Drees wilde geen kabinet zonder KVP - Ik geen kabinet zonder P.v.d.A." PROF. ROMME ONTHEVEN VAN DE OPDRACHT Geen tegenvaller, geen verrassing 2 Buitenlandse studenten met een bootje op IJselmeer omgekomen In Hoonhorst zwemmen eenden tussen de bieten öe dochter DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Het kabinet der Koningin deelt mede: Gistermiddag heeft H.M. de Koningin op 't paleis Soestdijk prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen, die haar heeft verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. - .Pp..een Persconferentie een uiteenzetting gevend over de gang van zaken b*j zijn formatiepogingen zei prof. Romme, dat de brief, die hij gisteren heeft ontvangen van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Burger, „volstrekt afwijzend" was. „Het bleek dus niet mogelijk een kabinet op brede basis tot stand te brengen". Prof. Romme zei voorts tot iedere prijs de schijn te hebben willen ver mijden, dat hij de vorming van een dergelijk kabinet niet alle kansen zou willen geven. Hij voegde hieraan toe, dat er een overeenkomst bestaat tus sen de pogingen van dr. Drees en van hemzelf: „Dr. Drees wilde in zijn stadium geen kabinet zonder K.V.P. en ik wilde in dit stadium geen kabinet zonder P. v. d. A.". „De loop der zaken houdt .voor mij geen tegenvaller in en is geen ver rassing geweest, omdat ik meen, dat er geen objectieve overwegingen zijn geweest, maar dat subjectieve redenen een rol hebben vervuld". zending en missie. In het ontwerp- program van prof. Romme was een passage opgenomen, waarin werd gesproken van ruimere inschake- Img van .n Nieuw-Guinea werkza- ?nn^aatSaChapelijke ^tanties bij de voorbereiding van bestuurlijke be b doëldente«ndH Uitv?ering daarvan, oeaoeld tegen de ambtelijke trek in het bestuur van Nieuw-Guinea! Samenvatting en bezwaren tegen Romme's program Prof. Romme zei voorts, dat indien er aanleiding zou zijn ge weest na de afwijzende brief van mr. Burger met de formatiepogingen voort te gaan hij tegemoet had kunnen komen aan de wensen van de AR en CHU. „Er was in ieder geval een zakelijke grondslag om wat dit betreft verder te gaan". .3REEKPUNTEN". Sprekende over de „breekpunten" zei prof. Romme, dat tussen hem en de P. v. d. A. geen duidelijke ver schilpunten zijn gebleken. „De P. v. d. A. nam het standpunt in, dat mijn program als geheel onaanvaardbaar beschouwd moest worden." Waar precies de bezwaren scholen, zei prof. Romme niet te kunnen zeggen. Wel zijn er in de brief van mr. Burger voorbeelden genoemd als toelichting en ter concretisering van de bezwa ren. Prof. Romme zei hierover: „Over de in de brief genoemde voorbeel den zou nog een oplqssing bereikt hebben kunnen worden door een ge sprek. Daar echter mr. Burger mij schreef, dat het program als zodanig de steun van de P. v. d. A. uitsloot, heb ik mr. Burger niet voor een on derhoud over de in de brief genoem de voorbeelden uitgenodigd. BEZWAREN. Prof. Romme gaf vervolgens een overzicht van de bezwaren van de P. v. d. A. tegen zijn ontwerppro gramma, die de volgende punten be troffen: In het hoofdstuk over „economi sche zaken" in het program werd uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat voor de Nederlandse economie de ondernemingswij ze organisatie voor de produlctie en de distributie als basis voor het voortbrengingsstel- sel zal worden gehandhaafd. Prof. Romme zei, dat deze passage was ont- By dr. Drees was dit afgestuit od de overweging, dat de rending be- ïtagVan dl86" e,en.der(!eltike bepa- fractiea Jn protesti»nts-christeiyke ïiaa^t.»! ugeen bezwaren ge- Rnrrimo e Passage, zei prof beid 7A,,r.reVag geen moeilijk- Se Wel ^rees die eronder- tleie» wenste men redactiewy. R i"? Jndruk te voorkomen, v ?P^ake zou zijn van een me- de4bewind Dit was ook niet de' be doeling, aldus prof. Romme. FINANClëN. Het meest kentekenende uit de brief van mr. Burger zei prof. Rom me de opmerking te achten over het financiële aspect. Mr. Burger had in zijn brief opgemerkt, dat de uitga ven in het program van prof. Rom me die van dr. Drees verre over schreden en dat „hiertegen lage be lastingtarieven stonden over de ge hele linie". Prof. Romme zei, dat hiermee een deel van een zin was aangehaald, die alleen in zijn geheel kan wor den gelezen. Hij zei, dat „sentiment heeft geleid tot het te goeder trouw zeggen, dat ik grote uitgaven wil te gen lagere belastingopbrengst". Prof. Romme betoogde, dat zijn program een passage bevatte, die de ombuiging van het fiscale systeem beoogde met het doel het systeem van hoge belastingtarieven met daar naast tal van fiscale faciliteiten te wijzigen in de richting van een sys teem met lagere belastingen over de gehele linie, zodat een aantal fiscale faciliteiten kunnen worden gemist. Dit zou echter niet moeten leiden tot een verlaging van de belasting opbrengsten, aldus prof. Romme, die voorts zei in -het huidige systeem twee gevaren te zien: 1. Nationaal foutieve investeringen en 2. Onge- de jeugdsparing. Daarnaast was voor zien in een uitbouw van de voorzie ningen. NIEUW-GUINEA. Prof. Romme deelde voorts mee, dat hij de redactie van het program- Drees wat betreft Nieuw-Guinea had overgenomen met de toevoeging, dat Nederland „als soevereine macht" de belangen van de bevolking zal bevor deren. Verder werd in zijn program het beleid overgelaten aan het nieu we kabinet, wanneer in de Tronrede of anderszins het standpunt naar bui ten zou worden gebracht. Het programma bevatte voorts een bepaling, dat bij een stijgende wel vaart er naar moet worden gestreefd de uitgaven minder te doen toene men dan het nationale inkomen. ONDERWIJS. Over het onderwijs bevatte het pro gramma van prof. Romme een pas sage, dat de opdracht aan de com- missie-s'Jacob, die tot taak heeft de subsidieregeling voor het hoger on derwijs te verbeteren, dient te wor den uitgebreid met het uitbrengen van een raport over de in beginsel wenselijke gedachte van pacificatie met inachtneming van de eigen aard van het hoger onderwijs. Voorts bevatte het programma- Romme een passag*5, waarin een on derzoek wordt aangekondigd naar de vraag, in hoeverre de noodzakelijke kosten, die thans zijn verbonden aan het onderwijs (boeken, reisgeld, ver blijf buiten het gezin) een onredelijke belemmering vormen en naar maat regelen ter voorziening hierin. Prof. Romme zei deze aspecten minstens even belangrijk te achten als de in het - -- iq_, Tk iouueve investering en en \ji ige- leend aan het V™#"** 1!L hj' wenste opvoering van het kostenni- had met gedacht, dat de PvdA hier- en tegen bezwaar zou hebben. - Prof. Romme zei niet uit het ont- werp-program van dr. Drees te heb ben overgenomen het vervallen van het verbod van arbeid van de ge huwde ambtenares in overheidsdienst. Hij voegde hieraan toe, dat deze be paling ook in het oorspronkelijke .program van dr. Drees niet was op genomen, doch eerst in de loop van het overleg werd toegevoegd. Prof. Romme verklaarde, dat dit punt voor hem geen aanleiding was ge weest zijn fractie te adviseren er een „breukpunt" van te maken. „Per soonlijk kan ik er echter niet toe overgaan een dergelijke passage in mijn program op te nemen." DE MISSIE OP NIEUW- GUINEA. Mr. Burger maakte in zijn brief voorts bezwaar aldus prof. Rom me tegen een bepaling, die ook bij de formatie-poging van dr. Drees al een rol had gespeeld: de ruimere inschakeling in Nieuw-Guinea van Prof. Romme zei voorts, dat met uitzondering van de ruimere inscha keling van zending en missie in Nieuw-Guinea de „breekpunten" van de formatie-Drees niet in de brief van mr. Burger waren genoemd. Deze waren echter wel dn het pro gram van prof. Romme opgenomen en zij waren voor de KVP-fractie zo belangrijk, dat zij er de voorkeur aan gaf, dat dr. Drees zijn pogingen opgaf. Prof. Romme verklaarde te heb ben gestreefd naar een zodanige con cretisering en oplossing van deze punten, dat hij meende daarmee een grondslag te hebben geboden, die voor de P. v. d. A. voor nadere over weging vatbaar was. BEZITSVORMING. Wat de bezitsvorming betreft, zei prof. Romme, dat hij de z.i. onmis bare fiscale maatregelen nader had geconcretiseerd, waarbij was ge noemd de afschaffing van de sociale verzekeringspremie en gepremieer- Burger over i program-Romme „Het is bijzonder onjuist wanneer prof Romme suggereert, dat subjec tieve redenen van beslissende beteke nis zijn geweest bij de afwijzing door de P.v.d.A van zijn ontwerp-program- ma", aldus verklaarde de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, in de Tweede Kamer, mr. Burger, in een onder houd met het ANP. Mr. Burger zeide het verwonder lijk te achten, dat maar de mening van prof. Romme de voorbeelden van de socialistische bezwaren tegen het program, die in de brief aan hem worden genoemd, overbrugd hadden kunnen worden. „Integendeel", aldius de fractievoorzitter van de P.v.d.A. „Deze punten zijn in het program zo scherp gesteld, djat de kloof breder en niet smaller is geworden". Prof. Romme heeft in zijn program formuleringen opgenomen, die strij ding zijn met het inzicht van de socia listische fractie. Als voorbeelden noemde mr. Burger de passage over de ondernemingswijze opbouw, die de enige mogelijke zou moeten zijn, en de -passages betreffende de P.B.O. en de bezitsvorming. De socialistische fractie heeft prof. Romme algemeen verweten, aldus mr. Burger, dat hij het aantal geschilpunten, ver meerdert en verscherpt. Als voor beeld van de vermeerdering noemde hij het feit, dat prof. Roimme niet het opheffing van het verbod van de ge huwde ambtenares in zijn program opnam en van de verscherping van de geschilpunten de formulering van prof. Romme van de taak van zending en missie in Nieuw-Guinea. Voorts is de P.v.d.A.-fractie van mening, dat de financiële omstandigheden in ons land de uitvoerhaarheid van het program in de weg staan. „De uitgaven, die het program van prof. Romme inpliceert, overtreffen, hoe ook geformuleerd, verre de voor nemens van dr. Drees, waartegen hoe ook voorgesteld lagere belas tingtarieven over de gehele linie staan", aldus zeide mr. Burger voorts. Het programma van prof. Romme aldus besloot mr. Burger was van het programma van dr. Dees geen alternatief, dat redelijke kansen kon bieden. programma-Drees opgenomen af schaffing van het schoolgeld. HUURBELEID. Prof. Romme zei, dat het huur beleid in zijn programma was over genomen van het programma-Drees met verdere mogelijkheden tot aan passing van de huren van oude wo ningen aan de nieuwbouw. Wat het defensiebeleid betreft zei prof. Rom me in zijn program het wezen van de zaak van de overeenstemming bij het door dr. Drees gevoerde overleg te hebben gevolgd. Uit budgetaire overwegingen zei prof. Romme echter de uitgaven voor 1957 niet te hebben verspreid over de komende jaren zoals in het pro gram van dr. Drees was gebeurd maar te hebben opgebracht op de be groting voor 1957, zodat hierop een bedrag van 1600 miljoen voor defen sie-uitgaven vooikwam. NIET TOT ELKE PRIJS. Vragen beantwoordend zei prof. Romme nog, dat hij „niet tot iedere prijs wil komen tot een kabinet op brede basis in 1956". Het belang van Nederland is echter thans het beste gediend met een dergelijk kabinet, zei hij in antwoord op verdere vragen. Over zijn houding jegens de VVD zei prof Romme „niets anders te heb ben gedaan dan het eerbiedigen van het hokje, waarin de VVD zichzelf had geplaatst". Bij het overleg met dr. Drees was uitdrukkelijk gebleken, dat prof. Oud niet wenste te antwoor den op de vraag, of de WD aan een te vormen kabinet zou deelnemen, voordat de „formatie-rit" was vol tooid. „Ik wist dus van tevoren het ant woord", aldus prof. Romme; „Het feit, dat ik het program aan de WD toe zond bewijst, dat ik de mogelijkheid van een vijf-partijen-kabinet niet uit sloot". Prof. Romme deelde ten slotte mee, dat de inleiding van zijn program o.a. bevatte de gedachte van de uitbrei ding van de PBO, de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden (ook aan de eigen gebieden) wat de inter nationale politiek betreft en wat do nationale politiek betreft het bena drukken van het belang van de be strijding van de woningnood. Stoffelijke resten nog niet gevonden Op de Leidam onder Lelystad heb ben vissers dinsdagavond een totaal vernield zeilscheepje gevonden, dat gekapseisd aan de stormachtige elementen op het IJselmeer was prijs gegeven en een kort onderzoek wet tigt het vermoeden, dat twee jonge buitenlanders door de ramp, die het scheepje getroffen heeft, het leven hebben v*rlo»-en. Een 19-jarige student uit het Zwit serse Frauenfelt en zijn nog niet ge- identificeerde studievriend hadden kennelijk het plan gemaakt om per zeilboot een reis over de Westeuro- pese wateren te maken. Zij kwamen omstreeks 29 juli ons land binnen over de Rijn, die zij door geheel Duitsland gevolgd waxen. Laatste spoor. Dwars door Nederland zijn zij naar Amsterdam gevaren, waar zij de vo rige week enkele dagen vertoefd heb ben. Donderdag 26 juli zijn zij uit de hoofdstad vertrokken met bestem ming IJselmeer; het laatste spoor, dat men van hen gevonden heeft, is de verklaring van een der sluiswachters, die hen'geschut heeft. De waterpolitie heeft onmiddellijk Kapelaan werd de pols slagader doorgesneden Ongelukkige val Door een ongelukkige val heeft ka. pelaan Laurijssen van de St. Gum- marusparochie te Steenbergen zich gisteravond de pols doorgesneden. Hij is, waarschijnlijk in haast, over zijn toga gestruikeld, toen hij een stenen trapje, dat naar de sacristie leidde, beklom tijdens het verwijde ren van verwelkte bloemen uit de kerk. Om hulp roepend rende hij naar buiten, waar een groepje jongens op de markt aan het spelen was. Deze wisten in hun paniek echter ook niet wat te doen, doch een toevallig pas serend lid van de E.H.B.O., kon eer ste hulp verlenen, door met haar zij den halsdoek de arm af te binden. De inmiddels gewaarschuwde arts deelde mede, dat het doortastend op treden van de E.H.B.O.-ster, de ka pelaan het leven heeft gered. Akkers al 3 weken onder water Een gebied van ruim duizend hec taren bouw- en grasland in de buurt schappen Lenthe en Hoonhorst (N.N.- Overijsel) staat nu al drie weken onder water. De boeren, die hun streek een rampgebied noemen, zien zich genoodzaakt een deel van hun veestapel te verkopen, omdat ze geen voer uit hun land kunnen halen. De dieren staan op stal, krijgen niet ge noeg vers voer en geven veel te wei nig melk. „Een noodtoestand", zegt het ge meentebestuur van Dalfsen. Maar de NecL Heide Maatschappij spreekt van een wantoestand, omdat het betrok ken gelbied niet onder waterschaps- böheer staat. Nog uit de middel eeuwen stammende regelingen ver plichten op een zeer ingewikkelde wijze de boeren en het gemeentebe stuur tot onderhoud van de afwate ring. De boeren plukken daar nu de wrange vruchten van: ze moeten voor hun eigen wintervoorraad aardappe len bij de groenteboer kopen. Op de akkers zwemmen de eenden lustig rond tussen de bieten Herontginning en opnieuw in zaaien lijken voor velen thans de enige weg naar een betere bestaans basis. De Ned. Heidemij, meent, dat de enige effectieve oplossing is te vinden in de oprichting van een nieuw afzonderlijk waterschap voor Lenthe en Hoonhorst. Pas dan kunnen de moeilijkheden in natte zomers worden bestreden. INSLUIPING KRAAMKLINIEK TE DEN HAAG OPGEHELDERD. Zoals gemeld is in de nacht van maandag op dinsdag een insluiping gepleegd in de kraamkliniek aan het Frankenslag te Den Haag, waarbij een geldkistje met 3500,werd weggenomen. Om deze insluiping op te lossen, ging de politie eens na wie er die maandag in genoemde kliniek betalingen hadden gedaan. Daarbij kwam zij de naam van de 26-jarige bankwerker J. S. tegen, die vroeger al eens met de politie in aanraking -. T - „r was gekomen voor een kleine dief- dne treinen in Lourdes. Woensdag pogingen in het werk gesteld de stof felijke resten van de beide studenten te vinden, doch tot nu toe zonder re sultaat. Niet zeewaardig. De uitrusting van het thans gevon den vaartuigje 'wekt de indruk, dat het door ervaren zeilers bemand werd. Een grote verzameling kaarten ge tuigt van deskundigheid, hoewel men wel enkele kaarten van Scandinavië gevonden heeft en deskundigen ver klaren, dat het scheepje absoluut niet zee-waardig geacht kan worden. De overschatting van het'zeilbootje schijnt de dood van de jongemannen veroorzaakt te hebben, want 'het vaar tuigje kan zelfs niet geschikt geacht worden voor het open water van een binnenzee, wanneer het weer niet zeer rustig is. Met 61ste Nat. Bedevaart 1500 Nederlanders naar Lourdes Met de rode, witte en blauwe trein zijn woensdag 1500 pelgrims uit Roo sendaal en Maastricht vertrokken voor de 61ste nationale bedevaart naar Lourdes onder geestelijke lei ding van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Onder de pelgrims be vinden zich 300 zieken. Zij reizen met de witte trein. Hun medische verzorging berust bij dr. C. Dijkstra, geneesheer-directeur van het sanato rium „De Klokkenberg" bij Breda. Dr. Dijkstra wordt bijgestaan door een schare van 65 verpleegsters, die op haar beurt geholpen worden door een honderdtal infirmières, van wie 40 leidsters der Nederlandse gidsen- beweging onder leiding van mej. W. IJsselmuiden uit Scheveningen. Oubaas A. G. M. Korst uit Den Bosch leidt 6 ploegen van elk 8 voor trekker-brancardiers. Onderdak vin den deze jongens van de Lourdes- groep Nederland in hun eigen tenten kamp, dat even buiten Lourdes wordt opgeslagen. Behalve de voor trekkers is er nog een groep van ongeveer 40 studenten van alle Ne derlandse universiteiten en hoge scholen, die zich met nog 12 anderen als vrijwilliger-brancardiers hebben aangemeld. Het programma te Lourdes omvat onder meer op zaterdag 4 augustus een plechtige Requiemmis in de pa rochiekerk van Lourdes m.et bezoek aan het Nederlandse kerkhof aldaar. Zondag 5 augustus zal de Neder landse bedevaart waarschijnlijk de leiding hebben bij de H. Sacraments processie met ziekenzegening en de lichtprocessie. Andere hoogtepunten der pelgrimage worden gevormd door een nachtelijke aanbidding in de basiliek en de pontificale Nacht mis, op te dragen door mgr. Huibers, alsmede vanzelfsprekend door de ge meenschappelijke en individuele be zoeken aan de grot, waar Maria aan Bernadette verscheen. Zelfheiliging vormt de voornaam ste intentie van deze bedevaart, die ditmaal dan ook tot leuze heeft: „Dat wij, op voorspraak van Maria en ge holpen door haar, als betere christe nen naar onze haardsteden mogen terugkeren". Op de heenreis hebben de pelgrims van de rode en blauwe trein enige uren oponthoud in Bordeaux. In deze stad werkt pater Lucas de Bruin conv. onder de armste bewoners. Traditiegetrouw zullen de pelgrims hun gaven aan deze priester over handigen: levensmiddelen, huishou* delijke artikelen, linnengoed enz. Van het oponthoud zullen de pel grims tevens gebruik maken om de H. Mis bij te wonen in de parochie* kerk: „Sacré Coeur". Donderdagmiddag arriveren de stal. Men ging S. thuis verhoren en ontdekte dat de man dinsdag ver schillende hoge rekeningen had be taald.- S. beweerde deze te hebben gedaan met eigen verdiend geld, het geen de politie niet geloofde. Toen men in de douchecel het bewuste geldkistje zag staan, kon de bank werker moeilijk meer ontkennen dat hij van het geval niets afwist. Hij verklaarde de rest van het geld, een ƒ2700,te hebben ver brand, hetgeen de politie wederom niet geloofde. Haar nasporingen voortzettend, vond de politie dit be drag in de zitting van een stoel. De man is meegenomen. augustus vertrekken zij weer uit het genade-oord om donderdag 9 augus tus rond het middaguur in Roosen daal aan te komen. Pater Van Croonenburg overste van missiehuis Pater J. B. van Crooneniburg, vroe ger directeur van 't Nationaal Katho liek Thuisfront, thans directeur van het Afrika-museuim te Nijmegen, is benoemd tot overste van het missie buis van de paters van de Heilige Geest te Weert. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 54) De café's zaten vol, de straten waren zo goed als leeg. Er hingen overal vlaggen, zoals de gewoonte was op feestdagen, heilige dagen en bij revo- lutie's. Dene reed glimlachend door het midden van de stad. Het was moeilijk het leven hier van de ern stige kant op te nemen. Door de open ramen klonken hoge vrouwenstem men en vrolijk gelach. Overal heer ste dezelfde vreugde. Mannen en vrouwen deelden er in. Met een bit tere glimlach dacht Dene aan Sa- gasta en zijn krankzinnigheid. Van zijn driehonderd volgelingen was niets te zien. Toen hij het presidents huis naderde, ging hij in de stijgbeu gels staan en keek over het uitge strekte voorplein. Een aantal mannen was bezig een wit afdak uit te sprei den, doch hij keek verg-?''* uit naar een in het wit gp'-'^« Hij steeg af vï»1' het huis. Zijn paard en het muildier dat zijn bagage gedragen had, wer den naar de stal geleid. Binnen in het gebouw heerste een grote drukte. In de grote vierkante hal, die vol hing met banieren en vlaggen wer den talloze ronde tafeltjes neergezet en de eetzaal daar achter was op de zelfde wijze ingericht. Prachtige pal men en varens uit de kassen stonden langs de muren geschikt. De ramen waren uitgenomen en het was binnen heerlijk koel. Daar niemand hem tegemoet kwam of zijn aanwezigheid scheen op te merken, lieip Dene door, totdat hij in de grote balzaal kwam. Daar was een heel leger van werk lieden bezig de ruimte voor het orkest te vergroten en te versterken. De vloer blonk als gepolijst glas. Eén wand van de zaal was geheel weg genomen, zodat men rechtstreeks de prachtige tuinen kon binnenstappen, waar men het groen der bomen in afwisseling met schitterende bloem- ken voor zich zag. Ook in de tuin stonden vele tafeltjes. Lucia stond midden in de zaal. Ze hield de handen op de rug, terwijl ze aanwijzingen gaf aan de werklieden. Op haar gelaat lag de vroegere trek van ontevredenheid. Maar toen ze Dene in het oog kreeg, klaarde het op. Met uitgestoken handen kwam ze naar hem toe. Haar bleke wangen kleurden en zagen even teer en fris, vond Dene, als de rozen in haar cein tuur. „U is dus toch gekomen?", riep ze uit en het klonk als een zucht van verlichting. „Wat ben ik daar blij om". „Was mijn komst dan niet zeker?", vroeg hij glimlachend en haar han den in de zijne nemend. „Ik had het toch beloofd". „Dat is wel zo", antwoordde ze, „maar ik was bang, dat u bij nader inzien weinig voor het hele feest zou voelen en dus maar liever zou weg blijven". „En waarom zou ik er niets voor voelen?" „Er wordt een hoop geld mee ver knoeid en dat terwijl er zoveel armoede heerst. Dat weet u toch ook wel", zei ze. „Dat is mijn zaak niet", antwoordde hij ernstig. „Uw vader moet zelf maar weten, wat het beste is. Hij kent het volk, dat hij regeert. Het is heel goed mogelijk, dat de mensen liever één /o'n avond als deze hebben, dan alles wat u of ik tot hun welzijn konden uitdenken. Bovendien komt al het geld, dat verteerd wordt, San Marino ten goede". „Ik geloof, dat u gelijk heeft", zei ze. „Wat u zegt, klinkt tenminste ge ruststellend. Zullen we even naar buiten gaan. Hier is zo'n leven, dat we elkaar haast niet kunnen ver staan". Hij volgde haar naar een schaduw rijke hoek van de tuin, waarheen ze hem ook had gebracht bij zijn eerste bezoek aan het presidentshtlis. Ze voerde hem naar de bank, waar ze toen ook gezeten hadden en keek glimlachend naar hem op. „De groene carmenita bloeit nog steeds. Ik vind u als enthousiast wei nig belangstellend. U heeft de bloe men nog niet eens bewonderd". „De groene carmenita heeft een be lofte vervuld en daar ben ik dank baar voor. Verder gaat mijn belang stelling in die bloem niet". „Ik moet bekenen, dat ik u ditmaal hierheen bracht om een andere reden", zei ze. „Ik moet u iets ver tellen en dat wil ik hier doen. Op deze plek wens ik afscheid van u te nemen". „Afscheid?", herhaalde hij ver baasd. „Wat bedoelt u?" Ze haalde een brief te voorschijn en vouwde die uit op haar knie. „Binnen drie dagen vertrek ik", zei ze zacht. „Ik ga naar het Engelse hos pitaal in Buenos Ayres. Deze brief is van de directrice. Ik ga er heen als leerling-verpleegster". Ze keek aandachtig naar de uit drukking op zijn gelaat, doch deze stelde haar teleur. Toch was Dene door dit nieuws onaangenaam getrof fen. Het was juist iets, zoals men kon verwachten van een meisje met haar karakter en idealen. Hij las de brief van de directrice door en verbaasde zich over de lange lijst van strenge voorschriften. Toen keek hij zonder enige geestdrift naar 't mooie meisje, dat naast hem zat. Hij dacht, hoe wei nig geschikt ze eigenlijk was voor het moeilijke werk in een ziekenhuis en daarom kon hij haar volstrekt niet toejuichen. „Is het uw vaste voornemen?", vroeg hij twijfelend. „Weet u wel zeker, dat het u bevallen zal?" Haar wangen werden donkerrood en ze schoof een eindje van hem af. Het was duidelijk, dat ze zich teleur gesteld gevoelde. Er kwam een brok in haar keel en haar ogen vulden zich met tranen. „U denkt, dat ik het niet zal vol houden, dat ik het zal opgeven, dat het maar een gril is. Ik had zo ge hoopt, dat u het prettig zou vinden, dat u tenminste het zou goedkeuren". Dene was zich zelf mee'ster, maar wat haar betrof, dat beviel hem min der en minder. „Lucia, ik heb er geen ogenblik zo over gedacht. Het is heel flink en echt vrouwelijk, wat u wilt gaan doen. Het valt me moeilijk te zeggen, wat ik er eigenlijk tegen heb. Wat zeggen uw vader en moeder ervan?" „Die weten het nog niet", ant woordde ze. „Neen, laat me uitspre ken. U kent ze. Zij hebben denkbeel den omtrent de opvoeding van een meisje, waarvan u en ik overtuigd zijn dat ze onjuist zijn. Als zij kon den, zouden ze mjj elke gelegenheid tot verdere ontwikkeling ontnemen". „Maar hoe kunt u heengaan zonder medeweten?", vroeg Dene, met het onbehaaglijke gevoel, dat het meisje gelijk had en dat hij tegen haar rede nering niets kon inbrengen. „Het zal voor iemand als u, die overal bekend is, niet gemakkelijk zijn, San Marino te verlaten". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6