Subsidie aan Leidse bejaarden-sociëteiten Vergoeding voor vuilnisemmers in Leiden Mae MniMa&een? DINSDAG 31 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad De gemeenteraad van Leiden, komt op dinsdag 7 augustus des middags te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een directeur van de dienst der Gemeentewerken. Benoeming van Commissarissen bij de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij. Benoeming van een directeur van de bedrijfstechnische school. Benoeming van een viertal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs. Voorstel tot het overplaatsen van een onderwijzeres van de openbare lagere school Zuidsingel B naar de openbare lagere school aan de Drie Octoberstraat. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken te Leiden, om medewerking voor de uitbreiding van zijn school voor ge woon lager onderwijs aan de Fran- chimontlaan 20 met drie lokalen. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera te Leiden, om medewer king ten behoeve van zijn kleuter school aan het Levendaal 52 voor de samenvoeging van twee speelloka len tot een speel-lokaal, de inrich ting van het te vormen speel-werk- lokaal en de aanleg van een zandbak. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de eerste inrichting van de R.K. school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Voorstel inzake het verlenen van een aanvullend krediet ten behoeve van de verbetering van de licht installatie in de R.K. school voor uit gebreid lager onderwijs aan het Vrouwenkerkhof 1 (aanvullend cre- diet: ƒ3.925,—). Paeadvies op het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Munniken- straat. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging te Leiden, om me dewerking voor de aanschaffing van 24 banken, een lessenaar en een leer- middelenkast ten behoeve van de te vormen parallel le klasse aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Lusthoflaan 4. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de voortge zette eerste inrichting van de open bare opleidingsschool voor Gymna sium en H.B.S. aan de Burggraven- laan (benodigd is 9.000, Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de inrich ting van de hulpscholen aan de Ma- doerastraat en de Timorstraat, be stemd voor het openbaar gewoon la ger onderwijs (in totaal ƒ22.900, Voorstel inzake het vaststellen van de exploitatievergoeding, van het be drag der voor vergoeding in aanmer king komende kosten en van de vergoeding wegens beloning van vakonderwijzers ten behoeve van het bijzonder buitengewoon lager onder wijs voor 1952. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de verbete ring van de waslokalen in de kleed gebouwen op de drie bijvelden van het sportpark Leidse Hout en voor het aanbrengen van installaties voor warmwatervoorziening in deze ge bouwen, alsmede in de kleedgebou wen op de sportterreinen aan de Nachtegaallaan, de Zoeterwoudsesin- gèl en de Boshuizerkade. - Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vernieu wing van de pompinstallatie in het sportpark Leidse Hout, het aanschaf fen van twee Termi-apparaten voor het onderhoud van sintel- en tennis banen en voor het aanschaffen van Afscheid bij de Leidse P.T.T. een verrijdbare waterpomp ten be hoeve van het onderhoud van sport terreinen. Voorstel inzake het toekennen van van een subsidie aan de Stichting Toneelcoördinatie voor het toneel seizoen 1956-57 ten behoeve van het gecoördineerde beroepstoneel. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage aan de stichting Rem- brandt-herdenking 1956 in de kosten van een te Leiden op te richten na tionaal monument voor Rembrandt, en tot het aangaan van een overeen komst van geldlening met deze stich ting. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbren gen van een geluidsinstallatie met bijkomende werken in de raadzaal. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het verbete ren van de centrale verwarmings installatie in de foyer en de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal (kosten 6.300,—). Voorstel inzake het beschikbaar- stellen van gelden voor het inrichten van een lokaal voor het verkeers- onderwijs in het gebouw van de v.m. Volkskredietbank in de Nieuwsteeg en voor het maken van een nieuwe verkeerstafel. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het instel len van een efficiency-onderzoek bij de dienst der Gemeentewerken. (Kosten 6.000,opdracht aan efficiency-bureau te Amsterdam). Voorstel inzake verhuring van de woning „Groenoord" aan de Haar lemmerweg no. 49 (verlenging huur voor 787,50 p. j.). Voorstel inzake verpachting van wei- en teelland, w.o. enkele volks tuinen. Voorstel inzake het verkoop van gedeelten bouwterrein, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest" nabij de 5 Meilaan. Voorstel inzake onteigening van gronden, gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat. Voorstel inzake toepassing van de regeling bevordering eigen woning- bezit. Voorstel inzake het verlengen van de termijn van ontruiming van on bewoonbaar verklaarde woningen aan de Vestestraat en aan de Uiter stegracht. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het vernieu wen van het wegdek van het Rapen burg, westzijde, tussen de Groen- hazengracht en de Kaiserstraat. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad ƒ2.000.000,—. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1956 en de begroting voor dat dienstjaar van de Reinigings dienst, van de dienst voor Sociale Zaken en van het Grondbedrijf. Voorstel inzake hët beschikbaar- stellen van .gelden voo^.het aanschaf t fen van een -theripi§che.installatie voprhet kraken van raffinaderijgas. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende bepalin gen voor de Gemeentelijke Reini gingsdienst en van een verordening, betreffende het vérrichten van dien sten door de Gemeentelijke Reini gingsdienst. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op de heffing en invordering van precariorechten. Voorstel inzake het verlenen van subsidie ten behoeve van bejaarden- sociëteiten en bej aardenbij eenkora- sten. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van die, houdende tijdelijke regeling van een tegemoetkoming aan personeel der gemeente in de kosten van genees kundige verzorging. Praeadvies op de voorstellen van de heer Meester betreffende het ver keer op de Haarlemmerstraat, en op het voorstel van de heer De Kier voor een motie betreffende de dem ping van de Langegracht met bijko mende werken. Stemmige raadzaal nog stemmiger Voorzitter kan stembanden aan banden leggen t Zoals bekend is, levert de akoestiek van de raadzaal moeilijkheden, op. Teneinde tot een oplossing van dit probleem te komen, genomen is, met een geluidsinstallatie een proef. Het resultaat van deze proef was be- wedigend. Het komt dan ook ge wenst voor, tot het aanbrengen, van een geluidsinstallatie in de raadzaal over te gaan. De Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit kunnen een installatie plaatsen, welke bestaat uit 17 eleïttro- dynamische cardioide microfoons met bijbehorende tafelstandaards, waar van 3 stuks bestemd zijn voor plaat sing bij B. en W. en de overige bij de leden van de raad. De onderlinge ver deling zal zodanig zijn, dat per 2 of 3 leden een microfoon beschikbaar is. Door het aanbrengen van flexibele koppelstukken zal het mogelijk zijn ook staande de microfoons te bezigen. Verder behoort tot de installatie een versterker, voorzien van een inge bouwde automatische volumebegren zer. Door middel van een bedienings- kast wordt de microfoon van de spre ker ingeschakeld met buitengebruik stelling van de overige microfoons. Onderlinge discussies, c.q. inter rupties .zullen derhalve niet via de in stallatie worden versterkt. De kast is zodanig ingericht, dat voor normale gevallen ook de micro foon van de voorzitter in de schake ling is opgenomen. Daarenboven echter heeft de voor zitter nog de mogelijkheid om, on geacht de stand van het bedienings paneel, alle microfoons uit te scha kelen. Door deze prioriteitsschakelaar fal de voorzitter te allen tijde kunnen ingrijpen om discussies te onderbre ken en zijn eigen stem op elk gewenst moment versterkt te laten horen. In de raamkozijnen zullen worden geplaatst 2 geluidszuilen in mahonie uitvoering, terwijl bij de tribunes eveneens geluidszuilen worden inge bouwd. De kosten van het plaatsen van de geluidsinstallatie met bijkomende werken worden geraamd op 8655.—. BENOEMING DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN. Voor een benoeming van een di recteur van gemeentewerken hebben B. en W. de volgende aanstelling op gesteld: 1. Ir. D. IJ. Lem, adjunct-directeur bij de Dienst van Gemeentewerken, alhier; 2. Ir. T. F. Bos, hoofd van de afde ling Openbare Werken bij de Dien.St Publieke Werken en Volkshuisvesting te Nijmegen. BENOEMING DIRECTEUR BEDRIJiFSTECHNISCHESCHOOL. Voor de benoeming van een direc teur van de bedrijfstechnisohesohool is door B. en W. de volgende aanbe veling opgesteld: 1. F. C. Mabesoone te Zaandam. 2. W. G. Story te Breda. Het is nog niet zeker, wanneer de school zal kunnen worden geopend. UITBREIDING KATH. SCHOOL FRANC HIMONTL AAN B. en W. stellen voor, medewerking te verlenen tot uitbreiding van de R.K. school voor g.l.o. aan de Fran- chimontlaan met 3 lokalen. De kos ten van bouw en stoffering worden begroot op 106.740. UITBREIDING KLEUTERSCHOOL LEVENDAAL. B. en w. stellen voor medewerking te verlenen voor de samenvoeging van twee speellokalen tot een speel-werk lokaal en de inrichting daarvan, en de aanleg van een zandbank. Over de kosten dient nader overleg gepleegd. Hedenochtend om 11 uur nam de heer J. Laoorous, besteller eerste klas bij het staatsbedrijf der PTT., na een diensttijd van rtiim 44 jaai, afscheid van de P.T.T. te Leiden. Vergezeld van zijn echtgenote werd hh in de directiekamer ontvangen door de directeur, die hem zeer waarderend toesprak. Hij werd geschetst als een voor beeldig beambte, met zin voor hu mor, wie zowel de dienst als het pu bliek na aan het hart lagen. Zijn voortreffelijke staat van dienst is een voorbeeld voor de jongeren. De öirektèur overhandigde de heer Labordus onder dank voor door hem bewezen diensten namens het Staats bedrijf der P.T.T. de Afsche'dspen- r-ng. die alleen gegeven wordt aan personeel dat meet dan veertig jaar bh het bedrijf in dienst is geweest, en wenste hem en zijn echtgenote een goede levensavond. Namens het jubflemnfonds weid aan de scheidende beambte een ge schenk onder couvert en aan mevr. Labordus bloemen aangeboden. Na een kort dankwoord door de heer Labordus was er gelegenheid voor het personeel om afscheid van hem te nemen. De afdeling Leiden van de Katho lieke Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden, de Commissie voor het sociëteitswerk onder ouden van dagen vam de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers te Leiden, de Algemene Bond van Ouden van Dagen te Lei den en de Bejaardensociëteit „Ons Oentrum" hebben verzoeken inge diend om in het genot te worden ge steld van gemeentelijk subsidie ten behoeve van hun bejaardensociëtei ten. Daarnaast heeft het Comité voor het bejaarden werk te Leiden om een bijdrage verzocht in de kosten van de door dit comité jaarlijks te organi seren activiteiten ten "behoeve van ouden vam diagen. Het komt 'b. en w. voor, dat de financiële steuin van de zijde van de gemeente voor deze vorm van be jaardenzorg zal moeten gaan in de richting van een bijdrage, die de orga nisatoren ih staat stelt zich te verze keren Van een behoorlijke outillage, waaronder is "te verstaan sociëteits- ruimte, inventaris, eenvoudig duur zaam materiaal enz. Ook de kosten, van administratie zouden hieruit kun nen Worden béstréden. Er van uit gaande, dat het sociëteitswerk zich nog geheel in het stadium van ont wikkeling bevindt, menen b. en w., dat hierbij een systeem moet worden gekozen, waarbij de organisatoren de mogelijkheid wordt geboden, hun werk naar behoefte uit te breiden. In dit verband denken b. en w. aan een bijdrage van maximaal 200 per wekelijkse sociëleitsmiddag per jaar. Dit bedrag moet voor het beoogde doel worden geacht. Aan de toeken ning van deze bijdrage zouden dan enkele voorwaarden moeten worden verbonden, die eeri minimum-ont plooiing zullen kunnen waarborgen. Aangezien er in onze gemeente 7 bejaardensociëteitên bestaan (de afde ling Leiden van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden organiseert er 4), terwijl in verband met het gebrek aan geschikte ruimte een verdere uitbreiding dan tot ge middeld 3 so-ciëteitsmiddagen per week per sociëteit in de eerstkomende jaren niet mag worden verwacht, moet bij toekenning van de voorge stelde bijdrage voor 'het jaar 1956 ge rekend worden op een uitgave van plan. 4.200. Het comité voor het bejaarden- werk te Leiden, de laatstgenoemde adressante, richt zich in het bijzonder tot de minder valide ouden van dagen. Door hun geringe bewegings- mogelijkheid is een wekelijks bijeen komen voor deze groep niet moge lijk. In de plaats daarvan organiseert het comité tegen een geringe maan delijkse contributie gedurende 8 a 12 maal per jaar ontspanningsmid dagen voor bejaarden, die, naar ons is gebleken, op een verantwoord peil staan en in een grote behoefte voor zien. Het komt b. en w. voor, dat- ook deze vorm van bejaardenzorg de steun van de zijde van de gemeente ver dient. Teneinde deze steun gelijke tred te doen houden met de belang stelling voor dit werk, stellen b. en w. voor een gemeentelijk subsidie .te verlenen ten bedrag van 100% 1 van de inkomsten uit de regelmatige con tributies tot een maximum van 500. R.K. SCHOOL VOOR KINDEREN MET LEERMOEILIJKHEDEN. B. en w. stellen voor een béÖrag van 25.744 beschikbaar te sliljen ten behoeve van de eerste inrichting van de r.k. school voor kindererf qaet leer- en opvoedingsmoeilijkheden;"' De school is, in afwachting vin jde totstandkoming van een nieuw ge bouw, voorlopig gehuisvest in'lokalen van het schoolgebouw aan het Ra penburg 48. Ruim 2 miljoen voor therm, kraakinstallatie B. en W. stellen voor over te gaan tot de aanschaffing en opstelling van een thermische kraakinstallatie, ten einde langs die weg de werkingsca paciteit voor raffinaderijgas voor de Leidse gasfabriek te verhogen. Het in bedrijf nemen van een der gelijke kraakinstallatie zal de moge lijkheid openen de- ter beschikking komende hoeveelheid raffinaderij gas volledig te benutten, terwijl voorts aanzienlijke vergroting van de reser ve-capaciteit tot stand komt voor het geval van een storing in de kraakgas- levering. Dit voorstel tot het opstellen van een thermische kraakinstallatie past ook geheel in de ontwikkeling, welke thans plaats vindt in de gasvoorzie- ning van ons land. De kosten, verbonden aan het op stellen van een thermische kraakin stallatie, welke door middel van het kraken van raffinaderijgas en het vergroten van de verbrandingswaarde van het verkregen gas tot 4000 kg calorieën per m3, met behulp van raffinaderijgas in totaal 100.000 m3 eindgas per dag produceert, zijn als volgt te ramen: 1. thermische kraakinstallatie, in clusief transportkosten, invoerrech ten, montage en kosten van inbedrijf- stelling ter plaatse 1.750.000, 2. bouwkundige werken, omvat tende fundering voor installatie, als mede controle- en bedieningsruimte 100.000,—. 3. opslagtanks e.d. met inbegrip van fundering 100.000, 4. onvoorzien 250.000,Totaal 2.200.000,—. Na het in bedrijf komen van de hierboven genoemde installaties zal de gasproductie dus in hoofdzaak ver kregen worden in de thermische kraakinstallatie, zowel als in de wa tergasfabriek. De koolgasfabriek zal hierbij uitsluitend een aanvullende taak hebben en haar productie uit sluitend gericht zijn op het in eigen bedrijf produceren van de cokes, no di gvoor de watergasfabriek. Inning tegelijk met gas en licht Afschrijving als bij radio-luisterbijdrage B. en w., de heffing van rechten voor het ophalen van huisvuil bespre kend, delen daarbij mede, dat de ge meente-rekening 1955 sluit met 'n na delig exploitatie-saldo van 113.47411. 113.47411. Sedert 1947 is dit de eerste maal, dat de rekening een nadelig saldo aan wijst; een feit, dat tot nadenken dient te stemmen. Tijdens besprekingen, welke b. en w. omtrent het verzoek om verhoging van de uitkering uit het gemeente fonds met vertegenwoordigers vatii het Rijk en de provincie hebben ge voerd, is hun evenwel meer dan dui delijk gemaakt, dat deze verhoging staat of valt met het al dan niet in voeren van een vergoeding voor hot ophalen van huisvuil. De prijs, die Leiden zou moeten betalen, indien niet tot de heffing van de bedoelde vergoeding zou worden overgegaan, is derhalve te hoog om ernstig in overweging genomen te kunnen wor den. Daarenboven dient men in aanmer king te nemen, dat de gemeentelijke Reinigingsdienst volgens de cijfers van de ontwerp-begroting voor 1957 een tekort aanwijst van 640.600, ter wijl dit bedrag in de toekomst nog aanzienlijk zal stijgen als tot de vuil verbranding zal worden overgegaan. Zoals bekend is, zijn volgens de bestaande regeling maximaal de eer ste twee emmers vrij van een ver goeding, voorzover het het ophalen van huisvuil betreft en de eerste em mer, voor zover het het ophalen van bedrijfisvuil betreft. Voor de emmers, die krachtens de bestaande regeling aan een vergoeding onderworpen waren, werd per jaar 14 per emmer geheven. B. en w. stellen voor de vergoe- is het met Nadat de brandweerlieden zondag middag de zeilen van de tent van circus „Knikkebeen" hadden gestre ken en het trotse gevaarte oversto- ven werd met het woestijnzand, dat de verbinding vormt tussen de school aan de Du Rieustraat en de Burg- gravenlaan, zag het er voor de cir cusdirectie wel heel droevig uit. „Wanneer bouwen we dat weer op?" De gala-avond van maandag moest worden uitgesteld, dat stond vast. Maar maandagmorgen stonden alle circusartisten rond de slapgevallen tent en.allen waren optimistisch. Nog diezelfde dag werden de zeven grote scheuren in de tentzeilen gere pareerd. Dinsdag moest en zou er gespeeld worden. Maar weer speelde de wind de „Knikkebeners" parten. Ook dinsdagmorgen kon de tent nog niet omhoog. In de middag wor den alle schouders onder de zware palen gezet en dan zal „Knikkebeen" herrijzen. Als de tekenen niet be driegen heeft woensdagavond 8 uur de gala-première plaats in de tent, die dan is opgericht op het terrein aan de Du Rieustraat. Het zeer geëerde publiek zal dan getuige zijn van alle wonderbare stunts, die deze jeugdige optimisten in een vlot tempo te zien geven. En de stormschade? Die is nog niet te berekenen! Leidse Agenda DINSDAG. Vereniging Oud Leiden, Excursie Oud-Katholieke Kerk, Zoeterwoudse Singel 50. Aanvang 8.00 uur n.m. DONDERDAG. Expositie Bloemsierkunst. Burger zaal Stadhuis. Opening te 7.30 n.m. VRIJDAG. Expositie Bloemsierkunt, Burger zaal Stadhuis, 7.30 n.m. ZATERDAG. Expositie Bloemsierkunst, Burger zaal Stadhuis, 7.30 n.m. Rijnsburgs Bloemencorso. Aan komst te Leiden ca. 3.30 n.m. TENTOONSTELLINGEN. Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang (t.m. 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Te- keningen door Rembrandt (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht: Leidse schilder en Teken-academie „Ars Aemula Na turae". Dagelijks 10—4 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur n.m. (t.m. 18 augustus). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Herdingh en Blanken Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Reijst,Steen straat 35, tel. 20136; apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tql. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 juli 3 aug. zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Anchors aweigh". 14 jaar. Lido: „Jammer, dat ze 'n canaille is", 14 jaar. Luxor: „De lawaaischoppers", alle leeftijden. Trianon: „The Goldrush", alle leef tijden. Rex: „Zo vader zo zoon", alle leeftijden. Het R.K. Comité voor Vacantie- bezigheden hoopt, dat vooral het „grote" publiek in groten getale de avondvoorstellingen op woensdag en donderdagavond zal bezoeken. De entrée-prijs, 75 cent, door enkele honderden betaald, moet de pleister zijn op de diepe wonden, die gesla gen zijn in de onkostenrekening van het comité. Joop Koevoets en zijn staf blijven vertrouwen op het medeleven van Katholiek Leiden. Het gaat om de vacantievreugd van onze kinderen! Andere raadsstukken Rembrandtmonument. De landelijke stichting Rembrandt- herdenking verzoekt aan de ge meentebesturen een bijdrage te ver lenen van ongeveer y, cent per in woner voor de stichting van een Rembrandt-monument te Leiden, het geen voor Leiden betekent een be drag van rond 500,„Het komt ons voor, dat de stad dit streven dient te steunen", schrijven b. en w. aan de raad. Subsidie aan beroepstoneel. B. en w. stellen voor aan de Stich ting Toneelcoördinatie voor het to neelseizoen 1956-57 ten behoeve van het gecoördineerde beroepstoneel, een subsidie van ten hoogste 10.350 toe te kennen, berekend naar 230, per voorstelling bij gemiddeld 45 voorstellingen per jaar, en in ver band daarmede vast te stellen het overgelegde besluit tot wijziging der gemeentebegroting voor het dienst jaar 1956. Verkeersonderwijs in de Volkskredietbank. Aangezien het lokaal in de school aan de Zuidsingel niet meer beschik baar is, stellen b. en w. voor ver keersonderwijs te geven in een paar vertrekken van de v.m. Volkskre dietbank aan de Nieuwsteeg. De kos ten van inrichting bedragen 2.290. Winkels in „Zuid-West". De N.V. Nationaal Grondbezit te Den Haag had optie op een terrein van ongeveer 1995 m2 in het plan Zuid-West (koopsom 130.000, De N.V. heeft thans medegedeeld deel II van haar bouwplan ter plaatse omvattende de bouw van 16 winkels met dagverblijven, 6 garages en 32 etagewoningen, eveneens te zullen uitvoeren, in verband waarmede zij heeft verzocht het bedoelde recht van optie thans te realiseren. B. en w. acht deze gang van zaken verheu gend, omdat hieruit de levensvat baarheid van het geprojecteerde winkelcentrum blijkt. Verbreding van de Morsweg De Morsweg, tussen de overweg in de spoorlijn LeidenUtrecht en de uopsenstraat, en de uitmonding van laatst genoemde straat op de Mors weg zijn zeer smal. De Morsweg ter plaatse dient 'n breedte te krij'gen van 15 m. en de Lopsenstraat 'n breedte van 10 meter. Achter de voorgevel rooilijn langs de Morsweg zijn wonin gen of kantoren ontworpen met een bouwdiepte van 15 meter met een strook achter de achtergevelrooilijn ter diepte van 10 meter. Teneinde de wegverbreding tot stand te kunnen brengen moet de gemeente de eigendom van de nodige eigendommen verkrijgen. Ingeval dit niet langs minnelijke weg mogelijk is zal tot onteigening moeten worden overgegaan. ding voor de eerste twee emmers te bepalen op 0.*50 per emmer per maand en die voor het aantal boven twee te brengen op 1.25 per emmer per maand. B. en w. menen de vergoeding tot de voorgestelde bedragen te kunnen beperken, omdat zij er in geslaagd zijn de perceptiekosten in bijzondere mate te drukken. Zij hebben dit be reikt door een eenvoudig, doch doel matig incasso-systeem. Het is namelijk mogelijk gebleken de invorderings- adiministratie te mechaniseren door gebruik te maken van de Hollerith- installatie, waarover de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit be schikken en wel op een zodanige wijze, dat de inning plaats vindt tege lijk met het verschuldigde wegens verbruik van gas en elektriciteit, der halve in zes twee-maandelijkse ter mijnen. Zij, die namelijk de voorge stelde vergoeding verschuldigd zijn, zijn in het algemeen tevens debiteur van de Lichtfabrieken. Ook de registratie van de verhui zingen betekent geen uitbreiding van werkzaamheden, omdat deze ook reeds door de Stedelijke Fabrieken dient te geschieden. In verband met de voorgestelde heffing is het nuttig gebleken de be staande verordening, houdende be palingen voor de gemeentelijke Rei- nigings- en Ontsmettingdienst te split sen in twee verordeningen. B. en w. stellen voor, zodra de verordeningen door de raad zijn vast gesteld, een besluit te nemen, waarbij algemene regelen worden gesteld ten aanzien van deze afschrijving. Het ligt in hun voornemen daartoe aan sluiting te zoeken bij de normen voor ontheffing van de radioluisterbijdrage. Dit houdt, naar de thans geldende regelen, in, dat de afschrijvingsmoge lijkheid aanwezig is voor alleenstaan den van twee personen, wier inkomen lager is dan 28.25 per week en voor gezinnen van twee personen, wier inkomen lager is dan 39.25 per week, met dien verstande, dat voor elk ge zinslid meer de norm met 5.wordt verhoogd. Laatste Berichten DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateur heeft heden middag een onderhoud gehad met de voorzitter van de Christelijk Histori sche Tweede Kamerfractie, de heer II. W. Tilanus. De formateur heeft van de heer H. A. Korthals, waarnemend voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de V.V.D., een schrijven ontvangen, waarin deze om een verduidelijking vraagt van de brief door de forma teur zaterdag j.l aan de V.V.D.-frac- tipvoorzitter gericht. De formateur heeft hierin aanleiding gevonden de beer Korthals uit te nodigen voor een onderhoud, dat hedenmiddag om half vijf plaats vindt. BRITS VLIEGDEKSCHIP NAAR SUEZ. De Britse admiraliteit heeft van morgen bekend gemaakt, dat zekere vlooteenheden opdracht hebben ge kregen, zich voor vertrek gereed te maken. De woordvoerder van het ministerie heeft geweigerd iets aan deze mededeling toe te voegen. De „Daily Express" meent eohter te we ten, dat het hier voornamelijk gaat cm het onmiddellijk met oorlogs materiaal en manschappen uitzenden van het 13.000 ton metende vlieg - deksohip „Ocean' 'naar Suez of naar het oostelijke deel van de Middel landse Zee. De „Ocean" zou begeleid worden door dezelfde oorlogsschepen waarmee het enkele maanden geleden Cyprus ravitailleerde. Marktberichten LEIOEN, 31 juli. Vette varkens Aanvoer 220 vette varkens. Notering in centen per kilogram: lichte var kens 185 tot 192, slagersvarkens 185 tot 193, zeugen 160 tot 165. Handel vlug. Geen aanvoer van zware var kens. ROTTERDAM, 31 juli, Vee. Aan voer 3111; weektotaal 4615; Vette koeien en ossen 430; gebruiksvee 989; vette kalveren 150; graskalveren 253; nuchtere kalveren 377; varkens 167; biggen 264; paarden 97; veulens 70; schapen of lammeren 285; bokken of geiten 29. Notering: Vette koeien 324348, 280—314, 260—280; vette koeien 300— 310, 280290, 240260; graskalveren 525, 400, 300; nuchtere kalveren 87, 73, 58; biggen 62, 60, 50; slachtpaar- den 250, 230, 210; veulens 525, 400, 300; schapen 140, 120, 100; lammeren 110, 100, 80; kalfkoeien 1200, 950, 750; melkkoeien 1200 950, 750; vare koeien 875, 750. 600; vaarzen 880, 750, 600; pinken 650, 500, 400. Vette koeien: aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen als gisteren; vette kalve ren: kleiner, vlug, hoger; graskalve ren: iets groter, rustig, vooral niet hoger; nuchtere kalveren: als vorige week, vlot, iets stijver in prijs; big gen: groter, stil, als vorige week; slachtpaarden: als vorige week, lui, onveranderd; veulens: groter, tame lijk, als vorige week; schapen: klein, lui, constant; lammeren: klein, lui, constant; melkkoeien: gewoon, sle pend, onveranderd; vare koeien: als vorige week, tamelijk, stabiel; vaar zen: als vorige week, kalm, prijshou dend. BODEGRAVEN. 31 juli Kaa». Aanvoer 180 partijen. Notering: eer ste soort ƒ2.162.21; tweede ƒ2.06 2.15; extra kwaliteit tot ƒ2.45. Han- 1 kalm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3