Gouden paar in Zevenhoven De Oud-Katholieke kerk te Leiden WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het Rijnsburgse bloemencorso zal op zaterdag 4 augustus voor de Sleu telstad en omgeving een grote trekpleister zijn. Niet alleen de buitenlandse en buitensteedse toeristen kunnen straks hun ogen uitkijken op de pran gende schoonheid van een bij uitstek Nederlands exportartikel, ook de meest verwende Leidenaar zal dan moeten ervaren dat zijn kennis van wat de Nederlandse bloementuin op zijn best aan variëteiten en kleuren weet te leveren, maar oppervlakkig te noemen is. De parade van de Nederlandse sierteeltproducten mag er zijn. Wie het niet geloven wil, gaat maar eens kijken bij Albert Paauw, wiens meesterhand dagelijks in bedrijf is om het Rijnsburgse Corso te „ma ken". Een man, die het vak verstaat en met flair voor het decoratieve be giftigd is. En er komt wat vinding rijkheid om de deur kijken om aller lei ontwerpen uit te denken en ge stalte te geven. Seizoenbedrijf. Een merkwaardig seizoenbedrijf is er in het vriendelijke en rustige dorpje Rijnsburg ontstaan, waar praalwagens onder het alziend aeste- tisch oog van de heer Albert Paauw in de „grondverf" worden gezet om straks opgetuigd te worden. Want de bouw van een Corso kent zijp zor gen. Het kiezen van de juiste kleu rencombinaties op een harmoniëren de achtergrond, de selectie van de diverse bloemensoorten, teneinde het geen de bloemenwereld te bieden heeft op representatieve wijze tot uitdrukking te brengen. En dat werk is corso-expert Albert Paauw wel toevertrouwd. "Hij is een man, die het vak van jongsafaan beheerst. Op 12-jarige leeftijd reeds knutselde hij al spelen derwijs een eerste prijs in elkaar met een origineel versierde kano. Zet wat wagentjes en bloemen bij elkaar en Paauw maakt er een bloe mencorso van. De successen uit de laatste tijd bewijzen dat zijn naam tot diep in Nederland een bekende klank heeft gekregen. Temiden van spaghum, mos, bind draad, manden, stromatten en onder stellen weet hij zich in zijn element. Particuliere deelneming. Het Rijnsburgse Corso telt daar naast ook nog individuele deelname. Een Rijnsburgse corso zonder dat particulieren van hun kunnen doen blijken, is nu ondenkbaar. Ook het corso 1956 is geen uitzondering op dat gebruik en wie de Rijnsburgers kent, weet dat een gezonde rivaliteit borg staat voor een boeiend schouw spel. Niet minder dan twintig praalwa gens en dertig luxe auto's zijn in het Corso opgenomen; een ruw geschat totaal van 300.000 bloemen in diverse variëteiten en afkomstig uit het Westland, Aalsmeer en Rijnsburg be stempelen dit Corso toch wel tot een bijzonder fraai kijkspel. Niet een boeiend kijkspel al leen, maar ook of nog méér een warme propaganda voor de Op dit plaatje komt het corso al een beetje uit de grondverf. De schilders leggen de laatste hand aan een van de grootste wagens, die zaterdag door Leiden zal trekken. Een rijke bloementooi en een aantal aardige meisjes zullen van deze wagen een pronkjuweel maken. Foto v. d. Horst. betekenis van de bloem in het leven van alle dag. De bloem als ongeëvenaard expressiemiddel van vreugde en smart is het symbool van de grootse optocht, van het wondere kleurensprookje, dat Lei den zaterdag binnen zijn muren krijgt. Moge de weergoden, getroffen door de natuurlijke charme van de bloemen, hun zo noodzakelijke medewerking verlenen. Op donderdag, 2 augustus 1956 hoopt het echtpaar Leendert en Griet je Vork, wonende aan de Dorpsstraat te Zevenhoven, zijn 50-jarige echt vereniging te vieren. Deze beide krasse bejaarden van wie de bruidegom werd geboren te Ter Aar op 10 juni 1878 en de bruid te Zevenhoven op 2 oktober 1885, ge nieten nog een goede gezondheid en zijn nog erg levenlustig van aard. Dit fraai gelijnde paardje wordt nog even door „de kapper" onder handen genomen en is dan klaar voor zijn blommige bestemming. In hun gezellig huisje komen bei den niet uitgepraat over al hetgeen zij in deze 50 jaar van hun huwelijks leven hebben medegemaakt, toen zij dikwijls hebben moeten werken voor een karig bestaan. Thans voelen zij zich overgelukkig nu zij tevreden en zonder veel geldelijke zorgen hun oude dag kunnen slijten. De bruidegom heeft in zijn jonge jaren als beurtschipper gevaren vah Leiden naar Amsterdam en verder de gehele Zaanstreek af. Later toen deze beurtvaarten werden verdrongen en geen broodwinning meer opleverden, is hij in de tuinderij terecht gekomen, waar hij met een broer een eigen be drijf heeft gehad. Dit was in de oor log 1914-1918. Na de oorlog heeft L. Vork als boe- rendaggelder zijn kost weten te ver dienen en dit werk heeft hij gedaan tot zijn 65ste jaar, terwijl zijn vrouw ook na haar huwelijk nog veel uit werken is gegaan. Uit hun huwelijk zijn 7 kinderen geboren, waarvan een op 4-jarige leeftijd is gestorven. De andere zes kinderen zijn allen gehuwd en uit die huwelijken zijn 21 kleinkinderen geboren, terwijl er verder nog 4 ach ter kleinkinderen zijn. Mevrouw Vork heeft voor haar hu welijk jaren lang gediend bij de in Zevenhoven gevestigde dokter Zee> handelaar en later nog weer bij dok ter Scheltema. Een dochter van het gouden paar is vóór enige tijd geëmigreerd naar Australië, waar zij thans met haar man en 6 kinderen een goed bestaan heeft. Bij al haar werk heeft de bruid nog kans gezien een pleegkind aan te nemen en op te voeden. Deze jongen, die intussen een grote man is gewor den heeft ruim 17 jaren bij hen ge woond en is thans nog een steun in hun oude dag. Dat de bruid ook nu nog niet het werk schuwt blijkt wel uit het feit, dat zij nog steeds breiwerk verricht voor ingezetenen van Zevenhoven terwijl door haar alle mogelijke an dere werkjes voor liefdadige doel einde worden onderhanden genomen. Het heeft dit gouden paar Leen Vork en Grietje de Rijk in zijn bruids dagen zeer zeker miet aan belangstel ling ontbroken, getuigen de vele en mooie bloemen, welke op het ogen blik hun huisje sieren. Wij wensen het gouden paar dan ook het allerbeste voor de toekomst en tot het diamanten feest. VOORSCHOTEN VAKANTIEVREUGD IS WEER BEGONNEN. Gisteren zijn ongeveer 400 kinde ren onder hoede van het comité R.K. Vakantievreugd naar Wassenaar ver trokken voor het eerste uitstapje. De jongste kinderen, ongeveer de helft, werden met bussen naar Duinrell ver voerd en dezelfde bussen kwamen daarna de andere kinderen ophalen om hen naar Meyendell te brengen. De dag werd doorgebracht met wan delen en met vele spelletjes, een glas limonade en bezoek aan een speeltuin maakte de pret af, een beetje regen af en toe had de dag niet bedorven. Bij het vertrek uit Duinrell werd de 7-jarige S. uit de Bijdorpstr. door een hond in zijn been gebeten, de jongen wilde juist in de bus stappen. De Wassenaarse politie wilde geen enkel risico lopen en liet de jongen met een ziekenauto naar Leiden brengen, na behandeld te zijn is hij weer naar huis gebracht, de beet was vrij ernstig. Het bleek dat de hond reeds meerdere malen kinderen had gebeten. Het slachtoffertje kreeg van „Vakantievreugd" een fruitschaal toegezonden! Morgen is de tweede dag, voor de meisjes. Dan wordt in 't R.K. Vereni gingsgebouw de film „Zet hem op George" gedraaid, de jongens hebben dan spelletjes op het SVLV-terrein, aanvang voor beide groepen: half tien. Des middags is het programma juist omgekeerd aanvang: twee uur. KORTE VLIET ZAL WORDEN UITGEDIEPT Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben B. en W. medege deeld, dat de toestand van de Korte of Waddinger Vliet ook de aandacht heeft en dat dit werk in het uitdie pingsplan van dit jaar is opgenomen. Als dit werk wordt uitgevoerd zal zulks doorstroming en de watertoe stand verbeteren. Klachten aangaan de vervuiling, die meermalen in de raad zijn geuit, zullen dan wel over bodig zijn. VOORLOPIG GEEN SCHOOLZWEMMEN In de raad is verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het geven van zwemonderwijs in het nieuwe sportfondsenbad te Was senaar aan leerlingen van Voorscho- tense scholen. B. en W. hebben dien aangaande een enquette gehouden on der de Voorschotense bevolking. De enquette heeft uitgewezen, dat voor het zwemondex-wijs belangstelling be staat. Er waren echter verschillende moeilijkheden, die overwonnen moe ten worden zoals vervoer naar het zwembad, toezicht op het vervoer en het incasseren van bijdragen. Dit alles is uitvoerig besproken in de com missie voor onderwijs-culturele en sociale aagelegenheden. Naar de mening van deze commissie en naar de mening van B. en W. zou als tot schoolzwemmen wordt overgegaan de financiële steun van de gemeente moeten blijven beperkt tot gedeelte lijke vergoeding van de vervoerskos ten en het onderricht aan de leerlin gen van de 5e klas gedurende 1 jaar. Rekening houdend met de bijdrage der ouders worden de kosten voor de gemeente berekend op 4000.a ƒ5000.per jaar, hetgeen neerkomt op 20.a 25.per leerling. B. en W. achten dit bij de huidige financiële toestand van de gemeente niet ver antwoord. Zulks zal pas kunnen ge schieden wanneer het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1957 is verhoogd. ONDERWIJS VRAAGT VOORZIENINGEN Ten behoeve van het verkeers- onderwijs en voor de aanschaffing van een daglichtprojectiescherm doen verschillende schoolbesturen aanvra gen voor de vereiste medewerking. De aanvraag komt neer op 700. per school. De R. K. Jongensschool vraagt credieten voor de. aanschaffing van leerboekèn wegens toeneming van het aahtal leerlingèn. De Her vormde school verzoekt gelden voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de hoofdenkamer. Deze kamer wordt tevens gebruikt als be- stuurs- personeels en spreekkamer. Verder wordt deze kamer regelmatig gebruikt door de school- en de tand arts. Bebouwing van de Papelaan. De N. V. Gebr. Eggink maakt zich on gerust, dat de komende bebouwing van de Papelaan, de ontwikkeling van het bloembollenbedrijf van deze firma zal tegenhouden. Hoewel ge noemde firma destijds verzuimd heeft tegen het uitbreidingsplan Gentrum bezwaar te maken, zijn B. en W. be reid, nu een uit stedebouwkundig oog punt aanvaardbare oplossing gevon den kon worden, het uitbreidingsplan te wijzigen, maar de N. V. Gebrs. Eg gink zal dan aan enkele gestelde voorwaarden moeten voldoen. De N. V. Gebrs. Eggink heeft deze voor waarden geaccepteerd. De heer G. de Regt uit Rotterdam heeft de gemeente verzocht de gron- Er bestond zeer grote belangstel ling voor de excui-sie, welke de ver eniging „Oud Leiden" gisteravond heeft georganiseerd naar de Oud-Ka tholieke kerk aan de Zoeterwoudse Singel. Het kerkje was ei-vol. Pastoor G. P. Giskes gaf 'n uiteenzet ting van ontstaan der Oud-Katholie ke gemeente, welke in Lëiden en omstreken een goede honderd lidma ten telt. Het tegenwoordige kerkje den aan de Papelaan tegqnover de Hyacinthstraat te kopen met de be doeling om daar 10 woonhuizen met 8 garages neer te zetten. Voor de doortrekking van het trottoir en een groenstrook zal de a.s. koper echter een offer moeten brengen. De kosten worden geraamd op 6.300.Tevens zal de heer de Regt een bijdrage van 6000.moeten betalen voor de aan leg van een gedeelte van de geprojec teerde zijstraat in het verlengde van de Hyacinthstraat. De heer de Regt gaat met deze voorwaarden accoord. Geboren: Antje dr van H. J. Amers foort en A. van Wichem. Martinus Joannes Maria zn van A. W. A. van Winden en M. R. M. van der Burg. Antoinette dr van J. A. Vitringa en T. J. Nijhof. Hendrikus Lambertus Maria zn van H. J. Lardenoye en M. Arpot. Raymond Francois Marie zn van T. L. Doornweerd en Th. J. Mac- Lennan. Jan zn van P. de Jong en K. van den Heuvel. Geboren te Lei den: Andries Abraham zn van J. Pen en G. W. Kuiper. Ondertrouwd: D. W. Noteboom en K. J. van der Werf. N. Kok te Sas- senheim en T. A. C. M. Vogelaar. Gehuwd: J. Bernardus te Bloemen- daal en M. Talakua. Overleden: H. B. Nasveld 73 jr wednr van M. M. Grafe. J. van der Eist vr. 66 jr. had een voorgangster aan de Hooi gracht, waar door pastoor Hugo van Heussen in zijn eigen huis de kerk van de H.H. Fredericus en Odulphus in 1694 werd ingericht. Gedurende enige eeuwen bleven de Oud-Katho lieken daar kerken, tot in 1925 het gebouw werd verkocht aan het St. Elisabeth-zliekenhuis en de nieuwe kerk werd gebouwd aan de Zoeter- woude Singel. Helaas is het barokke altaar van de oude kerk in de Laken hal geplaatst. In het nieuwe kerkje kregen een plaats de eenvoudige communiebank, de preekstoel en het tabernakel met kruis. In de sacristie worden enige schilderijen bewaard o.a. van Van Heussen en pastoor Van der Graft, enige kostbare para menten en in zilver gedreven ker kelijk vaatwerk. Het interieur van de kerk is door Ohris Lebeau Rond om zeer kleurig en tamelijk somber beschilderd. Pastoor Giskes gaf uit leg van de betekenis der voorstel lingen, waarbij hij vertelde, dat Le beau, die onder de oorlog in Dachau om 't leven kwam, bij het uitvoeren van zijn schildei-werk in deze kerk in een woonwagen achter op het veld verbleef. Wanneer hij inspiratie had, werkte hij dag en nacht zonder te voren tekeningen te maken; zweeg de inspiratie, dan was hij onvind baar. Namens de vereniging „Oud-Lei den" sprak de secretaris, de heer J. Hennes, een dankwoord tot de gast heer-pastoor. In zijn uiteenzetting van het ont staan der Oud-Katholieke Kerk was pastoor Giskes eenzijdig en onvolle dig. Wij kunnen van de Oud-Katho lieken heus wel verdragen, dat zij niet erg op Rome gesteld zijn; daar om zullen wij maar geen zout op de vele! slakken leggen. Oud-Katwijk keerde even terug voor de badgasten Burgemeester Duiker heeft heden middag in het voormalige gebouw Irene te Katwijk aan Zee een ten toonstelling geopend, die laat zien, hoe het vissersdorp er in het verle den uitzag. Zeer veel interessant fotomateriaal uit lang vervlogen ja ren geeft een beeld van de toestan den en gebruiken in het plaatsje. De badgasten, voor wie „Oud-Katwijk" deze expositie hoofdzakelijk heeft in gericht, zullen ongetwijfeld het meest geboeid worden door de oude vis serswoning, welke in het midden van de tentoonstellingsruimte is opge bouwd en ingericht. Vooral het inte rieur is erg aardig. De foto Iaat een gezellig hoekje van de woning zien. Een vissersvrouw met haar bijbel, die zij juist op tafel heeft neergelegd, en mediterend voor zich uitstaart. Naast haar de jongste spruit in de beroemde stoel voor „klein en groot", die nog steeds onmisbaar is, maar in de loop der tijden wel van vorm ver anderde. Foto v. d. Horst.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5