DE BRULLENDE BERG m Da dochter De „Club de Limetz" heeft gasten De Vierdaagse te Nijmegen vertrok in dichte mist ©ssestaarts°ep liieuwVeïTukVelijk met stukjes rundvlees Docos-trip naar Busenbach werd voor allen onvergetelijk Het NKS-jeugdkamp te Zundert I 1 ü®dkiik i KORTE golf VRIJDAG 27 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gisteravond om tien voor zes arriveerde een bus met dertig jongens en vijf leraren van het klein-seminarie van Atrecht (Arras) op het plein voor de St. Petruskerk, voor een tiendaagse vakantie in Leiden. Het bezoek van de jongens vindt plaats in het kader van de jaarlijkse uitwisselingen, die georganiseerd worden door de „Club de Limetz", een groepering van Leidse jongeren. Hedenavond nemen de jongens deel aan het afscheidsprogramma van de club de Limetz, dat gegeven wordt in de Jacobazaal van Den Burcht. Bij de foto: Kapelaan J. de Jong stelt een van de Fransen voor aan zijn pleegouders. In de deuropening staat Pastoor W. van Velzcn, abbé te Comblin l'Abbé, die voor de organisatie van de reis zorg droeg. (Foto: „De Leidse Courant"). 111 Uitvallers Gedurende de derde dag. volgens velen de zwaarste van de Nijmeegse Vier daagse, hebben de wandelaars volop van de zon kunnen genieten. Alleen de „vijf envijftigers" en de „vijftigers", die in de vroege ochtend tussen vier uur en half vijf van honk gingen, moesten in de eerste morgenuren de weg in de mist zoeken. Tegen zeven uur brak het wol kendek echter en wierp de zon zijn ver warmende stralen over het legioen der duizenden. Een vrolijk gezang klonk over velden en wegen. De Nato-groep uit Fontainebleau trok' allerwege de aandacht. De Nederlandse, Belgische. Amerikaanse, Franse en Cana dese militairen van deze groep, gesto ken in vrijwel gelijke uniformen, hadden op hun broodzak een vlaggetje met de kleuren van hun land gestoken. Ondanks de verschillende nationaliteiten is het een eensgezinde groep, die het marcheren best afgaat. In de Molenhoek, op de grens van Mal den en Mook, waar ook de geneeskun dige hulpposten zijn, was het een drukte van belang; De drumband van de Johan Willem Frisokapel kortte hier voor de toeschouwers de tijd. Militaire groepen kregen menige ovatie, en ook de burgers werden met een hartelijk applaus be groet. Het waren de mariniers, die een bijzondere indruk bij de kijkers achter lieten. Het mooiste gedeelte van de route was het laatste stuk van het parkoers. Niet alleen het mooiste, zeker ook het moei lijkste. Eerst moest de bijna honderd meter hoge Sint Jansberg worden „ge nomen"; even later was het de Klokken- berg, die de weg naar Groesbeek ver sperde. Prachtig was het uitzicht, dat de wandelaars hier werd geboden. Zij ke ken uit de hoogte neer op de door de zon beschenen Maasvallei. Groesbeek, in feesttooi opgemaakt, wachtte de wandelaars af met muziek. De drumband van de Gold Stream Guards en de Koninklijke Luchtmacht kapel wisselden elkaar af. Een prachtig défilé werd hier op de hellingen gade geslagen. Via Berg en Dal ging het op Nijmegen aan. De tocht was mooi ge weest, mooi maar ook zwaar. De organi satoren van de Vierdaagse besloten dan ook de controleposten ruim, een uur lan ger op te houden dan was aangegeven. In weerwil hiervan volbrachten 111 deel nemers de tocht niet. En vandaag voor de laatste dag, mochten nog 11.123 kan didaten voor het Vierdaagse Kruis op pad gaan. Nijmegen is geheel in beslag genomen door de Vierdaagse. Reeds in de avond uren van de derde dag is het laatste stuk van de route van vrijdag, van het Keizer Karelplein tot over de Sint Annabrug, over een afstand van enkele kilometers, bezet met stoelen en banken. De gehele nacht werd de wacht gehouden bij deze gereserveerde zitplaatsen. Met kaart spelen en koffiedrinken verdreven de wachtenden de tijd. Op de vierde en laatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse, die de wandelaars naar Grave en Cuyck voert, zijn 11.090 deelnemers gestart. Van de lopers, die donderdag wel de tocht volbrachten, ver schenen er vrijdagochtend 33 niet aan de start. DE VIERDAAGSE TE APELDOORN Hetzelfde aantal wandelaars en wan- delaarsters, dat gistermorgen te Apel doorn is gestart voor de derde dag van de NWB-Vierdaagse, is in de loop van de middag aan de finish gearriveerd. Het waren er 719, waarvan een groot ge deelte reeds in alle vroegte, aangelokt door een stralend zonnetje, was vertrok ken. De wind zorgde ervoor, dat enkele dreigende wolken zo snel mogelijk op de vlucht werden gejaagd, waardoor de wandeling door de Kroondomeinen 1 wegen, die nog niet eerder in het par cours van de NWB-Vierdaagse waren op genomen, een openbaring werd. De E.H.B.O.-posten hebben het met het prik ken van blaren op deze derde dag niet bijzonder druk gehad. Er waren wel veel klachten over spierpijn en brandende voeten, doch na een deskundige be handeling was ook dit euvel weer ver holpen. De deelnemers aan de 40 en 50 km. hebben tijdens hun wandeling ook het Uddelermeer en de echoput bezocht, ter wijl de „dertigers" een kortere weg na men en rechtstreeks naar Hoog Buurlo wandelden. Vandaag bezochten de deel- De eerste wedstrijd van het NCB- team op de toernee door Duitsland en Denemarken is geëindigd in een draw. Te Neumünster speelden de Nederlandse tegen een team van de Royal Hussars. Het NCB-team sloot op 258 voor 4. De F.oyal Hussars kwamen tot 176 voor 9 (tijd). Een prachtige century van Wally v. Weelde, gescoord in 53 minuten, was het hoogtepunt van deze wedstrijd. Van Weelde's innings was volkomen kans loos en bevatte 19 vieren en 2 zessen. Peter Richardson, de 25-jarige links handige batsman heeft in de vierde toets- wedstrijd tussen Engeland en Australië zijn eerste century in testcricket ge slagen. Met Colin Cowdrey zorgde hij oor, dat Engeland een stand op kon bouwen die het nationale team in geen chttien jaar had bereikt. Dit openings waar zorgde voor 174 runs. In 1933 kwa men Charlie Barnett en Len Hv.tton tot 219 runs voor het eerste wicket. Zowel Ccwdrey als Richardson werden achter icket gevangen door wicket keeper Len Maddocks. Beiden sloegen 11 vieren. Niet alleen voor Richardson was het een gelukkige dag, ook David Sheppard, een MAGGI' Proef ze ZAAKJES 68 CT VOORS DIEPER (Advertentie). De jaarlijkse sportuitwisseling tussen FC Busenbach en de RKVV Docos vond PiHHpiHHHi dit jaar plaats in de prachtige omgeving geestelijke, die slechts een vijftal innings I van het Schwarzwald. Reeds vrijdag j.l. dit seizoen kon spelen, leverde een op val end goede prestatie. 7ijn 59 not out bewees, dat zijn verkiezing gerechtvaar digd was. Met aanvoerder Peter May voegde hij 93 runs aan het Engelse totaal toe. Een gevaarlijke bal van Benaud bracht Miller in moeilijkheden. Wel kon deze de bal nog uit zijn wicket houden doch een mooie vang van Acher in de slips maakte een einde aan zijn innings. Na de eerste dag was het totaal van de En gelsen 307 runs voor het verlies van 3 wickets. In deze robber van vijf wedstrijden hebben beide teams één wedstrijd ge wonnen; eenmaal kwamen de ploegen tot een draw. vertrokken per auto en trein enkele le den en donateurs, doch de grote uit tocht vond zaterdag in alle vroegte plaats per luxe touring-car o.l.v. de heer C. van Schooten. Na een prachtige, voorspoedige en emotionele tocht, arriveerde de bus om streeks 7 uur des avonds aan de grens van de gemeente. De tocht tegen de berghelling en door de hoofdstraat van Busenbach was een ware triomftocht. De straten waren versierd met de nationale vlaggen van Duitsland en Nederland, vermengd met de pauselijke kleuren geel en wit. In het clubhuis van de ontvangende voetbalvereniging werden de bezoekers op de allereerste plaats verwelkomd door Docos krijgt steeds beter weer Men schrijft ons: Onder steeds betere weersomstandig heden wordt het kamp voortgezet. Zo doende konden de zwemwedstrijden ook doorgang vinden. Op de 25 m. vrije slag behaalde C. Hoogduin een tijd van 18.8 sec. en werd no. 3 van het kamp. Op de 25 m. school slag werd Nic. Nagtegaal tweede met een tijd van 21.4 sec. en K. Boon derde in 22.4 sec. De estafette ploeg van de a- adsp. werd eerste in haar serie met een tijd van 1 min. 29.4 sec. Zij bestond uit K. Boon. G. Oude Elfrink. F. Grimber gen en C. Hoogduin. De estafette b-ploeg werd tweede van haar serie met een tijd van 1 min. 52 sec. Zij bestond uit J. Vri- al. H. Vught. Met de atletiek 60 m. werden resp. eerste van hun series: K. Boon, W. Ros- dorff, J. Vrisekoop, J. v. d. Meer en Nic. Nagtegaal. De avonduren werden doorgebracht met een serie mooie sportfilms in het R.K. Parochiehuis van Zundert. Ca. 11 u. kwam het einde en het was de hoogste tijd om naar bed te gaan. Gisteren werd. het voetbalprogramma voortgezet. Docos 1 verloor wederom haar wedstrijd met 10 van RKAFC 2. De tweede wedstrijd speelde ze tegen Velo 2 en nu speelden ze gelijk: 00 was de eindstand, zodat ze hun eerste winstpunt binnenhaalden. Er resten nu nog 2 wedstrijden, die ze allebei in overwinningen willen omzet ten.... Docos 2 kon ook nog geen gunstige re sultaten boeken. Zij verloor haar beide wedstrijden, de eerste met 20 van RKAFC, de tweede met 4^-1 van Velo 3. F. Kok, die eerst gekeept had, ging later in het veld spelen en scoorde het enige tegendoelpunt. In het middagprogramma maakte een gedeelte van de Docosgroep een trip naar het Trappistenklooster in de nabij heid van Zundert. terwijl een ander ge deelte vriendschappelijk speelde tegen Velo 1 uit Wateringen en daarna gingen ze zwemmen. Uit het Victoriekamp Uit het Victoriekamp te Vught schrijft men ons: 's Avonds is er weer heerlijk gegeten en daarna werden de meisjes vermaakt met volksdansen. Met het naar het bed gaan hebben we geen last mèer want de meisjes zijn allemaal blij als ze op hun strozak liggen. Woensdagmorgen zijn we met prachtig nemers o.a. Beekbergen, Hoenderlo en Ugchelen, waarbij de tocht ook onder meer langs Sprengen ging. Ook op de laatste dag van de Apel- doornse Vierdaagse zijn 719 wandelaars op pad gegaan. Tot nog toe zijn er slechts drie uitvallers. weer om 9.30 u. gestart voor een puzzle- tocht, waarbij we prompt in de bossen verdwaalden. Het rustpunt was in het zwembad De IJzeren Man waarvan de meisjes dankbaar gebruik maakten. Van daar werd de terugtocht aanvaard, waarbij op 'n open plek in 't bos 26 kamp vlaggetjes moesten worden gezocht, wat niet mee viel want ze waren goed ver stopt. Moe, maar voldaan werd de te rugtocht aanvaard en onder veel ge juich van onze kampgenoten kwamen we zingend het kamp binnen. WATERPOLO LGB—DES (DAMES) 0—5 Uit de wedstrijd tegen DES bleek wel opnieuw, dat de LGB-dames in deze competitie te hoog zijn ingedeeld. De cijfers tonen voldoende de meerderheid der gasten aan. SLEUTELSTAD—HWV (DAMES) 6—0 Een wedstrijd met een voortdurend overwicht voor de thuisclub. Voor rust werd het door D. Sluyters (3x) en A. Oostrom 40. In de tweede helft bracht D. Sluyters de stand op 50, waarna de keepster van HWV de bal door eigen doel haalde en de eindstand 60 werd. de voorzitter, de heer A. Ochts. Hij ver heugde zich over deze sportuitwisseling tussen de beide verenigingen en de vriendschap, welke er is ontstaan tus sen de diverse leden. Hij zag in de sport een prachtig middel om over de gehele wereld tot verbroedering te komen. Als herinnering bood hij de vereniging Docos tableau aan, met een hertenpaar er op. Vervolgens richtte de burgemeester van de gemeente Busenbach zich met enkele hartelijke woorden tot zijn Hol landse gasten en wenste hun enige mooie dagen toe. Na een woord van dank voor de pret tige ontvangst bood de voorzitter van Docos. de heer P. Biegstraaten, zijn col lega een ets aan, voorstellende de Leidse universiteit, terwijl hij de burgemeester een Edammer kaas aanbood. Na zich'te hebben verfrist kwam het gehele gezelschap weer in de cantine te rug en werd het weerzien op prettige wijze gevierd. De zondag stond in het teken van kerkbezoek en sport. Ook de pastoor van Busenbach paste zich in zijn predicatie aan bij het bezoek van de Hollanders. Hij stelde Nederland als voorbeeld. Het bestuur van Docos stelde zich na de H. Mis aan de pastoor voor en bood hem namens haar leden een kistje Hol landse sigaren aan. De namiddag werd in beslag genomen door 3 voetbalwedstrijden, tussen de ve teranen en twee combinaties. Het eer ste elftal speelde na een spannende wed- CAMERA'S FILM Advertentie) DE ZIJL (ADSP.) KAMPIOEN Door een 21 zege op BZV hebben de adspiranten van De Zijl het kampioen schap in hun afdeling behaald. strijd met 66 gelijk. De beide andere wedstrijden werden door Docos verlo ren. Alle spelers kregen van Docos een kleine herinnering aan deze wedstrijden. De prachtige tocht door het Schwarz wald. welke de gastheren op maandag hadden vastgesteld, 'zal bij velen een on vergetelijke indruk hebben achtergela ten. De mooie natuur met haar schitte rende vergezichten en panorama's was overweldigend en men kwam ogen en tijd te kort om van alles naar volle waarde te kunnen genieten. Een gemeenschappelijke maaltijd in de cantine besloot deze prachtige dag. De dinsdagavond, na een z.g. rustdag, waarbij iedereen de dag had doorge bracht op eigen initiatief, luidde reeds het afscheid in. Onder leiding van de heer Opdam werden Nederlandse volks liedjes gezongen. De voorzitter van Do cos nam daarop officieel afscheid van de FC Busenbach. Hij dankte de gastheren en vrouwen voor hun gastvrijheid, harte lijkheid en goede zorgen. Hij kon de dank voor deze mooie dagen niet genoeg in woorden uitdrukken. De oorlog 1940 45 bracht vele wonden voor de Neder landers, die zij nooit zullen kunnen ver geten. „Na ons bezoek aan Busenbach staat vast", aldus besloot de voorzitter, „dat u in Leiden in ieder geval min stens 70 vrienden hebt gekregen". Met het zingen van het Wilhelmus werd deze toespraak besloten. De voor treffelijke zang van de zangvereniging „Busenbach". toespraken van de voor zitter en andere vooraanstaande perso nen uit de gastvrije gemeente, een uit bundige afscheidsviering in de cantine en daarna nog in menig huiselijke kring; het afscheid voor het raadhuis op woens dagochtend van de bewoners, van de burgemeester, van de pastoor en de prachtige terugtocht door het Rijngebied besloten een onvergetelijke trip van de vereniging Docos. I Het Argentijnse beheerstinsti- tuut heeft bepaald, dat alle bezittin gen van de ex-president Peron zo wel in Argentinië als in het buiten land eigendom zullen worden van de Argentijnse staat. De raad heeft zich niet uitgelaten over de grootte van Peron's bezit. Ben Frans militair vliegtuig heeft woensdag in Zuid-Franrijk een benzinetank verloren, waardoor in een woonwijk 'brand ontstond. De 6chade bedraagt 20 miljoen francs, doch er waren geen persoonlijke on gelukken. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 49) „De president wenst u persoonlijk uit te leggen, waarom hij het nodig heeft gevonden, uw huis onder be waking te stellen", zei Dene. „Wilt u binnenkomen of zullen we buiten gaan zitten?", vroeg ze. „Het is hier koeler en ik kan wel even een paar stoelen halen." De president wenkte met de hand. „Doe geen moeite, mijn lieve juf frouw", verzocht hij. „Ik heb zwakke ogen en de felle zonneschijn hindert me. Zouden we niet het voorrecht mogen hebben een paar minuten van uw zitkamer gebruik te maken. „Als u dat liever wilt, natuurlijk", zei ze opgewekt. Ze lette volstrekt niet op Dene's waairsdhiuwende blikken. Zonder enige aarzeling bracht ze hen naar de kleine zitkamer, die zij, met echt vrouwelijke smaak, met weinig hulpmiddelen een zeer net en gezellig aanzien had we ten te geven. Derse liet snel zijn oog langs de wand gaan en zijn hart stond stil. Het was dus waar. Hij wa£ niet misleid door een toevallige gelijkenis. In stilte verwenste hij zich zelf, dat hij niet handig genoeg was geweest, om dit zeer pijnlijke bezoek te voorko men. Met grote moeite wist hij zich te beheersen. Er was nog één kans. De president was geheel in beslag genomen met naar Ternissa te kijken. Hij had de kamer nog niet rondgezien Als door de hitte bevangen liep Dene naar het raam en bleef daar staan, met een hand leunend op een tafeltje, zwijgend en zenuwachtig. „Mijn bezoek is niet bepaald van aangename aard", begon de president. „Dat zult u wel begrepen hebben uit het feit, dat ik het nodig vond, uw huis te laten bewaken." „Ik verwacht daaromtrent een ver. klaring", zei ze koel. „De verklaring is zeer eenvoudig", die heuvel daar achter uw huis werd ging de president voort. „Gisteravond op nog geen kwart mijl van hier, op er op mijn zoon geschoten en hij is slechts door een wonder aan de dood ontsnapt." „Ik heb het schot gehoord, maar wat heb ik daarmee te maken?" De president streek over zijn grijze puntbaartje. Zijn scherpe blikken hechtten zich aan haar gelaat. „Ik heb tot dusver alleen nagedacht over de beweegredene tot die daad", zei hij. „U is, zover ik weet, de enige persoon in Beau Desir aan wie mijn zoon's dood welkom zou zijn." „Wat bedoelt u?" „U is, naar ik gehoord heb, zijn vrouw." „Heeft hij u dat verteld?" „Ja", gaf de president toe. „Hij heeft me ook verteld, dat er onenig heid tussen u beiden is. Een van de redenen van mijn komst hier is, met u kennis te maken. Eugène is mis schien geen ideaal zoon> maar zijn moeder zowel als ik werden getrof fen door de buitengewone ernst, waarmede hij over u sprak. Daarom besloot ik zelf naar Beau Desir te gaan, om te trachten een mogelijke verzoening tot stand te brengen." „Het is vergeefs", mompelde zij. „Ik werd op wrede wijze bedrogen." „Niets kon u rechtvaardigen uw vrijheid te traohten te herwinnen door een moord", zei de president op strenge toon. Een uitdrukking van afschuw kwam op haar gelaat. „U gelooft toch niet, dat ik dat schot heb afgevuurd?", riep ze. „Het is mogelijk, dat u het niet persoonlijk heeft gedaan", ging de president voort, terwijl hij Ternissa strak bleef aanzien. „Het doet me genoegen dit te kunnen geloven. Maar het is vrijwel onmogelijk, dat u niet weet wie het dan Wél gedaan heeft. Neen, antwoord me nog niet. Laat ik u eerst nog wat vertellen. Ik heb buitengewoon scherpe ogen. Ik zag u een half uur voor de aanslag in een donkere hoek van uw veranda zitten. U dacht, dat niemand U was inderdaad een verschijning in een plaats als Beau Desir. Bovendien was ik overtuigd, dat u de dame was, waarvoor ik naar hier was gekomen. Ik keek met zo veel belangstelling naar u, dat mijn ogen aan de duisternis gewend raak ten. Ik kon de omtrek van uw gelaat zien. Ik kon uw bewegingen volgen. Plotseling zag ik u opschrikken en rondzien. Toen stond u haastig op. Er was iemand in de kamer achter u binnengekomen, iemand wiens aan wezigheid u in verwarring scheen te brengen. U verdween een paar minuten voor dat het schot viel. Ik zag het bewegen van uw japon op de helling van de heuvel achter uw huist Ik hoorde stenen vallen, alsof iemand naar boven klauterde." De president draaide voortdurend met zijn korte vingers aan zijn grijze snor. Hij besteedde al zijn aandacht aan het gadeslaan van de vrouw te genover hem. Dene strekte langzaam de hand uit. Hij reikte over het ta feltje heen naar de wand. Plotseling keek de president naar hem. Dene werd beurtelings heet en koud. Er lag achterdocht op het gelaat van de president, maar reeds bedekte Dene's hand het begeerde voorwerp. De pre sident keek naar Ternissa en Dene slaakte een zucht van verlichting. „Jonge dame", vervolgde de pre sident, „ik wacht er op, of u mij mis schien iets te zeggen heeft. Ik heb u verteld wat ik gezien heb, ik heb u verteld, wat ik weet; ik zal daaraan nog kunnen toevoegen, dat de revol ver, waarmee geschoten is, een da mesrevolver is. Sagasta, de vijand van myn zoon, ligt op de loer in deze omgeving en ik weet, dat u om zij nentwille naar dit land gekomen is. Heeft u me nu niets te zeggen? Kunt u me enige reden opgeven, waarom ik u niet op staande voet zou moeten laten arresteren?" „Behalve dat ik onschuldig ben, geen enkele." „Kunt u geen nadere verklaring geven?" „Geen." Het gelaat van de president werd donker. Hij liep naai- het raam alsof hy op het punt stond een van zijn officieren binnen te roepen. Dene legde hem de hand op zijn schouder. „Geef haar een weinig uitstel", smeekte hij hees. „Bedenk dat zij de vrouw van uw zoon is." De President kwam in de kamer terug. Hy sprak Ternissa aan. „Senor Dene stelt voor, dat een korte bedenktyd u misschien zal doen besluiten, openhartiger tegen ons te zijn. We zullen u een poosje alleen laten. Maar ik moet u verzoeken één ding te bedenken. Ik ben vader en het geluk van mijn zoon gaat zyn moeder en mij zeer ten harte. Ik ge loof niet, dat u geschoten heeft. Zeg ons, wie het deed en hoe wy hem te pakken kunnen krijgen. Ik geef u myn woord, dat Senora Rimarez en ik u gaarne als omze dochter zullen ontvangen. We zullen ons best doen, u beiden gelukkig te maken. Eugène heeft zyn fouten maar hy heeft een goed hart en ik geloof, dat hy een uitstekend echtgenoot voor u zou zyn."

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8