3)e Incidenten aan de lopende band in het MIDDEN-OOSTEN GEEN dollars voor TITO'S KANONNEN Binnen 24 uur drie V.N. WAARNEMERS gewond Kabaal van Poujadisten Het Congres beknibbelt op de hulpverlening Proeven met waterstofenergie IJsland wil lid blijven Onbeteugelde corruptie in Indonesië Koningin Elisabeths verjaardag feest voor België Warmte houdt niet stand Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 26 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13865 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 ONAANVAARD BAAR J^E voorzitter van de P. d. A., de heer E. Vermeer, heeft voor de radio met krachtige stem een zwak toespraakje gehouden over het verloop der kabinetsformatie. Het compromis .behoort tot het we zen der democratie zeide hij maar een compromis kan leiden tot een „bloedloos geheel". Men moet er zijn eigen idealen in terug kunnen vinden, wil het waarde hebben. Daarmede kan eenieder zijn in stemming betuigen. Zulk een betoog uit de mond van de P. v. d. A.-voor zitter houdt echter, ongewild, een compliment in voor de K.V.P., wel ke het tot een breuk moest laten komen, omdat zij in het compromis althans iets van haar eigen idealen terug wilde vinden. Ook kan iedereen akkoord gaan met de opvatting van de heer Ver meer, dat de kiezers zich ondubbel zinnig hebben uitgesproken „voor de voortzetting van het vooruitstrevend beleid". Maar het is met deze uit spraak al precies eender gesteld als met de voorgaande. De knelpunten, welke dr.Drees' kabinetsformatie af- knelden, waren de voortzetting van de onderwijs-pacificatie en effectieve bevordering van de bezitsvorming voor de „kleine man". In dezen heeft de P. v. d. A. de vooruitstrevende K.V.P. (nog) niet willen volgen. En wat Nieuw-Guinea betreft: „met no deloos weerstand-wek'kende formule ringen" wordt dat probleem niet op gelost aldus de heer Vermeer. Achter deze onverdiende aantijging jegens de K.V.P. verschuilt zich de droevige verwarring in de P. v .d. A.- geleren en deze verwarring ver raadt een waarlijk ontstellend ge brek aan zakelijk inzicht van 's lands belang. Dr. Drees, die achter de in ternationale schermen vermag te kijken, had geen bezwaar zulk een „nodeloos weerstandwe'kkende for mulering" in de eerstvolgende Troon rede op te nemen, maar wilde het niet in het program. Bij de beoordeling van het pro gram was „het vertrouwen in dr. Drees overwegend" zeide de heer Vermeer. Het is echt braaf gezeid! Maar op het punt Nieuw-Guinea ver trouwt een deel van de P. v. d. A. dr. Drees niet en dr. Drees de P. v. d. A. niet. Het mocht niet in het pro gram, maar wel in de Troonrede. Hier 'blijkt een voor een doeltreffend bui tenlands beleid bijzonder treurige binnenlandse tweespalt. Opnieuw werd ook de portefeuille verdeling aangeroerd. De zetel van financiën aan de K.V.P.? „Onaan vaardbaar" voor de P. v. d. A.; zij wil haar positie in het kabinet be houden, zoals ook in 1952 al haar eis was: „we houden wat we hebben". Nu was het beslist niet handig van de heer Vermeer (ofschoon hij meen de het wel te zijn) een woord van de K.V.P.-voorzitter, mr. Van Doorn, aan te halen, dat de K.V.P. in 1952 bij de kabinetsformatie „er niet voldoende uitgehaald had" Daaruit konden de toehoorders immers be grijpen, dat de K.V.P. in het vorige kabinet niet de positie had ingeno men, welke haar rechtens toekwam en, gezien de uitslag der verkiezin gen, toekomt. Het heeft geen zin, de omstandigheden welke tot die verzwakte positie van de K.V.P. in het afgetreden kabinet leidden, nog eens te beschrijven. Maar het heëft nog minder zin, en de K.V.P. heeft ook geen zin en is niet van zins deze keer opnieuw met wat samen geraapte zetels genoegen te nemen. Ministerszetels zijn niet erfelijk! De P. v. d. A. wil echter een zo be langrijke portefeuille als financiën erfelijk rood verklaren, omdat zij haar reeds 10 jaar heeft mogen vasthou den. Voor een"* gezond democratisch AAN ISRAELISCH-JORDAANSE GRENS De Zweedse luitenant-kolonel Eric Thalin, lid Van de bestandscommissie voor Palestina van de V.N., is gisteren zeer ernstig gewond toen Jordaanse dorpelingen het vuur openden op een gezelschap V.N.-waarnemers, dat zich op weg bevond naar de Israëlisch-Jordaanse bestandsgrens om een onder zoek in te stellen naar een incident. De Deense majoor Envit Muller kreeg een shock. Een Jordaans officier, die het gezelschap vergezelde werd even eens gewond door het vuur van zijn landgenoten. TOESTAND ERNSTIG. De toestand van Thalin is ernstig. Hij onderging onmiddellijk na opne ming in het hospitaal een operatie voor een buikwond. Majoor Muller kon na behandeling het hospitaal verlaten. Overste Thalin is de derde VN-waarnemer, die in 24 uur in Pa lestina zwaar gewond werd. Eergis teren werden twee Canadese waar nemers bij de uitoefening van hun taak ernstig gewond. Functionarissen van de VN en Israëlische militairen en studenten boden zich gisteren in groten getale aan om bloed af te staan voor de Canadezen, die giste ren zijn geopereerd. Het incident dat het team. van Thalin moest onderzoeken viel voor in het gebied van Kastel, acht km ten westen van Jeruzalem. Jorda- niërs openden daar om twaalf uur het vuur op Israëlische arbeiders. Een Israëlische patrouille beant woordde het vuur en gedurende een uur moest het verkeer op de weg Tel Aviv-Jeruzalem worden omge legd. De Israëlische patrouille voel de zich genoodzaakt mortieren te ge bruiken, om zich uit het hevige sper vuur van de Jornadiërs te redden. Om 13.00 uur heropenden de Jor daanse militairen het vuur, dat door de Israëliërs werd beantword. De vuurwisseling duurde tot vier uur in de middag. Het was om deze tijd, dat de groep-Thalin zich van Jordaanse zijde voor een onderzoek naar de plaats van het incident spoedde. Ook het team dat zich van Israëlische zij de naar de plaats van het incident De voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering heeft woensdag de publieke tribunes laten ontrui men, toen zich een incident voor deed. Tussen afgevaardigden van d< rechtse „Union et Fraternité Fran- gaise" (de Poujadisten) en een radi caal ontstond een hevige woorden wisseling, waarbij de Poujadisten de radicaal het spreken beletten door met hun lessenaars te klapperen. Zij verweten de radicaal, Souques, een zetel te bezetten, die hun toekwam. Tot drie keer toe heeft de voorzit ter varl de sirene gebruik moeten maken om de publieke tribune te ten ontruimen. bestel is beurt-verwisseling op de de partementen aan te bevelen. Een verstarring in de samenstelling der regering, welke de P. v. d. A. op eist, is partij-politiek, welke eer dictatoriaal dan democratisch mag heten. Zulk een starre partij-politiek is onaanvaardbaar in een land, waar „het wezen van de democratie het compromis" is. begaf, kwam onder Jordaans vuur te liggen. Bij dit team deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vliegtuig neergeschoten. Het gebied rondom Jeruzalem was niet de enige plaats waar gisteren werd geschoten. Het Arabische Le gioen maakte bekend, dat Jordaans afweergeschut een Israëlisch vlieg tuig heeft neergeschoten, dat het Jordaans luchtruim had geschonden. Het vliegtuig kwam op Israëlisch gebied neer. Ook in het gebied van Gaza, waar het de laatste tijd rustig is geweest, Openden Egyptische stellingen, vol gens verklaringen van Israëlische zijde, viermaal het vuur op Israëli sche patrouilles. Er vielen bij deze incidenten geen gewonden. Aan de Israëlisch-Syrisdhe grens openden Syriërs het vuur op Israëli sche boeren, die aan de oevers van het meer Kinneret aan het werk wa ren. Ook hier vielen geen slachtof fers. Besnoeiïng van 25% Leden van het Huis van Afgevaar digden en van de Senaat hebben overeenstemming bereikt over het be drag der Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Voor deze hulpverlening is een bedrag van 3.766.570.000 dollar uitge trokken. Van dit bedrag mag niets worden gebruikt voor militaire hulp verlening aan Zuid-Slavië. Het bedrag waarover overeenstem ming werd bereikt, ligt 344.350.000 dollar lager dan hetgeen de Senaat dinsdag j.l. wilde toestaan, doch het is 341.120.000 dollar meer dan de door het Huis van Afgevaardigden uitgetrokken gelden. De regering Eisenhower had een bedrag van 4.859.000.000 dollar voor de Amerikaanse economische en mi litaire hulpverlening aan het buiten land aangevraagd, zodat het com- Engeland heeft de laatste acht ja ren proeven genomen om waterstof- energie aan te wenden als indus triële krachtbron, zo heeft woensdag het jaarverslag van het Britse insti tuut voor atoomenergie onthuld. Deze bekendmaking is de eerste aanwijzing, dat Groot-Brittannië het probleem reeds zo lange tijd onder zoekt. Volgens het verslag is het werk „nog steeds in het stadium van labo ratoriumonderzoek en moeten er nog vele vraagstukken worden opgelost, voordat een bruikbare reactor voor de samenvoeging van waterstofdeel tjes mogelijk zal zijn". Tsjechen krimpen leger verder in Tsjechoslowakije zal opnieuw tien duizend soldaten demobiliseren om die onmiddellijk te werk te stellen in de industrie en landbouw. Verleden jaar heeft de Tsjechische regering een vermindering van de sterkte der strijdkrachten met 34.000 man bekend gemaakt. Zij wordt thans geschat op circa 200.000 man. De nieuwe inkrimping houdt ver band met de vermindering van de internationale spanning, zo werd ge zegd. Mauttyhe huizen ut ditidewifk tand promisbedrag meer dan een miljard dollar lager ligt. Uit een oogpunt van binnenlandse politiek bezien, is het besluit van het Congres een nederlaag voor Eisen hower, die steeds bij de partijleiders op heeft aangedrongen, het pro gram ongewijzigd te aanvaarden. President Eisenhower gefotografeerd met de man, wiens naam de laatste dagen in het nieuws kwam te staan in verband met de geuite wens hem innlaats van Richard Nixon tot vice-president te benoemen. Het is gouver neur Christian A. Herter van Massachusetts, die op de vragen van de Jour nalisten alleen maar kon zeggen, dat hij geen commentaar had Zm&SS* In Wateringen wordt op het ogenblik een blok huizen gebouwd van houtrijk materiaal. Slechts de fundering, het dakbedekkingsmateriaal en de scheidingswand tussen twee woningen zijn van houtvrij materiaal; voor het overige is overal hout of houtachtig materiaal in verwerkt Op de bijgaande foto zien we het blok. hout rijke huizen in aanbouw. Scheepsbotsing op de Oceaan Het 29.083 ton metende Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" is in de afgelopen nacht bij dichte mist ter hoogte van de kust van Massa chusetts in aanvaring gekomen met het 12.644 ton metende Zweedse pas sagiersschip „Stockholm". Het Italiaanse schip was er het ergste aan toe. Het maakte een zo zware slagzij, dat de reddingsboten niet gestreken konden worden. Vier kotters en een sleepboot van de Amerikaanse kustwacht begaven zich, evenals verscheidene vracht schepen, naar de plaats van de aan varing om de opvarenden van de „Andrea Doria" in veiligheid te bren gen. Het schip was op zeventien juli met 1.134 passagiers uit Genua naar New York vertrokken. Van de „Stockholm" werd de boeg geheel ingedrukt en het eerste ruim kwam onder water te staan. Het schip verkeerde echter in minder ge vaar dan de „Andrea Doria". De „Stockholm" was woensdag met om streeks 460 passagiers uit New York naar Kopenhage vertrokken. Zij kan op eigen gelegenheid naar New York terugkeren. Wegens de dikke mist hebben geen vliegtuigen aan de reddingsoperaties kunnen deelnemen. Alle passagiers gered. Ongeveer vijf uur na de aanvaring waren alle passagiers op andere sche pen overgebracht. De Amsterdamse agenten van de Er bestaat aldus Moh. Hatta, op rederij van de „Andrea Doria" mei- IJsland wil lid van de Navo blij ven en ook in de toekomst nauw samenwerken met de andere Navo leden. Dit heeft de nieuwe IJslandse mi nister van buitenlandse zaken, Gud- mundsson, woensdag aan een corres pondent van het Deense blad „Ber- lingske Tidende" meegedeeld. De minister zei ook, dat IJsland zelf de.bases op het eiland wenst te onderhouden, maar dat het in vre destijd geen buitenlandse troepen op zijn grondgebied gestationeerd wenst te hebben. De yice-president van Indonesië, Moh. Hatta zeide gisteren, dat Indo nesië uiteindelijk hetzelfde lot ten deel zal vallen als het bewind van Tsjang Kai Sjek in China, als het land niet zeer spoedig een einde maakt aan de heersende corruptie. het ogenblik in Indonesië een onbe teugelde corruptie. Het Indonesische ideaal van een welvarend land is nog ver verwijderd van zijn verwe zenlijking. Hij legde er de nadruk op, dat Indonesië de schuld voor de slechte economische positie, waarin het verkeert, alleen maar op zichzelf kan werpen. Over Westelijk Nieuw Guinea zei de Moh. Hatta, dat dit land spoedig in Indonesische handen zal zijn als Indonesië de wereld bewijst, dat het de bekwaamheid en de middelen heeft om het tot ontwikkeling te brengen. De Nederlanders, aldus Moh. Hatta, hebben noch het geld, noch de mensen om dit te doen. Hij achtte de terugkeer van Westelijk Nieuw Guinea naar Indonesië slechts een kwestie van tijd. den, dat zich geen Nederlandse pas sagiers aan boord van het schip be vonden. Een Israëlische militaire woord voerder heeft donderdag bevestigd, dat een Israëlisch militair vliegtuig woensdag door Jordaans afweerge schut is neergeschoten. Hij verklaar de dat het vliegtuig beschadigd werd en dat het een noodlanding had ge maakt. Jordanië meldde woensdag dat het vliegtuig boven Jordaans gebied had gevlogen en dat het in de Israë lische zóne van Jeruzalem was neer gestort na door Jordaans afweervuur te zijn getroffen. Kabinetsformatie VOORTGEZETTE ORIËNTERING Naar de woordvoerder van de ka binetsformateur vanochtend heeft medegedeeld, heeft prof Romme gis teravond gewerkt aan het opstellen van zijn regeringsprogram. Vandaag zet de formateur zijn oriënterende besprekingen voort. Vanochtend heeft hij een onder houd gehad met de minister van fi nanciën uit het demissionaire kabi net, de heer Van de Kieft. Dit ge sprek duurde een uur. In de loop van vandaag zal prof. Romme ontmoe tingen hebben met de demissionaire ministers Cals, Zijlstra en Staf. Het aangekondigde gesprek met de voor zitter van de Eerse Kamer, mr. Jonk man, die met vakantie is, is tot mor gen uitgesteld. De woordvoerder bevestigde de be richten, dat het gesprek tussen de formateur en de demissionaire mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer Suurhoff, van gis termiddag ook tot onderwerp had de ambtelijke pensioenen naar aanlei ding van de komende algemene ouderdomsvoorziening. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? In driedubbel opzicht De Belgische socialistische premier Achille van Acker heeft gisteren tij dens een plechtigheid ter gelegen heid van de 80ste verjaardag van ko ningin Elisabeth van België ver klaard, dat „koning Leopold erin heeft toegestemd, op internationaal niveau bepaalde kwesties betreffen de de kern-energie, welke van groot belang voor België's toekomst zijn, te bestuderen". Deze mededeling van Van Acker wijst er tevens op, dat het geschil over koning Leopold bijgelegd is. De ongeveer 4.000 Belgen die de plechtigheid in het Paleis voor Scho ne Kunsten bijwoonden, juichten ko ning Leopold hartelijk toe, nadat Van Acker zijn belangrijke medede ling had gedaan. De prinses de Réthy greep stralend zijn hand toen het gejuich losbarstte. Het applaus en de toejuichingen hielden bijna vijf minuten aan. Voor het Belgische volk betekende dit een drievoudig heuglijke dag, want niet alleen was de geliefde, kunstminnende koningin Elisabeth 80 jaar geworden en de controverse rond koning Leopold volledig bijge legd, maar tevens bleek een vete in de koninklijke familie zelf tot het verleden te behoren. met uitzondering van één gelegen heid nimmer te zamen met de prin ses de Réthy in het openbaar ge zien. Het hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de ingang van het Kanaal is gelegen en met een uitlo per naar Zuid-Duitsland, vertoont thans tekenen van verzwakking. Daarmede samenhangend breidt de invloedssfeer van de depressie tus sen IJsland en Noorwegen zich lang zaam naar het zuidoosten uit. Aan de achterzijde van de depressie is de luchtdruk, vooral boven het zeege bied tussen IJsland en Groenland in de afgelopen 24 uur flink gestegen, waardoor de noordelijke luchtstro ming in deze streken in kracht is toegenomen. Met deze luchtstroming wordt koudere lucht van polaire oor sprong in de richting van Schotland en het Noordzeegebied getranspor teerd. Verwacht wordt, dat deze kou dere luchtstroming de warmere lucht boven West-Europa geleidelijk naar het zuiden zal terugdringen. In ver band daarmede zal er morgen in ons land meer bewolking zijn met een De oude koningin werd namelijk kans op plaatselijk wat regen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Iets la- gere temperaturen. Matige en in het noorden van het land af en toe krachtige wind tussen zuid- west en noordwest. 27 Juli zon op 4.56, onder 20.40; maan op 21.52, onder 10.02. Hoogwaterstanden 27 Juli v.m. 5.50; n.m. 6.10. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO weer temp, geheel bew. 19 C. licht bewolkt 21 zwaar bew. 22 zwaar bew. 23 onbewolkt 27 onbewolkt 21 nevel 23 nevel 28 mist 28 onbewolkt 27 onbewolkt 26 zwaar bew. onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt 23 Korreltje Een goed humeur is een van de beste kledingstukken. Men kan het altijd dragen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1