$e£clclóe6otiAa/nt Nuchtere personenauto's pasten niet in het sprookje van verlichte bloemencorso te Leiden CAIRO antwoordde nog niet op de Westelijke uitnodiging een KANS Toegeeflijker houding van Amerika Egypte wordt de Britten te heet Velen verlaten het land Koningin ontvangt prof. Lieftinck KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13874 FAROEK ziet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., (7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m- Telefoontjes 1JS0 Militaire maatregelen worden voortgezet In Egyptische politieke kringen is zondag verklaard, dat president Nasser zijn kabinet bijeen zal roepen om het Egyptische antwoord op de westelijke uitnodiging tot het bijwonen van de Londense conferentie over een inter nationaal beheer van het Suezkanaal te bespreken. Er is echter nog geen datum voor de kabinetsvergadering vastgesteld, zo voegde men eraan toe. Afgezien van veelvuldige besprekingen met zijn naaste adviseurs zou president Nasser ook intensief contact onderhouden met de Indische rege ring. Hij zou ook vaak besprekingen voeren met de Sowjet-Russische ambassadeur in Cairo. VERZACHTE DRUK. Terwijl de bladen in Engeland en Frankrijk met vette koppen melding blijven maken van de militaire voor bereidingen die hun landen voor een eventuele noodtoestand in het ooste lijk deel van het Middellandse Zee gebied treffen, lijken de Verenigde Staten eerder hun druk op Egypte te verzachten. Nadat de minister van buitenland se zaken John Foster Dulles vrijdag na terugkeer uit Londen reeds had verklaard zich bij zijn overleg met zijn Franse en Britse collegae „tot niets verbonden" te hebben, maakte het Amerikaanse ministerie van fi nanciën zaterdag twee maatregelen bhkend, die in dezelfde richting van een toegeeflijker beleid wijzen. De eerste maatregel had betrek king op het vaststellen van uitzonde ringen op de bevriezing van Egypti sche activa in de Verenigde Staten. De tweede maatregel was dat Ame rikaanse schepen gemachtigd werden de doorvaartgelden van het Suez kanaal aan de Egyptische autoritei ten te betalen, „doch onder protest". Het Franse blad „Le Monde" weet te melden, dat keureenheden Franse parachutisten gereed staan om zich bij de Britse troepen op Malta te Mongoolse opstand tegen China? Het Chinese nationalistische centra le nieuwsagentschap meldt dat de af gelopen maanden in Binnen-Mongo- lië op grote schaal opstanden tegen het communisitische bewind in China zijn voorgekomen. Volgens het 'beridhit zouden 40.000 inwoners van Binnen-Mongolië in de berggebieden in strijd gewikkeld zijn met de communistische troepen. voegen ingeval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. Het 1.300 ton metende Franse es cortevaartuig „Kabyle" is zaterdag, met commandotroepen, uit Toulon vertrokken. Volgens marine-officie- ren vaart het schip naar het oostelijk deel van de Algerijnse kust. Naar van bevoegde zijde is verno men, zijn alle reservisten van het Egyptische leger opgeroepen, zich zo spoedig mogelijk bij him onderdelen te vervoegen. In de Egyptische steden zijn zater dag aanplakbiljetten verspreid, waar in de bevolking wordt opgeroepen zich ingeval van nood te houden aan de bepalingen van de luchtbescher mingsdienst. Op de platen staat, te gen een achtergrond van een verduis terde stad, een man van de luchtbe schermingsdienst afgebeeld, die een slachtoffer hulp verleend. Majoor Abdoellah Taema, assistent secretaris-generaal van de „Bevrij dingsbeweging", heeft zaterdag ver klaard, dat alle particuliere vereni gingen, zoals sportclubs, „militaire kampen" vormen voor opleiding van jonge mannen. De bureaus van de be vrijdingsbeweging zijn ingericht als recruteringsbureaus. In elke stad en ir. elk dorp zullen jonge mensen worden afgericht voor de „verdedi ging van het vaderland tegen buiten landse aanvallen". Op het ogenblik beschikt Egypte over een nationale garde van 50.000 man, volledig opge leid en bewapend. ARABISCHE LIGA MORGEN BIJEEN. De Syrische president Sabri Assali, heeft bekend gemaakt, dat hij zich dinsdag met zijn ministers van bui tenlandse zaken, economie en bin nenlandse zaken naar Egypte zal be geven met het oog op een bijeen komst van de politieke commissie van de Arabische Liga. In Syrië wordt steeds luider het dreigement geuit dat de oliestroom door het land zal worden stopgezet als de westelijke mogendheden een actie tegen Egypte ondernemen. De voorzitter van de vakvereniging der arbeiders in de petroleumindus trie te Deir Alzour heeft alle Syri sche arbeiders in de petroluemindus- trie aangemaand „zich op een natio nale strijd voor te bereiden ter on dersteuning van de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte". De arbeiders te Hamah, in centraal Syrië, hebben reeds eerder gedreigd de olie-installaties te zullen vernie len, indien het Westen Egypte aan valt. Een woordvoerder van de Syrische regering zei, dat het stopzetten van het olietransport officieel niet in overweging wordt genomen. Maar linkse bladen eisen dat dit Zal ge beuren als antwoord „op enigerlei drastische maatregelen in de toe komst van het Westen tegen Egypte". De Syrische ambasasdeur in Wash ington, Farid Seineddine heeft zater dag Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten er van beschuldigd rechtstreeks op oorlog in het Midden- Oosten aan te sturen" door te trach ten Egypte de voet dwars te zetten bij de nationalisatie van het Suez kanaal. De ambassadeur verklaarde dat de houding van de Ver., Staten in de Suezkwestie er toe zou kunnen lei den, dat de Arabische staten de Ver. Naties verzoeken het Panamakanaal geheel te internationaliseren of een conferentie voor dat doel bijeen te roepen. Hij zei dat Syrië drie dagen geleden begonnen is zich op oorlog voor te bereiden. „Onze geregelde strijdkrachten zijn niet sterk", zei hij. „maar wij kunnen een guerilla voeren". EEN ONGEWOON GELUID. In een Hebreeuwse uitzending voor Israel heeft radio-Cairo zaterdag „Is raël hartelijk gelukgewenst voor zijn gereserveerde houding inzake het Suezkanaal en voor de weigering, zich in het huidige conflict tot een instrument voor de westelijke mach ten te laten maken". Alle avondbladen in Tel Aviv ver melden het feit en leggen de nadruk op de ongewone toon van de Egyp tische radio. Faroek ziet 'n kansje De Italiaanse politie bewaakt alle uitgangen van het luxueuze hotel, waar ex-koning Faroek van Egypte al enige dagen logeert en dat een cen trum van intense activiteit is gewor den na het uitbreken van de Egypti sche crisis. Sedert vrijdagavond pleeigt Faroek in zijn hotelkamers vrijwel constant overleg met zijn adviseurs. De ex-ko ning, die anders veel van uitgaan houdt, is zaterdag en zondag niet bui ten het hotel geweest. De politie laat alleen de ingeschre ven gasten toe tot het hotel en neemt alle binnenkomende telefoongesprek ken aan. Faroek heeft zaterdag en zondag zeer vele telegrammen uit alle delen van de wereld 'ontvangen. De afzen ders van die telegrammen zijn niet be kend. Met het stralende licht van goed aangebrachte lampjes kreeg Leiden bij het vallen van de duisternis za terdagavond weer een geheel nieuw corso te zien, dat nog maar weinig gemeen had met de kleurrijke stoet, die het in de middaguren door zijn straten had zien trekken. Het corso, badend in een zee van zacht licht, had een mysterieuse ge daanteverandering ondergaan en zelfs de meest nuchtere mens ging terugdenken aan langvergeten sprookjes, die onwerkelijke, maar adembenemende tafereeltjes voor de geest getoverd hebben in een tijd, toen men nog slechts zorgen om het klokje van zeven kende. Het corso van de middaguren was verstild en 'niet te benaderen, zoals ook sprookjes slechts in onbestemde verten genoten kunnen worden en de juichkreten van de middaguren, waren verstomd tot een diepe zucht van bewondering over zoveel tere pracht. De belangstelling langs de straten was overweldigend en zich bewust van de verrukking, die het teweeg bracht, gleed het corso langs al de bewonderaars, die als het ware te ruggedreven werden in de duisternis om meer schittering te geven aan de duizenden met licht verweven bloe men. Een kleine dissonant in dit betove rende geheel vormden de personen auto's; op een enkele uitzondering; na had men of volstaan met de ge wone verlichting en dit bleek ten ene male onvoldoende, of met bu reaulampen en dit liet aesthetisch nogal wat te wensen over. De ban, die het verlichte corso schiep, was echter door deze „don kere" plekken niet te breken en het duurde even voordat Leiden met zijn duizenden gasten de luchtige toon van zomerse feestvreugde terugge vonden had, die zich echter de ge hele verdere avond op alle punten van de stad demonstreerde. Een geslaagde dag, met durf ge organiseerd en met zorg voorbereid, vond een bruisend einde, dat reikhal zend doet uitzien naar het volgend jaar. Nieuwe versie van het voetje van de grond" Zaterdagmidda greed op de Rijksstraatweg onder Sasssenheim een personenauto uit Amsterdam tijdens het passeren van de weg in de berm en sloeg over de kop, waardoor de hierboven afgebeelde situatie ontstond. De drie inzittenden kwamen er goed af. Op een bijeenkomst van gezinshoof den, die te Cairo werkzaam zijn bij grote Britse ondernemingen, is zater dag besloten, dat zij, wier aanwezig heid in Egypte niet dringend nodig is, naar Engeland zullen worden gezon den, aldus wordt vernomen in diplo matieke kringen. Men verwacht, dat nog deze week de eerste mensen van deze categorie Egypte zullen verlaten. Zoals gemeld, had de Britse rege ring al een dergelijk advies gegeven. De Britse regering heeft zondag het laden van wapenen, bestemd voor de Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteid de Koningin zal hedenmorgen prof. mr. P. Lief tinck op het paleis Soestdijk ontvan gen. Prof. Lieftinck die een vakantie reis in Europa maakt is daartoe gis teravond in Nederland aangekomen. Naar aanleiding van het gesprek dat H. M. de Koningin hedenmorgen met prof. P. Lieftinck heeft gehad, zal prof Lieftinck enige orienterende besprekingen voeren en vervolgens dinsdag een nader onderhoud met Hare Majesteit hebben. Prof Lieftinck is van 1945 tot 1952 minister van financiën geweest. Kort voor de verkiezingen van 1952 is hü afgetreden en na een korte tijd ge werkt te hebben bij de Bank voor In ternationale Betalingen te Washing ton, werd hij met een missie van de Wereldbank naar Turkijë afgevaar digd. Dit land heeft zijn terugroeping gevraagd in 1954, waarna op 22 maart de missie te Ankara gesloten werd en Peking steunt Egypte Tsjoe En Lai, de leider van com munistisch China, heeft zaterdag ver klaard, da de nationalisatie van het Suezkanaal binnen de souvereiniteit van Egypte valt en dat het Chinese volk de Egyptenaren „natuurlijk" steunt Problemen als dat van het Suez kanaal moeten door overleg worden opgelost, aldus de premier. Hjj was er zeker van, dat Engeland een compro mis zal weten te bereiken. „De Chi nezen en de Britten hebben er altijd bekend om gestaan, dat zij de zaken kalm behandelen." Tsjoe verklaarde, dat Engeland en Frankrijk de laatste tijd Veel hebben gedaain om de spanning te verminde ren en vrienden in Azië te winnen. Dit moesten zij niet teniet doen dopr overhaaste acties, doch zij moesten zich er rekenschap van geven, dat het optreden van Egypte de gevoelens van de Aziatische landen raakt. Tsjoe meende, dat India eenzelfde opvatting was toegedaan. Radio-Moskou heeft meegedeeld dat-meer dan 1000 Russische banne lingen zondag met het Argentijnse schip „Salta" in de haven van Odessa aan de Zwarte Zee zijn aangekomen. Deze gerepatrieerden hadden de uit nodiging van de Sowjet-Unie naar Rusland terug te keren, aanvaard. De overtocht werd betaald door de Sowjetrusische regering. prof Lieftinck een speciaje studie opdracht kreeg in Syrië. Op 1 oktober 1955 werd prof. Lieftinck benoemd tot directeur van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds te Washington. Het wordt niet waarschijnlijk ge acht, dat de heer Lieftinck in het nieuwe ministerie zal plaats nemen. H.M. de Koningin zal hem hebben uitgenodigd naar Nederland te ko men, om als informateur bij de vast gelopen kabinetsformatie op te tre den. Naar verluidt voelen de Anti-re volutionaire er niet voor, na de totale afwijzing van Romme's ontwerppro- gram door de P. d. A., hun bemid deling te verlenen. Geleidelijk warmer Tijdens het weekeinde is de lucht druk zo goed als overal in Europa flink gaan stijgen. De depressie, die zaterdagochtend nog bij Schotland lag, trok langzaam opvullend recht naar het zuiden en bevindt zich nu boven Bretagne. In Midden- en Oost- Europa kwam een gebied met hoge barometerstanden tot ontwikkeling, dat door eén boven het Noordzee gebied aanwezige rug van hoge druk in verbinding staat met een maxi mum op het midden van de Oceaan. Onder invloed van de genoemde rug van hoge druk neemt in ons land de buiïgheid nu snel af. Gisteren kwamen in het zuiden en midden van het land nog verscheidene on- weersbuiep tot ontwikkeling, mor gen zal het weer een overwegend zonnig karakter hebben en zal het bijna overal droog blijven. Dat Nederland zich nog steeds in polaire lucht bevindt, bleek de af gelopen nacht duidelijk, toen tijdens opklaringen in De Bilt de tempera tuur tot 5 graden daalde, een tem peratuur die in deze tijd van het jaar tot de hoge uitzonderingen be hoort. Ook de komende nacht zal vrij koud zijn, maar overdag wordt het nu geleidelijk warmer. Libanon, aan boord van het Egypti sche „Star of Luxor" (6400 ton) afge last. Het schip ligt op het ogenblik in de haven van Liverpool. Het Britse ministerie van buiten landse zaken, dat zondag deze mede deling deed, 'bevestigde dat de lading die voor het grootste deel uit lucht- afweengeschiut bestaat zal worden verzonden zo gauw men er een niet- Egyptisch schip voor heeft gevonden. In diplomatieke kringen is men van mening, dat de Britse regering vrees de, dat het schip zijn wapenen in een Egyptische haven zou lossen. Zwitserse bankiers hebben pogin gen van Egyptische zijde om fondsen voor de bouw van de dam van As- soean te verkrijgen, van de hand ge wezen. Dit is van betrouwbare zijde in Zurich vernomen. De Zwitserse bankiers gaven Egyp tische zakenlieden, die kapitaal trachtten te verkrijgen:, te verstaan, dat het plan een te groot risico inhield voor particulier Zwitsers kapitaal al leen. Dit blad bestaat uit I 1 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS WARMER. Droog en vrij zonnig maar in het zuidoosten van het land kans op enkele buien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 7 aug. zon op 5.13, onder 20.22, maan op 6.42, onder 20.20. Hoogwaterstanden 7 aug .3.35; n.m. 4.10. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO licht bew. nevel onbew. zwaar bew. zwaar bew. mist licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. nevel nevel mist zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. onbew. onbew. 22 C.. 20 19 16 16 1? 17 19 21 23 25 18 19 21 23 21 15 19 Korreltje Geen zwaarder kruis dan zonder kruis te leven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1