opruiming Wilt U iets weten? Kroetstsjef waarschuwt tegen militair optreden Kefauer trekt zich terug Vrachtauto ramt een huis Vredesdelegatie uitgemoord Rehabilitaties in Hongarije Marktberichten BODEGRAVEN I. VAN WIJK WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Zomer Z°oder Zon De zomer heeft gedurende de eer ste twee zomermaanden juni en juli maar heel weinig van zich laten mer ken. De gemiddelde temperatuur van beide maanden was onder normaal, van het aantal zomerse dagen kgn hetzelfde worden gezegd. Zelfs was het in De Bilt sedert het begin der waarnemingen in 1848 nog nogit voorgekomen, dat het aantal zomerse dagen tot augustus slechts drie be draagt, zoals nu het geval is. Mei le verde een, juni geen en juli slechts twee zomerse dagen, terwijl het nor male aantal in totaal zestien be draagt. Zelfs de nog vaak genoem de slechte zomer van twea jaar geleden had het op 1 aixguatua al tot zeven van deze warme dagen ge-1 bracht, dank zij de maand mei, die toen erg mooi was. Het aantal uren zonneschijn van juni en juli tezamen bedroeg in De Bilt 275 tegen 423 normaal, een tekort dus van gemid deld bijna twee en een half uur per dag. ^ot nu toe in deze eeuw waren deze maandep ajleen in 1907 nog somberder geweest, toen werden in De Bilt slechts 259 uren zon geregis treerd. De hoeveelheid regen wgs in dit tijdvak op de meeste plaatsen groter dan normaal, alleen in Zuid-Holland en Zeeland werd op tal van plaatsen de normale hoeveelheid niet bereikt. Vraag: S. V. te g. over loonbelasting en vereveningsheffing voor een jon- gen, die 45.— per week verdient. Antwoord: Loonbelasting voor een ongehuwde bij 45.— per week ber draagt /2.63 per week. De vergve- ningsheffirjg bedraagt 4 van bruto loon. Vraag G. S. te W.: Ik werk bij oen baas in studiewerk, 5 of 6 dagen per week. Heb ik recht op vakantiegeld? Antwoord: In welke b?anche u werkzaam? Vermoedelijk hebt u geen recht op vakantiegeld. Vraag piej. B. te Z. over reeht op vakantiegeld. Antwoord: Kunt u piet eens bij een vakbondsbestuurder informeren? Hij beschikt over meer gegevens dan Vij. Vraag: Ik ben van plan in septem» ber de wedstrijd Zwitserland—Neder- land te gaan bezoeken in Lausanne. Kunt u voor de motortrip een reis uitstippelen, heen over Duitsland, te rug door Frankrijk' en België, hoe veel km? Antwoord: Alphen, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Roermond, Heins. berg, Gelsenkirchen, Aken, Rötgen, Monschau,. Losheim, Prüm, Bitburg, Trier, Saarbrücken, Sarreguemines, Strasbourg, Colmar, Mulhouse, Basel, Breitenbach, Solothurn, Kalbaeh, Coreille, Moridon, Lausanne, afstand plm. 900 km. Terug Lausanne, Cos-? sonaye, La Sarraz, Vallorbe, Pontar- lier, Besangon, Belfort, Epinal, Nancy, Metz, Luxemburg, Arlon, Bastogne, Luik, Hasselt, Diest, Turnhout, Til burg, Breda, Moerdijk, Rotterdam, Alphen, afstand plm. 800 km. Vraag; Route pér fiets van Kou. dekerk naar Blaricum, Blaricum, Alkmaar, Alkmaar-Kouderkerk, hoe veel km? Antwoord: Koudekerk, Alphen, Nieuwveen, Mijdrecht, Vinkenveen, Hilversum, Blaricum, afstand 70 km. Blaricum, Muiden, Amsterdam, ZTaan- dam, Alkmaar: afstand 70 km. Alk maar, Beverwijk, Haarlem, Leiden, Koudekerk, 75 km. Vraag: Hoeveel km. is de route Roelofarendsveen-Kevelaar per auto? Antwoord: Afstand 185 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Kampen, hoeveel km? Antwoord: Leiden Woerden, Utrecht Amersfoort, Harderwijk, Elburg, Kampen; afstand 150 km. Vraag: Route van Lisse naar Hoen- derlo; hoeveel kan? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Uit hoorn, Hilversum, Amersfoort, Barne- veld, Otterlo, Ileenderlo; afstand 115 km. Vraag: Route per fiets van Lei muiden naar Raalte; hoeveel km? Antwoord: Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Hoevelaken, Apeldoorn, Deventer, Raalte; afstand 130 km. Vraag: Route per fiets van Voor hout naar Amsterdam; hoeveel km- Antwoord: Voorhout, Sassenheim, fietspad naar Amsterdam; afstand 37 km. Vraag: Route per fiets van Zoeter, woude via Nijmegen naar Heerlen, hoeveel km. Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht, Zeist, Driebergen, Wageningen, Etten, Nijmegen, Gennep Venlo, Roermond, Sittard, Heerlen, afstand 256 km. Vraag: Kortste route per auto van Zoeterwoude naar Sas van Gent, hoe veel km? Antwoord: Zoeterwoude, Rotter dam, Moerdyk, Breda, Antwerpen, St. Niklaas, Koewacht, Sas van Gent; afstand 160 km. Vraag: Route per fiets van Den Haag naar Groesbeek, hoevel km? Antwoord: Den Haag, Zoetermeer, Gouda, Utrecht, Zeist Wageningen, Nijmegen, Groesbeek, afstand 145 km. Een rijwiel kunt u per trein verze- kerd verzenden. Vrgag: Route per fiets Leiden Maastricht, Leiden—Leopoldsburg, LeopoldsburgMaastricht, hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- bracht, Sittard, Maastricht; afstand 248 km. Leiden, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Brp^a, Baarle Nas sau, Turnhout, Ret:» Mol, Balen, Leopoldsburg; aftand 175 km. Leo poldsburg, Beringen, Hasselt, Maas tricht; afstand 50 km. Vraag: Route per auto van NoorcJ- wijk naar de Efteling, hoeveel kip? Antwoord: Noordwijk, Wassenaar, Den Haag, Rotterdam, Moerdijk, Geertruidenberg, Kaatsheuvel, Efte- ling; afstand 110 km. Vraag G. L-: Mijn zoon wU keur meester worden van groenten, fruit en bloemen. Kunt u mij daaromtrent enige inlichtingen verstrekken? Antwoord. Het is ons niet duide lijk of u inlichtingen wens over de opleiding tot keurmeester bij de Keuringsdienst voor Waren of bij groenten- en fruitveilingen. Aanne mend, dat dit laatste het geval is, kunt u zich hiervoor het beste wen den tot het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland, Javastraat 80, Den Haag. Naar men ons meedeelde, bestaan er verschiL lende cursussen die tot keurmeester opleiden, maar alle gewenste inlich tingen hierover worden u door bo vengenoemd bureau verstrekt. Het antwoord over de opleiding voor keurmeester van bloemen volgt nog. Vraag ipeyri W- A. S.: Betreft vra gen bestrijding rpieren en wassen ja pon. Antwoord; Uw vorige vraag is op 23 juni afgedaan als volgt: mieren kunt u bestrijden met suikerwater, waarin sublimaat is opgelost. U plaatst daar, waar mieren zitten het bovenvermelde verdelgingsmiddel (de gangen dient u hiertoe na te gaan)- U kunt dit het beste doen door op schoteltjes een in sublimaat ge drenkte dot watten te leggen. Ook kunt u jampotjes plaatsen. De dek sel van deze potten doorboort u op enkele plaatsen en maakt door mid del van een ,,suikerbaan" een min of meer smakelijke toegangsweg nagr het verdegingsmiddel. U zorgt er ze ker wel voor, dat kinderen, honden en katten niet van de inhoud kup- nen snoepen. Wat betreft de japon met raffia- bawerking melden wij u, dat een dergelijke japon niet zelf gewassen kan worden, wil men geen risico lo pen de raffiagarnering te beschadi gen. Vraag T, J. v, L, Waar staat de fa briek waar men Wiltonkarpetten vervaardigt? Antwoord': Deze vloerkleden wor den wel jn een twintigtal fabrieken gemaakt. Iedere handelaar kan u een door u gewenst adres opgeven. Er gebeurt niets onwettigs „De naasting van het Suezkanaal door Egypte is in Engeland en Frank rijk met te veel opwinding ontvan gen. Onverstandige lieden hebben er zelfs aangedrongen op het treffen van hardhandige tegenmaatregelen om nieï t^ zeggen militair optreden. Ik gelpof echter dat het gezonde ver stand, de ervaring en de nuchtere politieke kijk van de Britse en Fran se staatslieden hen in staat zullen stellen het juiste begrip voor deze historische daad op te brengen en er de juiste conclusies uit te trek ken." Met de?e woorden gaf Nikita Kroestsjef, de secretaris van de Russiscne communistische partij, gis teren zijn yisie op de gespannen ver houding tussen Egypte en de Weste- :ijke Grote drie, die door Nassers daad werd ingeluid. Hij sprak tij deus een massabijeenkomst in het gtadion Doezjnki te Moskou ter ge legenheid van de Russische nationale dag van de bouwnijverheid. „Koloniale volken maken zich vrij van koloniale onderdrukking", zeide Kroestsjef, „en staan op hun rechten. Daarom kan er naar onze mening nooit iets onwettigs zijn gebeurd". Hij wees ep voorts op dat het ka naal door Egyptisch gebied loopt en door Egyptenaren is gebouwd. Zijn betoog vervolgend zei Kroest sjef dat de Britse regering zjjns- inziens dus wijselijk had gehandeld toen zij besloot aan Indië en Birma onafhankelijkheid te verlenen en haar troepen uit de zóne van het Suezkanaal terug te trekken. Wij be- fcbouwen 4e politiek van druk op Egypte evenals op andere souvereine naties dan dan pok als misplaatst, zo zei hij. Bovendien treft de nationalisatie van het Suezkanaal geenszins de be langen van de volken van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en andere landen, Slechts de vroegere Suezkanaalmoatsehappij, die hoge winsten maakte uit de exploitatie van het kanaal, is beroofd van de mogelijkheid zichzelf verder te ver rijken ten koste van Egypte, zo meende Kroestsjef. Niet bezorgd. De Sow jet-Unie, zo ging hij verder, die direct belang heeft bij handha ving van de vrije doorvaart door het kanaal zoals die door de Egyptische regering nogmaals is gegarandeerd, meent derhalve dat er geen gronden gijn ©m zich over de kwestie bezorgd ie tonen. ZÜ is er van overtuigd, dat de situa tie in de zóne van het kanaal niet ernstiger zal worden aj? zij niet van buitenaf kunstmatig ernstiger wordt gpmaakt. Kroestsjef zei verder er van over tuigd te zijn, dat de gerezen moeilijk heden rret vreedzame middelen kun nen wordep geregeld. Aansporingen tct daden van agressie moeten wor den veroordeeld, zo zei hij. Wij we ten wat oorlog betekent en een oorlog is sneller begonnen dan beëindigd. Senator Ester Kefauver heeft zich als gegadigde voor de benoe ming van democratisch kandidaat voor het Amerikaanse president schap teruggetrokken en zijn aan hangers opgeroepen, Adlai Stevenson te steunen. Hij verklaarde, dat hij na de voor verkiezingen de toestand „op realis tische wijze" in ogenschouw had ge nomen en zo tot zijn besluit was ge komen. Bij de vorige presidentverkiezin gen in 1952 was Stevenson de offi- oiële kandidaat van de democraten. Hij werd toen verslagen door Eisen hower. Een Nederlandse zes-tons vracht- auto met aanhangwagen is maan dagnamiddag te Herzogenrath bij Aken op een kruispunt door een hoekhuis heen en tegen de zijkant van een hotel opgereden. De be stuurder van de auto, die bij een on derneming te Kerkrade in dienst is, werd zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Het twee verdiepingen tellende hoekhuis werd door de ertegenop rij dende auto tot het dak toe opengere ten. Een 23-jarig meisjes, dat zich op de étage bevond, kwam beneden terecht, maar liep slechts lichte kwetsuren op. De andere bewoners van het huis konden zich in veilig heid brengen. Een twintigjarige mo torrijder, die uit een zijstraat kwam, wist van zijn motor te springen voor dat deze tegen de auto opbotste. Hij kwam er ongedeerd af en bevrijdde de gewonde chauffeur van de auto ujt de ingedrukte cabine. CHINEZEN OVER DE NOORDGRENS VAN BIRMA. „Een „aantal" Chinese communis ten is .in Noord-Oost-Birma de staat Wa binnengedrongen". Dit maakte de regering van Birma gisteravond in een communiqué bekend. „De rege ring voert met de communistische regering in Peking onderhandelin gen over deze grensoverschrijding", aldus het communiqué. Het in het Engels verschijnende anti-communistische Birmaanse blad „The Nation' had reeds eerder ge meld, dat deze grensoverschrijding „verscheidene honderden Chinese mill tairen" betrof. „Deze troepen hadden Makoengam, Nogmoepg ep twee an dere dorpen bezet", berichtte het blad- De Birmese regering is uiteraard ernstig bezorgd over de ontstane si tuatie, maar acht die niettemin niet van zodanige aard dat ?ij actie op internationale niveau nodig oordeelt, zo besluit het communiqué, Van Chinese zijde is opgemerkt, dat er geen sprake is van overschrij ding van de grens met Birma omdat die nooit officieel is afgebakend Associated Press weet daarbij nog te melden dat de Chinese troepen heb ben gezegd op zoek te zijn naar ma- chitsay een kruid dat gébruikt wordt yoor de bereiding van een genees middel tegen slangebeten en vergif- tigjng door opium of alcohol. N. Vietnam wijst missionarissen uit De communistische autoriteiten van Noord-Vietmm zijn in navolging van China begonnen met de uitwijzing van missionarissen. De eerste slacht offers zijn drie Franse missionarissen, die inmiddels te Saigon in Vietnam aangekomen zijn. De drie priesters, leden van de Buitenlandse Missiën te Parijs, waren werkzaam in het vicariaat Sontay. De paters Vieville en Lajeune werden herhaalde malen door volksrechtban ken veroordeeld. Pater Levray werd zelfs zesmaal voor de rechter ge bracht en ter dood veroordeeld. Dank zij de vertegenwoordiger van de Franse regering in Hanoi werd de doodstraf gewijzigd in uitwijzing. Verwacht wordt, dat geleidelijk aan alle missionarissen het land zul len moeten verlaten. De Noord- Vietnamese regering heeft Chinese adviseurs. In Hanoi zejf ondervinden de missionarissen nog geen directe overlast. Wel zijn reeds verscheidene Vietnamese priesters in arrest. Hoe veel is niet bekend. Een opstandige Tibetaanse stam heeft een Chinese vredesdelegatie, die enige honderden leden telde, uit gemoord. De delegatie was door Peking uit gezonden, toen Chinese tanks en bommenwerpers er niet in waren geslaagd de stam tot overgave te dwingen. Amerika vermindert troepen in Europa niet De Verenigde Staten zijn niet van plan de Amerikaanse troepensterkte in Europa te verminderen. Uit is dins dag officieel in Weshington bekend gemaakt. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken las de pers een verklaring voor, waarin ad miraal Radfords woorden van 26 juli nogmaals werden herhaald: „De Ver enigde Staten zullen geen eenzijdige verandering aanbrengen in de ver plichtingen die zij jegeps de Navo- ledep op zich hebben genomen. De Westduitse ambassadeur, Kre kerier, heeft maandag een onderhoud met Foster Dulles gehad. Men meent te weten, dat hij de bezorgdheid van de Westduitse regering heeft uit gedrukt over de voorgenomen Ame rikaanse troepenverminderingen. Soldaat praatte zijn mond voorbij De Amerikaanse luchtmacht heeft de arrestatie bekend gemaakt van een militair, die zijn mond zou heb ben voorbijgepraat, door tegenover burgera te verklaren, dat op 21 mei bij eep waterstofbomprocfneming het doel gemist werd. De Hongaarse procureur-generaal Gyorgy Non heeft dinsdagavond In een radio-uitzending van Radio-Boc- dapest verklaard, dat in Hongarije de laatste tijd 23.000 personen zijn gerehabiliteerd. In een inleiding tot deze uitzen ding verklaarde de radio, dat onlangs 4.184 personen uit Hongaarse „inter neringskampen" zijn vrijgelaten. Non zei, dat de staatsveiligheidsdienst na 1948 ernstig misbruik van zijn macht hadden gemaakt, maar dat men sedert 195Ö getracht heeft de rechtsorde te herstellen. Dit is thaps beëindigd, verklaarde Non. WOERDEN, 1 aug. Kaas. Aan voer 197 partijen. Notering: eerste kwaliteit 2,14 tot 2,22, tweede kwaliteit f 2,09 tot 2,16, extra kwa liteit 2,24. Handel goed. TER AAR, 31 juli. Groente. Augurken: fijn 1,13, fijnbastaard 0,88, basterd 0,76, grof A 0,660,67, grof 1 0,520,58, CD 0,65, idem 2 0,29, E 0,30, E geel 0,12, alles per kg. $F Een goede toekomst in een mooi beroep? Wordt Chemisch of Medisch Ana- listCe) 1 Een gratis prospec tus wordt u op aanvraag toegezonden door: De Leidsche Analysten-School Rijnsburgerweg 148, telef. 23896. <3F Alles op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed, badcommode, afdruipmatjes, onderzet ters. vatenkwasten, tocht- band Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof. glijdt niet, onverslijtbaar 40 ct. p. st. SF Naaimachines. WÜ heb ben weer enige prima ge bruikte machines w.o. sa- lonkast, inlaad, zig-zag en handmachines. Spec, repa ratie-inrichting P. J. van Steijn, Nieuwe Riin 79. tel 24809. $F Wegens vertrek: da mes- en herenfiets, merk B.S.A. met terugtrapnaaf en lamp f 40.p. stuk; sleestofzuiger, 125 V., ƒ27.50; Philips radio, type 758 U 45,—; electr. gram. met p. up 15,Haven- kade 20. QF Wij betalen veel geld voor gebruikte goederen, zoals meubelen, radio's, stofzuigers, pick-ups. pla ten, koffergram., electr. motoren, fietsen, brom fietsen, motorfietsen, auto's, autobanden enz. In- en verkoop. G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Te koop: Opel Olympia, linnen kap. bouwjaar 1940 met kenteken t.e.a.b.; te vens handwagen in prima staat en electr. houten wasmachine met wringer, kuip in prima staat, we gens plaatsgebrek. Mare- diik 45, Leiden. <2? Te koop: 2-wiellge aan hangwagen voor luxe auto. draagverm. 350 kilo. Kern- pers Carrosserie- en Wa- genbouwbedrijf, Narmstr. 9, tel. 24887. OF Kunstgebit stuk? Repa ratie in een uur gereed. Ook Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. P. J. Olivier. Gerrit Doustr. 19, tel. 30307. Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door - OUD-BODEGRAVEN 9 - SEIZOEN FABRIEKSPARTIJ - MARQUISETTE vervaardigd van prima gemerceriieerde garens. (90 cm. breed) Zeldzaam koopje!! Per mtr. 1,78 INTERIEUR MATRASSEN (2 persoons). Met fraaie damast over trokken. In de kleuren: groen - goud en terra. Volledige garantie. Nü extra voordelig 11 73.* DAMESROKKEN van origineel „Volendammer" streepstof. 9.80 DAMESROKKEN in gebloemd katoen. 4.88 HERENOVERHEMDEN van effen poplin."Fil a Fil'met moderne boord. Nu slechts 5,80 BIER LIMONADE OF WATERGLAZEN Helder geperst glas. Fabrikaat „Leerdam" 6 voor 0.68 VOOR UW VACANTIE EN PICKNICK 2 pakjes gekleurde servetten 20 stuks, 2 rollen boterhampapier. Samen voor 0.42 WERKS0KKEN zeer goede kwaliteit. Met nylon ver sterkt. fn de kleuren grijs en zwart. 1.58 INTERLOCK DAMESHEMDEN EN DIRECTOIRES. 1.38 ORIGINEEL „STERC0C0S" KARPETTEN Moderne ruitdessin, 120 170. Nü tegen uitzonderlijk lage prijs. Van 14.75 voor.. 9.80 DAMESJACK geheel met „Teddy" gevoerd. Spotkoopje II 21,80 FLANELLEN EN KATOENEN DAMESPYAMA in verschillende effen kleuren. Leuk gegarneerd, alle maten 7.80

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3