WIE EET De dochter Leidse tenniskampioenschappen WEET U HET OOK NIET weeckelykse CRonyeke ZATERDAG 21 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Droog weer begunstigde de wedstrijden Begunstigd door droog weer werden in alle nummers de wedstrijden voort gezet. Zoals te verwachten, gaven de hoofdklassespelers in het A-toernooi goed spel te zien. De Hagenaar Bruininga be vocht een moeilijke zege op Van Beers uit Amsterdam, terwijl J. Bult zich drie sets lang goed verweerde tegen R. Ladi- sang. Een mooi'resultaat voor deze B- speler. Gourowitsch toonde zich de meer dere van Thomas en de internationale badminton-crack F. Sonneville slaagde erin Van Zoelen een set te ontnemen. In het dubbelspel een spannende strijd tussen de heren Bult/De Castro en Oos- terbaan/Gourowitsch, waarin de derde set pas de beslissing bracht. Mevr. Th. Kruytzer zette haar overwinningsreeks voort door haar partijen tegen mevr. Soonius en mej. Berlage in winst om te zetten. Zij staat nu in de halve competi tie bovenaan gevolgd door mej. Elhorst, die van mevr. Van Bergen Henegouwen won. Het B-toernooi kwam enigszins in de verdrukking aangezien door het slechte weer in de afgelopen dagen andere par tijen voorrang hadden. In het heren enkelspel C een moeizame overwinning van Berge op v. Steenis. De laatste slaagde erin door stug verdedigen het spel van zijn tegenstander, die ook nog in B meespeelt, te ontregelen en zag WATERPOLO NEDERLANDSE SPELERS VOOR WEDSTRIJDEN TEGEN BELGIë. Voor de waterpolowedstrijden België Nederland senioren en junioren die op zondag 29 juli te Turnhout zullen wor den gespeeld, zijn de volgende spelers aangewezen: Senioren: Wagenaar (De Meeuwen, Amsterdam), Van Gelder (HZ en PC, Den Haag), Bijlsma (Haarlem), Lamme (Robben, Hilversum), Luchs (Robben), Van der Toorn (GZC, Gouda), Muller (Dolfijn, Amsterdam), Fred van Dorp AZ en PC, Amersfoort) en Smol (HZ en PC). Junioren: Hermsen (Robben), Boden - staff (AZC '82, Arnhem), Vriend Ct Y, Amsterdam), De Boer (Robben). Ab Swijghuisen (Dolfijn), Uittentuis (Rob ben), Trimp (AZ '70, Amsterdam), Aal- öers (DZC, Delft), Meesters (Dolfijn). De ploegen zullen pas korte tijd voor de wedstrijden worden samengesteld. Het Engelse waterpolo-zevental, dat zondag 5 augustus te Leiden tegen Ne derland zal spelen, is als volgt samen gesteld: Doel: Grady; achter: Jones, Worsell en Fass; voor: Turner, Miller en Mc Go- nagle. Reserves zijn Knights en Manley. SLEUTELSTAD RECIPIEERDE. Ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap 2e klas van de KNZB hield de Zwem- en Poloklub de Sleutelstad gisteravond in de Kleine Burcht een receptie, waarop duidelijk bleek dat de komende promotie-wedstrijden nog zeer zwaar zullen zijn en de le klasse nog lang niet is bereikt. Vol goede moed en onder leiding van trainer P. Erades kan nog veel bereikt worden. Zo sprak allereerst Wout Ber gers (oud-bestuurslid en oprichter van Sleutelstad) en zag met het komend 10-jarig bestaan als het beste cadeau Sleutelstad terug te brengen in de le klasse. De heer J. H. de Winter als voor-, zitter van de kring Den Haag en de contactcommissie Leiden, complimen teerde eveneens het bestuur met de be haalde resultaten en zag in de nieuwe indeling per 1 jan. 1957 (Leiden, de Gou we en Rijnstreek) zeker een goede trai ning voor alle Leidse ploegen. Tot slot sprak voorzitter J. Werker waarderende woorden tot allen, die aan dit succes heb ben medegewerkt met wellicht ook kam pioenschappen van Sleutelstad II en Sleutelstad (dames). ATLETIEK KAV DE BATAVEN. Donderdagavond hebben de Bataven deelgenomen aan een trialmeet, welke te Wassenaar door Snel en Lenig werd ge houden. De derde deelnemende vereni ging was MSV uit Noordwijk. Bij de dames van Snel en Lenig bijzonder goed op dreef. Deze ploeg wist de meeste punten te verzamelen. Bij de heren wa ren de Bataven in de meerderheid. In totaal werden de Bataven eerste met 123 punten, Snel en Lenig 2e met 117 pnt. en MSV derde. De uitgeloofde beker kwam alzo in het bezit van de Bataven. Morgen gaan ca. 80 Bataven per auto bus naar Tilburg voor de jaarlijkse auto bustocht. Deelgenomen zal worden aan de baanwedstrijden, welke door de ver eniging VOLT worden georganiseerd. De deelnemers worden eraan herin nerd, dat zij tijdig in de St. Petruskerk dienen te zijn om de H. Mis van 8 uur bij te wonen. Het vertrek geschiedt van af de Koninginnelaan, waar de bussen gereed zullen staan. zijn volhouden beloond met winst van de tweede set. In de herendubbel werd een twee dagen durende partij beëindigd. Na een regenonderbreking in de eerste set zagen Knijnenburg/Rijnbeek hun wachten be loond met een drie sets zege op Hierneis/ Braggaar. De finalisten in het dames enkelspel B zijn reeds bekend en wel de dames Soonius en Zwarts. Deze finale zal evenals de andere op zondagmiddag verspeeld worden. De ranglijstspelers Van Dalsum, Karamoy en Gourowitsch spelen vandaag echter al enige num mers. VOETBAL Naar wij vernemen is bij notariële akte te Amsterdam opgericht de „Stichting Nederlandse Voetbalpool". Deze stichting is een coördinerend or gaan van de voetbalpools van een aantal verenigingen. Nadere mededelingen over deze stichting zullen te zijner tijd wor den verstrekt, aldus de zegsman. Vertegenwoordigers van de 92 league- klubs hebben besloten niet toe te staan, dat op zaterdagavonden leaguewedstrij den rechtstreeks per televisie zullen worden uitgezonden. De commerciële televisie had 50.000 pond sterling (meer dan 500.000 gulden) aangeboden voor de televisie-rechten. Het bestuur van de Engelse league stelde de klubs voor dit aanbod te aanvaarden. Niet alleen van de zijde van de klubs was verzet gerezen, ook andere groepen, die belang hebben bij het niet uitzen den van de wedstrijden, zoals de eigena ren van bioscopen en theaters, alsmede de organisatoren van windhondenren- nen, hadden ernstig geprotesteerd. WIELRENNEN De tien Nederlandse renners van de Ronde van Frankrijk 1956, te weten, Daan de Groot, Jos Hinsen. Sjef Lahaye, Jan Nolten, Mies Stolker, Piet van de Brekel, Leo van der Pluym, Wies van Dongen, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans, zul len na de tour op de volgende data in Nederland aan wedstrijden deel nemen: 29 juli in Hengstdijk (Zeeuws Vlaanderen)30 juli Amsterdam (Olym pisch stadion); 31 juli Utrecht; 1 aug. Chaam; 4 aug. Assen; 5 aug. 's Herto genbosch; 11 aug. Scheveningen; 16 en 17 aug. kampioenschap van Nederland; 18 aug. Kampen; 19 aug. Doetinchem. Het is mogelijk, dat aan deze lijst nog één of twee wedstrijden worden toege voegd. De Toer van Valkenburg, de afgelopen dagen door de renners van het Marine vliegkamp Valkenburg gereden, bestaan de uit drie étappes in de naaste om geving, is gewonnen door de amateur- wielrenner vliegtuigmaker Wuurman in 2 uur 21 min. 38 sec.; 2. Tacx 2.24.12; 3. Hakkaart 2.24.20; 4. Smeitink 2.26.24; 5. v. d. Niet 2.29.43; 6. Wubbes 2.30.20; 7. Kruif 2.31.55; 8. Plasman 2.31.55; 9. Ha mer 2.32.05; 10. Prins 2.32.07; 11. Sche pers 2.82.30; 12. De Graaf 2.32.50; 13. Kieft 2.33.29; 14. v. d. Maden 2.33.29; 15. Giesbert 2.35.03. Eindploegenklassement: 1. „De Spar taan" 7.21.26; 2. en 3. „Fotodienst", „De Sparky's" 7.32.58; 4. „Sq. 3" 7.40.18; 5. „Transva" 7.46.29. Onder grote belangstelling van de zijde der deelnemers en toeschouwers makkers vond gisteravond de sluiting van dit zesde toer-evenement plaats met de prijsuitreiking. Swift-oombinatle Het 34 km. record, dat op naam stond van J. Faas met een tijd van 52 min. 18 sec. werd door C. Plasmeijer verbeterd en gebracht op 50 min. 8 sec. Ook Faas bleef met 50.35 onder zijn recordtijd. De tiende rit van de avond-competitie gaf als uitslag A en B-klasse: 1. C. Plasmeijer; 2. C. Verte gaal; 3. J. v. d. Berg. C-klasse: 1. H. v. d. Laan; 2. B. Kramer; 3. P. Hobo. D-klasse: B. Slingerland; 2. Th. Boom; 3. N. Kooien. Zondag rijden A. en B.-klasse 75 km., C-klasse 50 km. en D-klasse 25 km. Start 9.30 uur aan de Zijl. Donderdagavond wordt in samenwerking met het Oranje- comité te Zoetervvoude een wedstrijd gereden over een afstand van 40 km. Start 7 uur aan de Schenkelweg et Zoe- terwoude. Lenig en Snel. Zondag start de amateur, de Lange in de Ronde van Crooswijk te Rotterdam. De nieuwelingen C. de Jong, P. Ootte en J. van Tongeren starten in de Ronde van Zandvoort. De nieuweling Th. Hoogkamer start in de Ronde van Arnhem, alwaar ook de adspi ranten P. v. Went en R. Riethoven star ten. De overige renners rijden voor de juli-competitie een pelotonsrit, vertrek Zijlpoort 9 uur, start 10 uur Oud Ade. PAARDENSPORT Gisteren is in het sportpark „Rigters- bleek" te Enschede een aanvang gemaakt met het driedaags internationaal con cours hippique, dat in deze stad voor de tweede maal wordt gehouden. Prins Bernhard en zijn moeder, prinses Arm gard, gaven van hun belangstelling blijk, terwijl prinses Irene had ingeschreven voor het internationaal springconcours om de Prijs van Twenthe. De prinses, die het paard „Rocket" bereed en daar mee een goed parcours aflegde, kreeg de pech om bij de twaalfde hindernis te val len. Toen de viervoeter bij de prinses terug gebracht was, besteeg zij op nieuw het paard en reed het parcours uit. Door de val en het aan de haal gaan van „Rocket" verloor de prinses, die tot aan dat ogenblik zeer goed in de klassering stond, want zij had pas één hindernis omgeworpen en er was tot op dat ogen blik nog geen enkele deelnemer, die fout loos had gereden, veel tijd en dit kostte haar aanzienlijk veel punten. Hierdoor verloor zij haar kans op een plaats onder de prijswinnaars. Het meest boeiende onderdeel van het programma was het puissance-springcon cours om de prijs van de stad Hengelo, waarvoor 22 inschrijvingen binnenkwa men, onder meer uit Frankrijk, Duits land en België. Vijf combinaties spron gen de zes hindernissen, die een hoogte van 1 meter 40 haden, foutloos en kwa men daardoor in de barrage. Drie ruiters sprongen het eerste barrageparcours we derom zonder fouten, te weten de Duit ser H. Lanckohr met „Titan" en onze landgenoten Bertie Uytendaal met „Han- ko" en W. Scheeren met „Audacieux", zodat opnieuw barrage tussen deze drie volgde. Winnaar werd de Duitser Lanc kohr, die met „Titan" wederom de zes obstakels foutloos nam, terwijl onze landgenoten Uytendaal en Scheeren ex aequo op de tweede en derde plaats ein digden met ieder 4 fouten. POSTDUIVEN De Zwaluw (Voorschoten) Wed vlucht -met jonge duiven vanaf Roosen daal, afstand 66,10 km. In concours 225 duiven, aankomst eerste 14.10.05, snel heid 1100.15 m. p.m. Uitslag: P. van Kla veren 1-8-14; Fr. Hendriks 2-9-11-18-21- 32-34-39; A. de Graaf 3; P. d'Haens 4-12 17-26-30-31; J. Koek 5; K. I. Waasdorp 6-13; M. WoUeswinkel 10-28-37. Wedvlucht met oude duiven van Pont St. Maxcense, afstand 339,21 km. Aankomst eerste 13.18.11, snelheid 1241,7 m. p.m. Uitslag: P. Douwes 1; K. I. Waasdorp 2-9; H. Schoo 3; P. N. van Wissen 4; P. d'Haens 5r7-10; Fr. Hen driks 6-12-13; A. de Graaf. Dit was de laatste vlucht eerste tour oude duiven, le kampioen werd K. I. Waasdorp met 846,5 p.; 2e P. d'Haens met 833,5 p.; 3e Fr. Hendriks met 828,2 p. Ons Genoegen (De Kwakel) Wed vlucht Roosendaal voor jonge duiven in concours 333 stuks, los 13.45 met zwakke wind uit n.w.-n.o. richting, afstand 82 km. Tijd snelste duif 1189.45 m. p.m. Uitslag: Pijnenburg 1; Sluis 2; Bartels 3-18; M. Cuiper 4-33; Verhoef 5-28; v. Voorst 6-27-35-40; J. Woerdc 7; O. Cui per 8-34-55-56; v. Kints 9; Janmaat 10- 11-12-51. Wedvlucht Pont St. Maxcense met oude duiven, deelname 85 stuks, los 8.45 uur met windstil weer uit n.n.o.-richtin gen. Uitslag: RekelhofZaal 1-9-15; Bar tels 2-3-17; SchippersKoppenol 4; Jan maat 5-6-12; v. d. Beid 7-8; v. 't Hart 10. Vraag: Kortste route LeidenAm sterdam. Afstand. Antwoord: Leiden, Roelofarends- veen, Leimiuiden, Aalsmeer, Amstel veen, Amsterdam 30 km. Betreffende de vragen, die ons ge steld werden omtrent aankomst- en vertrektijden van de 'bootdiensten. AmsterdamHarderwijk en Am sterdam—Kampen en van de veer ponten KelilevoetsluisMiddelharnis, HerkiwgenBruinass, ZierikzeeKat- seveer, VlissingenBreskens en Ter- neruzen—-Hoedekenskerke kunnen wij de vragenstellers, daar zij geen reis tijden opgaven, slecfhts aanraden zich in verbinding te stellen met het In lichtingenbureau van de Leidse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, Steenstraat Kb te Leiden. Het bureau is telefonisch te bereiken onder num mer K 1710—23450. Vraag: Betreffende grootste dorp in Zuid-Holland. Antwoord: Zoeterwoude is dit in geen geval, want bij het naslaan van de Provinciale Almanak vinden we de grootheid van Zoeterwoude uit gedrukt in 2709 h.a., doch hier vlak in de buurt vinden we o.m. de vol gende cijfers: Zevenhuizen 2905 h.a,, Zoetermeer 3469 h.a., Waddinxveen 3368 h.a., Wassenaar 5227 h.a. Hier uit kunt u zelf de conclusie trekken. Vraag: Route per fiets van Leiden naar Renkum. Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ede, Bennekom, Renkum. Vraag: Route LeidenBeekbergen en terug langs de Rijn; hoeveel km? Antwoord: Tot Ede zelfde route als hierboven. Van Ede via Otterlo, Hoenderlo, Beekbergen, afstand 118 km. Terug Beekbergen, Arnhem, Oosterbeek, Renkum, Wageningen, Eist, Driebergen, Utrecht, Leiden; af stand 133 km. Vraag: Route per fiets van Rijp- wetering naar Beesd; hoeveel km? Antwoord: Rijpwetering, Alphen, Gouda, Schoonhoven, Ameide, Meer kerk, Leerdam, Beesd; afstand 70 km. Vraag: Hoe zijn de bootverbindin gen van Amsterdam naar Enkhuizen i en Lemmer? Antwoord: Er gaat een bootdienst van Amsterdam naar Lemmer, niet naar Enkhuizen. Vertrek A'dam (de Ruy ter kade, steiger 4) iedere werk dag 9 uur 's morgens en iedere dag ook zondagsavonds 11 uur. Vraag: Hoe kom ik aan een er kenning voor Pluimveehandel en „ander klein vee"? Antwoord: U kunt u wenden tot het Bedrijfschap voor Pluimvee, Utrechtseweg 208 te De Bilt. Welk ander „klein vee" bedoelt u eigen lijk? Vraag: Route VoorhoutNunspeet; hoe laat vertrekt de boot op zondag van Amsterdam naar Harderwijk? Antwoord: Voorhout, Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Hilvèrsum, Amersfoort, Hoevelaken, Harder wijk, Nunspeet. De boot van Amster dam naar Harderwijk vertrekt zon dags 9 uur 's morgens van de De Ruyterkade, steiger 2. Vraag: Hoeveel km is de route: 1. Roelofarendsveen, Aalsmeer, Uit hoorn, Vinkeveen, Loenen, Oud- Loosdrecht, Hilversum, Spakenburg, Nijkerk, Putten, Garderen, Uddel, Apeldoorn; 2. de route terug over Beekbergen, Hoenderlo, Otterlo, Ede, Veenendaal, Eist, Vreeswijk, Oude water, Reeuwijkse Plassen, Alphen, Roelofarendsveen? Antwoord: 1. 117 km; 2. 135 km. Vraag: Route per bromfiets Voor schoten; hoe laat verrtekken de bo ten van Enkhuizen; hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Haagse Schouw, Haarlem, Zaandijk, Purme- rend, Hoorn, Enkhuizen, Staveren, Koudum, Workum, Parrega, Blauw huis, afstand (zonder overvaren). 115 kmi Vertrektijden boot Enkhuizen 8.43, 9.51, 15.43, 1943 uur. Vraag: Route per fiets van Oude Wetering naar Haamstede via Nu- mansdorp; hoe laat vertrekt de boot naar Zijpe. Antwoord: Oude Wetering, Alphen, Waddinxveen, Rotterdam, Baren- drecht, Klaaswaal, Numansdorp, Zijpe, Zierikzee, Haamstede. Vertrek tijden Numansdorp (alleen op werk dagen): 9.40 en 16.55 uur. Vraag: Over Jeugdherbergen. Antwoord: Er zijn jeugdherbergen gevestigd in tal van mooie centra in ons land. Wij kunnen uw vraag zo niet beantwoorden. Wend u tot de Katholieke Vacantiehuizen Centrale, Nagtegaalstraat 61 bis, Utrecht. Vraag: Inzake toertochten naar het Gooi en de Veluwe, enz. en route NoordenHarderwijk. Antwoorden: Uw vraag is zo uit voerig, dat wij deze hier niet kunnen beantwoorden. Bovendien kennen wij niet de overal in die omgeving gevestigde speeltuinen. De route is: Noorden, Wilnis, Vinkeveen, Hilver sum, Nijkerk, Harderwijk. Boot tochten naar de Zuiderzeewerken worden nog steeds gemaakt. Iedere zondag wordt een middagboottocht gevaren vanaf Harderwijk naar Lelystad en Zuiderzeewerken; ver trek 12.30, terugkomst pl.m. 18 uur. Iedere dinsdag, woensdag en don derdag wordt een busboottocht ge maakt; vertrek per boot van Har derwijk 9.30 u. (terug per bus). Bij het kantoor van VVV te Leiden, Steenstraat 16, kunt u allerlei fol ders omtrent bezienswaardigheden in Nederland verkrijgen. Vraag P. B.: Hoe kan men brom fiets-olievlekken verwijderen uit een kamgaren pak? Antwoord: Die olie is veelal ver mengd met vuil, dat maakt de zaak Geweld van blixum kliefde door de lochten. Het is de somer wèl die wij dit jaer beleeven, My docht dat wy iet aêrs verwachten mochten. Wy syn een waeterland van slooten en kanaelen, van meeren sonder tal en van moerassen. Oock rondom deese stad syn meer en plas te vinden, wy dancken daer aen onse Kaegherplassen. Pn yder jaer wordt daer geseild, gevaeren met draeck en reghenboogh, met sloepen en met tjalcken. So wast oock deese weeck, de Kaegheweeck geheeten, Als meeuwen zwarmden al die jollen en die valcken. IMIaer niet alleen geseild wordt er in ons contreyen, gedoocken wordt er oock, en naerstiglyck geswommen. Een Leydse deern, Loes Sandevliet geheeten, is in een swaere stryd als tweede aengekommen. Al heet sy Sandevliet, (een echte Leydse name, U moet haer sien het rimplig vlack doorschieten) sy swemt er als een rot, dat is nu wel gebleecken; al isset Sandevliet, 't mogcht Waetervliet wel hieten. ll/y synder oock een land van wielen en van fietsen. waer yder, van de wiegh tot graff, wil draayen so jongh als oud. Dat sagh men in Hooghmaede Waer opa van der Star de prijs wist wegh te graayen. Uy schoot de weghen langhs van Rotterdam naer Rheenen *igelyck een starre langhs haer nachtelycke baenen. Hy haelde op syn wiel niet minder dan drie prysen, maer kon sigh sestich jaer int wielen oock bequaemen. In Soeterineer daer quam de jonckheid saemen en liet in sport en spel weer van sigh spreecken. Die jeughd daer by elkaer, die heef ter kunnen toonen dat Rooms en Jeughd een eenheid is gebleecken. Woorschotens Brandweerkorps bestaet alleen uyt kraenen, v dat heeft men deese daegen weer beweesen. Het was de beste troup uyt ghansch Suyd-Holland so heb ick in de kranten kunnen leesen. Wy ghunnen deese liên die hoghe eer van herte en wensen hen daermee nogh veel playsier en vreughde in het werck. Willen alleen maer hoopen dat sy het met een fixe brandt niet en gaen vieren. kleuterschool van Leydsendam bestaet seventig jaeren dat is een langhe tyd om er op terugh te kycken. Ick denck dat menigheen die oock so oud is, die oude kleuterb'anck aldaer nogh wel sou lycken. I}ie kleuters vant beghin, die braef aent handjen liepen van suster of van juff, al isset langh geleeën, sy dencken daer, daer wil ick wel om gocken, met weemoed aen terugh. Nu synse ouwe peeën. WILLEM VAN HORSTENDAELu. nog erger. Wilt u het zelf toch pro beren, leg dan op de olievlekken een stuk grauw papier (ook er onder), hierover strijkt u dan met een niet te warm ijzer. Het papier moet tel kens verlegd worden. Eventuele res ten van de vlekken verwijdert men met vlekkenwater (tetra). Indien u er zeker van bent, dat de stof be werkt kan worden met sop, dan kunt u het ook proberen met sop van syn thetisch wasmiddel, dit in plaats van het vlekkenwater of tetra. Indien u tetra gebruikt, doet u verstandig dit voor een open raam te doen of bui ten. Vraag: B. M. v. S.: Moet er bij in voer in Italië invoerrechten betaald worden, als men daarheen een ge schenkpakje verstuurt? Antwoord: Invoerrechten heffen is een aangelegenheid van het land van ontvangst. Daar u in uw brief geen gewag van gewioht of hoeveelheid maakt, tasten wij dus wel in het duister. Vraag: Kan iemand, die twee werkgevers heeft en geheel te goe der trouw zijn kinderbijslaglijsten verkeerd heeft ingevuld, strafrechte lijk worden vervolgd? Antwoord: Ja, dat kan zeker; goe de trouw wordt niet voetstoots aan genomen. De straf hangt van de rechter af, die rekening houdt met de omstandigheden. De bedrijfsver eniging is vrij om de controle te doen plaats vinden, wanneer zij wil. In elk-geval kan zij het teveel betaalde terugeisen. Vraag J. Z.: Is rfet waar, dat in dien nylon vlam vat door middel van een sigaret b.v. de huidporiën zich sluiten en dood het gevolg zou zijn? Antwoord; Nylon brandt gauw en smelt ook gauw. Bij verbranding van de huid door nylon is het ech ter niet anders gesteld dan bij ver branding door andere stoffen. Het verloop van de huidafwijkingen is dus alleen afhankelijk van de uitge breidheid en diepte der verbranding. In ome moderne GASKAMER worden houtworm en motten radicaal verdelqd Vraagt inlichtingen KLEINE'SCHEMISCHE FABR.LEIDEN Lammenschansweg 10 Tel. 25738 (Advertentie) Vraag A. v. d. T.: Een kennis van mij kocht een zonnebril met dezelfde sterke glazen als haar gewone bril. Zij betaalde er als verzekerde 12,voor. Ik ben ook verzekerd, heb ik ook recht tegen betaling van 12,in aanmerking te komen voor een bril met donkere glazen? Antwoord: Als u bent ingeschre ven bij een erkend ziekenfonds en dus een ziekenfondskaart bezit waar. op geregeld afgestempeld is voor de ontvangst van het ziekencouponnetje dan dient u zich te vervoegen bij uw ziekenfondshuisarts en hem te vra gen om een verwijsbriefje naar een oogarts, eveneens werkende voor dat ziekenfonds. U kunt zich dan op zijn spreekuur vervoegen en deze oog arts beoordeelt of u in aanmerking moet worden gebracht voor een der gelijke bril. Acht hij deze bril nood zakelijk, dan schrijft hij daarvoor een recept, waarmede u naar de fondsopticien gaat. Deze geeft u dan 75 reductie op de minimumprijs van de kosten. Vraag H. H.: Ik ben weduwnaar, gepensioneerd en wil gaan trouwen met een gepensioneerde dame, die nimmer gehuwd is geweest. Verliest deze dame haar pensioen als zij met mij gaat trouwen? Wij genieten beiden pensioen uit hoofde van een gemeentebetrekking. Antwoord: Neen, als deze dame nimmer gehuwd is geweest, behoudt zij haar pensioen. Iets anders was het als deze dame weduwe was, dan zou haar pensioen gaan „sluimeren", zoals men dat noemt, totdat zij op nieuw weduwe zou worden. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 44) Hij keek onrustig en wanhopig om zich heen. Het toeval verwensende, dat hem hier gebracht had, ongewa pend en weerloos in tegenwoordig heid van zijn ergste vijand. Sagasta's glimlach was vrolijk en hij gevoelde zich zeer op zijn gemak. Maar Rima- rez' instinct deed hem terstond in zien, dat hij in een hachelijke toe stand verkeerde. „Het verwondert je, mij te zien, Eügène. Dat is natuurlijk. Het heer- lijke maanlicht maakte dat ik je zag toen je in de pas dit zijpad inging. Ik had nauwelijks durven hopen, dat v/e elkaar zo spoedig zouden weer zien", voegde hij er grimmig aan toe. Rimarez keek in het rond, ver vloekte de eenzaamheid van de plek en verwenste zijn ledige revolvertas. Toen deed hij een poging om door een hoge toon aan te slaan, zich er uit te redden. „Je zult verstandig doen met opzij te gaan en mij door te laten, Sagasta", zei hij. Het heeft geen zin dat wij twisten. Mijn boodschap in Beau De- sir heeft met jou niets te maken." Maar Sagasta liet het pad niet vrij en Rimarez, na hem te hebben aange keken, gevoelde zich de wanhoop ten prooi. Zijn knieën knikten en zijn hart klopte onstuimig. Hij snakte naar adem. „Arnold, je bent heus te verbit terd op mij!", riep hij uit. „Ik heb je niet aan de president verraden. Hij heeft brieven van je in handen ge kregen. Ik ben zelf nauwelijks de dans ontsprongen. Toen jij ontsnapte, was ik juist bezig plannen voor je bevrijding te maken. Je vergist je, als je denkt dat ik je verraden heb. Ik was het werkelijk niet. Dat kan ik bewijzen." Sagasta luisterde onbewogen. Hij draaide zijn sigaar om en om in zijn vingers alsof die hem niet smaakte, wierp hij ze in het struikgewas. „Nog iets?", vroeg hij kortaf. De kleur als gevolg van de wijn trok weg uit Rimarez' gelaat en een koud zweet brak hem uit. „Ik weet wat het is", stamelde hij. „Je denkt aan Termissa." „Hoe zegt men ook weer bij jullie? In de oorlog en in de liefde is alles geoorloofd. Ik heb je een lelijke poets gebakken. Dat weet ik. Dat be ken ik. Maar ik had haar lief. Ik zou haar nooit hebben kunnen veroveren lang 'n andere weg. Kom, ik kan het niiet ongedaan maken. Ze is de mijne. Wees redelijk. Ik zou haar niet kunnen opgeven. Ze is de mijne. Ik ben met haar getrouwd. Ze is mijn vrouw." „Van avond wordt ze je weduwe", merkte Sagasta op. „Nog iets?" Rimarez' gelaat werd grauw van angst. Zijn ogen puilden uit zijn hoofd Hij wilde schreeuwen, maar plotse ling werd een hand op zijn mond ge legd. „Ga je me vermoorden?", steun de hij. Sagasta schudde het hoofd. „Wel neen", zeide hij; „Ik vind het woord „vermoorden" hier geheel misplaatst. Het is geen moord als men ontuig vernietigt en tot die klasse behoor jij. Ik moet bekennen, dat ik je, toen ik je daar straks zag, wou neerschieten, zoals ik onlangs van plan was je op te hangen en dat zeker zou gedaan hebben, zonder die gek van een Dene. Het zou niet meer dat rechtvaardig zijn, maar ik heb er toch iets tegen. Ik ben gewend aan alle mogelijke soort van vechten. Ik zal je een kans om te blijven leven geven, de kans om mij te doden." „Ik verlang jouw leven niet", sta melde Rimarez „en wat mij betreft, ik ben niet geschikt om te sterven." „Je bent niet geschikt om te blij ven leven. Eugène Rimarez", klonk het streng. „Je hebt de vrouw, die vertrouwen in je stelde, bedrogen en belogen. Je hebt verraad gepleegd tegenover je vrienden. Je hebt nooit onschuldigen gespaard, of aan iets anders gedacht dan aan je eigen zelf zuchtig genoegen en daarom, vriend, sta je nu op het punt van te sterven." „Arnold luister!", smeekte Ri marez. „Neen", antwoordde Sagasta. „Luis. ter goed. Ik wil je niet neerschieten als een hond. Hier heb je een revol ver en enige patronen. Ik 'zal naar gindse- boom lopen. Als ik zie dat je geladen hebt en je arm opheft, zal ik vuren niet eerder. Haast je maar niet. Ik zal op je wachten." Rimarez' handen beefden zo, dat hij de revolver als verdwaasd vast hield. Sagasta liep een stap of tien in de richting, die hij had aangeduid en keerde zich toen om. Rimarez had zich nog niet bewogen. „Als je niet binnen dertig secon den klaar bent", zei Sagasta ijskoud, „geef ik vuur." „Genade!", riep hij, „genade! Ik zal me beteren! Ik zal een nieuw le ven beginnen." „Als ik drie geteld heb, schiet ik", was het antwoord. „Eén!" „Ik heb je noqit met opzet kwaad gedaan. Ik durf niet te sterven. Geef me tenminste een half uur uitstel." ,Twee!" Sagasta's toon was klaar en onme- dogend. Hij stond daar als het beeld der wraak. Een dodelijke wanhoop had reeds zijn slachtoffer bevangen. „Duivel!", riep Rimarez en hief zijn revolver op. „Drie!" De twee schoten vielen btfna tege lijk. Er was een streep van geel vuur tussen de mannen en een wolk van witte rook. Sagasta nam zijn hoed af en bekeek een gat in de bol. „Dat scheelde maar weinig", mom pelde hij, „De kerel heeft zich zelf overtroffen." Daarop liep hij met de nog roken de revolver in de hand naar de in eengekrompen gestalte, die dwars over het pad lag. Er zat een klein kogelgat in zijn jas, juist bij het hart. Sagasta bekeek hem aandachtig en staarde neer op de bleke verwron gen trekken en het loodkleurig ge laat. „Precies in je valse hart, Eugène Rimarez". zei hij zacht. „Ik wist, dat mijn hand niet kon falen, wanneer wij eindelijk tegenover elkaar zóu- den staan". Hij schopte het lichaam opzij. Toen wierp hij zijn revolver in het struik gewas en bleef aandachtig staan luis teren. Geen menselijke stem noch beweging werd gehoord, maar die per in het bos klonk het gezang van een nachtvogel op, die een nieuw lied aanhief. HOOFDSTUK XXXIV. Een avond vol dromen „Ik vind, dat dit de vreedzaamste plek op aarde is", zei Lucia zacht; „Het is haast niet te geloven, dat San Marino op minder dan een dagréis afstand ligt." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8