£cidóe0oti4a/rit Westerse mogendheden beramen tegenmaatregelen tegen EGYPTE Londen en Parijs blokkeren voorlopig Egyptische saldi Bloedige onlusten in Siberische kampen Storm hield huis in het Kanaal Afnemende wind Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 30 JULI 1956 47ste JAARGANG STORM in NATUUR en POLITIEK Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17et.p.m.m. Telefoontje» f 1.50 Voorbarige Egyptische exportbeperking Vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot Brittannië en de Verenigde Staten hebben zondagavond gedurende vijf uren gesproken over maat regelen, die deze landen kunnen nemen naar aanleiding van de Egyptische beslissing om de Suezkanaalmaatschappij te naasten. Na afloop van de conferentie heeft een woordvoerder verklaard, dat de drie landen het er over eens zijn „dat de situatie ernstig is en dat het in het belang van alle zeevarende mogendheden is dat de vrije vaart door het kanaal gehandhaafd blijft". De besprekingen werden gevoerd door de Franse en Britse ministers van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Pineau, en de Amerikaanse plaats vervangende onderminister van buitenlandse zaken Murphy. Maandagmorgen zullen diverse subcommissies rapporten opstellen en de drie ministers zullen omstreeks het middaguur hun besprekingen hervatten. Jdtyemene ma(ti?iaatie' ivua niet echt FINANCIëLE TEGENMAATREGEL. De door Engeland tegen Egypte genomen maatregel van de blokke ring der Egyptische sterlingsaldi gaat vrij ver. Aan Egypte wordt thans alle mogelijkheid ontnomen om sterlings te gebruiken, behalve met officiële Britse toestemming, welke voor ieder afzonderlijk geval zal worden toegestaan of geweigerd. Dit betekent voorlopig, dat de fi nanciering van vrijwel de gehele Egyptische buitenlandse handel ón der Brits toezicht is komen te staan, daar afgezien van een geringe han del op het Westelijke halfrond tegen dollar en ruiltransacties met enige communistische en andere landen, voor de Egyptische handel sterïings worden gebruikt. De technische po sitie is nu zodanig, dat Egypte is uit gesloten van de multilaterale*- ster- lingovereenkomsten en nog niet in het bezit is van bilaterale mogelijk heden. Ook Frankrijk. In de Franse staatscourant is zon dag bekend gemaakt, dat voortaan voor alle handelingen betreffende Egyptische rekeningen in Frankrijk machtiging nodig is van het deviezen, instituut. EGYPTISCHE EXPORTBEPER KING GING NIET DOOR. De Egyptische regering heeft zon dag de uitvoer naar Groot-Brittannië verboden, indien de goederen niet kunnen worden betaald in de munt van landen die handel drijven met Egypte. Vier schepen, die vanuit Alexan- drië met Egyptische rijst en katoen naai* Groot-Brittannië zouden ver trekken, zijn zondag weer begonnen met het lossen van de lading. Dr. Abdél Moneim Kaissuny, de Egyptische minister van financiën, heeft zondag echter weer verklaard, dat het verbod tot uitvoer van goe deren naar landen, behorende tot het sterling-gebied, is herroepen. De vier schepen te Alexandrië zijn daarop begonnen de geloste goederen weer in te laden. EEN RETORISCHE MOBILISATIE. President Gamel Abdel Nasser heeft zaterdag te Cairo een radio rede gehouden, welke de indruk wek te alsof Egypte een „algemene mo bilisatie" had afgekondigd. „Wij zul- Achteraf blijkt, dat Nassers ver klaring meer van retorische aard geweest is, zodat de berichten van een algemene mobilisatie in Egypte weer konden worden tegengespro ken. i Nasser verklaarde onder meer: „Vandaag zag ik geheel Egypte, het Egyptische volk, zelfs een algemene mobilisatie proclameren. Ik zag het Egyptische volk ook in het geweer komen om zijn rechten, waardigheid en vrijheid om te leven te verdedi gen". „Wij zijn op alle gebeurlijkheden voorbereid. Wij zullen geweld met geweld, agressie met agressie en aan val met aanval beantwoorden. Wij zullen onze soevereiniteit en onaf hankelijkheid tot de laatste druppel bloed verdedigen". Egypte zou de vrijheid van scheepvaart door het kanaal handhaven en Engeland en Frankrijk verantwoordelijk houden voor iedere vertraging of schade, toegebracht aan de vrije doorvaart. AMERIKAANS PROTEST. - Herbert Hoover, Amerikaans on derminister van buitenlandse zaken, heeft mondeling in krachtige be woordingen bij de Egyptische ambas sadeur te Washington geprotesteerd tegen de vele „heftige, onjuiste en misleidende verklaringen", welke de Egyptische president deze week over de Verenigde Staten heeft afgelegd. De ambassadeur verklaarde het protest „niet te kunnen aanvaarden", doch een woordvoerder van het Ame. rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei tegen verslaggevers, dat niettemin wordt aangenomen, dat het ter kennis van de Egyptische rege ring zal worden gebracht. I>e Egyptische ambassades in Lon den en Washington hebben zondag verklaringen uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de vrije doorvaart in het Suezkanaal op geen enkele wijze zal worden beïnvloed door de naasting. Volgens de Egyptische verklaring is er een groot verschil tussen het niet nakomen van internationale ver plichtingen (zoals het "verhinderen van de vrije doorvaart) en de naas ting van de Kanaalmaatschappij. Het Egyptische standpunt is, dat deze naasting een onbetwistbaar Egyptisch recht was, aangezien de Kanaalmaatschappij in Egypte gere gistreerd was. Volgens de Kanaalcon ventie van 1866 is de maatschappij onderworpen aan de Egyptische wetgeving en de naasting is dan ook te vergelijken met de Britse naasting van de kolenmijnen, gasbedrijven en vervoersbedrijven en de Franse naasting van het bankwezen en het verzekeringsbedrij f Ruim 1300 doden De Oostenrijkse vereniging van voormalige krijgsgevangenen heeft onthuld dat bij een opstand in dwang arbeiderskampen in de Sowjet-Unie aan het einde van het vorige jaar ruim 1300 gevangenen zijn gedood en on geveer 3000 gewond. De bloedige onlusten zouden zicih (hebben voorgedaan in de arbeidskam pen in Norilsk, in Siberië en te Ken- gir, in de Sowjetrepubliek Kazakh. Ér zouden in totaal 25.000 gevan genen betrokken zijn geweest bij de opstand in Norilsk, die dirie maanden Dodental scheepsramp De Amerikaanse kustwacht heeft zondag bekend gemaakt, dat waar schijnlijk 42 personen om het leven zijn gekomen bij de aanvaring tussen de „Stockholm" en de „Andrea Doria" Vijf van hen waren zeelieden van de „Stockholm", de 37 anderen waren opvarenden van de „Andrea Doria". duurde. Ruim 800 gevangenen zouden hier gedood ziijn en 2000 gewonden gemaakt, voordat de M.V.D. de op stand geheel kon onderdrukken. In Kerigir zoudien 5O0 doden zijn geval len en 1000 gevangenen zijn gewond geraakt. Zestienhonderd gevangenen zijn volgens de vereniging door Rus sische rechtbanken ter dood veroor deeld. Een tragisch ongeval met dodelijke afloop heeft zich zondagavond om streeks tien uur voorgedaan op de onbewaakte spoorwegovergang in de Baivinkelweg te Almelo. Een 15-jarige Franse jongen uit Parijs, F. A. M., kwam met een jongen van de familie waar hij logeerde per fiets uit het Nij- reesibos en sdhijnt nog vóór een uit de richting Almelo naderende trein de overweg te hebben willen pas seren. Hij werd edhter door de trein gegrepen en ongeveer 50 meter mee gesleurd. Een spoedig aanwezige arts kon slechts de dood constateren. De ouders van de jongen zijn door de ambassade op de hoogte gesteld. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. Sutee uee£<zeg.g.ende beet den uit £g.tfpte Ook wordt in de verklaring nog maals gezegd, dat Egypte gedwongen was op deze wijze middelen voor de bouw van de stuwdam bij Assoean te vinden, nadat de V. S. en Groot- Brittannië hun aanbod tot hulp had den ingetrokken. De Jordaanse minister van buiten landse zaken, heeft zaterdag in een verklaring tot de pers gezegd, dat de „grote stap" van de nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij zal worden gevolgd door verscheidene stappen en acties om de „gestolen" gebieden van Palestina terug te win nen. Waarnemer in Palestina gedood e Deense officier Rasmussen, waarnemer der Verenigde Naties in Palestina, is om het leven gekomen toen een mijn ontplofte onder de auto, waarmede hij in het grensge bied van Gaza reed. Een woordvoerder van het Israë lische leger heeft medegedeeld, dat de mijn door Egyptenaren is plaatst op de weg nabij Niroz, die veelvuldig door de waarnemers der Verenigde Naties wordt gebruikt. „Edelmoedig" gebaar van Moskou Radio Moskou meldt, dat de Sow jet-regering heeft besloten de Sow- jet-Russische olieconcessie in Noord Perzië op te geven. De Sowjet-regering stelde de Sjah van Perzië tijdens diens jongste be zoek aan de Sowjet-Unie er van op de hoogte, dat zij haar rechten zon der vergoeding te eisen opgaf, aldus de radio, die eraan toevoegt, dat de maatregel een uiting is van de bui tenlandse politiek der Sowjet-Unie jegens de landen van het Oosten, die de weg van een vrije en onafhanke lijke ontwikkeling zijn opgegaan. Overigens weet Moskou wel wat het weggeeft. De Sowjet-Unie heeft zich nimmer veel aan deze concessie gelegen laten liggen, omdat proef boringen op haar terreinen geen suc ces hadden gehad. President Koerner ziek Naar te Wenen officieel wordt meegedeeld, is de president van Oos tenrijk, de 83-jarige Theodor Koer ner ernstig ziek. Hij werd plotseling ziek, toen hij met vakantie te Muerzsteg verbleef. Met een ambulance-auto is hij naar zijn woning te Wenen overgebracht. Stoottroepen vierden 10de verjaardag Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Bond van Oud-Stoot- troepers is zaterdagmiddag in Cuyck een monument onthuld. Het beeld, de barmhartige Samaritaan voorstellend, werd door een onbekende Poolse kunstenaar vervaardigd uit een blok graniet, afkomstig van het Rijksdag gebouw in Berlijn. Op de foto zien we de 12-jarige Tonny Keijzers, wier moeder bij een bombardement op Cuyck het leven liet, tijdens het onthullen van het monument. De kabinetsformatie De kabinetsformateur, prof. Rom- me. heeft hedenochtend in zijn werk kamer op het ministerie van Binnen landse Zaken voor oriënterende be sprekingen mr. Beyen en vanmiddag de heer Mansholt, beiden leden van het demissionaire kabinet, ontvan gen. TWEEDE KAMERFRACTIE VAN KVP DINSDAGMIDDAG BIJEEN. De Tweede Kamerfractie van de KVP zal dinsdagmiddag (21 juli) bijeenkomen. Vermoedelijk onder werp van bespreking is het program van de kabinetsformateur prof. Romme. MAENGKOM KATHOLIEK Naar het Kath. Ned. Persbureau uit Soekaboemi verneemt, is rechter Maengkom, bekend uit de rechtzaak tegen Jungschlager, tot het katholi cisme overgegaan. Bus-ongeluk in Finland Bij een ongeluk met een volle bus nabij Kuopio in Midden-Finland zijn zaterdag dertig mensen verdronken. Slechts 8 inzittenden konden wor den gered. De bus ging over de rand van een kleine veerboot te Kivisalmi. De acht overlevenden wisten door een dakraampje te ontkomen. Zes uur na het ongeluk waren de stoffelijke overschotten van tien passagiers ge borgen. Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot rector van het St. Antondusgestioht te Rot terdam, alsmede tot geestelijk advi seur van de algemene sociale vereni gingen in R'dam die weleerw. heer M. M. Out, die kapelaan was te Rot terdam (H. Liduina). Voorts heeft mgr. Jansen eervol ontslag verleend als kapelaan van de H. Hippolytus te Delft, en benoemd tot moderator en tevens godsdienstleraar van het Lodewijk Makeblijde College te Rijs wijk de weleerw. heer H. J. Kooyman. Audiënties Bisschop van Rotterdam In het vervolg zal de bisschop van Rotterdam met 8 augustus iedere woensdagmorgen tussen half elf en half één audiëntie verlenen voor leken. Aan priesters (religieuzen) zal audiëntie verleend worden na schrif telijke of telefonische afspraak met de bissohop. (Tel. K 1800—117995). Wanneer een aiudientie uitvalt, kan nen dit altijd vermeld vinden in de ,k. dagbladen op de vrijdag vooraf gaande aan de audientiedag. Twee beelden, die veelzeggend de naasting van de Suezkanaalmaatschappij in beeld brengen. Links een Egyp tische officier, die de brandkast in het hoofdkantoor van de maatschappij in Ismailia verzegelt en rechts de koepel op het gebouw van de maatschappij in Port Said met de Egyptische vlag in top. Tot nu toe 8 doden Boven de Engelse Zuidkust en het Kanaal heeft zondag een der zwaarste stormen van de laatste jaren gewoed. Er werden windstoten van 150 km. per uur gemeten, die 10 meter hoge golven opzweepten. Volgens tot nu toe binnen gekomen berichten zijn ten gevolge hiervan acht personen om het leven gekomen. Het Britse vrachtschip „Teeswood" (1246 ton) is gekapseisd en drijft ten westen van Dover. De vijftien opva renden werden door een reddingboot opgepikt, doch één van hen was reeds overleden. Het zeiljacht „Moyana", dat onlangs de race van Engeland naar Portugal won, is verloren gegaan, kort nadat de bemanning het schip had verlaten. Talloze jachtjes sloegen om, waar bij voor zover tot nu toe bekend één man en zijn zoon verdronken, toen 'hiun scheepje nabij Cowes (Isle of Wight) verongelukte. In Zuid-Engel and werden drie man nen en twee vrouwen gedood door omvallende bomen. Van de 16 jachten, die deelnamen aan de jaarlijkse zeilwedstrijd over het Kanaal, zijn er nog slechts zes veilig binnengelopen. Twee matrozen van het Britse schip „Haliki" zijn overboord gespoeld en verdronken. Functionarissen van de „Royal Ocean Racing Club" te Portsmouth (Zuid-Engeland), die de Kanaal-zeil wedstrijd organiseerden, zijn van me ning, dat verscheidene van de ver miste jachten in het midden van het Kanaal tegen de storm vechten. Men vreest echter dat enkele naar.de En gelse of Franse kust zijn gedreven, waar zij gevaar lopen op de rotsen te lopen. Volgens radioberichten heeft één van de Britse jachten op 20 mijl ten westen van Boulogne noodsig nalen geseind, waarop verscheidene schepen te hulp snelden. Tientallen andere jaohten en schepen vuurden lichtkogels als nood signalen af. Vliegtuigen, oorlogssche pen en reddingsboten boden overal in het Kanaal hulp. In Engeland en West-Frankrijk hadden kampeercentra veel van de storm te lijden, waaiden schoorstenen van de daken, werden telefoonkabels en te velde staande oogsten vernield en vele bomen ontworteld, waardoor verscheidene personen de dood von den. Vergezeld van zware stormen is een van de Oceaan afkomstige depressie gisteren midden over Engeland naar de Noordzee getrokken. De depressie werd bij het bereiken van de Engelse zuidwestkust snel dieper en ontwik kelde 'n trog-vormige uitloper, waar. in gemiddelde windsnelheden van meer dan 100 k.ni. per uur voorkwa men. Aan de voorzijde van de de pressie werd warme lucht uit het zuiden naar ons land aangevoerd, waardoor het kwik gisterenmiddag in het oosten van het land tot 25 gra den kon stijgen. Het koufrond van de depressie, dat in de namiddag ons land bereikte, veroorzaakte, plaatse lijk onweersbuien, waarbij in het noorden van het land enkele wind hozen voorkwamen. De eerderge noemde trog van de depressie deed de wind aan het einde van de mid dag tot stormkracht toenemen. In ons land werden toen gemiddelde wind snelheden van 90 km. per uur en windstoten van 100-120 km per uur gemeten. Achter de trog stroomde koudere lucht uit Engeland ons land binnen, waarin vandaag plaatselijk buien voorkwamen. De depressie be weegt nu langzaam opvul end over de Noordzee naar het noorden. Ook morgen blijft ons land in de koude lucht, maar de wind en de buiïgheid zullen afnemen. weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZELFDE TEMPERATUREN Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkele buien. In de noordelijke kustgebieden aan- vankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempe- ratuur. 31 Juli zon op 5.02, onder 20.34; maan op 23.37, onder 14.47. Hoogwaterstanden 31 Juli v.m. 8.20; n.m. 8.50. Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bew. 23 C. OSLO regen 18 KOPENHAGEN licht bew. 21 ABERDEEN regen 13 LONDEN onbew. 16 AMSTERDAM licht bew. 23 LUXEMBURG half bew. 23 PARUS onbew. BORDEAUX onbew. 21 GRENOBLE zwaar bew. 31 NICE zwaar bew. 26 BERLIJN licht bew. 25 FRANKFORT onbew. 24 MUNCHEN geh. bew. 26 ZURICH zwaar bew. 22 GENEVE half bew. 26 LOCARNO zwaar bew. 25 WENEN licht bew. 31 INNSBRUCK regen 30 ROME mist 33 AJACCIO onbew. 28 Korreltje Opvliegen in drift, wordt neerzinken met spyt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1