Nescafe ..cöfis kof (ie! De dochter 'n Aanzienlijke verlaging van bril monturen en -glazen per 15 Aug. Rolducse week gesloten Frater onder zand bedolven Briefjes van f* 25 ongeldig ALLEEN Moeder Natuur nam woudlopers nabij Apeldoorn hun tenten af 3 Onbezonnen verkeerszondaars vielen *n R'dams politieman aan G-U Oudste Ned. telefoniste viert 70ste verjaardag WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kortingen afgeschaft De Nederlandse opticienorganisa ties hebben gistermiddag besloten de prijzen van brillen te verlagen, en geen kortingen meer te geven op brillen, welke aan ziekenfondspa tiënten worden verkocht. De verla ging van de prijs der brilmonturen zal echter zó groot zijn, dat het na deel van het wegvallen van de kor tingen voor ziekenfondspatiënten ruimschoots wordt gecompenseerd. Niet alleen zullen de brilmonturen aanmerkelijk goedkoper worden, maar ook de prijzen voor de glazen zullen verlaagd worden, zij het dan niet in zo'n sterke mate. De prijsverlaging, die ingaat per augustus a.s. heft nu ook de rechts ongelijkheid tussen ziekenfondspa tiënten en particuliere patiënten op, die bestond sinds, het in 1947 inge steld kortingsstelsel. Verschuiving. De prijsverlaging geldt niet voor brillen, die duurder zijn dan dertig gulden. Een brilmontuur van 23.om een voorbeeld te noemen gaat na 15 augustus a.s. 18.50 kosten; een bril van 11.50 zal na die datum 8. kosten; een bril van f 6.90 zal men straks 4.80 moeten betalen. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden, zo verklaren de organisa ties, door een verschuiving tenge volge van de hoogconjunctuur. De voorkeur van het publiek is meer en meer uitgegaan naar luxe brillen, waarbij het mode-element een be langrijke rol ging spelen. Der organisaties zijn van mening Aetherklanken DONDERDAG. Televisieprogramma's. NCRV: 20.00 Journ. en weersoverz. 20.15 TV-encyclopedie. 20.20 Film programma. NTS: 22.1522.30 Ronde van Nederland. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omr.-ork. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Reportage v. d. Ronde v. Ne derland. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Tiroler muz. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Klaver vier, hoorsp. 15.05 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de We reld: Mr. W. Duk: Wie - eens steelt blijft niet altijd een dief. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen en rep. Ronde v. Nederland. 18.30 Dans muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Cosmopolitain orkest. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork., Omr-koor en sol. 20.55 Circusmensen, hoorsp. 21.40 Piano recital. 21.55 Gram. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.-meded. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Omr.-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Werk aan de winkel, klankb. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. trio. 18.10 Zang. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Verz. progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Zigeunerkwintet. 22.00 Orgelconc. 22.25 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. dat deze prijsverlaging een belang rijke bijdrage levert aan het streven van de regering naar prijsstabilisatie en prijsverlaging. De mogelijkheid deze prijsverla ging te handhaven is uitteraard afhankelijk van de ontwikkeling, welke zich zal voltrekken in de to taalomzet van de opticiens. Als bij voorbeeld tengevolge van een con junctuur-omslag de verhoudingen tussen verkoop van luxe en niet-luxe artikelen zich zou wijzigen, dan zou den op grond van dezelfde bedrijfs economische overwegingen de ver laagde prijzen opnieuw moeten wor den bezien. Ongeveer 90 procent van de ge vestigd e opticiens is aangesloten bij een van de organisaties, die samen werken in de federatie van Neder landse opticiensorganisaties. Het apostolaat van de leek Het lekenapostolaat in zijn ver scheiden vormen is algemeen onder werp van bespreking geweest op de 25ste Limburgse sociale studieweek. En toch is tijdens de gedachtenwis- seling telkens gebleken, dat het on derwerp niet uitputtend werd be handeld. Niemand minder dan de leiding van de studieweek zelf is overtuigd van de onvolledigheid der gehouden behandeling. Daarom wil ze over wegen, het onderwerp een volgende keer van een ander gezichtspunt uit te laten behandelen. We hebben ver der vernomen, dat men de 25ste week opzettelijk niet feestelijk heeft gehouden, teneinde in 1957 met meer reden het zilveren feest te kunnen vieren van de dan werkelijk 25ste studieweek op Rolduc zelf. (Deze keer werd de week namelijk te Heerlen gehouden). Ter afsluiting van de verschillende lessen heeft prof. dr. Fr. Feron, vica ris-generaal van het bisdom Roer mond, gesproken over de hedendaag se apostel, die burger is van twee rijken. Apostolaat oefenen is volgens deze lesgever: een andere Christus zijn, geïntegreerd zijn naar het hemelse doel, ons bewust richten op 't chris telijk ideaal, weten te verlaten wat men aanbeden heeft. Die' hulpver sterking is eigenlijk een roep der natuur, is een bonvivant in het gees telijke. Nooit moeten we in zelfge noegzaamheid optreden, want we richten ons tot mensen met hun menswaardigheid en hun overtui ging. Superioriteitsgevoel is tegen de liefde. Herinnerd aan de betekenis van het mandement 1953, zei dr. Feron, dat zekere beslotenheid de samen werking met anderen niet behoeft uit te sluiten. En wat het eigenlijke apostolaat zelf betreft, kan het vol gens de spreker nodig zijn, dat het klooster-clausuur wordt openge broken, opdat ook de beschouwende kloosterlingen kunnen uitgaan voor het geven van catechismus, zelfs in dien een enkel kind dat nodig zou hebben. Hierbij werd verwezen naar de jongste pauselijke publicatie. De katholieken, aldus het besluit, moeten als zuurdesem werken tus sen de mensen. Goed burger en goed lid van de Kerk zijnde, kunnen we in twee rijken het beste apostolaat beoefenen. Mgr. Roncken sloot bij deze les aan een aansporing tot getuigenis van onze liefde en het doorgeven daar van aan anderen. Ons apostolaat moet universeel zijn, zo klonk de laatste opwekking. Bij graven van een bron De 22-jarige frater Ansfridus uit Thorn, die maandag bij het klooster van de paters Passionisten te Maria Hoop bij Echt (L) bezig was met het graven van een waterput in een zand heuvel, werd plotseling onder het zand bedolven, toen de wanden van de put inzakten. Hulp van ijlings toe geschoten broeders van het klooster en van omwonenden mocht niet ba ten; de levensgeesten warén reeds geweken. 15 augustus a.s. De bankbiljetten van vijf en twin tig gulden, die gedateerd zijn „19 maart 1947" zullen op 16 augustus a.s. ongeldig zijn. Op de voorzijde van de betreffende bankbiljetten staat rechts in een cirkel een vrouwenportret in rode kleur. Tot 15 augustus 1956 kunnen deze biljetten worden omgewisseld bij de Nederlandse Bank. Op 23 oktober a.s, kameruitbreiding? Volgens verwachting zal de Eerste Kamer dinsdag a.s. met grote meer derheid in tweede lezing besluiten om de 1ste en 2de Kamer resp. met 25 en 50 leden uit te breiden. Wanneer deze beslissing genomen zal zijn, zal worden bepaald, dat de beide verruimde Kamers op dinsdag 23 oktober zullen worden geïnstal leerd. Een voorstel van prof. Romme om in verband met de begrotingsbe handeling de uitbreiding van de 2de Kamer een maand eerder te doen geschieden dan die der 1ste Kamer ontmoet blijkens het voorlopige verslag weinig weerklank. OMZETTEN MIDDENSTANDSBEDRIJVEN IN JUNI. In vrijwel alle voedingsmiddelen branches een bevredigende verhoging van de geldomzet t.o.v. juni 1955; in het slagers-bedrijf, vooral door prijs stijgingen, de grootste toeneming .van de geldomzet; omzetten in juni j.l in zuivelwinkels gunstig; ondanks ho. ge prijzen omzetvermeerdering in groentenzaken gering; goede omzet ten in duurzame consumptiegoederen; omzetontwikkeling in meubelzaken blijft gunstig; belangrijke omzetstij ging in zaken var huishoudelijke ar tikelen; Na hoge omzet in mei j.l. werd in de kantoorboekhandel in juni een geringe omzetvermeerdering ge boekt; omzetten in schoeisel en tex tiel bleven alleszins bevredigend; in genotmiddelenbranches in juni j.l. gunstige omzetontwikkeling t.o.v. juni 1955. OP DE WERELD In de avonduren van maandag j.l is de streek tussen Loosdrecht ei Hilversum andermaal getuigen ge weest van de wanhopige speurtocht naar een minderjarig meisje. Tal van politiemannen doorzochten de omge ving, doch moesten steeds weer on- verrichterzake naar hun posten te rugkeren. Ten einde raad, besloot men een politiehond te gebruiken.En men had succes, want het duurde niet lang of het scherpzinnige dier had de ge zochte gevonden. De tienjarige Maria, die uit angst voor een pak slaag van huis was weg gelopen, bleek haar onderdak voor de nacht te hebben gezocht in een oude schuur aan de Noodweg. Ze had er wat hooi gevonden en was daarop in slaap gevallen. Door het gelukkig weerzien, dat het avontuur besloot, zullen de ouders van Maria het pak slaag wel vergeten zijn. OE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. *0 Bus voor ten minste 35 koppen f 2.55 en voor 140 f 9.20 Coffeïne-vrij respectievelijk f2.90 en f 10.4! Vermoeiend avontuur Vervuld van woudlopers idealen trok maandagavond een Breda's echt paar, vergezeld van 4 dames de bos sen rond Apeldoorn in om in het hartje van het Orderbos hun tenten op te slaan. Nadat zij hun auto veilig onder een hogeden gemanoeuvreerd hadden en de tenten gereed hadden gemaakt voor de nacht, gingen zij nog een flinke wandeling maken en brachten enkele gezellige uren door in een kampeercentrum, dat daar in de buurt ligt. Toen zij weer tot het leven-in-de- natuur wilden terugkeren, bleek, dat Moeder Natuur verworven schatten niet zo gauw prijsgeeft, want hoe zij ook zochten, zij konden niet meer het plekje vinden, waar zij tenten en auto achtergelaten hadden. In het echte woudlopersleven zou iets dergelijks de ondergang van de expeditie betekend hebben, doch in dit geval belandde het gezelschap na uren dwalen bij een militair kamp, vanwaar zij op het politiebureau terecht kwamen. Genade voor recht. „Kamperen op een niet-aangewé- zen kampeerplaats!", mompelde de dienstdoende politieman en begon al aan zijn potlood te likken. Maar toen hü de afgetobde en ontgoochelde ge zichten voor het hekje zag, besloot AMERIKAANSE KRANTEN JONGENS IN NEDERLAND. Op een van de dezer dagen zeld zame ogenblikken, dat geen regen maar zonlicht Schiphol overgoot, i; vanmiddag op de Amsterdamse lucht haven een Constellation van de KLM geland met aan boord vijftig Ameri kaanse krantenjongens, die uitgedost in de meest wilde toeristencombina- ties, vanaf 25 juli een bezoek hebben gebracht aan Stockholm. Vandaag en morgen zullen de jongelieden, leertijd variërend van dertien tot achttien jaar en afkomstig uit ver schillende steden van de Verenigde Staten, een bezoek aan het westelijk gedeelte van Nederland brengen. Ze worden junior diplomates genoemd en hebben met duizenden collega's deelgenomen aan een prijsvraag, waarvan de uitslag hen deze reis heeft opgeleverd. Zij worden bege leid door een redacteur van de Ame rican Weekly en een televisiecamera man en zullen vanmiddag op 't stad huis in Amsterdam uit handen van de loco-burgemeester B. Ram, ieder een Amsterdamse medaille ontvan gen. Morgen worden bezoeken ge bracht aan Aalsmeer, Monnikendam en Volendam. 's Avonds gaan de jon gens weer terug naar New York. Minderwcardig toneel hij genade voor recht te doen gelden. Het gezelschap kreeg een plaatsje op het politiebureau en toen de morgen aanbrak ging men met ver eende krachten en met succes de ten ten en de auto opsporen. Het proces-verbaal bleef uit en de tenten staan nu op een officieel veldje, waar men komen kan door gewoon de bordjes en de pijltjes te volgen. KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN DER KONINKLIJKE MARINE Zoals ieder jaar wordt ook thans een groetenactie georganiseerd voor militairen der zeemacht en van het korps mariniers, die omstreeks de kerstdagen verblijf houden in Neder lands Nieuw Guinea of de Neder landse Antillen of die dienst doen aan boord van hr. ms. schepen buiten gaats. Familieleden en verloofden van hiervoor in aanmerking komende militairen der koninklijke marine zullen op verscheidene plaatsen in Nederland op daartoe vastgestelde dagen tussen 3 en 27 september in de gelegenheid worden gesteld een groet uit te spreken van ongeveer twee minuten, welke groet op een gramofoonplaat zal worden opgeno men. Deze plaat zal aan de betrokken militair worden toegezonden. Aan de belanghebbenden wordt verzocht, zich hierover te verstaan met het ministerie van Marine, Ko ninginnegracht 60, te 's-Gravenhage. Helikopter veróngelukt Boven landerijen langs de rijks weg DordrechtMoerdijk, waar een helikopter van een Zwitserse maat schappij velden bespoot, kwam dit vliegtuigje gisteren in moeilijkheden en besloot de piloot een noodlanding uit te voeren. Deze scheen te zullen slagen, maar op het laatste moment kwam de heli kopter in een greppel terecht en werd praktisch geheel vernield. De piloot, een Zwitser, wist zich in vei ligheid te brengen. Lichamen van de 2 Zwitsers gevonden De lichamen van de twee Zwitser se studenten, die 10 dagen geleden tijdens storm op het IJsselmeer ver mist werden, zijn gisteren door zei der s gevonden. In de buurt van Mar ken zagen vakantiegangers de licha men drijven en waarschuwden de waterpolitie, die de lichamen borg. De stoffelijke resten zullen per vliegtuig naar Zwitserland gebracht worden, waar zij zullen worden be graven. Toen een Rotterdams politieman gistermorgen aan de Schieweg drie fietsers, die naast elkaar reden, ver telde, dat dit verboden is, ontmoette hij zoveel onwil, dat hij genoodzaakt was een van hen te laten afstappen. De beide andere fietsers reden on verstoorbaar verder en de derde, die weigerde zijn naam te noemen, sprong op een onbewaakt ogenblik weer op zijn fiets om zich bij zijn vrienden te voegen. De politieman haalde de wiel rijders die in leeftijd varieerden van 19 tot 29 jaar in, maar voordat hij kans kreeg iets te zeggen; spron gen de drie dapperen van hun fietsen en begonnen de politieman af te ran selen. Buurtbewoners, die dit minder waardige toneeltje zagen, belden ter stond het hoofdbureau op en binnen de minuut arriveerde op het strijd toneel een overvalwagen met vol doende assistentie, die de politieman wist te ontzetten en de heetgebakerde verkeersovertreders in verzekerde bewaring stelde. Tijdens de korte strijd hadden de woestelingen de politieman echter zo toegetakeld, dat deze voorlopig geen dienst zal kunnen doen. HANDEN DESINFECTEREN maar dan ook goed doen Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met DESINFECTERENDE ZEEP Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij Taxi-staking van Amsterdam teneinde? In de staking,-waarbij de Amster damse loonchauffeurs zijn betrok ken, is enige tekening gekomen. In het loonconflict, dat nu bijna elf we ken duurt, hebben de beide partijen in twee onwrikbare fronten tegen over elkander gestaan. Gisteravond hebben de stakers bij monde van hun comité echter verklaard, bereid te zijn te overwegen de staking op te heffen, indien de taxi-ondernemers te kennen geven, dat zij na deze op heffing met da erkende vakorganisa ties ernstige onderhandelingen zul len pogen te voeren over een uitke ring van de drie procent over 1955 en een loonsverhoging van 6%, op basis van f 56.80. Deze uitkering en loonsverhoging op bovengenoemde basis hebben van meet af aan de inzet gevormd van de door de loonchauffeurs gevoerde staking. Onderscheiding. De secretaris van het actiecomité gewaagde voorts van een kort ge ding, dat dezer dagen door de bond van werkgevers in het taxibedrijf te gen een Amsterdamse eigen rijders combinatie is aanhangig gemaakt, teneinde de eigen rijders door een rechterlijke uitspraak te verplichten de bijdragen aan de stakingskas stop te zetten. Zoals bekend worden de stakers geregeld door de eigen rijders en andere taxichauffeurs, die niet in loondienst werken, ondersteund. De secretaris maakte in dit verband be kend, dat het stakingscomité aan die taxichauffeurs, die nog steeds hun bedrijf uitoefenen en die de stakers ondersteunen, een blokbandspeldje bij wijze van ere-insigne zal uitrei ken. De oudste telefoniste van Neder land, mej. Lenders uit Neerkant, ge meente Deurne, is maandag 70 jaar geworden. Ze werd gefeliciteerd door de directeur van het telefoon district Maastricht en door de bur gemeester van Deurne, die haar de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitreikte. Mej. Lenders is stationhoudster van de telegraaf- en telefoondienst in Neerkant bij Liesel (N. B.) Vroe ger bediende zij -een in haar huis ge vestigde handcentrale, doch enige jaren geleden werd deze centrale automatisch. Mej. Lenders is toen als arbeidscontractante in dienst ge bleven. Thans zorgt zij. thuis voor een telegram-telefoontoestel. Dodend hemelvuur Twee broers gedood Toen de 20-jarige Hendrik Zwin- derman en zijn 16-jarige broer Lam- bertus gistermorgen tijdens het kor te onweer, dat zich gistermorgen boven het Groningse dorp Drouwen ontlastte, op het land werkzaam heden verrichtten, werden zij beiden door de bliksem -getroffen en op slag gedood. Daar de jongens met etenstijd niet thuis kwam, ging hun vader naar het land om hen te waarschuwen. Na enig zoeken vond de landbou wer toen de ontzielde lichamen van zijn beide zoons. BLIKSEM DOOFDE VUURTOREN. Gistermorgen is de bliksem inge slagen in een transformatorhuisje te Andijk, waarop ook de vuurtoren al daar is aangesloten. Terwijl een monteur bezig was met de repara tie, sloeg opnieuw de bliksem in, zo dat ten tweede male de stroom uit viel. Aangezien het defect niet tijdig hersteld kon worden, was gedurende de afgelopep nacht het licht in de vuurtoren te Andijk geloofd. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 59) Ik geef er trouwens de voor keur aan, dat dit zo zij. Gij en ik kunnen als eerlijke mannen, van aangezicht tot aangezicht, onder handelingen voeren. Indien mijn voorwaarden u niet bevallen, dan hebt ge dat maar uit te spreken en de zaak is afgedaan. Welnu, mannen van San Marino, ik zal duidelijke taal tot u spreken. Uw staat is bankroet. Uw schatkist is ledig en gij hebt geen krediet. Weet gij, waar uw geld gebleven is? Stel lig is een deel ervan verspild door wanbeheer. Het grootste deel 'echter is verbruikt voor het in stand hou den van een onnodige en drukkende weelde. Ik bedoel uw leger!" Voor het eerst ontstond er ver deeldheid onder het volk daar bene den. Doch toen Dene de hand^opstak, liet men hem weer rustig verder spreken. „Vraagt u nu zelf eens af, welk praktisch nut uw leger gehad heeft. Ge zult zeggen, dat het u beschermd heeft tegen invallen van buiten af. Heel goed. Ik hen een Engelsman en ik geloof u de bescherming van mijn vaderland tegen iedere aanval van welk land ter wereld ook. Gij zult zeggen: ter onderdruking van revolu ties. Maar indien ik uw president wordt, zal ik da zaken zó regelen, dat er geen revoluties meer komen. Wat voor nut heeft een leger dan nog? Geen enkel". Nu zal ik u zeggen, wat ik mij voor stel te zullen doen. In de eerste plaats, de ontbinding van uw leger. De bo dem en de steengroeven bieden werk aan iedere man, en de toeneming van de arbeid) zal een zegen blijken. In de tweede plaats, de instelling van een gerechtshof, gepaard aiain het vast leggen van herziene en billijke wet ten. In de derde plaats, de oprichting van een sterk politiekorps. Ten vier de de heffing van boete wegens het dragen van gelad'en vuurwapenen in of bij de stad. Dit zijn de voornaam ste punten, die ik moet bedingen. Indien gij ze aanneemt, luistert dan verder naar wat ik u heb aan te bie den. Ik heb het geluk een vermogend man te zijn en bij dan bereid aan de schatkist een lening te verstrekken, voldoende om het tekort aan te zui veren en de in omloop zijnde schuld bekentenissen te dekken. Ik zal ver der geld voorschieten om een zieken huis te bouwen-, een stadhuis en ver dere hoog nodige instellingen. Ik zal een stelsel van vrijwilligers invoeren, dat binnen een paar jaar zal groeien tot een leger, in alle opzichten gelijk aan dat, wat nu zal worden ontbon den. Dat zijn mijn voorstellen, vrien den. Neemt ze aam, of verwerpt ze naar gij wilt. Ik verlang vurig van u 'n tevreden en welvarend volk te ma ken en indien gij mij uw vertrou wen schenkt, zal ik woord houden. Wat is daarop uw antwoord?" De menigte barstte los in een storm van toejuichingen als uit een mond. Bijna niemand was ontevre den en bijna zonder uitzondering zagen ze in de jonge Engelsman, die daar op het balkon stond, de red der van hun vaderland. Dene nam Lucia bij de hand en deed haar naar voren komen. „Ik dank u zeer", zei hij eenvou dig. „Gij zult ondervinden, dat ik zal tot stand brengen, wat ik be loofd heb en dat betere dagen voor San Marino zijn weggelegd". Er gingen vele maanden overheen aleer Dene en zijn vrouw de tijd konden vinden voor een vluchtig bezoek aan Beau Desir. Doch einde lijk op zekere avond reden ze samen door de Pas en keken néér op de kleine kolonie, versierd met vlaggen en bloemen. Achter hun rug ging alles goed. In San Marino was een tijdperk aangebroken van voor spoed. De handelsomzet was verdrie voudigd. De haven lag vol met koop vaardijschepen onder de vlagen van bijna iedere natie in de wereld. De halve stad was nieuw opgebouwd. Fraaie openbare gebouwen waren opgericht. Wetteloosheid en beroe ringen behoorden tot het verleden. Er had een gedaanteverwisseling plaats gegrepen, die de oudere ingezetenen een mirakel toescheen. Dit was Dene's eerste vakantiedag en geheel Beau Desir was vol op winding en vreugde. Angus en Eugè- ne Rimarez kwamen op hun kleine paardjes de helling op galopperen. Uit het dal klonken de stemmen der kinderen tot hen op door de klare stille lucht. Ze hielden hun paarden in en bleven een ogenblik staan. „Beau Desir is nog even schoon als altijd", mompelde Lucia. „Ik zou bijna verlangen, daar steeds te mo gen wonen". Dene glimlachte en zei: „We zul len er minstens ieder jaar onze zomervakantie gaan doorbrengen. Zie je wel, hoe goed Eugène er uit ziet? Angus heeft me verteld, dat Eugène de paardenfokkerij tot grote bloei heeft gebracht Binnen een -paar jaar zal ze een der grootste van Zuid- Amerika zijn". „Ternissa heeft hem zo veranderd", zei Lucia. Een oudachtige dame en heer la gen in gemakkelijke rieten stoelen op het terras van het hotel Lion d'Or te Monte Carlo. De dame was aan het breien en de heer las zijn Engelse krant. Plotseling riep hij uit: „Julia, luister!" Ze lei haar werk neer en hij be gon voor te lezen: „Tot hen die vereerd zijn met een speciale uitnodiging naar Engeland ,tekomen met 't oog op de naderende feestelijkheden behoren Sir Gregory en Lady Dene van San Marino in Zuid^Amerika. Sir Gregory, dié on langs zy'n titel erfde, heeft jaren ge leden En-geland verlaten om zich in San Marino te vestigen, van welk land hij twee jaar geleden tot president werd gekozen. Hij is geslaagd in de moeilijke taak, Zuid-Amerikaanse laksheid te verzoenen met Europese voortvarendheid op handelsgebied. Sedert hij de macht in handen heeft is San Marino, ofschoon een der kleinste, een der rijkste en meest vooruitstrevende onder de staten van Zuid-Amerika geworden". De president legde zijn krant neer en stak een zware sigaar op. „Een cynicus zou misschien zeggen, dat ik mijn vaderland nooit groter dienst bev/ezen heb, dan door heen te gaan", merkte hij droogjes op. EINDE

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6