INWONERS VAN WARMOND! LMUGA7 &ymw PITTIGE MEISJES op alle afdelingen „EVANA" - Bijweglaan 5 - SASSENHEIM Ir Lem enige candidaat De Ronde van Nederland hedenmorgen begonnen Opkomst der eerste oefening MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 m Op de hoek van de Papengracht en de Langebrug zijn vanmorgen een servicewagen van Hagra uit Amster dam en een stationcar van de melk handelaar Verboom uit de Dacosta- straat met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding was niet hevig en de schade bleef daardoor gering. De chauffeur van de melkauto kreeg echter een ongewoon bad. Hij remde sterk en met een schok kwam zijn wagen tot stilstand". Door die schok kreeg hij echter een litër of vijftien karnemelk over zich heen, alsmede de inhoud van enkele andere flessen Met kluitjes yoghurt in het haar heeft de melkhandelaar verslag uitgebracht aan de politie, die zal uitmaken, wie de schuldige was. K.A.B.-leden Attentie! Hedenavond en op 20 augustus a.s. zal er wegens vakantie geen zitting worden gehouden van het K.A.B.- advieis Bureau. Op de eerste en derde maandag van september en zo vervolgens is er weer zitting voor rechtskundig advies in gebouw Pieterskerkkoorsteeg 23, van 18.45 tot 19.45 uur. Geslaagd voor akte Duits L. O! Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de akte Duits L. O. mej. J. Win- kjelmolen te Leiden. Lading huisvuil in brand geraakt. Zaterdagmiddag om vier uur ont stond er brand in een met huisvuil geladen schuit van de gemeentereini ging, die gemeerd lag in de Binnen vestgracht ter hoogte van de begraaf plaats aan de Groenesteeg. De brandweer, die terstqnd uit rukte kon de brand blussen. De schuit bekwam, ten gevolge van het vuur lichte schade. De oorzaak van de brand ligt naar alle waarschijnlijkheid bij baldadige jeugd. Scooter-berijder kwam te vallen. Zondagmorgen om half .twaalf, kwam op het Levendaal de 23-jarige scooter-berijder P. F. te vallen, door dat hij, hevig remmend moest uit wijken voor enige wielrijders, die gaande in de richting Korevaarstraat, plotseling linksaf de Herengracht op zwenkten. F. bekwam een zware hersenschud ding en schaafwonden aan het gezicht en moest door de E.H.D. naar het zie kenhuis worden vervoerd. De 38- jarige bijrijdster E. P. kreeg een ver wonding aan de rechter enkel en kon door buurtbewoners naar huis wor den gebracht. Bromfietser reed tegen hoekhuis. Een Belgische personen-auto die zaterdagmiddag omstreeks* vier uur, Ir Bós aanvaardde benoeming Leeuwarden Nummer twee op de aanbeveling van b. en w. te Leiden voor de func tie van directeur van gemeentewer ken te Leiden: ir. T. F. Bos heeft dezer dagen de benoeming tot direc teur van gemeentewerken te Leeu warden aanvaard. Dit betekent dat de adjunct-directeUr van gemeente werken te Leiden ir. D. IJ. Lem als enige op de voordracht staat. Ten zij de Leidse raad een afwijkend be sluit neemt, bijv. het agendapunt aan houdt om de voordracht van een tweetal mogelijk te maken t- zal de heer D. IJ. Lem in de gemeenteraad van morgenmiddag worden gekozen tot directeur van de dienst gemeen tewerken te Leiden als opvolger van ir. D. Boogerd. rijdend op de Oude Singel, plotseling linksaf de Lange Scheistraat insloeg, dwong de 23-jarige bromfietser W. B. uit de Celebesstraat, uit te wijken. De jongeman verloor bij deze ma noeuvre de macht over het stuur en reed tegen de gevel van het hoekhuis aan de Scheistraat. Hij werd met een bloedende hoofdwonde en inwendige kneuzingen door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. DE Leidse Reddingsbrigade. De Leidse Reddingsbrigade deelt mede, dat de door haar voorgenomen prestatie-zwemtocht en reddingsde monstraties, die a.s. zaterdag 11 aug. in 'het Kanaal gehouden zouden wor den, in verband met de heersende kinderverlamming tot nader datum geen doorgang zullen vinden. 50-Jarig jubileum bij Sijthoff Heden herdacht de heer P. A. Le- zwijn zijn 50-jarig dienstverband als boekbinder-snijder bij A. W. Sijt hoff's uitgevers-maatschappij N.V., alhier. Vergezeld van dochter en schoon zoon werd de jubilaris hedenmorgen in tegenwoordigheid van de burge meester, chefs en 'n deputatie uit het personeel ten kantore der Vennoot schap door de directie ontvangen en gehuldigd. Na een korft woord van welkom door de directeur wenste de burge meester allereerst de heer Lezwijn geluk met zijn jubileum. Het ver heugde hem de jubilaris namens Hare Majesteit de Koningin de ere-me- daille in brons van de Orde van Oran je Nassau te verlenen. In een van waardering getuigende toespraak werd de heei# Lezwijn ver volgens door de directeur gelukge wenst met de koninklijke onderschei ding en hem dank gebracht voor zijn aan de Venn, verleende trouwe dienst. Hem werd tenslotte een gratificatie alsmede een blijvende herinnering aangeboden; bovendien ontving de jubilaris het vererend getuigschrift der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Daarna vond in een der lokalitei ten van het bedrijf de huldiging plaats temidden van het voltallige personeel. De chef van de binderij wenste de heer Lezwijn geluk met zijn 50-jang jubileum en koninklijke onderschei ding en danlkte hem voor de onover trefbare wijze waarop hij de laatste 40 jaar de snijmachine had bediend. Voorts bracht een collega de geluk wensen namens het gehele personeel aan de jubilaris over, bood hem een cadeau aan, en sprak de hoop uit dat de heer Lezwijn, die nu met pensioen ,gaat, nog vele jajen in gezondheid mag doorbrengen. Tenslotte bedankte de heer Lezwijn allen voor de hem gebrachte hulde en de cadeaux. LEIDEN IN KLEURENDRUK. Bij boekhandel en antiquariaat B. de Kier aan de Nieuwe Rijn, ver scheen een in zeven kleuren gedrukte plattegrond van Leiden. De kaart op schaal 1 6.500 is van handig formaat en geeft een duidelijk over zicht van de stad. Op de achterzijde bevindt zich een alphabetische straat namenregister alsook een bijkaart van de gemeente Oegstgeest. Het geheel is zodanig opgevouwen, dat noch kaart, nodh het .register vuil of beschadigd kunnen worden. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Scheluwbrug in de gemeente Leiden op dinsdag 7 augustus 1956 in verband met het uitvoeren van her stelwerkzaamheden zal zijn afgeslo ten voor alle landverkeer en voor schepen met een hoogte van meer dan 1.60 m. (Advertentie.) Zaterdagmorgen vond in de Paro chiekerk v. d. H. Petrus te Leiden die Uitvaartdienst plaats voor de heer G. J. v. d. Ham die de vorige week op 61-jarige leeftijd onverwachts overleed. De overledene, die kort ge leden werd gepensioneerd bekleedde de functie van adjudant bij de 109 T.D. Munitie Compagnie alhier. De H. Mis van Reqiuem werd opgedra gen door kapelaan J. F. Franse van de St. Petrus Parochie. Om ongeveer 12 uur vond' op het kerkhof aan de Zijlpoort de teraardebestelling plaats. De absoute werd verricht door ka pelaan J. W. de Jong van de St. Pe trus-parochie. Onder de vele aanwe zigen merkten wij o.a. op: de heren A. H. Kraan, batelj. Commandant van 109, T.D., alhier, J. Lambermont uit Leiden, voorzitter van de reünie van het v.m. 6R. V.A J. F. Voorbij uit Leiden, secretaris van het bovenge noemde reünie, G. W. L. de Hertogh uit Leiden, voorzitter Militair Pen sioenfonds, J. Trippenzee uit Leiden, tweede voorzitter van de Bond van Oud-Officieren, Overste J. Schut, Commandant 107 T.D. basis Munitie Battoljon te Gorichem, D. Buitenhuis, 101 T.D. Den Haag, vele vrienden, kennissen en oud collega's van de overledene. Het stoffelijk overschot werd in het familiegraf bijgezet. Vele kransen dekten de kist. NOTARIEEL EXAMEN. Donders te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Karei Pieter zn van H. Brugman en P. van der Zeeuw. Overleden: J. H. Keeris, zn 20 jr; C. de Groot, man 68 jr. Leidse Agenda DINSDAG Vereniging Oud Leiden. Excursie naar Synagoge. Onged. Levendaal. Aanvang 8 uur nam. Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu- straat; aanvang 3 uur n.m. en 8 uur nam. Schatgraverij, strand te Noordwijk; aanvang 2.30 uur nam. WOENSDAG Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu straat; aknvang 10 uur v.m. en 3 uur nam. DONDERDAG Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu- straat; aanvang 3 uur n.m. en 8 uur nam. VRIJDAG Circus Knikkebeen, Tent Du Rieu- straat; aanvang 10 uur v.m. en 3 üur TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te keningen door Rembrandt (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur n.m. (t.m. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 1—5 uur nam. Don- derzagavond 7.3'0—8.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertêntoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). DE APOTHEKEN TE LEIDEN EN OEGSTGEEST. De avond- en nachtdienst wordt "Waargenomen door: Apotheek van 1 Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider apotheek, Laarumenschansweg 4, tel, 23553; apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 310 augustus zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De purperen vlakte", 14 j. Lido: „Ontsnapt uit Ghiku Shan" ,14 jaar. Luxor: „Brigitte, het meisje van •Place Pigalle", 14 jaar. Trianon: „Het Congres danst", alle leeftijden. Rex: „Operatie Kajak", 14 jaar, Duizenden Utrechters waren naar de buitenwijken van de stad gekomen om enners op de doortocht goede reis te wensen. Die reis begon overigens offi cieel pas in De Bilt, waar de karavaan werd losgelaten en het tempo meteen tot boven de 50 km steeg. Het was goed te zien, dat deze ronde in vakantietijd wordt gereden, want bijna overal ston den de vakantiegangers in shorts te ge nieten van de eerste zomerse dag in augustus. Aan de kop van het peloton werd hard getrokken. Er waren zelfs al enige pogingen om een voorsprong te nemen, maar die liepen op niet uit. Het was kennelijk de bedoeling van de stout- moedigen om de eerste premie van 100.mee te pikken, die in Bilthoven wachtte. Gijs Pauw, de rappe Utrechtese sprinter, sleepte het bankbiljetje in de wacht. Kort daarna noteerden wij het eerste slachtoffer met pech: de Duitser Walter Becker, die met een lekke band langs dè weg stond. Ploegleider Oszmel- la was in de buurt en kon snel hulp ver lenen, maar Becker raakte toch zover achter, dat drie van zijn ploegmaats Gunther Debusmann. Paul Maue en Gun- ter Pankoke achter bleven om hun land genoot te steunen. Met zijn vieren had den zij het peloton weer spoedig inge haald. dat was op de brede betonnen weg in het kamp Huis ter Heide, waar de eerste twee militaire premiesprints wer den uitgevochten. Nu was Gijs Pauw uit het peloton gedemarreerd, hij nam een pqar honderd meter voorsprong en be haalde zonder moeite de tweemaal 5 pnt. voor de eerste plaats. Via Amersfoort, waar de belangstelling overweldigend was, en Hoevelaken trok de meute de noordrand van de Veluwe binnen over smalle beschaduwde landweggetjes. Gijs Pauw had zijn solorit inmiddels beëin digd en was teruggevallen op het pelo ton, dat in gesloten gelederen in matig tempo Gelderland veroverde. Het leek wel op een groep middelbare scholieren en fietstocht. Toen de weggetjes nog smaller en slechter werden, kwam de eerste serieuze uitlooppoging. De Ita lianen Piazza en Baropi gaven het sein voor de aanval, maar kregen de Zwitser Heinz Graf en Thijs Roks mee. Goed samenwerkend en gebruik makend van de gelegenheid om in de scherpe boch ten tijd te winnen liep het viertal snel uit en na 40 km op weg naar Voorthui zen hadden zij 1 minuut voorsprong op de Belgen Schroeders en Verplatse, waarbij de Italiaan Zampini zich had gevoegd om het tempo te drukken. Op anderhalve minuut achter de leiders zwoegde het peloton in dichte stofwol ken. Tussen Voorthuizen en Stroe lag bijvoorbeeld zo'n slechte weg, waar ach ter elkaar de Duitser Debusmann en de Nederlanders Wies van Dongen en Thijs Roks lekke banden kregen. Zij kregen steun van Braspennincx, Schoenmakers en Piet Maas en toen even later drie Zwitsers langs de kant stonden, konden zij een sterke strijdmacht vormen om weer bij te komen. Om tien voor één was de situatie in het militaire kamp Stroe (61 km.): op kop Baroni en Piazzi (bei den Italië) en Graf (Zwitserland). Op 1 min 10 sec. de Belgen Schroeders en Verplatse en de Italiaan Zampini. Op 2 min. 10 sec. de Belg Derboven, de Zwit ser Rudolf, de Italiaan Boni. Daarachter kwam in zijn eentje de Belg Fore, ge volgd door de Italiaan Carlesi en 20 me ter daarna op 3 minuten het peloton. Laatste Berichten TEGENVOORSTEL VAN NASSER. In diplomatieke kringen te Cairo meent men te moeten verwachten, dat president Nasser de uitnodiging voor de Londense conferentie over het Suezkanaal zal afwijzen. De mogelijk heid werd geopperd, dat hij suggesties zou doen voor een andere conferentie in Cairo of in Zwitserland, waarop Egypte waarborgen voor vrijheid an scheepvaart in het Suezkanaal zou geven. TWEE PRINSESSEN OP VACANTIE. H.M. de Koningin heeft hedenmid dag, vergezeld van H.K.H. prinses Beatrix, haar jongste twee dochters, de prinsessen Margriet en Marijke op Schiphol uitgeleide gedaan, vanwaar de prinsessen omstreeks half drie met de Convair-340 „Nicolaes Maes" van de K.L.M. met vakantie naar Zwitserland vertrokken. Prinses Margriet zal verblijven in het kindertehuis „Les Elves" te Vil- lar sur Ollon en prinses Marijke in 't chalet „Le Génisé" te Arveyes-Vil- lars. Mej. A. Broers, de verzorgster der prinsessen zal hen tot de plaats van bestemming vergezellen. De terugreis naar Nederland zal begin september aanvaard worden. EFFECTENBEURS NERVEUS. Er zijnpvandaag bij de opening zwa re klappen gevallen op de Amster damse effectenbeurs. De spanning rond het Suez-kanaal neemt toe, ge zien de Engels-Franse troepenbewe gingen en ook de militaire toebereid selen in Egypte. De markt opende vanmiddag enigszins nerveus, doch van een vloed van verkopen was geen sprake. Niettemin werden er bij opening gevoelige verliezen geleden. Zo werd voor Olie bij opening 789 betaald, waarna de koers verder ach teruitliep tot 785 Vrijdagmiddag sloot het hoofdfonds op 821^. Uni lever noteerde circa 20 punten lager, Aku en Philips beide circa 10 punten. Ook de overige sectoren verkeerden in een mineurstemming. Marktberichten ROTTERDAM, 6 aug. Vee. Aan voer 965 stuks vee. 965 vette koeien. Prijken: Vette koeien 3.243.48; 2.80—3.14; 2.60—2.80. Handel: vet te koeien aanvoer even groter handel kalm, prijzen onveranderd, enkele prima's boven notering. verdien goed bij Van der Heem houtbewerkers op de afdelingen Zagerij en Kastensamenstellerij stampers op de afdeling Plaatbewerking. boorder/tappers op de afdeling Draaierij. monteurs en monteuses Mondelinge sollicitaties dagelijks tussen 8.30 en 16.00 uur; bovendien elke dinsdag- en donderdagavond tussen 19.00 en 19.30 uur aan ons bedrijf Maanweg 250-260, Den Haag. Wij zorgen voor Uw werkkleding. Bij ons bedrijf bestaat een reiskosten- vergoedingsregeling. Adverteert in dit blad O.^iciëie. fju&tifadie. Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 7 augus tus 1956 voor eerste oefening en voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijd stip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming, geen gebruik kunnen ma ken van een der hierna genoemde extra treinen moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reis gelegenheid na 06.59 uur. Amsterdam C.S. tot Bergen op Zoom: Extra treinen: Amsterdam C.S. v. 8.55, Haarlem v. 9.10, Leiden v. 9.32, Den Haag H.S. v. 9.44, Rotterdam C.S. 10.05, Rotterdam Zuid v. 10.13, Dordrecht v. 10.33, Lage Zwaluwe v. 10.48, Roosendaal a. 11.07, Bergen op Zoom a. 11.29. Nijmegen tot Bergen op Zoom: Nijmegen v. 9.50, 's Hertogenbosch v. 10.38, Tilburg a. 11.04, Breda a. 11.24, Roosendaal a. 11.48, Bergen op Zoom a. 12.05. Opmerking: de trein van de normale dienstregeling, die te Zwolle om 8.06 uur vertrekt, wordt te Nijmegen de extra trein naar Bergen op Zoom. Leeuwarden tot Roermond: Leeuwarden v. 8.42, Heerenveen v. 9.05, Wolvega v. 9.15, Steenwijk a. 9.25, Meppel a. 9.38, Zwolle a. 10.00. Groningen tot Bergen op Zoom: Groningen v. 8.43, Assen v. 9.03, Beilen v. 9.16, Hoogeveen v. 9.28, Meppel a. 9.44, Zwolle a. 10.06. Opmerking: de treinen uit Leeuwarden en Gronin gen rijden gecombineerd van Zwolle tot 's Hertogen bosch: Zwolle v. 10.15, Amersfoort v. 11.18, Utrecht C.S. v. 11.47, 's Hertogenbosch a. 12.26. 'sHertogen- bopch v. 12.30, Vught a. 12.35, Eindhoven v. 13.01, Weert a. 13.23, Roermond a. 13.42. 's Hertogenbosch v. 12.39, Tilburg a. 13.04, Breda a. 13.25, Roosendaal a. 13.49, Bergen op Zoom a. 14.06. Opmerking: de dienst plichtigen van de richting Zwolle voor Roermond moe ten dus via Utrecht C.S. reizen. De vervoerbewijzen zijn geldig over deze route. Rotterdam C.S. tot Weert: Rotterdam C.S. v. 8.41, Gouda a. 8.58, Woerden a. 9.12, Utrecht C.S. a. 9.26, v. 9.28 geeft aansluiting op de extra trein van Amster dam C.S. naar Boxmeer. Geldermalsen v. 9.58, 's Hertogenbosch v. 10.18, Vught a. 10.22, Eindhoven v. 10.44, Weert a. 11.04. Op merking: de dienstplichtigen van Rotterdam en omge ving voor Vught en verder moeten dus via Utrecht C.S. reizen. De vervoerbewijzen zijn geldig over deze route. Amsterdam C.S. tot Boxmeer: Amsterdam C.S. v. 8.45, Amsterdam M.P. v. 8.51, Amsterdam Amstel v. 8.55, Utrecht C.S. a. 9.18, v. 9.33 geeft aansluiting op de extra trein van Rotterdam C.S. naar Weert. Edc-W. a. 10.00, Arnhem v. 10.20, Nijmegen v. 10.51, Boxmeer a. 11.23. Enschede tot Roermond: Enschede v. 7.48, Hengelo v. 8.00, Zutphen v. 8.45, Arnhem v. 9.26, Eist v. 9.43, Nijmegen v. 9.56, Boxmeer a. 10.27, Blerick v. 11.42, Venlo a. 11.17, Roermond a. 11.44. U weet toch wel, dat het met de bus slechts 10 minuten rijden is naar Sassenheim. Wij vragen voor ons modern, zonnig atelier voor de vervaardiging van JERSEY JAPONNEN, JUMPERS, enz.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3