De dochter [eugd- en Finnjollenklasse gingen in stormweer over de baan Ned. roeikampioenschappen hadden hinder van de storm Ongelukken in 24 uursrit op het nieuwe circuit van Le Mans De Zijl won eigen vijf kamp Twee doden bij Australische betrouwbaarheidsrit MAANDAG 30 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Stormtniddag op Loosdrecht Talrijke scheepjes sloegen om Op de beide eerste zeildagen van de Internationale Hollandweek I op de Loosdrechtse Plassen zijn er ver schillende zeilers geweest, die zich beklaagden over het beetje wind, dat zij deze dagen meekregen, maar na de derde dag zullen zij hierover on getwijfeld niet meer gehoord wor den, want wat de zondag bracht was weer teveel van het goede. Nadat de zondag immers met wat regen en heel weinig wind was in gezet, brak de zon door de wolken en kwam er een stevige bries opzet ten, die elke zeiler voldoende werk gaf om zijn schip watervrij te hou den. Maar naar gelang de ochtend verstreek, werd de wind sterker en kwamen er dikke luchten opzetten, die het ernstigste deden vrezen. De eerste buien dreven gelukkig af, maar rond 1 uur en tegen half twee vooral, kwam er een kleine storm los, die in de vorm van een lichte windhoos over de plassen joeg, die het ernstigst deden vrezen voor de Jeugdklasse, waarvan de deelnemers juist gestart waren. Niet alle geluk kig, want van de meer dan dertig in geschrevenen kwam er omstreeks twintig aan de start. De overigen hadden het, met het oog op de drei gende lucht, maar beter gevonden in de veilige haven te blijven, wegge doken achter een of andei4 groot schip. In vliegende vaart stoven de lichte bootjes over de witgekamde golven, maar toen de bui op z'n he vigst was, sloegen de meeste scheep jes om, zodoende daadwerkelijk ken nis makend met de plassen van Loosdrecht. Gelukkig was er spoe dig genoeg motorboothulp aanwezig om tenmiste de drenkelingen op te vissen, terwijl de scheepjes later wel zouden komen. Een en ander veroorzaakte na tuurlijk de nodige consternatie on der de duizenden toeschouwers langs de wallekant, want langs deze plas sen kan men de wedstrijden over een lang parcours volgen en wellicht te recht waren er velen, die het on verantwoordelijk van het bestuur achtten deze kleine scheepjes in zulk weer te laten starten, mede met het oog op de weerberichten, die alles behalve gunstig waren. Het is inder daad moeilijk hier een lijn te trek ken, die iedereen bevredigen zal. Want daarvoor herinneren we maar weer aan de wedstrijden van de Braassemermeer op 7 juli, die we gens harde wind werden afgelast. Ook dit besluit lokte kritiek uit, vooral van de wedstrijdzeilers. Moei lijk, inderdaad moeilijk, maar we re leveren ons toch weer aan hetgeen we toen schreven: beter geen wed strijden en dus geen brokken, dan wel wedstrijden en veel averij, om nog maar van iets ergers niet te spreken. Het wordt de wedstrijdge- vende verenigingen in ons landje door de weergoden helemaal niet ge makkelijk gemaakt! Slechts drie bootjes behouden binnen. Dat. er inderdaad van de jeugdige zeilers veel werd gevergd in deze heuglijke stormrace, wordt wel be wezen door het feit, dat er slechts drie scheepjes behouden binnen kwa men, zij het dan, dat stuurman èn bemanning, indien zij daarvoor al thans gelegenheid hadden, onderweg voortdurend moesten hozen omdat de bootjes vol water liepen, of zij nu tegen wind dan wel voor de wind voeren dan wel de wind van terzijde kregen. Een eresaluut intussen aan de gebrs. de Jong, en R. W. Bossink, die erin slaagden te finishen. Daar was ook nog als derde J. Maas, die evenwel zijn vader, de ervaren jol- lenzeiler Bob Maas, als bemanning had, hetgeen niet in overeenstem ming zou zijn met het wedstrijdre glement voor de jeugdboten, zodat er tegen deze een protest werd in gediend. Ook de Finnjollen hadden het zwaar te verduren. Niet alleen voor de jeugdbootjes, maar ook voor de grotere schepen, in de eerste plaats de Finnjollen, die kort voor de Jeugdklasse was ge start, was het zwaar weer. Als blik semschichten vlogen de ranke boten over de plassen en de wind met de overslaande golven gaven de stuur lieden handen vol werk, zelfs de cracks onder hen. Koos de Jong ging in vliegende vaart vocmop, doch meed het zorgvuldig voor cle wind uit te varen, omdat hij anders de kans liep, dat zijn boot volliep. Hij zorgde er dus zoveel mogelijk voor de wind opzij te hebben en zo lukte het hem, zij het zo nu en dan langs een om weg, toch zoveel mogelijk koers te houden en met grote voorsprong de moeilijke race te beëindigen, het geen hem tevens de eerste zege op leverde in deze Loosdrechtweek, zo dat hij zijn achterstand aardig inliep, temeer daar de meesten ditmaal niet verder dan hun drie startpunten kwamen. Want de storm eiste heel wat slachtoffers onder de concurren ten. Het beste kwamen er behalve Koos de Jong nog af Bob Markus, al werd zijn Pinguin zo nu en dan ach teruit varend door de storm meege nomen, en de Belg A. Nelis, die als derde binnenkwam met grote ach terstand. doch zonder averij. Karei Warburg voelde zijn Finn jol in de buurt van de rietlanden tussen deze door lopen, maar het scheepje liep ten langen leste toch vol water en zo kon hij niet beter doen dan de strijd opgeven. Ook Sleeswijk liep averij aan zijn boot op en Wim Maarse sloeg om, Rinse Koopmans sloeg bij een gijpboei om en de Italiaan Pela- schiar keerde terug met een gebro ken roer van zijn Adria. Dat was het sensationele slot van een kalm begonnen derde dag en ieder beijverde zich zijn wankele eigendommen zo goed mogelijk vast te sjorren, want de wind hield on verminderd in kracht aan en daar tussendoor kwamen er van die uit schieters, die telkens het ergste de den vrezen, zelfs voor de boten langs de wal. De striid in de overige klassen. Vergeleken bij hetgerti de zeilers in de namiddag te verduren hadden, was de rest eigenlijk slechts kinder spel. De eerste wedstrijden immers ver liepen vrij normaal. In de Flying Dutchman-klasse won de Duitser R. Mulka voor de derde maal, want ook zaterdag was hij als eerste geëin digd, terwijl Bob Boeschoten twee maal tweede werd, zodat zij beiden ver bovenaan staan in het klasse ment. In de Valkenklasse won U. de Vries zaterdag voor de tweede maal, doch in de derde race moest hij zich met de tweede plaats achter J. J. Doorschodt tevreden stellen. Rolf v. d- Baumen werd tweede en derde, Scherpel een derde pieklasse kunnen het tegen de Ne derlandse cracks onmogelijk klaren. In de eerste plaats niet tegen Jac. Kraan, die zich ook in deze Loos drechtweek wel de beste en meest geroutineerde zeiler in deze klasse weet te tonen. Zaterdag zowel als zondag eindigde hij weer als eerste en is in het algemeen klassement niet meer van de eerste plaats te krijgen. Hoekstra werd zaterdag, B. Kraan zondag tweede, terwijl resp. Bouw van Wijk en G. Visser zich de derde plaats wisten te veroveren. De Amerikaan Olsen, die vrijdag twee de was geworden, werd zaterdag we. gens een te vroege start uitgesloten, terwijl hij in de derde race in de middenmoot eindigde. De Engelsman Blackall kwam zondag tot de vierde plaats, maar de Italiaan Capio en de Duitsers eindigden in rangorde ver achter, zodat zij zeker geen kans meer hebben op een behoorlijke plaats. De Vrijheidsklasse bood zaterdag een zonderlinge aanblik, want C. de Haas en H. Prins namen een veV- keerde baan door rond een vlag te varen, terwijl zij rond een boei moesten gaan. Zij eindigden tenslot te als eerste en tweede, doch Prins trok zich, na afloop de toedracht van hun fout-zijn horend, terug, waartoe de Haas niet bereid bleek. Aangezien er tegen hem niet geprotesteerd was, kon het wedstrijdcomité niet anders doen dan hem de eerste plaats te la ten. R. v. d- Laan en H. Galllard werden nu tweede en derde, terwijl H. Korswagen en F. H. Klumper in de derde race deze plaatsen achter de weer winnende de Haas wisten te bezetten. In de Olympiajollenklasse wonnen deze dagen resp. W. H. Stellingwerf er. J. Tak Jr., in de 16m2 Streep- klasse waren het A. W. Endstra en H. Molenaar, in de Pampusklasse werd W. Blok tweemaal winnaar en hetzelfde deed W. H. Holtrop in de 12 Voetsjollenklasse, terwijl de Sternklasse zondag niet startte na dat Moorrees zaterdag gewonnen had vóór v. d. Winden en mej. B. Smeenk. De storm heeft zondagmiddag een baanrecord stond sinds 1953 op naam bijzonder voorname rol gespeeld bij van Minerva met 7.47.8als eerste de Nederlandse roeikampioenschap pen op de Bosbaan bij Amsterdam. Op een na behaalden alle ploegen, die de meest gunstigste baan onder de noordelijke oever hadden geloot, de titel. Het voordeel, dat zij door de loting hadden- was zeer groot. Dat bleek duidelijk tijdens het laatste nummer, de strijd bij de heren in de achten, waarin Laga op de on gunstigste baan en Aegir, dat daar naast roeide, de grootste moeite had den in hun baan te blijven, terwijl Nereus onder de noordoever in de luwte van de tegenstanders voer en tegen de verwachting in won. Ongetwijfeld is de storm er ook voor een groot deel debet aan ge weest, dat drie nieuwe Nederlandse baanrecords werden gevestigd en dat de dames Dubbelvier van Willem III het eigen baanrecord evenaarde. Tijdens storm en regen sloeg de Twee zonder stuurman van het Spaarne zich met een tijd van 7.12.7 voor Njord naar de titel en een ver betering van het eigen baanrecord, dat sinds 1953 op 7.14.9 stond. Njord is dit weekeinde tegen het advies van het roeibondbestuur in zowel uitgekomen op de Twee met stuurman het normale nummer van de ploeg als op de Twee zon der stuurman. Toen de Leidenaren zich dan ook later op de zondagmid dag gereed maakten voor de finale van de „Twee met" betekende dit de vierde start in twee dagen. Njord startte als favoriet, had zaterdag trouwens met groot verschil de „Twee met" gewonnen voor de Hoop en de Laak, maar bleek zondag toch iets te veel van zichzelf gevergd te hebben. Na 1000 meter werd Njord, dat toen de leiding had, verdrongen door de sterk maar niet fraai roeiende ploeg van de Laak, die in de nieuwe re cordtijd van 7 min. 47.2 (het oude door de finish ging en Njord ruim 5 seconden achter zich liet. Nu fnoet er wel bij vermeld worden, dat de Laak onder de noordwal en Njord op de ongunstigste baan roeide. Voor de grote recordverbetering zorgde de Dubbel Twee van de Maas, die alleen over de baan ging en na 6 min. 47.8 sec. afgeschoten werd, hetgeen een verbetering met 4.2 sec. van het sinds 1953 op naam van de Spaarne/ Willem Ill-combinatie staande record betekende. Rob van Mesdag, die zaterdag in de nationale uitnodigingswedstrijden alles had moeten geven om de Dordt- se skiffeur Ebbo van Weezenbeek achter zich te houden, roeide zondag onbedreigd naar de titel. Van Wee zenbeek had zaterdag blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd en kwam er nu niet aan te pas. Hij moest de tweede plaats zelfs afstaan aan clubgenoot Lex Redelé. Tom Neumeier, die zaterdag op een straat lengte was geëindigd, liet zondag verstek gaan. De vier zonder stuurman werd ge wonnen door de Varsity winnaars van Aegir, maar de ploeg maakte geen grootse indruk. Bij de achten was de strijd het spannendst. Halverwege had Aegir de leiding met een taflengte voor Nereus, terwijl favoriet Laga daar achter weer op een taf je volgde. Maar met enige baanspurts wist Ne reus, dat zich er blijkbaar op toelegt bij de kampioenschappen voor ver rassingen te zorgen, de situatie vol komen meester te worden en met ruim een lengte verschil gingen de Amsterdammers het eerst door de finish. Bij de dames behaalde Agnes Reu ter voor de zesde maal in successie de titel, in een matige tijd overigens, zodat zij, evfenals het vorige jaar, niet voor uitzending naar de Euro pese kampioenschappen in aanmer king kwam. De gerenommeerde dames Dubbel Vier van Willem III liet zich de ti tel niet afsnoepen en evenaarde het eigen baanrecord met een tijd van 3.36.0. De Dames Vier met stuur- vrouw werd gewonnen door Nauti lus. Deze meiskes behaalden zondag anderhalve titel, want tezamen met vier dames van de Vliet roeiden zij ook de combinatie-acht naar het kam pioenschap. Ned. ploegen voor Eur. kampioenschappen Na afloop van de Nederlandse kam pioenschappen heeft het bestuur van de Nederlandse Roeibond de ploegen aangewezen, die ons land zullen ver tegenwoordigen bij de Europese kam pioenschappen in Bied. Bij de dames is de Dubbelvier van Willem III uit Amsterdam uitverko ren. Voorts heeft de N.R.B. besloten de gecombineerde dames Acht van Nau tilus/de Vliet midden augustus nog een tijdbaan op de Bosbaan te Am sterdam te laten roeien, waarvan het zal afhangen of ook deze acht naar de dameskampioenschappen, die op 24, 25 en 26 augustus in Bied wor den gehouden, zal gaan. Bij de heren, die op 30 en 31 augustus en 1 en 2 september in Bied roeien, is de skiffeur Rob van Mes dag van de Hoop uit Amsterdam aangewezen en voorts de twee met stuurman van Njord uit Leiden. Deze ploeg bestaat uit de heren S. H. M. Vrind (boeg),?». J. Cornelissen (slag) en J. L. van Ligten (stuurman). In een toelichting deelde de voor zitter van de N.R.B., ir. E. Rümpol, mede, dat het bestuur meer verwacht had van de Vier zonder stuurman van Aegir. „Wij vinden het niet ver antwoord deze ploeg af te vaardi gen". De Dubbeltwee van de Maas noemde ir. Rümpol „veelbelovend, maar nog niet rijp om uitgezonden te worden". Fransman Héry gewond terwijl ook C. plaats behaalde. - De buitenlanders in de 12 m2 Shar- kop was geslagen. Héry moest onmid- De 24 uurs rit te Le Mans was nog geen uur aan de gang of van de 49 gestarte wagens staakten reeds 6 de strijd. Een érnstig ongeluk deed zich voor met de Fransman L. Héry. Hij botste met zijn Panhard tcigen een van de beschermende muurtjes en zijn wa gen vloog in brand nadat hij over de Gisteren organiseerde de zwem- en polo vereniging „de Zijl" een Kring Vijf kamp, die ondanks een enkel- buitje, toch uitstekend is geslaagd en wel voornamelijk door het feit, dat de thuisclub voortreffelijk voor de dag kwam en menige overwinning in de wacht wist te slepen. Een prima tijd maakte Joop de Haas op de 100 m. rugslag met 1.12.5, terwijl ook de dames voor prima re sultaten zorgden. Deelnemende verenigingen waren: D.V.Z. (D); Swift (S), Vitesse (V), Zios (Z) allen den Haag en de Zijl (Zl.) Leiden. De Zijl won met grote voorsprong de P. Boehlee wisselbeker (1954 en 1955 D.V.Z.) terwijl D.V.Z. nu in het bezit kwam van de van Veggel wis selbeker (vorig jaar de Zijl). De uitslagen waren: 50 m. rugslag meisjes: 1. J. Steur (V) 40.5; 2. G. Walter (Zl.) 44.7; 3. A. W. Simons (D.) 44.8. 50 m. rugslag jongens: 1. J. G. de Graaf (D) 37.6; 2. E. Wilkinson (D) 38.—; 3. P. Taffyn (Zl.) 40.1. 100 m. rugslag dames: 1. W. Meers hoek (Z) 1.34.2; 2. G. Mieremet (Zl.) 1.35.3; 3. J. Benvenuti (Zl.) 1.36.—. 100 m. rugslag heren: 1. J. de Haas (Zl.) 1.12.5 (zeer goede tijd); 2. Th. van Zee (V) 1.20.4; 3. G. Kamerbeek (V) 1.25.3. 50 m. schoolslag meisjes: 1. C. Mar tij n (Zl.) 44.—; 2. W. Teyn (Zl.) 46.53. B. v. Graafeyland (D) 47.6. 50 m. schoolslag jongens: 1. J. van Heek (Zl.) 40.—; 2. C. van Zee (V) 42.1; 3. J. A. v. Dam (D) 44.1. 100 m. schoolslag dames: 1. M. A. v Dragt (D) 1.33.4; 2. C. Vrolijk (Zl.) 1.33.8; 3. G. Heemskerk (Zl.) 1.37.5. 100 m. schoolslag heren: 1. J. Ka merbeek (V) 1.26.7; 2. W: A. v. Ba- kel (D) 1.27.9; 3. R. Praat (Z) 1.29.3. 50 m. vrije slag meisjes: 1. J. Steur (V) 37.5; 2. I. M. Meuleman (D) 37.7; 3. W. Teyn (Zl.) 37.9. 50 m. vrije slag jongens: 1. J. A. v. Dam 30.7; 2. Th. v. d. Zee 31.3. C. van Zee 31.3. 100 m. vrije slag dames: 1. Ag. Menijn (Zl.) 1.17.3; 2. Ad. Menijn (Zl.) 1.19.8; 3. W. Meershoek (Z) 1.20.—. 100 m. vrije slag heren: 1. W. A. v. Bakel (D) 1.06.7; 2. G. Kamerbeek (V) 1.06.9; 3. L. Stokhuyzen (Zl.) 1.07.3. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1. DVZ (den Haag) 1.58.7; 2. de Zijl I (Lei den) 2.02.5; 3. de Zijl II (Leiden) 2.03.8. 3 x 50 m. wisselslag heren: 1. de Zijl I 1.43.—; 2. de Zijl II 1.47.5; 3. Vitesse 1.49.1. 5 x 50 m. vrije slag estafette da mes: 1. de Zijl (Leiden) 3.05.2. DVZ (den Haag) 3.10.5; 3. Zios (den Haag) 3.14.—. 5 x 50 m. vrije slag stafette heren: 1 de Zijl 2.32.8; 2. DVZ 2.35.2; 3. Vi tesse 2.36.6. Totaal puntentelling: 1. de Zijl 2106.8; 2. DVZ 2158.3; 3. Vitesse 2188.3; 4. Zios 2279.—; 5. Swift 2287.9. dellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hij was buiten bewust zijn en had een bloeduitstorting in de hersenen opgelopen. Hij is aan de opgelopen verwondingen bezweken. Héry was eigenaar van een garage te Nantes. Hij was vader van twee kinderen. Van de drie Jaguars, die aan de start waren verschenen, verdwenen er twee van het strijdtoneel. In de eerste ronde staakte de Belg Frère met Jaguar de strijd, nadat hij in een bocht in botsing gekomen was. De tweede Jaguar met de Engelsman j Fairman aan het stuur, stopte even daarna bij de pits. Deze wagen was in aanraking gekomen met een Fer rari. Pogingen om opnieuw te star ten mislukten. Na een uur had Sanderson met een Jaguar de leiding voor Stirling Moss met Aston Martin en Walker, even eens met Aston Martin. Sanderson legde de dertiende ronde in de recordtijd van 4 min. 30,5 sec. af. Mike Hawthorn, die met een Jaguar uitkomt, en vorig jaar winnaar werd van de rit moest gedurende de eerste 90 min. driemaal stoppen en had een flinke achterstand. Voorts was het de Porsche van de Duitser Glockler, die in brand vloog, nadat hij eerst in botsing was geko men met de Ferrari van Pierre Mey- rat. Meyrat werd bij dit ongeval niet geblesseerd. Glockler heeft echter waarschijnlijk een been gebroken. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht. Gedurende het eerste uur van de 24 uurs rit te Le Mans is de strijd hevig geweest, alleen zes wagens be vonden zich toen nog in dezelfde ronde; de overigen waren een of meerdere malen gelapt. Wegens moei lijkheden met de ontsteking van zijn Jaguar, behoorde Hawthorn tot de genen, die enkele ronden achterstand hadden opgelopen. Toen er 25 ronden achter de rug waren, had het team Sanderson-Flokart met Jaguar de led- ding voor Moss-Collins met Aston Martin en Walker-Salvadori met As ton Martin. Hill-Simon met Ferrari, Manzon Guichet met Gordini en Gen- debien-Trintingnatt met Ferrari lagen respectievelijk in vierde, vijfde en zesde positie. Dat er hard om de lei ding werd gevochten bewees het feit, dat het ronderecord steeds weer sneu velde. In de 12e ronde bracht Sander son het met 4 min. 28,4 sec. op zijn naam, maar deze prestatie werd even later door Flokart overtroffen. Hij liet een tijd van 4 min. 26,5 sec. af drukken. Dit record bleek ook geen lang leven te hebben, want de co- équipier van Hawthorn, Bueb bleek nog sneller. Hij draaide de snelste ronde in 4 min. 26,1 sec. Omstreeks tien uur zaterdagavond vloog plotseling een van de wagens in brand. Dit gebeurde op de midden- baan. Brandweerlieden waren spoe dig op de plek. Vanaf de perstribune waren alleen de hoog oplaaiende vlammen zichbaar. Winnaars werden tenslotte de Schotten Sanderson-Flokart, die een gemiddelde uursnelheid haalden van 168.122 km. Twee deelnemers aan de betrouw baarheids rit rond Australië, Slaugh ter en Mays, hebben het leven verlo ren toen hun M.G. in een 15 meter diep ravijn stortte. Zij bevonden zich in de derde positie en behoefden nog slechts 720 km. af te leggen. Slechts 33 van de 115 wagens, die 14 dagen geleden te Sydney waren gestart, haalden de finish. VOETBAL. Yeso Amalfi, een Braziliaanse be roepsvoetballer, die voor enige Franse clubs heeft gespeeld, is per schip in Rio de Janeiro aangekomen. Welis waar heeft Amalfi nog een contract met de Parijse club Red Star, dat pas over twee jaar afloopt, maar zijn belastingschuld is zo hoog geworden 1.500.000 franken (meer dan 15.000 gulden) eist de fiscus dat hij het raadzamer achtte Frankrijk te verla ten. De Braziliaan maakte van een uitstapje naar Nice gebruik om door te reizen naar Italië, van waar hij per sohip naar zijn vaderland ver trok. In Rio de Janeiro verklaarde de vluchteling, dat hij niet van plan was naar Frankrijk terug te keren. Tijdens een veteranen toernooi, ge organiseerd door de voerbalvereni- ging „Wil'helmina" te Weert, is de 41-jarige, ongehuwde secretaris van de voetbalvereniging sportclub Irene, de heer L. Geurts uit Tegelen, die een wedstrijd meespeelde, aan de ge volgen van een hartverlamming overleden. NED KAMPIOENSCHAP ZATERDAGVOETBAL De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland zater dag voetbal van de K.N.V.B. luiden: Uick BoysIJsselm eervogels 1-3. Spel GenemuidenHarkemase Boys 7-3. V.N.L. NAAR HET N.K.S.-KAMP TE ZUNDERT. Gistermorgen zijn 16 jongens van V.N.L. per fiets vertrokken naar het N.K.S.-Jeugdkamp te Zundert, om daar hun vakantie door te brengen. Ondanks het minder gunstige weer, was de stemming opperbest en uitge leide gedaan door een groot aantal klubgenoten, vertrok de ploeg om 10 uur, onder leiding van H. Habraken en P. L. Kerkvliet. Dank zij een geste van het bestuur, werd de jon gens op zondagavond een warme maaltijd aangeboden, wat zij zeker op grote prijs stelden. BRIDGE In de vierde ronde van het toernooi om de Europese kampioenschappen te Stockholm hebben Frankrijk en Nederland gelijk gespeeld. Na de eerste zitting stonden de Nederlan ders 20 punten voor (3313) maar het herstel van de Fransen was sen sationeel, want zij kwamen in de tweede zitting op 4339, wat zeggen wil, dat hun toen nog slechts twee punten voor de zege ontbraken.. In de zevende ronde heeft Neder land met 7433 van Noorwegen ge wonnen. Na de eerste zitting was de stand 34—24. De stand luidt: 1. Italië 12 pnt.; 2. Oostenrijk 12 pnt,; 3. Frankrijk 10 pnt.; 4. Engeland 10 pnt.; 5. Neder land 9 pnt.; 6. Zweden 9 pnt. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEEM Er kwam geen ander antwoord dan de echo van zijn eigen stem. Hij 51) wachtte nog een ogenblik, toen strek te hij zijn hand uit in de richting, waar hij de voetstappen had gehoord Het geluid der voetstappen had op- en vuurde. Het donkere ravijn werd gehouden. Er heerste een ademloze een ogenblik verlicht door de los- stilte. Op zijn tenen sloop Dene naar branding. Dene verbeildde zich, dat de rand van de afgrond. Hij hield hij aan de overkant een donkere in- zich steyig vast a^n een jonge denne- eengedoken gestalte had gezien, boom, leunde over de rand en tuurde Daarop was alles weer diepzwarte naar beneden in de rotsachtige bed- duisternis, nog donkerder dan te vo- ding. Het kwam hem voor, dat deren Geen "kreet noch schot kwam tot voetstappen geweest waren van hem terug, iemand, die aan de overkant naar boven of naar beneden had gelopen „Ik moet.op een of andere manier langs het stroompje. Hoe aandachtig®1" aohter Z1®n te komen mompelde hij ook luisterde; geen geluid werdD.<™-,,"Wadlt een ogenblik, Ter- gehoord en de duisternis was ondoor. mafa- dringbaar Hy deed een stap naar voren> maar Ternissa legde haar handen op zijn „Wie daar?", riep hy. Geen antwoord. „Laat me als 't u blieft niet alleen", Dene klemde de tanden opeen ensmeekte Ze. „Ik bert zo bang." trok zijn revolver. is iemand daar beneden en ik „Nogmaals, wie is daar? Als je nietwil weten, wie dat is", antwoordde cr-twonrd, schiet ik!" hii. ..Hij bespionneerde ons of hij trachtte over de berg te komen. Ik wil weten, of het een van mijn eigen volk is. Er gebeuren hier in ons mid den vreemde dingen." „Van deze kant is het gebergte niet te beklimmen", fluisterde zij, „en op de pas staat uw schildwacht. Het moet een van de soldaten van de pre sident geweest zijn. ze houden mij voortdurend in het oog." „Dat zullen we zien, als we terug zijn", antwoordde hij. „Ik durf niet hardop meer te spreken. Zo'n duis ternis is ondraaglijk. Men zou gaan denken, dat overal om ons heen luis tervinken waren. Luister, ik ga fluisteren. Wie heeft de revolver uit uw kamer genomen?" Ze zweeg. „Ternissa", zei hij, „ik moet weten of uw bezoeker iemand was uit Beau Desir of Arnold Sagasta. U moet het mij vertellen". „Ik kan en mag het niet vertellen'^ stamelde ze. Dene's vertrouwen in haar kreeg een schok. Een week lang stond er niu al een schildwacht bij de bergpas, waarlangs Sagasta's schuilplaats was te bereiken. Elke dag werd gerappor teerd, dat er niemand was- langs ge komen. Er moest dus gen geheim pad zijn, of er waren verraders in zijn naaste omgeving. „Vertel me eens", zei hij, en er klonk ironie in zijn toon, „heeft u onzichtbare vrienden, die u des avonds komen bezoeken en die in damp verdwijnen bij het aanbreken van de dag? Ik ken elke man en vrouw in Beau Desir en ik weet er geen een die laaghartig genoeg is, om zich te vernederen tot een moord. Nu verlang ik de waarheid te ken nen. „Heel goed", riep ze heftig. „U zult alles vernemen. Zoeven heeft u een geluid gehoord. U meende dat u een gestalte zag. Dat was ook zo. Langs de bedding van de stroom is een ver borgen pad naar boVen in de bergen. U zult het nooit kunnen ontdekken, maar het is er. Dom Pedro heeft het aan Sagasta gewezen en het was Sa gasta die u gezien heeft en op wie u geschoten heeft. Laat me nu gaan. Ik heb u waarheid verteld. Ik heb u bedrogen en mijn eer aan Sagasta ge schonden. Ik wou dat ik gestorven was, voordat ik naar dit ellendige land was gekomen." Ze bedekte het gelaat met de han den en het geluid van haar snikken vermengde zich niet het geklaag van de wind, die was opgestoken en door de pijnbomen woei. Dene stond naast haar roerloos en zwijgend. HOOFDSTUK XXXIX Een geestverschijning Het was lang na middernacht en behalve Ternissa sliep iedereen en alles in Beau Desir. De twee soldaten, die haar moesten bewaken, waren niet alleen in slaap gevallen, maar ook dronken. Sedert de namiddag was er ver andering gekomen in de voortdurende stralende helderheid van de zuidelij ke zomerlucht. Donkere wolken be dekten het uitspansel en de wind huilde door de vallei. Er heerste een bijna tastbare duisternis. Ternissa zat in haar achterkamer te wachten. Weldra hoorde ze buiten een zwak geluid, alsof een of ander dier aan het raam krabde. Ze stond op met een bleek gelaat en opende de deur. Een donkere gedaante trad zacht naar binnen. Het was Sagasta. Zonder een woord te spreken wierp hij zijn overjas neer en ging bij de tafel zitten. Ze liep naar de kast en bracht hem voedsel. Hij viel er op aan en at als iemand die uitgehongerd is. Toen hij verzadigd was, stond hij op en luisterde. Toen stak hij een si garet op en begon in een hees koorts, achtie ppfhn'cfcr tot haar te spreken. „Gisteravond kregen we bericht uit San Marino", zei hij „De jonge Anriré Valjean, wiens vader verleden week werd opgehangen, kwam het ons brengen. Driehonderd anderen zijn op weg naar ons toe. Ze kunnen ieder ogenblik aankomen". „Driehonderd", herhaalde ze werk tuigelijk. Het leger van de republiek telt meer dan duizend man." „Driehonderd mannen kunnen het gebergte verdedigen tegen drie dui zend", ging hij voort. „Wij kunnen tussen de struiken liggen en ze een voor een wegschieten. O, wat zal het een genot zijn, ze te zien vallen!" Ze keek hem huiverend aan. Plot seling kwam een nieuwe angst over haar. Hy was, sedert ze hem het laatst gezien had, erg veranderd. Zijn veerkracht scheen hem te hebben verlaten. Zijn neerzakkende mond, de vreemde glans in zijn donkere ogen gaven hem iets dierlijks. „Je maakt me bang, Arnold", zei ze; „je bent niet je zelf van avond. „Ik zal weer mezelf worden", mom pelde hij, „wanneer de vader daar heen is gegaan, waar ik de zoon naar toe heb gezonden naar de hel. Ik zal me zelf weer worden, wanneer het gehele gebroed van deze aarde is weggevaagd." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9