Rapenburg krijgt nieuwe lantaarns Oud-Leiden bezocht Synagoge Levendaal Drie jubilarissen bij fa Ponsioen ontvingen koninkl. onderscheiding DE BRULLENDE BERG Vud&i Cató in féeuüg gezeC&chap s-fte— WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Duister punt in de Leidse raad; Jiandeniatingend acflteaaatótel óu&Aidie iandelgJk taneei De Leidse raad heeft gistermiddag zijn licht niet onder de korepmaat laten schijnen toen de lantaarns van het Rapenburg aan de orde kwamen. Lyrische, spitse en zelfs dramatische beschouwingen werden aan het Rapenburg en zijn verlichting gewijd en dit alles omdat het college voor stelde een van de drie proeflantaarns op het Rapenburg aan te wijzen voor de verlichting van het gehele Rapenburg. Dit was een onderdeel van het voorstel om het wegdek tussen de Groenhazengracht en de Kaiserstraat van het Rapenburg opnieuw te bestraten, zodat het lawaai tot een minimum beperkt wordt. Met dit laatste was de raad het volkomen eens, maar de lantaarns vormden een duister punt. Voorzitter van de raad was voor.het eerst sinds zijn ziekte de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. De meerderheid van de fractie van de heer Portheine (v.v.d.) maak te bezwaar tegen het vervangen van de lantaarns op de Papengracht. De „mooiste gracht van Europa" ver dient een verlichting in de oude stijl. De aparte sfeer dient bewaard te blijven. Hij vroeg of wel serieus ■geprobeerd is in de bestaande lan- traans electrische verlichting aan te brengen. De heer Kortmann (k.v.p.) sloot zich hierbij aan. Hij wees op de ver lichting van het Oude Delft of Brug ge. In Noordwijk-Binnen heeft men in de Lindenlaan een betere oplos sing gevonden. Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) vroeg of de verlichting voldoende zal zijn indien in de oude lantaarns electri sche verlichting wordt aangebracht. De heer Van Velzen (c.p.n) meen de, dat men met een andere verlich ting eens proef moest nemen. An dere tijden andere lantaarns. Ook de heer Meester (p.v.d.a.) zag evenals de heer Eagens (v.v.d.) geen bezwaar in vernieuwing. De heer Van Dijk (k.v.p.) vroeg of er van de zijde der burgerij al protesten zijn gekomen. De lantaarn die nu is gekozen, staat er nu al twee jaar. De heer Qpettroó (prot. christ.) merkte op, dat als men conse quent wil zijn de gemeente geen klinkers maar keien in het wegdek moet aanbrengen. Wethouder Van der Kwaak gaf een stukje lantaarnpalen-geschiede nis. Hij zei, dat de palen op het Ra penburg nu honderd jaar staan. De eerste gaslantaarnpaal werd ge plaatst op de Hoogstraat. De keuze van de gemeente is nu gevallen op een paal, die ook de deskundige ad viseurs kon bekoren. Gasverlichting is uit de tijd. In oude palen electrisoh licht plaatsen, noemde hij een stap achteruit. Leiden heeft nu een goede stadsverlichting; het Rapenburg moet een sluitstuk zijn, aldus de wethouder. Het voorstel werd in stemming ge bracht en met 27 tegen 5 stemmen aangenomen. Mej. Noordman en de heren Portheine, Kortmann, De Bree en Drijber waren tegen. Gelukwens. Bij de aanvang van de raadszit ting gistermiddag wenste mevr. Braggaarde Does de burgemeester geluk met zijn terugkeer in de Leid se raad. De burgemeester dankte voor het medeleven. De raadsagenda die 43 punten om vatte deed een lange zitting ver- Nadat de Haagse bloemenkoningin mej. Amanda Langezaal door de loco-burgemeester van Den Haag was ingehuldigd werd zij begroet door vader Cats die met twee van zijn kleinkinderen van ziin buitenverblijf „Sorghvliet" naar de Groenmarkt was gekomen. Op de foto ziet men de Haagse bloemenkoningin in gesprek met vader Cats (links). wachten. Het is inderdaad een tame lijk lange geschiedenis geworden, hoewel de vergadering door een bloe metje een feestelijker aanzien had dan in andere dagen. Vóór de zetels van alle raadsleden lagen rose an jers, een geschenk van het RijnSburg- se corso-comité. Tijdens de verga dering sprak de burgemeester hier voor zijn erkentelijkheid uit. Na de benoeming van de heer D. Y. Lem, waarvan wij in de krant van gisteren reeds melding maak ten raakte de raad aan de praat over het voorstel tot verbetering van de waslokalen in de kleedgebouwen op de drie bijvelden van het sportpark Leidse Hout. De heer Questroo (prot. christ.) ging accoord met dit voorstel; wilde echter ook gelijktijdig verlichting aan laten brengen. De heer Van Weizen (c.p.n.) maaakte bezwaar te gen het betalen van doudhe-geld door de gasten, die de Leidenaars op het sportveld zullen ontvangen. Wethouder Van Schaik beloofde dat de licht-installatie binnenkort aangelegd zal worden. Sportstichting en Lichtfabrieken bespreken dit. Wethouder van Schaik meende, dat de gastheren de betrekkelijk gerin ge kosten van het dopchen (5 ct.) voor hun rekening moeten nemen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel inzake het toekennen .van een subsidie aan de Stichting Toneel coördinatie voor het toneelseizoen 1956'57 ten behoeve van het ge coördineerde beroepstoneel. Toneel-subsidies. De heer Drijber (v.v.d.) stond er namens zijn fractie»nog even bij stil, dat het toneelleven in Nederland slechts kan bestaan bij de .gratie van subsidies. De neiging bestaat be staande gezelschappen te conserve ren. Nieuwe gezelschappen kunnen moeilijk tot ontplooiing komen. Voorts vroeg hij denkend aan de subsidie aan K. en O. of, er geen verdlibeling in steun aan de gezel schappen is. Ook de heer Woudstra (prot. dhr.) vond het jammer dat deze subsidie nodig is. Hij sprak van een „zorgwek kend verschijnsel". De heer Van Weizen cpn) noemde na 't lanceren -van enige bedenkingen deze sub sidie-regeling een belangrijke stap in de goede richting. De heer Meester (p.v.d.a.) stelde tegenover de bezwaren van de he ren Drijber en Woudstra, dat ieder een kapitaalkrachtig of niet de voorstellingen moet kunnen bezoe ken. Daarvoor is subsidie nodig. Wethouder Van Schaik ver dedigde het subsidie-stelsel. Sub sidie van musea en standbeelden brengt men toch ook niet in discus sie, betoogde hij. Er is geen sprake van een dubbe le subsidie. Het bedrag van de uit koopsom wordt door de gemeentelij ke subsidie verlaagd. K. en O. kan hierdoor zijn toegangsprijzen verla gen. In tweede instantie werd de film in de discussie 'betrokken: de( film die zich wel kan „bedruipen". De heer Meester (p.v.d.a.) maakte er bezwaar tégen, dat er raadsleden waren, die „handenwringend achter dit voorstel gingen staan". Vóór de theepauze ging de raad nog even in geheime zitting. Spraaklessen. De heer De Hossen (k.v.p.) stelde voor de onduidelijk sprekende raads leden het geld voor spraaklessen te geven. Dit naar aanleiding van het voorstel de Lichtfabrieken in de raadszaal een geluidsinstallatie te doen aanbrengen. Hij vond het ech ter pertinent verkeerd, dat de Licht fabrieken de opdracht zullen krijgen. Er zijn voldoende goede installa teurs in Leiden. Wethouder Jongeleen was van me ning, dat de verstaanbaarheid in de raadzaal op uiteenlop"\nde plaatsen verschillend is. De- aanbieding van de Lichtfabrieken is gunstig en goed koop. Naar aanleiding van het voorstel tot het inrichten van een lokaal voor verkeersonderwijs in het gebouw van I de v.m. Volkscredietbank in de Dat de avond-excursies van de actieve vereniging „Oud-Leiden" bij de leden in de smaak vallen, werd ook gis teravond weer bewezen. De Synagoge was tot de laatste plaats bezet, terwijl de vele bijgeplaatste stoelen nog bij lange na niet aan iedereen een zitplaats konden verschaffen. Zeer velen hebben staande de heer Cohen moeten beluisteren, die op boeiende en bijzonder vlotte wijze een en ander vertelde over de Joodse gemeente en de religieuze voorwerpen welke zich in de Synagoge bevinden. Het aantal vragen dat na afloop op de heer Cohen werd afgevuurd was bijzonder groot. Hieruit bleek overduidelijk met welke intense aandacht er was geluisterd naar zijn uiteenzetting. Namens het bestuur van „Oud-Leiden" sprak de secretaris, de heer Hennes, tot slot een dankwoord aan het adres van de gastheer-voorganger. Een bijzonder interessante excursie waar aan 170 leden deelnamen, was hiermede ten einde. De foto toont het interieur van de synagoge. Nieuwsteeg vroeg de heer Langezaal (p.v.d.a.) om een cursus voor brom fietsers, zoals in Rotterdam al met succes plaats vindt. De heer Drijber (v.v.d.) sloot zich hierbij aan. De heer De Hosson (k.v.p.) zou aan deze cursus een verplichting willen verbinden. Antwoord voorzitter: de plaatse lijke V.V.V. onderzoekt de mogelijk heid van zo'n cursus. Verplichting.is onmogelijk. Het voorstel tót onteigening van gronden bij de Morsweg en Lopsen- straat juichte de heer Kortmann (k. v.p.) toe. Het is een gedeeltelijke ver wezenlijking van zijn suggesties. Gaarne zag hij echter de Lopsen- straat door getrokken tot de nieuwe verbinding met het Stationsplein. He zal de Morsweg ontlasten. Het belastinggebouw, dat hier geprojec teerd is zal nog wel enige tijd op zich 'laten wachten. PROCES BEëINDIGD TE LEIDEN Mr. T. D. Schaper, te Leiden heeft een rechtsvordering tot schadever goeding tegen de gemeente ingesteld wegens beweerd onrechtmatig op treden van de politie. In zijn verga ring van 19 december j.l. heeft de raad besloten tegen deze rechtsvor dering verweer te voeren. Thans wenst mr. Schaper deze procedure, die nog lopende is, te beëindigen. Burgemeester en Wethouders hebben besloten zich tegen het royeren van dit geding niet te verzetten. Wethouder Jongeleen verklaarde, dat men de verlenging van de Lop- senstraat overweegt. De gemeente moet echter eerst eigenaar worden van enige percelen. De heer Aalders (k.v.p.) stelde de vraag of de gemeente al gespro ker. heeft met de eigenaars van de percelen. Wethouder Jongeleen was er zeker van dat met één eigenaar gesproken was. Hij was echter van mening, dat het onderhoud met de eigenaren gemakkelijker verloopt, indien de raad eerst het besluit tot onteigening heeft genomen. De heer Aalders was in zijn re pliek van mening, dat men beter niet „de sabel kan laten kletteren vóór het nodig is". Eerst een besluit ne men en dan gaan praten vond hij een niet-elegante manier van handelen. LEIDEN SCHRIJFT 5 MILJOEN OBLIGATIELENING UIT. De gemeenteraad van Leiden heeft gistermiddag o.a. besloten tot het uit schrijven van een 4 1/4 dertigja rige obligatielening tot een bedrag van 5 miljoen. Gedeputeerde Staten van ZfuicWHolland hebben aan dit be sluit nog diezelfde dag hun goedkeu ring gehecht. De koers van uitgifte is 100 ALPHEN AAN DEN RIJN ...MaarmnietL Wü lieten jou in de man, dal het hiiq, Mde gemaskerde maak!?, met zón straatje '...zou maken,maar het is een ver- me/mgs/uig.waarvan de straal het dal in vuur en vlam zal zet- Vat is ontzettendHkben bedrogen!) i /iAt "4/SÉfc 1} -L- Voor de heren C. H. v. Frankfoort, chef monteur electriciën, J. H. van Frankfoort, chef monteur centrale verwarming en J. H. de Heij, mon teur storingsdienst, allen 40 jaar in dienst bij het Electrotechnisch Instal latie Bureau Ponsioen en Zn. te Al phen a. d. Rijn was het dinsdag een gedenkwaardige dag. Waren de ver schillende jubilea in de achterliggen de periode reeds op feestelijke wijze door directie en personeel gevierd, dinsdagavond kregen zij elk 'n waar devolle erkenning voor hun ijver, trouw en vakmanschap en betrouw baarheid in de vorm van een konink lijke onderscheiding, welke hun door burgemeester Ed. C. Witschey, tijdens een gezellige bijeenkomst, voor het forum van hun collega's met dames en in tegenwoordigheid van hun echt genoten en van de directie, per soonlijk werd uitgereikt. De heren C. H. en J. H. v. Frank- foort»;twee broers, wier vader 55 jaar bij de familie Ponsioen in dienstbe trekking is geweest, ontvingen elk de ere medajjie, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver en de heer J. M. de Heij kreeg dit ere metaal in brons. Met deze onderscheidingen wer den, zoals gewoonlijk, ook de directie en de collega's geëerd en mede daar om heeft burgemeester Witschey het op hoge prijs gesteld de uitreiking zelf temidden van „heel de familie" te verrichten. Een andere bijzondere reden hiertoe lag voor de burgemees ter in het feit, dat de oudste firmant, de heer J. Ponsioen, die de algemene technische leiding in het steeds groeiende bedrijf voert, zijn zilveren jubileum als medewerker, deelgenoot en mede-eigenaar in dit bureau viert. Eurgemeester Witschey uitte veel lof voor de onderscheiden personeels leden en respect voor het bedrijf en zijn leiding. Hij complimenteerde de gedecoreerde chefs en feliciteerde de jubilerende firmant. Hierna reikte de burgemeester met een «persoonlijk woord tot elk der be gunstigden de aan hun onderscheiding verbonden versierselen uit. De heer G. Ponsioen, die zich dank baar toonde jegens de Kroon voor de aan de drie oudste personeelsleden verlc ende onderscheidingen en de burgemeester dankbaar was voor de bereidheid deze persoonlijk uit te "reiken, noemde deze avond een hoog tepunt in de geschiedenis van het bedrijf, zoals nog nimmer tevoren was beleefd. Hij feliciteerde de on derscheiden personeelsleden, welke hij een ieder ten voorbeeld stelde. Hij complimenteerde voorts zijn oudste broer met zijn zilveren jubi leum, welk voorbeeld in de loop van de gezellige avond gevolgd werd door de burgemeester, die daarbij tevens de verwachting uitsprak dat de heer .J Ponsioen, die hoofd van de be richtendienst bij de B.B. is, ondanks zijn toenemende werkzaamheden in het zich uitbreidende eigen bedrijf, ook aan de B. B. nog vele jaren zijn beste krachten zal leveren. Namens het personeel werd de heer J. Ponsioen gehuldigd door de heer J. M. de Heij, die een kist sigaren aanbood. De heer Ponsioen dankte met een kort woord voor de hem in woord en geschenk bereide verrassing.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8