Wagtmans en v. d. Pluym brachten gele trui veilig over de eerste Alpentoppen Alles of niets" was 't parool en ondanks de bergen werd het alles 2 Pluimen voor f KOPMAN EN DEBUTANT IN TOPVORM Pech van Nolten had ongunstige weerslag op ploegenklassement Lwn DINSDAG 24 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederland heeft de gele trui over de bergen gedragen; over de eerste drie hoge toppen van de Alpen, een prestatie, zonder weerga van de vaderlandse ploeg. Wout Wagtmans en onze jonge Brabantse schoenmakerszoon Leo van der Pluym hebben de operaties geleid en het begeerde tricot in een pe loton van 16 man, dat zich na de drie bergen vormde, in veilig vaderlands bezit naar Turijn geloodst, waar zij bovendien bijzonder eervolle plaatsen in de étappe-uitslag bereikten. Van der Pluym, de grote openbaring van deze Tour werd achtste; de intelligente en in steeds beter vorm komende Wagtmans bezette de tiende plaats. Toen de leidersgroep van 16 man de rose sintelbaan van het prachtige Turijnse stadion opreed, barstte er een ovatie los, zoals men er in de 16 voorafgaande étappes nog niet had gehoord. Voor zulk een geestdrift, voor zulk een tumult en zulk een kinderlijke vreugde aan de finish kon alleen een Italiaans publiek, ruim 40.000 man sterk, verantwoordelijk zijn. Voorting verspeelde kostbare minuten Neen, de fonteinen van applaus en de chaotische belangstelling aan de eind streep gold niet de prestaties van onze landgenoten. Die chaotische toestand wel den op uit de gemoederen van deze brui sende Italiaanse schare, toen daar aan het hoofd van het leidersgroepje, de git zwarte Nino Defilippis zijn naam was duizendvoudig op de straten van de stad gekalkt op de sintelbaan verscheen. Nino, die in Turijn woont en enorm populair is, kent het sintelbaantje op zijn duimpje en er was geen wereld kampioen Ockers. geen Frans natio naal Bauvin, bergkoning Bahamontes of Gaul, die hem in eigen huis kon verslaan. Zijn vader, een groothande laar in marcaroni, ving hem het eerst in zijn armen en terwijl hem de vreugdetranen over de wangen stroom den, zoende hij zijn zoon, dat het klapte. Zijn jongen, zijn Nino had de derde etappe, notabene Turijn, gewonnen en hij was nu met Hassenforder en de Belg Fred de Bruyne, gaan behoren tot de gulden ridders van deze tour. Vechtlustige v. d. Pluym. De oranjemannen waren des morgens in goede stemming uit Gap vertrokken, maar zij waren aan de start toch iets minder spraakzaam geweest dan anders. Het was duidelijk, dat allen beseften, dat zij het zwaar zouden krijgen. Maar niemand, behalve Lahaye, die erg tegen het dalen op zag, toonde zich bij voor baat sterk geimponeerd. Er werd ook in deze lange bergetappe met de drie cols ongeveer in het midden van het parcours, in het begin al diver se uitlooppogingen gedaan. Na 33 km was het zelfs al zovei, dat er negen man ontsnapt waren en ook de onervaren, maar even onverschrok ken Van der Pluym was erbij. „Als ik dan toch klimmen moet, dan maar zo vroeg mogelijk", zei de Dussenaar. „Dan kan ik later ook niet ver achter op raken". Berg-etappp A Berg III II i ifpll Tijdrit «er Th km Etappeplaats <D Vliegende controle O Ravitaillerirx C duör-Bois Aanvankelijk ging de stijging van de Izoard nog tamelijk langzaam, maar op 15 km van de top werd de klauterpartij een ware marteling, ook al doordat de dusver uitstekende wegen nu veelvuldig kuilen en hopen steenslag vertoonden. Op dat ogenblik waren de 9 leiders tot op 50 seconden genaderd door de stoere nationaal veteraan Geminiani. Daaren tegen had het uiteengerekte peloton ruim 4 minuten op de kopgroep verloren. Andere situatie. Enkelen van de oorspronkelijke koplo pers waren ver teruggevallen en werden gepasseerd door de specialisten. En het was niet verwonderlijk, dat op de top van de Izoard, waar de wolken als scheepjes langs rukten, een volkomen andere situatie was ontstaan. Het resultaat voor de eerste bergpre- mie op de Izoard luidt: 1. Huot, 2. Baha montes en 3. Ockers, beiden op 1.43; 4. Walkowiak op' 1.49; 5. Gaul op 2.13; 6. Adriaenssens op 2.32; 7. Lorono op 2.44; 8. Le Guilly 2.45; 9. Van der Pluym als eerste Nederlander op 2.54 achter Huot. Wout Wagtmans volgde als ,15e in een groepje op 3 min. 26 sec. tezamen met de Italiaan Defilippis en Nencini en de Belg Desmet. Jan Nolten Kwam als 19e op 4 min. 4 sec. door, en de Belg Brankart en verder nummer twee van het algemeen klassement, Lauredi. Daan de Groot was verder achterop geraakt. Hij zat op 6 min. van Huot, Gerrit Voorting op 8 minuten. Toen was Lahaye, de laatste man van de Nederlandse ploeg, nog in geen der lager gelegen windin gen van de berg zichtbaar. Na een duizelingwekkende daling door elkaar steeds opvolgende haarspeld- en haakse bochten werd Briancon aange daan voor de ravitaillering, waar Van den Defilippis won de sprint in Turijn. On der een ovationeel applaus versloeg hy Bauvin, terwijl zijn papa, de miljonair, tevreden toekeek. Ockers kwam er niet meer aan te pas. der Pluym in zijn haast naast het voed- selpakje greep, en meteen begon al weer de tweede klauterpartij, naar de Mont- genevre, een berg van de tweede cate gorie, die 1850 meter boven de zeespie gel ligt, op 125 km van de startplaats. Intussen had vooraan een hergroepe ring plaats gehad, waardoor 16 man bij elkaar kwamen met de bergkoningen Gaul, Bahamontes en Ockers hoofd. Maar deze waren Wagtmans en Van der Pluym, die bijzonder hadden gedaald, niet kwijt evenmin als de Italianen Nencini filippis. De doorkomst op de Mont Genèvre luidt: 1. Huot; 2. Le Guilly op 35 sec., 3. Gaul op 46 sec., 4. Bahamontes, 5. Ockers ett 6. Walkowiók allen op rl min. 30 sec. Defilippis en Nencini, die hem als éen waakhond bijstond, volgden op 1 min. 40 sec., Bauvin was 9e op 2 min. 15 sec. Wagtmans kwam als 10e en Van der Pluym als dertiende door. ;r scherp geraakt, Geen verademing. Er was geen tijd om op adem te ko men. Want de derde col lag vlak achter de tweede. De Sestrière gold met zijn 2030 meter hoogte wederom voor de eer ste categorie. „Charlie Gaul is gedemar reerd", luidde het bericht. Gaul ging voor het eerst vandaag, als winnaar van de bergpremie over de pashoogte. Op 3 min. kwam Huot door, op 3 min. 40 sec. Bahamontes als derde. Daarna volgden Ockers, Nencini, Wagt mans, Van der Pluym en Walkowiak op 3 min. 50 sec. Close werd 9e op 5 min. 20 sec.. Robinson 10e ook op 5.20. Le Guilly waren deze mannen voorbij gereden en de gevaarlijke belager van Wagtmans, Lauredi, was inmiddels ge lost. EnNino Defilippis, Bauvin, de Belgen Close en Adriaenssens hadden ook niet zo snel kunnen klimmen als de beide Nederlanders. De Belg Desmet was achterop geraakt door een lekke band, waardoor hij een lelijke smak op de keien maakte. Na de pashoogte Een opname uit de klauterpartij op de Alpen. Jean Forestier, gevolgd door Van Genechten en Nolten passeren de top van een col. Etappe- PRIJS VRAAG; jDUBBELE PRIJS NAAR OEGSTGEEST De 17e étappe heeft voor de deelnemers aan onze prijsvraag weinig moeilijkheden opgele- verd. Ongeveer 40 pet. was ervan overtuigd, dat in Turijn een Ita-1 liaan de eer voor zich zou op- eisen en voor 12 deelnemers was j l dit aanleiding om de sprintko- ning Defilippis de beste papieren te geven. Zij hebben gelijk ge- kregen. Onder deze twaalf win- naars is de dubbele prijs verloot en als de gelukkige is uit de bus gekomen de heer P. Wanst, Suri- namestraat 26 te Oegstgeest. Ook vandaag stroomden de inzendin- gen weer binnen. We zijn bijna i aan de laatste tourdagen toe. Tot en met zaterdag kan men nog een kansje wagen. Zorg dat de inzendingen voor 's morgens ne- gen uur op ons bureau zijn. Turijn het sluitstuk van de etappe. Gaul leed in dat laatste deel een gevoelige nederlaag. Hij slaagde er namelijk niet in zijn 5 minuten voorsprong te handha ven. Aan de kop van een groep van 15 man legden de in topvorm gestoken Wagtmans en Van der Pluym en de in middels bijgekomen prijsbeluste Italia nen Defilippis en Nencini een'krankzin nig hoog tempo aan. In het stadje Fenestrelle, de tweede ravitaillering. op 170 km van het ver trekpunt, kon ploegleider Kees Pelle- naars tevreden knipogen. Het ging goed. alleen, Jan Nolten was er niet bij, en dat viel eigenlijk tegen. Op dat ogenblik be droeg de voorsprong van Gaul nog 3J/£ minuut op de groep van 15, die hem na joeg en die, behalve uit de twee Neder landers, de twee Italianen bestond uit de drie Belgen Ockers. Adriaenssens en Close, de drie Fransen Bauvin, Mallejac en Privat, de twee Spanjaarden Baha montes en Lorono en verder uit Robin son (Lux.), Walkowiak (NQC) en Huot (ZW). Op 24 km voor de finish, in de buurt van het landelijke hevig 'door schreeu wende reclameborden ontsierde Airasca, kwam er een einde aan de alleenheer schappij van Charlie Gaul. Hij werd in gehaald en als het ware opgebracht naar Turijn. Hij werd 13e in de etappe. „Hoe kon het ook anders", smaalde Charlie Gaul, toen hij na afloop in één teug een flesje spuitwater in zijn dor stige keel liet klokken, „het was voor mij een hopeloze dag". Uitslagen en Klassementen ETAPPE-KLASSEMENT 1. Defilippis (It.) 6.42.09; 2. Ockers (B) 3. Bauvin (Fr.); 4. Nencini (It.); 5. Wal kowiak (NOC)6. Robinson (Lux.)7. Close (B.); 8. Van der Pluym; 9. Baha montes (Sp.); 10. Wagtmans; 11. Privat (Fr.); 12. Mallejac (Fr.); 13. Gaul (Lux) 14. Lorono (Sp.); 15. Adriaenssens (B.); 16. Huot (ZW), allen in dezelfde tijd als Defilippis. 17. Bover (Sp.) 6.49.30; 18. Vitetta (ZO) z.t.; 19. Meyzenq (ZO) z.t.; 20. Lauredi (ZO) z.t.; 21. ex aequo een groep renners bij wie Padovan (It.), De Groot, Voorting, Nolten, Desmet (B.), allen in 6.52.35; 88. Lahaye 7.16.47. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Wagtmans 91.24.23; 2. Walkowiak (NOC) 91.28.50, op 4.27; 3. Bauvin (Fr.) 91.30.56 op 6.33; 4. Adriaenssens (B.) 91.31.42, op 7.19; 5. Lauredi (ZO) 91.33.17 op 8.54; 6. Defilippis (It.) 91.36.04, op 11.41; 7. Voorting 91.37.16. op 12.53; 8. Picot (W) 91.38.14, op 13.51; 9. ex aequo Bahamontes (Sp.) en Monti (It.) beide 91.42.31, op 18.08; 11. Privat (Fr.) 91.46.18 12. Barbosa (Lux.) 91.46.36; 13. Darrigade (Fr.) 91.50.41; 14. De Groot 91.50.53; 15. Robinson (Lux.) 91.55.37; 16. Forestier (Fr.) 91.57.36; 17. Close (B.) 91.57.56; 18. Ockers (B.) 91.58.52; 19. Dotto (ZO) 93.03.14; 20. Van der Pluym 92.05.09; 21. De Bruyne (B.) 92.05.11; 27. Nolten 92.22.12; 90. Lahaye 94.14.30. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. België (Ockers, Close, Adriaenssens) 20.05.57; 2. Frankrijk 20.06.27; 3. Spanje 20.13.48; 4. Italië 20.15.53; 5. ex aequo Gem. Lux.-ploeg en Nederland 20.16.53; 7. Zuidoost 20.28.30; 8. Noordoost Cen traal 20.37.13; 9. West 20.37.45; 10. Zuid- wet 20.39.39; 11. Ile de France 20.40.11; 12. Zwitserland 20.47.39. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 272.29.56; 2. Nederland 272.46.29; 3. Italië 273.10.16; 4. West Z73.14.13; 5. Frankrijk 273.32.10; 6. Zuid oost 274.44.38; 7. Spanje 275.02.35; 8. Noordoost Centraal 275.16.38; 9. Gem. Lux.-ploeg 275.24.24; 10. Zuidwest 275.46.13; ll.Ile de France 276.29.56; 12. Zwitserland 277.17.07. BERGKLASSEMENT 1. Huot 51 p.; 2. Bahamontes 37 p.; 3. Gaul 36 p.; 4. Ockers 30 p.; 5. Walko wiak 17 p.; 6. Schmitz 15 p.; 7. Ruiz 13 p.; 8. ex aequo: Defilippis en Forestier 12 p.; 10. Van Genechten 11 p.; 15. ex PUNTENKLASSEMENT 1. Picot 260 p.; 2. Ockers 264 p.; 8. Voorting 347 p.; 4. De Groot 366 p.; 5. Darrigade 385 p.; 6. Bauvin 428 p.; 7. Rolland 470 p.; 8. Lauredi 481 p.; 9. De smet 494 p.; 10. Defilippis 519,5 p.; 17. Wagtmans 613 p. De karavaan heeft de eerste zware Alpenétappe achter de rug. Zwaar was de rit van Gap naar Turijn, omdat de drie pashoogten door het vermoeide veld moesten worden overwonnen, de be ruchte Izoard, de veel gemakkelijker Montgenevre onmiddellijk na Briancon en tenslotte de pashoogte van 't lieflijke wintersportplaatsje Sestrlere. Zwaar was deze étappe, omdat de ren ners voor de eerste maal de strijd tegen de dorst moesten overwinnen, want in de afdaling naar Sestriere brandde de warme zuiderzon meedogenloos op het asphalt en haalde het laatste restj« energie uit de lichamen der dwangarbei ders van de weg. Zwaar was dit traject bovendien, omdat niet minder dan 230 km de renners scheidden van Gap tot Turijn, een ongebruikelijk lange alpen étappe. I 20eetappe Een in de warme Itali aanse zon zwaar transpire rende Wout Wagtmans stond in het prachtige sta dion van Turijn tegen zijn fiets geleund. Yvette Hor ner kwam hem zijn schone gele trui brengen voor zijn ererondje en Bobet .gesto ken in een goudgeel shirt, wenste de kleine man, die ziin eerste plaats in het al gemeen klassement zo dap per had verdedigd, geluk. „Demain encore, Wout", voegde Bobet onze landge noot toe, „Depuis, s'est fini". (Morgen nog, en dan I is het afgelopen). Wie zal 1 beter de innerlijke span ning van een renner, die een erepositie heeft te ver dedigen, kunnen begrijpen dan Bobet, drie jaar achter elkaar winnaar van de Tour de France? Bobet wees op de gele trui. „Dat is een mooi ding, hè" zei de Fransman. Wagtmans, gevat diende onmiddellijk van antwoord. „Mooi is de trui zeker, maar je moet keihard zijn om zo'n ding te blijven dragen". Na het ererondje, na de film en foto-opnames, na makkelijk gereden, maar laat ik er meteen bijzeg gen, dat Van der Pluym mii schitterend heeft ge steund. Formidabel, zoals die jongen kan rijden. PI uympje verdiend een grote piuim". „Ik had de opdracht als er onmiddellijk na de start werd gedemareerd. mee te gaan", vertelde Leo van der Pluym. „Na enkele ki lometers viel er al een gat KEES PELLENAARS OOK AAN DE KOP een complete zoenpartij van enkele Italiaanse sup porters. die Wout nog uit de Giro d'Italia kenden, zocht Wagtmans een rusti ger plekje op. Heb je je leeg gereden?? vroegen wij. „Neen, dat heb ik niet, ik heb voor morgen naar Grenoble nog wat erver". Zonder een zweem van grootspraak kwamen de woorden eruit. „Ik heb ge en dus ben ik weggegaan. Ik kwam goed boven op de Izoard. Wat is dat 'n kreng van een berg. Ik zag Wout komen, wat moest ik doen? Ik ben met Wout meege gaan. Want ik dacht: Mis schien kan ik hem helpen. Hii is de man. die de gele trui draagt. Ik ben maar een knecht. Gelukkig reed ik vandaag heel 'gemakke lijk. Ik hoop dat Pellenaars tevreden over mij is". Of Pellenaars tevreden was? Dat kon men van zijn stralend gezicht lezen. En evenals Wagtmans gaf ook de Nederlandse ploeg leider ziin jeugdige debu tant een volkomen ver diende pluim. Want de jon gen uit Dussen heeft met ziin machtige benen veel en zwaar werk verzet en daarbij Wagtmans meer dan normaal geholpen. De derde man, die van alle kanten gelukwensen in ontvangst kon nemen. was Pellenaars zelf. In een con cours, uitgeschreven door de radio-omroeo van de Tour, werd Pellenaars uit twaalf kandidaten gekozen tot „ploegleider nummero één van de Tour 1956" dank zii ziin enthousiasme, ziin taktische kwaliteiten, en ziin strijdlust. Alles of niets. Voor de Nederlandse ploeg was het parool uitgegeven: Alles of niets, alles óp het behoud van de gunstige posities in het algemeen klassement en zo moge lijk geen verlies leiden in het ploegen klassement. Wagtmans is er niet al leen in geslaagd om zijn gele trui te be houden, maar heeft zijn positie aan de kop van de algemene rangschikking nog kunnen verstevigen, dank zij schitterend rijden van hem en van v. d. Pluym; dank zij ook het feit, dat enkelen van zijn naaste concurrenten kostbare minuten verloren. De algemeen als favoriet beschouwde Nello Lauredi, die in Gap tweede stond en van wie men offensief rijden ver wachtte, verloor niet minder dan 8 min. 21 sec. op Wagtmans en heeft nu een tijdverlies van 8 min. 54 sec., waar door hij verscheidene plaatsen is ge zakt. Gerrit Voorting, die w(J als onze tweede man als een concurrent van Wagtmans zouden kunnen beschouwen verloor 10 min. 28 sec. en staat op 12 min. 55 sec. De vierde in de rangschik king te Gap, Picot verloor een zelfde aantal minuten als Voorting en z(jn achterstand is nu vergroot tot 13.53. Walkowiak, in Gap nog vijfde met 4 min. 27 sec., die te Turijn in de groep van Wagtmans en Van der Pluym eindig de, neemt de tweede plaats van Lauredi over. André Darigade, in Gap nog zesde, was in Turijn in geen velden of wegen te bekennen en zijn vroegere vriend, maar huidige rivaal Bauvin sprong te Turijn van de zevende naar de derde plaats met 6 min. 33 sec. achter Wout Wagtmans. Positie verstevigd. Uit al deze gegevens blijkt wel zeer duidelijk, dat Wagtmans zijn positie aan merkelijk heeft verstevigd en dat hij inderdaad weer vol vertrouwen aan de start kan verschijnen voor de tweede nog zwaardere alpenétappe, van Turijn naar Grenoble. Velen hadden de laatste ör.gen hun deskundig oog laten vallen op de Spanjaard Bahamontes, maar de brave Frederico slaagde er niet in, zoals zondag in de rit van Aix-en Provence naar Gap, een huzarenstukje uit te halen. Charlie Gaul heeft zelfs het duel met Fernand Huot. de tot aan deze Ronde van Frankrijk volkomen onbe kende Franse regionaal, voor een berg klassement op de Izoard verloren. Wel revancheerde de Luxemburger zich op knappe wijze op de derde berg, de pashoogte van Sestriere, die hij met ruime voorsprong als eerste passeerde, maar in de zeer lange afdaling naar Turijn verloor h(j zienderogen zijn stevige voorsprong op een achtervol gende grote groep tot htf zich tenslotte liet inlopen op 25 km. van Tur^n. En Jean Branckart. van wie men na zijn prachtige prestaties het vorig jaar als voornaamste tegenstander van Bobet zo veel verwachtte, kon in deze étappe niet meekomen en zwierf moedeloos ergens in de achterhoede van het tien tallen kilometers uit elkaar gerukte peloton. Het moet een grote teleurstel ling voor de specifieke klimmers als Gaul, Bahamontes, Lorenzo, Picot en Huot zijn geweest, dat zij er niet in zijn geslaagd hun namen te schrijven op de erelijst van deze zware Alpenétappe. Een man te weinig. Nederland heeft kostbare minuten ver loren in het ploegenklassement. België zat met drie man, Ockers, Adriaensens en Close, vooraan, Nederland maar met twee. Dat Jan Nolten niet in de voorste gelederen te vinden was, vond zijn oor zaak in de pech, welke hij reeds na enkele tientallen kilometers kreeg. Na dertig kilometer kreeg de Limburger een lekke band. In de voorste gelederen werd weer gejaagd. Er moest dus snel worden gehandeld. Sjef Lahaye gaf hem zijn achterwiel. Toen zat Nolten weer gauw op de fiets en tezamen met zijn provin- ciegenoot belandde hij vrij spoedig weer in de wielen van het peloton. Maar kleine dingen kunnen grote ge volgen hebben. Want de ketting van Noltens fiets weigerde bij de beklim ming, toen herhaaldelijk geschakeld moest worden, zijn diensten, omdat achterwiel met derailleur niet precies voegden met de ketting. Niet minder dan 5 keer heeft Nolten in deze rit moeten afstappen om zijn ketting tus sen de tanden van het versnellings apparaat uit te peuteren. Dat is de reden, waarom hij niet in de voorste gelederen bij de beklimming van de Izoard en later op de Montgenèvre en de Sestrière te vinden was. In een van de afdalingen kreeg hij bovendien nog een lekke band. Dat Nol- tea niettemin nog in een groot peloton met Daan de Groot en Gerrit Voorting binnen kwam met slechts tien minuten achterstand op de winnaar. Defilippis. mag een wonder heten en is uitsluitend te danken, aan de moedige wilskracht van deze renner en aan zijn vrouw, die hem in Gap bü het vertrek succes had toegewenst. Jan Nolten had de opdracht gekregen om bij Wout Wagtmans te blij ven. Had hij die opdracht maar kunnen uitvoeren, dan was het succes van de Nederlandse ploeg op deze dag volledig geweest. Nu speelde pech Jan Nolten voor de zoveelste keer parten. Daan de Groot en Gerrit Voorting hebben zich voortreffelijk op de drie cols verdedigd

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5