Schooljeugd uit Alphen huldigde jubilerende onderwijzer L. Verleun Helpt Knikkebeen np de been Vne* g,eóCacfïtea ap één piaatje Paardenmarkt in Voorschoten MAANDAG 30 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De heer L. Verleun, die op 1 sep tember aJS. veertig jaar aan het on derwijs en 35 jaar aan de r.k. school te Alphen aan den Rijn verbonden zal zijn, onderging zaterdagmorgen in verband hiermede een hartelijke hul diging door schoolbestuur, onderwijs krachten en schoolkinderen van de 5e, 6e en de v.gj.o.-klassen der meis jesschool. Om organisatorische redenen (va- cantie en klasse wisseling) vond deze hudiging vervroegd plaats. Des morgens werd een gezongen H. Mis tot intentie van de jubilaris opgedragen door deken L. H. M. Nieuwenhuizen, met algemene com munie der schoolkinderen. Daarna avond in de Sint Josephzaal een geza menlijk ontbijt plaats, waaraan de kinderen van genoemde klassen mede aanzaten. De huldiging, die daarna plaats vond tijdens een gezellig feest programma, werd mede bijgewoond door de echtgenote van de jubilaris en diens kinderen, alsmede door de heren A. D. van Vliet, A. F. Ruijsse- naars, W. de Wit en P. Bunnik, die het schoolbestuur vertegenwoordig den en door deken Nieuwenhuizen. De jubilaris werd, toen hij de zaal betrad, begroet met een „lang zal hij leven". Ter inleiding van het feestelijk programma zongen de kinderen van klas 3B een hartelijk welkomst- en danklied. Toespraak deken. De eerste die het woord voerde was deken Nieviwenhuizen, die de dank van het schoolbestuur vertolk te voor het vele nuttige werk, dat de jubilaris veertig jaar lang voor het katholiek onderwijs heeft verricht. In het bijzonder waardeerde de de ken, wat de heer Verleun gedurende 35 jaren aan de parochiële school heeft verricht, in stiptheid en toe wijding. De heer Verleun heeft zijn ambt als onderwijzer niet uitslui tend gezien als een bron van onder houd in zijn maatschappelijke be hoeften, maar zijn taak gezien als een roeping. Als stoffelijke Iblijk van waar dering bood de deken een deel van een 3-delige cassette aan, waarvan het overige deel even later namens de collega's werd aangeboden, door de heer Van der Mark, die na de deken het woord tot de jubilaris richtte. Bereidwillige collega. De heer Van der Mark memoreer de, dat vélen in de parochie hun op leiding en vorming aan de heer Ver leun danken. Vele kinderen zijn aan zijn zorgen toevertrouwd en die zit- Agrarische jeugd bijeen in Heemstede Zondag hebben ongeveer 1800 leden van de L.T.J, en L.T.M. van de bis dommen Rotterdam en Haarlem op het terrein van het Klein-seminarie Hageveld te Heemstede hun jaarlijkse landdag gehouden. De dag werd in geluid met een Plechtig Oogstdank- offer, opgedragen door hoofdaalmoe zenier P. Mathijsen. In de ochtend parafraseerde kanunnik C. Claes, nationaal proost van de B.J.B. in België over het on derwerp „Hoe bouwen de jongeren aan een christelijk Europa?" De middag werd voor een groot deel besteed aan sportwedstrijden, waarvan het verloop nogal eens be- invloed werd door de hevige wind die over de diverse velden joeg. Na de wedstrijden had op de cour van het klein-seminarie de wijding van de L.T.M.-vlag plaats en overhandig- de pastoor Ter Heert aan hoofdaal moezenier Matthijsen wegens ont stentenis van mgr M. A. Jansen de reliquieen van St. Isidorus en Maria Toribia, die per speciale missie uit Spanje waren gekomen NEDERLANDER WINT ROOK WED STRIJD. De Hagemaar Weyert Sino van de „toeback suyigers club' 'heeft de eer ste Europese competitie langzaam - roken te Aken gewonnen. Hij hield zijn pijp 68 minuten lang aan, de tweede-prijswinnaar, Michael Lejeu- ne (Duitsland) iets meer dan 67 mi nuten. De pijpen waren gevuld met twee-en-een-halve gram tabak. Er werden stenen pijpen gebruikt Er waren 68 deelnemers uit Nederland en Duitsland. De winnaar kreeg als prijs eenpijp. De jubilerende onderwijzer met en kele van zijn leerlingetjes. V.l.n.r.: Agatha Oudshoorn, de heer Verleun, Lia van Engelen en Elly Rijsdara. ten nu in de schoolbanken, waar eens ook hun ouders bij mijnheer Ver leun onderwijs genoten. De heer Van der Mark prees de trouw, onverdroten ijver en doorzet tingsvermogen van de jubilaris en stelde hem tot voorbeeld van gehoor zaamheid aan zijn superieuren. Eens was de heer Verleun in militaire dienst luitenant-kolonel en in die rang was hij gewend over velen te bevelen. Het valt hem nu even ge makkelijk om als gewoon onderwij zer de plaats van ondergeschikte in te nemen. De navolgenswaardige arheidslust van de heer Verleun op zijn leeftijd werd door het hoofd der school ge schetst met de opmerking, dat als de vacantie niet voorgeschreven was, hij rustig maandag weer naar school zou komen. Hij is ook een bereidwillige colle ga, die vaak de wensen van anderen voorkomt. Namens de kinderen van de klas- meester, van papa sen 5, 6 en v.g.Lo. sprak Beppie Don- gelmans de jubilerende meester tóe en bood hem een ballpoint en een vierkleuren vulpotlood aan.. De meis jes Riet Hoogervorst en Trudie We ber boden de heer en mevr. Ver leun bloemen aan. Ter afwisseling van de officiële gedeelten werkten de schoolkinde ren een aardig feestelijk program- ma'tje af, dat bestond uit een aardige dansjes en liedjes, welke betrekking hadden op dit feest en dank en ze genwensen inhielden en als slotnum- meer speelde een groep meisjes de parade van de tinnen soldaten. Dit sorteerde een bijzonder aardig ef fect, doordat de meisjes er aardig in geslaagd zijn de strakheid van beelden te benaderen. Tijdens de pauze dienden de meis jes van de v.g.l.o.-klassen verver singen rond en kregen de kinderen een ysje. Gelukkig geen ruststoel. Vol ontroering sprak de heer Ver leun een dankwoord. Hij zei diep ge troffen te zijn door de huldiging en de .geschenken. Heel erg blij was hij met wat hij heeft gekregen, maar ge lukkig was het niet het traditionele geschenk, dat men bij dergelijke ho ge jubilea pleegt te geven, n.l. een r tstoel. In dergelijke geschenken ziet de heer Verleun altijd een zachte wenk om maar te gaan rusten. Zover was het met hem echter nog niet ge komen, meende hij en hij hoopte nog vele jaren mee te kunnen gaan in het geven van onderwijs. De kinderen die deze morgen bij het feest aanwezig waren werden uitgenodigd om straks op zaterdag middag 1 september eveneens van de partij te zijn. Zij mogen bij het of ficiële feest zeker niet ontbreken, meende de heer Verleun. Voor een leuk slot zorgde de zes jarige kleine Jan van Tol uit de Ro zenstraat. De feestelijke bijeenkomst zou juist met gebed worden beslo ten, toen het ventje heel trots binnen stapte, regelrecht naar de tafel van de jubilaris en zijn familie toe liep en parmantig een doos sigaren aanreik te met de woorden; gefeliciteerd mama. Zoals te verwachten viel, kwamen er ook in 1956 niet veel paarden op de markt, maar er was markt. De gaarder van de legesgelden ving zeg ge en schrijve 3.50. 3 gulden van drie paarden en 0,50 van een veu len. De markt kon dan ook tussen twee bomen nabij het Kerkplein worden gehouden. Het klappen van de zweep en het afdraven van de paarden duurde slechts kort. Verder op de Voorstraat was er meer vertier. De kinderen konden draaien in de draaimolen en de gro ten konden inkopen doen bij de 28 standhouders van de Braderie. De geur van oliebollen waaide over de Voorstraat en ook het geluid van toe ters en fluiten gaf aan, dat het toch een bijzondere dag was in Voorscho ten. 's Middags kon er meer aan dacht aan het paard geschonken wor den. Op de Pr. Bernhardlaan werden kortebaandraverijen gehouden om het kampioenschap van Zuid-Hol land. Voor deze gelegenheid was de Pr. Bernhardlaan met zand bestrooid en het terrein afgezet. Een opgerich te tribune gaf de toeschouwers gele genheid de course goed te volgen. 19 Paarden verschenen aan de start. De course werd geopend door de voor zitter van het comité Paardensport Voorschoten, de heer G. Schrama. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven en echtgenote, en de gemeente-secreta ris sloegen de course gade. De be langstelling voor deze draverij was groot. Ruim duizend toeschouwers stonden langs de baan. De uitslag van de le omloop was als volgt: 1. Quilla Lee, 2. Partout, 3. Thea Cor nelia, 4. Roi de cinq mille, 5. Ria Kit ty, 6. Surprise, 7. Ronny Zora; 8. Pe tulance K., 9. Rudy Trothan, 10. Car los. De uitslag van de tweede om loop was: 1. Rita Kitty, 2. Rudy Tro than, 3. Petulance K., 4. Quilla Lee, 5. Ronny Zora. De uitslag van de derde omloop was: 1. Ronny Zora, 2. Ria Kitty, 3. Rudy Trothan. Bij het rijden om de vierde en vijfde prijs behaalde Quilla Lee van eigenaar J. Smit met berijder J. Gagenaar de vijfde prijs en Petulance K., eigenaar J. H. Kammeijer met rijder J. van Dooyeweerd de vierde prijs. In de laatste omloop ging het nu om de eer. ste drie prijzen. Als kampioen van Zuid-Holland en tevens nr. 1 werd geplaatst Ri^ Kitty van J. Wagenaar Sr. met berijder J. Wagenaar Jr. Nr. 2 werd Ronny Zora van dezelfde stal en 3. Rudy Trothans van G. K. Hart met berijder S. Swart. De omzet op de toto bedroeg f 4300,Wie een gokje gewaagd had op Rudy Trothan als plaats had een goed gokje ge daan. Het uitbetalingsgeld op dit paard bedroeg 28,80. Na afloop van de course vond in Het Wapen van Voorschoten de trek king plaats van de loterij. Notaris Boom las officieel de acte van de lo terij voor en burgemeester C. J. v. d. Hoeven verrichtte de trekking uit de verzegelde bussen. De hoofdprijs viel op n?. 1081. Het was een veu len. De heer Anker van de Wijn gaardelaan kan men misschien bin nenkort te paard door het dorp zien rijden! 's Avonds konden de Voorschote naren nog inkopen doen op de ge- illumineerde Voorstraat, maar om 11 uur was het sluitingstijd en was de Paardenmarkt 1956 ten einde. Gemeenteraad. De raad komt bijeen op vrijdag 3 augustus a.s. om 20.00 uur. In behandeling komen de navolgende agendapunten. Het ver lenen van medewerking voor de aan schaffing van fèer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Hervormde school aan de Schoolstraat. Idem voor de Hervormde school aan de Pr. Bernhardlaan. Idem voor leerboeken ten behoeve van de r.k. jongens school. De tweede Openbare school heeft een projectiescherm aange vraagd en voorts komen b. en w. met een voorstel tot bebouwing van de Papelaan achter perceel 22, en ter hoogte van de Hyacinthstraat. Voor de inrichting van het Verenigingsge bouw vragen b. en w. een crediet van 47.000,—. OVERKAPPING VAN SPEEL PLAATS WEGGEWAAID. De overkapping van de speelplaats van de nieuwe dhr. ulo aan de Jan Willem Prisolaan in de Nassau wijk, heeft de storm niet overleefd. De kap werd losgerukt en een eindje verder in de beplanting gedeponeerd'. Getrouwd: Johannes Jozef Oor schot en Maria Catharina van Ros sen; Bertus van Klaveren en Joanna Margaretha Saris; Wouter Petrus van den Berg en Pieternel Hermien Bouthoorn; Marius Johannes Schep- man, te 's-Gravenhage, en Willy Lekkerkerker; Johan Christiaan Su san, te Voorburg, en Maria Johanna Schipper. Kindercircus door storm geteisterd Een zware tegenslag heeft het kin dercircus Knikkebeen gistermiddag getroffen. De prachtige driemasten tent is danig door de storm gehavend en tenslotte door de Leidse brand weer neergehaald. Het circusleven kent zijn ups en downs, maar dat dit tragische ge beuren een geweldige klap betekent voor de jonge artisten was duidelijk op hun gezichten te lezen. Zij zagen met lede ogen hoe delen van de piste naar buiten gesleept werden, hoe de piano in het opstuivende zand te recht kwam, hoe de banken, die het hooggeëerd publiek zouden moeten dragen, nu met de poten omhoog een triestige aanblik boden. Zij begrepen dat hun gala-voor stelling op 30 juli geen doorgang zou kunnen vinden. En dat is het ergste wat een circus-artist kan overkomen. Hij is gewend op tijd te werken, zelfs al zijn er moeilijkheden of tegensla gen, de voorstelling moet doorgaan, het nummer moet gebracht worden. Maar nu kan dit niet. Zij staan machteloos bij de ruïne, die nog maar enige ogenblikken geleden hun tent was, die jgevuld zou worden met het verwachtingsvolle publiek. Het hoog geëerde publiek, wel te verstaan. De artisten gedupeerd, het R.K. Stedelijk Comité voor vacantiebezig- heden voor de jeugd, niet minder. „Helpt Knikkebeen weer op de been" waren de eerste woorden van voor zitter P. van Adrichem toen hij de ravage aanschouwde. Hij realiseerde zich daarbij dat deze instorting en beschadiging van de tent niet alleen organisatorisch moeilijkheden zal op leveren, maar dat eveneens een fi nanciële strop voor de deur staat, die het comité niet of moeiijk dragen kan. De voorstelling afgelasten is tegen de traditie van het circusleven. Er moet gedraaid worden, want er moet een recette komen. De zeer grote on kosten, die een circus bedrijf met zich mee brengt, moeten gedekt worden. Zal het hooggeacht pulbliek, als de ingedrukte ruiten en gebroken boom voorstellingen weer kunnen door- takken. De brandweer heeft zeer gaan en de directie hoopt dat dit drukke uren gehad. Om tien voor drie lende plaatsen grote scheuren ging vertonen. De masten begonnen ge vaarlijk over te hellen en het was nu en dan alsof een grote reus met zijn vuisten de tent op wilde nemen en er mee vandoor gaan. Het was duidelijk dat „gewone'' mensen hier niets konden uitrichten. Daarom werd de brandweer ter as sistentie geroepen. Met bekwame spoed kwam zij bij het bedreigde ob ject. Onder leiding van brandmees ter Vam der Kraan hebben de brand weerlieden de trotse tent neergehaald. Dit gebeurde niet op de normale ma nier door d'e haringen lot te maken, daar de wind anders beslist met het gevaarte aan de haal zou zijn gegaan. Van binnen uit begon de afbraak. Van driemaster werd zij twee-master, één- master en tenslotte een mu en dan op bollende grote lap tentdoek, waar de laatste brandweerlieden onderuit kro pen. Van dit dramatische gebeuren wist de heer G. Groenewegen foto's te maken, die in. de annalen van het circus Knikkebeen een historische waarde zullen krijgen. Een ramp heeft de artisten getrof fen, ernstige staat het gezicht van de voorzitter, maar zoals het eöhte cir cusmensen betaamt, zij spreken nu al over de gala-voorstelling die tóch moet doorgaan, 1 Definitieve berichten volgen nog. Alle uitnodigin gen blijven van kracht,. Het 'hooggeëerd publiek is ook wel kom o,p dbnderdag 2 augustus in de avondvoorstelling van 8 uur. Helpt Knikkebeen weer op de -been. STORM OVER LEIDEN Het zomerbriesje, dat gisteren ons land gebeukt heeft, heeft in Leiden geen persoonlijke ongelukken ver oorzaakt. Wel werd er veel schade aangericht door omgewaaide schoorstenen, af gerukte dakpannen en zinken daken, dinsdag weer zal kunnen, begrip to men voor de situatie en met grote drommen de voorstellingen komen bezoeken? Omstreeks vijf uur kreeg de regis seur van het circus, Joop Koevoets, het alarmerende bericht, dat de tent het „niet houden zou". De storm beukte het tentdoek dat op verschil- kwara het eerste verzoek om assis tentie binnen en vanaf dat ogenblik stond de telefoon geen ogenblik stil. Om negen uur werd er nog steeds gebeld. Vooral bij de tent van circus Knikkebeen aam de De Mey van Streefkerkstraat bij de kantine van de nieuwbouw aan de Asserstraat en in de iepen aan die Kanaal-weg 'had de brandweer enkele uren de handen voL Ook de aankondigingen voor het bloemencorso die, door dte wndi af gescheurd, een gevaar opleverden voor het verkeer moesten herhaal delijk door de brandweer verwijderd worden. Ook vandaag kwamen nog voort durend verzoeken om assistentie bin nen. Om elf uur was al vijf maal uit gerukt en was .men juist bezig met het verwijderen van een raam van de hervormde school aan de Boshuizers- kade, dat was losgeslagen en een ge vaar vormde voor de kinderen. Bejaarde dame te water geraakt De 32-jarige weduwe, H. R.-v. d. R., woonachtig aan de Transvaalkade 2, raakte gisteravond, om zeven uur toen ze liep op het voetpad langs de sloot aan de Plesmanlaan, vermoe delijk haar evenwicht kwijt. Ze viel achterover in het water en, hoewel voorbijgangers vrijwel onmiddellijk toeschoten, werd ze in bewusteloze toestand op het droge geholpGn. Na een behandeling met een zuurstof apparaat door de E.H.D., gaf de vrouw weer tekenen van leven. Ze werd naar het A. Z. vervoerd, waar ze 's avonds om half elf is overleden. RECTOR MAGNIFICUS Bij koninklijk besluit is voor het studiejaar 19561957 benoemd tot Rector Magnificus van de Rijksuni versiteit te Leiden prof. dr. P. A. H. de Boer. Vier geslachten op één plaatje. De trotse overgrootvader, de heer W. tomans, 83 jaar, heeft de jongste van het viermanschap, de drie-jarige Hans Loomans op zijn schoot genomen, i woude, maar woont tegenwoordig in Rechts ziet men J. Loomans (51 jaar) Leiden, behalve de 83-jarige, over- en links zijn zoon VV. Lou nans, 25 grootvader, die inwoner van Zoeter- jaar. De familie stamt uit Hazers-1 woude is. In de wieg lag geld Een koffiehuishouder uit de Ha zenstraat te Amsterdam had aan zijn zaak een briefje opgehangen, waarin hij mededeelde dat hij drie dagen af wezig was. Prompt hebben inbre kers van deze mededeling gebruik gemaakt en de zaak en woning gron dig doorzocht. Uit de woning ver dween een bedrag van 2600. De koffiehuishouder had nog wel de voorzorg genomen dit geld uit het geldkistje te halen en in een wieg onder enig linnengoed te verbergen. Dit heeft echter niet geholpen, de dieven hebben er de tijd voor geno men alles na te kijken. Voorts maak ten de indringers nog een schrijfma chine, 300 pakjes sigaretten en ruim 10.000 postzegels van Suriname en Curagao, ter waarde van 2000. buit. DE 25.000 ERUIT. In de eerste klasse van de 532ste staatsloterij is een prijs van 25.000 gevallen op lot 8088. REDDINGEN UIT ZEE. Een elfjarige jongen uit Berlijn kwaim aam het Schevendngse strand bij een golfbreker in moeilijkheden. Zijn vader en broer, die hem poog den te red'dien, eveneens. Twee agen ten hebben het drietal met veel moeite opgevist. Twee andere agen ten redden een 25-jarige mam uit Kampen, die eveneens bij een golf breker door de verdrinkingsdood werd bedreigd. Alle onvoorzichtige zwemmers en een der agenten liepen schaafwonden en andere kwetsuren Gevaarlijke gast Een 23-jarige die in mei uit de psy chiatrische inrichting te Heilo was ontsnapt, is door de Amsterdamse politie op het Rembrandtplein aange houden en overgedragen aan de Haagse politie in verband met te Den Haag gepleegde misdrijven. Zo had hij in de nacht van 2 op 3 juni ingebroken bij een vriend in Den Haag en daar een Perzisch kleed je buitgemaakt. Een andere vriend, een barkeeper, perste hij op 16 juni 37,50 af door deze te bedreigen met een stenen uil en het uiten van de woorden: „ik sla je de hersens in!" Dezelfde avond vervoegde hij zich bii een hotelhouder in de binnenstad met de vraag of hij 100 kon wisse len. Boven gekomen nodigde hij de hotelhouder uit eerst samen een flesje bier te drinken. Deze ging hier niet op in, waarna G. de hotelhouder met een bierfles de man een klap op zijn schedel gaf en daarna de vlucht nam. Sindsdien- hield G. zich in Amster dam schuil.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6