Zomerfeest van zongekuste bloemen bracht Leiden en duizenden gasten in verrukking ACIFIT Ir D. Boogerd nam afscheid van dienst Gemeentewerken SUCCES, DAT OM HERHALING VRAAGT „Na de oorlog: lawine van problemen" Qhatiie Qhapliti ap aacantie MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Tegen drieën werd het iets minder druk op de markt. Was tot dan toe de roezemoezende menigte voor de met bloemen ver sierde kramen en tenten samenge drongen geweest als een volk bijen voor het vlieggat van de korf, nu be gon ze weg te trekken om bijtijds een plaatsje te veroveren langs de route die het Rijnsburgs Bloemencorso zou nemen. Er heerste een bedrijvige sfeer in de stad. Reclamevliegtuigen draaiden hun rondjes, hoog in de lucht, die voor het eerst sinds weken van een onbezorgd blauw was. Ergens speelde een draai orgel zijn deuntjes, die niet te over stemmen waren door autoclaxons en rinkelende fietsbellen. Het zonnetje, dat een lach bracht op alle gezichten, gaf iets aan het stadsbeeld, dat her inneringen wekte als aan een voor oorlogse koninginnedag. Op het Stationsplein. Ook op het Stationsplein, waar dui zenden zich rij en-dik langs het trot toir hadden opgesteld om getuigen te zijn van de intocht van de praalwa gens en versierde personenauto's, ga ven accordeonklanken, jengelende kinderen, rammelende collectebusjes en de steeds weerkerende roep van een welgemutste wafelkoopman aan de zaterdagmiddag een feestelijk ka rakter. Alle halzen rekten zich, toen, even voor half vier uit de richting van de Steenstraat, de muziekkorpsen kwa men opmarcheren, die het corso van af het viaduct, op zijn triomftocht door de Sleutelstad zouden begelei den. En toen de geluidswagen aan kondigde, dat de stoet binnen enkele ogenblikken zou arriveren, drong de menigte op verschillende plaatsen zo ver naar voren, dat de politie moest ingrijpen om de rijweg vrij te houden. Om precies twee minuten over half vier een compliment aan de orga nisatoren! kwam de eerste wagen in het zicht. En terwijl luxe auto's en praalwagens voorbij rolden in een twee-kilometerlange stoet en een gemompel van bewondering aanzwol en weer wegebde, bracht op de ach tergrond een draaiorgel alle enthou siasme tot uitdrukking met een „O, wat ben je mooi" Veel buitenlandse belang stelling. Een schat van anjers en dahlia's, gladiolen en eremurus gerangschikt in onvergelijkelijke kleurencombina ties trok aan de ogen van de wach tenden voorbij, en bloemen, groen, fruitmanden en lieftallige jongeda mes, die op de wagens werden mee gevoerd, ontlokten uitroepen van be wondering aan de toeschouwers, waaronder zich vele buitenlandse va- cantiegangers bevonden. Op de Breestraat. Ook op de Breestraat, die aanvan kelijk niet zo druk leek te worden, stonden de toeschouwers, tegen de tijd, dat het Corso langs zou komen, met vijf en meer rijen dik op het trottoir. Voor de trappen van het stadhuis werd het corso-defilé afgenomen door de burgemeesters van de gemeenten Leiden, Rijnsburg en Oegstgeest, ge meenteraadsleden van de drie ge meenten, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, ir. D. Boogerd, directeur van gemeentewerken te Leiden, de commissaris van politie, de hoofden van brandweer en markt- en haven dienst, het bestuur van de Leidse vereniging van vreemdelingenverkeer het hoofd van de groep Verkeer van de Leidse politie en vele genodigden uit tuinbouw- en veilingkringen in Nederland. Vele genodigden waren vergezeld van hun dames. Er was iemand van de Amerikaan se ambassade, die de optocht op de film vastlegde. Van achter vensters, staande in kozijnen'en vanaf balkons keken de mensen neer op 't naderend schouwspel. Op de aanzwellende tonen van de muziek kregen ook hier kinderen raadgevingen van hun moeders en drongen geroutineerde corsobezoe kers over de tenen van hun mede toeschouwers naar voren. Knikkebeen bejubeld. Kinderen, die op de laatste wagen, in de stoet meereed als reclame voor de actie „Een ton uit de ton" de clown uit Joop Koevoets' kindercircus ont dekten, hieven een jubelend spreek koor aan: „Knikkebeen, Knikkebeen" Babycommocles C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Voor de trekking van de prijzen was de belangstelling groot. Wethouder v. d. Kwaak trok de loten. (Foto: v. d. Horst). Er waren ook nog 'n paar heksen in het corso, die vooral 's avonds er nog al luguber uitzagen. (Foto: v. d. Horst), waarmee ze bewezen, hoe het circus bij de jeugd is ingeslagen. En toen, na afloop van het corso, brak de grote mensenstroom los. Dui- i Advertentie zenden en duizenden begaven zich op weg naar huis, voldaan over de aan schouwde bloemenpracht en vol van het wonderlijke feit, dat het weer zich zo goed gehouden had. De ontwerper van dit corso, de heer G. J. Kiersch. mocht het genoegen smaken om eenzelfde mensenzee des avonds weer op de been te zien, nu om het corso te zien bij verlichting. Na zessen, toen de marktkramen werden leeggehaald en de tenten werden afgebroken, vond op 't Stad huisplein dètrekking plaats van de markt-loterij, waarbij honderden zich rond de luidsprekers hadden opge steld De ACCU SERVICE in het Bloemencorso was van Ook voor auto- en motor-accu's nummer één. Vraagt uw garagehouder Levering via erkende handel. Leidse Accu Centrale „ACIFIT" Hoge Rijndijk 165, Zoeter- woude, Telef. (K 1710)-24850. De bekende filmproducer Charlie Chaplin is op het vliegveld bij Nice geland om aan de Rivièra drie weken vakantie door te gaan brengen. De eerste autogrammenjager die zijn pad kruiste was de chef-kok van het vliegveld-restaurant. (Advertentie) MORGEN SCHIJNT DE ZON De zon schijnt en de zon zal blijven schijnen, minstens nog 24 hele uren, want morgen om half drie begint de grote schatgraverij op het Noord- wijkse strand en dan krijgt geheel Leiden en de verre omgeving de grote kans van het jaar om met een bruin gebrand velletje de winter in te stap pen. En niet alleen deze kans krijgt U, als U morgen op het grote Vincen- tianenfestijn aanwezig bent, maar tevens kunt U al gravende honderd gulden uit het zand opdiepen of van de andere honderd prijzen, die vannacht in alle stilte het Noord- wijkse strand tussen Palace en Huis Ter Duin zullen verrijken. Het personeel van de dienst ge meentewerken te Leiden, in een bre de kring rond de officiële tafel geze ten, is vanmorgen getuigé geweest van het afscheid van ir. D. Boogerd als directeur van de dienst gemeen tewerken te Leiden, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. De plechtigheid vond plaats in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Veel woorden van waardering werden ge hoord, woorden, die benadrukten hoe moeilijk de functie van de directeur in de afgelopen jaren is geweest. lAüvertentie). DE LEIDSE POLITIE ZETTE HAAR BESTE BEENTJE VOOR Het Rijnsburgs Bloemencorso, dat op een uit politioneel oogpunt bezien zeer ongunstig tijdstip werd gehouden, noodzaakte de gemeentepolitie te Leiden tot het nemen van zeer uitgebreide maatregelen, teneinde met name het doorgaande verkeer zoveel mogelijk normaal doorgang te doen vinden. Bij verkeersomleggingen in de buitenwijken waren 14 man van de afdeling verkeer betrokken, die werden aangevuld met 10 be roepsagenten in algemene dienst. Voor wegafzetting langs de corso route waren ongeveer zestig agenten voor algemene dienst op de been, die werden bijgestaan door ongeveer 40 man reserve- personeel. Er reden twee moto ren met zijspan voor het corso uit, dat bijeen werd gehouden door drie radiowagens, die de snelheid regelden en de wagens bijeen hielden. De politie, die haar maatrege len zelf ziet als een experiment, mag op een zeer gunstig resul taat terug zien. Bij de foto: de heer A. Valkenburgh, secretaris van de personeelsvereni ging overhandigt een geschenk aan de scheidende directeur. Zowel de waarnemend directeur ir. Th. K. J. Koch, als de' wethouder van openbare werken A. J. Jongeleen herinnerden terecht aan de lawine van problemen die zich over de dienst uitstortte. De voorschriften en de wijzigingen op voorschriften, die de dienst bereikten waren overstelpend, aldus ir. Koch. Wethouder Jongeleen voegde hieraan toe, dat het juist de vraagstukjes van alledag waren, die de meeste mo ii- liikheden opleverden. In do afgelo pen jaren, aldus wethouder Jonge leen, heeft deze dienst aan zeer felle kritiek bloot gestaan, soms ook on redelijke kritiek. Er is echter in de afgelopen jbren veel en groot werk tot stand gekomen. Aan de hand van de vele opmerkingen in de gemeen teraad (vooral bij de behandeling van de begroting) zou men wel eens de vraag kunnen stellen: gebeurt er wel iets? De feiten geven echter een duidelijk antwoord. Wethouder Jongeleen memoreerde hierna de levensbeschrijving over ir. Boogerd in de pers en de uitgebreide toch nog onvolledige opsom ming van de activiteiten door ir. Koch. Medeleven met personeel. De plechtigheid begon met een woord van welkom tot ir. Boogerd en echtgenote en de overige aanwezigen door de ceremonie-meester, de heer H. J. Barentsen, hoofdopzichter der afdeling waterwerken. Onder de aan wezigen waren ook vele gepension- neerden en oud-personeelsleden. Hy gaf het woord aan de waarne-i Verkiezingen Hoogheemraadschap Bij de tussentijdse verkiezing in het 2e kiesdistrict van het hoogheem raadschap van Rijnland is tot hoofd ingeland-plaatsvervanger gekozen: de heer J. J. M. Visser, Halfweg. De uitslag van de overige verkie zingen luidt: in het 6e kiesdistrict (hoofdplaats Lisse) tot hoofdinge land de heer G. A. Verdegaal te Noordwijkerhout; tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer C. G. M. Meskers, te Hillegom; in het 7e kies district (hoofdplaats- Haarlemmer meer, afdeling Nieuw Vennep) tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer N. van Reeuwijk J.zn., Abbenes N.H.; in het 14e kiesdistrict (hoofd plaats Warmond) tot hoofdingeland de heer P. F. Vergeer, te Warmond; tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer S. Verdegaal C.zn., te Sas- senheim; in het 15e kiesdistrict (hoofdplaats Wassenaar) tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer mr. A. J. O. Baron van Wassenaer van Catwijck, te Wassenaar. mend directeur, de heer ir. Th. K. J. Koch, die sprak namens het perso neel van de dienst. Ir. Koch sprak over het medeleven en de hulp, die de personeelsleden van directeur en. echtgenote hebben ondervonden bij huiselijke moeilijkheden. Hij noemde de scheidende directeur het hoofd van de grote familie, die de dienst gemeentewerken is en tekende ver volgens het karakter van ir. Boogerd, dat gekenmerkt werd door beschei denheid en eenvoud. Ir. Boogerd be schouwde zijn ambtenaren als mede werkers, die een grote mate van zelf standigheid kregen. Ir. Koch gaf ook een overzicht van de vele werken, die in de loopbaan van ir. Boogerd in de gemeente Lei den tot stand zijn gekomen. Daarbij noemde hij onder meer de nieuwe waterzuiveringsinrichting, die enige decennia lang de enige in het hoog heemraadschap was. Ook de verbetering van de arbeids voorwaarden van de personeelsleden had zijn bijzondere aandacht. Zo werd onder het directoraat van ir. Boogerd het premiestelsel voor straat makers en helpers verbeterd. Ook in de verzorging van de werklieden kwam door stichting van cantine en wachtlokalen grote verbetering. Hij herinnerde voorts aan de stichting van een eigen stedebouwkundige af deling en een afdeling maquette bouw. 16 Bruggen werden gebouwd of verbeterd, de spoorwegwerken werden voltooid. Uit de lange reeks van opsommin gen vermelden we nog de hulpverle ning aan Nieuwe Tonge, die de on derhoudsdienst voor zijn rekening nam. Wethouder A. J. Jongeleen sprak niet namens het college van b. en w. de burgemeester zal tijdens de in tieme huldiging hedenmiddag nog spreken maar als de wethouder, die sinds 1945 met de directeur van de gemeentewerken heeft samenge werkt. Hij tekende de directeur als een .kundig ingenieur met een bescheiden karakter. „U sprak nooit van mijn plan en een eigen werk omdat u er van overtuigd was, dat al het werk in samenwerking met uw assistenten werd gedaan". Hij schonk tenslotte ir. Boogerd de overtuiging van de blijvende dankbaarheid van de ge meente en personeel, dat in de di recteur een humaan chef bezat. Erelid. De heer A. Valkenburgh, secreta ris van de personeelsvereniging dank te de heer Boogerd voor zijn mede werking met en belangstelling voor de personeelsvereniging. Hij deelde mee, dat de vereniging besloten had hem tot erelid te benoemen en voeg de bij het grote cadeau van het ge zamenlijk personeel, een Rolleicord- fototoestel met toebehoren, het ge schenk van de vereniging: een boek over Rembrandt door dr. Knuttel. De heer D. van Ginkel, bode van de directeur, sprak in een persoon lijk woord van afscheid van het op- geruimte en vriendelijke karakter van de directeur. Tenslotte spraken nog de heer J. Neissingh, oud-stads architect, namens de gepensionneer- den en de heer C. Streefland, gepen- sionneerd tuinman. Na de koffie wees ir. Boogerd in zijn dankwoord op de onmisbare me dewerking, die hij van zijn personeel had ondervonden. Hij dankte de sprekers voor de woorden van waar~ dering en de employé's voor de ge schenken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6