Ste CcidóeSotv&Mit Een geweldige dynamiet- ontploffing eis! 1000 doden Pluimveehandelaar door politie op zijn erf te Alphen neergeschoten I NASSER gunt j zich DE TIJD In de Columbiaanse stad Cali Umexikaan&e uCaat aefent! Nederlandse auto in Tirol door trein gekraakt Adjudant werd met ijzeren staaf bedreigd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13876 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., 12.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes f 1.50 In de stad Cali in de Zuid-Amerikaanse staat Columbia zijn gis teren ongeveer 1000 personen om het leven gekomen en meer dan 1800 gewond geraakt doordat zeven vrachtauto's met dynamiet tot ontploffing kwamen. Acht huizenblokken werden verwoest en ettelijke andere zwaar beschadigd. Men raamt de schade op 75 miljoen. Ten minste 500 soldaten leden van het legerbataljon Codazzi, en van de militaire politie voor het district Cali die sliepen in de centrale kazerne van de stad, werden door de verschrikkelijke explosie op slag gedood. Het hoofd van het bureau voor voorlichting en perszaken te Bogota, dr. Edgar Reina, verklaarde, dat men „kan aannemen, dat de ramp te wijten is aan sabotage". Volgens hem zijn verscheidene personen aange houden. Zeven vrachtwagens met dynamietontploft openbare gebouwen en gelegenheden zijn als noodziekenhuizen ingericht. Het gemeentebestuur heeft drin gend om geneesmiddelen, kleding en voedsel gevraagd voor de honder den gewonden en daklozen. Soldaten en politieagenten patrouil leren door de stad om plunderingen te voorkomen. Het ministerie van Verkeer in Bo gota heeft het volgende rapport over de ramp uitgegeven: „De ontploffing is ontstaan1' in een truck, die met dynamiet geladen was en naar het ministerie van Openbare Werken in de hoofdstad onderweg was. Zes andere trucks in het konvooi vlogen eveneens de lucht in". „Tien trucks, die van een parti culier vervoersbedrijf waren ge huurd, waren maandag met het dyna- ALS NA EEN BOMBARDEMENT. Het Piazza Caicedo 12 huizen blokken van het centrum der ont ploffing ziet er uit alsof er een oorlog gewoed heeft. Op het plein en in de omliggende straten zijn deuren ingedrukt, muren gescheurd en pla fonds naar beneden gekomen. Het centrum van de ontploffing zelf is een grote krater. Het oude spoor wegstation in het centrum der stad is verwoest en alle gebouwen rondom het stationsplein zijn met de grond gelijk gemaakt. Onmiddellijk na de ontploffing ont stond een grote paniek. Alle inwoners renden in doodangst de straat op. De orde kon echter langzamerhand her steld worden en toen begon het red- dings- en opruimingswerk. Een groot aantal reddingsploegen, bestaande uit militairen, brandweer, politie en burgers, zoekt naar slacht offers onder de puinhopen. Tal van Weer moordaanslag op Mossadeq Onder de kreet „Dood aan Mossa deq" hebben onbekenden te Ahma- dabade (op 70 km. van Teheran) de woning van de Perzische oud-premier die zaterdag jl. uit de gevangenis werd ontslagen, aangevallen, aldus bericht het Perzische dagblad „Ete- laat". Doordat Mossadeq's wakers tussen beide kwamen, moesten zij echter van hun boze plannen af zien. De mili taire gouverneur van Teheran heeft een onderzoek gelast. KORTE golf Een storm in de buurt van Aba- dan (Perzië) heeft aan 70 mensen het leven gekost. Bij elkaar zijn in Perzië de afge lopen twee weken 500 personen bij stormen en overstromingen omge komen. Volgens de Cubaanse politie hebben drie Cubanen, die zaterdag zijn gearresteerd, verklaard, dat een „nieuwe revolutionaire bewe ging het plan had om tegen het ein de van de week een opstand te ont ketenen met het doel president Ba tista te liquideren". Negen personen vonden dins dagmorgen de dood en 29 werden ernstig gewond bij een botsing tus sen een passagiers- en goederentrein in de Tsjechische landstreek Mora- vië. Elf schepen van de zesde vloot van de Verenigde Staten bevinden zich momenteel op de Middellandse Zee. Op de réde van Venetië vond de commando-overdracht plaats van vice-admiraal Harry D. Feit aan admiraal Charles R. Brown. Kort daarna is de vloot op manoeuvres gegaan welke werden beschreven als normale oefeningen. De bovenste foto toont een aantal schepen op de Middellandse Zee wateren. De foto onder geeft een beeld van de aangetreden manschappen aan boord van de kruiser „Salem" in de Lagune van Venetië, dat men op de achtergrond ziet, ter gelegenheid van de commando-overdracht. miet uit de haven Bueanventura aan de Stille Oceaan vertrokken. Zeven der chauffeurs besloten de nacht in Cali door te brengen. Zij sliepen in de cabines van hun auto's. De drie andere chauffeurs reden naar Bogota door en waren op het ogenblik van de explosie vele kilometers verder. De ontploffing heeft zich vermoede lijk voorgedaan toen de zeven chauf feurs sliepen". Door de ontploffing is Columbia in rouw gedompeld op een van 's lands grootste feestdagen, de verjaardag van de slag van Boyaca, waarmede Columbia zijn onafhankelijkheid op Spanje bevocht. President Pinilla heeft in een korte verklaring gezegd, dat meer dan dui- zend personen om het leven zijn ge komen. Hij noemde de ramp een „po litieke misdaad", die in verband stond met pacten. Ernstig mijnongeluk in België Vanochtend is brand uitgebroken in de steenkolenmijn „Le Casier des Charbonnages d'Amercoeur" te Mar- cinelle. Dc brand ontstond op verdieping 765, waar een kolenwagen de liftkooi blokkeerde, waardoor de kabels van de lift smolten. Om de 299 mijnwerkers te redden maakte men gebruik van een nieuwe put, die aanbouw is. Vijfentwintig mijnwerkers konden gered worden. Over het lot van 274 andere verkeert men in onzekerheid. Nader wordt gemeld: Ongeveer 300 mijnwerkers zijn van de buitenwe reld afgesloten door de brand in de mijn „Bois du Cazier" te Marcinelle. Men tracht via een nieuwe schacht de mijnwerkers te bereiken. De po ging is tot nu toe vergeefs. Onmiddellijk na het alarm versche nen leden van de reddingsploegen, de rijkswacht en de politie ter I plaatse. I Onbeschrijfelijke wanhoopstonelen ondergrondse politieke I spelen zich af aan beide ingangen van de mijn. De TROTS der GROTEN baart de ANGST der KLEINEN Vijf familieleden gedood Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage nog konden mededelen, is gistermorgen in Tirol op een on bewaakte overweg een Groningse fa milie met een auto in botsing geko men met een trein, waarbij vier do den zijn gevallen. De auto, waarin de 39-jarige H. van Drongelen uit Groningen met zijn echtgenote, twee kinderen en zijn moeder 'n vakantietocht maakte is bij Reutte (Tirol) door 'n goederentrein gegrepen. Alle inzittenden werden onmiddellijk gedood met uitzondering van de negenjarige Christiaan, die met een schedelbasisfractuur en ver scheidene andere verwondingen in het ziekenhuis te Kreckelmoes is op genomen. Zijn toestand werd gister avond zeer kritiek-geacht. De stoffelijke overschotten konden pas worden geborgen nadat het wrak van de auto met snijbranders open gesneden was. Behalve de heer Van Drongelen kwamen om het leven zijn echtgenote de 37-jarige mevrouw Van Drongelen. Meihuizen, zijn moeder, de 59-jarige mevrouw W. E. van Drongelen Berg uit Delft, en zijn twaalfjarige dochtertje Maria. De reis werd gemaakt in een auto, die de heer Van Drongelen onlangs nieuw gekocht had. Zijn vader maak te de tocht niet mee daar hij geen zin in de lange reis had. Van Oostenrijk zou de familie naar Marseille rijden om een zuster van de heer Van Drongelen af te halen, die per schip uit Bombay in deze Zuidfranse haven zal aankonjen en met de auto naar Nederland zou mee rijden. Nader wordt gemeld dat de heer Van Drongelen in een file van vier auto's reed. Zijn auto stond midden op de rails toen hij gegrepen werd. Krakend schoof de trein de auto: voor zich uit. Eerst sprongen de banden met lui de knallen, vervolgens kantelde de wagen, terwijl de locomotief nog doorreed. Een deur sprong open, de 10-jarige Christiaan viel naar buiten en bleef bewusteloos naast de rails liggen. Eerst 450 meter voorbij de overweg kwam de trein tot stilstand. De inzittenden van de auto zaten in de verwrongen carosserie vastge- kremd, zodat het onmogelijk bleek hen te bevrijden. Eerst na aankomst van een hulptrein kon de locomotief opgevijzeld en de wagen geborgen worden. De heer H. van Drongelen was ad ministrateur van de noordelijke me taalindustrie (N.M.I.), de vereniging van metaalindustrieën in de drie noordelijke provincies. Hij was ruim 10 jaar bij de N.M.I. in dienst. Daar vóór werkte hij in Delft, eveneens als administrateur. NIEUW geval van KINDERROOF Een meisje van vijf jaar is sedert zondag zoek in de Californische bad plaats Newport Beach. Men vreest dat zij is ontvoerd De politie zoekt huis aan huis naar haar. Zondag is zij voor het laatst gezien. Zij speelde toen in het zand terwijl haar vader op korte afstand van haar aan het zwemmen was. Het schijnt uitgesloten te zijn dat zij verdronken is. Er is nu een wet van kracht ge worden die het FBI in staat stelt reeds 24 uur na een gerapporteerde kinderroof in het gehele land een onderzoek in te stellen. President Eisenhower heeft die wet met zijn handtekening bekrachtigd De nieuwe wet is het resultaat van acties die werden ondernomen na de ontvoering van Peter Weinberger. Dat kind is nog steeds niet gevonden. Het vijfde slachtoffer. Nader wordt uit Innsbruck ge meld, dat de 10-jarige Christiaan Dreigt er wapengeweld in het Midden-Oosten? Zal de spanning rondom het door Nasser genaaste Suez-kanaal aanleiding zijn tot wapengeweld? WU weten het niet, wij groten niet en nog veel minder de onschuldige kleinen, zoals de verlegen lachende Gilian, die op het station van Aldershot in het - Engelse graafschap Hampshire afscheid nam van haar oom, die als sergeant Ferdinand van Drongelen, de enigejjjj parachutisten met de 16de Onafhankelijke Parabrigade inmiddels op van de vijf inzittenden van de auto, weg js naar ,\e Middellandse Zee. Haar restten na het vertrek van de trein die nog leefde, vanochtend in het ajjeen twee enorme stukken chocola, voor de broers, de zusters, de vaders, ziekenhuis van Kreckelmoos overle- moeders en al die anderen bleven de gespannen hoop op behouden den is. terugkeer, op duurzame vrede, de angst om de toekomst Tijdens een hevige worsteling met de recalcitrante 30-jarige gehuwde pluimveehandelaar J. Ruardy, op zijn erf aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn, heeft de politie aldaar zich dinsdagmiddag genoodzaakt ge zien van de vuurwapens gebruik te maken. Het schot, dat zij loste en bedoeld was om de weerspanninge man in het been te treffen om hem aldus tot reden te brengen, trof de man ongelukkigerwijs in de buik. De man zakte in elkaar en bleef bloedend op het erf liggen. Nadat een toe vallig passerende militaire arts de eerste geneeskuhdige hulp had verleend, werd het slachtoffer, dat in zorgelijke toestand verkeerde, per ziekenauto naar het Goudse ziekenhuis, het Sint Josephpaviljoen overgebracht, waar onmiddellijk operatief ingrijpen door de chirurg noodzakelijk werd geacht. men en het college verklaarde hem in zijn beroep om deze reden in de raadsvergadering van 6 juni j.l. niet ontvankelijk. Niettegenstaande dat hem nadien nog in vele toonaar den te verstaan was gegeven, dat hij zijn plan in die vorm daar niet mocht uitvoeren, sloeg hij alle raadgevin gen in de wind en de varkensschuur verrees en dat niet alleen, maar de schuur zou ook blijven staan, meende de recalcitrante pluimveehandelaar. Maar de gemeente dacht er anders over, waartoe haar de bepalingen in de gemeentewet het recht verschaf ten. Verzet tegen afbraak van een varkenshok zonder vergunning gebouwd) De politieman, die het schot loste, handelde uit noodweer. Hij werd namelijk door de stevige Ruardy met een naar schatting 1.50 meter lange en zware ijzeren staaf aange vallen, op het moment, dat hij zijn collega's te hulp snelde. Met staaf bedreigd. Voordat de vechtpartij met de po litie zulk een dramatisch hoogtepunt had bereikt, vonden enkele minder ernstige schermutselingen plaats, doordat Ruardy zich hevig verzette tegen de orders van de politie, en haar, zoals gezegd met een ijzeren staaf te lijf ging. Bij een van deze „ontmoetingen" slaagde de politie er in de zich hevig werende pluimvee handelaar bijna te overmeesteren, toen hij zich plotseling losrukte en met de staaf vervaarlijk zwaaiende op de adjudant van politie, de heer E. J. Kruizinga afstoof en hem onder toevoeging van allerlei grievende en dreigende uitingen, met dit wapen tuig wilde bewerken. Juist op het kri tieke moment werd een schot gelost, waardoor de man in de buik werd getroffen. Zonder vergunning. Aanleiding tot dit dramatisch ge beuren was het feit dat Ruardy, zonder de noodzakelijke gemeen telijke vergunning, op zijn erf, vlak langs de rijksstraatweg Leiden- Utrecht, een varkensschuur, groot plm. 20 m3 heeft laten bouwen en nu weigerde deze af te breken. Nadat tevoren -vele pogingen door allèrlei instanties waren aangewend om 'hem te doen doordringen van zijn onjuiste houding en handelswijze, teneinde een voor hem bevredigende oplossing te vinden, bleek de autori teiten weldra voldoende, dat Ruardy hiervoor niet vastbaar was. Ruardy bleef zich verzetten en dreigde met de dood degene die ook. maar één hand drufde uit te'steken naar de varkensschuur, die Ruardy tegen be ter weten in en opzettelijk tegen de gemeentelijke voorschriften in op die plaats liet bouwen. Ruardy had n.l. in het begin van dit jaar toestem ming van de gemeentelijke autoritei ten hiertoe gevraagd, doch niet gekre' gen. De weigering werd door het col. lege gemotiveerd. Tegen de weigering was Ruardy te laat in beroep geko- Hevig verzet. Derhalve werd opdracht gegeven, dat de dienst van gemeentewerken de schuur dinsdagmiddag even na twee uur zou afbreken. Een en ander zou geschieden onder toezich van bouw. en woningtoezicht, in het bij zijn van de adjudant-directeur van gemeentewerken, de heer A. J. Th. M. Korver. Omdat men verzet verwacht te verschenen tevens een zevental politiemanen ten tonele o.l.v. de ad judant van politie en wrn. corpschef, de heer Kruizinga. Nadat deze rustige politiefunctionaris nogmaals in vrien delijke bewoordingen de heer Ruardy op zijn onjuist standpunt had gewe zen, die hierop averechts reageerde door in dreigementen en bedreigin gen uit te vallen, gaf de adjudant orders tot uitvoering van het bevel van hogerhand. Hierop volgden enkele minder ernstige schermutse lingen, welke in kracht, ernst en ge vaar toenamen, met het verloop als Minder wind Krachtige luchtdrukstijgingen heb ben in de afgelopen 24 uur een hoge- drukgebied boven West-Europa doen ontstaan, dat zich vrij snel in ooste lijke richting verplaatst. Bij IJsland bevindt zich een oude oceaandepres sie, die in betekenis afneemt. Het frontenstelsel ervan trekt over de Britse eilanden naar het oosten, voor afgegaan door een zóne met wat lichte regen en motregen. Deze ver liest aan activiteit en zal in de ko mende nacht Nederland bereiken. Na de frontpassage zullen morgen flinke opklaringen voorkomen. Er zal minder wind zijn dan vandaag. Op de oceaan ten westen van Ier land nadert een zwakke storing, die morgen de Britse eilanden zal be reiken. Deze zal echter het weer morgen niet rechtstreeks kunnen be- invloeden. hiervoren geschetst. Helaas heeft het verschijnen van het groot aantal poli. tiemannen niet de verwachte uitwer king gehad. Van politiezijde heeft men namelijk gemeend de heer Ruar dy door een dergelijk overmacht te intimideren. Nadat de heer Ruardy door de ver wondingen zich genoodzaakt had ge zien om van verder verzet af te zien, zijn gemeentewerklieden ertoe over gegaan om de schuur, ingevolg de hun verstrekte opdracht, af te breken. Naar wij vernemen is de toestand van de heer Ruardy ernstig. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? J '(Geldig van Woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te i 11.15 uur). IETS WARMER, Tamelijk zonnig en geen regen van betekenis. Matige tot zwak ke wind uit uiteenlopende rich- tingen. Iets warmer, vooral 's nachts. 9 aug. zon op 5.16, onder 20.18, maan op 9.29, onder 21.06. Hoogwaterstanden 9 aug. v.m. 5.05; n.m. 5.35. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 19 C. OSLO half bew. 17 KOPENHAGE zwaar bew. 17 ABERDEEN half bew. 17 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM onbewolkt 17 LUXEMBURG onbewolkt 16 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX licht bew. 20 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE onbewolkt 28 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT mist 21 MUNCHEN onbewolkt 19 ZURICH .mist 15 GENEVE zwaar bew. 17 LOCARNO onbewolkt 26 WENEN onbewolkt- 29 INNSBRUCK nevel 24 ROME onbewokt 39 AJACCIO onbewokt 34 MALLORCA half bew. 34 Kor r e 11 j e Overwin vijanden dror beter Lc zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1