f &ymLW LEIDEN in LIMETZ LWTiLGAT Scherp Lieftinck aangewezen als informateur Chefarine „4" doet wonderen! Uien-centrale te Leiden verbetert de sorteermachine De Ronde van Nederland Gerrit Schulte zint op revanche Kraakgas-installatie brengt de Leidse productie voordeel Meye Zegveld door blikseminslag naar „praehistorie" teruggevoerd WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het Kabinet der Koningin deelt mee: H.M. de Koningin heeft gister middag op paleis Soestdijk wederom prof. mr. P. Lieftinck ontvangen en hem verzocht, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er zijn tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrou wen van het parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aanvaard. De informateur, prof. mr. Lieftinck heeft zich gisteravond in zijn werk kamer in het Ministerie van Binnen landse Zaken verdiept in eqkele pro blemen, welke samenhangen met zijn taak. Om tien uur heeft hij ont vangen mr. H. L. s' Jacob, uitslui tend in diens kwaliteit van voorzit ter van de door minister Cals in april van dit jaar geïnstalleerde commis sie tot onderzoek van het vraagstuk van de subsidie-bepalingen voor bij zondere universiteiten en economi sche hogescholen. Vandaag is de informateur, prof. Lieftinck, begonnen met het eerste contact met de leiders van de vijf grote Tweede-Kamerfracties., Van ochtend om half 10 heeft hij de waar nemende fractievoorzitter van de V.V.D., drs. Korthals, in het „Toren tje" de werkkamer van de minis ter van Binnenlandse Zakenont vangen. Om elf uur stond een ont moeting op het programma met de fractievoorzitter van de A.R., prof. Zijlstra. Vanmiddag om drie uur zal prof. Lieftinck een bespreking hebben met prof. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, en vanavond het uur daarvoor is nog niet vastgesteld met de socialisti sche fractieleider, mr. Burger. Naar de woordvoerder van de in formateur mededeelde is prof. Lief tinck afgeweken van het gebruik eerst overleg te plegen met de leiders van de grote kamerfracties en ont moet hij eerst de voorzitters van de kleinere fracties, omdat de vraag stukken wat deze partijen betreft an ders liggen. De A.R. en de C.H.U. hebben zich immers in grote lijnen met de door beide vorige formateurs dr. Drees en prof. Romme ontworpen rege ringsprogramma's kunnen verenigen en met de leidershiervan kan het overleg zich bepalen tot de bespre king van enige punten. De gesprekken met drs. Korthals, de heer Tilanus en prof. Zijlstra vol gen dan ook vrij kort op elkaar. Vanmiddag en vanavond zal prof. Lieftinck zijn volie aandacht kunnen geven aan de punten, die ten grond slag liggen aan de meningsverschillen tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. „Voor prof. Romme heeft de informa teur de gehele middag en voor mr. Burger de gehele avond beschikbaar", aldus voegde de woordvoerder hier aan toe. Op een vraag, of prof. Lieftinck bepaalde voorstellen zal voorleggen aan de fractievoorzitters, of dat het gesprek oriënterend zal zijn zeide de woordvoerder nog, dat prof. Lief tinck uiteraard bepaalde gedachten heeft over de verschillende vraag stukken, maar dat daarover in dit stadium niets kan worden gezegd. De ontmoetingen met de fractielei ders hebben ten doel overleg te ple gen, aldus zeide hij tenslotte op ver dere vragen. N00RDWIJKERH0UT AANRANDER GEARRESTEERD. De recherche te Heemstede heeft een 28-jarige los-arbeider uit Zwanen burg gearresteerd, die ervan wordt verdacht vorige week onder Noord- wijkerhout een meisje te hebben aan gerand. De man ontkent nog, hoewel hij door 't meisje en anderen werd herkend. Vanmorgen is hij voor de (Advertence) officier van justitie te Haarlem geleid. Werkt nu 46 x sneller Half 1955 gaf onze krant een uit eenzetting betreffende de stichting van een Uien-Centrale op het terrein van de Leidse Groentenveiling. Het bestuur van de instelling heeft destijds aarzelend en schoorvoetend de eerste stappen op het uien-pad gezet. Voorop gesteld werd, dat er drie belangen gediend moesten wor den nl. van teler, handel en veiling. De samenwerking van deze drie groepen moest brengen een prima gesorteerd product dat met een U.C.B. (Uitvoer-Controle-Bureau) verkla- Avondmis in de St. Lodewijkskerk In aansluiting op het bericht van gisteren, waarin wij meldden, dat mgr. Jansen alle pastoors van het bis dom Rotterdam verlof heeft verleend tot het celebreren van een avondmis op vrijdag 10 augustus, het feest van de H. Laurentius, vernemen wij, dat er op deze datum in Leiden één avondmis zal worden opgedragen, des avonds om negen uur in de St. Lode wijkskerk aan het Steenschuur. PATER P. G. A. v. GENUCHTENt In de leeftijd van 56 jaar is te Oudewater overleden pater Benvenu- tus (P. G. A.) van Genuchten o.f.m., sinds 1950 pastoor aldaar. Pater Van Genuchten was van 1932 tot 1935 leraar in de geschiedenis aan het St. Bonaventura-lyceum te Lei den. Tijdens de bezetting was hij kape laan aan de Boskant-kerk te Den Haag. Hij werd door de Duitsers ge vangen genomen en verbleef 3 jaar in de concentratiekampen van Amers foort en Dachau, in welk laatste kamp hij als „kqk" te werk werd gesteld. In de moeilijkste omstandigheden wist pater Van Genuchten zijn le venslust te bewaren. jL f* rtXlr Jb POTLOOD en GEEST No. 540. Horizontaal: 1. hoender achtige vogel, 7. voorvoegsel, 8. zangwijs, 9. zwemvogel, 10. afval van stro, 11. de Griekse letter P., 12. zeep water, 13. afgelegen, 14. voorzetsel, 15. insectje, 16. gezwind, 18. rivier in Duitsland, zijtak Fulda, 20. voor naamwoord, 21. geneesmiddel. Verticaal: 1. spijsbereider, 2. meis jesnaam, 3. jong rund, 4. zwaardvis, 5. voedsel, 6. het tegenovergestelde van zenith, 9. bekend dier, 10. bakje, 11. hoofddeksel, 12. matig, karig, 13. viervoetig dier, 15. tijding, 16. deel van een auto, 17. grote uitgestrekt heid zoutwater, 19. lidwoord, 20. mu zieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 539. Horizontaal: 1. pak, 3. tob, 5. pan, 7. are, 9. sokkel, 11. at, 12. es, 13. Genève, 16. ere, 17. Hm. 19. taf. 20. rijs. Verticaal: 1. pop, 2. kano, 3. taak, 4. deels, 6. aster, 8. reëel, 10. koe, 11. agent, 14. neef, 15. vier, 18. mos. GOED ARTICULEREN. De Leidse raad zou men kunnen vergelijken met een berg rijstebrij, waardoor de raadsleden, zowel als de verslaggevers zich moedig door- heens moeten werken. Maar zo nu en dan stuit men toch wel eens op ro zijnen in de brij, die het geheel eet baar maken. Het zijn de komische interrupties die de vroede vaderen op sommige .momenten uit hun plooi brengen. Gisteren was er zo'n moment, toen de heer De Hosson een pleidooi hield voor het goed ge articuleerd spreken tijdens, de raads zitting. De heer Van Weizen deed alsof hij ingespanne luisterde met beide handen aan de oorschelpen en riep toen met een meesterlijk gespeeld geërgerd gebaar: „Kunt u niet wat duidelijker spreken, ik versta u niet!" Twentse Bank N.V. breidt uit. Aan de Diefsteeg op de hoek van de Langöbrug worden op het mo ment enige oude panden met de grond gelijk gemaakt. Wij vernamen, dat het slopen van deze huizen in verband staat met de uitbreiding van de N.V. Twentse Bank, die in de loop van dit jaar haar beslag zal krijgen. De Victoria Regia bloeit. De Hortus Botanicus te Leiden is weer in gespannen verwachting. Vanavond wordt de bloei verwacht van de Victoria Regia de trots van deze prachtige tuin. Hedenavond en morgenavond is de Hortus tussen 9 en 11 uur voor het publiek geopend. Geslaagd. Te Rotterdam is geslaagd voor de akte N-4 (ROM) Werktuigkunde, de heer D. H. van der Ham te Leiden. De heer J. v. Luyn te Oegstgeest is gisteren te Amersfoort geslaagd voor het staatsexamen gymnasium A. Leidse Agenda DONDERDAG Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu- straat; aanvang 3 uur n.m. en 8 uur nam. VRIJDAG Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu- straat; aanvang 10 uur v.m. en 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te keningen door Rembrandt (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur n.m. (t.m. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volxenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). DE APOTHEKEN TE LEIDEN EN OEGSTGEEST. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 310 augustus zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De purperen vlakte", 14 j. Lido: „Ontsnapt uit Chiku Shan" ,14 jaar. Luxor: „Brigitte, het meisje van Place Pigalle", 14 jaar. Trianon: „Het Congres danst", alle leeftijden. Training Docos-senioren. Morgenavond om 8 uur is er trai ning voormalle Docos-senioren op het terrein aan de Haagweg. De training staat onder leiding van de heer Matla. Crescendo. Het bestuur van de korfbalvereni ging „Crescendo" deelt aan haar le den mede, dat de training met in gang van hedenavond weer gehouden worit op het Leidse Hout-terrein. Niettegenstaande de vakanties, wordt een grote opkomst verwacht. Van 7 uur tot donker. SJIEKER. LEIDSE DUINWATER-MIJ. In de gemeenteraadszitting 'te Lei den gistermiddag werden de heren J. G. J. Verhey van Wijk en A. vai} Dijk wederom voor de tijd van drie jaar benoemd tot gemeentelijke com missaris van de Leidse Duinwater Maatschappij N.V. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas, z. v. L. A. M. van der Meel en A. G. Radius; Maria Elisabeth, d. v. A. van de Wiel en G. Nievaart. Marionne Hendrica, d. v. L. A. de Roy van Zuydewijn en M. J. v. d. Geer; Hermanus Peter, z. v. H. Valk en F. J. Verboon; Joseph Petrus Leonardus Maria, z. v. L. M. van Berkfel en H. C. Huigsloot; Nico laas, z. v. N. Keijzer en A. J. Piket; Deliaantje Jannetje, d. v. A. Kals- hoven en J. Vermeij; Renier Eduard, z. v. H. M. van Delden en C. J. A. Simonis; Annetta Maria, d. v. J. Zwemmer en J. P. van den Hoek; Hendrik Philippus Frederik, z. v. H. van der Linden en H. R. van der Meer; Johannes Cornelis, z. v. J. P. van der Zwet en M. E. J. v. d. Geest. Overleden: J. A. de Wilde, wed. v. Nagtegaal, 80 j.; A. Baan, man, 62 j.; J. F. van Bemmelen, weduwnr., 96 j. D. Wiersma, wed. v. Nolet, 85 j.; P. Hoek, zoon, 2 dagen. ring de grenzen kon passeren. Hoewel er nog vele vragen bestonden is men toch gestart en met de gunstige resul taten is het seizoen beëindigd. De uien konden worden geëxpor teerd naar België, Brits West Indië, Duitsland, Engeland, Jersey, Luxem burg en Zweden. Niet alleen dit stemde tot tevredenheid, maar ook de aanvoer nl. 5.552.880 kg die de sor teermachine passeerde en via trans portband in wagon of auto geladen werd. In het komende seizoen zal het aantal aanvoerders verdubbeld zijn en de aanvoer zal de 10.000.000 kg ver overschrijden. Moest men tot het vorige seizoen nog soms slecht ge- staarte uien aanvoeren, daar de be staande staartmachines hun werk niet feilloos verrichten, voor het aanstaan de seizoen staat voor de sorteerma chine een afstaartmachine geschakeld die m staat is 7000 kg per uur prima afgestaarte uien af te leveren. Voor dien was dit vaak handwerk; een man verwerkte per uur ongeveer 150 kg uien. De machine werkt dus onge veer 46 maal sneller. Moge het komende seizoen voor bovengenoemde drie groepen een gunstig verloop hebben, bewijzende dat samenwerking en centralisatie de weg is. Het uienpad leidt verder, is niet meer zo glibberig, geen aarzelen de stappen meer, maar wel „en zo voort" in die betekenis dat binnen kort een tweede „staarter" klaar zal staan. „Als ik gisteren die lekke band niet had gekregen waren die mannen niet weggekomen". Dit vertelde van morgen Wim van Est. In de tweede etappe had hij net op het moment, dat de grote slag begon, een lekke band gekregen, zodat hij na het wis selen van fiets met Smits, aan de staart van het peleton was gekomen. Adri Voorting van zijn ploeg was bij de vluchters. En nu aarzelde de Bra bander tussen twee dingen: hij kon proberen achter de vluchters aan te gaan, maar dn zou hij zeker het tempo van het peleton zo sterk ver hogen, dat de rest van zijn ploeg, die achter was gebleven om Harm Smits bij te brengen, de groep niet meer zou inhalen. En aan de andere kant voelde Wim er niets voor om op de fiets van Smits door te gaan. Hij had dus op zijn ploeggenoten gewacht en toen was het al te laat. Er was hedenmorgen weer veel be langstelling of) 't Zaailand te Leeu warden. Weliswaar minder dan bij de aankomst gisteravond, toen er meer mensen waren dan, naar be weerd werd, ooit bij de Elfsteden tocht op de been zijn geweest. Om tien uur zijn de renners voor de derde etappe gestart, die hen via de Afsluitdijk naar het westen van het land terugbrengt, namelijk naar Zandvoort over een afstand van 216 km. Alle 64 in Utrecht vertrokken renners zijn nog in de strijd. Gerrit Schulte verklaarde heden ochtend aan de start, dat hij op re vanche zal rijden in de étappe over de Afsluitdijk. Op~onze vraag, of hij verrast was, dat hij gekozen is in de wegploeg voor de wereldkampioenschappen te Kopenhagen, verklaarde hij, dat hij dit seizoen zijn uiterste best had gedaan om in de Nederlandse ploeg te worden opgenomen. „Als het het- zelzelfde parfcoers is van 1937, dan heb il^ nog iets goed te maken. Toen De heenreis was ongewoon rustig LIMETZ, 6 augustus 19&6. Dat de morgenstond inderdaad goud in de mond heeft, zal géén lid van de Club de Limetz ooit meer dur ven tegenspreken. Zij hebben ervaren hoe een „gouden zon" in de vroege morgen slaperige gezichten kan om toveren tot opgewekte aangelaten, waarvan de eigenaars als toevallighe den en avonturen, die aan de reis naar Limetz verbonden zijn, aandurven. Dat er in 't geheel geen avonturen zijn voorgevjülen, althans gedurende de reis, is hun schuld niet. Alles liep op rolletjes en „gladjes". Zelfs toen 25 km voor Beauvais de zon afscheid nam om plaats te maken voor een zeer donkere lucht, bleef de stemming bo ven „pari" en verhoogde de regen de gezellige huiselijkheid in de bus. Over de reis zelf is dus niets bij zonders te vermelden. De bus was krachtig genoeg om d'e hellingen te „nemen" al helde ze soms geweldig over in de bochten. Om precies half negen des avonds reden de clubleden in blakende welstand het vertrouwde dorpje binnen. Ik durf te beweren, dat velen het gevoel haddiern weer in hun tweede „thuis" te zijn gearriveerd. Verrassende ontvangst. Onderling had men weddenschap pen afgesloten dat van alle afspraken, die met Pasen gemaakt waren niets of weinig terecht zou zijn gekomen. Hoeveel verwondering het wekte, toen bleek dat de „feesttent-eetzaal" door de gemeente reeds op 1 augustus, voorzien van electrische verlichting, was klaargemaakt, kunnen we niet genoegzaam tot uitdrukking brengen. Toen de Leids raad gistermiddag besloot ruim twee miljoen gulden beschikbaar te stellen voor 'n kraak- gasinstallatie te Leiden, vertelde wet houder Van der Kwaak, naar aanlei ding van enige vragen van de heer Huurman, nog wat bijzonderheden over de gas voorziening in Leiden. De vraag naar gas in Leiden stijgt jaarlijks, aldus de wethouder, in het lopende jaar zal Leiden meer dan 44 miljoen kubieke meter gas afleveren. De heer Van der Kwaak kon de raads. leden toezeggen, dat met de installa tie het gas te Leiden goedkoper ge produceerd kan worden'. De wethouder wees ook de moge lijkheid van het invoeren van aard gas te Leiden niet van de hand. Dit naar aanleiding van hetgeen de heer Huurman over olieboringen had ge zegd. Een onaangename reuk eigen aan Pernis zal de Leidse kraak gas-installatie zeker niet verspreiden. Goed voor de vuilnisbak. De Leidse raad stak zijn veront waardiging niet onder stoelen en ban ken, toen de vijftig cent belasting voor de vuilnisemmers aan de orde kwam. De heer Zundermann (PvdA) sprak van noodgedwongen accepte ren, nu het rijk niet inziet dat het gemeentefonds voor deze voorzienin gen moet worden aangesproken. De heer Woudstra vond het hoogst merkwaardig, dat het rijk de school gelden laat vervallen en voor het verwijderen van vuilnis laat betalen. De heer Hagens (wd) sloot zich hier. bij aan. De heer Van Weizen (cpn) was pertinent tegen en hij liet deze aantekening maken. De heer De Bree (kvp) vond het flfiet billijk, dat de berekening per vuilnisemmer gaat en niet per hoe veelheid te verwijderen vuil .Er zijn bedrijven, aldus de heer De Bree, die een dubbel aantal vuilnisemmers be zitten om het storten van het vuil de gehele week door mogelijk te ma ken. Ook zijn er gezinnen die twee emmers gebruiken. Wat dit laatste betreft, stelde wethouder Van Schaik vast, dat een gezin twee emmers mag hebben voor één geld. Overigens vond ook de wethouder de kosten berekening per hoeveelheid vuil eer lijker. Hij zag echter niet hoe men de ingewikkelde controle van dit stel. sel moest verwezenlijken. De overige sprekers beantwoordend erkende de wethouder, dat het voor stel hem eveneens onsympathiek aan doet. Er is echter geen andere keus en een lichtpunt is, dat Leiden in aanmerking komt voor een verhoogde uitkering per inwoner van het ge meentefonds. Bejaarden. Tenslotte sprak éte raad met waar dering over het voorstel tot subsidie ring van de bejfiardensociëteiten en -bijeenkomsten. Wethouder Menken dankte voor die waardering, en sprak onder meer van de zeer jonge en jeugdige organisaties .waarmede de gemeente te maken heeft. Het be- jaardenwerk moet zich nog uitbrei den. Onderling contact tussen de verschillende organisaties is hierby noodzakelijk. Aan het slot van de vergadering gedacht de Leidse raad het overlijden van de oud-gemeente-archivaris mr. R. van Rooyen. Toen ook nog in tijd van „nul kom ma nul" alle slaapplaatsen bleken te zijn georganiseerd was het hek van de dam. Niet dat fnen in gejuich, los barstte, o neep, in tegendeel; een die pe stilte gaf uitdrukking aam de ver bazing die de „insiders"- te verwerken hadden. Nu wij dit schrijven zijn bijna alle mannelijke leden van het gezelschap in diepe rust in de scihool van Limet2\ die geheel ter beschikking staat. De Franse slag is gestorven, geluk kig een roemloze dood en alle afspra ken zijm nagekomen zelfs beter dan men ooit had kunnen denken. Zou de spreekwoordelijke Hollandse degelijk heid ook in Limetz vaste voet aan wal hebben gekregen? Het is bijna niet te geloven maar het lijkt erop. Minder vermoeid dan anders heeft -men genoten van een echte „Franse" maaltijd, die geserveerd stond in „Hotel des Fleurs" toen het meeste werk achter de rug was. Toen was men eerst reoht in Frankrijk, met na me in Limetz. Zeer nauw contakt. Het Hollandse-Franse contact is wel zéér nauw geworden, want v/at de burgemeester en zijn staf thans voor het gezelschap doen grenst aan het ongelooflijke. Men heeft de ker mis, eigenlijk een oogstdankfeest, ten gerieve vam de Leidienaars, versoho ven, om ook eens iets terug te doen. De Leidenaiars zullen nu dit feest kunnen meemaken als tegenprestatie voor wat de „CluJb de Limetz" gedu rende een viertal jaren voor Liimetz deed. Kwamen wij aanvankelijk om de helpende hand te bieden bij het schoonmaken van de kerk en pastorie thans verkeert het schone kerkje van Limetz in een zeer propere staat en heeft de pastorie een ware gedaante verandering ondergaan. Het is anders en toch ook weer gelijk aan de voor gaande jaren. En zij die de reis voor de vierde maal meemaken verwonde ren zich over de veranderingen ten goede, die te constateren zijn. Mis schien heeft ook hierin de Club de Limetz een stimulerende werking ge had. Wij houden U op de hoogte! JOOP KOEVOETS, Ohef d'équipe. had ik als amateur een prachtige kans om te winnen, maar ik werd gedisqualificeerd om een onjuiste reden", zei Schulte. Gezapig tempo. In een gezapig tempo trok de ka ravaan dwars over het militaire vliegveld bij Leeuwarden en ve/vol gens door het wijde Friese landschap waarin dorpen met soms onuitspre- keiijKt' namer. liggen. In het eerste uur werden slechts 25 km. afgelegd. De in cranje gestoken Vannitsen er. zijn kamerade-* schermden aan de kop af, teneinde elke ontlooppoging direct te kunnen opvangen. Maar in de kronkelende straten van Bols ward verslapte de aandacht van de Bet gen even en meteen waren er en kelen, die de strijdbijl opnamen. In de nu volgende jacht werd het pelo ton in vier groepen uiteengetrokktn waarbij Vannitsen de boot miste. Hij kwam in het derde groepje terecht. Op de kronkelende smalle landweg getjes tussen Folsward en het oegin van de Afsluitdijk werd de slag ver- er afgewikkeld. Toen wij het maib- tige bouwwerk bereikten had zich een kopgroep gevormd bestaande uit Van Looy, Derijcke. Fore, Verplatse en Luyten, allen van België A, Frans Gielen van België B, Gerrit Schulte en Wim Rusman van Nederland A, Wim van Est van Nederland B en Gerrit Voorting van Neder lahd C De drie Nederlandse kopmannen dus op het eerste plan. Op de Lorentz-slc's in Korrwerderzand na 50 km. geil den tp Lebben, drukte wij voor de liedeis een voorsprong van 1 min. 40 sec. af op de intussen samensgesmol- ten groepen Tegen de krachtige wind in liep de sterke leidersgroep snel uit. Dertien kilometer na het uegin van de Afsluitdijk was de voor sprong aangegroeid tot 3 min. 5 sec. Bij het monument (77 km.) bedroeg de voorsprong van de tien leiders nog maar ongeveer 2 min. 45 sec op 'n tweede groep van twaalf renners, bestaande uit Oranjetrui drager Vannitsen van België A, Van der Eist, De Valck, Rosselle, Derbove--, Defeyter en Saelens allen van Eel- gië B. de Italianen Martini en Boni, en de Nederlanders Adri Voorring van de B-ploeg, Wies van Dongen en Arend van 't Hof van de C-ploeg. Het peloton lag 3 min. 35 secop de kop groep achter. „Wij zijn er bijna", schreeuwde Gerrit Schulte, toen de karavaan het einde van de dijk in zicht kreeg, hetgeen tevens beteken de. dat de renners de wind niet recht voor zouden hebben en in de Wieringermeer zelfs beschutting kon den vinden achter het geboo-mte langs de wegen. Laatste Berichten HET MIJNONGELUK IN BELGIE. De reddingsploegen van Marcinelle trachten thans de in de tweede schacht de enige die nog toegang geeft tot de lager gelegen verdiepin gen bekneld geraakte mijnwagen los te krijgen. Mijnwerkers, die bezig waren met het boren van de nieuwe schacht, hebben vanmorgen het eerst alarm gfemaakt, toen zij uit verdie ping 765 een dikke rook zagen opstij gen. Zij slaagden er in de opper vlakte te bereiken en ook* de onge veer 25 werklieden, die op deze ver dieping werkten, naar boven te bren gen. Uit de mijn stijgt een dichte rook wolk op en over de omgeving hangt een scherpe lucht. Voor de hekken wachten een groot aantal Italiaanse vrouwen. Het reddingswerk blijkt zeer moei lijk te zijn. De enige toegang is een nauw poortje op ongeveer 765 meter diepte, dat de getroffen mijn met een nieuwe schacht verbindt. Van de 270 ingesloten mijnwerkers heeft men nog geen teken van leven ontvangen. De brand in de mijn zou veroor zaakt zijn door het breken van een elektrische kabel, waarna kortsluiting ontstaan zou zijn. NASSER NAAR MOSKOU! Van Egyptische zijde wordt verno men, dat president Nasser op 16 aug. naar Moskou gaat. Zestien augustus is de datum, waarop de conferentie van Londen begint. Reeds twee dagen zonder electriciteit De gemeente Zegveld in de pro vincie Utrecht heeft sedert maandag avond kwart over zeven geen elek triciteit tengevolge van blikseminslag in de bovengrondse hoógspannings- leiding. Door de bliksem zijn twee storin gen opgetreden in de kabel die ge deeltelijk onder het water van het kanaaltje de Grecht loopt. Koortsachtig wordt er door de technici van het provinciaal en ge meentelijk Utrechts stroomleverings- bedrijf gewerkt om de storing op te heffen. Men ondervindt evenwel grote moeilijkheden door de grote waterpartijen in deze gemeente, waardoor het reservemateriaal per boot moet worden aangevoerd. Alles met de hand. De 1500 inwoners van Zegveld en de buurtschap Meye zijn ernstig ge handicapt door deze storing. Niet al leen kunnen de huisvrouwen niet stofzuigen en strijken, maar de bijna 70 boeren die dagelijks hun koeien elektrisch melken moeten met een tekort aan personeel, weer overgaan op handmelken. Ook de plaatselijke kaasmakerij kan door gebrek aan stroom niet produceren. De bakkers zijn weer overgegaan tot het met de hand kneden van het deeg en auto mobilisten kunnen in Zegveld geen benzine krijgen, omdat de enige pomp aangewezen is op elektriciteit. Duistere toestand. De kinderen in Zegveld zullen hun ijsje moeten missen zolang de storing niet opgeheven is en in allerijl heeft een ijsdepóthouder zijn voorraad naar Utrecht gebracht omdat hij zijn koel apparatuur buiten werking zag ge steld. 's Avonds biedt Zegveld een bij zondere aanblik. Men kan in de wo ningen families zien zitten rond een oliepitje of kaarsje; op straat is het zonder straatverlichting moeilijk zijn weg te vinden. Ook in 1948 heeft men drie dagen zonder elektriciteit moeten doen toen de bliksem eveneens de hoogspan ningskabel buiten werking stelde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2