©e £cki<se (Ek>u^cmt Zal Dr Drees maandag ontheffing verzoeken? Koelkasten Moskou en de Duitse dienstplicht Rebellen van Pnznan hadden toch gelijk Toenemend verzet tegen vreemde troepen Treinaanslag bij Rangoon PETER NIET Binnen 3 jaar straaltijdperk" Treinontsporing Frankrijk Een prijs van de prins Boedapest gaat een meer democratische koers volgen Hoog water in W est'Duitsland Tamelijk zonnig van BERGE HENEGOUWEN ZATERDAG 21 JULI 1956 47ste JAARGANG No. 13861 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. tv., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes 1.50 De langste adem ï&yO'N Kabinetsformatie ontwik- kelt zich altijd tot een poker- spel met onbewogen gezichten, waar bij Op 'het beslissende moment de troeven op tafel komen. De Kabinetsformateur, dr. Drees, heeft eerst enige weken „misère ouverte met een praatje" gespeeld over een paar aangelegenheden, die als de voornaamste troeven werden beschouwd, namelijk de huurverho ging en de defensie. Daarna veran derde 'hij zijn gemoedelijke tactiek en bood een ontwerp-regeringsprogram aan, met de mededeling er bij, dat er geen verandering meer in mocht worden aangebracht. Men kon alleen ja of neen er op zeggen. Ook dit regeringsprogram had reeds onderwerp van gezamenlijke bespreking uitgemaakt, maar ver mocht op sommige punten niet de instemming te verwekken van de K.V.P. De K.V.P. had over dit verschil van mening nog willen beraadslagen, maar de boodschap ja of neen sneed daartoe de mogelijkheid af. Het schijnt, dat de andere gespreksdeel nemers tegen de formulering van het -program géén overwegende be zwaren hadden. Men dient daarbij in het oog te houden, dat zij tegenover de P. v. d. A. in heel wat zwakker positie staan dan de K.V.P. De P. v. d. A en de K.V.P. zijn volkomen gelijkwaardige partners. De verkiezingsuitslag heeft dat aan getoond. Het is dus zeer terecht, dat de K.V.P. zich niet b.v. door de over weging, dat dr. Drees reeds zo lang en langzaam aan de kabinetsforma tie heeft zitten spinnen, en dat het zo jammer-zou zijn, als hij niet slaagde, zich met een vriendelijk ge baar van de haar toekomende plaats laat duwen. Iedereen, ook de K.V.P., betreurt het, als dr. Drees niet slaagt in zijn brede basis want bij de misluk king van zijn poging blijft niet veel ander over dan een zaken-kabinet of een samengaan van K.V.P. en P. v. a. A. op nauwkeurig omschreven programpunten. Andere combinaties kunnen irreëel geacht worden. Het is uit de duim gezogen, dat de K.V.P. zich over een falen van dr. Diees zou verheugen. Zij wenst ea'.oej riet het kind van de rekening te worden in het spel van lange adem, wie de langste adem heeft. Kabinetsformatie „De verwachting bestaat, dat de formateur maandagochtend naar H.M. de Koningin zal gaan om haar te verzoeken hem van de opdracht te ont heffen". Dit heeft de woordvoerder van de kabinetsformateur hedenochtend medegedeeld. De woordvoerder voegde hier nog aan toe: „In tegenstelling tot bepaalde berichten kan worden medegedeeld, dat de fractievoorzitters van de A.R. en de C.H.U., hoewel zij natuurlijk over het program nog enige opmerkin gen zouden hebben, bereid waren op de basis van dit program medewerking aan de vorming van het voorgenomen kabinet te verlenen. De fractievoor zitter van de V.V.D. heeft van het begin af aan enig voorbehoud gehad ten aanzien van de vraag, of tenslotte de V.V.D. medewerking zou verlenen, maar heeft zich in zijn laatste onderhoud met de formateur niet definitief op dit punt uitgesproken, aangezien op dat moment de formatie van een kabinet niet in uitzicht was", aldus de woordvoerder van de kabinets formateur. Naar het Russische persbureau Tass bericht, hebben „leidende Sow- jet-kringen" verklaard, dat de we derinvoering van de algemene dienst plicht in West-Duitsland „zonder twij fel de politieke toestand in Europa slechter maakt en de Duitse kwestie nog meer compliceert." In genoemde kringen wordt ver klaard, dat een bijzondere reden tot ongerustheid het feit is, dat West- Duitsland voorwaarden schept om de grootste gewapende macht in Europa te vormen. Oost-Duitsland daaren tegen, aldus deze kringen, zal geen dienstplicht^ invoeren en hééft een beperking van zijn leger met 30.000 man aangekondigd. Ochab erkent het De eerste secretaris van de com munistische Poolse arbeiderspartij, Edward Ochab, heeft donderdag in een rede voor het centrale comité van de partij verklaard, dat de ar beiders in Poznan terecht ontevreden waren en dat een verharde bureau cratie een van de voornaamste oor zaken was geweest voor de revolte in die stad op 28 juni, waarbij 53 men sen gedood en meer dan 300 gewond werden. Het Poolse officiële persagentschap P.A.P. ontleende aan Ochabs rede het volgende: „Het zou een dwaling zijn om (ten aanzien van de gebeurtenissen in Poznan) bovenal de aandacht te con centreren op de machinaties van provocateurs en imperialistische agenten. De sociale wortels van deze inci denten zijn voor de gehele partij éen waarschuwingssignaal wat betreft de Nedersaksische boeren hebben zich in de afgelopen dagen heftig verzet tegen oefeningen van Britse pantser troepen in het Noordelijke deel van de Luenebrügerheide. Een boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de commandant hem aanmaande op te staan, omdat hij hem anders zou overrijden, kwa men andere boeren met een geweer en knuppels aangelopen. Men meldt uit andere dorpen, dat boeren met stenen naar de militaire voertuigen gooiden om ze uit hun velden 'te ver jagen. Door een aanslag van rebellen op een trein tussen Rangoon en Prome in Birma, op tachtig km. afstand van eerstgenoemde plaats, zouden een honderdtal personen gedood en meer dan tachtig gewond zijn. De rebellen hadden vier zware mijnen op de spoorbaan gelegd en brachten deze vanuit een hinderlaag in het oerwoud onder de trein tot ont ploffing, nadat zij eerste een ge pantserd escorte-voertuig voorbij had den laten gaan. Een gedeelte van de trein vloog in de lucht. De rebellen openden het vuur op de escorte, plun derden de trein, staken een wtagon in brand en namen een aantal reizigers als gijzelaars mee. moeilijkheden, die er bestaan tussen de partij en bepaalde delen van de arbeidende klasse". Ochab riep op tot verhoging van de arbeiderionen, uitbreiding van het huizenbouwprogram, hogere indus triële produktie en verhoging van de levensstandaard. In zijn rede be handelde Ochab vrijwel de gehele periode sinds de tweede wereldoor log in Polen en hij gaf toe, dat er ernstige fouten "door de overheid be gaan waren, welke dan ook uitein delijk geleid hadden tot de bloedige onlusten in Poznan. Intussen heeft de Poolse procu reur-generaal Marian Rybicki mee gedeeld, dat zich in verband met de recente onlusten in Poznan 323 per sonen in arrest bevinden. Massapro cessen, waarop deze mensen terecht zullen staan, zullen in de eerste week van.augustus een aanvang nemen. Zwitserse soldaten in de Rijn verdronken Men vreest dat minstens tien per sonen zijn verdronken, toen vrijdag morgen een ponton van drie boten met 31 Zwitserse soldaten tegen een pijler van de Rijnbrug in Truebbach botste en omsloeg. De mannen werden door de stroom meegesleurd en enkelen 'op 1 kilo meter afstand van de brug gered. Twintig overlevenden zijn meer of minder ernstig gewond naar ver schillende ziekenhuizen overgebracht. Leger moest wel smokkelen In een legercommuniqué, dat gis teren te Djakarta is uitgegeven, wordt gezegd, dat de territoriale commandant van Noord-Sumatra, ko. lonel Simbolon, aan het hoofdkwar tier van het leger „een uitleg van zijn verantwoordelijkheid" heeft ge geven ten aanzien van het smokke len van rubber uit de Noord-Suma- traanse haven Toeloek-Niboeng. Het communiqué volgde op beschuldigin gen in de pers, dat het leger betrok ken was bij smokkel op grote schaal uit genoemde haven. In het communiqué wordt gezegd, dat het leger in dit gebied gedurende 6 jaren in vervallen barakken was gehuisvest, die niet geschikt waren voor de handhaving van de gezond heid of het moreel van de soldaten. „Gezien deze toestand moest de com mandant van het district naar anderé wegen en middelen omzien om deze moeilijkheden te boven te komen", aldus het communiqué. Kolonel Simbolon verklaarde aan verslaggevers, dat het belang van het leger was gediend door het smok kelen! Inmiddels heeft de procureur-ge neraal, Suprapto, medegedeeld, dat hij met de chef-staf van het leger, generaal Nasution, de beschuldigin gen van een parlementslid, dat het leger betrokken was bij het smokke len van copra uit havens van Noord- Celebes, zou bespreken. DE „SPOOKSTEM" IN DE RADIO „Er werden geen politieke onder werpen besproken", aldus de slotzin van een bericht over een bespreking tussen lord Radcliffe en de burge meester van Nicosia op Cyprus, dat in een korte-golfuitzending van de B.B.C. werd voorgelezen. Maar een korte pauze werd daar door een „spookstem" aan toegevoegd: „Met andere woorden, het is niks waard" Het bleek de nieuwslezer zelf ge weest te zijn, die deze „niet voor pu- blikatie" bedoelde commentaar had gegeven. Hij had alvorens deze woor den uit te spreken op het knopje ge drukt, dat dient onv de verbinding met de zender te onderbreken, wan neer er geniesd of gekucht moet worden. Maar het knopje had niet gewerkt. Aldus de verklaring naar aanleiding van uit Cyprus ontvangen aanmerkingen. Verdronken baby was In de Hudson, de rivier, waaraan New York is gelegen, heeft men gis teren het lijkje van een baby gevon den. Begrijpelijk was het, dat aller eerst gedacht werd aan het ontvoer de kind van de familie Weinberger, dat sinds 4 juli zoek is. De politie- arts, die het lijkje onderzocht, kwam evenwel tot de conclusie, dat het niet het overschot van de baby Weinber ger kon zijn, omdat dit een lijkje was van een pasgeboren kind. Overigens had de politie reeds een uiterlijke gelijkenis met Peter Weinberger me nen op te merken. tr De deskundigen, die de tiende con ferentie van de IC AO (International Civil Aviation Organization) in Cara- cas (Venezuela) hebben bijgewoond, zijn van oordeel dat over vijf jaar het straalverkeer algemeen zal zijn inge voerd in de burgerluchtvaart. Verder wordt er rekening mee ge houden dat over 20 jaar door kern energie gedreven verkeerstoestellen met een snelheid van ongeveer 2000 km per uur verbindingen zullen on derhouden tussen verscheidene pun ten op aarde. Aangenomen wordt dat dan dertien keer zoveel passagiers vervoerd kunnen worden als thans het geval is. De „jet age" („straaltijdperk"), die volgens luchtvaartdeskundigen in 1958-59 moet ingaan, zal zeer bij zondere eisen stellen aan de lueht- vaartnavigatie en de outillage der vliegvelden. De conferentie benoem de een zeven leden tellende commis sie van experts, die deze vraagstuk ken zal bestuderen. De commissie zal tegen 1959 de plannen gereed moeten hebben voor een reorganisatie van de wereldluchtvaart. De sneltrein, van Grenoble naar Marseille is vrijdagmiddag drie mi nuten na het vertrek uit Grenoble ontspoord. Drie personen kwamen daarbij om het leven en zeven wer den ernstig gewond. Het ongeluk werd door een wissel veroorzaakt. De locomotief, de baga gewagen en het eerste personenrij tuig gingen er goed overheen, maar het rijtuig daarachter liep eruit, waarop de koppeling brak en de wa gon kantelde. Alle gewonden zijn Fransen; de drie doden konden niet dadelijk worden geïdentificeerd. De 16-jarige Engelse zeecadet Barrie Dimmock neemt met een trotse lach zijn prijs in ontvangst, die hem door Z.K.H. prins Bernhard wordt over handigd. Barrie behaalde tijdens wedstrijden aan boord van het Engelse opleidingsschip „Arethusa" 910 punten van een mogelijk totaal van 1150. Prins Bernhard woonde de wedstrijden, die in Rochester in Kent gehouden werden bij. Vier miljoen „theoretische'' doden Bij de schijnaanvallen, die gisteren met atoombommen op grote delen van de V.S. -zijn gedaan in de loop van een luchtbeschermingsoefening, zijn theoretisch ruim 4.370.000 perso nen om het leven gekomen in het ge bied New-YorkNew Yersey, waar in totaal 8 miljoen mensen wonen. Er werd een aanval met vijf wa terstofbommen gesimuleerd, waar door het gehele gebied in puin zou zijn gelegd. Desondanks wordt aan genomen, dat meer dan V/2 miljoen personen de aanval ongedeerd over leefd hadden. Ook op andere delen van de V.S. .werden schijnaanvallen gedaan, waar bij in totaal 125 atoom- en water stofbommen „ontploften". Prehistorische grot ontdekt Een Franse hoogleraar heeft de ontdekking bekend gemaakt van een grot, die in rijkdom aan prehistori sche wandschilderingen alle andere ontdekkingen op dit gebied naar de kroon steekt. De grot waarvan de wanden be dekt zijn met 25.000 jaar oude rode en zwarte lijntekeningen van mam moeten, rinocerossen en paarden, is een schatkamer van voorhistori sche kunst en heeft even grote waar de als Franksrijks beroemde Lascaux- De nieuwe grot werd 26 juni ont dekt in het noorden van het departe ment Dordogne in Zuidwest-Frank rijk door professor Nougier. De geleerden houden de nauwkeu rige ligging van de grot voorlopig ge heim uit vrees, dat ongewenste be zoekers er schade zouden africhten. Columbiaanse onderscheiding voor Nedministers Vrijdagavond werd ten huize van de ambassadeur van Columbia, Z.E. Victor G. Ricardo, het „Gran Cruz de la orden de Boyaca" uitgereikt aan de ministers mr. J. M. A. Luns en ror. J. W. Beyen. Op deze foto ziet men v.l.n.r. de Columbiaanse ambassadeur, Z.E. Beyen en Z.E. Luns tijdens de conversatie na afloop van de plechtigheid. Nieuwe Kieswet „Nepszava", het blad van de Hon gaarse vakbeweging, heeft vrijdag meegedeeld, dat de Hongaarse rege ring een nieuwe verkiezingswet ont werpt, waardoor het mogelijk zal worden te stemmen op individuele kandidaten in plaats van op kandi datenlijsten. Het blad geciteerd door het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I., maakt ook melding van nieuwe voor schriften voor de Hongaarse Natio nale Vergadering, die op de volgen de zitting van deze vergadering aan de orde zullen worden gesteld. Deze reglementen geven aan iede re afgevaardigde het recht om vra gen te stellen aan het presidium, het kabinet, de minister, de voorzitter van het hoge gerechtshof en de open bare aanklager. Ook kennen deze regelementen meer bavoegdheden toe aan de voor zitter van de Nationale Vergadering. Er komen voorts 9 in plaats van 4 commissie van de Nationale Ver gadering. Deze zullen de bevoegd heid krijgen alle kwesties, die zij be langrijk achten, te bespreken en alle voorstellen rechtstreeks aan de ver gadering, het presidium en het ka binet voor te leggen. Zij kunnen specialisten en minis ters bij hun werk inschakelen en op hun verzoek moeten de ministers alle vereiste inlichtingen verstrek ken. Toenadering tot de V.S. „De Hongaarse regering wil haar economische politieke en culturele betrekkingen met de Verenigde Sta ten ontwikkelen". Dit heeft volgens radio-Boedapest een woordvoerder Voor het eerst is in Oost-Duits land een naar Stalin'genoemde straat herdoopt. Het gemeentebestuur van Leipzig heeft besloten de Stalin- allee de naam te jeven van Frie- drich Ludwig Jahn, de vader van de Duitse turnbeweging. Tengevolge van een ontploffing in een chemische fabriek te Saint Martin, ten oosten van Ar les (Zuid- Frankrijk), zijn vrijdagochtend twee personen gedood en een dertigtal ge wond. van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken verklaard tegen over vertegenwoordigers van de Hongaarse pers. Zoals reeds gemeld hebben over stromingen tengevolge van de zware regenval in de afgelopen dagen in grote gebieden van West-Duitsland dorpen geïsoleerd, wegen onder wa ter gezet en oogsten vernield. Tussen Frankfort en Neurenberg heeft de buiten haar oevers getreden rivier de Aschaff het dorp' Laufach en de hoofdweg tussen Würzburg en Frank fort geïsoleerd. Op sommige plaatsen was het Aschaffdal veranderd in één reus achtig meer. In Westfalen is de Die mei op een aantal plaatsen buiten haar oevers getreden. De Weser en de Rijn, zo wordt meegedeeld, stijgen snel. Door druks tij gingen begon het ge bied van lage drukgebied, dat zich boven Eiuropa bevindt en dat het onstandvastige weer van d'e afgelopen week veroorzaakte, in betekenis af te nemen. Vrijdagmiddag kwamen in het oosten en noorden van het land nog enkele onweersbuien voor. In korte tijd viel in Volkel zelfs 27 mm regen. Óp de Oceaan is de depressie activiteit gering en de veranderingen in de lucht druk verdeling zijn van weinig belang. Een rug van hoge luchtdruk, die de Britse eilanden nadert, zal zijn invloed het komende weekeinde ook over ons land uit breiden, waardoor met zwakke noor delijke of noordwestelijke wind tame lijk droge lucht wordt aangevoerd. He aantal buien wordt dientenge volge kleiner en plaatselijk vooral langs de kust zal het over het alge meen tamelijk zonnig zijn. In de tem- peratuurverdeling komt niet veel verandering, maar in de kuststrook zorgt het invallen van de zeewind voor een tijdelijke afkoeling. vanaf f. 345 ENORME SORTERING BIJ AALMARKT 12 TELEFOON 21782 Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en op de S meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of tets lagere. 22 Juli zon op 4.49, onder 20.47; maan op 20.10, onder 4.32. 22.29 Volle maan. 23 Juli zon op 4.50, onder 20.46; maan op 20.35, onder 5.36. Hoogwaterstanden 22 Juli v.m. 3.05; n.m. 3.30. 23 Juli v.m. 3.45; n.b. 4.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN onbewolkt LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE nevel mist mist motregen half bewolkt zwaar bewolkt BERLIJN zwaar bewolkt FRANKFORT nevel MüNCHEN ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO licht bewolkt mist nevel zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt geheel bewolkt onbewolkt 22 17 20 18 19 20 23 31 24 21 18 17 19 23 25 21 27 Korreltje „Geld kan in één seconde méér zeggen dan de welsprekendste min naar in jaren."

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1