld, ont stond er onenigheid tussen Merkel en de vereniging van oefenmeesters, doordat de bondscoach zich niet hield aan de af spraak om op 6 juli in Lunteren een de monstratie te houden op de jaarlijkse studiebijeenkomst van de vereniging. Merkel beweerde, dat de vereniging niet over mensen beschikte, die in staat waren, de door hem. Merkel, te doceren oefenstof goed uit te voeren. Op deze bijeenkomst waren oud-internationals als Arie de Vroet, Kick Smit, Bas Paauwe en Otto Bonsema aanwezig. De vereniging van voetbaloefenmees ters voelde zich gedupeerd, beledigd en in haar eer aangetast en het bestuur diende een protest in bij de KNVB. Naar men ons van de zijde van de bond mededeelt, is de heer Merkel naar aanleiding van dit protest ter verant woording geroepen. Het resultaat hier van is geweest, dat men de heer Mer kel heeft medegedeeld, dat men op een dergelijke basis niet met hen? kon sa menwerken en dat hem de dienst werd opgezegd. Trainer b(j oude club. Uit Wenen vernemen wij, dat Rapid, de vereniging waarvoor hij vroeger als speler is uitgekomen, heeft besloten, Merkel als oefenmeester te engageren. Er is nog geen contract getekend, maar de partijen. Rapid en Merkel, zouden in principe reeds tot overeenstemming zijn gekomen. Merkel, die met vakantie in Oostenrijk verbleef, zou per vliegtuig naar Nederland reizen om een en ander met het bestuur van de KNVB te rege len. Het contract van Max Merkel met de KNVB liep tot 1958. Omtrent de opvol ging van de heer Merkel voert de KNVB op het ogenblik onderhandelingen De aanstelling van een nieuwe bonds coach is op korte termijn te verwachten. Vast staat reeds, dat het wederom een buitenlandse oefenmeester zal zijn. De Oostenrijkse voetbalbond heeft er in toegestemd de landenontmoeting te gen het Nederlands elftal, welke geldt als voorwedstrijd voor het wereldkam pioenschap, in mei 1957 te Wenen te doen spelen. Er moet nog een keuze worden gemaakt uit de door de KNVB voorge stelde data 15, 22, 29 of 30 mei 1957. LAWNTENNIS Gisteren heeft Australië te Noordwijk het landentoernooi voor tennisleraren ge wonnen door Frankrijk met 30 te ver slaan. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Egypte en Nederland A is in verband met het persoonlijk kampioenschap niet gespeeld. In de ver liezersronde versloeg Duitsland met 21 de Engelsen en Nederland B zegevierde met dezelfde cijfers over Oostenrijk, zo dat vandaag te Noordwijk de finale in de verliezersronde tussen Duitsland en Nederland B gaat. Een vinnige Gerrit Schulte verweerde zich heftig tegen de 16 jaar jongere Belgische sprinter Rik van Looy op de paar laatste 100 meter voor de finish van het circuit Zandvoort. Met banddikte werd de Bossenaar verslagen en als bewijs hoezeer hij ge brand was op de overwinning diene, dat hij in de uitloop na de sprint enkel verwoed met het hoofd schudde het geen zeggen wilde: wat jam mer. wat jammer, dat ik niet als eerste over de finish ben gegaan. Hij was op 1 km. van de eindstreep, toen de Tarzan bocht nog moest worden ge nomen, met Germaine De rijcke aan het wiel wegge sprongen, met de gedachte van alles of niets. Maar Rik van Looy, Wim van Est en Gerrit Voorting sprongen na het uitkomen van de Tarzan bocht terug op het tweetal. Pas op de laatste meters viel de beslissing, want Rik van Looy, sprinter van formaat op de weg, pakte het achter wiel van Schulte en ging met enkele centimeters verschil als eerste over de eindstreep Een nieuwe Belgische etappe overwinning, maar tevens een nieuwe leider in het al gemeen klassement. Want Rik van Looy nam de oranje trui van zijn landgenoot Willy Vannitsen over en staat na drie etappes met een stevige voorsprong van meer dan 9 minuten voor op Adri Voor ting, Jef Derboven en Jos de Feyter, terwijl Wim van Est op de vijfde plaats meer dan 12 minuten achterstand heeft op Van Looy. Vannitsen en Schils zijn van de leiders plaatsen verdrongen. De man, die de oranje trui droeg, had een verschrikkelijke inzin king. Hij heeft zich lang in de tweede groep, ontstaan na Willy Vannitsen zich in de etappe van Meppel naar Leeuwarden, waar hij de etappe won en de oranje triii veroverde, leeg had gereden om de aandacht op zich te vestigen. De Belg is nog heel jong. en heeft niet zoveel in ternationale ervaring. Een feit was het, dat hij tijdens de nacht zijn voorraad reser vekracht niet voldoende heeft kunnen aanvullen. Het mag dan vreemd heten, dat vijf j|llllllllllllllllllll!lll!llllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllillllllllllllllllllllllll!llllllllllllillll[ 'n Biertje in cafe om verlies van Oranjetrui te verdrinken liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif de felle jachten na Bolsward, kunnen handhaven. Maar bij Westwoud, vlak bij Hoorn, stapte hij plotseling af. Van nitsen ging een cafétje bin nen en vroeg om een fles bier Hij liet zich daarna in het derde peloton afzakken. Waarom? Wij hebben het hem gevraagd „Mijn achter stand op de leidersgroep, waarin Rik van Looy zit, is zo groot, dat ik toch geen kans meer heb de vluchtelin gen in te halen". Maar de werkelijke reden was, dat man van de Belgische A- ploeg. onder wie Rik van Looy, bij Bolsward weg vluchtten, zonder een oranje man. Want Vannitsen was er niet bij, toen zijn teamgeno ten de aanval inzetten. Te leurgesteld was hü over deze aanval van zijn ploeggenoten en hij kon het gevoel niet van zich afzetten, dat men hem in de steek liet. ^laar aan de andere kant spreekt het feit, dat .Vannitsen zelfs het tempo van het derde peloton niet heeft kunnen volgen en nog 7 minuten op die grote groep verspeelde, boekdelen over zijn tekort aan macht en kracht in deze zonder twij fel zware etappe over de ein deloze vlakke wegen van Friesland en West Friesland, waar de renners 200 km lang een frisse en stevige westen wind tegen hadden. De ster ken van het nog complete rennersveld wisten niet al leen hun positie in de alge mene rangschikking te verbe teren, maar bovendien maak ten zij slachtoffers onder de vermoeiden. Niet minder dan 7 man staakten de strijd, uit geblust na een druk seizoen en uitgeput door de jachten van de tweede en derde etappe. Want een gemiddel de van meer dan 37 km per uur in deze omstandigheden mag knap werk genoemd worden van Van Looy, van Schulte en Van Est, van Voorting en Rusman, die zich met zijn vieren dapper heb ben verzet tegen de zes Bel gen in hun kopgroep. Het ziet er langzamerhand naar uit, dat het in deze Ronde van Nederland een tweekamp wordt tussen België en Ne derland. Want na een aan vankelijk sterk begin zijn de Italianen afgezakt en de beste Zwitser in het algemeen klassement is Koblet op de 41e plaats met bijna een half uur achterstand op de oranje trui drager Rik van Looy. In de derde etappe van de Ronde van Nederland, van Leeuwarden naar Zand voort, was de machtige Afsluitdijk opge nomen. De foto toont de renners met de volgerskaravaan bij het passeren van het monument op de dijk. ZWEMMEN OLYMPISCHE TRAININGS- WED STRIJDEN. Zaterdag en zondag. 11 en 12 aug. a.s. worden in Purmerend de laatste olym pische trainings wedstrijden gehouden van de KNZB. Er wordt gezwommen in series en finales, waarbij op zondag wordt deelgenomen door de olympische selec- tiesploeg van de KBZRB België. Loes Zandvliet (LGB en Bekkering (Sleutelstad) zijn weer van de partij. ATLETIEK De recordpoging van de Belgische estafetteploeg over 4 x 800 meter is ge slaagd. De Belgische ploeg noteerde een tijd van 7 min. 15.8 sec., bijna 10 sec. sneller dan het oude wereldrecord, dat op naam staat van de ploeg van Los An gelos met 7 min. 25.2. Dit record is ech ter nog niet erkend, zodat het officiële wereldrecord nog op naam staat van Rusland met 7 min. 26.8 sec., daterend van 25 juli 1954 te Kiev. Russische ploe gen brachten daarna het record resp. op 7 min. 26.4 sec. (1955) en 7 min. 26.2 sec. (1956), doch ook deze tijden wer den nog niet erkend. Uiteraard betekent de Belgische pres tatie tevens een Europees record dat officieel op naam staat van Rusland met 7 min. 26.4 sec. De Belgische ploeg die het wereld record verbeterde was samengesteld uit Ballieux Langenus Leva en Moens. Als tegenstander was een Duitse ploeg uit genodigd terwijl voorts een Belgische B-ploeg aan de wedstrijd deelnam. De Duitsers Dohrow Lawrenz Schmidt en Schreiber eindigden op de wteede plaats. Hoewel zij bijna 5 sec. achter lagen op de Belgen bleven ook de Duitsers met 7 min. 20.2 sec. beneden de oude record tijd. Het tweede Belgische team eindig de als derde met 8 min. 24 sec. PAARDENSPORT DE KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de draverijen te Duindigt luiden: Nooit gedachtprijs: 1. Upupa S (M. Vergay) 1.35.6; 2. Ultra; 3. Torenvalk S. Toto w: 4.50 (stal); pl: 2.60, 2.—, 4.90; gek: 11.90; cov: 3,—. Norbert M prijs: 1. Tarantella (W. Leeuwenkamp) 1.27.6; 2. Trudi Trothan; 3. Skippy M. Toto w: 3.60; pl: 1.80, 1.50, 3.30; gek: 6.cov: 4.40. Jonkerprijs: 1. Vivant Hollandia (W. H. Geersen 1.34.5; 2. Vuurgoudhaantje S 3. Victor" Alsvin. Toto w: 1.20; pl: 1.10, I.10, 1.10; gek: 3.70; cov: 2.90. Jofferprijs: 1. Vita Kinley (E. Freundt) 1.31.7; 2. Vala; 3. Vina van Barke. Toto w: 1.70; pl: 1.40, 4.70; gek: 8.90; cov: 6.20 Nora Belwinprijs: Eerste afd.: 1. O Mc Gregor (T. A. van Veen) 1.24.9; 2. Qau- trième Poulain; 3. Postduif je G. Toto w: 6.30; pl: 2.1.70, 2.gek: 7.90; cov: 5.60. Tweede afd.: 1. Sonja Zora (J. Wage naar Jr) 1.26.3; 2. Ruth Buffington; 3. Oranje Nassau. Toto w: 3.20; pl: 1.50 1.60 2.10; gek: 3.90; cov: 6.90. Flying Dutchmannprijs: 1. Koridon (H. Pije); 2. The Phoenix Star; 3. Storma- long. Toto w: 6.60; pl: 2.20, 1.90, 4.— gek: 7.90; cov: 4.20. Greatgirlprijs: 1. Ringwood (mej. F. A. C. Coebergh); 2. Beltima; 3. Le Che- vreuil. Toto w: 2.10; pl: 1.70, 1.80; gek: 4.40; cov: 4.30. Totale omzet: ƒ75.700.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5