WAETMANS veroverde de gele trui „De gele trui gaat lossen!" riep Pluympje en dat werd 't sein tot de aanval Aan de voet van de Alpen is ook positie ploegenklassement sterk Zieke Hinsen uit strijd genomen UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN SNIPPERS ZATERDAG 21 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 UT f) f) I jxedeilandew gtepeti opgelegde tiatió £^a^e. „Kom toch een beetje dichterbij, het zijn maar twee kleintjes", zei Kees Pellenaars tegen de fotografen, toen die na afloop van de étappe naar Aix-en-Provence het dagelijkse plaatje kwamen maken van de elkaar ge lukwensende dragers van de gele en de groene trui. Inderdaad waren het twee kleine tengere mannetjes, die gehuld in de begeerde tricots, trots naar de lenzen blikten: Fernand Picot, die voor de vierde achtereenvolgende dag de groene trui voor het puntenklassement mocht houden enWout je Wagtmans uit St. Willibrord, die voor het eerst in de tour de gele leiders trui had veroverd, nadat dit Gerrit Voorting al een keer in Bayonne was gelukt. Nederland staat dus aan de spits tijdens de rustdag in Aix-en- Provence, dat behalve het tourfeest, ook een klassiek muziekfestival binnen zijn muren viert. temperatuur van 22 tot 26 graden, al moeite genoeg om bij te blijven. Jos Hin- sen kreeg al in de aanvang een lekke band, maar dank zij de hulp van Lahaye on Van der Pluym, kreeg hij weer con tact met de staart van de groep, waarin onder andeie de door infecties geplaagde Belgische kampioen Vladen verbleef. Wout Wagtmans verkeeg de gele trui, doordat hij finishte in een groep van veertig man, die ruim acht minuten voorsprong hadden genomen op de rest van het peloton, waarin zich de gele trui drager Adriaenssens bevond. En aange zien Wagtmans 1 min. 13 sec. op de Belg achterstond in de algemene rangschik king, was er niets meer dat het over nemen van de leidersplaats in de weg stond. Jacques Goddet, die Wout giste ren nog met een vriendelijke opmerking als het ware aan de trui liet ruiken, kon hem het kostbare ding'dus nu met een brede glimlach overhandigen. Kans 't grüpen. Wout had weliswaar de vorige dag ge zegd, dat hij pas na de rustdag belang stelling voor de mailot jaune zou gaan tonen, maar de kansen hadden vandaag zo gunstig gelegen, dat de Brabander ze eenvoudig niet kon laten lopen. Een dertigste plaats in de étappeuitslag was trouwens voldoende geweest. De ritoverwinning viel dit maal ten deel aan de vierentwintig jarige debu tant Joseph Thomin, alweer een kleine man, uit het verre westen van Frank rijk, van Kaap Finisterre. Deze lilliput ter was van het „einde van de aarde" gekomen om de westelijke ploeg een nieuw succes in deze toer te bezorgen. Het was overigens de tweede keer, na Morvan, dat een werkelijke westelijke renner won, want Hassenforder, die driemaal naar de zege greep, komt uit de Elzas en wordt in de ploeg meer als een ere-burger beschouwd. Des morgens hadden de organisatoren het vertrek maar tien minuten uitge steld in verband met de wind, die bijna mankeert in de Provence en die gis teren voor de renners uit een zeer gunstige hoek waaide. Eergisteren waren de eerste renners ruim een uur te vroeg in Montpellier gearriveerd. Wat moest het gisteren dan al niet worden, als ze de wind meehadden. Vandaar die tien minuten. Inderdaad was het aanvangs- tempo hoog, 45 tot 50 km. per uur. Maar slag werd er niet geleverd. De renners hadden, bij een dorstige Stukje show. De zon stoofde het land, waarin eens Vincent van Gogh leefde, en.de warmte temperde de aanvalsdriften, welke hier en daar in het peloton sluimerden. In Beaucaire, toen er 78 km. was gereden, werd er een man gesignaleerd, die dertig seconden voorsprong had genomen. Maar aan de spandoeken of op dc met koeiletters gekalkte opschrif ten op de straten van het stadje kon men wel merken, dat het een plaatse lijke favoriet betrof. Zodra de karavaan het stadje was gepasseerd, kwam er een einde aan deze show en kroop de uitloper, Siguenza, luidde zijn naam, weer veilig tussen de wielen. De Col de la Vayède, die in de derde categorie meetelde voor het bergklasse- ment, bracht pas leven in de brouwer-. In de dolle spiraalwindingen na de eerste heuvel, naar beneden, die als laatste aanloop naar de top kon gelden, waagde Gerrit Voorting een ontsnap pingspoging, welke de Fransen Forestier en Darrigade, de Italiaan Defilippis, de Spanjaard Bahamontes, de Luxemburger Gaul en enkele regionalen met een de marrage beantwoorden. Zij haalden Voorting bij de spoedig volgende stij ging in en op de top werd de aankomst als volgt geregistreerd: 1. Defilippis, 2. Forestier, 3. Huot, 4. Bahamontes, 5. Darrigade. Met zeven seconden achter stand volgend respectievelijk de Span jaard Botella, Gaul, Voorting, Siguenza, Gibanel en het peloton. De grote slag. Voor geruime tijd bleek het strijdvuur weer geblust. Maar in de buurt van de ravitaillering in Miramas, dat was na 133 km., begonnen de jachten opnieuw en Gerrit Voorting was er wederom een paar keer bij betrokken. De arme Hin- Het grote ogenblik, waarop Wagtmans gevlast heeft. De gele trui glijdt om zijn schouders onder het wakend oog van Yvette Horner, de wereldkampioene harmonica-spelen. Glunderend kijkt Pel lenaars toe. sen, die op 't bergje z'n krachten weer had voelen verslappen, lag toen in gezel schap van Vlaeyen al ruim een kwartier achter. Na 155 km. sprong Jan Nolten weg. Met vijf volgers kreeg hij vijftig meter voorsprong. Maar er zaten verder geen Nederlanders bij en Nolten liet zich terugzakken. De vijf anderen gingen onder aanvoering van de Franse natio- nalen Barbotin en Privat door en zij ver grootten hun voorsprong. Door de her haalde tempoverschillen was het peloton inmiddels in enkele stukken uiteenge rukt. Er werd bekend dat Adriaenssens, die de gele trui droeg, slecht zat. Hij belandde in een tweede groep. In dc eerste groep, achter het vijftal vluch telingen, reden de Nederlanders, be halve Hinsen dan. Er was dus een kans op de gele trui voor Wagtans. Maar dan moest het groepje van vijf worden ingehaald. „Kom mee, jongens, rijden", riep Jan Nolten. En.hij sprong nogmaals naar voren, met 'n vlammen de demarrage. Voorting en Van der Pluym gingen hem achterna, met Wagt mans tussen zich in, als een generaal PRIJSVRAAG; TIEN GULDEN NAAR LISSE: Thomin heeft weinig deelnemers - of liever gezegd geen geïnspi- reerd en daarom is met deze over- winning de prijs er niet uitgeko- yt men. We gaan dus weer een dubbele prijs in 't vooruitzicht stellen. Voor de étappe, welke maandag verre- den wordt, zijn twee tinnei.jes siga- retten of twee dozen sigaren of. voor 2 I de niet-rokers 'n taart beschikbaar. Op het deelnemerspapiertje vermei- den, waaraan de voorkeur gegeven wordt. De inzendingen moeten vóór uur maandagochtend binnen zijn. Wout Wagtmans zorgde voor de gele trui en daarmede kwam er weer f 10.beschikbaar voor degenen, die voorspeld hadden, dat hij tijdens deze toer het kostbare tricot dragen. Na loting werd winnaar Co j d. Meer, J. C. de Haanstraat 2 te 't Lisse. Het geld zal hem worden toe- gezonden. met zfjn lijfwacht. Daan de Groot en Lahaye bleven achter om de rest van de groep zoveel mogelijk af te stop pen. Natuurlijk gelukte dat niet helemaal. Er dreven nog velen mee in het kielzog van de onweerstaanbare Jan Nolten. Doch een tweeledig doel werd bereikt. De groep-Jan Nolten achterhaalde de vluchtelingen en de voorsprong groeide. Eerst tot een minuut, toen mankeerde er dus nog dertien seconden aan de illusie van de gele trui. Pleit beslecht. Op ruim dertig kilomere van de finish, toen de voorsprong tot 2J^ minuut was gestegen, was de buit praktisch binnen en ging het er alleen nog om, dat Wout zonder pech de eindstreep zou berei ken. Pellenaars, bruingebrand in zijn ploegwagen tronend, riep kwasi-boos, dat hij Wout de trui van het lijf zou trekken. Hij vreesde namelijk dat de kleine Bra bander iets te vroeg in de toer in de gaten zou lopen met die gele trui, maar aan de finish bleek hij er toch maar erg trots op. De vier Nederlanders namen geen deel aan de eindsprint, welke door 'n zestal renners, met 14 seconden voor sprong, werd omstreden. Dat zij, geza menlijk, de gele trui voor de ploeg had den gegrepen, was hun voldoende Zoals reeds enkele dagen was gevreesd' en zoals des morgens reeds vrij duidelijk was te voorzien kwam Jos Hinsen niet v,,or het sluiten \.an de controle binnen. Tezamen met de Belg Vlaeyen werd hij uitgesloten, zodat er in de Nederlandse ploeg nog zes van de tien vaandeldragers zijn overgebleven. 17e ETAPPE 23JULI 23*. KM. - 18eETAPPE 24JULI 250KM. LanslebourtjaóWro. GRENOBLE [WCenis 2083m. 'start 24juli S- |R'JB ETAPPE-KLASSEMENT 1. Thomin <W) 5 uur 1 min. 10 sec.; In dezelfde tijd: 2. Forestier (Fr.)3. Giu- dici (It.); 4. Botella (Sp.); 5. Scribante (NOC); 6. Barbotin (Fr.); op 14 sec.: 7. Padovon (It.); 8. Ockers (B)9. Picot <W.); 10. Deledda (NOC); 11. Dolhats (ZW) 12. Voorting; 13. Nolten; 14. Dar rigade (Fr.); 15. Quentin (W); 16. Lau- redi (ZO); 17. Baffi (It.); 18. Bahamon tes (Sp.); 19. Rolland (Fr.); 20. Bover (Sp.); 29. Van der Pluym; 30. Wagtmans 34. Brankart (B.); op 2 min. 44 sec.: 39. 5aux~ Goddet is verrukt over het rijden van Daan de Groot. In de analyse van de 14e etappe adviseerde hij de lezers van zijn blad: „Verzuimt niet op tele visie of filmjournaal het schouwspel te gaan zien van een De Groot, die al zijn krachten geeft. De overmaat aan kracht en de atletische schoonheid van deze renner kan ik onmogelijk be schrijven". Leo van der Pluym is de grote man on der de tour-debutanten. Hij is pas 21 jaar en wordt door zijn ploeggenoten aangeduid als „die jongen, Pluympje". Pluympje heeft zich echter ontpopt als een prima renner, die 't niet gauw hoog in zijn bol krijgt. Ondanks zijn succes weet hij zijn plaats. Hij zorgt voor een prettige geest in de ploeg. „Nelly ik heb 'm!" schreeuwde Wagt mans gisteren in de Nederlandse mi crofoon en daarmede was Nelly door haar man persoonlijk op de hoogte ge steld van het nieuwe succes. Wagtmans toonde zich echter 'n sportieve kerel door Jan Nolten de eer te geven van deze nieuwe tour-mijlpaal. Thomin, een tour-debutant, won giste ren zijn eerste etappe. In de eindsprint liet hfj de geroutineerde Forestier nog net achter zich. Stan Ockers en Jan Adriaenssens wa ren in Montpellier reeds ziek binnenge komen. De gele truidrager had op het laatste gedeelte van de etappe van Tou louse naar Montpellier de reservekrach ten moeten aanspreken om niet uit het peloton gelost te worden. Jan Nolten had 't gezien. „Hü was doodmoe", vertel de de Limburger, „de zware etappes van alle overige dagen zitten hem in het ge hele lichaam". Dat lichaam had donderdagavond de maaltijd niet kunnen verdragen. Adrienssens en Ockers hadden een op standige maag en de ingewanden waren toen ook niet in orde. De Franse toer- dokter Jacquinot was tot twee uur 's nachts bij de Belgen geweest. Maar niet alleen Ockers en Adriaenssens, die lijkbleek te Montpellier aan de start ver schenen, waren niet fit. Ook Brankart en De Bruyne konden met moeite meeko men. Zij hadden last van steenpuisten en Gilbert Desmet heeft te kampen met een zieke lever. Lijdensweg. En dan was het de Belgische kam pioen op de weg, André Vlayen, dié al drie dagen ziek is en voor wie het, even als voor onze landgenoot Jos Hinsen, een lijdensweg is geworden van Montpellier naar Aix-en-Provence. In eikaars gezel schap hebben zij de rit naar Aix uitge reden. Maar beiden werd uitgeschakeld, omdat zij niet binnen de limiettijd (tien procent van de tijd van de winnaar ex tra) het stadion waren binnengekomen. Zo kwam het voornamelijk op Ray mond Impanis aan, een van de meest ervaren Belgische wegrenners, die in de ploeg dezelfde rol vervult als Ge- miniani bij de Tricolores: de meerrij- dende captain, die probeert de tegen stellingen tussen de renners te over bruggen en de zich lichamelijk niet fit voelende teamgenoten moreel te ster ken. Impanis is bet ook geweest, die aan het begin van deze etappe altijd vooraan te vinden was om het pelo ton af te schermen en het tempo te drukken. Dat was de reden, waarom de eerste honderd kilometers van deze vijftiende etappe zo'n saai verloop heeft gehad, al bleef het tempo hoog door de stevige wind welke het veld schuin achter had. Pluympje zag 't. Er zat een bergske in deze "vlakke etappe, de Col de la Vayede, op 104 km. welke met zijn 184 meter hoogte 'zelïs nog meetelde voor het bergklassement. Hier opnieuw heeft Impanis getracht de gaten tussen de klimmers en de groep rond Adriaenssens op te vullen. Eo zo redde de Belgische ploeg het nog tot aên de ravitaillering in Miramas, dertig* ki lometer verder. De geheel in de toersfeer opgeno men Leo van der Pluym kwam- toen Nolten en Wagtmans waarschuwen: „De gele trui zit te lossen", schreeuw de hü strijdlustig. Hard is de strijd-in de Tour de France, meedogenloos het gevecht. Want behalve Pluympje had den nu ook andere renners bemerkt. dat Adriaenssens met een verschrik kelijke inzinking te kampen had. Dat is de reden, waarom er op de laatste 70 km fel gejaagd is, dat de ene de marrage de ander afwisselde, dat de allersterksten erin slaagden zich af te scheiden. Tot die allersterksten be hoorde dit keer Jan Nolten. Hij was het. die Wagtmans bij een groepje vluchtelingen bracht. Renners bedanken elkaar niet gauw. Maar aan de finish te Aix-en-Provence verklaarde Wagtmans spontaan, dat hij die gele trui heeft kunnen veroveren dank zij de re arbeid die Jan Nolten tientallen kilometers heeft verricht. In de Belgi sche ploeg is dus een definitieve breuk ontstaan. Zeven man hadden zich om Adriaenssens geschaard. Stan Ockers reed voor zich zelf. Het niet-fit zijn van verscheidene renners heeft de situatie in het team alleen nog maar erger gemaakt. Klap i de Belgen. Niet alleen dat Adriaenssens de gele trui is kwijt geraakt, maar de Neder landse ploeg is nu gevaarlijk dicht bij de Belgen gekomen in het algemene ploe genklassement. België stond een paar dagen geleden onaantastbaar op de eer ste plaats. Nu scheiden slechts ruim vijf minuten de ploegen van Sylvere Maes en Pellenaars. Maar niet alleen Sylvere Maes heeft het moeilijk. De toestand met Marcel Bidot is nog kritieker. Louison Bobet was 3 jaar achter elkaar de onge kroonde koning van de Franse nationa- len. Hij werd gerespecteerd door elk lid van de ploeg. Nu vrijbuiteren de trico lores. Darrigade wordt niet voldoende gerespecteerd en Bidot probeert te rege ren als een goed democraat. Maar niemand gehoorzaamt ploegleider als hij het sein tot de aan val geeft. Moeilijkheden met Darrigade en Bauvin, die kostbare minuten in de laatste kilometers in de rit naar Tou louse verspeelden, door lekke banden en een val, zijn maar half opgelost. Geen uitgesproken kopman dus in de Franse ploeg en een zware val in het ploegenklassement. Geen wonder, dat de anders zo vriendelijke Jacques Goddet dit keer in zijn blad een paar harde noten te kraken geeft aan het adres van de renners en de ploeglei der. En zo is de vermoeide karavaan ge komen aan de welverdiende tweede rustdag. Met enkele zware Alpenetappes nog voor de boeg kan de Nederlandse ploeg met de tot nu toe behaalde resul Robinson (Lux.); op 5 min. 9 sec.: 45. Dc Groot; op 6. min. 25 sec.: 47. ex aequo een grote groep waarin Close en Impanis (B.), Lahaye, Schmitz (Lux,); op 8 min. 46 sec.: 79. ex aequo de Belgen Van Genechten, De Bruyne, Desmet en Adriaenssens; op 9 min. 40 sec.: 90. Jans- sens (B.). Hinsen en de Belg Vlaeyen kwamen i sluiting van de controle binnen en zyn uit de strijd genomen. Er zijn nog renners over. De prijs voor de strijd- lustigste renner was voor Thomin (W.). De Belg Adriaenssens kreeg de troost prijs voor de grootste pechvogel. Eer gisteren was die voor Beuffeuil (ZW). ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. West 15.2.58; op 16 sec.: 2. Frank rijk; op 1 min.: 3/5. Spanje, Noordoost Centraal en Italië; op 1 min. 14 sec.: 6/7 Nederland (Voorting, Nolten, Van der Pluym) en Zuidoost; op 3.44: 8. Luxem burg; op 6.14: 9. Zuidwest; op 7.25: 10. België; op 13.36: 11. Ile de France; op 16.24: 12. Zwitserland. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Wagtmans 79 uur 4 min. 12 sec.; op 1 min. 40 sec. 2. Lauredi (ZO)op 2 min. 34 sec.: 3. Voorting; op 3.25: 4. Picot (W) op 4.27: 5. Walkowiak (NOC); op 5.58: 6. Darrigade (Fr.); op 6.33: 7. Bauvin (Fr.); op 7.19: 8. Adriaenssens (B); op 7.42: 9. Monti (It.); op 12.41: 10. Defilip pis (It.)op 16.04: 11. De Groot; op 19.34: 12. Barbosa (Lux.)op 21.55: 13. Privét (Fr.); op 25.55: 14. Bahamontes; op 30.22: 15. De Bruyne (B); op 30.40: 16. Coletto (It.); op 31.15: 17. Robinson (Lux.); op 31.34: 18. Forestier (Fr.); op 32.23: 19. Quentin (W); op 32.25: 20. De smet (B.)op 32.48: 21. Close (B.)op 34.59: 23. Ockers (B.)op 40.01: 24 Van der Pluym; op 43.08: 25. Fornara (It.); "1.04: 27. Impanis (B.)op 49.04: 28. Gaul (Lux.)op 49.31: 29. Brankart (B.) op 54.34: 32. Schmitz (Lux.)op 55.10: 33. Nolten; op 1.00.13: 40. Van Genechten op 1.03.41: 42. Hassenforder (W); op 1.09.32: 48. Janssens (B.)op 1.11.36: 51. Mallejac (Fr.)op 1.23.17: 56. Lorono (Sp.)op 1.36.00: 64. Geminiani (Fr.)op 1,50.58: 73. Huot (ZW); op 1.59.30: 82. Ruiz (Sp.); op 2.04.44: 89. Lahaye; op 2.41.50: 95. (laatste) Chaussabel (ZO). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 235.37.40; op 5 min. 44 sec.: 2. Nederland; op 12.29: 3. West; op 30.54: 4. Italië; op 1.02.44: 5. Frankrijk; op 2.00.03: 6. Zuidoost; op 2.06.09: 7. Noord oost Centraal; op 2.32.35: 8. Spanje; op 2.41.52: 9. Zuidwest; op 2.43.33: 10. Luxemburg; op 3.15.44: 11 He de France; op 3.55.27: 12. Zwitserland. PUNTENKLASSEMENT 1. Picot 221 p.; 2. Ockers 246 p.; 3. BERGKLASSEMENT 1. Huot 26 p.; 2/3. Bahamontes en Gaul 16 p.; 4. Schmitz 15 p.; 5/6. Ruiz en Ockers 13 p.; 7. Defilippis 12 p.; 8/9. Meyzenq en Picot 7 p.; 10/12. Morvan, Walkowiak en Privat 6 p.; 13. Van Ge nechten 5 p.; 14/16. Barbosa, Morales en Darrigade 4 p.; 17/19. Adriaenssens, Monti en Forestier 3 p.; 20. Padovan 1 p. taten tevreden zijn. De posities in de diverse klasseringen zijn sterk: Wagt mans. drager van de gele trui. Gerrit Voorting derde in de algemene rang schikking, achter Lauredi. de geheim zinnig sterke man op de achtergrond. Daan de Groot staat op de elfde plaats en ook Van der Pluym en Nolten zijn goed geklasseerd. In het algemene ploe genklassement bezet Nederland 'n voor treffelijke tweede plaats. Die gunstige posities worden zwaar bedreigd, want de tour zal dit keer zeker in de Alpen zijn beslissende fase tegemoet treden. „JCen je me «egt?", vroeg YVETTE „Ken je me nog van het vorig jaar?" vroeg de we reldkampioene in het har monicaspelen Yvette Hor ner, toen zij in het stadion van Aix-en-Provence de gele leiderstrui over de smalle schouders van Wout Wagtmans trok. „Nou en of!" zei Wout. Dit jaar heeft hij de eerste plaats in de rang schikking verovert, nu tweederde van de Tour achter de rug is. Het mo ment is nu gunstiger en Pellenaars was zelfs van mening, dat Wagtmans zich in de Alpen zou kun nen handhaven, zo goed achtte de ploegleider zijn pupil nummero een in Wout Wagtmans het koste- bare tricot toch in zijn be zit en nadat hij er een ere-rondje mee had gere den deed hij hem weer uit, waarna Pellenaars de trui uit zijn handen rukte, als teken, dat hij het in de ochtenduren wel degelijk ernstig had bedoeld. Bij toeval en toch vol komen verdiend heeft 'T WAS PUUR TOEVAL, MAAR TOCH VERDIEND Hij mompelde, dat hij nu al voor het vierde ach tereenvolgende jaar de gele trui mocht aantrek- trekken. maar dat hij het ding steeds zo snel was kwijt geraakt. In 1953, 1954 en ook het vorig jaar kreeg Wagtmans die lei derstrui veel te vroeg met het gevolg, dat het gehele veld tegen hem ging rij den. Over die vier jaren heeft hij tot en met a.s. zondag tien dagen de gele trui gedragen. vorm. Toen wij Wagtmans vrij dagmorgen bij de start in Montpellier vroegen of hij in deze étappe opnieuw een poging zou wagen de leiderstrui te veroveren, antwoordde hij ontken nend. „Kees vindt het nog te vroeg, ik moet wachten. Aan het ontbijt zei hij nog tegen mij: „Als gij dat gele ding in Aix te pakken krijgt, ruk ik de trui van je lichaam!" In Aix-en-Provence had Wagtmans de eerste plaats veroverd. Bij toeval om twee redenen. Op de eer ste plaats was de Oranje- ploeg inderdaad niet van plan geweest om Wagt mans, die in de étappe naar Montpellier al zo'n sprong had gemaakt, bo venaan op de ranglijst te krijgen. En de tweede re den is. dat Adriaenssens zich niet heeft kunnen ver dedigen tegen de aanval van de Nederlandse ploeg, omdat hij ziek was en met hem voelde zich. zes man van de ploeg van onze Zuiderburen niet fit. Aan de andere kant profiteerde Nolten, Wagtmans, Voor ting en Van der Pluym van de goede gelegenheid om weg te komen. Zij heb ben na de ravitaillering te Miramas (135 km.) bergen werk moeten verzetten en vooral Jan Nolten, wiens enthousiasme de anderen in de ploeg daadwerkelijk heeft aangestoken (wat is de Limburger in zijn voor deel veranderd), verdiend lof. voor het leeuwendeel, dat hij in de demarrage en de jachten op de laatste zeventig kilometer heeft gehad. rrn

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7