N.K.S. sportkamp te (2500 deelnemers) Zundert geopend Haarlem strijdt voor een beter kunstzinnig kopje koffie TO Flinke wind vormde besluit van Nieuw Loosdrechtweek Jac. Kraan toch winnaar in Vierdaagse te Nijmegen bracht 20,000 gasten in de stad De zee triompheert over haar behaalde buit DINSDAG 24 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Belgische deelnemers werden gedropt Reeds in de loop van zondag zijn vele deelnemers aan de Vierdaagse uit bin nen- en buitenland te Nijmegen gearri veerd. Gistermorgen werden ze gevolgd door een stroom van vele duizenden wandelaars en belangstellenden, die zich in de beste stemming door de stad ver spreidden. Het Stationsplein, waar de gemeente een erezuil voor de NBVLO heeft laten bouwen, versierd met de vlaggen van alle vertegenwoordigende landen, was wel het drukste punt. En el ke trein en elke bus voerde nieuwe wan delenthousiasten aan. Alle hotels en pensions in Nijmegen zijn overbezet. Duizenden zijn bij parti culieren ondergebracht, terwijl de mili tairen gehuisvest zijn in de kazernes en in tal van scholen en openbare gebou wen. Op de aanmeldingsbureaux, zowel in de „Vereniging" als op de wedren, werkte men onder hoge druk maar alles had een geregeld verloop. Aan de vooravond van de Vierdaagse heerste te Nijmegen reeds de zo beken de sfeer, welke elk jaar opnieuw aan dit internationaal wandelsportevenement zoveel kleur geeft. De deelnemers en be langstellenden arriveerden in de loop van maandag in de stad, welke gister avond ongeveer 20.000 bezoekers telde. De meeste belangstelling trok de komst van de Belgische parachutisten, die op de Ooy werden gedropt. Tengevolge van de vrij sterke wind arriveerde het vlieg tuig de „Flying boxcar" een uur later dan verwacht werd. Talrijke toeschou wers zagen vanaf de helling van de Hu- nerberg de eerste verkenner uit het toe stel springen, terwijl daarna in twee groepen van twaalf en een van zeven de overige parachutisten de sprong waag den. Onder voorzitterschap van jhr. mr. W. W. Feith werd de jaarvergadering van de gouden kruisdragers van de Vier daagse gehouden, waarbij jhr. mr. Feith als voorzitter werd herkozen. Namens de Nijmeegse burgerij werd een vlag aangeboden ter gelegenheid van het eerste lustrum. In de avonduren vond in het Goffert- stadion de traditionele vlaggenparade plaats, voorafgegaan door een vlaggen- spel, dat een allegorische voorstelling gaf van het streven van de NBVLO en van het internationale karakter van de Vierdaagse. Onder het spelen van de na tionale hymnen werden de vlaggen van de deelnemende landen, t.w. Amerika, Duitsland. Engeland, Frankrijk, Israël, Italië, Luxemburg. Noorwegen, Zwitser land, België en Nederland en tenslotte die van de NBVLO aan de masten ge hesen. De start. Hedenmorgen om half negen zijn van de 12.463 ingeschreven deelnemers er 11.600 gestart. Het startsein, dat oor spronkelijk omstreeks zes uur zou wor den gegeven, moest wegens zware re genval enkele uren worden uitgesteld. Gisteravond hadden 791 deelnemers hun kaart nog niet afgehaald. Intussen zijn de eerste wandelaars in Eist aange komen. De meesten van hen waren door nat van de regen, maar in Eist begon de hemel op te klaren. Prins Bernhard, die oorspronkelijk om tien uur in Eist zou verschijnen, dat op de route van de eer ste dag lag. heeft zijn plannen gewijzigd. Hij zou omstreeks 2 uur in Nijmegen aankomen en vandaar zal hij naar Val burg en Oosterhout gaan. Tijdens een bijeenkomst welke gister avond in de Trèveszaal van het ge meentehuis in Nijmegen werd gehouden heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Cals, meege deeld dat H.M. de Koningin aan dr D. A. Avenarius (Enschede) chef van de me dische dienst en bestuurslid van de NBVLO, de onderscheiding heeft ver leend van officier in de Orde van Oranje Nassau. DE VIERDAAGSE VAN APELDOORN Welgeteld 721 tippelaars en tippelaar sters zijn hedenmorgen in Apeldoorn ge start voor de eerste dag van de Vier daagse van de Nederlandse Wandel sportbond. Dat betekende, dat er 35 deelnemers niet waren opgekomen. En kelen waren door ziekte verhinderd en degenen, die daardoor in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, ontvingen van het bestuur een telegram met de beste wensen voor een spoedig herstel. De overigen hebben zich vermoedelijk laten weerhouden door de plensbui, die tussen 6 uur en half acht uit een lood- Evenals vorig jaar „arriveerden" de Belgische parachutisten, die deel nemen aan de Nijmeegse vierdaagse, op spec taculaire wijze in de startplaats. Op de bijgaande foto zien we enige van hen „uit de lucht komen vallen". grijze hemel viel. Het waren vooral de genen die voor de toeristenklasse 30 km) hebben ingeschreven, die het er niet op durfden wagen. Ondanks het zeer slechte weer startten de overigen tussen 6 en 8 uur in de morgenuren voorzien van regenjassen, capes en paraplu's. De stemming was ondanks de regen bijzon der goed. Op de eerste dag ging de tocht via Vaassen en Epe. ZWEMMEN Tijdens internationale zwemwedstrij den waaraan is deelgenomen door leden van de zwemclub Marseille. Antwerpen en Gent heeft de jonge Franse rugslag- zwemmer Robert Christophe in het 50 meter bad van Marseille op de 100 meter rugslag de voortrefelijke tijd van 1 min. 3,8 sec. laten noteren, waarmee hij op de wereld-ranglijst de vierde plaats deelt met de Hongaar Magyar. Alex Jany zegevierde op de 100 meter vrije slag in 58,5 sec. en Maurice Lusien tikte ais eerste aan op de 100 meter vlin derslag in 1.07,5. POSTDUIVEN 't Centrum (Alphen) Wedvlucht vanaf Vilvoorde, 135 km, om 11.30 gelost Eerste duif te 13.55.01 u. Uitslag: H. C. Woerde 1-2-10-11-15-16; P. Heemrood 3; T. Domburg 4-8; P. Sneeuw 6-9-14; G. van 't Klooster 7-13. Zomertijd is kampeertijd Onder een stralende hemel stonden gistermiddag honderden jongens van de N.K.S.-voetbalverenigingen rond het met vlaggedoek gedrapeerde podium, toen voorzitter H. W. v. Turnhout van de nationale jeugdkampcommissie 't achtste zomerkamp voor geopend verklaarde. Onder de aanwezige autoriteiten bevond zich o.a. burgemeester J. M. Manders, die zich het tot een eer en genoegen rekende de katholieke sportjeugd nu voor de tweede maal in zijn gemeente te mogen begroeten. Na inzegening van kampterrein en ten ten door aalmoezenier C. van Deursen C.M. en het hijsen van de nationale, de bonds- en clubvlaggen begon voor 250 jongens een week van sport en ont spanning, geestelijke en lichamelijke recreatie. Na en gelijk met hen in andere NKS- kampen (Vught en Elten) zullen dit jaar ruim 2500 jongens een dergelijke week doormaken, waarmee het bestaan van de Nederlandse Katholieke Sportbond en zijn jeugdkampen andermaal gerecht vaardigd blijkt. WIELRENNEN In de Duitse ploeg voor de Ronde van Nederland is een wijziging gekomen. Valentin Petry, die zondag kampioen van Duitsland is geworden, zal worden vervangen door Gunther Debuschmann. Kopman Hans Preiskeit, die zaterdag op weg naar Keulen een ernstig auto ongeluk kreeg, is niet opgesteld. De Duitse wielerbond heeft tenslotte de volgende renners aangewezen voor de Ronde van Nederland: Müller. Backat, Junkermann, Pankoke, Debuschmann, Becker. Maue en Reineke. Lennig en Snel In de Ronde van Arnhem wist Th. Hoogkamer de 4e plaats te bezetten bij de nieuwelingen en bij de adspiranten wist R. Riethoven de 2e plaats te bezetten. De uitslag van de juli-competitie is: A- en B-klasse 50 km tijd 1.40.50: 1. A. v. d. Kaai; 2. P. Janssen; 3. A. van Ak keren. C- en jun.-klasse 40 km tijd 1.06.15: 1. Fl. Janssen; 2. G. Gottenbos; 3. K. van Kampen; 4. C. v. d. Hoorn. Woensdagavond competitie start 7 uur. Wim van Est heeft gisteren sedert een gedwongen rust van enkele weken, de training kunnen hervatten. Hij was door een van zijn nertzen in zijn hand gebe ten. De beet had eeri lelijke wond ver oorzaakt en toen er bovendien nog een infectie bij kwam, moest Van Est op dok ters advies zijn fiets laten staan. Na verscheidene behandelingen in het ziekenhuis is de wond thans zover gene zen, dat Van Est de training weer heeft opgenomen. Zondag a.s. zal hij voor de eerste maal weer in een wedstrijd uitko men te Hengstdijk. WATERPOLO LGBRPC (DAMES) 0I De RPC-dames waren in deze wed strijd veel sterker, zoals de uitslag trou wens reeds doet zien. De rust kwam met 20 voor de gasten, het einde met 40. LGB 2 won met 10 van Die Haghe 2. Het doelpunt werd gescoord door Theo Zwartjes. De zeilvereniging „Het Witte Huis" mag uiteindelijk niet ontevreden zijn over de gehouden drie zeildagen, die, onder buitengewone weersomstandig heden de afgelopen drie dagen gehouden, veel vreugde zullen hebben gebracht voor de bezitters van kleine wedstrijd- vaartuigen. Maar ook de deelname was voor de organisatoren zeer bevredigend oemen. Zien we de laatste maanden op allerlei wedstrijden records in het aantal deelnemers, hier was het niet an ders en met de ongeveer 250 deelnemers mag men zeer zeker tevreden zijn. Vandaag, de derde en laatste dag, was eigenlijk nog de beste van dit week einde. Er stond zelfs veel wind en al kwam het niet gelukkig niet tot veel brokken, de wind was toch mede oorzaak, dat er meer strijd en meer span ning was, maar dientengevolge ook kwa men er meer protesten los, zodat wed strijdcomité en protestcommissie de han den vol hadden om de wedstrijden tot een goed einde te brengen. Op deze laatste dag werd slechts één wedstrijd gezeild, waarvoor de starts te 11 uur begonnen en te kwart over twaalf eindigden. In de Valkenklasse was het weer de Fries U. de Vries die zege behaalde vóór Staartjes en Paulich, welke laatste nog geen enkele keer in deze vier races in de grote prijzen was gevallen. De Vries legde hiermede tevens beslag op de hoofdprijs, waarmede hij met drie over winningen zeker de beste uit het grote Valkenveld was. Een verrassing leverde ook de strijd in de Flying Dutchmanklasse op, want hier won Ch. Terwogt, buurgenoot van Het Witte Huis, maar de hoofdprijs was toch voor Hijko Blok met 57 punten. Jac. Kraan liet zich op de laatste dag tegen zijn concurrenten en vooral tegen Bouw van Wijk niet kennen. De Oude- weteringer, olympisch afgevaardigde, igde er nu in weer op de eerste plaats daarmee op de hoofdprijs beslag te leggen met 74 punten. G. Visser werd in de laatste race tweede, Bouw v. Wijk moest zich met de derde plaats tevreden stellen. J. J. Woortman, opnieuw winnend in de Finnjollenklasse werd hoofdprijswin naar met 43 punten, terwijl in de Vrij heidsklasse natuurlijk P. H. Frech de beste prestaties op zijn naam bracht door voor de derde overwinning te zorgen. Hij vergaarde 95 punten. D. de Kat won na een gewonnen laatste wedstrijd ook de hoofdprijs met 72 pun ten, terwijl J. Bol, die in de laatste wed strijd niet meezeilde, toch de hoofdprijs verwierf met 96 punten. J. C. J. Schiet zegevierde in de laatste wedstrijd vóór zijn clubgenoten J. Dwarshuis en G. Ver- wey. In de Pampusklasse won M. Blok de laatste wedstrijd met Tjebbes en W. A. Blok, resp. op de tweede en derde plaats, maar laatstgenoemde legde met 60 pun ten beslag op de hoofdprijs met twee overwinningen, een tweede en een derde plaats. Een succesje dus voor het Witte In de 12 Voetsjollenklasse zegevierde zoals wel te verwachten was W. H. Hol- trop van de Haarlemse Jachtclub. Voor de vierde maal in successie eindigde hij als eerste. Geen twijfel dus over zijn hoofdprijs met 75 punten. Ruud Rijks werd hoofdprijswirmaar in de Jeugdklasse, al wist R. Bakker dit maal als eerste te eindigen met de Jong en J. G. Mulder op de twee volgende plaatsen. In de B-klassen werden winnaars: Valkenklasse B: R. v. Dijk 34 pnt.; 12 m2 klasse: C. de Waal Jr. 56 pnt.; Vrij heidsklasse: P. Blussé van Oud Alblas 104 pnt.; Olympiajollenklasse: J. Hinnen 57 pnt.; 16 m2 Puntklasse: Drs. J. H. Lagendijk 50 pnt. ATLETIEK BOYSON LIEP 800 METER IN 1 MIN. 46.5 SEC. De Noorse atleet, Audun Boyson won te Gaevle de 800 meter ir\ de prachtige tijd van 1 m. 46.5 sec. Bij dezelfde wed strijden liep de Fin Olavi Salsola een uit stekende 1500 meter in 3 min. 42 sec., waarmede hij het Finse record verbe terde en zich tussen de eerste tien op de wereldranglijst schaarde. Docos met 20 man Met 20 man trok DOCOS zondagmor gen na de H. Mis in het R. K. Lyceum ia een gemeenschappelijk ontbijt het Leonardushuis naar Zundert. De reis verliep volgens plan en om 4 uur kwa men allen behouden in Zundert Twee kleine aanrijdingen veroorzaakten enig oponthoud, maar de gunstige weers omstandigheden deden alle leed verge ten. Om 6 uur ging de ronde van Brabant voor amateurs door Zundert en deze trok natuurlijk, ook van de DOCOS-jongens veel bekijks. Vervolgens een partijtje biljart en een broodmaaltijd en lang zamerhand was het toen „naar bed" ge blazen, al duurde het nog wel even v dat de laatste door de slaap was over meesterd. Na een korte maar toch goede nacht- rust werd onder leiding van de heer M. v. Marwijk de gehele tent in orde ge bracht, en in de loop van de maandag morgen kwamen de overige verenigin gen, die aan het kamp deelnemen, aan. Docos deelt de tent met D.C.S. uit Ze venaar, dat met één elftal aanwezig is. 's Middags vond de officiëlé opening van het kamp plaats door de heer Van Turnhout, voorzitter van de N.K.S.- jeugdkampen. Het jeugdkamp Zundert zag er dit jaar al weer veel beter uit dan vorig jaar. Er was nu een eigen keuken, het kampterrein was verfraaid, de wasge legenheid was uitgebreid. Burgemeester Manders van Zundert memoreerde al deze verbeteringen in zijn speech. Met de inzegening van het kamp door pater v. Deursen, het hijsen der vlaggen en het zingen van Wilhelmus en „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" werd deze openings plechtigheid gesloten. Het weer hield zich goed en de gezondheid van alle jon gens was prima. Victoriekamp in Vught Men schrijft ons uit Vught: Zondag ca. 15.15 uur vertrok de auto bus uit Leiden, met de meisjes van Vic torie naar Vught, nagewuifd door vele ouders en familieleden. De busreis ging erg vlot, zodat we reeds om 6.10 uur in Vught aankwamen met de nodige schorre kelen van het zingen. In het kamp wer den we verwelkomd door de kampstaf. Er stond reeds een grote tent voor 32 personen op Victorie te wachten. Onder veel lawaai werden de bedden in orde gemaakt wat tussen die bergen stro natuurlijk een heel evenement was voor onze meisjes. Het weer was prachtig zo dat we buiten voor onze tent aan lange tafels onze boterhammen hebben ver orberd. Na het eten hebben we nog een kleine avondwandeling gemaakt. Thuis gekomen werd onder veel gelach en kabaal alles gereed gemaakt voor de wel verdiende nachtrust. Om 10 uur "gingen al de lichten in de tent uit en we hoop ten dat de meisjes allemaal gauw zouden slapen, om de volgende morgen weer fris en uitgeslapen de nieuwe dag te be ginnen. De voetbalverenigingen „De Graaf schap" en „Doetinchem" hebben beslo ten tot een fusie over te gaan. De nieuwe vereniging zal obligaties uitschrijven met een rente van 10 pet. De uitbetaling zal niet in geld geschie den, doch men krijgt reductie op plaats bewijzen. INDELING ZATERDAG-COMPETITIE Voor het seizoen 19561957 zijn de clubs uit Leiden en ogeving als volgt ingedeeld: West II, 2e klas: ARC, Excelsior P, 's Gravenzandse SV, Hoogvliet, Quick Boys, RWH, SSS, Ter Leede, VVGZ, Zwaluwen. 3e klas A: CSVD, Excelsior M, Jodan Boys, Ornas, RCL, Rijnsb. Boys, Schev. Eoll. Sport, TSB, Monster. 4e klas A: Bodegraven, GWS, Katwijk. Koudekerk, Leiden, Noordwijk, RCV, (bij toelating), Rouwkoop, Sportlust '46, VWS. Res. 3e klas A: ARC 2, Jodan Boys 2, Noordwijk 2, Quick Boys 3, RCL 2, Rijnsb. Boys 2. Schev. Hol. Sport 2, SVOW 2, Ter Leede 2. 's Gravenzandse SV 2, HBSS 2, Ornas 2, Res. 3e klas B: CSVD 2, Die Haghe 2, Quick Boys 2, TSB 2, Zwaluwen 2, Zwart Wit '28 2. Verder is Quick Boys 4 ingedeeld in de res. 3e klasse C. PAARDENSPORT Voor het concours hippique, dat a.s zaterdag op de Ooster Meent te Blaricum wordt verreden, heeft Z. K. H. prins Bernhard ingeschreven voor het Neder lands kampioenschap dressuur, waaraan de elf beste Nederlandse dressuurruiters deelnemen, o.m. de kampioenen 1954 en 1955. Prinses Irene schreef in voor het jeugdspringconcours en het jachtspring- concours. Het laatste nummer is uitste kend bezet, er zijn nl. 45 deelnemers, ter wijl voor het jeugdspringconcours dertig inschrijvingen binnenkwamen. De gehele zomer De traditionele Haarlemse zomer- feestweek van 28 juli tot en met 4 augustus zal dit jaar geheel in het teken staan van het betere kopje koffie. Een paar weken geleden is een jon ge Haarlemmer, de heer Wib de Rc, op de gedachte gekomen een actie te beginnen voor een beter kopje kof fie. Hij is namelijk van mening, dat het de laatste tijd met de kwaliteit van de koffie in café's, cantines, sta tionsrestauraties en op kantoren niet zo best gesteld is, een opvatting waar in hij niet alleen blijkt te staan en de stichting „Haarlems bloei" heeft zijn initiatief overgenomen. Zo zullen op zaterdagavond 28 juli de café-houder G. Broekhof en de publicist Lazslo Bubenïk op de Haarlemse Grote Markt wedijveren in het koffiezetten. De beroepskoffie zetter zal daarbij gebruik maken van de nieuwste apparatuur, de heer Bu- benik volstaat met een gewone kof fiepot. Een jury, bestaande uit de heren Godfried Bomans, Harry Mu- lisch en de uit vijf leden bestaande Haarlemse „koffie-club" zullen het resultaat beoordelen,. Na haar uit spraak zal de dichter Harry Prenen zijn voor deze gelegenheid geschre ven koffieballade voordragen. De postkoets. Op drie avonden zal een postkoets bemand met een gezelschap dames en heren in costuums uit de tijd van de Camera Obscura en vergezeld van enkele Surinaamse speellieden een bezoek brengen aan in totaal dertig koffiehuizen. Op enkele plaatsen in de stad zal Twee zusters' (80 en 82) emigreren naar de V. S. Twee oude dametjes reizen van avond per KLM-vliegtuig naar New York. Mej. E. M. Gnirrep is al 82 jaar oud en haar zuster is 80. Zij wil len zich voorgoed vestigen in het plaatsje Eldorado in de staat Illinois. 'Daar zijn al meer bekenden van de dames, die vele jaren in Bussum hebben gewoond aan de Voormeulen- weg. Zij behoren tot een godsdien stige gemeenschap met de naam „Gospel Assembly", waarvan de le den vrijwel allemaal naar Amerika zijn getrokken. Zij vinden, dat zij het om aller lei persoonlijke redenen niet meer in Holland kunnen uithouden. De da mes Gnirrep zullen vanavond voor het eerst van hun leven in een vlieg tuig zitten, maar zij zien niet zo erg op tegen de reis. „Wij kennen nog anderhalf woord Engels en wij hebben bovendien on ze mond bij ons", verzekerde mej A. M. Gnirrep ons. op gezette tijden gratis koffie aan de voorbijgangers worden geschon ken. Op zaterdag 4 augustus zal ijs en weder dienende bij „Kraantje Lek" in de qpenlucht een koffie maaltijd worden gehouden met God fried Bomans als tafelpresident. Door hem en Harry Mullisch zullen vier gedichten beoordeeld worden, welke door Bert Voeten, Gabriël Smit, Harriet Laury en Michel van der Plas zijn geschreven, en waarin de koffie wordt bezongen. Het be kroonde gedicht wordt met honderd gulden gehonoreerd. Rijksweg Den Haag—Amsterdam Rijbanen op de viaducten breder Onlangs is door de rijkswaterstaat de wijziging van het viaduct over de Vijfhuizerdwarsweg, in de rijksweg Den HaagAmsterdam, aanbesteed. liet huidige viaduct bestaat uit twèe rijbanen elk ter breede van 6 m, opgesloten tussen twee verhoogde zijkanten. De rijbanen bij de oprit ten hebben elk een breedte van 6 m. ter weerszijden een betonstrook van 0.50 m op het viaduct zijn de rij banen dus aanmerkelijk smaller! De wijziging van het viaduct, zo meldt de A.N.W.B., bestaat hieruit, dat de rijbanen op het viaduct ge bracht worden op een breedte van 7.25 m, hetgeen wordt bereikt door versmalling van dc aanwezige mid denberm. Tevens zal de „katterug", d.w.z. de verticale böof van de weg op het viaduct, flauwer worden ge maakt Soor+gelijke wijzigingen zijn reeds aangedacht bij de viaducten over de Venneperweg en de Bennebroeker- weg in deze rijksweg, aldus de A.N. W.B. De wijziging van het vaduct over de Vijfhuizerd wars weg zal in het voorjaar van 1957 gereed zijn, doch mochten de weersomstandigheden meewerken dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit tijdstip wordt vervroegd tot achter in het najaar 1956. DOOR HOUT BEDLOVEN. Op de Minerva Havenweg in de Houthaven te Amsterdam is gister middag de 51-jarige Amsterdamse havenarbeider J. de Roos bedolven onder een hijs van dertien palen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De vijf meter lange palen, z.g. Juf fers", waren opgehangen aan de strop van een takelauto. Vermoede lijk heeft de haak de staaldraadkabel doorgesneden, waardoor de hijs naar beneden viel. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmiriagasthuis overgebracht. Het wrak van de Zweedse „Ecuador" ligt nog steeds als een prooi van de golven op de Westergronden bij het eiland Terschelling. De beukende zee heeft het af gebroken voorschip langzaam maar zeker verplaatst, zodat het nu haaks op de rest van het schip ligt. Luchtfoto A.N.P.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8