De bisschop kwam in een tentschuit en werd begroet door tweehonderd bruidjes Onafgebroken stroom bezoekers Vrijgezellen kozen Leidse koningin MAANDAG 30 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Honderdjarige parochiekerkte Roelofarendsveen Kanonnetjes werden afgeschoten *7OO naderde langzamerhand voor het grootsche gebouw deszelfs vo'ltooying en tevens de dag der pleg- tige Consecratie van het nieuwe Huis des Heeren voor de Roelof- arendsveensche Gemeente. Ach, wat al ijver en geestdrift wat al verlangen, om van de nieuwe Kerk bezit te nemen straalde in ieders woorden en daden niet door. Naauwlijks kon er aanwijzing ge daan worden, waar voortaan de vaste mannen- en vrouwenplaatsen zou den wezen of het Reglement daarop werd Zondag (22 Juny) afgelezen. Dienzelfden namiddag begon men dezelve te verkoopen; tot laat in den avond duurde dit voort; vijf achter eenvolgende Zondagen werden hier aan besteed, met dit gelukkige ge volg, dat de daarvan verkregene som de berekening van Pastoor en Kerkmeesters ver overtrof, dewijl hierdoor werd bijeengebragt de waarde van ƒ3259,25, iets, waarop men te voren niet had durven reke nen en hetgene zoo juist van pas kwam voor de talrijke uitgaven, welke, hoe ook niet vroeger op het papier gezet, echter bij zulke eene gelegenheid noodwendig moesten ge schieden. Inmiddels werd ook het nieuwe steenen Altaar (een Altare fixum) uit den grond opgemetseld en kort daarna de opstal van uit de Oude Kerk overgebracht. Alhoewel dit niet in Gothischen stijd vervaardigd was, voldeed het echter tamelijk wel in de nieuwe Kerk. Meer en meer be gon het oude gebouw de Gemeente tegen te staan. Ontdaan van orgel, predikstoel en zoo gezegd ook van Altaar, waarvan niets als de tafel met Altaarsteen was overgebleven, haakte men met groot verlangen naar het sierlijke en ruime gebouw, dat dagelijks met welgevallen door een aantal mensohen van buiten en ge durig door de Gemeentenaren in blijde verwachting bezocht werd. Gehechtheid aan dat oude hout en steen had opgehouden, de herinne ringen van vorige tijden moesten plaats maken vor voor verwachtingen, die men zich voorspiegelde tegen den toekomst en alzoo was het eene blijde mare, toen de Pastoor eindelijk mogt aankondigen, dat door Monseigneur 9tellig bepaald was, dat ZHW, na op den 28en July de nieuwgebouwde Kerk te Rijnsaterwoude geconsa creerd en den 29e daaraanvolgende, aldaar het H. Sacrament des Vorm sels te hebben toegediend, des namid dags naar Roelofarendsveen zoude komen, om op den 30en July de Kerk te consacreeren en den 31 ook in die Gemeente te vormen. Van dit oogenblik af aan was alles in godvruchtige geestdrift en heilige beweging, ja, het is onmogelijk te be schrijven wat er al niet verzonnen, wat er al niet overlegd en wat er al niet vastgesteld werd, om deze feest viering zoo luisterijk als de omstan digheden der plaats maar gedoogden, te doen afloopen. F* den namiddag van den 29 July begaf zich de Pastoor in gezel schap van den Hoogwaardigen Heer Everardus Stephanus van der Haa- gen, Oud-Aartspriester en thans Ka merheer Honorair van Zijne Heilig heid Paus Pius IX, in de tentschuit der gemeente, bestuurd door de Kerkmeesters, allen met witte strik ken om den arm naar het veer der Oude-Wetering om Monseigneur van Haarlem af te halen. Vandaar begaven beide priesters zich verder in een rijtuig op weg naar Rijnsaterwoude, Monseigneur te gemoet en kwamen zij welra te rug voorafgegaan door eene eere- wacht te paard, welke den Hoogge- schatten Bisschop tot aan het einde dier Gemeente uitgeleide deed. Hier achter volgde het. rijtuig van Zijne Hoogwaardigheid waarnevens de Oud Aartspriester had plaats genomen en vervolgens het rijtuig van onzen Pastoor, naast wien de Zeer Eer- Van de feestelijkheden op 29 en 30 juli 1856 bij gelegenheid van de plechtige Consecratie van de parochiekerk St. Petrus' Banden te Roelofarendsveen werd door pastoor J. M. van der Stoot een verslag geschre ven, dat hier in twee gedeel ten wordt weergegeven. waarde Heer H. Poppen, Deken van ons District en Pastoor te Nieuw koop gezeten was. Nadat Monseigneur minzaam van de aanwezige Rijnsaterwoudenaars Had afscheid genomen, begaf zich dit ons zoo dierbaar gezelschap, ver meerderd door de Eerw. Heeren W. J. van Grossel, Secretaris van ZHW en F. Blom, Kapellaan te Langeraar in de van vlag en wimpel voorziene tentschuit. O! nu ging onze Bisschop naar ons, ja nu was hij reeds in onze Ge meente! Heil zij on$, dacht elk, want had wel ooit een eigen Opperherder de Veenen bezocht? Waarschijnlijk niet. De overzijde der Oude-Wetering was als bezaaid met menschen, tus- schen wien, hoeveelen Protestanten zich ook onder die menigte bevon den, alles orde was en hoogachting vertoonde. De Katholijken hadden onbeschroomd hunne vlaggen uitge stoken. Zoo voer men genoegelijk eerst van voren en daarna van ach teren de Oude Wetering door, waar bij vooral vermeld moet worden, dat er aan boerderij der Weduwe van Amerongen eene fraaie eereboog over het water was opgerigt, waar onder de tentschuit als in zegepraal doortrok. EINDELIJK naderde men Roelof- arendsveen. Daar wachtten Mon seigneur honderden geloóvigen. Was de zoogenaamde Lange Weg, waar langs het vaartuig gestuwd werd, ver vuld geweest met eene eerbiedige schare van menschen, o wie be schrijft, wat het was, toen men delijk aldaar aankwam? Ruim 210 meisjes in het wit gekleed, gevolgd door de Wijkmeesters met witte strikken om den arm en de nationale vlag in handen, liepen de tentschuit vooraf; achter dezelve verdrong zich eene bijkans onafzienbare rei van menschen. Hier en daar verhieven zich eere poorten: vlaggen wimpelden allerwe gen; schooten werden gelost uit 2 kleine hier bestaande kanonnen, waartusschen een aantal geweeren derzelfver geknal deed hooren: tus- schen dit alles bromde de groote klok der Kerk, waarbij de bengel der oude Kerk zijne schelle toonen en de menigte volks haar vrolijk maar ingetogen feestgejoel voegde en aandoenlijk was het te zien, hoe op elke erf, die men voorbijvoer, de geloovigen nederknielden om den Bisschoppelijken Zegen te ontvan gen. Zoo naderde men de Pastorij, van wier bovengedeelte, hetwelk geheel in groen getooid was, sierlijke guir landes eerst langs de beide zijden der voordeur en vervolgens aan weers kanten van den voortuin tot over het hek met vromen ijver waren aange- bragt. Boven de voordeur prijkte een Latijnsoh Jaarschrift, mede door groen versierd in dezer voege LIFTSTER OP SLAG GEDOOD Op de rijksweg 2 naar Amsterdam is zaterdagnacht onder Utrecht een personenauto in botsing gekomen met een stilstaande vrachtwagen met aan hanger. De vrachtwagen, bestuurd door de 36-jarige J. S. uit Amsterdam stond met brandende parkeerlichten terzijde van de weg op een parkeer- stroök. Met een snelheid van ongeveer 120 km. reed de personenauto tegen de linkerachterzijde van de gepar keerde vrachtwagen. Even tevoren had de bestuurder van de personen auto, de 38-jarige J. R, uit Amster dam, een liftster en een lifter, de 21- jarige mej. T. G. en haar 22-jarige verloofde, de heer G. H. opgenomen. Mej. T. G. werd'op slag gedood. De heer G. H. en de bestuurder van de personenauto liepen verwondingen en een shock op Beiden zijn opgenomen in het stads- en academische zieken huis in Utrecht. I De personenauto brandde geheel uit. Oogenblikkelijk hadden zich de in het wit gekleedde meisjes in eene bevallige rei aan beide zijden vóór de guirlandes en tusschen haar de Wijkmeesters met hunne vlaggen ge plaatst. Monseigneur verliet de tentschuit en ging naar de Pastorij, voorafge gaan door vier lieve kinderen Corne lia van der Meer Jacobsd., Gertrudis Vesseur, Elisabeth L'Ami en Cornelia van der Klugt geheeten en gekozen uit de huisgezinnen der Kerkmees ters, die ZHW met bloemen bestrooi den. Achter ZHW volgde de Pastoor met de hem verzeilende geestelijk heid, welke ras door nieuw aange komen Priesters vermeerderd werd. Statig ging de Bisschop met de zijnen al zegenende langs deze be minnenswaardige groep naar bin nen en weder volgden eenige vreug deschoten. Weldra werden de noodige toebe reidselen voor de Consecratie in ge reedheid gebragt en na nog eenige ververschingen gebruikt te hebben begaf Monseigneur zich, gevolgd door den Oud-Aartspriester van der Haagen, den Deken Poppe en de ove rige aanwezige Priesters, aan wier hoofd de Pastoor der plaats, naar een aan de Kerk grenzend vertrek, uit komende in de Zuider-kruisvleugel, waar eene versierde baar geplaatst was en op dezelve de Reliquien van de heilige Martelaars Patiens en Redempta. Inmiddels was men ijverig bezig geweest om de Pastorij op eene smaakvolle wijze te illumineren, het geen, gevoegd bij het aanhoudend schieten en den aanblik op zooveele honderden aanschouwers langs den weg, waaronder niet de minste stoor nis of te groote luidruchtigheid werd waargenomen, den Hoogwaardigen Bisschop en allen aanwezigen gees telijken zigtbaar genoegen verschaf te. Verders werd deze avond in gulle vrolijkheid doorgebragt. (Wordt vervolgd). ONDERWIJZERS OP EEN KLUITJE BIJ ELKAAR Op 1 november hoopt men het N.O.V.-tehuis te Oosterbeek, in ge bruik te stellen. Het gebouw, dat met de omliggende woonblokjes, 150 ge pensioneerde onderwijzers en onder wijzeressen kan herbergen, is enige tijd geleden onder de kap gekomen. De bouwkosten van dit project met o.m. wooneenheden van twee kamers, een recreatiezaal, een ziekenhuis en kamers voor minder validen, bedra gen 1.900.000,—. DE TAS VAN DE HEER JAHERUDDIN Omtrent de geschiedenis van de tas van de Pakistaanse leraar Mo hammed Jaheruddin vernemen wij nog, dat de heer P. v. Ooststroom uit Den Haag vorige maand vergeten had de tas terug te brengen. Hij had haar in Delft gevonden en toen hij bij nadere inspectie naam en adres van de heer Jaheruddin erin vond, was hij van plan haar de volgende dag persoonlijk in Delft te gaan brengen. Zijn werk bracht hem echter de vol gende ochtend naar Haarlem en de tas bleef in een kast liggen. Totdat mevr. Van Ooststroom Vrijdagavond na teruggekeerd te zijn van vakantie de kranten van de afgelopen weken doorbladerde en het bericht van de vermissing las. De heer Van Oost stroom waarschuwde direct de politie die dezelfde nacht nog de heer Jahe ruddin van de vondst in kennis stel de. Deze was bijzonder verheugd. Hij deelde mee, dat hij na de pnblikatie uit vele delen van het land blijken van medeleven had ontvangen. Er waren hem reeds aanbiedingen ge daan door mensen, die de kosten voor nog twee jaren studie voor hem wil den betalen. Vader en dochter op concours hippique xrjfJt Z.K.H. prins Rernhard en zijn dochter aan door de prins en prinses Irene Beatrix genomen tijdens een concours werd deelgenomen, hippique te Blaricum, dat daar zater-1 Afscheid BURGEMEESTER SCHOKKING De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking heeft zater dagmiddag met zijn echtgenote af scheid genomen van de Haagse bur gerij. Zij ontvingen in de burgemeesters kamer in het oude stadhuis aan de Groenmarkt, waarheen zich tussen vier en zes uur een onafgebroken stroom bezoekers begaf. In de hal la- Congres in Grevenbicht Zaterdagmiddag is in Grevenbicht het vierde wereld vrijgezellencongres geopend, dat tot dinsdagavond zal duren. Om vijf uur werden de feeste lijkheden ingezet door de eeuwen oude schutterij „Het Heilig Kruis" met het afschieten van 23 kanonscho ten. Hierna verzamelden alle con gressisten; die tot dan toe waren ge arriveerd, ruim 800 in getal, zich voor hotel „Neerlandia" bij de ingang van het dorp. De heer G. Greijn, de stichter van dit congres reikte hier de vlaggen uit van alle landen, die op het congres zijn vertegenwoordigd. Dit zijn: België, Duitsland, Engeland, Grevenbricht stond dit weekeinde weer in het teken van de vrijgezel. Zondag bijvoorbeeld trok er een grootse optocht door het dorp waarbij de stichter van het congres, de heer G. Greijn, staandp in een wereldbol de vrijgezellen van alle landen aanmaande zich (in Grevenbicht) te verenigen. Frankrijk, Oost-Afrika, Tsjecho-Slo- wakijë, Brazilië, Canada, Zwitserland, Curasao en Nederland. Na het uitreiken van de vlaggen trok men in optocht naar het raad huis, waar burgemeester L. Corter op het bordes een défilé afnam. Van het raadhuis trok de optocht naar de Maasoever. Hier ontving de heer Greijn twee vrijgezellenpoppen, een mannetje en een vrouwtje, die van de Belgische Maasoever per veerboot waren overgezet. Gezeten in een Til bury werden deze poppen meege voerd naar de ccngrestent, waar zij elk aan een kant van het podium werden geplaatst. Na aankomst bij de congrestent werden de vlaggen rond deze tent gehesen. Vervolgens werd om zeven uur het congres officieel geopend door de heer Greijn. Na hem voerden nog de voorzitter van het organiserend comité, de heer G. Theu. nissen, en burgemeester Corter het woord. In de late zaterdagavond kozen de vrijgezellen te Grevenbicht een ko ningin. Els van Thiel uit Leiden, die met enige vriendinnen in Valkenburg lo geerde en van daaruit eens een kijkje kwam nemen in Grevenbicht, viel onverhoeds deze eer te beurt. Zondag middag reed zij in een open rijtuig in de stoet mee, welke door Greven bicht trok. De honderden vrijgezellen en de duizenden vreemdelingen vormden een levende haag, waarlangs deze vrijgezellen-koningin trok. De stich ter van het vrijgezellencongres, de heer G. Greijn, reed mee in een we reldbol. In de congreszaal sprak de letterkundige Van Oldenburg over de vrijgezel en de toekomst. Elders zette de grote kermis in, welke de vrijge zellen en de kijkers naar hartelust meevierden. VERLOREN TROUWRING IN AARDAPPEL. De heer J. Wolters te Baarlo kreeg dezer dagen de trouwring terug, die zijn (overleden) echtgenote 33 jaar geleden verloren had. Bij het aard- appelenschillen zag zijn schoondoch ter het verloren voorwerp in de zij kant van een der aardappelen zitten. De ring was nog ongeschonden. JONGEN IN IJSSEL VERDRONKEN Gisteravond om half zeven is de 1.1-jarige Corrie van B. uit Apeldoorn bij het spelen aan die IJsselkade te water geraakt en verdronken. Het lykje is nog niet gevonden. De ouders hadden de knaap juist zondagmorgen naar Zutphen ge bracht, waar hij zou logeren bij de familie S. gen lijsten ter tekening. Daar vormde zioh een grote rij, waarin maar lang zaam beweging kwam. Door elke bezoeker werden met het scheidende burgemeesterspaar zeer hartelijke woorden gewisseld. Velen brachten bij dit afscheid woorden van dank en waardering namens meerdere in stellingen, organisaties en verenigin gen over. Naar schatting kwam het aantal be zoeksters en bezoekers dicht in de buurt van duizend. Zij kwamen uit alle kringen van de Haagse burgerij, maar ook van buiten Den Haag. In de burgemeesterskamer stond een groot bloemstuk, dat door een twaalftal burgemeesters uit Limburg was gezonden. Voorts waren er nog bloemruikers aangeboden. Van de vele bezoekers noemen we; de voorzitter van de Tweede Kamer en mevr. Kortenhorst, de minister van staat, mr. R. J. H. van Schaik, de de ken van het corps diplomatique en ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, de ambassadeur van Italië, markies Giogio Benzond, de opperceremonie- meester van H.M. de Koningin, vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen en mevrouw, de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, de vice-president van de Raad van State, dr A. A. L. Rutgers, het lid van de Raad van Staten, mr. dr.|L. N. Deckers, het lid van de Raad van State en Oud-voorzitter van de Eer ste Kamer, prof. mr R. Kranenburg, de oud-chef van de generale staf en mevrouw Kruis, de gouveneur van de residentie, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en mevrouw, generaal B. D. jhr. W. Roell, de oud minister en lid van de Eerste Kamer mr. J. in 't Veld, het lid van de Twee de Kamer, mr. J. J. R. Schmal, de procureur-generaal van de Hoge Raad jhr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, de procureur-generaal van het Haagse gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, de Griffier van het internati onaal gerechtshof de heer J. Lopez Olivan, de oud-commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mr A. B. G.M. van Rijckevorsel, de oud-bur gemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, de zaakgelastigde ad interim van Oostenrijk, dr. Agstner en de directeur van de Haagse Co- medie, Paul Steenbergen. Ook bezochten o.m. de afscheids receptie mevrouw L. A. J. Baronesse de Smeth-Van Pallandt, dame du pa lais van de Koningin, mr. H. J. Rei- nink, secretaris-generaal van O.K.W., mr. H. J. Schösminck raadadviseur in alg. dienst van het ministerie van O.K.W., ds. A. J. Wormgoor, oudprae- ses van de Haagse Ned. Herv. Ker- keraad, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, oud-hoogleraar en hoofdredac teur van de Haagse Courant, prof. mr. C W. de Vries, eertijds voorzitter van de zuiveringscommissie voor Zuid- Hollandse burgemeesters, C. R. C. Wy- kerheld Bisdom oud-deken in de Orde van Haagse advocaten. Voorts vertegenwoordigers van tientallen organisaties en verenigin gen en belangstellenden uit werkelijk alle kringen der Haagse burgerij. Deze ontvangst getuigde van een grote waardering en sympathie voor de scheidende burgemeester en diens echtgenote.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10