De inwijding der kerk werd met deftigheid verrigt" Groot deel van oogst in N.- Oost- polder verrot De dochter Mr* Schokking sprak voor het laatst de raad toe Toenemend tekort op handelsbalans ("Honderdjarige parochiekerk te Roelofarendsveen") DINSDAG 31 JULI 1936 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I „Vertrouwen in toekomst van Den Haag" Mr. F. M. A. Schokking heeft gister middag als burgemeester afscheid ge nomen van de Haagse gemeenteraad met het uitspreken van een rede aan het einde van een normale raadsver gadering. Hij besprak daarbij enkele problemen, welke bij het overzien van zijn ruim zesjarige Haagse ambtspe riode bij hem opkwamen: de woning nood, de bevolkingsgroei, het veran derde karakter van Den Haag, dat van woonstad tot werkstad is gewor den. In het bijzonder wees mr. Schok king op een ontwikkeling, die het bestuur van de gemeente in al zijn onderdelen raakt: de wijze van voor bereiding van de meest uiteenlopen de aangelegenheden is de laatste ja ren toevertrouwd aan steeds meer instanties, waardoor ernstig tijdver lies bij de uitvoering ontstaat. Men zal een weg moeten vinden om deze ontwikkeling te stuiten. Dat kan al leen als alle betrokkenen bereid zijn tot het creëren van 'n eenvoudiger wij«e van werken, aldus mr. Schok king. „Mijn eerste handeling als burge meester van 's Gravenhage was het uitspreken van een kort woord in de ze vergadering ter gelegenheid van mijn installatie op 2 december 1949. Het is goed, dat ook mijn laatste han deling in overeenstemming daarmede zich in deze zaal voltrekt. Ik stel er prijs op mijn ambtsvervulling thans af te sluiten door als laatste afscheid te nemen van de 'Haagse raad, die als wettelijk vertegenwoordiger der be volking het hoogste gezag in de stad uitoefent", aldus mr. Schokking die Aetherklanken WOENSDAG. Televisieprargramma. VPRO: 17.0017.30 voor de jeufd. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Rep. 8.00 Nieuws. 8,18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boekbeapr.. 10.05 Morgenwijding. VAIRA: 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Promenade- ork. 12.30 Land- en tuinfo.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings- agenda. 13.18 Gram. 13.45- De wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zie ken. 16.45 Gram. 17.00 Gram. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Corresponden- tieclu'b o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws, en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Act. 18.40 Lichte muz. 19.10 Joodsprogr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de rgels door. 20.15 Voor de kok in de keuken. 20.45 De huizen van de weduwnaar, hoorsp. 22.00 Holland Festival: Radio Philharm. orik. en soliste. 22.40 Medische ikron. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvr. 9.35 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Nederlanders, vracht vaarders van Europa", klankb. 12.05 Salonork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Ka- merork. en solist. 14.40 Gram. 15 40 'ntei schol aiv jeugdtournooi. lü.OO Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.10 Mil. Kapel. 18.45 Spectrum van het Chik te.r.k organisatie- en Veromgmg.sJc- ven, caus. 19.00 hneuws ca weer ber. ik. 10 Elokfluit en clavecimbel. 19.30 Buitenl. overz. 19-59 Gram. 20.00 Rariot-rant. 20.20 Radio Ph<;h ork. en soliste. 20.55 Surinaamse volksmuziek. 21.20 Muz. luisterwed strijd. 21.40 Pianorecital. 22.00 Won derlijke wetenswaardigheden. 22.15 Volksmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. met bewogenheid in de stem zijn rede uitsprak. Vertrouwen. Aan het slot van zijn rede zei mr. Schokking: „Wanneer ik thans dit ambt neerleg, doe ik dit in de vaste overtuiging, dat mijn opvolger een grootse, doch moeilijke taak wacht. Ik moge u op dit moment oproepen hem in het belang van de stad uw onmisbare hulp te verlenen om deze taak met vreugde en in goede harmo nie te kunnen vervullen. Dank bracht burgemeester Schok king voor de hulp van de leden van de gemeenteraad, voor de steun van de ambtenaren en voor de nimmer afla tende steun van zijn echtgenote. „Met groot vertrouwen in de toe komst van Den Haag leg ik mijn ambt neer. Ik wens u toe, dat gij tot in lengte van jaren uw gaven aan hêt wêlzijn van de stad kunt wijden." Bekwaamheid. De heer H. Smitskamp, voorzitter van de a.r.-raadsfractie, beantwoord de als oudste raadslid de redê van burgemeester Schokkimg. „Ik vertolk bij dit afscheid de ge voelens van alle leden van de raad, wanneer ik zeg, dat u zich van de veelzins moeilijke taak met bekwaam heid en grote toewijding hebt gekwe ten. U hebt zich daarbij met name zeer beijverd in het onderhouden van het contact met de Haagse burgerij Ook de belangen van het individu, van de enkeling, zij» daarbij steeds door u op consciëntieuze wijze behar tigd. Ik moge ook met grote waarde ring gewag maken van het aandeel dat mevrouw Schokking daarin heeft gehad." De heer Smitskamp constateerde met voldoening, dat er tussen de bur gemeester en de raad nimmer moei lijkheden van betekenis zijn geweest. „De strikte onpartijdigheid welke uw beleid heeft gekenmerkt, heeft tot de ze goede verstandhouding niet weinig bijgedragen." Later op de middag was er voor de raadsleden gelegenheid, in het ge bouw van de gemeenteraad aan de Javastraat, persoonlijk afscheid te ne men van mr. Schokking. In de maand juni is het tekort op Qè Nederlandse handelsbalans weer toegenomen met 322 miljoen, ha/ast het dubbele van het tekort in juni 1955, toen de invoer, de uitvoer met 164 miljoen overtrof. Het handelstekort over het afgelo pen haltjaar is daardoor gestegen tot 1.434 miljoen (eerste helft 1955 j 1.098 miljoen). De invoer werd slechts voor 79% (v. j. 81, 1954: 86; 1953: 91) gedekt door uitvoer. Het tekort is het gevolg van de aan zienlijke toeneming van de invoer in het afgelopen eerste halfjaar tot 6.786 (V. j. 5.888 min.) en het ach terblijven van de uitvoer, welke slechts toenam tot 5352 miljoen (v. j. 4.788 min.). In de maand juni j.l. bedroeg de invoer 1.221 miljoen, hetgeen bijna 200 miljoen meer was dan In juni 1955. Uitgevoerd werd voor 899 mil joen, een toeneming t.o.v. vorig jaar van slechts 34 miljoen. Ten opzichte van mei j.l. vertoonde de invoer een stijging van f 85 mil joen, terwijl de uitvoer zelfs terug liep met 34 miljoen. MOTORRIJDER UIT DE BOCHT GEVLOGEN. Vannacht omstreeks half drie is de 26-jarige motorrijder H. A. van den Broek uit Nijmegen, in de Woezikse- straat te Wyehen uit de bocht gevlo gen en tegen een paal van het elek trische net gereden. Hij is onmiddel lijk overleden. KIND LIEP ONDER AUTOBUS. Maandagavond omstreeks half zes is op het stationsplein te Maastricht het 5-jarig jongetje H. H. op een on bewaakt ogenblik van het trottoir afgelopen en onder een gemeentelijke autobus- geraakt, 'Het ventje werd op slag gedood. ONDER HIJSKRAAN GEDOOD. Gistermorgen om 4 uur is de 60- j ariige J. Heiligers uit Roermond te recht gekomen onder een hijskraan, die van de spoorbaan kantelde. De man, die daar werkte, was op slag dood. Regen veroorzaakt miljoenenstrop De regenval, in de afgelopen dagen gepaard gaande met hevige storm, heeft allerwegen rampzalige gevolgen voor de te velde staande gewassen. Geknapte halmen op verwaaide korenakkers voorspellen weinig goeds voor de komende oogst en ook in de tuinen ziet men de resultaten van een gebrek aan zon en een teveel aan re genwater. Niet overal is de schade even groot, maar dat zij in totale omvang zal neerkomen op een verlies van miljoe nen, staat wel vast en vele landbou wers zien de toekomst dan ook met grote zorg tegemoet. Ook de N.O.-polder is niet voor deze schade gespaard gebleven. Wel heel erg is het in de -buurt van Marknesse, waar aardappelen en bieten over een gebied van vele hectaren in de grond zijm verrot, zodat de oogst naar des kundige schatting wel voor tachtig procent als verloren, kan worden be schouwd. Op andere kavels, bij Blok zijl en Vollenhove is het weinig beter gesteld, ofschoon de akkers daar toch wel diep geploegd zijn. De vraa<g rijst dan ook, of hier al leen het slechte weer in het spel is. De omstandigheden doen namelijk structurele gebreken vermoeden, waarnaar dian ook een onderzoek zal worden ingesteld. De voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap, de heer J. Biu-tijin, en de voorzitter van de commissie voor grond- en pacht zaken, de heer Van der Noort, achten de toestand in ,het 'betrokken polder gebied zeer ernstig. Eerstgenoemde meende, dat, voor wat de aardappel oogst betreft, op een verlies van tach tig procent zeker moet worden gere kend en het is de vraag, zo zei hij, wat er van d>e resterende twintig pro cent nog goed zal 'blijken. De heer Van der Noort noemde de situatie in het betreffende poldergebied catastro faal. Dat bieten in de grond verrotte is op zichzelf een merkwaardig ver schijnsel en de heer Butljm had zulks nog nooit meegemaakt. De schade aan erwten en granen is nu nog niet precies te bepalen, maar ook in dat opzicht was men zeer pes simistisch. Twijfel aan de juiste struc turele toestand van de gronden in het betrokken gebied is ontstaan doordat er telken jaren bunders blank staan, klaarbl-ijkelijik omdat de bodem niet voldoende water doorlaat. De grena schijnt dicht te regenen, zodat ook het toetreden van lucht wordt verhinderd. Nabij Blokzijl en Vollenhove is het precies eender gesteld. Een boer daar ging met een opzichter van de domei nen de weddenschap aan, dat die. er niet in zou slagen over een kavel le lopen. De inzet van deze weddenschap bedroeg 25.maar de opzichter won het bankje niet. Vaniwege de modder kwam hij op handen en voeten terug. Het spreekt vanzelf, dat de abnor male regenval van deze zomer hier ook wel 'n sterk woordje meespreekt. Het aldus zwaar getroffen gebied van de N. O.-polder begint bij de Kleiweg onder Marknesse en strekt zich' uit tot de Neushoorn tocht ten noorden van de Zwartemeerweg en in de richting van de Volenhoverweg. De provinciale voedselcommissie is op de 'hoogte gesteld en zaterdag is de toestand' 'besproken door vertegen woordigers van de polderdirectie en van d'e landbouwersorganisaties en de betrokken landbouwers. Voor sommige bedrijven wordt de schade op minstens veertig tot vijftigduizend geschat en sommige boeren, die nog niet zo lang geleden hum bedrijf heb ben opgezet, zijn dan ook zeer zwaar getroffen. Dientje en Maartje zongen in de Mis Vervolg van het verslag, dat pastoor J. M, van der Stoot in 1856 maakte van do inwijding van de kerk van St. Petrus' Banden te Roelofarendsveen. C*N nu begon de groote feestdag der Gemeente, de plegtlge dag der Consecratie. Reeds in de vroege morgen wap perden allorwege de vlaggen: de ge- loovigen tooiden zich in feestgewaad; van heinde en verre stroomde oone menigte volks naar Roelofarendsveen cn achtervolgens kwam er nog een aantal Priesters ter assistentie aan, zoodat er eindelijk buiten den Bis schop 24 bijeen waren. Wij zullen de solemniteit zelve, als eene bekende verordening onzer Kerk niet beschrijven, maar alleenlijk aan stippen, dat dezelve (en hier toe leendo zich onze ruime Kerk bijzon der) met deftigheid verrigt werd. des morgens te half 8 ure eenen aanvang nam en, de plegtigc Mis er bij gere kend, niet voor half 2 ure geëindigd was. Tegenwoordig waren de Weled. Achtbare Heer Roelofs, burgemeester van Alkemade met zijne Wethouders en Gemeenteraden, benevens de Weled. Gestrenge Heeren van het Kantongeregt Woubrugge en den Weled. Heer Kempenaar, Notaris al- Aangifte gevallen van kinderverlamming In de week van 15 tot en met 21 juli zijn in Nederland 89 gevallen van poliomyelitis anterior acuta met ver lamming en 22 gevallen van polio zonder verlamming geconstateerd be nevens 5 gevallen van paratyfus-b, 87 gevallen van roodivonk en 7 ge vallen van difterie. De poliomyelitis-gevallen zonder verlamming deden zich voor in Mep- pel 2, Zwolle 2, Maasdriel 1, Olde- broek 1, Soest 1, Haarlem 1, Alke made 1, Den Haag 1. Katwijk 1, Vlaar- dingen 1, Loon op Zand 1, Oisterwijk 1, Tillburg 1, Beek (L.) 1, Brunssum 1, GeuLle 1, Maastricht 1, Muntsterge- leen 1, Tegqlen 1, Venlo 1, Kinder verlamming met verlamming is ge constateerd in Coevorden 1, Mep pel 1, Enschede 3, Losser 1, Zwolle 1, Apel doorn 1, Epe 1, Hummelo en Keppel 1, Lichtenvoorde 2, Renkum 2, R'he- nen 1, Zelhem 1, Kamerik 1, Utrecht 1, Beverwijk 1, Haarlem 1, Hilversum 1, Alkemade 1, Delft 7. Den Haag 9, Katwijk 1, Leidschendam 1, Monster 2, Naaldwijk 1, Vlaardingen 1, Zoe- termeer 1, Hoedekenskerke 1, Oud- Vossemeer 1, Bakel en Millheeze 2, Breda 3, Cuyk en St. Agatha 1, Dintiher 1, Goirle 2, Loon op Zand 1, St. Michiesgestel 1, Beegden 1, Beek 2, Beesel 2, Bergen 1, Brunssum 1, Elsloo 2, Eijsd'en 1, Geleen 1, Gra- venbioht 1, Heerlen 1, Hunsel 1, Kerkrade 5, Maasniel 1, Maastricht 2, Munstengeleen 1, Ottersum 1, Roer mond 1, Schaestoerg 1. STORMSCHADE IN WEST BRABANT De storm welke gisteren en de af gelopen nacht heeft gewoed heeft grote schade aangericht aan land- en tuinbouwgewassen in de omgeving van Bergen op Zoom. De schade aan de snij- en stambonen is zelfs ruïneus te noemen, terwijl ook de jonge aan plant savoie en bloemkool zeer veel geleden heeft. De schade wordt op vele duizenden geschat. De boom gaarden hebben minder geleden, doch de verspreid staande fruitbomen zijn vrijwel geheel leeggeblazen hetgeen voor de kleinere tuinders een grote schadepost betekent. Tijdens de storm is zondagavond een boom op de Putse weg op de laagspanningsleiding van het elektri citeitsnet gevallen, waardoor de ge hele omgeving zender licht kwam te zitten. daar, op verzoek van den Pastoor daartoe uitgenodigd, aan wien eene distinctieve plaats In de Kerk werd aangewezen. (Hierna volgt een lange lijst van assistenten bij de Consecratie). De II. Mis werd gecelebreord door den Hoogwaardigen Oud-Aartspries ter E. S. van der Haagen, daarbij ge assisteerd door de W. E. W. Heeren J. Heemskerk en J. L' Ami, welke uit de Gemeente geboortig, als diacon en subdiaken fungeerden. (Hierna volgt een lijst van de an dere assistenten bij de H. Mis). HET koor der Gemeente kweet zich meesterlijk van deszelfs taak. Er werd eene in bij uitstek gods dienstige stijl gecomponeerde Mis van Arnold Raszman uit Saxen Meiniu- gen uitgevoerd. Toen onze Pastoor aan den Helder de herderlijke bediening waarnam, had dezo componist, welke den Pas toor onder zijne leerlingen in de com positie telde, dezelve ter zijner eere vervaardigd en deze Mis was dan ook zoo bijzonder geschikt gevonden voor deze indrukwekkende plegtigheid, dat en Pastoor en zangers en zangeressen zich er maanden te voren op toeleg den om op den Consecratie-dag der Kerk dezelve zoo goed mogelijk uit te voeren. Dit liep naar wensch af. Zoo koren als solo's werden uitmun tend voorgedragen. Vooral moeten hier vermeld wor den Margaretha van Duuren, welke in de Gloria eerst recitativo modo al leen de Qui tollis, geaccompagneerd daarna door Apolonia Mesman en Dientje Bongenaar, zich tot verruk king van elk deed hooren. Daarop volgde in de Credo Henrica Kerk vliet met eene zoo goede uitvoering van de Et incarnatus ést, zoo werd ook de Benedictus door eene tenor cn baszanger naar behooren voorge dragen totdat eindelijk eene gevoel volle solo in de Agnus Dei, gezongen door Maartje L'Ami de zoo schoone muzijk besloot, waarvan ieder deskun dige de compositie naar verdiende waarde prees, maar tegelijk verzeker de, dat zulk een koor weinig te vin den was. EDUREN'DE deze plegtigheid las men aan den hoofdingang der Kerk door guirlandes omgeven het volgende jaarschrift in deze voege; hVIC LoCo Dabo paCeM Bij het einde der heilige Offerrande wenschte de Bisschop in eene sier lijke en welsprekende toespraak Pas toor en Gemeente hartelijk geluk met al het groote en zegenrijke, wat er in betrekking tot den bouw eener zoo heerlijken Kerk, maar vooral op den dag van heden door de goddelijke Voorzienigheid zoo barmhartig was verleend geworden en na ons allen nog eene schat van hemelsche wel daden te hebben toegebeden, verleen de Z. H. W. ons den drievoudigen Bisschoppelijken zegen. Terstond hief het zangkoor eene Cantate aan op eene thema uit de Schepping van Haydn en hiermede werd de plegtigheid besloten. f"YES NAMIDDAGS zat men ten ge- talie van 20 in gulle vrolijkheid en ongekunstelde hartelijkheid aan den broederlijken disch en het was opmerkenswaardig hoe regt tevreden en genoegjijk Monseigneur zich be- töonde; ja zelfs verzekerde Hij, dat van de 10 kerken, welke Hij geconsa creerd had, deze Hem bij de Conse cratie het meeste had opgewekt en Hij wel gewenscht had, dat zekere verwaande en halfgeleerde schrijver, welke zich vermeten had onze Kerk en derzelver kundigen Architekt on- mededoogend door het slijk te halen in zeker tijdschrift, dezen morgen was tegenwoordig geweest, dan zou hij voorzeker spijt gevoeld en zijne zoo ontijdige en hatelijke als onware cri- tiek ingetrokken hebben. De Pastoor repliceerde op dit laat ste, dat het hem en de Gemeente, al hoewel men zich aan het hooghartige gesnap van eenen echten albedril weinig gestoord had en even rustig en met Ijver was voortgegaan, eer stens wel wat gehinderd had, door zulke onverdiende hekelarij tot scha de der flnantieele operatien zelfs, te worden aangevallen, doch dat het hem nu, nu zulke lofspraak op tiet gebouw uit den mond Zijner Hoog waardigheid vernomen te hebben, aangenamer was zoo gekritiseerd te wezen, vermis anders die hooge en veelbeteekende verdediging niet zou gevolgd zijn. Nog menig hartelijk woord werd gewisseld, nog menige heilwensch over Kerk. Pastoor cn Gemeente ge uit: zoo eindigde dit broedermaal, dat niet ligt vergeten zal worden door allen, welke hetzelve bijwoonden. Bij het vallen van den avond begon opnieuw de illuminatie, maar nu met nog meer aangebrachte versleringen. Hierbij stak men ecnig vuurwerk af, hetgeen den Hoogwaardigen Bisschop terstond deed besluiten, om naar bui ten te gaan cn onder zijne van geest drift opgetogene kinderen op eene leuningstoel plaats te nemen. Op nieuw blonk de blijde tevredenheid op zijn gelaat en gevoelden de Pries ters zich allen in die voortuin ge- noegelijk aangedaan bij deze eer- betooningen hunnen Vader in Chris tus bewezen. Tot laat in den avond duurde dit onvergetelijke godsdien stige volksfeest voort, dat niet eindig de als met een herhaald geroep uit de monden van al de honderden aan wezigen: Leve de Bisschop! Leve onze Pastoor! Leve de Bisschop. GEMEENTE ZONDER WONINGNOOD De gemeente Huijbergen k^n nog 12 woningwetwoningen bouwen. Het woningtekort zal hiermee volledig op geheven zijn, er kunnen clan militai ren van hel vliegveld Woensdrccht worden gehuisvest. De bouw van deze 12 woningen is onderhands opgedra gen voor de som van 167.900. Vergoeding glasschade door straaljagers De persdienst van het landbouw schap meldt: „Nu het vliegveld Ypen- burg door de militaire luchtvaart in gebruik is genomen, leeft onder de tuinders in het Westland de vraag wie aansprakelijk is voor de schade als gevolg van oefeningen met vlieg tuigen. Op een informatie van het land bouwschap bij de luchtvaartstaf werd ten antwoord ontvangen, dat het rijk in beginsel voor zijn rekening neemt de schade aan glas, andere opstanden en gewassen welke ontstaat bij het doorbreken van de geluidsbarrière door straaljagers, het neerstorten van vliegtuigen of onderdelen daarvan, voorzover deze schade veroorzaakt is door Nederlandse militaire vliegtui gen. Schade veroorzaakt door burger- vliegtuigen blijft uiteraard voor reke ning van de eigenaar van het vlieg tuig. Van de schade moet blijken uit een daartoe door de politie of marechaus see opgemaakt rapport. De vordering tot schadevergoeding moet worden in gediend bij het bureau Civielrecht en vordering, Nafdeling schadeclaims van het ministerie van oorlog, Bag ij ne straat 40, Den Haag. Uiteraard bestaan er ten aanzien van het vliegen strenge voorschrif ten ter voorkoming van schade. Zo mag de geluidsbarrière alleen door broken worden boven zee buiten een strook van 16 km. breedte langs de (kust vanaf een hoogte van ongeveer 10.000 meter. I Mocht er zich evenwel schade voor- I doen dan doen de gedupeerden dus het best onmiddellijk de politic te waarschuwen en de situatie zodanig te laten, dat daaruit een juiste indruk kan worden verkregen van de aard en omvang van het schadegeval. Als er meer getroffenen zijn verdient het aanbeveling de eis tot schadevergoe ding gezamenlijk in te dienen. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 52) Hij wist dus blijkbaar niet, dat Eugène Rimarez nog leefde. Ze hield haar mond, dankbaar dat ze het zich nog niet had laten ontvallen. Ze stond op en legde haar hand op de zijne. „Arnold", begon ze. „denk niet dat ik vals ben, maar ik kan niet langer helpen. Ik kan hier niet blijven wo nen en tegelijkertijd de mensen, die mij beschermen, bedriegen. Dene ver denkt mij, de president verdenkt mij. Op het ogenblik word ik bedreigd met gevangenschap en dood. Ik heb veel voor je gewaagd, Arnold, terwille van het verleden. Laat me nu verder met rust. O, als je toch maar naar mijn raad wou luisteren! Houd op met al dat bloedvergieten en ga te rug naar Engeland. Je kunt er niets bij winnen. Geloof „Kan ik er niéts bij winnen, zolang er nog één Rimarez leeft?", siste hij. „Dat meen je niet! Je raaskalt!" „Ik zeg het. in volle ernst", protes teerde zij. „Wat wil je dan van avond?", vroeg ze angstig. De druk van zijn vingers om haar polsen voelde aan als het branden vari hete kolen. Hij boog zich dichter naar haar toen en ze werd steeds angstiger. „We hebben wapens nodig ge weren en munitie. Die zijn hier in de school. We moeten ze hebben." •„Ben je van plan Grogory Dene te beroven?", riep ze uit. „Als je dat beroven wilt noemen, ja! We gaan hem beroven van zijn ge weren van Beau Desil'. Ons plan zit goed in elkaar. Hü had met ons moe ten meedoen, de dwaas! Ik vroeg het hem hij weigerde. Hij gelastte mij weg te gaan. Hij tartte mij hier te komen. Hij is mijn vijand geworden. Hij is een parasiet van die duivel, de president. Ik heb ze beide in mijn macht. Luister! Vannacht zijn Dene en zijn gasten niet hier. Ze overnach ten bij de paardenfokkerij. Ze komen pas inde morgen terug. Tien van mijn manschappen staan opgesteld tussen hier en de schuilplaats bij de berg stroom. De geweren liggen in de school. We zullen ze in alle stilte er uit halen en bij tweeën tegelijk door geven. Binnen een uur zullen wij ze allemaal hebben. Het is een donkere nacht. Het schoolgebouw staat afzon derlijk. De geweren gaan van hand tot hand. Zie je nu wel, dat Beau Desir aan ons is, wanneer wij dat willen? Dene en zijn mensen mogen in San Marino gaan wonen, als ze er zin in 'hebben, of in holen in het ge bergte, zoals ze ons hebben gedwon gen te doen." „En hoe zul je zonder leven te ma ken in de school komen?", vroeg ze met een wanhopige kalmte. „Met de sleutels, die jij hebt!", riep hij uit. „Het is tijd. waar zijn ze?" „Je krijgt ze niet", zei ze. Een dolle woede maakte zich van hem meester. Een ogenblik was hij sprakeloos. Zijn tanden klapperden en zijn lippen beefden. „Ik heb Gregory Dene belogen en hem ter wille van jou bedrogen", zei ze. „Ik doe dat niet nog eens. Je krijgt de sleutels niet". Ze twijfelde er n uniet langer aan. dat hij gek was of op het punt stond het te worden. Hij wierp zich op haar met een woeste lach. „Als je me niet wijst of zegt waar de sleutels zijn, vermoord ik je. Ik meen het, ik zal je vermoorden. Je kunt schreeuwen zo hard aLs je wilt, want ze slapen vast in Beau Desir en niemand zal je horen. Geef op de sleutels!" „Arnold", smeekte ze, „bedenk toch wat je doet en wat je tegen me zegt. Eens hielden wc toch van elkaar. Waarlijk, ik zal alles willen doen, als het maar geen laagheid is, om je te redden. Maar ik kan de man, die mij zijn vertrouwen schonk en het volk, dat vriendelijk tegen mij is, niet ver raden. Je zult me toch geen kwaad doen, Arnold? Ik ben maar een vrouw en kan mij niet verdedigen". „Geef de sleutels!", mompelde hij koppig. „Nooit!", antwoordde ze beslist. Hij hief de hand op en sloeg haar. Snikkend viel ze op de sofa en een gekreun ontsnapte haar. „Kijk!", riep hij. „dan zul je zien dat het me ernst is". Hij trok een lang mes uit 'n schede in zijn binnenzak en hield het boven haar. „Zie je dit? Geef op de sleutels, of ik zal je vermoord en!Kijk, het is scherp! Het zal heel gemakkelijk gaan. Ik zal je doden en als ik de sleutels niet vind, steek ik de hele boel in brand. Kijk me aan, Ternissa! Het is niet prettig om te sterven. Dat weet ik, want ik ben er dicht aan toe geweest. Voor het laatst, hier met de sleutels!" Een gclkreun ontsnapte slechts aan haar lippen. Ze bad, dat ze het be wustzijn mocht verliezen, maar ze miste de kracht om haar ogen te slui ten. Ze zag dat het mes steeds hoger werd opgeheven en toen haar ge hoor was scherper dan het zijne hoorde ze dat de voordeur geopend werd en haar naam met zwakke stem werd geroepen. Ze slaakte een kreet. Het mes bleef in de lucht trillen. Plot seling werd de deur tussen de beide kamers open geduwd en een witte spookachtige gedaante stond op de drempel. Hij keek van de daar neer liggende vrouw naar de man en met een schreeuw van woede wierp hij zich, ongewapend als hij was, op Sagasta. De beide mannen rolden over de grond, maar het kwam niet tot een gevecht. Eugene's vingers omklem den de strot van Sagasta, maar deze verzette zich niet. De hele kolonie werd wakker geschrikt door zijn af grijselijk geschreeuw. Zelfs toen men de twee mannen van elkaar had los gescheurd en Sagasta stevig gebonden in een hoek gekromd lag, bleef hij in zich zelf mompelend naar Rimarez wijzen. „Wat geeft het, een Rimarez te doden, als hy weer terugkeert uit de hel?", jammerde hij. HOOFDSTUK XL. Een vreemd bezoek. Vier en twintig uur later stonden de president en Lucia op de veranda voor Dene's huis te wachten op hun paarden, die hen naar San Marino zouden terugbrengen. Daarbuiten op het Plein zat Pietro op zijn gitaar te spelen en het merendeel der inwo ners van Bea Desir was aanwezig om voor het laatst te kijken naar de vertrekkende president en zijn schone dochter. „Dit is het einde van een hoogst aangename vakantie", zei de presi dent, terwijl hij zijn handschoenen aantrok. „Heb je genoten, Lucia?" „Meer dan in enige vorige vakan tie", antwoordde zij naar waarheid (Wordt vervolgd;

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5