Eeuwfeest parochiekerk van St. fttrus' Banden In Pancratiuszaal werd kostbaar parochie-geschenk aangeboden Qxandiaze intacAt aan m<jx Jan&en Verrukkelijke zomeravond gaf 't vlaggend dorp bijzondere luister Eigen parochiekerk niet meer zo gewoon als honderd jaar geleden „De poort der genade4 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 FEESTELIJK WEEKEND IN ROELOFARENDSVEEN Niemand had durven hopen* dat de keten van storm en slagregens door broken zou worden, want 't zonnetje, dat zaterdagmorgen zo genoeglijk boven de horizon uitkeek, stond meteen al in de schaduw van een door De Bilt aangekondigde depressie. Maar toch hebben de Veenders van de natuur het enige, waarvoor zij zelf niet konden zorgen, gekregen om hun bisschop in te halen'n prachtige zomeravond! Er stond geen wind en een mooie namiddagzon speelde in het glas van de kassen. Op het pleintje voor de brandweerkazerne werd 't steeds drukker. Er arriveerden bruidjes, jongens en meisjes van de jeugdbeweging, leden van de sportvereniging, de harmonie en de landauer, getrokken door vier paarden. Toen ook de burgemeester, getooid met de~ ambtsketen, was aangekomen, wist iedereen, dat het grote ogenblik naderde. Men begon met het opstellen van de stoet en nauwelijks was dit geschied, of adjudant P. de Bil, die de provinciale weg afspeurde, gaf 't teken: De auto uit Botterdam naderde het dorp! Openlucht-concert voor de pastorie Twee minuten later werd mgr. M. A. Jansen met gejuich ontvangen. Lachend en wuivend stapte de bis schop, die vergezeld werd door pas toor Schoenmaker, uit de auto, om in Roelofarendsveen het eeuwfeest van de parochiekerk St. Petrus' Ban den te komen meevieren. Officiële begroeting. In een korte toespraak verwelkom de burgemeester Kolfschoten de bis schop in zijn gemeente. Wij zijn blij, dat u naar cle grens van uw bisdom hebt willen komen, om in een ge meente, die gedeeltelijk zelfs tot het bisdom Haarlem behoort, het eeuw feest van een parochiekerk door uw aanwezigheid luister bij te zetten. Roelofarendsveen is niet groot, maar het kan u iets aanbieden, dat zelfs Rotterdam u deze week niet heeft kunnen geven, aldus de burgemees ter. En hij vervolgde onder hilari teit: „Namelijk een mooie zomer avond!" Maar er is meer dan dat. De ge meente Alkemade vormt een oase in de Randstad Holland, want de goede geest is hier bewaard gebleven en ook in dit atoomtijdperk bloeit hier het geloof. Wij kennen uw zorgen over de ont kerstening in de grote steden en nu u hier bij ons bent, is het ons een behoefte u de verzekereing te geven, dat wij u zullen steunen zoveel in ons vermogen ligt. Voer uw strijd te gen de ontkerstening zult u altijd kunnen putten uit het reservoir van her platteland. Triomftocht door 't dorp. Nadat mgr. Jansen de burgemees ter voor zijn hartelijke woorden had bedankt, zette de stoet, welke door kapelaan Sikkink en pater Houtsma was geformeerd, zich in beweging. Voorop gingen de kleinste bruidjes en dan volgden de Rakkers, Gidsen, Kath. Jeugdbeweging, D.O.S.R., Tref fers, Liefde voor Harmonie, de N.K. J.B., de E.N.B.O., de Pancratius- en Agnescongregatie, de toneelvereni ging „St. Pancratius", Vox Laeta, de K.A.B., de L.T.B., de Middenstand en tenslotte voor het rijtuig, waarin met mgr. Jansen hadden platas genomen de pastoors Schoenmaker en Onel en burgemeester Kolfschoten, de gro tere bruidjes. Achter het rijtuig volgde een stoet auto's met Kerk- en Armbestuur, Broedermeesters en leden van de Katholieke Actie. Op het moment, dat de stoet de parochiegrens overschreed, begonnen de klokken van de jubilerende kerk hun feestzang over het dorp uit te strooien. Eén vlaggenzee. Het werd een triomfale intocht. Langs de gehele route stonden de in woners opgesteld en van alle huizen wapperden de vlaggen en de pause lijke wimpels. Het enthousiasme was enorm. Honderden kinderen renden langs de trottoirs met de bisschop mee, die lachend deze spontane hulde in ont vangst nam. Na de toespraak van burgemeester Kolfschoten dankte de bisschop voor de hartelijke welkomstwoorden. De kerk was feestelijk versierd. Er was een grote ere-boog opgericht met de tekst „Heden is er heil over dit huis gekomen". De boog was ver sierd met groen eVi bloemen enjter weerszijden waren plantsoentjes aan gelegd, geflankeerd door vlaggen. Bij de intocht zat oud-pastoor Onel naast de bisschop in het open rijtuig. Foto's: Van der Horst. Maar bij de kerk eindigde de in tocht nog niet. De stoet trok ook het Zuideinde door en bezocht tenslotte ook de Zuidhoek. Vandaar ging men terug naar de kerk. Besluit van intocht. Bij het toegangshek tot de pastorie werd de intocht besloten. Pastoor Schoenmaker richtte hier het woord tot de bisschop, om hem te bedanken voor zyn komst. „De mooie kerk, die hier staat", al dus de pastoor, „is een getuigenis van het geloof en de offervaardig heid, die hier honderd jaar geleden reeds heersten. Dat echte geloof is hier levend gebleven en heeft diver se aanvallen weten te weerstaan. De katholieken van De Veen zijn dank baar, dat zij vandaag u hun leider en bestuurder mogen begroeten". Nadat mgr. Jansen de pastoor had bedankt voor zijn welkomstwoorden, wuifde hij nogmaals naar de mensen, die dicht opeengepakt voor de kerk stonden en begaf zich daarna naar de pastorie, waar kerkbestuur en andere autoriteiten aan hem werden voor gesteld. Feestconcert. Toen de duisternis inviel en de kerk van Roelofarendsveen in de schijnwerpers stond, vond er voor de pastorie een feestconcert plaats, dat door de bisschop werd bijgewoond. Vox Laeta, onder leiding van Jan v. d. Meer en Liefde voor Harmonie met als dirigent G. Kuiper, voerden elk op voortreffelijke wijze een zes tal nummers uit. Na het concert sprak mgr. Jansen de musici en- zangers toe. De bis schop bedankte voor het mooie con cert en spoorde allen aan de goede levensvreugde in ere te houden. Na zijn toespraak onderhield de bisschop zich nog enige tijd met de beide dirigenten. Mgr Jansen tijdens Pontificale Hoogmis: Met de matigheid, die de goede smaak verraadt, had Roelofarends veen gistermorgen zijn parochiekerk met rode en witte anjers, gladiolen en dalia's versierd; 'als een stemmige gids leidden de bloemtoeven van pi laar naar pilaar om te voeren naar het hoogaltaar, waar een golvend decor van bloemen het altaar scheen te steu nen. Maar meer dan de bloemen, tolkten de parochianen de feestvreug de, die heerste in deze 100-jarige pa rochiekerk, door hun bedehuis tot de laatste plaatst te bezetten, voordat om 10 uur mgr.. M. A. Jansen, vooraf gegaan door een indrukwekkende stoet bruidjes, die een erehaag vorm den, en gevolgd door de 18 geestelij ken, die hem aan het altaar zouden assisteren, de kerk betrad. Terwijl or ganist Jan van der Meer de opening speelde van de „Missa in honorem S. Mariae Magdalenae" van Ph. Loots, schreed de bisschop van Rotterdam zegenend door het middenpad om ver- Het einde van de intocht. Door een haag van bruidjes ging mgr. Jansen naar de pastorie. Zondagmiddag vond in de sobere1 parodfrie van Sint Petrus' Banden „Sint Pancratiuszaal" een eenvou- maS genieten in het ibezit van een. dige en korte plechtigheid plaats, eiSen kerk- Dit voorrecht schetste de voorafgegaan aan de gebruikelijke beer Van Rijn tegen de donkere aóh- receptie, die niettemin een grote tergrond van het grote tekort adn luister heeft bijgezet aan de plech- kerken, ------ De heer Van Rijn maakte van de gelegenheid gebruik om oud-pastoor Onel, die gedurende ruim 25 jaren de zorgen en de lasten der parochie heeft gedragen, hiervoor hartelijke dank te betuigen. Daarna bood hij de geschenken van de parochianen aan. De paramenten waren in de zaal te bezichtigen. Moge dit alles veel bijdragen tot grotere luister van de kerkelijke ere diensten en wat het licht in de kerk betreft, zei de heer Van Rijn te wen sen, dat het tot verlichting moge strekken van de geest en van de we gen die allen dichter tot God bren gen. Loco-burgemeester v. d. Meer bracht namens het gemeentebestuur de hartelijke gelukwensen over t.g.v. de herdenking van het 100-jarig be staan van de parochiekerk. Met gro te dankbaarheid constateerde spr., dat de godsvrucht in de gemeente niet verflauwt en dat de godsdienst zin in al zijn uitingen en in zijn vol le omvang aanwezig is. De spre kendste bewijzen hiervan zijn zater dagavond geleverd bij de grandiose ontvangst, die mgr. Jansen is bereid en door de massale opkomst aan de Het was feest voor heel de paro chie en daaraan hebben vrijwel al len een belangrijke bijdrage gele verd tot het welslagen van de zeld zame feestviering. Mee-geofferd heeft de parochie in overvloedige mate aan het grote, veel-delig jubileum-geschenk, hiedoor een waardevol symlbool van dankbaarheid is geworden voor het bezit van een eigen parochie kerk. Onder de stimulerende leiding van de Katholieke Actie heeft Roe lofarendsveen een feestgeschenk sa mengebracht van niet minder dan 12.000,Van dit bedrag is de kerk voorzien van electrische verlichting, die zaterdagavond met zang en mu ziek in gebruik is gesteld en vóórts werden een nieuwe koormantel, twee nieuwe kasuifels en 17 nieuwe misdienaarstogen aangeschaft. Deze paramenten werden vervaar digd door de parochiële Missie-naai- krans. De kerkverliching werd uitge voerd volgens het verlichtingsadvies van de heer Rigter te Rotterdam door het plaatselijke electro-tech- nisdh bureau H. Bakker. Grote belangstelling. In het Sint Pancratiusgebouw wa ren velen samengekomen om het ge schenk te aanvaarden en anderen om ervan getuige te zijn en weer ande ren om aan dit officieel gebeuren door zang luister bij te zetten'. Namens het kerkbestuur waren1 te genwoordig de heren C. Loos, C. van Egmond, Jac. v. d. Meer en S. Bak ker; voorts pastoor D. Schoenmaker, de pastoor van de jubilerende paro chie, pastoor J. Onel, de voormg[li<|e pastoor van Sint Petrus' Banden," die gedurende ruim 25 jaar de parochie heeft bestuurd en thans rustend is in het Sint Jacobus-gesticht. Voor hem vooral moet het wel een grote voldoening zijn getuige te hebben kunnen zijn van de viering van; drt grootse feest. Voorts werd de plechtig heid bijgewoond door pastoor J> M. Vermeulen uit Assendelft, die: eer tijds kapelaan in de feestvierende parochie was, en vervolgens dóór wethouder C. v. d. Meer en gemèen- te-secretaris W. A. v. Harteveld, die het gemeentebestuur vertegenwoor digden. Burgemeester E. J. M. Kolf schoten was verhinderd. Deze pl tigheid werd ook door de bis niet bijgewoond. De eerste spreker was de hi van Rijn, voorzitter van de K.i De heer Van.Rijn herinne: het prachtige feest dat voor een deel achter de rug was en de waarde hiervan voor heel de chie. Tijdens de Pontificale H<_ het stralend hoogtepunt van dit ju bileum, is God dank gebracht voor Knap geregisseerd openluchtspel Het feestelijke weekend te Roelof arendsveen is gisteravond met een openluchtspel in de tuin van de pas torie besloten. De kletterende regen buien hadden vermoedelijk in de loop van de middag de hoop op een ge slaagd slotstuk weggevaagd, maar te gen alle verwachting in werd het toch een prachtige avond, zodat tegen half negen ongeveer 1300 toeschouwers de pastorie-tuin vulden. Opgevoerd werd „De Poort der Ge nade" van Ben Heuer, een spel, dat zich eigenlijk beter leent voor zaal opvoeringen. Niemand zal dat gister avond echter bemerkt hebben en dat is een compliment voor regisseur Th. Wesselman, d!ie de stapel problemen, waarvoor hij gesteld werd, op een bij zonder knappe manier heeft wegge werkt. „De Poort der Genade" is een spel van bespiegelingen bij een merkwaar dig sterfbed. Het spel begint met een revolverschot en even later ziet men een gewonde misdadiger over het to neel strompelen. In een kerkgebouw weet hij zich aan de politie, die hem op de hielen zit, te onttrekken. Maar als zijn opzet geslaagd is, gebeurt er iets, dat de misdadiger niet verwacht had. St. Petrus, de patroon van de parochie spreekt (hem aan en dit leidt tot een gesprek, waarbij allerlei dier- bare herinneringen worden opgeroe- dit buitengewoon voorrecht, dat dei pen, die iedere katholiek diep in zijn. parochianen bij de pontificale Hoog mis. Dankwoord van pastoor. Pastoor Schoenmaker was zeer dankbaar, toen hij het woord tot al len riohtte om zijn waardering ken baar te maken vóór de aangeboden geschenken. Het is geen kleinigheid om 12.000,in zo korte tijd zon der enige aandrang en zo spontaan, bijeen te brengen. Er is met toewij ding gegeven, gewerkt en het resul taat is alsof we een nieuwe kerk hebben gekregen, zei de herder der parochie. Het enthousiasme waar mede is geofferd, doet alles herleven. Het medeleven met het jubileum vindt welhaast geen gelijke. Er was overal overweldigende belangstel ling bij de kerkelijke en buitenker kelijke plechtigheden en de kinder lijke aanhankelijkheid, die aan de bisschop dezer dagen is betoond, ont roert tot in het diepst van het hart. De R.K. gemengde zangvereniging „Vox Laeta" heeft o.l.v. de heer J. v. d. Meer op verdienstelijke wijze voor de muzikale omlijsting gezorgd. Zij zong ter inleiding van de bijeen komst „Haec Dies" van Alph. Vran- ken en tot besluit het succesvol con coursnummer van dit koor „Exultate Deo" van Scarlatti. Hierna ving de receptie aan tijdens welke velen het kerkbestuur en de geestelijkheid hun gelukwensen aan boden. hart bewaart. De gewonde man ziet zijn leven voorbij flitsen: zijn eerste H. Communie, de hernieuwing van de doopbeloften, zijn huwelijk en door deze herinneringen beseft hij plotse ling, hoe diep hij gevallen is. De kerk is een poort der genade. Zover kan men niet zijn afgedwaald, of altijd blijft die mogelijkheid be staan, om zich met God te verzoenen. De slaaf van de geldzucht voelt plot seling heimwee naar de tijd, dat hij zijn geloof ongeschonden wist te be waren en op zijn merkwaardige sterf bed komt het berouw, dat de poort tot het Eeuwig Geluk voor hem opent. Geboeid hebben de vele honderden toeschouwers dit aangrijpende spel, dat om de druk niet te zwaar te maken hier en daar ook de moge lijkheid tot een komische noot liet, ge volgd. De leden van „St. Pancratius" en de toneelverenigingen van de con gregaties, aangevuld met vele figu ranten, hebben dit moeilijke spel on der leiding van regisseur Th. Wessel man voortreffelijk gespeeld. Zij wis ten het spel strak te houden. Er werd niet overdreven, noch in het dramati sche noch m het komische. Daardoor werd die aandacht gespannen gehou den en bleef het stil, ook in de hoe ken, waar de jongelui zaten. De kerkelijke viering van het feest werd om zeven uur 'besloten met een plechtig Lof door pastoor Bakker uit Edam met assistentie van de paters H. de Jong en J. Koek, allen oud-pa rochianen van St. Petrus' Banden. volgens een aanvang te maken met de pontificale hoogimis.. Mlgr. Jansen werd geassisteerd door: parochiepastoor D. Schoenmaker (presbyter assistens); oud-kapelaan der parochie, thans pastoor J. M. Ver meulen van Assendelft (troondiaken); parochie-zoon, pas-toor H. Bakker, Edam (troondiaken); oud-kapelaan der parochie, thans pastoor T-h. W. M. van der Lugt, Amsterdam (diaken); parochiezoon, pastoor H. W. van Sdhio Haarlem (subdiaken); parochiezoon, pastoor Van Rijn, Middelrode, (eer ste thuriferarius)parochiezoon pa ter Van Berkel (tweedie thurifera rius); oud-kapelaan der parochie en oud-pastoor van Maria Presentatie, thans pastoor S. Ligthart, Den Haag (minister ad mitram); parochiezoon pater Hieronym-us de Jong, Amster dam, (minister ad baculum); paro chiezoon pater ELstgeest, Vorden (mi nister ad eandelam); parochiezoon pater Dom Van Leeuwen O.S.B., Tri nidad (minister ad gremiale); paro chiezoon kapelaan G. A. J. van der Meer, Rotterd-am (minister ad- li- brum); oud1-kapel aan der parochie, pater C. A. v. Dijk, Dordrecht (1ste ceroferarius); kapelaan der parochie pater Ulderious Houtsma (2de cerofe rarius); parochiezoon J. Hoogen- boom, seminarie Warmond, (3de ce roferarius); parochiezoon J. Zaal, se minarie Warmond (4de ceroferarius); E. E. F. Gul-jé, secretaris van de bis schop (le ceremoniariius)kapelaan der parochie J. Sikkink (2de ceremo- niarius). Op het priesterkoor be-vondën zich voorts deken, L. H. M. Nieuwenhui- zen, pastoor F. A. Bernefeld en em. pastoor J. G. Onel. Gewoonte werd gunst. Na het evangelie -hield mgr Jansen vanaf de treden van het altaar zijn feestpredicatie met als uitgangspunt de woorden uit de Introïtus van de dag: Heer, Gij doorschouwt en door grondt mij. Mgr. Jansen, de „bouiwpriester bij uitnemendheid1", wees in het begin van zijn preek op het na-oorlogse ver schijnsel, waardoor het ineens niet meer zo logisah en vanzelfsprekend is geworden, dat iedereen een eigen parochiekerk heeft. Toen deze kerk gewijd werd, zo zei de bisschop vorm de zij het natuurlijke middelpunt van de samenleving en iedereen zou het vreemd gevonden hebben, wanneer zij er niet geweest was. Thans zijn alleen in het bisdom Rotterdam 20 plaatsen, die dit zo na tuurlijke middelpunt missen en on telbare andere plaatsen moeten ge noegen nemen met een gebrekkige noodvoorziening. Nu pas leert men inzien, wat een eigen parochiekerk -betekent en daar om kon de bisschop zich zo levendig de vreugde van Roelofarendsveen voorstellen. Vervolgens g-ing mgr. Jansen dieper in op de betekenis van de kerk voor de kabholiek; de kerk is bij uitstek de plaats, waar het woord van Isaias bewaarheid wordt, die Christus voor spelde als de Emmanuel, de „God met ons." Als mens kan men slechts be langstellen in elkaar, maar de kracht ontbreekt om voor ieder apart diege ne te zijn, die iedere persoon nodig heeft. Dit alleen heeft Christus ver wezenlijkt door „God met ons" te worden en deze toestand op mysterie volle wijze voor te zetten in het H. Sacrament dies Altaars. Oorsprong der genaden. En juist de kerk, de parochiekerk, heeft Christus verkozen als de plaats, die zich het beste leent voor het veel vuldig uitdelen van zijn genaden. In de parochiekerk, waar de onuit puttelijke genadebron der sacramen ten haar voornaamste oorsprong vindt, voelt men, dat Christus een helper is, een bondgenoot en geen rechter, die slechts vonnist. En dit vertrouwde en onmisbare middelpunt zou verloren gaan en dreigt voor velen verloren te gaan als de-liefde van de parochianen voor hun kerk en voor hun gemeenschap niet brandend blijft. Met een beroep op een hartelijk ge bed voor de parochie en voor de pa rochianen, besloot mgr. Jansen zijn predicatie. Onder de bezielende leiding van dte heer M. Niewint zong „Vox Laeta", behalve de bovengenoemde mis van Philips Loots nog „Jesu, dulcis me- moria" van B. Kothe. Nadat imgr Jansen aan het einde van de Mis zijn bisschoppelijke zegen gegeven had, besloot het koor deze indrukwekkende plechtigheid met de gedragen feestcantate van Bach.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7