Balans van de Tour de France afgadraaid „AREVANNtlu, Rustig slot van 'n wonderlijke tour Gerrit Voor ting maakte n dure vergissing Nooit zo zwaar, nooit zo snel en nooit zoveel renners in Parijs WALK0W1AK IS BINNEN Ned. Tourploeg gehuldigd UITSLAG UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN W. Wagtmans kopman in de derde Nederlandse ploeg MAANDAG 30 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gerrit Voorting heeft niet goed geteld. Toen in de laatste étappe van Montlucon naar Parijs een groepje zich op het laatste gedeelte losmaakte, meende de man uit Roosendaal, dat het 20 man tezamen waren. Waarom Voorting aan het tellen sloeg? De reden was eenvoudig. Het ging om de derde maar ook om de tweede plaats in het puntenklassement. Hij moest Bauvin achter zich houden, maar hij wilde tevens Picot, die 14 punten minder had dan hij van de tweede plaats verdringen. Ockers de drager van de groene trui, «was natuurlijk onbereikbaar. De tweede plaats bracht 6.000,op, de derde plaats een bedrag van 4.000,en Picot zat niet bij die 14 man, want dat was het juiste aantal, dat weg was. Voorting sprintte op de Prinsenparkbaan fel en plaatste zich vlak achter Fantini, Ockers en Darrigade, rassprinters. Maar tussen Darrigade en hem drong zich nog de regionaal Thomin en dat was de reden, dat Voorting als negende op de lijst van aankomst in Parijs stond. (Een groepje van vier man, o.w. de étappewinnaar Nencini had zich al eerder uit het peloton losgemaakt). En Picot kwam in de tweede groep binnen, sprintte evenals Voorting of zijn leven ervan afhing. En dat leverde hem een 22e plaats op. Toen de kruit damp van al deze sprintduels optrok en het slagveld kon worden overzien bleek, dat Picot 464 punten in het algemeen puntenklassement had ver kregen en Voorting 465. Dat ene puntje kwam Voorting dus op 2.000, te staan. Een kleine teleurstelling voor Voor ting, die Picot in de laatste etappes aan dachtig had gadegeslagen en telkenmale had kunnen waarnemen, dat Picot op en kele lastige klimmetjes had moeten los- Als wij de rekening opmaken, komen wij tot een prijzengeld van ongeveer 30.000.voor de Nederlandse - ploeg, ongeacht de extra-premies, welke door de supportersclub in ons land voor de oranjehemden waren beschikbaar gesteld. Belgen verdienden goed. De Belgen hebben, en voor iedereen zal dat-duidelijk zijn, heel wat meer fi nancieel voordeel uit de Tour de France geplukt. Vele etappeoverwinningen, tal rijke malen een winst in het dagploegen- klassement, Adriaenssens in de eind rangschikking op de deTde plaats, België onbetwist eerste in de algemene rang schikking en voorts nog Ockers als win naar van het puntenklassement, daaraan zitten bedragen vast. welke ongekend hoog zijn. De Belgische ploeg was sterk, als geheel en individueel. Dat België er niet in is geslaagd de Tour te winnen is uitsluitend te wijten aan het feit, dal er geen eenheid in de ploeg was. Ockers reed, begrijpelijk en ook gezien zijn vorm, voor zich zelf, als hem dat beter uitkwam. Hoogste gemiddelde. Het algemeen gemiddelde in deze 43e Ronde van Frankrijk leverde een record op. Het stond op naam van Louison Bo- bet, die in 1954 over 4855 km het hoogste Mening van Bobet j „Walkowlak had ik in het begm niet tot de favorieten gerekend", aldus gaf Louison Bobet, die zelf de Ronde van Frankrijk in de drie voorgaande jaren won, ons als mening te kennen. „Walko" had 1 aanvankelijk te weinig durf. Later, toen hij eenmaal de gele trui had aangehad, werd z(jn eerzucht steeds meer j&prikkeld. Hij heeft kranig gereden in deze bijzonder moeilijke tour, waarin de „azen" de minder bekende renners beslist hebben on derschat". Wat Bauvin betreft, die als tweede eindigde, zei Bobet: „Zijn vorm van een jaar en twee jaar geleden is achteruit gegaan. In zijn oude conditie zou hij Walko- wiak zeker hebben verslagen". Roger Walkowiak heeft het over 4528 km nu gebracht op 36.512 km per uur, een aanzienlijke verbetering van het record dus. Het hoogste gemiddel de in een etappe werd genoteerd van Toulouse naar Montpellier, toen Has- senforder en Van der Pluym er zo hard aan hebben getrokken, dat het uurgemiddelde op 42,504 km kwam te staan. Trouwens, niet minder dan tien etappes, dus bijna de helft, werden af gelegd met een moyenne, dat boven de 40 km in het uur lag. Het laagste moyenne werd genoteerd in de zware bergetappe van Turijn naar Grenoble over de Mont Cenis, de Croix du Fer en de Luitel. waarin Charley Gaul zegevierde met het gemiddelde van 30.352 km per uur. Cijfermateriaal. Geen enkele Nederlandse etappeover winning viel te noteren. Daan de Groot werd twee maal tweede, Voorting en Van der Pluym beiden een keer tweede in een etappe. Wagtmans en Van de Brekel bezetten beiden een keer een derde plaats. Italië en West-Frankrijk hebben elk zes etappeoverwinningen in de wacht gesleept. Nederland zegevierde twee keer in het dagploegenklassement, België bereikte het record van 7. Van der Pluym is de meest strijd lustige renner van de Nederlandse ploeg geweest, althans volgens het puntenklassement, dat daarvoor werd ingesteld. André Darrigade was ech ter de beste vechtjas van het gehele veld. Hassenforder ging vier maal als eerste over de eindstreep, Fred de Bruyne en Nino Defilippis ieder drie keer. Wout Wagtmans eindigde als 6e in het algemeen klassement, in 1953 werd h(j 5e. Gerrit Voorting bracht het tot de 11e en Daan de Groot tot de 15e plaats, klasseringen, welke beide Nederlanders nimmer in de Tour de France hebben bereikt. Het is geen record, maar niettemin is het het vermelden waard. Roger Wal kowiak. de winnaar van de tour, heeft geen enkele etappeoverwinning behaald. Voor hem is dat nog twee keer gebeurd: In 1904 met Henri Cornet en in 1922 met Firmin Lambot. Het was de derde Ronde van Frankrijk (1947, 1953 en 1956), waaraan de man uit Montlucon deelnam. Hij is door 't winnen van de Ronde van Frankrijk plotseling miljonnair geworden (in Franse francs dan). Royaal heeft hij zijn winst van de tour aangeboden aan de leden van de Noordoost Centrale ploeg, zoals vroeger- Bobet dat met een „eenvoudig" gebaar kon doen. Zaken doen. Walkowiak werkt in augustus en sep tember 30 baancontracten af en die le veren hem voldoende geld op. Daar zor gen zijn managers wel voor, want Walko heeft niet één. maar twee van zulke nut tige mensen in dienst. Walkowiak, die op de uitslagenlijst van de dit seizoen reeds gehouden klassie kers en ook in de etappewedstrijden niet Drie „cracks" van de tour op een plaatje: v.l.n.r. Gaul, winnaar van het bergklassement, Stan Ockers, drager van de groene trui en Roger Walkowiak, drager van de gele trui. voorkomt, heeft acht dagen de gele trui gedragen, Darrigade 6 dagen, Wagtmans en Adriaenssens ieder 3 en Voorting en Desmet ieder 1 dag. Picot pronkte zeven dagen op de fiets met de groene trui, Ockers 5 dagen, De Groot 4^ dag en Hassenforder 2 Y-, dag (beide renners stonden een dag met een zelfde aantal punten), Darrigade ten slotte 3 dagen. Een record is ook, dat Gaul twee keer achter elkaar bergkoning is geworden, een prestatie, welke voor hem door nie mand is geleverd, ook niet door Bobet, noch door Bartali, Coppi of Romain Maes, noch door Lorono of een andere Spaanse klimmer. Tenslotte nog dit merkwaardige feit: de Ronde van Frankrijk is zwaar 'ge weest, uitermate vermoeiend en inspan nend dank zij het zeer hoge gemiddelde en de strijd, welke elke dag opnieuw moest worden geleverd. Maar nog nim mer in de geschiedenis van de Ronde van Frankrijk hebben zoveel renners de tour uitgereden. Dat record stond op 78 renners in 1952, nu hebben 88 man Pa rijs gehaald. In het kader van de feestelijkheden te Hengstdijk, een dorpje in Zeeuwsch Vlanderen. dat zijn 800-jarig bestaan viert, is zondagmiddag een wielerwed strijd gehouden voor beroepsrenners, waaraan de complete Nederlandse tour- ploeg deelnam. Vooraf werd de ploeg gehuldigd waarbij ook dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNWU het woord voerde. De koers werd gewonnen door Peter Post uit Amsterdam, Er was naar schatting ongeveer 15.000 man publiek aanwezig, hoofdzakelijk bestaande uit Vlaanderen, dat zijn 800-jarig bestaan weersomstandigheden waren van dien aard, dat het parcours, dat 125km beliep, tijdens de wedstrijd werd ingekort tot 90 km. Bij de deelnemende renners wa ren o.m. Wim van Est, de Zwitser Os car Plattner en de Belg Rupske Louwers. Ivan onze TOURPRIJSVRAAG Reeds lang voor de renners de eerste berghelling beklommen, lagen er honderden voorspellingen op onze redactie met betrekking tot de einduitslag "van de tour. Bijna niemand had in die dagen het idee, dat Walkowiak als overwinnaar in Parijs zou komen. Bijna niemandwant enkele lezers waren ervan overtuigd, dat deze grote onbekende het zou halen. Twee prijzen van 25,werden ter beschikking gesteld en deze zijn gewonnen door: TOM RUTGRINK, LOOSTERWEG 49, VOORHOUT, P. C. SCHAKENBOS, SCHEEPMAKERSDAM 8, WARMOND. Wat de bergprijs en het ploegenklassement aangaat, hierover be stond heel weinig verschil van mening. Bijna unaniem waren de inzenders van oordeel, dat Charly Gaul voor de tweede maal berg koning zou worden, terwijl de Belgische ploeg de meeste stemmen verwierf voor de eerste plaats in het ploegenklassement. Na loting gaat de prijs van 15,voor het bergklassement naar: F. J. JANSEN, RIJNDIJK 192, HAZERSWOUDE. De prijs van het ploegenklassement 10,ging naar: W. DE BLAUW, DA COSTASTRAAT 11, LEIDEN. Tenslotte was de laatste étappe een onoverkomelijke hindernis. Niemand heeft de goede winnaar aangewezen, zodat deze prijs blijft staan tot een volgende gelegenheid. ETAPPE-KLASSEMENT 1. Gastone Nencini (It.) 9.2805; 2. Le Ber (W), 3. Mirando (ZO), 4. Desmet (B.), allen zelfde tijd; op 2 min.: 5. Fan tini (It.), 6. Ockers (B.), 7. Darrigade, 8. ex aequo Forestier (Fr.), De Bruyne (B) Voorting-, Thomin (W), Nolten, Hoorel- beke (lie de Fr.), Van Genechten (B.), Wagtmans. Barbosa (Lux.), Coletto (It.), Defilippis (It.)op 2.34: 10. Padovan (It.) 20. ex aequo het leeuwendeel van de renners onder wie De Groot, Van der Pluym, Lahaye en Picot. De premie voor de meest strijdlustige renner werd in de laatste rit toegekend aan Le Ber. De premie voor de grootste pechvogel ging naar Elena, die wegens ziekte de strijd in de laatste etappe moest staken. De meest strijdlustige renner van de gehele Tour werd André Darrigade ge noemd, terwijl de grootste pechvogel van de ronde Femand Picot was. EINDKLASSEMENT 1. Roger Walkowiak (NOC) 124.01.16; op 1 min. 25 sec.: 2. Bauvin (Fr.)op 3.44 3. Adriaenssens (B.); op 10.14: 4. Baha- montes; op 10.25: 5. Defilippis (It.); op 10.59: 6. Wagtmans; op 14.01: 7. Lauredi (ZO); op 16.52: 8. Ockers (B.); op 22.59: 9. Privat (Fr.)op 26.03: 10. Barbosa (Lux.); op 27.50: 11. Voorting; op 30.15: 12. Forestier (Fr.)op 32.14: 13. Gaul (Lux.); op 33.49 14. Robinson (Lux.); op 38.38: 15. De Groot; op 39.51: 16. Darri gade (Fr.); op 41.47: 17. Close (B.); op 42.28: 18. Picot (Fr.)op 47.19: 19. Dotto (ZO); op 49.53: 20. De Bruyne (B.)op 50.56: 21. Desmet (B.); op 54.56: 22. Nen cini (It.); op 59.58: 24. Fornara (ID; op 1.09.27: 28. Nolten; op 1.22.24: 29. Lorono (Sp.); op 1.24.08: 30. Van der Pluym; op 1.25.15: 32. Janssens (B.); op 1.25.59: 33. Impanis (B.)op 1.26.32: 34. Mallejac (Fr.)op 1.29.52: 35. Rolland (Fr.)op 1.32.57: 36. Schmitz (Lux.); op 1.41.06: 39. Brankart (B.)op 1.51.32: 45. Van Genechten (B.)op 1.57.18: 48. Fantini (It.); op 1.57.29: 49. Geminiani (Fr.); op 1.59.18: 50. Hassenforder (W.); op 2.29.28 59. Le Ber (W.); op 2.30.45: 62. Huot (ZW); op 2.32.38: 63. Morvan (W)op 2.48.08: 69. Meyzenq (ZO); op 2.50.24: 70. Ruiz (Sp.); op 2.59.16: 74. Bover (Sp.); op 3.02.03: 75. Mirando (ZO); op 4.02.22: 87. Lahaye; op 4.10.18: 88. en laatste: Chaussabel (ZO). ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. Italië (Nencini, Fantini, Coletto) 28.27.17; op 58 sec.: 2. België: op 1 min. 2 sec.: 3. West; op 2.06: 4. Zuidoost; op 2.58: 5. Nederland (Voorting, Nolten, Wagtmans)op 3.32: 6. Frankrijk; op 4.06: 7. en 8. Ile de France en Luxem burg; op 4.38: 9/12. Spanje, Zwitserland, Noordoost Centraal en Zuidwest. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT L België 369.47.42; op 1.04.26: 2. Italië; op 1.13.11: 3. Nederland; op 1.24.08: 4. Frankrijk; op 1.44.12: 5. West; op 2.57.39: 6. Zuidoost; op 3.05.35: 7. Spanje; op 3.12.59: 8. Luxemburg; op 3.55.25; 9. Noordoost Centraal; op 4.43.10: 10. Zuid west; op 5.33.50: 11. Ile de France; op 6.51.33: 12. Zwitserland. PUNTENKLASSEMENT 1. Stan Ockers 280 p.; 2. Picot 464 p.; 3. Voorting 465 p.; 4. Darrigade 489 p.; 5. Bauvin 502 p.; 6. De Groot 546 p.; 7. De smet 578 p.; 8. Defilippis 596.5 p.; 9. Lau redi 624 p.; 10. Barbosa 628 p. Ronde van Nederland De organisatoren van de Ronde van Nederland en Wout Wagtmans zijn ein delijk tot overeenstemming gekomen wat betreft de deelneming van Wagt mans aan de ronde. Wagtmans zal rijden als kopman van de derde Nederlandse ploeg. Voor de twee andere Nederlandse ploegen zijn zoals bekend reeds Schulte en Van Est als aanvoerders aangewezen. De samenstelling van de drie ploegen zal op korte termijn geschieden. In afwachting van de aankomst van de Tour de Francerenners zijn in het Pare de Prince internationale baan wedstrij den gehouden. In de sprintwedstrijden heeft onze landgenoot Jan Derksen zich niet voor de finale kunnen plaatsen. In de halve finale bezette hij de derde plaats achter Morettini en Gaignard. De finale ging tussen Harris (GB), Peacock (GB) en Morettini (It.). Harris won de strijd voor zijn landgenoot, terwijl de Italiaan de derde en laatste plaats be zette. Een omnium tussen een Franse ploeg en een buitenlandse ploeg werd door de Fransen gewonnen met 3 tegen 1 over winningen. De Franse ploeg bestond uit: Bobet. Anquetil, Bernard Gauthier en Brun, terwijl de buitenlandse ploeg sa mengesteld was uit Koblet, Gillen, Graf en Van Steenbergen. De wedstrijd achter grote motoren, verdeeld in twee manches, een over 30 en 1 over 50 km, gewonnen door Ver- schueren met 4 punten. Godeau volgde op de tweede plaats, eveneens met 4 punten. De eerste manche was door Go deau gewonnen in de nieuwe baanre- cordtijd van 22 min. 16.6 sec. De tweede manche was voor Verschueren. (Advertentie.) Walkowiak heeft de Tour gewonnen. Parijs heeft hem als een groot man uit het volk ingehaald. Het Pare des Princes, pronk juweel onder de Europese sportstadions, scheen op bij vroegere gelegenheden, maar wellicht juist daar om schonk het Franse pu bliek hem met spontaan gemoed zo gaarne deze ovatie. Op de ere-tribune stond hii met gebogen hoofd en wat tranen in de ogen het Franse volkslied aan te horen, naast Achilles Joi- nard, de president van de onderlinge striid meer mag worden gevoerd. En de eindstreep lag za terdag verschrikkelijk ver. 331 km. van de startplaats Montlucon. Dat was een reden temeer om de vrede zo lang mogelijk te bewa ren. Wel had Wout Wagt mans, achtervolgd door Bauvin, en zijn tenslotte toch tot helper onderwor- vulkanische bodem te rus ten, toen het volgepakt met Parijzenaars de over gebleven mannen van de Tour de France 1956 bin nen zijn bevlagde muren ontving. Roger Walkowiak van de N.O.C.-ploeg moest dus evenals Bobet in de vorige jaren explosies van geest drift, een regen van bloe men en huldigingen tot in het oneindige trotseren. Natuurlijk had zijn over winning met slechts een minuut vijf en twintig se conden voorsprong in het algemeen klassement op Bauvin, iets minder glans dan de triomfen van Bobet HEETHOOFDEN werden SNEL GEKALMEERD in het peloton onder de aanval van de Belg De smet, de Italiaan Nencini en de regionalen Mirando en Le Ber. Maar de wer kelijk gevaarlijke lieden werden in bedwang gehou den. Hun winst op het pe loton was 3 min. Het was twee minuten voor de eind streep. waar Nencini wei nig moeite had om zijn metgezellen, in het bijzon der de rappe Belg Desmet. met een lange sprint uit te schakelen voor de zege. Op de hierna arriverende groep van 14 man ging de Italiaan Fantini als eerste over de meet. met Ockers U.C.I., die onder meer ge flankeerd werd door dr. P. van Dijk. voorzitter van de K.N.W.U. De laatste étappe vorm de een uitzondering op de meeste van de 21 vooraf gaande ritten. Zij was er n.l. een van het klassieke modej. Vandaag had de karavaan zich aan de on geschreven wet van de tv, ,r p,.r. co gehouden, dat ei op de slotdag geen pen Darrigade reeds na 5 km. een vlucht gewaagd. Maar zij waren door de tot de tanden gewapende NOC-lijfwachten na tien kilometer jagen reeds tot andere gedachten gebracht. Hassenforder. belust op een vijfde ritzege en Dol- hars deden nog een poging om weg te komen, maar die mislukte. Eerst 45 km. voor het eind brak de weerstand van de groten aan zijn wieL Ook Wagt mans. Nolten en Voorting kwamen in deze groep mee. In het peloton, dat enkele seconden later volg de. zaten de overige Ne derlanders v. d. Pluym. De Groot en Lahaye. Zondag zijn op de wielerbaan te Duin horst internationale wielerwedstrijden gehouden. De ruim 2000 toeschouwers hebben kunnen genieten van wedstrijden voor profs en onafhankelijken achter Derny-motoren. De eerste manche over 25 ronden leverde een overwinning op voor de onafhankelijke Hamelink die zowel de aanvallen van de Engelsman Bunker, als die van de Nederlanders Adri Voorting, Van Breenen, Suyker- buyk en Roks weerstond. Hij verzekerde zich van de eindoverwinning, door een tweede plaats in de tweede en een vier de plaats in de derde manche. SWIFT-LEDEN DEDEN ZICH GELDEN Willy Vreeswijk startte voor de eerste maal achter grote motoren, hij bezette de 2e plaats met 15 m. verschil van de winnaar te Nijmegen. Zondag werd hij lste te Biesterfeld in Duitsland. Arie van Houwelingen won de Ronde van Hengelo. Wallet werd tweede in de Ronde van het Zuiderpark te Den Haag. Jan van Wetten werd 4e in de Ronde van het Witte Dorp te Rotterdam, ter wijl zijn broer Arie 15de werd in de grote klassieker te Overijssel.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7