star Ameriki American DE BRULLENDE BERG De dochter Haarlems bisschop bezoekt dagelijks zijn zieken Ambonnezen traden op als „wettelijke plunderaars" 329.901 Bezoekers bezochten de Rembrandttentoonstelling MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 (Advertentie). Vier Ambonnezen, vier Volendam- I zelfs Korea, Japan en India. Elf bis- mers en vier andere pelgrims van de schoppen escorteerden mgr. Huibers 61ste nationale bedevaart torsten 1 bij de plechtige sacramentsprocessie. het baldakijn, waaronder mgr. J. Huibers, bisschop van Haarlem, het Allerheiligste droeg. Zondag, de Ne derlandse dag in Lourdes, waarop de Nederlandse bedevaart de leiding had bij de verschillende plechtghe- den, begon op Nederlandse wijze met een laaaghangend wolkendek, dat de zuidelijk gelegen bergtoppen van de Pyreneeën aan het oog ont trok. Op deze dag, die wat betreft de toestroom van pelgrims een piek vormde in het toch al zo drukke pel grimsseizoen, werden aan de ruim honderd altaren van de heiligdom men te Lourdes meer dan 1000 H. Missen gelezen. De pledhtigste er van was de pontificale H. Mis, die in verband met de Nederlandse dag door mgr. Huibers werd gecele breerd. Assistentie verleenden hier bij priesters van de nationale en Montfortaanse bedevaart. Een spe ciale gunst verleend aan de basiliek van Lourdes machtigde de bisschop de votiefmis te lezen van de ver schijningen van de Onbevlekte Maagd. Onder leiding van kapelaan Herre- wijn uit Rijswijk (Z.-H.) zong een uit pelgrims gerecruteerd koor de wisselende gezangen. In de namiddag had Nederland de leiding bij de sacramentsprocessie, zodat de aanroepingen ook in onze taal gebeden werden. De zieken uit Nederland hadden naast vele hon derden uit Italië, Frankrijk en Bel gië een plaats gevonden in de voor ste rijen aan de epistelzijde van de esplanade. Voor hen was de plechti ge zegening met het Allerheiligste door hun eigen bisschop het ontroe rendste ogenblik van de dag. Samen met de vele tienduizenden, die dé esplanade omzoomden, baden zij om genezing naar ziel en lichaam. Tegelijk met de Nederlandse be devaart zijn er talrijke andere be devaarten in Lourdes aanwezig: uit Sicilië, Italië, Duitsland, Engeland en Uienoogst gunstig Als de weersomstandigheden geen spaak in het wiel steken, belooft het aanstaande seizoen weer een bijzon der overvloedige uienoogst te zullen brengen. Niet minder dan 5450 ha. uien zul len in de kamende maanden worden geoogst: 430 ha. plantuien en 5020 ha zaaiuien. Dit areaal is 770 ha groter dan vorig jaar. Vooral in Zuid-Hol land en Zeeland is de goede prijs van het afgelopen seizoen een stimulans voor een vergroten van de uitzaai, namelijk is Zuid-Holland bijna 430 ha en in Zeeland ruim 350 ha. Er kan als alles normaal verloopt ook een belangrijk grotere opbrengst per ha. verwacht worden. DE HERDER DWAALT NU OOK OP DE OOSTELIJKE VELUWE. De oostelijke Veluwe bezit weer een schaapskudde. In het reservaat De Renderklippen, een vrij toegan kelijk heuvelachtig heidelandschap tussen Epe en Heerde, is zaterdag morgen een kudde *"van 82 schapen, die zich spoedig zal uitbreiden, offi cieel „geïnstalleerd". Een menigte van meer dan duizend personen, waarbij de vakantiegan gers rijk vertegenwoordigd waren, vormde een voorproefje van de be langstelling die de schapen in dit veel bezochte gebied zullen hebben. De Nederlandse dag besloot met de ruim een uur durende lichtprocessie ter ere van O.L. Vrouw. De 61ste nationale bedevaart mag zeer geslaagd genoemd worden. Het weer werkt tot dusver mee, want of schoon dikwijls dreigend, is er nog slechts weinig regen gevallen. On der de zieken is de sfeer zeer goed, niet fn het minst dank zij het her haalde bezoek van de hoogbejaarde, maar onvermoeibare bisschop van Haarlem, die voor iedere zieke tijd en hartelijke aandacht heeft. Maandag brengen de pelgrims een bezoek aan het nabijgelegen Bartres, waar Bernadette jarenlang heeft ge woond. De pastoor van dit dorpje stelt zijn kerk voor een bijzondere bijeenkomst beschikbaar. Door het plotseling remmen van een slippende wagen werd de brom fietser Van Hogendorp uit Amster dam, die imiet zijn 9-jarig dlochtertje door Dromen reed, geschept en zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen; het dochtertje is aan de verwondingen bezweken. De oogstschade van Oost-Ned. in studie Maatregelen verwacht In Gelderland is bij de waterover last een gebied van 1000 ha betrok ken; in Drenthe 1400 ha; in de Noord oostpolder 200 ha. De situatie is het ernstigst in Overijssel, waar 10.000 ha ernstige schade ondervindt. De betreffende raden van het landbouw schap zullen de huidige situatie nader registreren en nauwkeurige schade- rapporten opmaken, waarbij ook zal worden nagegaan, door welke oor zaken de huidige situatie is ontstaan. Naast de zeer overvloedige regen val, tobben enkele gebieden met een onvoldoend verzorgde waterhuishou ding, waardoor het overvloedige re genwater niet op normale wijze kon worden afgevoerd. Nadat de nauwkeurige schaderap- porten van de gewestelijke raden zijn opgesteld, kan nader worden over wogen, welke maatregelen genomen moeten worden. Intussen worden van de zijde 'van het landbouwschap zowel op provinciaal als op landelijk niveau de eerste besprekingen ge houden met overheidsinstanties om na te gaan, wat in de huidige situatie moet worden gedaan. Daarbij kan on derscheid gemaakt worden tussen maatregelen op lange termijn, die moeten worden voorbereid, en daar naast hulp in acute nood. De ernstige situatie zal ook een der belangrijkste agendapunten zijn van de bestuursvergadering van het land bouwschap op woensdag 22 augustus GEVAARLIJKE TABLETTEN VERLOREN. In de bossen bij Amerongen is een geruite stoffen tas verloren, onder an dere inhoudende een buisje met dicu- mol tabletten. Gewaarsch'Uiwd wordt tegen het in nemen van deze tabletten; de gevol gen hiervan kunnen vooral voor kin deren zeer gevaarlijk zijn. Indien dit echter toch is geschied, dient men zich zo spoedig mogelijk onder behande ling te stellen vaif een arts. De vinder van het pakje tabletten wordt ver zocht dit aan de politie ter hand te stellen. Grote moeilijkheden op Zeeuwse eilanden Ambonnezen uit de woonoorden te Westkapeile en Middelburg, die zich niet verenigen kunnen met de rege ringsmaatregelen, ten aanzien van de in Nederland vertoevende Ambonne zen genomen, hebben eind vorige week het recht zelf in handen ge nomen en zijn daardoor in botsing gekomen met de Nederlandse politie. De mannen, die weigerden de for mulieren voor ondersteuning in te vullen, omdat zij van mening zijn, dat de regering de plicht heeft hen als militair te onderhouden, trokken vrijdag boerderijen langs en stalen daar kippen, die openlijk in het kamp geslacht en opgegeten werden. „De staat betaalt!" Toen de volgende dag brood en andere levensmiddelen openlijk in de winkels van Middelburg gestolen werden en de winkeliers slechts als antwoord kregen, dat de staat wel zou betalen, greep de politie in. De kamden werden afgesloten,, een avondklok ingesteld en een be waking rond de beide woonoorden geplaatst. In de avonduren probeerden enkele Ambonnezen door de politie-afzetting heen te breken en toeh deze poging mislukte kwam het gehele kamp te hulp, zodat de politie genoodzaakt werd van haar wapenen gebruik te maken. Negen gewonden. Er werden enkele schoten gelost waardoor 9 Ambonnezen niet levens gevaarlijk gewond raakten en alle overige mannelijke bewoners werden in overvalwagens geladen en naar de politiecellen in omliggende plaat sen gebracht. Uit protest gingen de vrouwen in de kampen over tot het plunderen van melk- en broodwagens en weder om was de politie genoodzaakt in te grijpen en enkele vrouwen in arrest te stellen. De Ambonnezen bekennen tijdens de verhoren grif, dat zij diefstal'ge pleegd hebben, en zeggen, dat zij dit doen in opdracht van hun partij. Morgen zal er een bespreking met de betreffende autóriteiten ip Den Haag gehouden worden om aan de onhoudbare toestand een einde te maken. Zelfstandig reizen: Eigen paspoort! Wanneer kinderen, die staan bijge schreven op het paspoort van ouders of voogd, alleen naar het buitenland reizen, wordt toenutoe bij het ver laten van Nederland door de douane nog genoegen genomen met de over legging van het paspoort,waarop zij staan vermeld en een door de hou der van het paspoort ondertekende verklaring, waaruit blijkt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorge nomen reis. Per 1 september, zo deelt de ANWB mede, zal hierin verandering komen en zullen kinderen, die geen eigen paspoort beziten, niet meer alleen naar het buitenland kunnen reizen. Dit zelfde geldt ook voor het bewijs van Nederlanderschap. AUTO SLOEG OM EN BOTSTE. Op de rijksweg bij de Moerdijkbrug onder Dubbeldam is zaterdagmor gen omstreeks negen uur een auto, bestuurd door de heer Raeven uit Tilburg, enige malen over de kop ge slagen en vervolgens in botsing ge komen met een tegenligger. Alle in zittenden, de heer Raeven, zijn vrouw en twee kleinkinderen werden ge wond en moesten naar het zieken huis te Dordrecht vervoerd worden; vandaar konden zij later naar fami lie in Rotterdam gaan. Het ongeluk gebeurde toen een be stelauto zich uit de file losmaakte, waarin de heer Raeven reed, deze was daardoor genoodzaakt met zijn wagen naar de linkerweghelft te gaan. De bestuurder van de bestel auto, die blijkbaar niets gemerkt heeft, is doorgereden. Record-aantal Toen zondagmiddag om half zes de deuren van de grote Rembrandtten toonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, 80 dagen na de opening, werden gesloten, hadden 329.901 be zoekers waarvan 55 tot 60% bui tenlanders deze unieke expositie van schilderijen en etsen bezocht. De laatste weken was het daggemiddelde 7.400 en van zaterdagmorgen tot de sluiting kwamen 16.201 mensen nog gauw even kijken. Nog nooit heeft in ons land een kunsttentoonstelling in een museum Van 25 AUGUSTUS l/m 4 SEPTEMBER iedere avond van 9 uur tot 10.30 uur (zondags niet) Prijzen van I 1.60 t/m 5.25 Kaarten te bestellen bi) Uw plaatselijke V.V.V. en Markt 85a Delft {Tel. K1730 26100). Ambtenaar ontspoord De rijkspolitie te 't Harde heeft een 50-jarige Haagse ambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in arrest gesteld wegens het stelen van een portemonnaie inhoudende onge veer 110,toebehorende aan een voordradhtskunstenares uit Amster dam. De ambtenaar trachtte zijn slag te slaan, toen donderdagavond de snel trein ZwolleAmèrsfoort ongeveer drie kwartier oponthoud had bü het station van de legerplaats Olde- broek. Juist op het moment dat hij zich uit de voeten trachtte te maken kwam dé voordradhtskunstenares in haar coupé terug. De ambtenaar sprong uit de trein, stapte de ach terste wagen weer in en verstopte zich in een w.c. De hoofdconducteur waarschuwde de spoorwegrecherdhe en deze wist de boosdoener te Amersfoort aan te houden. Hij ontkende iets met diefstal te maken te hebben en ook werd de portemonnaie niet bij hem gevonden. De spoorwegrecherche bradht hem toen naar 't Harde, v/aar een speurhond inmiddels portemonnaie met inhoud had opge spoord. Tegenover de póstcomman- dant der rijkspolitie te 't. Harde leg de de ambtenaar een volledige be kentenis af. ONEERLIJKE VINDER. Een 42-jarige Duitse advokaat uit Dusseldorp heeft vrijdagavond toen hij uit zijn auto stapte op Seinpost duin in Scheveningen een rood-brui- ne portefeuille verloren, waarin zich 2300 en D.M. 2500 bevonden. Van haar pensionkamer uit zag een Engelse dame dat een jongeman van 25 a 30 jaar de portefeuille opraap te. Hij keek er in, leek van wat hij zag geschrokken en rende daarop hard weg in de richting van de Sdhe- veningse boulevard.. De jongeman heeft een smal gezicht en blond gol vend haar. De recherche, die de man thans tracht op te sporen hoopt, dat hij spoedig het Duitse geld zal in wisselen, zodat zij hem op het spoor kan komen. In de portefeuille zaten ook de autopapieren van de Duitser. Men zou u eren en vieren, shr. beelden oprichten/VeMevrsk zou u interviewen en... 1 een zo'n groot bezoek getrokken; het record stond tot nu toe met 276.000 op naam van de tentoonstelling der Weense kunstschatten die in 1947 in het Rijksmuseum werd gehouden. De schilderijen gaan nu naar muse um Boymans in Rotterdam, vanwaar de tekeningen van Rembrandt naar de hoofdstad komen. De expositie daarvan wordt op woensdagmorgen 8 augustus om tien uur in het Rijksmu seum voor het publiek opengesteld. Geen schilderssubsidie voor de komende winter Er komt voor de winter 19561957 geen „schildersregeling", zoals in de laatste jaren, toen het departement van sociale zaken en volksgezond heid een bijdrage in de kosten van het schilderwerk gedurende de win termaanden verleende, teneinde de spreiding van de schilderwerkzaam heden over het gehele jaar te bevor deren. Met het oog op de situatie op de arbeidsmarkt heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid be sloten de komende winter geen sub sidie in genoemde kosten te verle- 30.000 ER UIT. In de 532e loterij, tweede klasse van de staatsloterij is vandaag de prijs van 30.000 gevallen op lot no. 7334. Autobus reed in op muziekkorps Drie gewonden in Z.-Limburg Waarschijnlijk misleid door de lich ten, die met de stoet meegedragen werden, is gisteravond omstreeks 10 uur een autobus op de Tongerséweg te Wolder-Maastricht Ingereden op de boerenkapel van de harmonie St. Pe trus en Paulus uit Maastricht. De gevolgen waren vrij ernstig; 3 personen, de 38-jarige dirigent M. Heusschen, en de muzikanten Th. Ne- lissen en P. Marres werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis te Maas tricht overgebracht. Voorts werden nog 4 musici licht gewond. De politie onderzoekt de schuld vraag. Koelbloedige chauffeur redde kleuter 't leven De 42-jarige chauffeur T. L. H. Berthole uit Haarlem heeft zaterdag morgen tegen tien uur het leven van een 3-jarig meisje gered, toen nij met zijn volle bus van de dienst Am sterdamDen Haag, een koelbloe dige uitwijkingsmanoeuvre maakte. Het driejarige meisje was met een bal aan het spelen op de Waalsdor- perweg in Den Haag. Toen de bal de rijbaan Opstuitte, liep het kind er achter aan, juist op 't moment, dat de bus van de Ned. Spoorwegen er aan kwam rijden. De chauffeur rem de krachtig en gooide het stuur om naar links. Het gelukte hem de bus tussen twee bomen, die langs de straat staan, door te werken en de uitrit van een woning, waar 'hij maar enkele centimeters speling met een muurtje had, in te rijden. De inzit tenden werden flink door elkaar ge schud, maar niemand kreeg enig letsel. TILBURGENAAR TROUWDE MILJONAIRSDOCHTER. De 25-jarige Tilburgenaar, Nico Keusters, is vorige week in het hu welijk getreden met de 19-jarige Louise Deter ding, dochter van wijlen Sir Henry Deterding. De twee jonge mensen, die elkaar ongeveer een halfjaar geleden in Amsterdam leerden kennen waar het meisje studeerde aan de academie voor Beeldende Kunsten, zijn in Lu gano voor de wet getrouwd, terwijl het kerkelijk huwelijk in Tilburg werd ingezegend. Momenteel woont het echtpaar KeustersDeterding in Zürich. (Tel.) In Sliedrecht viert a.s. woensdag het echtpaar G. Visser-De Boon zijn 65-jarige bruiloft. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 57) „Lang leve senor Dene! riepen zij. „Lang leve de senorita! Lang zullen zij leven en veel geluk!" Lucia dankte buigend en blozend en Dene hief zijn glas op tot de menigte. Buiten sloop een man rond, van tafel tot tafel, van groep tot groep. Hij was groot van gestalte en droeg een nauwsluitende domino. Het was Dom Pedro, die in de bergen vergeefs had gewacht op de mannen, die vol gens het zeggen van Sagasta, daar bij hem zouden zijn gekomen en die nu San Marino was binnengeslopen, waar hij iedereen opgeruimd aantrof, schijnbaar allen model-burgers. Men duwde hem ongeduldig opzij. Hij mocht dan Sagasta's agent of opvol ger zijn of wat hij zichzelf ook noe men wilde, maar deze avond had nie mand oren naar hem. Zijn verwijten, bedreigingen, smekingen waren alle vergeefs. Vanavond moest men van de politiek niets hebben noch van vechten. Dom Pedro moest liever ver standig zijn en eveneens plezier ma ken. Morgen zou men wel werder zien, maar voor het ogenblik wou niemand naar hem luisteren. Was Sagasta ziek? Er was immers geen haast bij Men zou dan wel wachten, tot hij weer beter was. Een kans tot pret maken, zoals vanavond kwam slechts zelden voor. Een opstand? Nu? Dadelijk? Bah! dat was kinderpraat. Overal werd Dom Pedró afgewezen. Hij stond een ogenblik alleen, kokend van woede. Daar hoorde hij het applaus en de toejuichingen uit de balzaal. Het sensationele nieuws van de verloving verspreidde zich snel. Hij liet zich door de stroom mee naar buiten voeren. Daar stonden Lucia en Dene op het platvorm. Nu begreep hij de waarheid: Déne was op het punt zich te verbinden met dat ge hate en vervloekte Rimarez-gebroed! Hij werd doodsbleek onder zijn mas ker. Hij was als van de duivel be zeten! Toch hield hij zich uiterlijk kalm. De gestalten op het podium leken hem droombeelden. Hij was alleen nog maar zeker van zichzelf. Hij stak de hand in zijn zak en zijn vingers omknelden zijn revolver. Een schok van teleurstelling doortrilde hem. Hij had de patronen vergeten slechts één kamer was geladen! Hij keek naar het pla'tvorm en aarzelde. Voor wie zou hij die ene kogel be stemmen? Op dat ogenblik keek Lucia naar haar vader en glimlachte. Een dui velse gedachte sloop Dom Pedro's verward brein binnen. Door Lucia kon hij allen treffen! Hij baande zich met de ellebogen een weg tot voor het podium en bleef daar een ogenblik staan wachten op een gunstige gelegenheid. Die kwam weldra. Hij mikte met kalm overleg en vuurde. Een luide knal, een ver blindende straal en Lucia zonk met een kreet in Dene's armen. Als wilde dieren stormden de gas ten op Pedro af, maar hij was vlug ter been en had een voorsprong. Hij snelde langs het pad naar de rivier met wel vijftig mensen achter zich. Er was er een, die een revolver trok en op hem schoot. Men hoorde een knal gevolgd door een kreet, maar hij rende voort. Aan de oever van de rivier hield hij even halt. Eerst keek hij in het donkere water, toen op waarts naar de schitterende hemel. Toen nam hij een duik en het water sloot zich boven zijn hoofd. Aan de oever gekomen, zag men alleen nog maar enige rimpels op het water, doch van Dom Pedro geen spoor. Een ogenblik bleef men staan, zich af vragend, of hij mogelijk toch ont snapt was. Maanden later bleek het, dat hij onmiddellijk, gezonken was met een kogel door een van zijn lon gen. Men had Lucia op de divan ge legd, maar weldra opende ze de ogen en glimlachte. „Maak u niet ongerust", zei ze, terwijl haar ogen Dene zochten. „Ik ben niet gekwetst. De kogel heeft mijn schouder nauwelijks geraakt". Dene sneed met een zakmes de schouder van haar costuum open en slaakte een zucht van verlichting. „Het is waar", zei hij. „het is niet meer dan_ een schram". Het nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje. Lucia zat al weer overeind en fluisterde haar vader iets in het oor. Hij knikte en stapte naar voren op het podium. „Vrienden", zei hij onder adem loze stilte, „ik ben dankbaar u te kunnen mededelen, dat mijn dochter niet gewond is. Het is haar bepaald verlangen, dat het feest voortgang zal hebben. Ze zal zich verkleden en spoedig weer bij ons kgmen". De zaal daverde van de toe juichingen. De mannen, die Dom Pe dro tot aan de rivier achtervolgd hadden, keerden terug. Het nieuws van zijn dood werd met vreugde vernomen. Toen kon men eerst recht zien, wat een vurig temperament deze mensen hadden. Ze stonden boven op de stoelen en juichten geestdriftig, toen Lucia, leunend op haar vaders arm, de zaal verliet. Daarna vatten ze de draad der fes tiviteiten weer op juist daar, waar deze zo ruw was afgebroken. Waar schijnlijk was er in San Marino nooit een president geweest, die zo popu lair was als Rimarez op die avond. HOOFDSTUK XLTV. Een sensationeel vertrek. Het leek Dene, dat hij slechts enige ogenblikken gelapen had, toen hij gewekt werd door een luid ge schreeuw op het Plein en veel ge stommel in het presidentshuis. Hij sprong'uit bed, trok wat kleren aan en keek uit het raam. Het Plein stond vol mensen, die zich verdron gen voor grote witte aanplakbiljet ten, waarmee iedere muur scheen te zijn beplakt. Sommigen hadden hun maskeradepak van die nacht nog aan; anderen waren half gekleed, evenals hij. Allen gebaarden heftig en praatten druk. Stemmen kwa men dichterbij en er werd aan zijn deur geklopt. Dene deed open. Signor Mopez en een haK dozijn notabelen stonden voor hem. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8