Klein-seminarie van bisdom Rotterdam komt op .Leeuwenhorst' in Noordw.hout SSPffl fj&êl w „Huiveringwekkend" voorspel ging aan 'n geslaagd schatgraversfeest vooraf [eveer 10 h.a, binnenduin aangekocht ©ssestaartsoep 0- INFORMATIE BIJ „OME CHRIS" De bedevaart naar Lourdes WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 fóAWMt Vit-irft •-ywqjtuiyjl G.S. verleenden goedkeuring Een oude situatie-tekening van de abdij van Leeuwenhorst, die in 1274 voltooid werd en drie eeuwen later met de grond gelijk werd gemaakt. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft thans definitief be paald, dat het klein-seminarie voor het bisdom Rotterdam zal worden gevestigd in Noordwijkerhout. Voor dit doel is er een terrein aange kocht van ongeveer 10 ha, dat deel uitmaakt van het landgoed „Leeu wenhorst", eigendom van jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland. Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag hun .goedkeu ring gehecht aan een besluit van b. en w. van Noordwijkerhout, waar bij, in afwijking van het vigerende uitbreidingsplan, toestemming wordt verleend het gebouwencomplex van het seminarie op dit terrein op te richten. Het ligt in de bedoeling in Noord wijkerhout een seminarie op te rich ten in paviljoenbouw. Het zal plaats bieden aan 300 studenten; de staf zal bestaan uit 25 leraren. Aanvan kelijk bestond het plan een semina rie te bouwen onder Leidschendam, anaar tenslotte werd de voorkeur ge geven aan Noordwijkerhout, omdat daar de omstandigheden vooral de ligging gunstiger werden ge acht. Woest binnenduin. Het aangekochte terrein van „Leeuwenhorst" bestaat voor het grootste gedeelte uit woest binnen duin. Het wordt begrensd door de Gooweg, de Langelaan en het West einde en is dus gelegen ten westen van eerstgenoemde weg. Practisch het gehele terrein is om zoomd door laag hakhout. Het is een prachtig plekje, waar een landelijke rust van uitgaat. Voor een belangrijk gedeelte sluit het ge bied van het nieuwe seminarie aan bij het gedeelte van „Leeuwen horst", dat momenteel door de stich ting Zuidhollands Landschap wordt gereconstrueerd en geschikt gemaakt voor wandelbos. Aan de westzijde sluiten landerijen aan, die zich uitstrekken tot aan de voet van de duinen. Binnen St. Victorparochie. Het nieuwe seminarie, dat op on geveer gelijke afstand van de dorps kernen van Noordwijkerhout en Noordwijk komt te liggen, zal binnen de grenzen van de St. Victoriparophie komen. De verzorging van leraren en stu denten zal, evenals op Hageveld, door de zusters Franciscanessen van Salzkotten geschieden. Dit plaatje geeft 'n beeld van 't ter rein, waarop 't seminarie zal worden gebouwd. Het landweggetje vormt de grens. Links ligt het aangekochte perceel, rechts bollengronden. Over de bouwplannen is uiteraard in dit stadium nog niet veel be kend. Nu de goedkeuring van Ged. Gedeputeerde Staten hebben na de oorlog een gedeelte van het land goed aangekocht en dit is thans over- Staten verkregen is, ral allereersi l« de overdracht van de grond moeten plaats hebben. De zeereerw. heer Nic. Ph. J. van Ruijven is met de oprichting belast. Toen men het oog liet vallen Op de terreinen in Leid schendam was reeds een architect benoemd, die opdracht had een se minarie in pavilj oer bouw te ont werpen. Vermoedelijk zal hij deze op dracht ook onder de huidige omstan digheden zonder grote wijzigingen kunnen afwerken. Historisch plekje. Voor de burgemeester, wethouders en secretaris van Noordwijkerhout, die aan de voorbereiding van deze ter reinaankoop ongetwijfeld veel werk hebben gehad, zal het een voldoe ning zijn op een historisch plekje grond in de gemeente een seminarie te zien verrijzen. De plaats, waar het seminarie ge bouwd wordt, heeft namelijk behoord tot 't grondbezit van de Abdij van Leeuwenhorst, die aan de andere zij de van de Gooweg heeft gestaan. Deze abdij was omsloten door gracht en muur. Door een voor- en achter poort gaf zij toegang naar buiten. Aan de laan van de Gooweg naar het convent, nabij de voorpoort, stond een korenmolen. Binnen de muren bevonden zich 't kerkhof en de kerk. Daarnaast in kruisvorm het convent met de herenzaal, de ridderkamer, de Gerrit van Tielskamer, de gastenka mer en boven dit alles nog een aan tal andere vertrekken. Vlak naast het gebouwencomplex, eveneens te zien op bijgaande plaat het kapittelhuis, het ziekenkoor, het zomerhuis en de oude hof. De ondergang. De abdij, die in 1274 voltooid werd ging ongeveer 300 jaar later ten on der. Toen de Watergeuzen in mei 1571 te Katwijk landden, vluchtten er reeds enkelen uit het convent naar Leiden. Toen later de opstand uit brak, werd het klooster afgebroken om de Spanjaarden een schuilplaats te onthouden. Bij dit tragische einde kon men vaststellen, dat het sobere leven en de discipline van de eerste jaren nimmer moer waren teruggekeerd. In de Bollenstreek, waar zoveel na tuurschoon ten offer is gevallen aan de bollencultuur, is Leeuwenhorst nog steeds een oase, maar in feite is het slechts een schim van zijn oude glorie. Poging tot herstel. Vooral de oorlog heeft veel schade toegebracht aan Leeuwenhorst. De prachtige bossen werden met tank vallen geruineerd en het enigszins pompeuse landhuis werd afgebroken. lands Landschap, die nog iets oude glorie tracht te herstellen. Dit gedeelte zal op den duur recreatie gebied worden. Het seminarie heeft thans ook een deel van deze historische grond ge kregen en het zal niet lang meer duren, eer de studenten hun priester opleiding aanvangen op een plaats, waar vroeger de graven van Holland menig maal ter jacht gingen. Het kasteel Leeuwenhorst, dat tij dens de Duitse bezetting werd afgebroken. MAGGI NieuwVerrukkelijk MET STUKJES RUNDVLEES! Proef ze unoR i DIEPE BORDEN i7HUP8ZAKJES68qVOOR'lu Zoals eens in de goede oude tijd zeerovers bij het flitsen van bliksem schichten en het ratelend geweld van donderslagen hun op sluwe wijze verkregen schatten aan de aarde toevertrouwden om het nageslacht aan spannende avonturen te helpen, zo hebben ook de Leidse Vincentianen in de nacht van maandag op dinsdag hun beroemde zeeroverskist in stro mende regen en bij het licht van de bliksem in het Noordwijkse strand begraven. En zwaarder dan het regenverzadigde strand was hun hart, dat een schone traditie van jaren verloren zag gaan, omdat de regen bleef vallen en de kans op zonneschijn minder waarschijnlijk leek dan een prijswinnend lot in de staatsloterij. En ook de morgen, die op deze sombere nacht volgde, leverde weinig stof tot hoop; de regen viel onverdroten voort en het uur naderde, waarop definitief beslist zou moeten worden, of de grote schatgraverij uitgesteld moest worden. Maar juist, toen deze trieste overpeinzing de Vincentianen in haar ban hield, brak de zon met vrolijk geweld door de wolken; het werd een zware strijd maar om half drie had de zon de absolute overwinning behaald en was zij meester van het terrein. Zen kwam teek naai ACaeidwyk Ruim 2.000 schatgravertjes waren met het geloof dat bergen verzet, op de zon blijven rekenen en toen zij zidh rond 2 uur door de controle drongen, bleek, dat hun verwachtin gen niet beschaamd werden. Al was het weer dan niet zo geweldig, dat men in badpak op het delfterrein •kon verschijnen, de overjas kon in ieder geval thuisgelaten worden en de kleurrijke zomerkleding gaf het strand een wel ongewoon maar niet onaantrekkelijk uiterlijk. H; m 'W: ■- Zilveren pelgrims Aan de vooravond van de terug keer van de 61ste nationale bede vaart naar Nederland heeft de direc tie dezer bedevaart bij monde van mgr. Th. van der Bon, voorzitter van de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten, in een be sloten bijeenkomst twee pelgrims ge huldigd, die dit jaar hun 25ste bede vaart naar Lourdes hebben gemaakt. Het zijn de heren H. Vermeulen uit Schipluiden en J. de Bie uit Zundert. Aan beide heren is de medaille van de Vereniging aangeboden met daar op in zilver de cijfers 25. Na de Sacramentprocessie van dins dag hebben de Nederlandse pelgrims hun officiële afscheidsbezoek aan de grot gebracht, tijdens welke mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem hen toesprak. Tijdens deze toespraak ontwikkelde zich een dialoog tussen de bisschop en de pelgrims, waarbij de pelgrims met de bisschop beloof den alles te geloven, te verzaken en te doen volgens de intentie van deze bedevaart: „als betere christenen naar Nederland terug te keren" Wederom Nederlandse in Lourdes overleden. Hedennacht is vrij plotseling te Lourdes overleden mej. C. van Nieï- Schuren uit de Bilt, roentgenologfsch assistente van dokter Pelissier, direc teur van 't medisch bureau te Lour des. Mej. Van Niel-Schuren kwam sedert drie jaar naar het asiel te Lourdes om tijdens het bedevaaft seizoen van mei tot oktober te assis teren in de roentgenolqgische afde ling van het ziekenhuis der pelgrims, i Voor haar dood heeft zij te kennen gegeven, dat zij op het Nederlandse kerkhof te Lourdes wil begraven worden. Terwijl het startschot nog nagalm de, werd het eerste blikje uit de grond opgediept, en binnen het kwartier ontstond er al een geweldig 'gedrang bij de prijzentent, die zoals andere jaren odk nu weer een zeer aantrekkelijke uitstalling ten toon spreidde. DAT WAS 'UM! „Ome Qhris, is-ie dat nu?", vroeg omstreeks drie uur de 13-jarige Ma rianne Paschier, Remibrandtweg 23 te Noordwijk-Zee, aan de collega van haar vader, de heer Chr. v. Venetië, die op het schatveld namens de ge meente Noordwijk de sterke arm vertegenwoordigde, en voordat „Ome Chris" gelegenheid kreeg om Marian ne uit te leggen, dat zij 100,uit het zand opgediept had, belandde het gelukkige Noordwijkertje op de schouders van de heren Filbry en Sommeling, die haar in triomftocht naar het podium voerden, waar de heer K. Vlasveld achter de micro foon den volke al van het heugelijke feit in kennis had gesteld. PREMIE-STELSEL. Langer dan andere jaren bleef thans ook na het vinden van de hoofdprijs graafwoede de delver- tjes beheersen, want op de meest on verwachte momenten kondigde de heer Vlasveld aan, dat het volgende blikje, dat opgediend zou worden, be halve de gewone prijs met een extra premie van 2.50 gehonoreerd zou worden, hetgeen de gemoederen niet weinig tot steeds verhoogde activi teit aanzette. Omstreeks half vijf kwam echter het eind in zicht; de weinige blikjes, die nog in het zand verscholen la gen, werden ongeldig verklaard en de overgebleven prijzen werden on der alle aanwezigen verloot. Aan het begin van de middag hadden speurende televisie-came ra's hun gevoelig oog op de graver- tjes gericht en morgenavond zal het Noordwijkse festijn op het schermpje van de gelukkige tele- visiebezitters verschijnen. FEESTELIJK VOORSPEL. De St. Paulusband uit Leiden ver leende evenals vorige jaren weer. zijn onmiöbare medewerking en had zich in de morgenuren al verdienste lijk gemaakt door een grootse pro- pagandatocht door de badplaats te houden met als „hoofdschotel" Ton- •ny Mank, die het vorig jaar „per on geluk" de tweede honderd gulden uit het strand opdiepte en die thans in een open landauer als tastbaar be wijs van menselijk geluk meegevoerd ■werd. Ondanks de zeer benarde weersge steldheid, boekte het ook nu weer geslaagde zomerfeest ten bate van de St. Vincentiusvereniging te Leiden, practisch een gelijk aantal deelne- mertjes als het vorig jaar, zodat het wel duidelijk is, dat dit festijn een vaste plaats op het zomerprogram- ma van velen gekregen heeft en dat men 't in de toekomst niet graag meer zal missen. (Advertentie) Brand in Mok um Moeizame blussing Een hardnekkige brand, die eèn oud-papierpakhuis, in de Vierwin- denstraat te Amsterdam teisterde, heeft de hoofdstedelijke brandweer gisteravond enkele uren lang veel werk bezorgd. Het was de derde maal binnen twee jaar ,dat het vuur woedde in dit drie verdiepingen hoge pakhuis. Met zeven stralen wierp de brand weer, die tegen half zeven was uit gerukt met drie autospuiten en een ladderwagen, de watermassa's op het vuur. Na anderhalf uur was men de situatie meester en kon met de veel omvattende en langdurige nablus- singswerkzaamheden worden begon nen. Enkele brandweerlieden raak ten door de enorme rookontwikke ling binnen het gebouw bedwelmd, maar in de open lucht kwamen zij weer betrekkelijk gauw bij. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, en de oorzaak zijn nog niet bekend. Een der vorige branden was ont staan, doordat kinderen papiersnip pers voor de deur hadden aangesto ken. Deze mogelijkheid is thans uit gesloten, omdat de brand binnen is ontstaan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5