Volgende week woensdag begint Ronde van Europa Maandag a.s. Ronde van start van de Nederland Succesvol optreden der Landelijke Rijverenigingen in parade Concours Tuigpaarden bracht prachtig materiaal Nederlandse ploeg met zeven onafhankelijken gecontracteerd f 32.000 aan prijzen en de route VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede dag te Stompwijk Op de tweede dag: van de paarden sportfeesten te Stompwijk trof men ge lukkig: beter weer. In de ochtend had het nog danig geregend, doch de deel nemers (sters) der Landelijke Bijvereni gingen hadden zich niet laten afschrik ken reeds zeer vroeg naar Stompwijk te komen, want om 8 uur begonnen reeds de drcssuurproeven. Later klaarde de lucht evenwel op en toen tegen half twee een aanvang werd gemaakt met het con cours hippique, mocht men niet ontevre den ztjn en langzamerhand kwamen er steeds meer bezoekers, zodat het ten slotte nog aardig vol werd. Eerst tegen het einde kwam een donderbui de feest vreugde verstoren, doch dat was buiten het programma om, dat tegen half zeven ten einde had moeten zijn, doch tot half acht duurde. Was er beter op tijd ge werkt, dan had men geen last van de regen gehad. Intussen, er is ook deze dag prachtige paardensport te zien gegeven, zowel in het concours der tuigpaarden als in het optreden der Landelijke Rijverenigingen, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat het materiaal hiervoor geheel uit het boerenbedrijf moet worden gere- cruteerd. De paarden, waarmee toch soms verrassende resultaten worden be reikt, werken dagelijks in het boerenbe drijf en de berijders en berijdsters al niet anders. En eerst wanneer de dagtaak ten einde is. moet men er nog een uur tje afnemen om zich en het paard te oefenen, een opgave, die lang niet ge makkelijk is en veel inspanning en op offeringen eist. De resultaten zijn echter daar om te bewijzen met hoeveel succes gewerkt wordt om te komen tot het succes, dat hier geoogst werd en dat culmineerde in het prachtige défilé van alle deelnemen de ruiters op deze dag. Met de vaandel dragers voorop kwam de stoet aangere den van het achterterrein en daardoor kreeg men reeds een goede indruk van het geheel. In totaal namen 72 ruiters en amazones aan dit défilé deel, dat on der leiding stond van commandant Mul der. De heren Waayer en v. d. Bosch, voorzitter en secretaris van „Nooit Ge dacht", de heer P. Kistemaker, voorzit ter der Federatie van Landelijke Rij verenigingen en de heer P. Ripping uit Waddinxveen, namen het défilé af en voorzitter Waayer was er zichtbaar van onder de indruk. Maar de goede indruk over het optre den der Landelijke ruiters werd nog ver stevigd, door het optreden in de verschil lende springnummers, individueel, groep- springen en equipe-springen. Natuurlijk heeft men op dit gebied in Stompwijk wel eens iets beter gezien door de heer- ruiters en amazones, maar men hield natuurlijk terdege rekening mét de om standigheden en de landbouwende be volking voelde zich maar wat trots en terecht met de prestaties, die hier werden bereikt. Vooral het groepssprin- gen met drie ruiters en het equipe-sprin gen, waarbij door drie ruiters 24 hinder nissen konden worden genomen, trok ken tot het einde toe de belangstelling. Werd door een der deelnemers een hin dernis omvergeworpen, dan moest zijn opvolger het parcours afmaken en daar na zijn eigen parcours maken. Zo ge beurde het, dat een deelnemer tot 15 hindernissen kon komen, wat evenwel voor paard en ruiter een hele opgave was. Toen de eerste helft van het pro gramma zou worden afgesloten met vier groepen van 23 hindernissen, kwam het drietal van „de Loosduinseruiters" 't eer ste gedeelte aanvullen, omdat men te paard nog naar Loosduinen moest. Mej. C. Duyvesteijn en haar twee broers slaagden er evenwel in alle 24 hindernis sen te nemen en het zou tot het einde van het tweede gedeelte duren alvorens deze presatie herhaald werd door „de Delftlandruiters" uit Wateringen, doch zij werd tweede geklasseerd door een slechtere tijd. Derde werd de groep van „Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp, vierde de eerste groep van de uit drie groepen bestaande „Venneperruiters", die echter alle drie tot 23 hindernissen waren gekomen. De voornaamste resultaten waren: Dressuurproef voor achttallen: 1. „Ka pitein v. d. Wal" (L) Hoofddorp 6.92; 2. „De Venneperruiters" (M) Nieuw Ven nep 6.66; 3. „Delftlandruiters" (L) Wa teringen 6.65; 4. „Overmaasseruiters" (L) Erielle 6.55. Idem voor viertallen: 1. „Ouwelandse- ruiters" (L) Poortegaal 132 pnt.; 2. „De Venneperruiters" (Z) 130 pnt.; 3. „De Devilruiters" (Z) Ridderkerk 129pnt.; 4. „Maasruiters" (L) 127 pnt. Springconcours (klasse B): 1. A. v. d. Linden (Delftland) 0 ft. 5" sec.; 2. P. de Wit (Venneperr.) 4 ft. 58 sec.; 3. S. de Jong (J. W. Friso Strijen) 4 ft. 60 sec.; 5. mej. J. van Splunter (Kapt. v. d. Wal) 4 ft. 614/5 sec. Groepspringen van drie ruiters: 1. Loos duinseruiters 13 pnt.; 2. Ie groep Ven neperruiters 8 pnt.; 3. Oldenbarnevelt- ruiters (Berkel-Rodenrijs) 6 pnt.; 4. Ka pitein v. d. Wal 4 pnt. Bij dit nummer werd een cijfer gegeven voor het feilloos groeprijden, verminderd met het aan tal fouten. De resultaten van het concours tuig paarden luiden: Eénspannen tuigpaarden (limietklas se) paarden, welke 200 of meer hebben gewonnen, uitgesloten: le pr. Quido. eig. A. Steehouwer Dubbeldam: 2. Willem, eig. C. Hogendoorn, Utrecht; 3. Rocco, eig. Th. Erberveld, Gouda; 4. Mentor, eig. Gebr. Bulk, Nieuw Vennep; 5. Kor net. eig. Adr. Schrauwen, Zevenberg- schehoek; 6. l'Invasion, eig. J. W. van Dijk, Emmeloord; eerv. verm. Lot, eig. A. A. G. Vrij, Leidschendam. Idem (limietklasse), paarden, welke 600 of meer hebben gewonnen, uitge sloten: 1. Han, eig. C. Hogendoorn, Utrecht; 2. Roland, eig. Gebr. Damen, Langbroek; 3. Kavallier, eig. A. Stee houwer. Dubbeldam; 4. Kornet, eig. Adr. Schrauwen, Zevenbergsehehoek; 5. Ar mando, eig. Th. Erberveld, Gouda. Idem (limietklasse), paarden, welke 1300 of meer hebben gewonnen, uitge sloten: 1. Bento, eig. Adr. Schrauwen, Zevenbergsehehoek; 2. Roland, eig. Gebr. Damen, Langbroek; 3. Han, eig. C. Hogendoorn, Utrecht; 4. Lord. eig. E. de Lang, IJsselstein; 5. Korina, eig. A. Stee houwer, Dubbeldam; E.V. Koerier, eig. idem. Idem (open klasse): 1. Alfred, eig. J. W. van Dijk, Emmeloord; 2. Jancko, eig. P. v. d. Touw, Den Haag; 3. Bento, eig. Adr. Schrauwen, Zevenbergsehehoek; 4. Marijke, eig. Gebr. Bulk, Nieuw Vennep; Een gedeelte van de Landelijke Rul- ters-groep bij het indrukwekkend défilé. eerv. verm. Lord, eig. E. de Lang, IJssel stein. Idem, gereden door dames: 1. Alfred, door mevr. v. Dijk; 2. Marijke, door mevr. Geertsema—Bulk; 3. Quido. door mevr. J. v. Vliet; 4. Alberto, door mevr. J. C. RoskamBessinkpas, Noordoost polder; 5. Lot, door mevr. R. VrijOlie man, Leidschendam. Tweespannen tuigpaarden (limietklas se), paarden. Welke in het span 750 of meer hebben gewonnen, uitgesloten: 1. Marijke en Mentor, eig. Gebr. Bulk; 2. Bento en Kornet, eig. Adr. Schrauwen; 3. Jan en Han, eig. C. Hogendoorn; 4. Koerier en Kavallier, eig. A. Steehou wer; 5. Rocco en Armando, eig. Th. Er berveld. Idem (open klasse): 1. Jancko en Petry eig. fa. P. v. d. Touw; 2. Bento en Kor net. eig. Adr. Schrauwen; 3. J. W. van Dijk; 4. Kavallier en Koerier, eig. A. Steehouwer; eerv. verm. Rocco en Ar mando, eig. Th. Erberveld. Idem tandems tuigpaarden, aangespan nen voor 2-wielig tuig: 1. Kavallier en Koerier, eig. A. Steehouwer; 2. J. W. van Dijk; 3. Alfonso en Alberto, eig. J. W. van Dijk; 4: Jancko en Petry, eig. fa. P. v. d. Touw. De heer Jan van den Berg van de i muur-hindernis neemt niet feilloos „Oldenbarneveltruiters" uit Berkel en overigens, zoals deze hindernis voor tal- Rodenrijs, die hier met „Hantilla" de 1 rijk velen een struikelblok vormde. Zeven Nederlandse onafhankelijken, kampioenschappen samenstelde en wie Piet van Est, Adri van Steenselen, Tiny Wolfs, Daaf Janbroers, Krijn Post, Leo Stevens en Bertus Lute, vertrekken zon dagmorgen vroeg uit Utrecht met de trein naar Zagreb, waar -zij op 8 aug. zullen starten in de eerste Ronde van Europa voor amateurs en onafhankelij ken. Piet van Est heeft op het laatste mo ment de plaats ingenomen van de Ha genaar Van der Putjte en dit was dan ook cie reden, dat hij als enige niet aan wezig kon zijn op de persconferentie, die ploegleider Klaas Buchly („noem me maar Manusje van alles") donderdagmid dag in Amsterdam hield. Buchly, die nog niet zoveel jaren gele den, zelf actief de wielersport beoefen de, heeft zich, nadat hij zijn fiets op stal had gezet, op het kweken van jonge ren ners geworpen, in die zin, dat hij de jon geren in grote buitenlandse rondes leidt, de enige manier, aldus Buchly, om ons rennerscorps op peil te houden. Hij heeft een goede leerschool door lopen bij Kees Pellenaars in de Giro en de Ronde van Frankrijk en heeft daar na het ploegleiderschap op zich genomen in diverse grote etappenkoersen. Gemakkelijk heeft Buchly het niet ge had om zijn ploeg voor de Ronde van Europa samen te stellen. Officieel heet het, dat deze ploeg uitgezonden wordt door de KNWU, maar, zo vertelde Buchly, in feite komt het er op neer, dat hij voor alles moet zorgen. Zelfs het reis geld voor de ploeg naar Zagreb heeft de Hagenaar moeten voorschieten, al krijgt hij het na de ronde, als de organisatie van de Ronde van Europa het geld bij de KNWU heeft gestort, wel terug. Bij de samenstelling van de ploeg heeft Buchly er zoveel mogelijk rekening mee gehouden, vogels van diverse pluimage mee te nemen, dat wil zeggen sprinters en klimmers. Maar dat was niet zo een voudig, want in de eerste plaats had de Ronde van Nederland een aantal jeug dige krachten aangemonsterd (in de Ronde van Europa mogen de renners niet ouder zijn dan 27 jaar) rqaar boven dien kwam daarbij nog, dat de KNWU een grote selectieploeg voor de wereld. GEDOKTER MET KOPMAN VOOR 3de NED. PLOEG: v.d. PLUYM tekende... Maandagmorgen om 11 uur zal in het stadion Galgenwaard te Utrecht het startschot worden gelost voor de Ronde van Nederland 1956, die in alle opzich ten ook kwalitatief de voorgangers overtreft. Kwalitatief omdat vele renners, voor al buitenlanders, deze unieke kans heb ben aangegrepen om zich in ons lage land aan de zee voor te bereiden op de wereldkampioenschappen op de weg, die immers dit jaar onder vrijwel dezelfde omstandigheden in Kopenhagen worden gehouden. Daarom was het voor de organisatie van de Ronde van Nederland niet zo moeilijk als in vorige jaren om een sterk rennersveld bij elkaar te krijgen met sterren als de Zwitser Hugo Koblet, de Italiaan Fiorenzo Magni, de Belgen Rik van Looy, Germain Derijcke, Jos Schils en Jos de Feyter en in mindere mate de Duitser Heinz Muller, die en kele jaren geleden bij verrassing we reldkampioen op de weg werd. Men is zelfs geneigd de Zwitserse ploeg voor de Ronde van Nederland ho ger aan te slaan dan 'die. welke in de Rondevan Frankrijk uitkwam. Het is slechts te betreuren, dat na de Ronde van Frankrijk geen representatieve Franse ploeg kon worden samengesteld, zodat Maandag 8 in plaats van 9 ploegen gehad om de derde Nederlandse ploeg .11. „i. rm.sr. .„M- een kopman te geven Aanvankelijk had men die positie aan Wout Wagtmans toe- te geven. Het is wel zo lang zamerhand bekend, dat er tussen diverse Nederlandse renners een grote rivaliteit bestaat. Het is niet aan te nemen, dat bij voorbeeld de ploegen van Schulte en Wim van Est steun zullen verlenen aan die van Gerrit Voorting. mocht de Roo sendaler zijn mannen tot het eerste plan kunnen brengen en dat geldt dan voor elke andere combinatie. Daartegenover staat, dat de Belgen weliswaar twee aparte ploegen op de been brengen, maar onze züiderburen kennende, zal daar de zucht om de ronde tot een Belgische af faire te maken alle scheidingslijnen overbruggen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde elk bestaande uit 8 renners aan de acht daagse door Nederland met een totaal aantal kilometers van bijna 1600 zullen beginnen. De Nederlandse ploegen Drie Nederlandse ploegen, aangevoerd door Gerrit Schulte. Wim van Est en Gerrit Voorting, zullen hard moeten vechten om deze ronde een Nederlandse gedacht en volgens de mededelingen van de directeur van de N.V. Efor, de heer O. van Erp, had Wouter zondag jl. op handslag toegezegd te zullen komen. Maar maandagavond kwam hij vertellen toch maar liever niet te starten en toen werd in allerijl Gerrit Voorting, die op het ogenblik in uitstekende vorm is, ge contracteerd. Leo i der Pluym, het vraagteken. Er is nog een affaire in de Ronde van Nederland, namelijk met Leo van der Pluym. Deze ontdekking van de Ronde van Frankrijk heeft in juni van dit jaar reeds een contract voor de Ronde Nederland getekend met de toevoeging „alleen in orde als mijn fabriek (de Lo comotief) mij vrij geeft". Er is nu een spelletje van heen en weer trekken ont staan, want Van der Pluym wil liever niet in de Ronde van Nederland uitko men. schrijft dat zijn fabriek besloten heeft hem dit jaar niet meer in etappe wedstrijden te laten uitkomen dit zot overigens een wijs besluit zijn, want de 21-jarij»e Van der Pluym heeft ir Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk ruimschoots zijn portie gehad maar aan de andere kant houdt de heer Van Erp zich aan het getekende contract. Hij zal niet schromen even tueel bij de KNWU over Van der Pluym een klacht in te dienen. Enige maanden geleden namelijk is een bijeenkomst ge houden met de directeuren van de rij- wielfabrieken in Nederland, die er rennersstal op na houden, de directie van de Efor en de sportcommissie van de KNWU en volgens de heer Van Erp is men daar overeengekomen, dat de be treffende fabrieken ook de fabriek vftn Van der Pluym hun renners zou den laten starten in de Ronde van Ne derland. Met spanning ziet men thans uit maandagmorgen elf uur, wanneer zal moeten blijken, of Van der Pluym de voet strak houdt en niet aan de start komt. Een ander vraagteken is Hein van Breenen. De Amsterdammer ligt met een gezwollen kaak in het ziekenhuis, maar is er zelf van overtuigd in de ronde te kunnen uitkomen. Als reserves voor dit mogelijke tweetal uitvallers staan geno teerd Piet Kooyman en Piet van As. 32.000 aan prijzen. Met een totaal prijzengeld van 32.000 steekt de ronde van 1956 ook ver boven de voorgaande uit, al is dit bedrag nog niet te vergelijken met buitenlandse daar bij zit, wil geen kans lopen uitge schakeld te worden door in de Ronde van Europa te starten. aanvankelijk sprake geweest, dat de Ronde van Europa in Rotterdam zoü eindigen, maar daarvoor wilde het mi nisterie van verkeer en waterstaat geen medewerking verlenen. Daarna heeft Maastricht een gooi gedaan naar de aan komst, maar ook dat is op niets uitge lopen, zodat deze ronde thans een dag korter is dan eerst was vastgesteld en op 18 augustus in Charleroi eindigt Voor zover bekend zullen op 8 augustus in Zagreb 11 ploegen, elk van zeven ren ners, starten, namelijk uit Oostduitsland, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Nederland, Italië, Mexico, Polen, Roe menië en Zuidslavië. Het ligt in de bedoeling van de orga nisatoren de Italiaanse „Gazzetto dello Sport", de Belgische „Les Sports" en de Franse ,,L' Equipe" en de le Parisien Liberé" deze ronden jaarlijks te doen verrijden. Men zou echter in het ver volg in september willen starten, na de ereldkampioenschappen dus. De indeling der étappes is: De Nederlandse renners, die deel sul len nemen aan de Ronde v. Europa heb ben gisteren tijdens een bijeenkomst In Amsterdam de verschillende etappes met hun ploegleider Buchly besproken. We zien er hier zes van de zeven. V.l.n.r.J Martin Wolfs, Bertus Lute, Krijn Poet, David Jansbroers, A. van Steenselen en Leo Stevens. 8/8: ZagrebRijeka over 180 km. 9/8: RijekaUdine over 192 km. 10/8: UdineTrente over 218 km. 11/8: TrenteInnsbruck over 180 km. 12/8: InnsbruckUlm over 220 km. 13/8: UlmStuttgart over 125 km. 14/8: StuttgartStraatsburg over 157 kilometer. 15/8: Rustdag te Straatsburg. 16/8: StraatsburgNancy over 170 km. 17/8: Halve étappe NnacyJarny over 66 km. en tweede halve étappe tijdrit over 67 km. van Jarny naar Longwy. 18/8: Laatste étappe van Longwy naar Charleroi over 185 km. Aan prijzengeld is voor deze ronde een bedrag van ongeveer 50 000 beschik baar, waarbij het opmerkelijk is, dat de eerste prijs voor het algemeeq ploegen- klassement 10.000 bedraagt, terwijl de individuele winnaar van de Ronde slechts 2500 krijgt. Klaas Buchly zal worden bijgestaan door masseur-verzorger Toni Tersin en mechanicien Jan Sprenkelink. RONDE VAN NEDERLAND I9S6 rondes. Een Ronde van Europa bijvoor beeld, die vrijwel tegelijkertijd wordt gereden, komt altijd nog tot een totaal bedrag van 50.000 en dat voor ama teurs en onafhankelijken. Maar de Ronde van Nederland is op de goede weg en zal steeds, meer kun nen groeien. Dat is dit jaar al geschied ten aanzien van de zogenaamde militaire sprints, een vondst van het vorige jaar. Waren het er toen iets meer dan 10, thans komt men tot een totaal van 35 tot 40 militaire sprints, ook al omdat door de medewerking van het ministerie de route door vele militaire kampementen leidt. Zo'n sprintje levert de winnaar behal ve wat bankbiljetten ook vijf punten op, terwijl de volgende vier renners 4, 3, 2 en 1 pnt krijgen. Aan het eind van de dag wordt bepaald wie de „militaire trui" zal dragen, hetgeen elke dag 75. oplevert. Aan het end van de Ronde wacht de winnaar van het militaire klas sement het niet onaardige sommetje van 1500. De drager van de oranje leiderstrui krijgt elke dag 100 en de gelukkige, die dit kledingstuk na acht dagen mag houden ontvangt 2000, de tweede in het algemeen klassement 1500, de derde 1000 enz. Het winnen van het totaal ploegen- klassement wordt gehonoreerd met 2000 voor de eerste, 1500 voor de tweede en 1000 voor de derde ploeg. De winnaar van de dagetappe krijgt 300, de tweede 200. de derde 125 en voorts afdalend tot 25 voor de twin tigste plaats. De route. Op maandag 6 augustus rijdt de kara vaan van Utrecht naar het militaire kamp te Steen wij kerwold, een afstand van 205 km. De dag daarop wordt de rennerskaravaan naar Meppel vervoerd, waar voor de etappe naar Leeuwarden over 202 km wordt gestart. Woensdag 8 augustus verlaat de ronde het noordoosten van ons land en rijdt via de Afsluitsdijk naar het circuit van Zandvoort en legt dan 222 km af. De „Boulevardetappe" wordt het eerste ge deelte van de rit op donderdag 9 augus tus genoemd, van Zandvoort naar Rot terdam over een afstand van 107 km. In de middag wordt dan op het circuit Var- kenpord te Rotterdam een ploegentijd rit over 10 km gereden. Vrijdag 10 augustus bereikt de kara vaan Van Rotterdam na 180 km Roosen daal en dan volgt op zaterdag 11 augus tus de langste etappe, dwars door Bra bant van Roosendaal naar Heerlen over 255 km. De zondag wordt benut voor de „berg etappe" door Zuid Limburg van Heerlen naar Venlo over 160 km en tenslotte volgt dan maandag 13 augustus de laat ste dag. maar zeker niet de gemakke- lijkstè. Men begint dan met een indivi duele tijdrit starten in omgekeerde volgorde van het algemeen klassement over 40 km van Venlo naar Gennep, waar 's middags het startschot wordt ge lost voor de laatste ruk naar Amsterdam over 202 km. De finish ligt ditmaal niet in het Olympisch stadion, maar op de autoweg langs de roeibaan in het Am sterdamse Bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5