DUINSTREEK Hoe is de positie van de pachter in de ruilverkaveling? WIE WEET MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 door IR. L. H. BOUWMAN In ruilverkavelingsgebieden waar pachtgronden zijn gelegen, hetgeen in de meeste blokken het geval is, kon onder de Ruilverkavelingswet 1981 (oude wet) versnippering van het grondgebruik optreden, doordat land van een en dezelfde eigenaar verpacht was aan verschillende per sonen. Deze wet bood derhalve geen uitkomst om voor alle pachters be vredigende oplossing te vinden, aan- gesien deze was gebaseerd op een sanering (gezondmaking) van de eigendom. Door een In deze wet op genomen bepaling werd wel de moge lijkheid geschapen om op vrijwillige basis een regeling ten aanzien van de paoht te treffen. Een dergelijke rege ling kon door tegenwerking van en kele onwillige eigenaren volkomen mislukken. De Ruilverkavelingswet 1954 (nieuwe wet) wijdt aan het recht van pacht een afzonderlijke paragraaf, omvattende een tiental artikelen. Vanwege het grote belang van deze materie immers nam de behoefte aan waarborgen bij de regeling van het f achtrecht meer en meer toe. De voornaamste bepaling is, dat Iedere pachter van tot het blok be horende onroerende goederen in be ginsel recht heeft op het in pacht verkrijgen van een waarde in kavels naar dezelfde maatstaven die voor de toedeling in eigendom gelden. Deze maatstaven zijn dat de totale waarde van alle in het blok opgeno men onroerende goederen wordt ver. minderd met: 1. de waarde der onroerende goederen benodigd voor de aan leg van de openbare wegen en waterlopen, welke in het belang van de ruilverkaveling noodza kelijk zijn; 2. de waarde der onroerende goederen die eventueel benodigd zijn voor de toewijzing aan open bare lichamen (maximaal 5% van de totale agrarische waarde van het blok). In de praktijk zal het om een be hoorlijke verkaveling tot stand te brengen veelal niet mogelijk zijn, dat voor de pachter een kavel wordt ont worpen met precies dezelfde waarde als waarop hij op basis van het voor gaande recht heeft. Wel is wettelijk bepaald, dat het verschil in waarde tussen de toe te wijzen kavel en de vordering tegen de wil van" de be langhebbende niet meer dan 5% mag bedragen. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat de pachter (evenmin als een eige naar) terzake van de aftrek van we gen en waterlopen en terzake van de onderbedeling geen recht zal kunnen doen gelden op schadevergoeding. Drie gevallen. Er kunnen zich drie gevallen voor doen, waarin aan de pachter vergoe ding in geld wordt uitbetaald voor i de afstand van zijn pachtrechten. 1. De mogelijkheid bestaat dat de bij de pachter in gebruik zijnde gronden in een goedgekeurd bestem mingsplan liggen en op grond van de bepalingen der wet aan een openbaar lichaam kunnen worden toegewezen. Voor het geval dat de verpachter de wens heeft geuit volledig te willen worden uitgekocht, zal aan de pach ter om zijn bedrijf te kunnen voort zetten wederom pachtland in gebruik moeten worden gegeven ten koste van de overige gronden in het blok. Het is ook denkbaar dat de pachter geen pachtland terug wenst; in dat geval ontvangt hij bedrijfsschade-vergoe ding, welk bedrag een gedeelte vormt van de door het openbaar lichaam voor de toewijzing der gronden ver schuldigde som, waaromtrent met de plaatselijke commissie overleg is ge pleegd. Dit bedrag behoeft de goed keuring van de Centrale Cultuur technische Commissie. 2. De plaatselijke commissie is na goedkeuring van de Centrale Com missie bevoegd te bepalen, dat de pachter tegen een bepaalde vergoe ding kan worden uitgekocht. Dit zal kunnen geschieden wanneer de waar de van de onroerende goederen, waar op de pachter recht heeft, zo gering in dat een niet behoorlijk te exploi teren kavel gevormd zou moeten worden (miniatuur kavel) en hij geen redelijk belang heeft bij het verkrijgen van een zodanige kavel. Set betreft hier dus zeer kleine pachtpercelen. 3. Indien een eigenaar zulks ver zoekt is de plaatselijke commissie na goedkeuring van de Centrale Com missie bevoegd te bepalen dat hij bui ten de sub. 1 en sub. 2 genoemde ge vallen de algehele vergoeding in geld zal krijgen in plaats van grond. Voor het geval dat het verpachte grond betreft kunnen we twee mogelijkhe den onderscheiden, te weten: a. de pachter is niet bereid afstand te doen van zijn pachtrechten en zal derhalve weer pachtland terugont vangen; b. de pachter is wel genegen af stand te doen van zijn pachtrechten. Onder deze omstandigheden zal de aan hem voor de pacht-afkoop uit te keren vergoeding volledig ten laste van het Rijk komen. In de praktijk wordt bij uitkoop meestal de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden ingeschakeld. De uit te kopen eigenaar en bij ver pachte grond de pachter, wiens pacht wordt afgekocht zoals in 3 b. is ge steld, geven veelal de voorkeur aan een regeling, waarbij zo spoedig mo gelijk de financiële zijde van de ver koop en afkoop wordt afgewikkeld. De bekrachtiging van deze transactie vindt dan plaats bij het plan van toe deling. 'n Tegenstelling. In tegenstelling met de oude wet, waarbij het regelen van de pacht slechts op vrijwillige basis mogelijk was, wordt in de nieuwe wet de mo gelijkheid geschapen, dat door de plaatselijke commissie wanneer het belang van de ruilverkaveling zulks vordert een bestaande pachtverhou- ding (waaronder wordt verstaan de binding van de pachter aan de ver pachter) wordt opgeheven en een nieuwe wordt gevestigd, in dier voege dat aan een verpachter een nieuwe pachter wordt toegewezen. Deze zo genaamde dwangpacht behoeft in ieder geval de goedkeuring van de Centrale Commissie. Deze Commis sie zal zich bij het verlenen van de bedoelde goedkeuring uiteraard be perken tot de gevallen waarbij zonder dwangpacht geen sluitende 'n doel matige pachtverkaveling is te verwe. zenlijken. Zoveel mogelijk blijven echter bestaande pachtverhoudingen gehandhaafd. Van zeer groot belang is de in de wet opgenomen bepaling, dat bij vestiging van een nieuwe pachtver- houding de plaatselijke commissie bepaalt tot welk tijdstip de hieruit voortvloeiende pachtovereenkomst zal gelden en of deze overeenkomst voor verlenging vatbaar zal zijn. Uitdrukkelijk is in bedoeld artikel gesteld, dat pachter en verpachter bij wijziging van hun pachtverhou- ding, wat de duur en verlengbaarheid der overeenkomst betreft, zoveel mo gelijk dezelfde aanspraken behouden als zij aan de opgeheven pachtver- houding konden ontlenen. Goedgekeurde overeenkomsten Tiet spreekt vanzelf dat pachters hun aan de wet te ontlenen rechten uitsluitend kunnen doen gelden in dien deze pachters bekend zijn. Hier toe zullen alle door de Grondkamers goedgekeurde of goed te keuren pachtovereenkomsten ter registratie bij de plaatselijke commissie moeten worden ingezonden. De pachters die geregistreerd zijn, hebben recht op het behoud van hun pachtrechten of op het verkrijgen van nieuwe op ba sis van het voorgaande. De inzending ter registratie zal moeten plaats vinden binnen 30 da gen na een door de plaatselijke com missie te bepalen datum of indien de pachtovereenkomst na dit tijdstip is aangegaan binnen 30 dagen na het aangaan van de overeenkomst, doch uiterlijk tot een door de commissie vast te stellen tijdstip. Van deze tijd stippen geschiedt openbare kennis geving in minstens twee nieuwsbla den en in de-gemeenten op de aldaar gebruikelijke wijze. Van de registra tie verstrekt de plaatselijke commis sie aan de pachters een bewijs. Van de registratie van een pacht overeenkomst w'ordt door de plaat selijke commissie tevens aan de we derpartij bij aangetekend schrijven bericht gegeven. Deze kan tegen de registratie bezwaren indienen. Voor zover inderdaad bezwaren naar vo ren zijn gebracht, wordt door voor noemde commissie bij aangetekend schrijven aan beide partijen bericht gezonden, dal binnen 30 dagen na dagtekening van deze brief bij haar dient te worden ingezonden. 1. hetzij een door beide partijen ondergetekende akte, waaruit blijkt dat de ingediende bezwaren inmiddels zijn opgeheven; 2. hetzij een door de griffier van het Kantongerecht of secretaris van de Grondkamer gewaarmerkte copie van het verzoekschrift, dat door de meest gerede partij gericht is aan de pachtkamer van het Kantongerecht respectievelijk aan de Grondkamer en waarbij een beslissing van de des betreffende instantie wordt verzocht. Indien bovenstaande bepalingen niet worden nageleefd, dan is de plaatselijke commissie bevoegd met het bestaan der pachtovereenkomst geen rekening te houden. In 't door de plaatselijke commissie te ontwerpen plan van toedeling worden de gehandhaafde, opgeheven en nieuwe pachtverhoudingen opge nomen, onder vermelding van de na men en woonplaatsen van de partijen in de pachtverhoudingen van de per celen waarop deze betrekking heb ben, alsmede van de bepalingen in- i zake de duur en verlengbaarheid der overeenkomsten. Belanghebbende partijen kunnen hiertegen bezwaren maken. Nadat het plan van toedeling is komen vast te staan na behande ling van eventueel ingediende be zwaren via de plaatselijke commissie, de rechter-commissaris en desnoods de rechtbank als hoogste instantie, doet de commissie mededeling aan de Grondkamer, welke pachtverhoudin gen zijn gehandhaafd, welke opge heven en welke nieuw zijn gevestigd. Staan de nieuwe pachtverhoudin gen derhalve vast dan ontwerpt de Grondkamer nieuwe pachtovereen komsten. Hierbij oefent zij, wat betreft de pachtprijs haar taak uit op grond van de huidige pachtwetgeving (pachtbesluit). De grondkamer treedt echter niet in de beoordeling van de duur en verlengbaarheid dezer nieu we overeenkomsten. De rechtbank besliste reeds hierover door de vast stelling van de pachtverhoudingen, een onderdeel vormend van het plan van toedeling. De grondkamer zendt de ontwer pen pachtovereenkomsten aan hen, die daarbij partij zullen zijn en stelt hen in de gelegenheid de onderte kende pachtovereenkomsten aan haar terug te sturen binnen 30 dagen na de toezending. Indien zulks niet is geschied, wordt op basis van de ont- werp-overeenkomst een akte in 3- voud opgemaakt, waarvan na onder tekening door de Grondkamer één exemplaar aan ieder der partijen wordt gezonden. Op de handelingen van de Grondkamer is beroep moge lijk bij de Centrale Grondkamer. Bij een gehandhaafde pachtverhou. ding is het niet uitgesloten, dat door verandering van het pachtobject als gevolg van de ruilverkaveling de be staande pachtovereenkomst gewijzigd of door een nieuwe ihoet worden vervangen. Daartoe dient door de be trokken partijen birmen 30 dagen na dat het plan van toedeling is komen vast te staan een desbetreffende over eenkomst ter goedkeuring bij de Grondkamer te worden ingezonden. Zoals bekend, wordt meer dan de helft van de oppeirvlakte van onze cultuurgrond verpacht. Het pacht wezen neemt in ons land dan ook een belangrijke plaats in Het is om deze reden verheugend, dat de wetgever de rechten van de pachter van gron den in een ruilverkaveling heeft vei lig gesteld, zoals uit voorgaande be schouwing duidelijk moge blijken. Hierdoor kan derhalve wel gesteld worden, dat de pachter met zijn rech ten naast de eigenaar is komen te staan. HAARLEMMERMEER Géboren: Alida Maria dr van J. Kamerman en J. Tolenaars. Alfred zn van P. Heikens en W. J. Mescher. El len Joyce dr van J. Sluis en C. J. P. Combee. Stannie dr van L. A. de Ko ker en S. de Groot. Pieter zn van W. D. van der Vlugt en E. Kars. Marga- retha dr van A. Koper en J. L. M. Bijster. Margaretha Johanna dr van M. Struik en C. van der Luit. Pieter Gerrit zn van G. Joren en M. P. van Vaneveld. Alex zn van G. van der Ham en M. G. Mooij. Wilhelmina Ca- tharina dr van C. Dol en-F. A. Ses- sink. Dirkje dr van C. Langhout en H. C. van Bekkum; Jacobus Joseph zn van A. Persoon en C. M. Joosten. Antje Maria Jacoba dr van J. de Wit en A. Smit. Maria Hendrika dr van P. Klaassen en G. E. Nijssen. Geer- truida Hester Elizabeth dr van H. J. Scheurwater en N. van Andel. HILLkGOM Installatie van pastoor v. Houten Zondagmorgen had de plechtige in stallatie plaats van de nieuwe pas toor van de St. Martinusparochie te Hillegom door deken Brinkman van Noordwijk, die zich samen met de pastoor, voorafgegaan door misdie naars en bruidjes, door het midden pad van de fraai versierde kerk naar het altaar begaf. Daar werd door deken Brinkman de benoemingsbrief voorgelezen en vervolgens de indruk wekkende overdracht verricht. De deken sprak daarna naar aan leiding van de installatie van pastoor van Houten allereerst een woord over de vertrokken herder, pastoor Kos ter. Aan hem heeft de St. Martinus parochie veel te danken. Bij zijn vertrek had hij zich aan alle redelijk eerbetoon onttrokken en de deken wees er op, dat er nog wel een mogelijkheid bleef om hem dank te brengen bij het herdenken van zijn gouden priesterfeest op 15 augustus 1957. De nieuwbenoemde pastoor was verheugd met zijn be noeming tot pastoor van de St. Mar tinusparochie en het was volgens spr. ook wel een felicitatie waard. Na ge durende ruim 14 jaren de last van het bestuur van een grote stads- parochie te hebben gedragen was het een verademing om pastoor te wor den van deze parochie. De nieuwe pastoor ié geenszins van plan hier te komen rusten. In onder linge samenwerking tussen priesters en parochianen bestaat de mogelijk heid veel goeds te behouden en tot stand te brengen. Daarna droeg pastoor van Houten, met assistentie van de beide kape laans der parochie, een plechtige H. Mis op. Van de gelegenheid om met de herder kennis te maken werd door bijna de gdhele parochie gebruik ge maakt. HAAGSE SCHOUW AUTO EN MOTOR IN BOTSING. Hedenmiddag om twaalf uur had er bij de Haagss Schouw een botsing plaats tussen een auto, die van de Rijndijk kwam en een motorrijder uit de richting Den Haag. De vrouw, die op het duo van de motor zat, maakte een lelijke val en werd ernstig aan het hoofd gewond. De bestuurder zelf liep lichtere verwondingen op. Beiden zyn naar het Academisch Ziekenhuis gebraoht. De gewonden waren afkom stig uit Rotterdam. HILLEGOM Geboren: Willhelmina Anna d. v. P. Schrama en W. J. Zoetendaal. Jo- han Johannes Maria z. van A. van Trigt en H. M. Jonkheer. Bernard^ Petrus Maria z. van G. Meskers en C. W. van Saase. Richard Paul z. van J. van der Pluijm en H. M. Kruijffi Ondertrouwd: H. P. G. Brouwer én M. P. van de Loo. A. A. Salier en F. J-*Schniewewind. Overleden: J. van Leeuwen m. 82 j. KATWIJK AAH DEH RIJN Oranjefeest Als nieuw nummer zal aan de Oranjefeesten, die gedu rende zes dagen gehouden zullen worden het nummer „Hardloopwed strijd" toegevoegd worden. Deze wed strijd zal heten „de Ronde van Kat wijk". Voor degenen die hieraan zul len meedoen en alvast willen begin nen met trainen zij medegedeeld dat het parcours een lengte van 2 km zal hebben. KATWIJK AAN ZEE Ontspanning Op verlerlei ge was er de afgelopen week vermaak en ontspanning, voornamelijk georga niseerd door VVV. Dat men het met het weer nogal getroffen heeft zal niemand durven beweren. Het was bijna de gehele week geen weer om op het strand te vertoeven maar 1.1. zaterdag had alles een zeer gunstig verloop. We noemen op de eerste plaats dan de VVV-wandeltocht, waarvan de start des middags om half drie bij de Oranjeschool plaats had. Het was tegen de avond dat de finish bereikt werd, maar al spoedig hierop volgde de muzikale show-, vaandel- en taptoe-avond, welke plaats had op het St. Andreasplein en waarvoor buitengewoon veel belang stelling was. Tegen elf uur werd op de Boulevard een vuurwerk afgesto ken wat ook een succes was. Al met al een slot van deze week dat buiten gewoon geslaagd mag heten. LISSE Geb.: Hendrika Catharina, d. v. K. C. Honders en D. van der Marei; Petrus Lodevicus, z. v. P. J. Ruigrok en A. M. Warmerdam; Boudewina Janna, d. v. G. Grisnich en J. Ver hoeven: Margaretha Cornelia, d. v. C. M. J. Dol en D. van der Plas. Geh.: F. Th. Reeuwijk en H. J. v. Rooijen. Overl.: Cornelia Wilhelmina van der Poel, echtgen. van J. Langeveld, 67 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: paar lederen motor handschoenen, rode damesportemon- naie, jongenswindjack, ijzeren ket ting van 1.60 m. lang, amesrijwiel, sleutelring met drie sleutels, halsket ting, oud herenrijwiel, leefnet, witte oorbel, gouden zegelring, zakdoek. Aan komen lopen: herdershond. Verloren: grijs herenvest, bruine herenportemonnaie met inh., bruine jongensportemonnaie, blauwe auto ped, bril met hoornen montuur in koker, herenportemonnaie met inh., herenportemonnaie (portefeuille-mo del), twee kleine sleuteltjes, hals ketting. Vermist: roodbruine poes. 0EGSTGEEST DRIEVOUDIG JUBILEUM VAN PASTOOR LOOIJAARD. Gisteren is er, bij afwezigheid van Pastoor Looijaard, vanaf de preek stoel mededeling gedaan van de ju bilea, die Keikwerve dit jaar zal vieren. De pastoor is n.l. op 14 aug. 25 jaar in het pastoraat, op 15 aug. viert hij zijn 45-jarig priesterschap en op 23 november hoopt hij zijn 70e verjaardag te vieren. Er is gisteren aan de parochianen gevraagd om e,en gift te willen ge ven voor een persoonlijk cadeau. Im mers vijf jaar geleden, bij het 40-ja rig priesterjubileum van de pastoor, zijn de binnengekomen giften uitslui tend besteed geworden voor de ver fraaiing van de kerk, n.l. 8 monu mentale lichtkronen. De huidige aktie is bedoeld voor éné keer. Het is gebleken, dat een aantal parochianen deze bedoeling niet goed begrepen heeft. Bovendien zijn verschillenden met vakantie en tenslott# schijnt er ook een aantal te zijn, dat liever persoonlijk iets wil doen. Daarom, maar bijzonder wel om versnippering van aktie te voorko men. wordt er een dringend beroep op allen gedaan, om zo spoedig moge lijk, liefst voor donderdag a.s., hun eventuele bijdrage aan de oudste ka pelaan te doen toekomen. Wij hopen, dat deze aktie ten volle zal slagen. VOORHOUT RAAD VERGADERDE 10 MINUTEN De gemeenteraad van Voorhout kwam precies één week na de voor laatste vergadering weer in spoed eisende zitting bijeen. Het betrof hier alleen het punt, vaststelling van de wijziging no. 8 van de begroting voor het dienstjaar 1956. De oproep voor deze spoedeisende zitting was d.d. 1 augustus 1956 aan de leden gericht en do stukken omtrent deze wijziging lagen vanaf 2 augustus 1.1. voor hen ter inzage ten gemeentehuize. Alleen de heer W. v. d. Ploeg merkte op, dat hij geen aanmerking zou willen maken, nadat hij de be treffende stukken, deze begrotings wijziging betreffende, had ingezien en de noodzaak er volkomen van in zag. Daaromtrent ook meende hij zijn stem aan dit voorstel niet te mogen onthouden. Geen der andere aan wezige leden lieten hun stem hier omtrent verder horen, waarna dit punt zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Bij de hierna aan de orde gebrachte rondvraag vroeg alleen de heer v. d. Ploeg naar de te bouwen 19 wonin gen. De voorzitter zeide, dat hij ook niet voldaan was hierover, maar toch spoedig vergunning verwachtte. Hierna werd deze vergadering, welke niet meer dan 10 minuten duurde gesloten. VOORSCHOTEN De heer C. J. Vélu, slaagde te 's-Gravenhage voor het vakdiploma meubelstofferen. WEET UOOK NIET Vraag: Bestaat de winkeliersver eniging „Wico" nog, en waar kan men de door deze vereniging uitgegeven waardebonnen uitgeven? Antwoord: De vereniging bestaat nog wel en men kan de door haar uitgegeven bonnen inleveren aan het adres Haarlemmerstraat 258. Vraag: .Adres voor opleiding tot apothekers- en tot dokters-assistente in Leiden of omgeving. Vereiste voor-opleiding. Antwoord: Voor opleiding tot apo thekers-assistente wende men zich tot apotheker Kok, Rapenburg 9 te Leiden en voor dokters-assistente tot dr. Mulder, Academisch Zieken huis. Vereiste voor-opleiding is voor apothekers-assistente: tenminste mu lo-a en -b; voor doktersassistente: middelbare school. Vraag: Route van Boskoop naar Tilburg, terug over Bergen op Zoom, hoeveel km.? Antwoord: Boskoop, Gouda, Schoon hoven, Gorindhem, Almkerk, Dussen, Drongelen, Waalwijk, Tilburg; af stand 80 km. Terug Tilburg, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Oud- WARMOND 't Volle leven in. Het is een be kend feit, dat de overgang voor jon gens, die op 14 of 15-jarige leeftijd na de school te heben verlaten, wor den opgenomen in het arbeidspro ces, groot is. Zij worden dan in 'het volle leven geplaatst en komen di rect in aanraking met personen van verschillende levensopvatting. Het is een goede gedachte geweest van de Katholieke Jeugdbeweging om aan deze jongens de helpende hand te bieden. Deze vereniging is er toe overgegaan de z.g. schoolverlaters- acties te organiseren. Deze actie zal plaats vinden op zaterdag 25 en zon dag 26 augustus a.s. in de Bisschop-' pelijke Nijverheidsschool te Voor hout. Hiervoor komen in aanmer king alle jongens die de lagere school, v.g.l.o,-school, mulo-school of een technische school gaan verlaten en niet elders gaan studeren. Men kan zich opgeven bij de heer J. Does, Norremeerstraat alhier. Voor het hoofdonderwijzersdi ploma A en B slaagde onze plaats genoot de heer G. Jansen. Geboren: Cornelis Johannes z. van Ch. C. van Schie en A. C. de Haas, Adriaan Ohristiaan Joseph z. van A. J. Welsink en C. A. v. d. Wil ligen. Gehuwd: E. F. P. van Daalen 28 jaar en G. School 25 j. K. v. d. Struijs 25 j. en J. v. d. Horst 24 j. Z0ETERMEER Geb.: Reinder Jan z. v. J. van Da len en G. A. Woelders; Daniël Corne lls Stephanus z. v. h. J. Lexmond en G. J. Duivensteijn. Ondertr.: Th. M. Windmeijer 36 j. en A. C. Soeterbroek 30 j. GEVONDEN EN VERLEREN. Gevonden: mattenklopper; rol touw twee balken; brauwe vulpen met zil verkleurige dop; een zeug; wit lede ren rechter babyschoentje. Verloren: bruine glacé rechter he renhandschoen; bewijs van Neder landerschap (2 stuks); zwart lederen portemonnaie inhoudende 1.20; groene portemonnaie inhoudende 18.80; bankbiljet van 25.pad- vinderriem; wit kerkboekje; gouden verlovingsring met inscriptie ,,Jo", 21.5.'56; zwarte portemonnaie inhou dende 30.Inlichtingen Groeps- bureau Rijkspolitie Julianalaan 33, telefoon 200, uitsluitend op werkda gen tussen 8 en 20 uur. Met ingang van 1 september a.s. wordt een wisselend parkeerverbod voor de Molenstraat van kracht. Het parkeren van voertuigen op de on even maanden zal moeten geschieden aan de oneven zijde der huisnumme ring; op de even maanden a&n de even zijde der huisnummering Gastel, Standaardbuiten, Zevenber gen, Moerdijk, Rotterdam, Waddinx- veen, Boskoop; afstand 155 km. Vraag: Route per auto van' Noord- wijk naar Vroomshoop, hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Aalsmeer, Uithoorn, Hilversum, Hoe velaken, Apeldoorn, Deventer, Alme lo, Vroomshoop; afstand pl.m. 190 km. Vraag: Route per fiets over rusti ge weg van Leiden naar Den Hel der, hoeveel km.? Antwoord: Leiden. Sassenheim, Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Het Zand, Den Helder; afstand 103 km. Vraag: Route per auto van Zoeter- woude naar Krefeld, hoeveel km Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Bodegraven, Utrecht. Driebergen, Ede, Arnhem, Nijmegen, Kranen burg, Goch, Kevelaer, Geldern, Kre feld; afstand 200 km. Vraag: Betreft defhillisten-oplei- ding. Antwoord: Het is moeilijk uw vraag volledig te beantwoorden, aangezien een en ander per branche geregeld wordt. Wij adviseren u contact op te nemen met de Dioc. Kath. Midden standsbond, J. P. Coenstraat 12, Den Haag. Men beschikt daar over alle gegevens. Vraag C. L. Mijn zoon wil keur meester worden van bloemen. Kunt u mij daaromtrent inlichtingen ver strekken? Antwoord. Voor het beroep keur meester bestaat wel in de groente en fruitsector een opleidingsmoge lijkheid. doch niet voor de bloemis terij. Hierbij komt, dot er in de bloe misterij maar betrekkelijk weinig keurmeesters nodig zijn- De grotere bloemenveilingen tc- Alasmeer, Rijns burg en het Westland hebben vaste keurmeesters in dienst, die na afloop van de veilingen elders in de veiling werkzaam zijn. De kleinere bloemen veilingen hebben slechts voor een paar uur keurmeesters in dienst, die de overige tijd in de bloementeelt werkzaam zijn. Wij betwijfelen of er in dit vak een goede toekomst is te vinden. Waar de jongeman zich ech ter misschien toch in het vak van keurmeester wil bekwamen, dan is hier slechts één oplossing en wel een zo breed mogelijke kennis te verga ren van de teelt van bloemen en planten, welke konnis alleen te kwe ken is door geruime tijd te werken in verschillende bloemen- en plan ten kwekerij en, die een zo groot mo gelijk. assortiment kweken. Voorts raden wij u aan eens contact op te nemen met de Rijkstuinbouwschool te Boskoop en de G. A. van Swieten Middelbare Tuinbouwschool te Fre- deriksoord (dir. ir. Bosma). HET WEER ll\ OIVIS IAND Or wind is pen v.d. voor naamste bepalende fac toren voor ons weer 'gg7\ ftsa De meesTvóorkome ndr windrichting is Z.W. n.l. 20%(alsgemiddvNed) Wij hebban grm.82da-' gen per jaar geen zon 2/3 mei wolken bedekt In Ned.valt gem 72cm regen,sneeuw eft per jaarfoyer fijd en plaafs) fofaal ca 250 uren mist Sneeuwval hebben wij of gem 16 dagen per jaar Per jaar worden er gem. 8 windhozen waamewnm 532ste STAATSLOTERIJ 2ek.« HOUE PUIJZL.V 30.000 7334 ƒ8000 1403 3000 7976 1500 12334 17574 1000 1445 4215 71 1..U 400 3102 3404 3555 3674 3899 4967 8283 11948 12887 14886 16423 16bi 1M i - 2 ƒ300 1029 1540 2138 2301 2380 2498 2537 2996 3034 3366 3635 3886 4256 4307 43J 4825 6560 7691 7751 8155 8292 8996 9335 9550 9843 10143 10251 10358 105*87 11011 11043 11304 11763 11796 11809 12027 12132 12168 12224 12677 13007 13644 14220 14342 14839 14866 14887 15174 15456 15504 15978 16004 16083 16362 16434 16699 16714 17027 17311 17620 17905 18132 18552 19048 19456 19592 19635 19960 20291 21340 21357 21485 21714 21854 PBMZEN VAN ƒ40 1026 034 086 104 108 177 180 190 209 279 280 297 299 333 345 349 365 378 379 398 437 480 495 496 541 596 614 616 632 721 734 735 749 765 768 776 784 790 815 817 859 904 911 928 969 981 2014 039 059 145 158 164 168 176 212 274 294 317 385 387 416 462 467 523 530 589 620 64I «93 774 801 827 844 847 888 910 915 935 945 952 979 3000 8008 019 101 172 186 190 222 262 276 277 322 345 361 390 421 445 458 476 487 528 549 552 590 600 618 624 647 660 684 714 750 779 822 829 851 859 889 893 955 «020 114 117 139 152 162 173 193 212 239 249 266 272 298 351 382 286 398 436 446 463 487 499 516 523 536 634 653 661 684 704 714 717 862 879 908 922 932 941 964 994 5080 109 116 158 164 166 194 203 231 233 243 248 258 291 293 301 320 350 373 391 475 477 526 530 594 661 758 812 825 828 831 833 835 844 860 876 899 918 935 944 6006 012 019 038 077 095 097 166 222 252 349 372 378 384 387 433 518 524 529 534 1004 011 018 030 087 183 186 199 209 299 308 312 332 337 348 351 360 403 406 423 425 502 529 570 572 578 590 605 609 «39 647 667 711 783 849 905 909 926 981 8016 024 027 047.056 076 094 098 105 107 132 156 164 204 205 237 325 350 352 376 378 403 450 455 466 478 506 519 526 539 551 571 583 586 605 611 626 640 648 662 673 756 764 766 776 827 829 857 880 891 •018 029 096 116 130 156 168 172 281 348 416 424 555 556 568 579 624 654 677 792 798 828 832 891 909 10034 109 129 136 137 162 229 267 273 300 319 323 385 407 410 428 435 438 461 484 494 554 573 635 638 659 669 686 690 708 717 734 753 787 799 802 815 817 832 846 867 881 896 904 919 925 937 949 979 984 11001 019 026 039 048 107 122 169 180 192 195 199 208 224 249 257 263 273 286 291 305 <53 357 427 467 471 479 498 501 579 595 597 602 617 623 641 678 686 691 693 725 760 847 873 894 917 956 972 974 12032 033 018 112 121 125 338 146 182 196 266 299 318 331 372 384 388 389 446 455 462 478 493 502 507 531 334 540 564 574 578 585 595 603 655 669 720 748 754 762 814 824 847 912 924 938 953 970 974 980 981 13039 050 062 075 082 138 209 227 257 277 287 297 319 339 341 349 369 405 407 434 467 483 491 552 569 571 605 639 654 «69 670 688 712 716 722 727 744 763 790 803 14039 070 095 099 121 177 234 242 263 316 318 328 330 333 838 350 354 364 375 416 418 480 481 499 556 572 578 606 626 663 692 720 750 764 787 795 813 816 834 888 922 980 15024 038 104 109 120 141 192 213 217 227 277 294 368 43S 175 4S1 492 491 511 550 563 599 603 605 608 609 610 637 664 689 703 712 713 720 726 759 760 808 309 864 869 894 909 969 980 16020 038 098 108 131 1«7 196 260 289 297 379 414 416 451 454 456 484 513 535 5.5' 570 614 «31 647 648 692 695 703 720 733 741 756 807 813 SI5 .821 .V2 890 917 920 928 960 975 977 979 17024 115 143 152 178 206 276 310 330 344 369 404 407 413 415 443 539 555 588 619 646 703 717 725 735 737 770 775 784 S51 920 970 999 18012 033 074 097 11« 122 134 170 171 174 220 228 240 281 291 342 388 390 392 442 457 471 432 502 519 548 «57 6«2 «G« «69 682 689 712 721 732 747" 748 756 777 792 816 822 835 836 844 870 K71 876 881 'J05 908 918 946 960 994 19001) 19033 035 058 076 095 097 132 144 149 t«2 185 215 256 267 276 290 360 362 389 394 404 412 424 436 4 18 4«5 496 50O 546 555 563 581 611 612 672 743 752 782 802 836 858 910 30064 071 113 114 137 138 158 175 199 242 256 268 275 299 312 353 361 3«8 414 425 454 477 493 531 510 551 555 603 607 «3K 639 687 690 764 787 800 817 940 986 937 21001 003 082 091 121 173 199 218 257 270 278 283 301 318 334 336 35' 377 380 453 474 48« 492 495 501 50» 510 501 655 665 669 710 764 786 815 877 882 896

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5