SteftzidóeSou/fcont De ondergang van de „Andrea Doria"Koran8in E,M Be,stë 80 iaar kostte acht opvarenden het leven Egypte nationaliseert Suez-kanaal MILJOENENSCHIP IN DE GOLVEN VERDWENEN Ophitsing in JORDANIË Poolse premier klopt zich op de borst Tot grote verrassing van Amerika Engeland en Frankrijk Nasser wil er de Assoean-dam mee betalen Italiaanse spoorwegen weigeren loomerhoging Kans op regen of onweer Onlusten in BULGARIJE? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 27 JULI 1956 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mud., f 7w— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 SUEZ-KANAAL GENAAST l^T ASSER, DE PREMIER en pas ge- kozen president van Egypte zeg maar: dictator heeft een wel opzienbarend antwoord gegeven op de intrekking van het Amerikaans- Britse aanbod om de bouw van de Assoean-dam te financieren. Hij heeft eenvoudig het Suez-kanaal ge naast, dat eigendom is van een maat schappij, en denkt uit de opbrengst daarvan de bouw van de dam zelf te kunnen bekostigen. Dat Nasser vandaag of morgen eens een dolle streek zou uithalen, was te voorzien, maar dit is er een, welke het optreden van Mossadek in Perzië evenaart, zoniet overtreft. Het naasten van particuliere 0 eigendom door de staat is een vorm vap diefstal, welke ten opzichte van eigen onderdanen nog te rechtvaardigen kan zijn, maar moeilijker tegenover onderdanen van andere staten. Deze naasting wordt bovendien nog bezwaarlijker, door dat zij gepaard gaat met internatio nale verdragsschennis. In 1888 werd in Konstantinopel de „Suezkanaal-conventie" gesloten tus sen Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland, Turkije, Spanje, Nederland, Duitsland en Oostenrijk, waarbij aan alle zeevarende landen doortocht door het kanaal werd gegarandeerd. Naar aanleiding van de opzegging van het Engels-Egyptische verdrag door Nahas Pasja verlieten dit jaar de laatste Engelse bezettingstroepen de kanaalzone, doch het concessie verdrag heeft nog 13 jaar te lopen. In Maart 1949 werd een verdrag geloten, waarbij de Kanaal-maat schappij Egypte 7 procent van de bruto-opbrengst van het kanaal ga randeerde en waarbij beloofd werd, dat Egyptenaren een groter aandeel in de exploitatie en administratie van het kanaal zouden krijgen. In juni 1955 werd een aanvullend verdrag gesloten, waarbij de Kanaal maatschappij beloofde 21 miljoen pond sterling in Egypte te investe ren. Tevens werd het jaarlijkse Utaaïom utet&e de ïada>i-üiltattatie niet? Ofschoon de mededeling van gisteren, dat bij de aanvaring op de Oceaan tussen de Italiaanse oceaanreus de „Andrea Doria" en het Zweedse passa giersschip „Stockholm" alle passagiers in veiligheid waren gebracht, de indruk gewekt werd, dat er geen slachtoffers te betreuren waren, blijkt vandaag, dat er toch nog acht doden gevallen zijn. Onder de slachtoffers bevinden zich Camille Cianfarra, de correspondent van de „New York Times" te Madrid en zijn twee kinderen, twee Ame rikaanse vrouwen, een lid van de bemanning van de „Stockholm" en twee mannen, wier stoffelijke resten nog niet zijn geïdentificeerd. Er waren in totaal 1709 opvarenden op de „Andrea Doria". GEEN PANIEK. De vrouw van Cianfarra heeft twee gebroken benen. De hutten, waarin het gezin aan boord van de „Andrea Doria" verbleef, werden ge heel verwoest. Het duurde vier uur, voordat mevrouw Cianfarra uit de wrakstukken kon worden bevrijd. In de belendende hut kwam een vrouw om het leven. Uit de verhalen van de geredden van het Italiaanse schip, die door het Franse passagiersschip „Ile de Fran ce" te New York aan land zijn ge bracht, blijkt, dat er zich na de aan varing geen paniek heeft voorgedaan. Sommige passagiers hadden gedacht, dat het sohip op een ijsberg was ge stoten, zoals indertijd de „Titanic". Volgens de traditie waren eerst de vrouwen en kinderen in de redding boten van de te hulp gesnelde sche pen geholpen, waarna de mannelij winstaandeel van Effvote OD iets pcu waarna ue marmenj- ^lioefTond ke P^agiers en de bemanning zieh meer dan een miljoen pond sterling gesteld. Men ziet uit het bovenstaande dus wel, dat het Suez-kanaal met de no dige zorg omgeven was en flink in de verdragswatten was gewikkeld. En dat is ook begrijpelijk, als men denkt aan de waarde, welke dit ka naal heeft voor de internationale scheepvaart. Het is vooral van be lang als verbinding tussen de olie velden van het Midden-Oosten en de Europese olie-markten. Deskundigen zeggen, dat indien het kanaal voor tankers zou worden gesloten, vijf miljoen Britse arbei ders vrijwel ogenblikkelijk zonder werk zouden komen, terwijl de eco nomie van West-Europa geheel ver lamd zou worden- Bovendien is het kanaal van emi nent belang voor de verbindingen van West-Europa met het Oosten. Men kan dus moeilijk verwachten, dat Engeland (de grootste aandeel houder), Frankrijk en andere be langhebbende landen in deze maat regel van Nasser zullen berusten. Nasser heeft daarmee een knuppel in het hoenderhok geworpen, welke niet alleen een gewedige reactie bij de opgeschikte hoenders te weeg zal brengen, maar ook hemzelf wel eens lelijk treffen kan. De stelregel, dat de brutalen de halve wereld hebben, moest in deze tijd z'n geldigheid maar eens verliezen. in veiligheid hadden gebracht. Van de 760 geredden, die door de „Ile de France" aan land werden ge bracht, waren er ruim 20 zwaar ge wond. Een veertigtal léden aan een zenuwschok. Op zee bevonden zich vanochtend nog de „Stockholm" zelf met 533 overlevenden van het Italiaanse schip en de Amerikaanse torpeboot- jager „Edward H. Allen" met 76 per sonen aan boord. Volgens de jongste berichten wordt het zwaarbeschadig- de Zweedse schip pas vrijdagavond in de haven van New York ver wacht. SCHIP GEZONKEN. Aanvankelijk dacht men de „An drea Doria" nog te kunnen behou den, doch deze hoop is ijdel geble ken. Het Italiaanse ministerie voor de koopvaardij gaf kapitein Piero Calamai bevel het zinkende schip te verlaten en weinige uren later is het trotse miljoenenschip in het onge veer 75 meter diepe water verdwe nen. Voor radar experts is het feit van de aanvaring onverklaarbaar. Beide schepen moeten toch de beschikking over rad'arapparatuur hebben gehad, waarmee een gebied van vijftig mijl bestreken kon worden, aldus menen zij- De mist, hoe dik ook, zou het functioneren van de apparaten niet hebben kunnen hinderen. De dertigduizend ton metende „Andrea Doria" was in 1952 in de vaart gekomen. Zij was een der twee grootste en snelste van de Italiaanse passagiersboten. Haar zusterschip van latere datum, is de „Cristofor Colombo". Zij had elf dekken, waar van vier doorlopend van achter naar voren. Haar totale lengte was 212 meter, haar breedte 27 meter. Het schip had plaats voor 1575 pas sagiers naast een bemanning van 575 koppen. Het had drie openlucht zwembaden, een ziekenboeg voor zestig personen, vier bioscoopzalen, talrijke liften en driehonderd tele foons voor verbinding met het vaste land. De inrichting van het schip was zeer luxueus. Mordecai Kidron, de permanente vertegenwoordiger van Israel in de Ver. Naties, heeft donderdag de Vei ligheidsraad in kennis gesteld van de „buitengewone ernst" van de toe stand, die ontstaan is door de „onop houdelijke aanvallen" van Jordanië op de Jordaans-Israelische grens. Hij beschuldigde de Jordaanse re geringsleiders er van, dat zij hun on derdanen ophitsen tot „vijandigheid tegen Israel in de meest onbeheerste en onverantwoordelijke taal". „Schoolkinderen wordt geleerd" aldus Kidron „de verwoesting van Israel te beschouviten als het doel waarnaar zij moeten streven". Door kranten en radio wordt dagelijks een dosis vergiftige propaganda ver spreid, waarin gevraagd wordt om „de dag der wrake", „de verovering van het gestolen Arabische paradijs", „de volledige verdelging van Israel", zo schreef Kidron in een brief aan de Veiligheidsraad. Woensdag vierde koningin Elizabeth van België haar tachtigste verjaardag. Tot de vele autoriteiten, die haar kwamen gelukwensen behoorde ook premier Van Acker, die wij hier zien terwijl hij de vorstin feliciteert. Tegelijkertijd wordt de koningin het halssnoer van het ereteken van de arbeid omgehangen. ENGELAND GROOTSTE AANDEELHOUDER De Suezkanaalmaatschappij is een in Egypte geregistreerde maatschap pij, die haar zetel te Parijs heeft. De meeste aandelen zijn echter in han den van buitenlanders. De Engelse regering is de grootste aandeelhoud ster. De concessie van de maatschap pij voor de exploitatie van het Suez- kanaal, die een looptijd van 99 jaar had, loopt in 1968 af. Reeds eerder heeft Egypte te ken nen gegeven, dat de concessie niet zal worden verlengd. De Egyptische Een luchtfoto van het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", dat bij de Amerikaanse kust in aanvaring is gèkomen met een Zweeds schip. Enige uren nadat deze opname werd gemaakt, zonk de „Andrea Doria" naar de diepte. Acht personen werden bij deze scheepsramp gedood en ruim honderd gewond. Telefoto. Fouten van de partij De Poolse premier Jozef Cyran- kiewitz heeft erkend, dat de partij fouten heeft gemaakt. Radio-Warschou heeft donderdag bekend gemaakt, dat de premier in een rapport aan het centrale comité van de Poolse communistische partij o.a. het volgende heeft gexegd: „Bij de opbouw van het socialisme hebben wij fouten gemaakt en het kan geen kwaad deze fouten te er kennen. Wij beseffen 'allen, dat de bereikte levensstandaard niet in overeenstem ming is met de behoeften van de massa. Het past het Westen echter niet hierover meewarig te doen, want de welvaart van het westen is gedeel- voornamelijk wegens de zware de- fensielasten. Hij kritiseerde „overdreven cen tralisatie" en de uitoefening van te grote „administratieve druk". Tenslotte vermeldde de premier, dat het huidige vijfjarenplan er op is gericht de productie van landbouw en industrie te vergroten, om zo- telijk verkregen door uitbuiting van doende de levensstandaard te verho- koloniën". gen. President Gamel Abdel Nasser van Egypte heeft gisteren in een rede te Alexandrië bekend gemaakt, dat de Egyptische regering het besluit heeft genomen de Suez-kanaalmaatschappij te nationaliseren. De aandeelhouders zullen schadeloos worden gesteld in overeenstemming met de laatste slot- koersen op de beurs te Parijs. Alle gelden van de Suezkanaalmaatschappij in Egypte zijn bevroren. Nasser verklaarde, dat de stuwdam van Assoean zal worden gebouwd met de inkomsten, die het Suezkanaal oplevert en die 100 miljoen dollar per jaar bedragen. Het bestuur der maatschappij zal worden opgedragen aan een onafhankelijk lichaam, dat onderworpen is aan het ministerie van handel. regering was reeds van plan het be stuur van de maatschappij voor te nemen op 16 nov. 1968, de datum waarop de concessie afloopt. Op de beurs te Parijs werden he den de volgende slotkoersen voor aandelen der Suezkanaalmaatschappij genoteerd: gewone aandelen 92.700 frank, actions de jouissance 70.900 frank en oprichtersbewijzen 76.000 frank. Radio-Cairo maakte donderdag avond bekend, dat alle vreemde mo gendheden in kennis waren gesteld van de thans van kracht geworden nationalisatiewet, en dat Nasser een regeringsbesluit heeft getekend, waarbij een bestuurslichaam voor de maatschappij wordt ingesteld. Nasser verklaarde in zijn aankon diging, dat Egypte met de 500 miljoen dollar inkomsten uit hoofde van de exploitatie van het kanaal in de ko mende vijf jaar de schenking van 70 miljoen dollar van Amerika en En geland niet nodig heeft. Egypte en de Egyptenaren zullen de dam van Assoean bouwen zonder druk van welk land dan ook, zo zeide hij. „Wij behoeven nu niet meer om geld te gaan bedelen in Washington, Londen of Moskou, om de dam van Assoean te kunnen bouwen." GEBOUWEN VERZEGELD. De politie heeft donderdag de ge bouwen van de Suezkanaalmaat- schappen te Cairo bezet. Daarna ver-, zegelden ambtenaren de hoofdingang met rode was. Graaf Jean Philippe de Grailly, de hoofdvertegenwoordiger van de maat schappij te Cairo, werd door de po litie in één der gebouwen vastge houden. Toen radio-Cairo de mededeling van Nassar over de nationalisatie uit zond, juichten de Egyptenaren in Cairo. Zij dansten en omhelsden en feliciteerden elkander. EDEN PLEEGT OVERLEG Premier Eden heeft donderdag avond laat met Amirikaanse en fran se diplomatieke vertegenwoordigers, alsmede met de stafchefs van de vw Britse strijdkrachten van gedachten het beloofde loonpeil te bereiken, gewisseld over het besluit van Egypte om de Suez-kanaalmaatschappij te nationaliseren. Na afloop van het overleg,, dat drie uur duurde, weigerden functionaris sen elk commentraat op de mogelijke stappen, welke Engeland eventueel zal nemen. GROTE VERRASSING Nassers mededeling van de natio nalisatie van de Suez-kanaalmaat schappij is als een grote verrassing De premier zei ook, dat de woning nood op het ogenblik het ernstigste probleem in Polen is. Ook zijn er niet voldoende ziekenhuizen. Volgens Cyrankiewitz is het vori ge zesjarenplan er niet voor de V.S., Engeland en Frankrijk gekomen. Diplomatieke waarnemers te Lon den verwachtten, dat Engeland het Egyptische besluit met kracht zal af wijzen als een flagrante schending van het internationale recht, aange zien het concessieverdrag nog een looptijd van dertien jaar heeft. Ook te Washington en Parijs denkt men er ir> officiële kringen zo over. Men twijfelt eraan, of het moge lijk zal zijn, de bouw van de dam bij Assoean uit de inkomsten van de maatschappij te bekostigen, aange zien het merendeel van de som, die jaarlijks van de door het Suezkanaal passerende schepen wordt ontvangen honderd miljoen dollar besteed wordt aan het onderhoud van het kanaal. De aanleeg van de dam zal naar schatting meer van 1.300 mil joen dollar kosten. Vele zijn benieuwd, hoe de Sowjet- Unie op het besluit van Cairo zal reageren. Men vraagt zich af, of Nas ser niet van tevoren de Russische ambassadeur op de hoogte had ge steld. Het Sowjet-persbureau Tass gaf vanochtend vroeg het bericht van de nationalisatie zonder enige com mentaar. Het Italiaanse kabinet heeft woens dag geweigerd de lonen van het spoorwegpersoneel te verhogen, on danks de staking van 190.000 spoor wegmannen, die dinsdag gedurende 24 uur werd gehouden om kracht bij te zetten aan de looneisen. De vakbonden van spoorwegperso neel hadden eerder reeds gedreigd verdere stakingen te organiseren, in dien hun eisen niet worden ingewil ligd. De vakbonden eisen behalve loonsverhoging ook een werkweek van 48 uur en een speciale betalings regeling voor overwerk. De depressie, die gisteren voor de kust van Noorwegen was gelegen, trok naar de Finse Golf. Krachtige noordwestelijke winden aan de ach terzijde van de storing voerden po laire lucht naar het Noordzeegebied. Deze koudere lucht nadert echter maar zeer langzaam ons land, omdat de wind in onze streken in kracht is afgenomen door de voortgaande luchtdrukdalingen boven West-Euro pa. In verband daarmee is ook het hegedrukgebied. waarvan het cen trum enkele dagen ten zuidv/esten van Engeland was gelegen, bijna geheel verdwenen. Op de Oceaan ten zuiden van de 50ste breedtegraad nam de depressieactiviteit toe" Een storing, die gisteren boven de Golf van Biscaye werd aangetroffen, na derde vanmorgen West-Frankrijk. Deze storing zal morgen ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. Aan gezien de overgangszone tussen de koudere lucht boven de Noordzee en de warme ludht boven het vaste land juist boven ons land zal zijn gelegen, terwijl in deze overgangs zone de storings-activiteit toeneemt, moet morgen op plaatselijke regen- Of onweersbuien gerekend worden. Volgens te Athene ontvangen be richten uit het gebied bij de Bul gaarse grens zouden zich de afgelo pen dagen in Bulgarije ernstige on lusten hebben voorgedaan. In Sofia, Philippopel en Varna zou de staat van beleg van kracht zijn. Over de aard en de omvang van de ongere geldheden werden geen bijzonderhe den gegeven. In kringen te Athene, waar men nauwlettend de ontwikkeling in Bulgarije volgt, vraagt men zich af, of er sprake is van een poging tot een militaire staatsgreep. H<:t schijnt echter, dat de Bulgaarse regering en de communistische partij de toestand meester zijn. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal woensdag 1 augustus geen audiëntie verlenen. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt 11.15 uTTr). ONWEERSKANS. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of onweer. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Zwakke tot mati- ge wind uit uiteenlopende rich- i tingen. 28 Juli zon op 4.57, onder 20.38; maan op 22.12, onder 11.11. Hoogwaterstanden 28 Juli v.m. 6.20; n.m. 6.40. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARJJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zw. bew. 21 C. half bew. 21 regenbui 22 zw. bewolkt 21 onbewolkt 29 onbewolkt 22 onbewolkt 26 nevel 30 motregen 30 onbewolkt 29 onbewolkt 27 zwaar bewolat 24 onbewolkt 28 onbewolkt 24 mist 28 onbewolkt 27 zwaar bew. 28 onbewolkt 25 nevel 29 onbewolkt 34 onbewolkt 30 Korreltje Het is niet de hoeveelheid vlees maar de vrolijkheid der gasten, die het feest doet slagen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1