Vlees hooit erttj Mgr. NIERMAN DANKBAAR Voor de derde maal dit jaar ont ving Leidschendam een neomist EEN TON VERDWEEN IN AMSTERDAM Scherp Aardbevingen, storm en overstromingen Diploma-uitreiking RK Technische School „Don Bosco'' Hartelijk afscheid mevr. Monteba als hoofd van de kleuterschool MAANDAG 23 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Met een „bliksemslag" is het bis dom Groningen gisteren ruim drie ton rijker geworden door de actie, die aan alle kerkdeuren gehouden is. Toen gisteravond de trekking in de Groningse Harmonie gehouden werd, kon de heer Bergers aan de aanwezige bisschop .mgr. Nierman, meedelen, dat de bliksem-loterij het bedrag van ruim 440.000 opgebracht bad, waarvan na aftrek van onkosten en prijzen het bedrag van 344.000,— over zal blijven. Natuurlijk toonde mgr. Nierman zich uiterst verheugd en in zijn dankwoord gewaagde die bisschop van Groningen over de troost, die hij ondervond bij de opbouw van zijn bisdom, als hij de steun zag, die hem door geheel katholiek Nederland verleend wordt. De via de K.R.O. bekendgemaakte uitslag, bracht al direct enkele ge lukkigen bij de telefoon en de ge hele avond heeft het telefoontjes „ge regend" bij de K.R.O. Toch zijn alle prijzen nog niet uit gedeeld en daarom vermelden we hier even de nummers van de prijs- winnen -loten, waarop de prijzen zijn gevallen: 1000.—: 109.308 116.566 245.611 613.742 895.015 992.003 1.322.486 1.514.398 1.538.028 791.764. 800.—: 39.328 78.039 312.721 322.254 535.722 549.368 574.398 778.894 1.050.674 1.478.653. 600.—: 270.731 601.508 906.579 1.321.753 1.462.568 1.501.459 1.754.802 1.784.263 1.879.502 1.962.612. 400.—: 184.662 461.521 883.169 900.187 1.030.624 1.107.459 1.175.141 1.407.832 1.663.010 1.789.390. 200.—: 67.400 598.596 652.644 945.376 953.056 1.030.254 1.083.851 1.380.576 1.158.545 1.789.213. Alle prijzen (vrije besteding) be lastingvrij. Prijswinnaars kunnen, zich uitsluitend schriftelijk wenden middels een aangetekende brief (aangegeven waarde) tot het bureau van de actie: Heemraadsingel 303 Rotterdam, waarbij prijswinnaars ge adviseerd wordt op het lot, naast de handtekening, óók het adres en woonplaats te vermelden. Voor zover tot nu toe bekend kwam een prijs van 600,terecht in Amsterdam en in Hilversum; een prijs van 8Ó0,in De Steeg en een prijs van 1000,in Stamproy, waar een zeer talrijk gezin de geluk kige werd. Eekhoorntjes kregen" poes als pleegmoeder De familie Hooyer te Voot-thuizen heeft een poes, die behalve haar twee jongen, ook drie kleine eek- hoons groot brengt. De heer Hooyer vond de eekhoorntjes onlangs moe derloos in het bos. De moederpoes maakt het met haar kroost en pleeg kinderen uitstekend. KORTE golf Chinese geologen hebben dicht bij Nanking twee fossiele vissen ge vonden, die ongeveer 300 miljoen jaar oud zijn. Beide fossielen zijn uitste kend bewaard gebleven. Uit de dienstauto van een Beierse minister zijn belangrijke dokumenten gestolen, die onder meer bijzonderheden over het Westduitse atoomonderzoek bevatten. De chauf feur van de minister had vergeten een raampje van de auto te sluiten, zodat de dief de tas direct kon grij pen. Zondagmorgen zijn in de Parijse voorstad Saint Dënös twee iflatge- 'bouWen ingestort. Er zijn geen doden wel twee zwaargewonden en twee lichtgewonden. Te Pruem in West-Dultsland is zondag een autobus in een rivier ge reden, waardoor vijf inzittenden zware verwondingen opliepen. Dertig personen werden licht geWond. Voor de parochie van de H. H. Pè trus en Paulus te Leidschendam was het zondag een dag van grote vreugde Voor de derde maal dit jaar was er vreugde om de uitverkiezing tot priester van een zoon uit de parochie. Het middelpunt hiervan was de hier bekende familie Vreeburg- Schouten, wier zoon Kees voor de eer ste maal in de eigen parochiekerk een plechtige H. Misoffer opdroeg. De neomist werd bij het H. Misoffer geassisteerd door de twee priesters, die op 8 april en 27 mei j.l. hier hun H. Mis opdroegen h.l. de Augustijner pater M. van der Kraan als subdia ken en de weleerw. heer Theo van Veen als diaken. Presbyter-assistens was pastoor J. H. v. d. Kolk, terivijl als ceremoniarius fungeerde de eerw. frater j. van Kampen van de paters van het H. Hart. In het priesterkooi" hadden plaats genomen de vroegere pastoor van de parochie de z. eerw. heer M. J. J. Kammers, de vroegere parochie-kapelaan de weleerw. heer Th. van Niekerk enige paters van het missiehuis van de H. Geest, alsook de parochie-geestelijkheid. Met een welkomstlied op de wijze „Roomsen dat zijn wij", werd de neo- mist in het kerkgebouw ontvangen. Na het evangelie hield een orde genoot van de neomist, pater H. Pel- tenburg de feestpredikatie met als tekst: De geest des Heren rust op mij, want hij heeft mij gezalfd om aan de armen de blijde boodschap te bren gen. Ook deze priester is de middelaar tussen God en de mensen. Hij is de mail van dè liefde en de man van de Fataal auto-ritje Op klaarlichte dag is gisteren" in een villa aan de Bernard Sweerskade te Amsterdam een inbraak gepleegd, waarbij de dader(s) een enorme buit in handen is gevallen. In totaal ver dween aan contanten een bedrag van circa ƒ80.060,Bovendien zijn alle kostbare sieraden, waaronder vele erfstukken, gestolen, een waarde van enkele tienduizenden guldens; de buit bedraagt dus meer dan een ton. De gedupeerde eigenaar is een di recteur van een Amsterdamse firma, die zondagnamiddag omstreeks uur met zijn familie een autotochtje ging maken. Toen hij kort na acht uur in zijn villa terugkeerde, ont dekte hij tot zijn ontsteltenis, dat de gehele woning overhoop was gehaald. De recherche van het bureau Over toom begon onmiddellijk met het om derzoek, maar had ook vanochtend POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. ver minkt of gebrekkig soldaat, 9. bloei- wijze, 10. bijb. figuur, 11. hangt aan de mast, 13. lus, 15. staatsbedrijf (afk.), 16. bergweide, 18. zwemvo- gel, 20. een soort van taartje, 22. vaartuig, 24. zuivelproduct, 26. zeke re ziekte aan de poten der paarden, 29. wandeldreef, 31. muzieknoot, 32. waarmerk, 34. zuivelproduct, 36. hok, 37. trots. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. werk tuig, om dieren te vangen, 4. zang wijs, 5. voorzetsel, 6. rivier in Rus land, 7. droogoven tot het roosten van graankorrels, 8. gehalmd gewas onzer weiden, 12. overal, 14. groente, 17. bakt men brood van, 19. deel van een helm, 21. kruipend dier, 23. heks, 25. in zee uitlopend gebergte, 27. hoofddeksel, 28. afdeling van een stad, 30. zot, 33. term bij het boksen (afk), 35. welaan. Oplossing morgenavond. nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van de dader(s). Zowel de contanten als de juwelen waren in de slaapkamer opgeborgen en daaruit Verdwenen. Er was door toevallige omstandigheden niet min der dan 80.000,aan contanten in huis, een wel bijzonder hoog bedrag, waarvan 30.000,bestond uit Fran se en Zwitserse francs, alsmede uit Duitse Marken. De bewoners zouden n.l. deze week een vakantiereis door diverse landen gaan maken. De onafhankelijke vakvereniging van Franse stokers en machinis ten heeft haar 8000 leden opgeroe pen om vanaf dinsdagmorgen 03.00 uur voor 24 uur in staking te gaan om eisen inzake arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De leden van deze vakbond ver tegenwoordigen ongeveer een derde van het rijdend personeel van de Franse spoorwegen. In het Columbiaanse dorp Ta- malamesqiue, in het gebied van Bar an- quilla, zijn vijiftig personen na het drinken van ondeugdelijke alcohol overleden, terwijl er nog driehonderd ernstig ziek zijn. De massale vergiftiging deed zich voor bij de viering van het feest van de beschermheilige van het dorp. eeflheitl. De wijsheid van de pries ter is niet het voornaamste, maar het voornaamste is de zielen nader tot God te brengen. Spr. vroeg het gebed voor deze priester die ook in de be langstelling zal staan maar ook het middelpunt van critiek zal zijn. Maar ondanks critiek zal eeh priester heel ons leven naast ons staan, in alle om standigheden. Het parochieel zangkoor onder lei ding van de heer F. van Raad zong de wisselende gezangen van de 9e zondag na Pinksteren en de vaste ge zangen volgens de missa Sancti Ja- cobi van Jan Nieland met na de H. Mis het Memorare van Abbé Hecht. In de middag had in het parochie huis êen zeer druk bezochte recep tie plaats en bleek dat velen hun be langstelling vergezeld hadden doen gaan van schitterende cadeaux. Wij zagen vele paramenten o.a. een pracht modern groen kazuifel van de Leidse Missieclub St. Franciscus Xaverius, een prachtige volledige missiekoffer, een schrijfmachine, vele boekwerken, albes, singels te veel om te vermel den. Na de receptie had een plechtig danklof plaats met assistentie van de paters H. Peltenburg en E. van Lier. Vermeldenswaard is dat de neo mist zaterdagmiddag aan de gfens van de gemeente op feestelijke wijze is ingehaald. Nadat St. Cecilia een welkomstmars had geblazen trad burgemeester H. Banning naar voren om de nieuwe priester niet slechts namens Leidschendams katholieken, maar namens de gehele gemeente een hartelijk welkom toe te roepen Spr. getuigde dat Leidschendam steeds een groot respect heeft voor dé geestelijkheid en hij wenste de neo mist toe dat zijn leven vruchtbaar zal zijn in de wijngaard des Heren. Na een driewerf hoera zong het jon genskoor het priesterfeestlied van E. Franssen waarna in éeh feestelijke stoet en begeleid door een zeer groot aantal bruidjes naar de parochiekerk Werd gegaan. Pastoor van der Kolk hield daar een welkomstrede waarin hij tot slot de eerste priesterzegen van de neomist over de parochie ver zocht. Na een korte voorbereidihg in Frankrijk zal pater Vreeburg werk zaam gesteld worden in het rnissie- diocees Doumé onder mgr. Teeren- stra in Frans Camèroen. He Oranje-feesten. Het bestuur van de Wilhelminavereniging heeft 't programma voor de a.s. feestelijk heden bekend gemaakt. Het feest vangt aan op dinsdagavond 7 augus tus a.s. waneer de katholieke harmo nie „St. Cecilia" een rondgang door het dorp maakt en de middenstan ders een etalagewedstrijd houden. Op dezelfde avond zullen de prijs winnaars van deze wedstrijd bekend gemaakt worden door een jury, waarin geen Leidschendammers zit ting hebben. Woensdag 8 augustus wordt te be ginnen des ochtends 8 uur een op tocht gehouden door de schooljeugd, welke begint op het Damplein en eindigt op het feestterrein aan de van Ruysdaellaan. Daar zullen de kin deren dan rijkelijk onthaald worden. De morgen wordt dan gevuld met diverse kinderspelen om mooie prij zen. Om 3 uur des middags volgen dan In verschillende delen van de wereld Aardbevingen in India, overstro mingen in Afghanistan, Perzië en Oost-Duitsland en wervelstormen in de Verenigde Staten hebben tijdens het afgelopen weekeinde honderden mensen het leven gekost en voor miljoenen guldens schade veroor zaakt. Bij een van de ernstigste aardbe vingen van de laatste tijd zijn in het westelijk deel van India ongeveer honderd personen om het leven ge komen. Bovendien werden 60 per sonen zwaar en 200 licht gewond. Achthonderd mensen worden nog vermist, De aardbeving trof het schiereiland Kathiwar aan de Arabi sche Zee. De meeste slachtoffers zijn gevallen in Anjar, een plaats waar 500 huizen zijn ingestort. Men vreest, dat honderden perso nen zijn omgekomen bij grote over stromingen in het zuiden van Afgha- nista, meldt radio-Kabotl. Duizenden mensen zijn dakloos. De oogst is vol komen vernield. Vele bruggen en wegen zijn weggespoeld. Door overstromingen in Ispahan (Perzië) zijn veertig personen om het leven gekomen, terwijl 1000 hui zen zwaar zijn beschadigd. Delen van de Verenigde Staten zijn zaterdag geteisterd door slagre gens, overstromingen en wervelstor men. Ten minste 27 personen heb ben tengevolge van het noodweer de dood gevonden. Het zwaarst getroffen zijn de sta ten Pennsylvania, Maryland, Virgi nia, Nevada en North Carolina. Bij Somerset in Pennsylvania kwam een gezin van vier personen om het le ven toen het lichte vliegtuigje, waar mee zij een reis maakten, in een schiertropische stortbui neerstortte. De Oostduitse radio heeft bericht, dat tijdens een hevig noodweer boven het gebied van Suhl zes personen door de bliksem gedood zijn. Verder zijn de rivieren de Werra en de Unstrut buiten hun oevers getreden. Volgens de radio zijn mijnen onder gelopen, landerijen blank gezet en fa brieken door het water ondermijnd.! Zaterdagmiddag vond de uitreiking plaats van de einddiploma's aan 14n leerlingen van de r.k. Technische school „Don Bosco" aan de Boerhaa- velaan. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, hield de voorzitter van het schoolbestuur, rector L. P. M. Vèster, een toespraakje tot de jongens, waar in hij hen waarschuwde, dat de tijd, waarop ze eindelijk in het bedrijfs leven zouden worden opgenomen, wel eens zou kunnen tegenvallen. In het leven, dat nu voor "jullie opengaat, aldus de rector, zijn be scheidenheid en fatsben vereist en is een Christelijke levenshouding het enige middel om de moeilijkheden op te lossen, die zich zozeer zullen voor doen. Omdat ze door het verlaten van de school nog geen volleerde krachten zullen zijn, ried rektdr Vester hen aan te proberen, vervolgonderwijs te volgen, daar alleen theoretische vor ming de Weg is tot praktisch succes. Voorts deed spreker een beroep op de ouders, van wie eën groot aantal in de zaal aanwezig waren, htin jon gens te blijven steunen, belangstel ling voor hen te tonén eh erop toe te zien in welk milieu ze belanden. Op geestige wijze gaf hiérha de direkteur der school, de heer P. J. M. Gerris, eeh paedagogisch fijttge- voelde laatste les waarin hij de jon gens op het hart drukte thuis nooit te laten merken dat ze „ook wat ver dienen". Hij herinnerde er aan, dat de jongens, hoewel velen van hen al een lange broek dragen, allemaal nog minderjarig waren en dat daarom van hen verwacht mocht \Vorden, dat ze hun verdiensten thuis zullen afdragen. Na de diploma-uitreiking deelde de heer J. A. E. Aalders namens de Ka mer van Koophandel voor Rijnland, mede dat deze kamer een prijs had toegekend aan C. J. van Klink uit Zoeterwoude, leerling van de afdeling metaalbewerken, wegens de beste blijken van goed gedrag, grote akti- viteit en ijver. Hem werd een passer doos overhandigd en een schuifmaat in étui. Vijf andere jongens kregen, op dezelfde gronden, een presentje van het schoolbestuur, n.l. J. S. Bar- tels, Warmond, machinebankwerken 2C., M. H. Vermeulen, Boskoop, tim meren 2B., B. G. M. Aalders, Leiden, machinebankwerken 2D., C. J. M. Koelewijn, Noordwij kerhout, machi nebankwerken, en C; J. Langezaai, Leiden, timmeren 2A. Bovendien kregen allen een eervolle vermel ding. In èen slotwoord bracht de voor zitter namens leerlingen, ouders en schoolbestuur dank aan de leraren, van wie er spoedig een aahtal af scheid zullen nemen van de school om elders een nieuuwe taak te be ginnen en vroeg hij financiële bij stand aan de aanwezigen voor de school, die binnenkort moet worden uitgebreid tot een capaciteit van 6 a 700 leerlingen. De geslaagden: Metaalbewerkers: A. v. d. Bereken, NoordwijkerhoUt, L. Borsboom, Voor schoten, W. de Boer, RijnSaterwoüde, P. Bovelander, Wassenaar, H. Dor- landt, Leiderdorp, B. Groen, Zoeter woude, F. de Groot, P. de Jeu, Lisse, P. v. Kitts, H. Klerks, Nieuwkoop, A. de Lange, Noordwijk, F. v. Meegen, J. Mooyekind, P. v. d. Pouw Kraan, Hoogmade, H. Remmerswaal, Wasse naar, T. Turk, Zoeterwoude, C. Vrij burg, Lisse, A. Waayer, Leidschen dam, J. Witte, G. v. d. Berg, Voor schoten, J. Floox-, Voorhout, F. de I-faas, H. Hefmatts, Voorhout, B. HeU- zen, Leimuiden, J. Hoogeboom, Roe lofarendsveen, G. Klaterwijden, Noordwijk-Zee, S. Koek, Roelof- arendsveen, K. Koelewijn, Noordwij- kerhout, K. v, Leeuwen, Wassenaar, H. Lek, Ter Aar, J. Mulder, War mond, D. v. d. Poel, Oud Ade, P. Putker, Wassenaar, R. Kleiatt, Oegst- geest, J. Schavemaker, Warmond, D. v. Veen, Zoeterwoude, H. v. Veggel, J. Versluys, Warmond, Th. v. d. Voort, Voorhout, M. ZattdVliet, Rijp- Wetering, J. Zevenhoven, Zoeter woude, J. Èartels, Warmond, C. v. Delft, T. v. Deuren, Alphen, G. Hak kaart, H. de Hey, Koudekerk, G. Hoogervorst, Oegstgeest, H. Hoogka mer, Wassenaar, G. de Jong, Alphen, J. Kaptein, Lisse, C. v. Klink, Zoe terwoude, J. Koolloos, Nieuwe We tering, J. v. Lierop, Lisse. N. Lelie veld, Zoeterwoude, P. Molenkamp, Oegstgeest, P. Nederpel, Wassenaar, H. Schouten, Roelofarendsveen, G. Spek, Th. Vermin, Noordwijkerhout, W. v. Vliet, Woubrugge, L. Weterlngs, Alphen, A. Zuidwijk. Koudekerk, J. v. d. Zwet, Lisse, R. Boetekees, L. v. Doorn, Noordwijk, W. Duyndam, Noordwijkerhout, J. v. Gent, Wasse naar, N. Hoogenboom, Alkemade, P. Hoppenbfouwer, Alphen a. d. Rijn, J. Hüivenaar, Oegstgeest, J. Jansen, Morgen jonge tuinboontjes met MAGER GEROOKT SPEK Publlkatié van de verenigde slagers in Leiden en omstreken 8 (Advertentie) spelen voor de rijpere jeugd, waarna van half acht tot 9 Uur des avonds de volksspelen worden gehouden. Donderdag te 10 uur beginnen de wedstrijden „ringsteken op het losse paard". Des middags half drie wordt de traditionele wielerwedstrijd voor jongens van 1417 jaar en van 18 jaar en ouder in twee groépen gereden op het circuit Prinses Bea- trixlaan. Om 18.30 uur begint dan weer de puzzlerit Voor bromfietsen met als startplaats het feestterrein. En zoals gebruikelijk zal het Oran jefeest besloten worden met een groot vuurwerk. Z0ETERMEER juniorentournooi d.w.o. D.W.O. heeft het afgelopen week einde een juniorentoernooi georgani seerd, wat wel zeer bijzonder ge slaagd genoemd kan worden. Zaterdag hebben RKDEO, Oliveo, Stompwijkse Boys en DWO de krach ten met elkaar gemeten. Ook zondag heeft de voetbal weer danig gerold. Nu waren de B- en A-junioren aan bod. In de afdeling B werd deelge nomen door Wit-Blauw r.k., RKDEO, TOGB, Stompwijkse Boys en DWO. In de afdeling A door Oliveo, TOGB, RKDEO en DWO. Er heerste tijdens het toernooi een zeer prettige sfeer en de wedstrijden hadden een zeer sportief verloop. De jongens hebben dan ook volop geno ten en gezien wat een goede team geest vermag. In de afdeling C, die elkaar zater dag bekampten behaalde DWO de le prijs, met 5 punten uit drie wed strijden; RKDEO de 2e prijs met 4 punten; Oliveo had 3 punten en Stompwijkse Boys o punten. In de afdeling B behaalde Stomp wijkse Boys 4 punten, uit drie wed strijden. Wit-Blauw r.k. eveneens 4 punten; TOGB 3 en DWO 1 punt. In de afdeling A was TOGB met 6 pun ten uit drie wedstrijden de ongesla gen kampioen. DWO en RKDEO be haalden elk 3 punten en Oliveo 0 punten. RKDEO behaalde door straf schoppen de 2e prijs, Zij wisten 2 strafschoppen te benutten tegen DWO 1 uit 3. Aan dit toernooi werkte het weer bijzonder mede. De belangstelling voor de diverse verrichtingen was bevredigend. Allen keerden opgeto gen huiswaarts. Een bijzonder woord van lof verdient ongetwijfeld de ju niorencommissie, voor de prima re geling van dit toernooi en de grote zorgen die zij gegeven hebben voor het welslagen van dit toernooi. H. Ph. A. van Rijt en B. W. Schaareman, onderwijzers aan de r.k. jongensschool alhier, slaagden te Den Haag voor het hoofdakte-exa men. Piet Lexmond slaagde in Den Haag voor het U.L.O.-diploma A en Sjaak van Haastert voor hét diploma Technische School. Geboren: Geertruida J. M. d. van A. M; Voorn en C. J. Kerver; Philippus z. van H. J. Weening en J. M. v. d. Wees. Ondertrouwd: Th. P. J. Rietkerk 22 j. en E. M. C. van der Goes 23 j.; A. M. v. d. Vliet 28 j. en E. Schou^ ten 31 j. H- de Kier, A. Kreuger, H. Mank, W. v. d. Meer, O. Wetering, A. Noorder - mèer, W. Obèr, Oegstgeest, H. Rands- dorp, Lisse, Th. Rijsdam, N. Schou ten, Roelofarendsveen, A. v. Sprons- sen, Wassenaar, D. v. Vliet, Voor schoten, B. v. d. Voorn, Sassenheim, N. Waasdorp, Warmond, G. Walra ven, Bodegraven, K. Wolffenbuttel, Oegstgeest, B. Aalders, L. v. d. Zwaan Zoeterwoude, P. v. Kampen, oVór- schoten. Timmerlieden: N. v. d. Berg, Kat wijk, A. Bon, Lisse, G. Burgmeijer, Nieuwveen, W. de Graaf, J. Groene- wegen. Wassenaar, J. de Haas, Noord wijkerhout, G. de Jong, Roelofarends veen, P. Langelaan, SasSenheim, K. Lahgezaal, J. v. Leeuwen, J. Lovink, Wassenaar, P. Meegdes, Voorschoten, F. Meeuwenoord, Noordwijkerhout, K. v. Rooy, J. Schoonderwoerd, Zoe terwoude, D. v. Wetten, Hazerswou- de, K. Zwetsloot, Abbenes, P. v. d. Bérg, Noordwijkerhout, H. Beijk, Sassenheim, A. Borsboom, Wasse naar, G. Borst, G. Dongelmans, Was senaar. C. van 't Hart, Roelofarends veen, F. Koek, ïtbelofarendsveeh, Th. lelieveld, Zoeterwoude, A. Lemmers, Lisse, M. Marneth, Noordwijkerhout, G. v. d. Meer, WoUbi-ugge, Th. Pie- terse, Zoeterwoude, B. Remmers waal, Leidschendam, G. Ruigrok v. d. WerVe, Wassenaar, J. v. Rijn, Wou brugge, J. Schakenbos, Rijpwetering, L Schrader, Leidschendam, J. Smit, Lisse, J. Straathof, Zoeterwoude, M. Vermeulen, Boskoop, H. v. d. Voort, J. Waasdorp, Sassenheim. A. v. d. Werf, Voorschoten, J. v. d. Woerd. Waar geen plaatsnaam is vermeld is bedoeld Leiden. bevorderingen uitgebreid technische school. Van schakelklasse naar klasse 1: F. J. Abspoel, Leiden; J. G. Boogmans, Leiden; C. Th. M. Cornelissen, Lei den; D. G. Dolderman, Leidschen dam; J. C. v. Duyn, Katwijk; J. Dui- vensteyn, Leiden; K. M. F. Koop man, Leiden; J. W. Kriek, Noordwijk Binnen; M. Mark, Leiden; N. Over- beeke, Nieuw Vennep; H. P. C. Pee- perkorn, Noordwijk aan Zee; li. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; R. R. Rosen- quist, Den Haag; J. F. Taberima, Woerdeh; W. de Vries, Alphen a. d. Rijn; R. v. d. Waard, Wassenaar; H. Ghr. Weerheym, Boskoop. Niet bevorderd 5. Herexamen 1. Van klasse 1 naar' klasse 2 (afde ling Werktuigkunde): C. P. A. M. Beyersbergen, Hillegom; C. P. Bik, Leiden; .E. H. v. d. Bosch, Oegst geest; H. J. Bouhuis, Noordwijk- Binhen; J. W. Bourquignon, Nieuw koop; P. A. de Bruin, Sassenheim; K. David v. Franquemont, Den Haag; L. Dompeling, Katwijk aan Zee; B. Kel ly, Den Haag; H. C. M. Kraan, Kou dekerk a. d. Rijn P. Meyer, Den Haag; W. v. Oosten, Leiden; F. Ros- dorff, Leiden; H. A. Sollewijil Gelpke, Oegstgeest; J. W. v. Staden, Leiden; A. B. v. d. Voorn, Sassen heim; H. Wiecherink, Katwijk aan Zee; J. H. C. Witkamp, Leiderdorp; W. F. de Wolf, Leiden. Niet bevor derd 5. Van klasse 1 naar klasse 2 (afde ling electrotechniek)H. H. M. van Gestel, Wassenaar; A. C. M. Ij. Hóó geveen, Langeraar; A. Mank, Lange- raar; J. J. Raaff, Oegstgeest; F. L. van Rooden, Wassenaar; J. Tom, Al phen aan den Rijn; P. Waasdorp, Leiden; S. J. Wiersma, Hillegom. Niét bevorderd 3. OEGSTGEEST Vrijdag en zaterdag jl. heeft mevr M. Monteba-Van Loef afscheid geno men als hoofd van de kleuterschool aan de Hoge Morsweg, welke functie zij 33 jaar had bekleed. Het begon vrijdagmiddag al met een afscheidsfeest van de kleuters. Aanvankelijk zou dit worden gehou den op het speelterrein, maar in ver band met het weer werd het ver plaatst naar het Gebouw voor Chris telijke Belangen. De huldiging was er niet minder hartelijk om. De kleuters hadden voor deze gelegen heid verschillende versjes en spel letjes ingestudeerd, onder leiding van het bestuurslid mevr. Brussee. Er konden daarbij zelfs al enkele solistjes worden opgemerkt! Zaterdagmiddag droeg het afscheid een wat officiëler karakter. Aller eerst sprak de voorzitter van het be stuur, tevens wethouder van onder wijs, de heer dr. K. Simon Thomas hartelijke woorden van dank en afscheid. Hij kon tevens mededelen, dat de onderhandelingen met het ge meentebestuur van Voorschoten over het pensioen zover zijn gevorderd, dat hij, mede namens het gemeente bestuur van Oegstgeest, wel vast kon toezeggen, dat hiervoor een gunstige regeling zou worden gevonden. Dr. Simon Thomas deed zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk van bestuur en ouders onder enve loppe. De volgende spreker was de bur gemeester, de heer H. L. du Boeuff. In zijn zeer hartelijke speech bracht hij de grote dank en waardering van het gemeentebestuur over voor het werk, dat mevr. Monteba voor geheel Oegstgeest heeft gedaan. Hierna sprak de heer G. Schrama, wethouder van Voorschoten, namens zijn gemeentebestuur. Allereerst deel de hij mede, dat de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven, door droevige familie-omstandigheden niet aanwezig kon zijn. Ook hij bracht de dank van het gemeentebestuur van Voorschoten over. Hij voegde hier enkele persoonlijke woorden aan toe, want hij kon, zoals hij zei, weten hoe het op deze kleuterschool toeging. Al zijn eigen kinderen hebben namelijk bij mevr. Monteba op school gegaan. Ds. B. C. Visser sprak namens dè wijkpredikant ds. G. F. Callenbach, die door vacantie verhinderd was te komen, en namens de Kerketaad der Ned. Hervormde Kerk. Ook hij ge waagde van het grote werk, dat hiet in alle eenvoud en ootmoed, onder voortdurend opzien naar onze Schep per, werd verricht. De zeereerw. heer G. de Greeve, pastoor van de parochie Haagse Schouw begon met op te merken, dat hij mevr. Monteba niet persoonlijk kende. Hij had echter van zijn paro chianen al zoveel gehoord over de wijsheid en de liefde waarmede de kinderen op deze school worden op gevoed, dat hij zich gedrongen voelde hiervan op deze plaats te getuigen en daarvoor dank te zeggen. De Christelijk Nationale school aan dè Hoge Mors wérd o.a. verte genwoordigd door de voorzitter van het bestuur, de heer E. P. Bakels. Hij legde vooral de nadruk op de grote trouw, die ér nodig is, om dit werk zo'n lange reeks van jaren mêt zoveel liefde te Verrichten. Mevr. G. Schrama sloot de rij van sprekers met een persoonlijk woord. Zij heeft haar 10 kinderen allen aan mevr. Monteba toevertrouwd en zij heeft daar nooit spijt van gehad. Zij bracht ook dank voor alles wat het schoolhoofd niet alleen voor de kin deren, maar ook voor de móéders heeft betekend. Verschillende sprekers betrokken in hun hulde ook de vorig jaar over leden heer M. Monteba, die geduren de al deze jaren het werk van zijn echtgenote met grote liefde en wijs heid krachtdadig heeft gesteund. Hartelijke woorden van welkom werden er ook gericht tot 't nieuwe hoofd van de school, mejuffrouw A. Monteba, de dochter van het afge treden hoofd. Vanzelfsprekend wer den er ook heel wat geschenken en bloemen aangeboden. Vervoleens was er gelegenheid voor ouders en oud-leerlingen om afsöhèid te komen nemen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2