Autobus'? uit Arnhem sloeg over de kop Eerste plechtige H. Mis van pater M. Veelenturf in Bodegraven Tulpenaanvoer nam flink toe Muziek- en zangconcours te Bodegraven werd een succes N.Z.H.V.M. bereidt opheffing voor tramlijnen Katwijk en Noordwijk MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met 6 Nederlanders Op de autoweg Hamburg-Bremen bij Ottertberg is Zaterdagmiddag een autobusje uit Arnhem, waarin zes Ne derlandse vakantiegangers zaten, in brand geraakt. De vrouw van de be stuurder kwam daarbij om het leven, drie andere inzittenden werden zwaar gewond. Op een plaats waar een werk in uit voering was en waar een maximum snelheid van dertig kilometer was voorgeschreven, 'bleef de 'bestuurder met honderd kilometer per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verscheidene malen over de kop. Daarbij ontplofte die benzine tank, waardoor de wagen geheel uit brandde. (De arbeiders, die aan de weg werk ten, konden met houwelen de deuren openen en vijf van de zes inzittenden uit de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echter dusdanig be- Mossadeq uit de gevangenis De Perzische ex-premier Mossadeq is zaterdag uit de gevangenis ontslagen waarin hij 3 jaar gezeten had, nadat de sjah de aanvankelijk tegen hem geëiste doodstraf veranderd had in gevangenisstraf. Naar bericht wordt, verliet Mos sadeq de gevangenis wenende en ge kleed in pyjama. Enkele familieleden waren by de gevangenis een kazerne om hem af te halen. Mossadeq moest door zijn zoon in de auto geholpen worden. Onder hen, die hem afhaal den, waren ook zijn vrouw, zijn dochter, schoondochter en vijf ge sluierde vrouwen. Mossadeq, die in 1953 terechtstond wegens een poging de sjah van de troon te stoten, zal waarschijnlijk in Perzië blijven, hoewel zijn villa in Teheran is verwoest en zijn land goed buiten Teheran te koop is. Het gezelschap, dat op verzoek van de ex-premier een militair es corte kreeg, begaf zich naar het dorp Ahmadabad, 100 km. van Teheran. De sergeant van de dodenmars Sergeant Matthew McKeon van het Amerikaanse korps mariniers is za terdag veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, degradatie tot sol daat en ontslag uit de dienst op be schuldigingen, die een gevolg waren van de dood van zes rekruten op een strafmars in april jl in een moeras. McKeon zal voorts een boete van 270 dollar moeten betalen. De 31-jarige McKeon was vrijge sproken van de 'beschuldiging van doodslag, maar werd veroordeeld we gens het veroorzaken van de dood door nalatigheid en het gebruik van sterke drank in diensttijd. EOKA liet gijzelaar vrij John Cremer, de 78-jarige gepen sioneerde Engelsnian die woensdag avond werd ontvroerd door de Cy- avoiuï werd ontvroerd door de Cy- in vrijheid gesteld en ligt nu in een ziekenhuis om te hekomen van 'n ze nuwschok die de ontvoering hem be zorgde. Zaterdagavond laat herkreeg hij zijn vrijheid. Zijn ontvoerders lieten hem gebonden achter op een punt dat zij telefonisch bekend maakten aan een inwoner van Kyrenia die dat nieuws doorgaf aan de Engelse autoriteiten. De oude man slaagde er echter in zichzelf te bevrijden van zijn boeien en door woest terrein zijn woning te Kyrenia te bereiken. Daar vond men hem/ Hij had alleen wat builen en schrammen opgelopen maar was niet gewond. De EOKA liet Cremer vrij nadat drie ter dood veroordeelde Cyperse verzetslieden EOKA hadden ver zocht het leven van Cremer in ieder geval te sparen, ook al zou men hen terechtstellen. No. 538. Horizontaal: 1. opschrift ener enveloppe, 5 genoeg gekookt, 6. onbep. voorn.w., 8. zwemvogel, 10. achting, 13. soort van hert, lö. wan delpark, 16. katoen ener lamp of kaars, 17. eind, 18. lichaamsdeel, 20. meisjesnaam, 22. foefje (Indonesië), 24. kruipend dier. Verticaal: 1. water in N.-Brab.; 2. spoedig, 3. eikenschors, 4. scheikun dig teken voor tin, 5. smal droog slootje, 7. schuifibout tot afsluiting van deuren en poorten, 9. inhouds maat, 11. hogepriester te Silo, 12. knaagdier, 13. stok, 14. telwoord, 18. vis, 19. mens, 21. staatsbedrijf (afk.), 23. gewicht (afk.). Oplossing morgenavond. klemd, dat zij niet 'bevrijd kon wor den en in die auto verbrandde. Van de geredden werdien er drie met aware, hoewel niet levensgevaar lijke brandwonden naar het zieken huis overgebracht. De gedode vrouw is de 32-jarige me- vrouw P. Oudega uit Arnhem. Gomulka gerehabiliteerd Radio-Warschau heeft zaterdag avond bekendgeaakt, dat Wladyslaw Gomulka, voormalig secretaris-gene raal van de Poolse communistische partij» gerehabiliteerd is en opnieuw toegelaten tot de partij. De rehabilitatie van Gomulka werd reeds enigie tijd verwacht. Hij was in 1951 wegens „Titoiame" veroordeeld. Vorig jaar werd hij uit de gevangenis ontslagen en sindsdien woonde hij in een voorstad van Warschau. Gomulka was een der stichters van de onlangs ontbonden Kominform. Hij stond vroeger bekend als de „Poolse Stalinr". Ongelukken in de Alpen Negen Alpinisten zijn in het Mont- Blanc-massief in nood geraakt en men vreest, dat verscheidene van hen hun avontuur met de dood zul len moeten bekopen. Een gids uit Chamonix nam zondag twee Alpi nisten uit Oostenrijk waar, die ern stig gewond op het Grand Plateau op een hoogte van 4000 meter lagen, zy moeten een val van verscheidene honderden meters over een gletsjer hebben gemaakt. Nauwelijks waren reddingsploegen vertrokken om de Oostenrijkers hulp te bieden, of men vernam dat zich bij de schuilhut Grand Muiets op 3300 meter hoogte eveneens een door een val ernstig gewonde bergbeklimmer bevond. Kort daarna werd vernomen, dat twee groepjes van elk twee Alpinis ten die de Mont-Blanc wilden be klimmen, waren afgedwaald en eveneens een val van grote hoogte op het Grand Plateau hadden ge maakt. Daarbij zouden twee der berg beklimmers zijn gedood. Tenslotte werd van de schuilhut op de Aiguille du Gouter gemeld, dat twee Alpinisten op de noordelijke helling van de Aiguille de Bionassay een val van 1100 meter hebben ge maakt. Men weet nog niet waar de ongelukkigen zijn neergekomen, doch neemt als zeker aan dat zij een der gelijke val langs de gehele noorde lijke helling van deze plek niet over leefd kunnen hebben. Jimmy bouwde een raket Jimmy Backmon, een Amerikaan se jongen van 17 jaar, heeft een tv/ee meter lange raket gebouwd die zelfs de aandacht heeft getrokken van het Pentagon, hei machtigste militiare hoofdkwartier in Washington. Die belangstelling is zelfs zo groot dat Jimmy zijn raket niet mag afschie ten voor hoge officieren er een plaats voor hebben aangewezen. Jrnmy heeft zijn raket gebouwd in de kelder van zijn ouderlijk huis in Charlotte, een stad van ruim 130.000 inwoners. De brandstof die hij koos is vloei bare zuurstof. Hij zette de raket in elkaar na allerlei boeken te hebben gelezen en veel proeven te hébben genomen. Toen het tot het afvuren zou ko men vond Jimmy het toch maar raadzamer eerst toestemming te vra gen. Hij schreef een brief aan de raad voor de burgerluchtvaart maar die dienst wist met zijn verzoek geen raad en zond het door naar het Pen tagon. Jimmy wacht nu maar rustig af. rijdende autobus opbotste; de motor rijder werd op slag gedood. Op de vooravond van haar ver jaardag bezocht prinses Irene teza men n^et haar oudste zuster de „one man show" van Toon Hermans in het nieuwe De La Mar-theater te Am sterdam. BUITENLAND. Een Vietnamese kustvaarder is tengevolge van het breken van de schroefas, in de Chinese Zee, ter hoogte van kaap Varella, vergaan. De bemanning bestond uit 25 Viet- nametzen. Hiervan hebben er vijf de kust in een reddingsboot kunnen be reiken, de twintig anderen zijn om het leven gekomen. De New Yorkse politie zoekt naar de man of vrouw, die tijdens het af gelopen weekeinde brand heeft ge sticht in de kathedraal van Sint Pie- ter en vier andere kerken te New York Volgens de politie heeft de brandstichter (ster) benzine uit een sigarettenaansteker over de banken gegoten en deze daarna in brand ge stoken. De aartsbisschop van New Or leans heeft meegedeeld, dat hij zijn plan om een einde te maken aan de rassenscheiding op de R. K'. scholen van zijn bisdom, minstens een jaar zal opschorten. Er is in Louisiana, ook van katholieke zijde, veel kri tiek op zijn plan geuit. Zes Amerikaanse parlements leden hebben de Russische partij secretaris Kroestsjef peir brief ver zocht toe te geven, dat Stalin ver antwoordelijk was voor de massa moord op 4.243 Poolse officieren, in 1940 in het bos van Katyn gepleegd. Een 48-jarige Rotterdammer, die met vrouw en twee kinderen een bergwandeling in de buurt van Lu gano maakte, is bij een val van 200 meter om het leven gekomen. In Kopenhagen is zondag het jaarlijkse internationale congres van Esperantisten geopend Er nemen 1 afgevaardigden uit 43 landen aan deel. Voor het eerst sinds 20 jaar waren er ook afgevaardigden uit de Sowj et-Unie en andere communisti sche landen. Uit de Oostduitse gevangenis te Hoheneck in Saksen-Anhalt zijn af gelopen week 180 vrouwen vrijgela ten, die voor het merendeel kort na de oorlog door Sowj et-tribunalen wa ren veroordeeld. Ter„ gelegenheid van de 17de ver jaardag van H.K.H. Prinses Irene heeft een deputatie van het garde re giment fuseliers Prinses Irene van daag in de loop van de ochtend de prinses een japonikoffer als verjaar dagsgeschenk aangeboden. Een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht-onderdelen optreedt heeft de gebruikelijke cassette tafel zilver aangeboden. Namens het Comité Viering 50-ja- rig priesterfeest van Z.H. Exc. Mgr. Dr. j. Ólav Smit zal Mr. Dr. C. Ch. A. van Haren in de middag van zaterdag 25 augustus in Kasteel Oud-Wasse naar te Wassenaar aan Mgr. Olav Smit in tegenwoordigheid van Z.H. Exc. Mjgr. P. Giobfoe, prof. Dr. L. J. M. Beel en andere autoriteiten een cheque aanbieden als feestgeschenk. Zoals men weet is het op verzoek van de jubilaris gestfohte mgr. Olav Smit-fonds bestemd om het Neder landse Episcopaat financieel te steu nen bij de verdere wetenschappelijke opleiding van priesters te Rome en te Nijmegen. VIJFHONDERDDUIZENDSTE BEZOEKER VAN „MADURODAM". Vanavond tussen acht en negen uur wordt in „Madurodam" de vijf- honderdduizendste bezoeker van dit seizoen verwacht. Het vorige jaar op 6 augustus hadden 410.000 men sen1 „Madurodam" bezocht; de vijf- honderduizendste kwam dat jaar op 18 augustus. Niet ver van de ouderlijke woning in de Zoomsraat te Rotterdam is zaterdagmiddag de bijna driejarige Charles H. van D. bij het oversteken aangereden door een personenauto. Het kind werd overreden. De huisarts liet het slachtoffertje, dat aanvan kelijk naar huis was gebracht, onmid dellijk in het Bergwegziekenhuis op nemen. Daar is het inmiddels over leden. Zaterdagmiddag en zondag was het feest bij de fam. Veelenturf in de buurtschap de Meije en in de paro chiekerk van de H. Willibrordus. Een zoon van de heer Veelenturf pa ter Mateo (C. Veelenturf) heeft n.l. zijn eerste H. Mis opgedragen in zijn geboorteplaats. Zaterdagmiddag begonnen de fees telijkheden met een feestelijke in tocht van de jonge neomist. In Bui tenkerk wachtten een aantal L.T.J.- 'ers te paard en de R.K. gymnastiek vereniging Esto de stoet op uit de Meije, bestaande uit een aantal auto's waarin naast de neomist zijn ouders en verdere familieleden waren ge zeten, alsmede de plaatselijke geeste lijkheid, het kerk- en' armbestuur, vooropgegaan door twee herauten te paard, gekleed in wit-gele costuums, terwijl de paarden van de ruiters met een wit-gele rozet waren getooid. Keurig marcheerden ook de turn sters en turners in dé feestelijke stoet Voor de kerk was een fraaie ere-poort aangebracht, terwijl overal langs de route-van de stoet werd gevlagd. In het kerkgebouw werd het plech tig Lof door de neomist opgedragen. Bij 't binnentreden van de kerk zon gen de parochianen een welkomst lied. Tijdens het Lof sprak pastoor W. P. J. Janus een begroetingswoord en wenste pater Mateo van harte ge luk met deze voor hem grote dag. De lofgezangen werden verzorgd door het parochiële zangkoor, terwijl na afloop van deze dienst alle gelovigen zongen het „Christus Vincit". Zondagmorgen droeg de jonge neo mist zijn eerste plechtige Heilige Mis op, daarbij geassisteerd door kap. Lemmens en pater Zwanenburg (ook I een oud-Bodegraver). Pastoor Janus j sprak de feestpredikatie uit, waarin hij wees op de ceremoniën van de I priesterwijding. De Misgezangen wer- BINNENLAND. den weer door het parochiële koor Antieke uurwerken en klokken I verzorgd, o.a. de twee-stemmige Mis zullen van 18 ajugustus tot en met 16 I van Heyt. Na de Mis zongen het man- september in het „Catharina-igasthuis" nen- en dameskoor de meerstemmige te Gouda tentoongesteld zijn. I kamtate voor een Priesterwijding van Het echtpaar W. RoskamBerre-Jan Nieland. voets uit Zierikzee vierde gisteren 's Middags werd in de bovenzaal voor de 65ste maal zijn truwdag. van het Parochiehuis een druk be- Door het slippen van een motor, i zochte receptie gehouden, waarbij bestuurd door de 62-jarige J. Houting I vele geschenken werden aangeboden. KORTE golf •uit Amsterdam, is zaterdagmiddag op de Roermondseweg te Weert de 60-jarige echtgenote van de bestuur der van de duozit geslingerd en zo ongelukkig terecht gekomen, dat zij ter plaatse overleed. Bijna 4 maanden, nadat de 72- jarige mevr. E. J. LelieveldStuur uit Den Haag ernstig gewond raakte, toen zy op 11 april j.l. op onvoor zichtige wijze de straat overstak, is de bejaarde dame zaterdag in de Wassenaarse Ursulakliniek aan haar verwondingen bezweken. Precies 13 dagen, nadat prof. mr. P. J. Oud in het ziekenhuis werd op genomen voor het ondergaan van een blindedarm-operatie, heeft hij zaterdag j.l. het ziekenhuis verlaten. De schlam, een afvalproduct van de Wil'helminamijn, zal met ingang van 1 januari a.s. niet meer in de handel gebracht worden of aan per soneelsleden worden verstrekt; men er zoals in vele andere mij nen al sinds vele jaren gebruik is een veredeld product van maken. Bij het nemen van een onover zichtelijke bocht, kwam de 40-jarige Duitse motorrijder Ströink uit Al- statte zaterdag bij Haastrecht te veel links op de weg liggen, zodat hij in o.a. de priesterkleding, vervaardigd en geborduurd door de vier zusters van pater Mateo. Namens de parochie bood pastoor Janus een rijwiel met toebehoren aan. Hier zong het da meskoor a.o. Ave Maria van H. Cuy- pers, waarna mej. M. de Wit decla meerde. Aan het einde van de re- LANGERAAR Pastoor Halkes bediend De zeereerw. heer J. M. Halkes, pastoor te Langeraar, die sinds enige tijd in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden wordt verpleegd, is heden morgen uit voorzorg voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. De bediening werd verricht door prior Y. Snabel, van het Kruisheren klooster te Zoeterwoude. NIEUWVEEN Voor het Middenstandsdiploma slaagden de dames C. Bos, H. van Griethuizen en Door v. d. Hoorn en de heren H. Roof en N. G. 'van Kes- volle vaart tegen een hem tegemoet I seL ceptie dankte pater Mateo hartelijk voor alle huldeblijken, o.m. voor de fraaie versiering van het altaar in de kerk en de vele cadeaus. Zondag middag werd ten besluite van dit kerk-festijn een plechtig Lof opge dragen met drie heren, waarbij de fneestemmige gezangen werden uit gevoerd door het parochiële zangkoor o.l.v. de heer Van der Mark uit Alphen aan den Rijn. Na het zingen van Te Deum was dit feest besloten en trok de jonge neo mist zich met zijn familieleden in de intieme kring terug voor het vieren van een huiselijk feest. Prijzen voor hyacinten vielen tegen Het bollenseizoen komt nu snel op volle toeren. De aanvoeren op de Lissese veilingen de H.B.G. en de Hobaho gingen met sprongen om hoog. En de kwekers, die een be hoorlijke oogst uit de grond hebben gehaald, zullen Qver het algemeen weinig reden tot klagen hebben. De tulpen gingen weg tegen beste tot zeer beste prijzen, terwijl voor nar cissen, waarvan het aanbod ook heel wat groter was dan verleden week, ook graag werd gekocht. Met de hyacinthen was het minder vrolijk gesteld op de eerste veiling van het seizoen. Vooral de blauwe soorten waren goedkoop. Van de enkele vroege tulpen lie pen vooral de dikke maten van Bril liant Star, Couleur Cardinal, Gene ral Joffre (de gele Brilliant Star) en Proserpine er sterk uit. Prijzen als 12,en 13,per 100 waren geen zeldzaamheid. Ook elven van deze variëteiten waren duur. Dubbele vroege tulpen waren over de gehele linie hoog in prijs. Vrijwel alle Mu- rillo-sports noteerden voor zift twaalf tussen 11,en 13,per 100. Ook voor vele soorten Darwintulpen be stond veel belangstelling. Als men bijv. beste partijen van de massa soorten als Bartigon zag gaan voor 8,50 per 100 voor zift twaalf, Camp- fire, zift twaalf, voor 9,40, Prunus voor 8,60, Phillip Snowden voor 8,50 en All Bright voor 9,80, dan mag men hieruit toch wel de con clusie trekken dat deze variëteiten nu niet bepaald een overweldigende hoeveelheid dikke bollen hebben ge geven. Elven van deze soort brach ten trouwens ook nog ruim 6,op. Niet alleen Bartigon met de diverse sport maar ook andere Darwinnen v/erden hoog gewaardeerd. Neem een alledaagse tulp als Sanders voor 8,60, Greuze voor 7,Pride of Zwanenburg voor 9,William Pitt 8,50 voor twaalven, stuk voor stuk prijzen, die er zijn mogen. Of de exporteur het hiermee eens zal zijn, is natuurlijk een heel ander hoofdstuk De aanvankelijke verwachting, dat men de meeste soorten Mendel- en Triumphtulpen voor een zacht prijsje zou kunnen kopen, is kennelijk ook de bodem ingeslagen. Zeker: een triumphtulp als Rijnland bracht ma tige prijzen op: ƒ.5,70 voor zift twaalf, maar daar staat tegenover, dat men voor zware twaalven van Korneforos nog altijd 7,50 neertelde, terwijl Bandoeng, Hindenburg, Reforma, Ruhm van Berlin en Aviateur rond 7,50 per 100 draaiden. Kansas bracht zelfs nog xuim 8,op als men beste twaalven aan te bieden had. Witte tulpen kon men trouwens toch niet voor een prikje kopen. Want een massa-broeisoort als White Sail noteerde voor zift twaalf 11,80 per 100 en elven 9,Een prijs, die de binnenlandse broeier onge twijfeld een beetje te gortig zal zijn! White Triumphator ging van de hand voor 10,en 9,resp. voor zift twaalf en elf, terwijl twaalven van Nivea tot 13,per 100 liepen. Bij de narcissen zagen we mooie enen van Beersbeba verkopen voor 18,van Fortune voor 13,van Magnificence voor dezelfde prijs en Dank zij het stralende zomerweer van zaterdag kan de twéede concours dag, uitgesschreven door de gemeng de zangvereniging „Zanglust" vol komen geslaagd heten. Volgens de voorzitter van de jury, de heer K. J. De Beun uit Gouda werd er over het algemeen zeer goed gezongen en ge speeld, ofschoon hij de leden der mu ziek- en zangverenigingen wel aan ried in het vervolg niet meer te hoog te grijpen met de kèuze van hun mu ziek en van de afdeling waarin zij uitkwamen. Ons populaire plaatselijk tamboerscorps „Triomf" wist o.l.v. hun instructeur, de heer J. Smolders uit Woerden met de marsen „Bendar- merie". en „Vrijheidsmars" van J. Tesink beslag te leggen op een le prijs en tevens behaalde de jongelui bij de marswedstijd 'n eerste prijs. De uitslagen van muziek- en zang concours luidde als volgt: Afd. meisjeskoren (bekroond): meisjeskoor „Klein Excelsior", dir. C. H. v. Velsen, le prijs met 303 pt; R.K. meisjeskoor „Laetare" I, dir. de heer Schippers, le prijs met 336 pt.; R.K. meisjeskoor „Laetare" n, direc teur de heer Schippers (beide vereni gingen uit LJsselstein), le pr. met 348 pt. Tweede afd. B. (meisjeskoren, be kroond): meisjeskoor „Heidebloemp je" te Putten, dir. de heer S. Wiers- ma, le pr., 300 pt. Tweede afd. B. (gem.koor): Ghr. gem.koor „Excelsior" te Nieuwerbrug o.kv. de heer C. H. v. Velsen, le pr. mét 304 pt. Eerste afd. B. (gem.koor): Gem. zahgver. „Laus Deo" te Zevenhoven, dir. de heer H. Gijzen, le pr. met 300 pt. Afd. Uitmuntendheid A. (gemend- koor): gem.koor „Excelsior te Noor deloos dir. de heer Jac. de Kroon, le pr. met 308 pt. Tweede afd. A. (fanfarekorps)fan farekorps „Kunst na Arbeid" te Hier- den, dir. de Kéer H. Brandsen, le pr. met 324 pt. Eerste afd. A. (fanfare): fanf.korps „Kahevé" te Kesteren, dir. de heer A. Knuivers, 2e pr. met 264 pt. Eerste afd. B. (fanfare): fanf.korps ,,I}e Volharding" te Deil, dir. de heer W. J. Philipse, le pr. met 316 pt.; tamboerkorps „Triomf" te Bodegra ven, instructeur J. Smolders, 1 pr. met 115 pt. fee afd. B. (mondacc.ver.): mond- aofcordeonver. (Kunst en Vriend schap"' te Rhenen, dir. de heer A. J. Spies, le pr. met 306 pt. Afd. Uitmuntendheid B. (fanfare): fanf.korps „Concordio" te Vinkeveen, dir. de heer H. Gijzen, le pr. met 326 pt. Afd. Uitmuntendheid B. (fanfere): fanf.korps „Prins Hendrik" te Mete ren, 'dir. de heer H. v. Dillen, le pr. met 351 pt. fanf.korps „Juliana" te Almkerk, gem Almkerk, dir. de heer C. G. v. Dijk, le pr. met 342 pt. Supérieure afd. (fanfare): Chr- muziekver. „Crescendo" te Ameide, dir. de heer A. v. d. Linden, le pr. met 340 pt. Marswedstryd: tcjnboerskorps „Tri omf" te Bodegraven, 1 pr. met 62 pt. drumband v. d. mondacc.ver. „Kunst en Vriendschap" te Rhenen, 2 pr. met 52 pt. De eerste, directeursprijs kwam in haniden van" de heer H. v. Dillen van het fanf.korps „Prins Hendrik" te Me teren en de tweede prijs werd toege- <vq kend aan de heer Schippers dirigent geboden' K T.ala—Na sej.enade was ar ;n het tweeën van King Alfred voor 8, of daaromtrent. Zoals reeds gezegd: met de hya cinten was het minder vrolijk ge steld. De Blauwe variëteiten als Bis marck of Ostara kwamen in beste kwaliteit negentienen, nauwelijks aan f 17,achttienen aan 14,en 15,en zeventienen aan 12,of daaromtrent. Een soort als Jan Bos ging daar met resp. 35,30, en 25,flink bovenuit, maar ook de typisch getinte Lord Balfour kwam niet hoger. Pink Pearl werd graag gekocht. Van diverse bijgoed- artikelen was een flink aanbod. Kro kussen waren over het algemeen aan de goedkope kant. BOSKOOP Voetbal. Door twee elftallen van de voetbalvereniging Boskoop wer den zaterdagavond voetbalwedstrij den gespeeld tegen twee gastelftal- len uit Duitsland van de vereniging „Waöker Butendorf". De eerste ont moeting ging tussen het zaterdagmid dagelftal van Boskoop en de reserves van de gasten. Deze ontmoeting ein digde in een 41 zege voor de thuis club; doordat de gasten het spel te kort hielden, waartegenover Boskoop het spel meer open hield. De tweede wedstrijd ging tussen de eerste elftallen, waarbij Corcordia de muzikale omlijsting verzorgde. Ook het eerste elftal hield het spel kort, terwijl Boskoop het meer in aanvallen via de vleugels zocht. Dit bracht na ongeveer 20 minuten het gewenste resultaat in een fraai doelpunt van v. d. Velde. De thuis club verviel toen ook in het korte spel waardoor de gasten een sterke druk Op het doel uitoefenden, hetgeen hen ook een doelpunt opleverde en zodoende de stand weer op gelijke voet kwam (1—1). Na de hervat ting eenzelfde spelbeeld. De aanvallen van Boskoop leverden niets op doch de gasten hadden nog éénmaal succes LANGERAAR Oud-parochiaan als neomyst ontvangen De oud-parochiaan A. v. d. Jagt mocht voor enige weken uit de han den van mgr. Alfrink de H. Priester wijding ontvangen. De jong gewijde priester, die door verhuizing van zijn ouders, studeerde in het Aartsbis dom Utrecht, is echter zijn geboorte parochie niet vergeten. Daarom heeft hij er prijs op gesteld om als neomist in de parochiekerk van Langeraar een plechtige H. Mis te komen op dragen. Zondagmorgen werden de gelo vigen dan ook opgeroepen naar de Hoogmis door feestelijk klokgelui. Het klokkenhuis zong met bronzen stemmen als het ware een feestlied dat klonk over de wijde vlakten van polders en water. De kerk was fees telijk versierd, het altaar was gesto ken in een fraai bloemenkleed, en de prachtige zilveren sieraden zorg den voor een feesttooi als op de hoogste feesten. By het H. Misoffer werd de neomist geassisteerd door prior dr. Y. Snabel O.S.C., neef van de neomist, als diaken, en de wel eerwaarde heer Jac. Hoogervorst, be- drijfsaalmoezenier in het bisdom Haarlem, zoon van deze parochie als subdiaken. De studenten uit de pa rochie deden dienst als akolieten by dit plechtige H. Misoffer. Na het Evangelie hield pater dr. Y. Snabel een feestpredikatie naar aanleiding van de tekst uit het Joannes-evan- gelie „Zoals de Vader Mij heeft ge zonden, zo zend Ik u". Tijdens de H. Mis zong het paro chiële zangkoor onder leiding van de directeur, de heer C. van Dam Sr., de wisselende gezangen van de elfde zondag na Pinksteren, en de vaste gezangen, de Missa Pontificalis voor driestemmig gemengd koor van Lo renzo Perosi. Het orgel werd be speeld door de heer C. v. Dam Jr. Na de H. Mis zong het koor het Ju bilate Deo van Simon Kroon. Rond het middaguur bracht „Arti" voor de pastorie, de neomist een serenade. De voorz. van Arti sprak hierbij de jonge priester toe. De neo mist antwoordde met een dankwoord voor wat Arti hem zo verrassend had van de R.K. meisjeskoren „Laetare' I en II te IJsselstein. Na afloop van dit uitnemend ge slaagde concours maakte de drum band „Kunst én Vriendschap" uit Rhenen en het tamboerskorps „Tri omf" nog een eremars door het dorp waarbij ons ^plaatselijk korps „Tri omf" nog een extra marsje sloeg voor de woning van de loco-burgemeester, de heer A. R. v. d. Heijden. parochiehuis gelegenheid tot felicite ren. Zeer vele parochianen maakten van deze gelegenheid gebruik om de jonge priester en zijn moeder de hand te drukken en te feliciteren met het grote voorrecht hen bescho ren. Ja Langeraar heeft een waar medeleven getoond en gedeeld in de grote vreugde en blijdschap van deze oud-parochiaan. In de vergadering van aandeelhou ders van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij is besloten het winstsaldo van 1955, ten bedrage van 1.520,519,als volgt te verdelen: voor uitkering 10 div. 600.000, voor algemene reserve ƒ400.000, voor wachtgeldreserve 300.000, voor reserve bijzondere doeleinden 200.000, voor personeelsverenigin gen enz. 20.000,onverdeeld 537,—. Het jaarverslag vermeldt, dat eind 1955 aan de minister van verkeer en waterstaat toestemming werd ver zocht, tot staking van de tramdien sten LeidenKatwijk en Rijnsburg Noordwijk. Aanleiding hiertoe waren de, in de loop van 1955 met de weg- beheerders in de streek tussen Lei den, Katwijk en Noordwijk gevoerde besprekingen, over de noodzakelijk heid van verbetering der wegen. Voor het bereiken van het gestelde doel zal op verschillende punten van, de gronden, waarop de trambaan ligt en van enkele trambruggen, ge bruik moeten worden gemaakt. Na der overleg zal nog volgen. In voorbereiding is de bouw van een nieuw garagecomplex te Haar lem op een terrein aan de Leidse- vaart wegens de aanschaffing van nieuwe autobussen ter vervanging van het trammateriaal op de lijn ZandvoortAmsterdam en wegens de aanschaffing van nieuwe autobus sen voor de eventuele vervanging van het trammateriaal op de lijnen LeidenKatwijk en Rijnsburg Noordwijk. In het afgelopen jaar zijn 31.002.000 busreizigers vervoerd (in 1954 28.412.000), gereden zijn 12.175.000 km. (11.442.000) en de exploitatie lengte der buslijnen bedroeg 226.7 km. (204.3 km.); per tram zijn vervoerd 25.735.000 passagiers (in 1954 (27.175.000).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2