Westelijke Drie willen internationale conferentie over het SUEZ-KANAAL Vaticaan herziet de regels van de slotzusters Arabische landen komen te Cairo bijeen Opnieuw raadplegingen Directeur: C. M. v. HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 47ste JAARGANG No. 13871 PRATEN is beter dan VECHTEN Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50 SLUWER DAN SLUW OjET moet wel een bittere te- leurstellin'i voor „Het Vrije Volk" zijn in zijn geschrijf tegen Komme. overtroffen te worden door het liberale „Vaderland". Indien, evenals bij de Tour de France voor de grootste pechvogel, in de journalistiek een dag-prijs be schikbaar was voor het meest venij nige stukje politiek proza, dan zoi de jury deze gisteren hebben toege kend aan het „Vaderland", met een eervolle vermelding voor het „Vrije Volk". Beide bladen gaan uit van de ver onderstelling, dat prof. Romme de formatie-Drees heeft laten misluk ken, omdat hijzelf formateur wilde zijn. Het socialistische blad: „Het initiatief 'kwam de heer Romme dan ook geenszins toe en hij heeft het zich alleen kunnen verschaffen door het laten misluk ken van de pogingen van de man, die dat recht wel had. De wijze, waarop de heer Romme als fractie voorzitter van de K. V. P. aan ?ijn roeping ten deze gevolg heeft ge geven, had bovendien de onaange name bijsmaak, dat 't doel belang rijker was dan de middelen". Het blad schrijft, dat het program- ma-Romme doortrokken is van zijn ideeën en dat de socialisten „zich zouden moeten verenigen met aller lei, dat lijnrecht tegen hun eigen be ginselen ingaat". Dus, in het effect beschouwd: Romme liet Drees mislukken, om zichzelf als formateur te zien mis lukken! Om deze tegenstrijdigheid te kun nen verklaren, dienen we onze toe vlucht te nemen tot het liberale „Vaderland". Het blad begint met een onvolle dige en daardoor onjuiste samen vatting te geven van wat prof. Rom me in zijn vacantie-brochure „Ka tholieke Politiek" geschreven heeft over de omvang van het woord „ka tholieke politiek". Uit die, door het blad - niet goed begrepen en onvolledig weergege ven begripsomschrijving, leert het „Vaderland" Romme's „voornaamste motief om de formatie-pogingen van dr. Drees althans in eerste aanleg te laten mislukken". Romme gaat uit van het „primaat der katholieke partijen daarom „moet (het) de heer Romme principieel bijzonder hebben geërgerd, een socialist, zij het een aanvaardbare socialist, als de gangmaker van een nieuwe regering te zien". Volgens het „Vaderland" liet Romme „uit principiële ergernis" de formatie-Drees mislukken. Maar v/aarom voorkwam hij niet zijn „Vaderlands" doel bereikt hebbende op zijn beurt weer té mislukken? We staan hier Ogenschijnlijk weer voor dezelfde tegenstrijdigheid als in het „Vrije Volk"-verhaaltje. Volgens het liberale blad zit dat zo in elkaar: De heer Romme is „een hoogst scherpzinnig man", die, al geeft hij zijn opdracht terug, zijn poging allerminst als mislukt be schouwt. Zowel het program-Drees als het program-Romme zullen bij de regeringsvorming ter tafel blijven en verder een grote rol spelen. „Op deze wijze heeft de heer Romme be reikt, dat de K.V.P. bij de formatie niet langer tot de serie tweede violen behoort. De heer Romme formeert verder hoe dan ook mee". Dat komt dus hierop neer: Prof. Romme wil hoe dan ook formeren, niet uit persoonlijke eerzucht maar uit „principiële ergernis". Een socia list als formateur „moet voor de heer Romme een gedachte zijn, die geheel in strijd is met zijn opvatting van het primaat van het katholieke". Het is sluw bedacht, niet wat Romme denkt, maar wat „Het Vader land" voor hém denkt. Het liberale blad, eenmaal zich begeven op het als een slang kronkelende pad van de sluwheid, weet van geen ophou den. Sluwer dan sluw lispelt het: „In dit stadium is de kans groot, dat misschien na enige andere pogingen ten slotte Drees weer formateur wordt. Zou dit zO zijn dan heeft de heer Romme eigenlijk bereikt, wat hij nog bereiken kon: Drees geslaagd, maar pas na inter ventie van de politieke leider van de K.V.P." Het naargeestige van het hele ge val is, dat het liberale blad dit on getwijfeld verschrikkelijk venijnige stuk politiek proza niet eens zo kwaad bedoelt. Het meent werkelijk, dat prof. Romme („een diep-ernstig mens") als katholiek staatsman 't als zijn plicht beschouwde Drees te laten struikelen om zelf formateur te wor den en, langs een hersenkronkel, formateur te blijven. Deze eerlijke mening bij deze oneervolle sugges ties vinden we echt zielig. Het Koninklijke Paleis op de Dam te Amsterdam zal, evenals in 1955, van 1 augustus tot 1 september tegen een geringe toegangsprijs voor het puibliek te bezichtigen zijn. In het paleis, dat is opengesteld op werkdagen van tien tot vier uur, kun nen op de begane grond de vierschaar en op de eerste verdieping burger zaal met galerijen, de burgemeesters kamer, j'ustitiekaaner, de Mozeszaal en de troonzaal bezichtigd werdén. AMERIKAANSE MINISTER geen voorstander van GEWELD Sowjet-Unie en Egypte warden ook uitgenodigd De Westelijke Grote Drie Amerika, Engeland en Frankrijk zijn gisteravond overeengekomen, een internationale conferentie bijeen te roe pen over de toekomst van het Suezkanaal. Ook Egypte en de Sowjet-Unie zullen voor deze conferentie worden uitgenodigd. De Verenigde Staten aanvaardden dit Brits-Franse plan in ruil voor de verzekering, dat Engeland en Frankrijk zich op het ogenblik niet aan een gewelddadige actie zullen wagen. Engeland behield zich evenwel het recht voor, „in het uiterste geval" geweld te gebruiken. Als „uiterste geval" wil de Britse regering aanmerken iedere Egyptise poging om het verkeer door het Suezkanaal beperkingen op te leggfen. In dit verband zette het Britse opperbevel zijn activiteit in het Midden-Oosten voort, ten einde in geval van nood onmiddellijk paraat te zijn. INTERNATIONALE GARANTIE VOOR EEN VRIJE DOORVAART legd worden aan een tweede confe rentie, waaraan ook de Russen en Egyptenaren zouden deelnemen. Engeland en Frankrijk, die ervan overtuigd waren, dat een veilig en zeker internationaal toezicht op het kanaal afgedwongen zou moeten worden, wilden verder politieke steun van de Ver. Staten voor even tuele militaire maatregelen, die zij daartoe zouden moeten nemen. Dul les schijnt echter te hebben gewei gerd deze belofte bij voorbaat te geven. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde gisteravond in Londen tegenover een verslaggever van United Press: „Als gevolg van de be sprekingen van vandaag is het punt „gewapend optreden" niet meer het volgende hoofdstuk in deze kwestie, maar nog slechts gepraat van de vo rige week. Het Britse oppercommando heeft inmiddels al troepen aan het Verre Oosten onttrokken en 20.000 reser visten voor actieve dienst opgeroe pen. Schepen gereed. Het Britse troepenschip Dunera,' dat met 1300 militairen aan boord op weg was naar Singapore, heeft op Malta bevel gekregen naar Sout hampton terug te keren. INTERNATIONALE RAAD. De overeenkomst werd bereikt na een hele dag van besprekingen tus sen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn Britse en Franse collega's, Lloyd en Pineau. Ook premier Eden was bij de besprekingen aanwezig. United Press verneemt uit be trouwbare bron, dat de Amerikaanse minister eventueel bereid is het aan bod voor hulp aan de bouw van de Assoeandam opnieuw in beschouwing te nemen, indien de Egyptische pre sident, Gamal Nasser, zich akkoord verklaart met de instelling van een internationale raad ter garandering van de vrije doorvaart door hét Suezkanaal. Dulles aanvaardde het Brits-Franse plan voor een internationale confe- fentie met enige wijzigingen: Groot-Brittannië en Frankrijk had den aangedrongen op twee afzonder lijke conferenties. De eerste, tussen gelijkgezinde staten, zou de grond regelen voor ,de toekomstige exploi tatie van het kanaal vastleggen. Deze grondregelen zouden daanna voorge- GEEN HAAR BETER rvE „Nieuwe Leidsehe Courant" '-'heeft het nodig geoordeeld, omdat in het ontwerp-regeringspro- gramma van prof. Romme opheffing van het processie-verbod niet voor kwam, dit twistpunt op te rakelen, daarbij aanhalen een uitlating van prof. Miskotte, die „zoal geen bur geroorlog, dan toch een burger- guerilla" voorzag en voorspelde, wanneer het verbod werd Opgehe ven! Men zou menen: het staat niet in Romme's program, laten we er ejus maar niet opnieuw over beginnen. Maar neen. Het moest er weer eens uit. Het blad besluit zijn uitvoerige be schouwing als volgt: Voor het ogenblik hebben wij geen behoefte, nog eens weer in den brede de protestantse bedenkingen tegen de opheffing van het proces sieverbod uiteen te zetten. De be zwaren mogen bekend veronder steld worden. Zij komen hierop neer, dat in de processies, in de ene meer, in de andere minder, de r.k. eredienst op straat wordt ge bracht en zich daar aan allen op legt, op de straat, die het terrein is van alle burgers en waar men ook in de toekomst zichzelf moet kunnen zijn. Voor de protestant betekent een bestendiging van het processiever bod geen aantasting, doch omge keerd een bescherming van de bur gerlijke vrijheid, Daarom acht de protestant bestendiging van dit verbod ook een noodzakelijk ding. Omdat de „Nieuwe Leidsehe Cou rant" er geen behoefte aan heeft iets te schrijven waar geen behoefte aan bestond, hébben we er behoefte aan, als onze mening te kennen te geven, dat het processie-verbod een teken is van onverdraagzaamheid van het typisch-Nederlandse protestantisme. In bijna geheel protestantse landen als b.v. Noorwegen gaan de katholie ke kerkelijke processies met vaan del en wimpel over straat. In Neder land, waar één op de drie inwoners katholiek is, blijft dat nota bene grondwettelijk verboden, zelfs in die gewesten en gemeenten, waar geen of maar zeer weinig „andersdenken den" wonen. Wij herhalen, wat wij vroeger reeds schreven, dat opheffing van het processieverbod ons betrekkelijk on verschillig laat. Maar als verbod kunnen we het niet anders beschouwen dan als een uiting van Nederlands-protestantse onverdraagzaamheid, wettelijk be- paalde en ook ten uitvoer gelegde 1 onverdraagzaamheid, niet ergens in Spanje, maar in ons eigen land Wat moeten de Spaanse katholieken niet denken van de Nederlandse pro testanten?: Ze zijn geen haar beter dan wij! Het vliegdekschip Bulwark (22.000 ton) wordt in de haven van Ports mouth zeeklaar gemaakt. Men ge looft dat het schip naar de Middel landse Zee zal vertrekken. Na de Theseus en de Ocean is de Bulwark reeds het derde vliegdek schip dat in gereedheid voor onmid dellijke actie is. Het Franse kabinet heeft zich gis teren eenstemmig uitgesproken voor „doeltreffende maatregelen" tegen Egypte en de overkomst van minis ter Dulles naar Londen toegejuicht als een bewijs van de solidariteit van het Westen. Radio-Moskou heeft woensdag in zijn Arabische uitzending gezegd, dat de Sowjet-Unie „ongetwijfeld een Egyptisch verzoek tot steun bij de bouw van de Assoean-dam met gene genheid zou overwegen". „De Sow jet-Unie is bereid eerlijke hulp te bieden aan de Oosterse landen om hun welvaart te vergroten". „ERNSTIGE REDEN VOOR ONGERUSTHEID". Het niet-officiële Vaticaanse week blad „Osservatore della Domenica" schrijft, dat de naasting van het Suezkanaal een ernstige reden voor ongerustheid vormt. De vrijheid der zeeën is een fundamenteel beginsel, dat verdedigd moet worden, aldus 't blad, en in het bijzonder de vrijheid van doorgang tussen de Middellandse en de Rode Zee, die niet alleen Egypte aangaat maar alle Middel landse Zeelanden en het grootste ge deelte van Europa. „Als het Suez kanaal tot een instrument van natio nalistische Egyptische politiek ge maakt zou worden, zou geen land daar onverschillig voor kunnen blij ven en nog minder de internationale organisatie die hen allen samenbindt in een stelsel van juist omschreven en vrijelijk onderschreven beloften", aldus het door de hoofdredacteur, Federico Alessandrini, ondertekende artikel. Postzegels sterfdag St. Ignatius van Loyola Dit is een afbeelding van de nieuwe postzegel, die door het Vatikaan te Rome is uitgegeven ter gelegenheid van de vierhonderdste sterfdag van de H. Ignatius van Loyola, de stichter van de orde der Jezuïeten. De zegel, die wordt gedrukt in de waarden 35 en 60 lire (resp. lichtbruin en blauw) toont de Spaanse heilige knielend voor Paus Paulus III aan wie hij de regels van de Jezuieten-orde overhandigt. Aanpassing aan moderne eisen De „Acta Apostolicae Sedis" publi ceert heden een besluit van de Con gregatie der Religieuzen, d.d. 25 maart. Door dit besluit heeft de H. Stoel de belangrijke instellingen van slotzusters aan de hedendaagse tijd willen aanpassen, met name de regels over de clausuur, welke de basis vor men van het contemplatieve leven. De clausuur ondergaat zoals uit de instructie blijkt belangrijke matigingen. Enerzijds wenst de H. Kerk de geest van afzondering te be waren, die de grondslag van het con templatieve leven vormt, en hand haaft daarom de excommunicatie van ieder die het slot schendt. Maai" van de andere kamt wordt de afzondering toch minder rigoureus toegepast, om beter aan de eisen van de moderne tijd te kunnen beantwoorden. De voornaamste vernieuwing bestaat in het invoeren van de dausura papalis mdnor, die een klooster im staat stelt, haar leden apostolaatswerk buiten het klooster te laten verrichten met het oog op de noodzaak van de omstan digheden. Tot deze toegelaten werken behoren: catechismus-onderricht; godsdienstonderricht, opvoeding van kinderen en voorbereiding tot de eerste Communie. Een andere belangrijke verzachting in de slot-voorschriften is: de oprich ting van een federatie van kloosters, waardoor de ene niet onafhankelijk van de andere 'bestaat, maar zij onder ling verhonden worden. Dit leidt on willekeurig tot een uitwisseling van onderdanen en onderlinge hulp. Het verlof een slot te mogen betre den is volgens deze instructie gehand haafd voor het staatshoofd en zijn echtgenote, de kardinalen, te hulp ge roepen dokter en natuurlijk voor de priesters, die de Sacramenten aan de zieken moeten toedienen. Wervelstorm over de Chinese Zee De eilanden Formosa en Okinawa zijn getroffen door een wervelstorm, die in noordwestelijke richting over de Chinese Zee trekt. Op Formosa werden 5.000 mensen door overstromingen uit hun huizen gedreven, terwijl er vooral aan de oogst zware schade werd toegebracht. De wervelstorm, die „Wanda" wordt genoemd, verplaatst zich met een snelheid van twintig km. per uur naar het gebied van Shanghai, op de Chi nese vasteland. Het Italiaanse schip „Naty" van 3.278 ton heeft woensdagavond nood seinen uitgezonden, toen het op 200 mijl ten zuiden van het Japanse eiland Kioesjioe in de wervelstorm tereöhtkwam. Later heeft de „Naty" geseind, dat zij uit de gevaarzóne was gekomen. Gletsjer liet prooi los Aan de voet van de Weisshorn-glet- sjer in Zwitserland is het stoffelijk overschot gevonden van een toerist, die 68 jaar geleden om het leven kwam. Het lichaam is door het ijs geheel gaaf gebleven. Het was George Winkler (destijds 19 jaar) die op 27 augustus 1888 in Zwitserland met vakantie was. Zijn verdwijning tijdens een beklimming vdn de Weisshorn werd opgetekend in een oud hotelregister. Zijn lichaam is thans geïdentifi ceerd door een hotelrekening, die in zijn portemonnaie werd gevonden. Treinbotsing in Brazilië Tenminste twintig personen zijn om het leven gekomen en een groot aantal mensen is gewond toen een goederentrein met grote snelheid in reed op een passagierstrein, die bui ten het station van Barra Do Pirai ongeveer 110 km van Rio de Janeiro stond. Tenminste twee rijtuigen van de passagierstrein werden volkomen ver nield. Gaan ze praten over de olie? Vertegenwoordigers van alle Ara bische landen zullen waarschijnlijk begin volgende week in Cairo bijeen komen voor een spoedzitting over de naasting van de Suezkanaalmaat- schappij door Egypte. De vergadering wordt belegd op verzoek van de Syrische regering. Er zal een gemeenschappelijk Arabisch standpunt besproken worden tegen over eventuele drastische maatrege len van het Westen tegen Egypte. Er doen geruchten de ronde, dat de Arabische landen van plan zijn alle oliemaatschappijen in het Midden- Oosten te naasten, maar deze geruch ten zijn voör de oliemensen in dit deel van de wereld niets nieuws. Wel ingelichte woordvoerders hechten er weinig waarde aan. Men meent dat de ervaringen in Perzië geen aanmoe diging vormen. Het Egyptische nieuwsagentschap Het Midden-Oosten heeft intussen ge meld, dat vier Arabische staten Syrië, de Libanon, Saoedi-Arabië en Jordanië binnenkort een bijeen komst zullen houden om gemeen schappelijke oliebelangen te bespre ken. De druk om de olie-industrie te naasten zal wellicht komen van de zijde van landen als Syrië, Jordanië en Egypte, terwijl de voornaamste olieproducerende gebieden zich be vinden in landen waar de nationa listische gevoelens niet zo sterk zijn. De rijkste olievelden liggen in Irak dat de meest pro-westerse rege ring van alle Arabische landen heeft; Koeweit, een Brits protectoraat; Saoe di-Arabië, dat nogal eens vijandig ten aanzien van het Westen staat, maar geen maatregelen zal willen nemen, die de belangrijke olie-inkom, sten van het land in gevaar brengen; Perzië, dat op het ogenblik met het Westen samenwerkt wat betreft de produktie en het aan de markt bren gen van de olie en Bahrein en Qatar, Britse protectoraten. Een speciale commissie van de Arabisohe Liga heeft, aldus radio- Cairo, geadviseerd tot een boycot van Frankrijk door alle Arabische staten wegens de Franse politiek in Algerië. De boycot schijnt zich te beperken tot politieke aangelegenheden. De commissie was gevormd om een Sy- risch voorstel te bestuderen, dat zo wel een politieke als een culturele en economische boycot wilde. Het advies zal door de commissie nog deze week in definitieve vorm ge goten worden en voorgelegd worden aan de politieke commissie van de Arabische Liga. Onbestendig Het zeer onbestendige weer van de laatste dagen is te wijten aan een grote depressie-activiteit, die zich aan de noordflank van het Azorenhoge- drukgebied afsipeelt. Na het wegtrek ken van de stormdepressie kwam woensdag een nieuwe Oceaandepres sie over Midden-Engeland naderbij. Het centrum ervan lag vanmorgen 6 uur een tiental km. ten noordwesten van Den Helder. De regenzone van de depressie bereikte woensdagmiddag de Nederlandse kust en breidde zich in de avond verder over het land uit. De regenhoeveelheden waren aan zienlijk, vooral in het noorden van het land, waar op de meeste plaatsen meer dan 20 mm werd afgetapt. Tege lijkertijd wakkerde de wind aan uit zuidelijke richtingen. Na de front passage ruimde de wind naar west en overschreed langs de kust de storm- grens. Verwacht wordt, dat de depres sie over de Waddeneilanden naar Noord-Duitsland zal wegtrekken. Maar een restant ervan trekt over Schotland naar de Noordzee, zodat het weer ook morgen onbestendig blijft met enkele buien. Er zijn morgen echter ook enkele opklaringen mo gelijk. De wind neemt iets af, maar blijft tamelijk sterk. In het temipera- tuurniveau komt weinig verandering. De Kabinetsformatie Het Kabinet der Koningin deelt miede: H.M. de Koningin heeft voor een conferentie hedenmiddag op het Huis ten Bosch te 's Gravenhage uit genodigd achtereenvolgens de voor zitters der Eerste en Tweede Kamer dier Staten-Generaal, mr. J. A. Jonk man en dr. L. G. Korfcenborst, de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, alsmede mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., prof, mur. C. P. M. Romme, fractievoorzitter van de K.V.P., prof. dr. J. Zijlstra, fractievoorzitter van de A.R.-partij, de heer H. W. Tilanus, fractievoorzitter van de C.H.U., en drs. H. A. Korthals, waarnemend frac tievoorzitter van de V.V.D-. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond i tot vrijdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). WESTENWIND. Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Ma- j tige af en toe krachtige wind uit j westelijke richtingen. Weimg verandering in temperatuur. j 3aug. zon op 5.07, onder 20.29, maan op 1.20, onder 18.00. Hoogwaterstanden 3 aug. v.m. n.m. 12.15. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MUNOHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME geh. bew. 19 C. half bew. 18 geh. bew. 17 regen 13 geh. bew. 17 regenbui 17 regen 17 geh. bew. 18 motregen 23 geh. bew. 24 half bew. 27 regen 17 geh. bew. 19 regenbui 19 regen 22 regen* 24 half bew. 26 nevel 22 half bew. 33 Korreltje Argwaan is het vergif des levens.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1