Nu nog 270 mijnwerkers opgesloten in brandende mijn CLlte doop op tedding nog niet opgegeven De meeste ingeslotenen op meer dan 1000 meter onder de grond Aanwijzingen dat het vuur afneemt 'N SOMBERE RAMPEN-RIJ Korreltje 2)e Cd/dteSoii/fca/ftt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 131 Rouw over de Belgische mijnstreek Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1-50 De heer Van den Heuvel, algemeen directeur van de Belgische mijnen, heeft aan de journalisten medege deeld, dat er nog een kans bestaat om de ingesloten mijnwerkers te redden. Door de brand zijn de deuren tus sen de schachten voor de luchtaan- voer en -afvoer vernield. Hierdoor kreeg een verse luchtstroom gelegen heid de slechte lucht in de diepte te verdrijven. Zodoende kunnen de dwarsgangen gespaard blijven. De iheer Van den Heuvel verklaarde voorts: „Thans daalt de lift tot op 907 meter. Er ontbreken 7 a 8 meter lei bomen en het zou uiterst gevaarlijk zijn zonder Ierbomen dieper te dalen. Die leibomen moeten daarom hersteld worden. Op verdieping 835 hebben de red ders de gang over een lengte van on geveer 100 meters onderzocht en zij hebben daar giftige gassen aangetrof fen. Er is weiniig hoop, op die verdie ping nog overlevenden te vinden. Het grootste aantal ingesloten mijnwer kers bevindt zich echter veel dieper". „Overigens sdhiet men met het doorboren van de betonnen muur goed op", aldus de heer Van den Heu vel en hij besloot: „Het is het kool- monoxydegehalte dat het aantal over levenden zal bepalen". Tweehonderd zeventig mijnwerkers zijn nog altijd onder de grond opge sloten door de brand, die in de kolenmijn bij Marcinelle dicht bij Charleroi uitgebroken is. Volgens de laatste berichten van vanmorgen zijn tot nu toe negen doden en zes gewonden naar boven gebracht. Mijn-beambten hebben meegedeeld, dat zich op 835 meter diepte waarschijnlijk nog ongeveer 80 man bevinden. Verder bevinden zich zeven man op ongeveer 900 meter, 13 op 975 meter en het grootste gedeelte van de overigen op 1000 meter diepte. Een mijningenieur verklaarde, dat mannen van de reddingsbrigade water spuiten op de enige nog te gebruiken schacht. Andere mannen zullen trach ten de brandende mijn binnen te dringen door een nieuwe, dichtbij gelegen schacht. Een lid van de reddingsploeg zei: „Als wij de galerij op 825 meter diepte kunnen bereiken, zullen wij contact kunnen maken met de ingesloten mannen". REDDERS AAN HET WERK In de nacht zijn de toegangen tot de galerijen op de verdiepingen tot 715 m. met glaswol en zandzakken af gesloten. Hierdoor zijn de redders sedert 5 uur donderdagmorgen in staat naar lager gelegen verdiepingen af te da len, nl. naar de verdiepingen 835, 907, 975 en 1035 meter. In de ventilatoren kon men 's mor gens vaststellen, dat de temperatuur was gedaald, hetgeen er op wijst, dat de brand in hevigheid is afgenomen. Mien tracht tevens de galerijen via de nieuwe schacht te bereiken; hiertoe moet men door een 2 meter dikke betonwand dringen. Aangezien de laagste gangen zich over meer dan 1 km. uitstrekken en onderling door verticale ladders zijn verbonden, bestaat er nog steeds hoop op redding voor de opgesloten mannen, temeer waar het vuur zich beperkt schijnt te hebben tot de sek- tor tussen de luchttoevoer en de uit laat van verdieping 1035. Men gelooft dat, zodra de gangen op verdieping 835 zullen zijn afge sloten, alle delen van de mijn via ladders bereikt kunnen worden. De luchtuitlaat stuwt nog steeds dikke rook- en dampwolken naar boven. DE M'JNRAMPIN BELGIE DE HELFT BESTAAT UIT ITALIANEN Een ambtenaar van de mijn zei, dat er 135 Italiaanse mijnwerkers on der de ingeslotenen zijn. „We doen al het mogelijke om hen naar boven te krijgen", zei hij. 107 Vermiste mijn werkers zijn Belgen en onder de 31 overige bevinden zich zes Grieken en vier Duitsers. Voor zover bekend zijn geen Nederlanders bij de ramp be trokken. Koning Boudewijn is woensdag middag op de.iplaats van de ramp aangekomen. Hij liet zich direct na aankomst voorlichten over de toe stand en de reddingswerkzaamheden. De directeur-generaal van het Bel gische mijnwezen deelde hem mede, dat de toestand zeer ernstig was, doch dat nog niet alle hoop verloren was. EEN DICHTE ROOKWOLK Bij de ingang, van de mijn stijgt een dikke rookwolk omhoog, die bo ven een menigte gespannen wachten de vrouwen en kinderen blijft han gen. De rook besmeurt de gezichten en prikkelt de ogen en kelen van hen, Strompelend over de hindernissen van brandslangen en puin droegen vermoeide redders woensdagnamid dag de eerste drie doden uit de ko lenmijn „Bois du Cazier" te Marci nelle bij de Belgische stad Charleroi, waarin bijna driehonderd mijnwer kers door een enorme brand van de buitenwereld waren afgesneden. De foto toont redders op weg naar de ambulance met een van de slacïrt- offers. die voor een deel al van woensdag ochtend af op nieuws van echtgeno ten en vaders wachten. Militairen, verpleegsters in witte uniformen en redders met zuurstofmaskers lopen dooreen bij de ingang van de mijn. Brandweerauto's en ambulances rij den voortdurend door de menigte. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat een wagen in een der gangen omviel en in zijn val een electrische kabel brak, die daarop kortsluiting maakte. VERSLAGENHEID IN ITALIë. Grote verslagenheid over de mijn ramp in België heerste gisteravond ook in Italië. Duizenden Italiaanse arbeiders gaan elk jaar naar België om daar in de mijnen werk te zoeken en het is een veel gehoorde klacht, dat zij te werk worden gesteld in de onveiligste van de Belgische kolenmij nen. In die geest klagen de Italiaanse kranten dan ook over het feit, dat ook nu weer meer dan de helft van de ingesloten arbeiders uit Italianen be staat. De Italiaanse regering staat achter de pers. Enige maanden is het pas ge leden dat zij in een nota aan de Bel gische regering de eis stelde, dat de veiligheidsmaatregelen in de mijnen waar Italiaans ondergronds perso neel te werk wordt gesteld, zouden worden verbeterd. Er werd zelfs een verbod voor Italiaanse onderdanen uitgevaardigd om in Belgische mij nen te gaan werken, zolang de bevei liging niet verbeterd zou zijn. De Italiaanse regering, geschokt door het noodlot dat opnieuw haar onderdanen in België heeft getrof fen, heeft de minister van arbeid en diens onderstaatssecretaris, die belast is met emigratiekwesties, naar Char leroi gezonden om zelf een onderzoek in te stellen. Hier volgt een overzicht van de grootste mijnrampen die de wereld in deze eeuw gekend heeft: Frankrijk, Courrières, 1906: 1176 doden. Ver. Staten, Monongah, 1907: 361 doden. Engeland, Whitehaven, 1910: 136 doden. Engeland, Wexham, 1934, 263 doden. Mandsjoerije, Honkeiho, 1942, 1549 doden. Ver. Staten, Centralia, 1947: 100 doden. Engeland, Whitehaven, 1947, 104 doden. Duitsland, Gelsenkirchen, 1950: 76 doden. Dit jaar zijn er in de mijnen van België reeds twee grote onge lukken gebeurd: op 8 februari kwamen door een ontploffing in Quaregnon zeven Italianen en een Algerijn om het leven en op 13 april werden veertien mijnwerkers gewond tijdens een ontploffing in Luik. De grootste Belgische mijnramp van na de oorlog was de ont ploffing in Trazegnies in mei 1950, die 38 man het leven kostte. Het recht had z'n loop De drie Grieks-Cyprioten, die op Cyprus wegens verzetsdaden ter dood waren veroordeeld, zijn don derdagochtend tussen 2 en 3 uur plaatselijke tijd in de gevangenis van Nicosia terechtgesteld. Patatsou (22) was veroordeeld wegens moord op een Turks-Cypri sche politieman, Zakos (25) en Mi chael (22) wegens een overval op Britse troepen. Het doodvonnis werd door ophan ging ten uitvoer gebracht. Griekse politie heeft in Athene woensdagavond groepen Grieks-Cy prische studenten uiteen gedreven, die de gehele nacht bij het graf van de Griekse onbekende soldaat wil den bidden. Waanzinnig oproer. De terechtstelling van de drie Grieks-Cyprioten in de gevangenis van Nicosia, was het sein voor een bijna waanzinnig oproer, ontketend door de overige gevangenen. Naar verluidt werd de executie bijge woond door Britse ambtenaren en een officier van gezondheid. Militairen hebben de gehele nacht in de omgeving van de gevangenis gepatrouilleerd. De straten van Ni cosia waren verlaten en de winkels geblindeerd. Het leek, alsof in de stad de staat van beleg was afge kondigd. Bij wijze van speciale veiligheids maatregel is het den Cyprioten ver boden auto's, motorfietsen of fietsen te gebruiken. Nog 'n medisch onderzoek van Ike President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie bekend ge maakt, dat hij vóór de presidents verkiezingen van 6 november op nieuw een volledig medisch onder zoek zal ondergaan. Zou blijken dat hij lichamelijk niet geschikt is voor een tweede ambtstermijn, dan zal hij dit aan het Amerikaanse volk meedelen. Laat in de woensdagmiddag slaagden redders in de brandende kolenmijn te Marcinelle erin via een in aanbouw zijnde schacht verbinding te krijgen met het door het vuur geteisterde gedeelte, waarin bijna driehonderd mijn werkers van de buitenwereld waren afgesneden. Kort daarna werd een gewonde van de 765 metergang naar boven gebracht en met de ambulance weggevoerd naar een ziekenhuis. De foto geeft hiervan een beeld. De Kabinetsformatie Lieftinck gaat verder Na gistermorgen met de heren Korthals en Tilanus te hebben ge sproken, had prof. Lieftinck gister middag een onderhoud met prof. Zijlstra en prof. Romme, en gister avond met mr. Burger. In parlementaire kringen verwacht men, dat de informateur na zijn- oriënterende besprekingen met de fractie-voorzitters wel zal gaan wer ken aan de opstelling of aanpassing van het regeringsprogram, waarin hij voor de vijf punten van de KVP een formulering zal trachten te vinden, die alle partijen kan bevredigen. Uit het feit, dat na de gesprekken van de informateur met de vijf frac tie-voorzitter geen fractievergaderin gen zijn uitgeschreven, maakte men gisteravond op, dat prof. Lieftinck aan de vijf fractievoorzitters gisteren geen concrete voorstellen heeft ge daan met betrekking tot het rege ringsprogram en dat deze door hem alsnog zullen worden ingediend. Waarschijnlijk leek, dat prof. Lief tinck het gesprek voorlopig uitslui tend met de fractievoorzitters zal willen voeren en geen overleg met de fracties op prijs stelt. Over de geschilpunten is langzamerhand reeds zoveel gepraat dat iedere fractievoor zitter wel weet hoe ver hij kan gaan. Prof. Lieftinck schijnt de hoop te koesteren begin volgende week reeds aan H.M. de Koningin te kun nen mededelen of hij inderdaad mo gelijkheden ziet voor de vorming van een kabinet. Over de kans van slagen van de informateur waagt voorlopig niemand zich uit te spreken. De informateur prof. Lieftinck, heeft vanochtend het gesprek met prof. Romme, dat gistermiddag tegen vijf utir werd afgebroken, voortgezet. Deze ontmoeting is om kwart over negen begonnen en duurde tot half 12, Het gesprek van prof. Lieftinck met mr. Burger, de fractievoorzitter van de p.v.d.a. in de Tweede Kamer, heeft gisteravond geduurd van acht uur tot bij half een. Hiermede is de terreinverkenning in eerste instantie beëindigd. Prof. Lieftinck zal zich thans eerst bezig houden met een aantal concrete za kelijke problemen. Koortsachtig werd met man en macht gewerkt aan de redding van de bijna driehonderd mijnwerkers, die bij een enorme brand in de kolenmijn Bois du Casier te Marcinelle bij de Belgische stad Charleroi van de buitenwereld afgesloten werden. Foto: de redders konden evenwel wegens de enorme hitte slechts beperkte tijd beneden blijven; als zij uitgeput boven de grond kwamen wachtten vrouwen hen daar met melk en andere verversingen, die haastig werden gebruikt voordat de strijd tegen de dood opnieuw begon.van grote mensen. De Braziliaanse fakir Lookan beeft in Rio de Janeiro een nieuw wereldrecord vasten gevestigd, door 1'23 daigen zonder voedsel iw een kist door te brengen. Het oude record stond met 115 dagen op naam van een Fransman. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). Zonnig en wairm weer imet een zwakke tot matige zuidoos- j telij-ke wind. 10 aug. zon op 5.18, onder 20.16, maa nop 10.48, onder 21.30. Hoogwaterstanden 10 aug. v.m. 5.50; n.m. 6.20. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM licht bew. 20 C. OSLO licht bew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 ABERDEEN onbewolkt 18 LONDEN zwaar bew. 23 AMSTERDAM zwaar bew. 19 LUXEMBURG onbewolkt 21 PARIJS onbewolkt 25 BORDEAUX half bew. 27 GRENOBLE mist 27 NICE onbewolkt 28 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT nevel 22 MüNCHEN onbewolkt 21 ZüRICH mist 22 GENèVE nevel 21 LOCARNO hauf bew. 29 WENEN nevel 24 INNSBRUCK nevel 24 ROME onbewolkt 40 AJACCIO onbewolkt 30 MALLORCA onbewolkt 36 Warm weer In de afgelopen 24 uur heeft het Azorenhogedrukgebied zich afnemend naar het zuidwesten teruggetrokken. Het hogderukgebied op het Europese vasteland heeft «zich tegelijkertijd naar het oosten verplaatst. De beide hogedrukcentra worden nog vertoonden door een as van hoge- druk, die vanmorgen dicht bij het zuiden van ons land lag en zich in noordelijke richting verplaatst. Aan de noordzijde ervan voeren weste lijke winden betrekkelijk koele Oce- aanlucht aan, ma<ar aan de zuidkant staan warme oostelijke winden, die in het komende etmaal zich over het hele land zullen uitbreiden. Het wordt morgen dan ook een warme dag. Boven de Golf van Biscaye bevond zich vanmorgen een klein lagedrukge bied, dat zich in noordelijke richting verplaatst. Dit zal edhter morgen het weer in ons land niet kunnen beïn vloeden. Ook een zwakke Oceaansto ring ten westen van de Britse eilan den blijft moxgen nog op grote af stand. Haast al wat groot is in een mens, is het resultaat van de navolging

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1