Hollandse Jantjes op bezoek in LENINGRAD He belangstelling van de zijde der RUSSEN Automobilist kan controleren of achterlichten branden Ernstig ruimtctekort in vele garage-bedrijven Russische bezoekers spaarden ruiten der Rotterdamse huizen Burger uit Venray weigerde aan „hand en spandiensten" te doen ZATERDAG 21 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 COMMANDANT GOSLING WAS METEEN EEN POPULAIRE FIGUUR Leningrad heeft het Nederlandse eskader, dat vrijdag voor een vijfdaags bezoek in de stad is aangekomen, een zeer hartelijke ontvangst bereid. De gehele dag verdrongen zich duizenden belangstellenden op de kade van de Newa, op welke rivier „De Zeven Provinciën", de „Zeeland" en de „Friesland" in de prille ochtend het anker hadden laten vallen. Zij wuifden onophoudelijk naar de Jantjes aan boord der schepen en de commandant van het eskader, schout-bij-nacht L. J. Goslings, werd met een spontaan gejuich verwelkomd toen hij in de ochtenduren voor het eerst aan wal ging om een bezoek te brengen aan de commandant van de vlootbasis Leningrad, aan het stadsbestuur en aan de Nederlandse ambassadeur, dr. D. J. von Balluseck, die voor deze gelegenheid naar de havenstad was gekomen. „Zo'n welkom was mij nog nooit eerder overkomen", zei de commandant later. PLASBUIEN DOOFDEN ENTHOUSIASME NIET. De gehele dag, bleef de belangstel ling aanhouden en zelfs enkele pias buien in de namiddag konden de mensen niet van de kade verdrin gen. In de avonduren, toen de fees telijke verlichting der drie achter elkaar gemeerde schepen werd ont stoken, waren nog meer kijkers naar de kade gestroomd. Zó groot was de belangstelling, dat schout-bij-nacht Goslings reeds in 't hart van de nacht een aanval van de Leningradse pers op zijn schepen moest afweren. De schare der Rus sische journalisten stondi reeds bij de aankomst van de kruiser en de twee torpedobootjagers klaar met het door een verbindingsofficier overge brachte verzoek aan boord te mogen komen. Zij moest haar ongeduld evenwel bedwingen tot in de namid dag de wederzijdse bezoeken van de PROEFNEMING VAN EINDHOVENSE KA.J. De Eindhovense Katholieke Ar beidersjeugd Beweging en de Vrou welijke Katholieke Arbeidsjeugd Be weging in Eindhoven gaan een bij zondere proefneming beginnen: de verwezenlijking van een kringge bouw, welke als staf gaat dienen voor een geheel nieuwe interparachië methodiek. De K.A.J. en de Vrouwelijke K. A.J. stellen zich voor de „verschei dene diensten" scherp af te stellen op de problematiek en de behoefte van zekere categorieën jongeren. Daarom is de Stichting voornemens te starten in Strijp met een eigen zelfstandige vacantiedienst; 'n dienst welke klaar staat voor de problemen en moeilijkheden van verloofden; een ontspanningsdienst; een dienst welke zich met de militairen bezig houdt; een zieken- en culturele dienst. Deze onderscheidene diensten zul len geleid en gedragen worden door verantwoordelijke personen uit de arbeidersjeugd zelf in deze parochie. Tezamen zullen zij een pioniersgroep vormen, die het werk stimuleert, activeert en ondersteunt, werk, dat zich dus buiten de parochies af speelt doch in de kring. KREILEROORD: HET VIERDE DORP IN WIERINGERMEER. De gemeenteraad van Wieringer- meer heeft in zijn gisteravond ge houden vergadering besloten het vierde dorp in de Wieringermeer- polder de naam van Kreileroord te geven. Deze naam heeft een historische achtergrond. Het dorp verrijst name lijk op de plaats, waar in de vroege middeleeuwen het Kreilerwoud zich heeft uitgestrekt. Het dorp is glegen plus minus 5 km ten oosten van Wie- ringerwerf op de kruising van de Oosterterpweg en Noorder Kwel- weg. Het jongste dorp van Nederland is bedoeld voor huisvestingsgelegenheid van landarbeiders van buiten Wie- ringermeer. Aan een viertal straten zijn 82 woningen en vier winkelhui zen in aanbouw. Ook een sportveld bij het dorp is in wording. De marinekapel van de kruiser „Swerdlov", die ter gelegenheid van het Russische vlootbezoek in ons land vertoeft, zal op maandag 23 juli in de namiddag een terrasconcert op het Kurhaus te Schevenimgen geven. De gelegenheid maakte de dief Een Amerikaans echtpaar, op vakantie in Europa, liet in een Amsterdams hotel een tas met reispapieren, chequeboek en cre- dietpapieren op een stoel bij 'n open raam aan de straatkant ach ter. Toen zij even later hun ka mer weer binnenkwamen, had een gauwdief deze schone gele genheid niet onbenut gelaten. De Amerikanen togen naar 't consulaat, omdat met de tas ook hun passen verdwenen waren. Zij kregen nieuwe paspoorten, namen geld op bij een bank en deden de politie aangifte van de diefstaL De Amsterdamse recherche speurt thans, terwijl het echtpaar zijn reis voortgezet heeft. Nederlandse en Russische comman danten hadden plaatsgehad. Toen werden de journalisten aan boord ontvangen en zij vuurde op rchout- bij-nacht Goslings terstond de vraag af, of het wederzijdse vlootbezoek de verstandhouding tussen de beide lan den zou verbeteren. De commandant antwoordde daar op met de hoop, dat zulke vlootbezoe- ken spoedig geen opzienbarende ge beurtenis meer zouden zijn. Schout bij-nacht Goslings kwam trouwens tijdens de eerste dag van zijn bezoek nog voor een heter vuur te staan. Hij was met één slag zo'n populaire figuur geworden, dat hij 's avonds ook in de Leningradse Rembrandt- herdenking het woord moest voeren. Hij kweet zich van die voor een zee man moeilijke taak op zodanige wij ze, dat hij stormachtig applaus oogst te. Dat deed in dezelfde bijeenkomst ook ambassadeur von Balluseck met zijn bekentenis: „Rembrandt is de beste ambassadeur, die wij ooit ge had hebben". Een groot aantal officieren en manschappen der Nederlandse sche pen woonde de herdenking bij. Contact met de bevolking. Honderdvijftig Nederlandse jantjes woonden tezelfdertijd ontvangsten en filmvoorstellingen bij, die door hun Russische collega's werden aan geboden. In de komende dagen zul len er dagelijks van dergelijke sa menkomsten zijn. De jantjes zullen naar motorraces en musea gaan en zij zullen tenslotte ook nog een voet balwedstrijd tegen de Russische zee- derlandse bezoekers met de stad zal niet tot officiële samenkomsten wor den beperkt, doch het zal zich ook tot het grote publiek uitstrekken. Zo zal de marinekapel tweemaal in de parken van Lenigrad musiceren. Bovendien zal de bevolking van Le ningrad in staat worden gesteld de schepen te bezoeken. Zondag is er zelfs een kinderpartijtje voor 100 Leningradse kinderen aan boord. Schout-bij-nacht Goslings zal zon dag met een aantal van zijn officie ren naar Moskou vliegen waar hij de bevelhebber der Russische Marine zal bezoeken en hem een geschenk zal aanbieden, dat aan de samenwer king van Nederlandse en Russische zeelieden in vroeger eeuwen zal her inneren. Dat wordt ook gedaan in een kleine aan Nederland gewijde ten toonstelling, die vrijdag in het scheep, vaartmuseum van Leningrad is geo pend. De n.v. Nederlandse Aardolie Maatschappij zal omstreeks eind juli bij een verkenningsboring aan de westgrens van het olieveld Schoone- beek in de provincie Drenthe, proe ven nemen met het turbineboorsys- teem, waarbij de boorbeitel door een turbine in draaiende beweging wordt gebracht. De bruid wachtte Heldenmoed te Zutfen Een zenuwachtig bruidje zag gistermiddag de uren op het Zutfense stadhuis voorbijvliegen, terwijl de plaats aan haar zijde maar leeg bleef. De ambtenaren overtroffen zichzelf en verzetten met ware heldenmoed de tijd om naar huis te gaan, zodat mej. De Vries toch nog vóór het avond was haar naam kon veranderen in Van Arragon. Alles zou zonder stoornis ver lopen zijn, als de boot, waarmede de heer Van Arragon naar Ne derland kwam, op tijd de Rotter damse haven was binnengeko men, maar het schip was over- tijd en op het moment dat de heer Van Arragon verbeid werd op het Zutfense stadhuis, lag het schip nog buitengaats. Maar een auto op de Rotter damse kade liet zijnr motor al warm lopen en nauwelijks had het schip de kade geraakt of de heer Van Arragon zat al in de auto, die snelheidsrecords brekend zich een weg zocht naar Zutfen, waar de verlate bruidegom een overstapje nam in 't trouwkoetsje en nog op 't nippertje mej. De Vries tot de zijne kon maken. AMERICAN KING NIEUW APPARAAT IN DE HANDEL Commissie automobielbelangen: Gevolgen voor de verkeersveiligheid In de reparatie-inrichtingen van automobiel- en garagebedrijven be staat een ernstig tekort aan ruimte. Een tekort, dat wordt berekend op 645.000 vierkante meter of 49.5 pro cent van de totale in gebruik zijnde bedrijfsoppervlakte, waarbij de stal lingruimte buiten beschouwing is ge laten. Dat hier sprake is Aran een nood situatie moge blijken uit het feit, dat zeer vele garagehouders zich ge dwongen zien hun reparaties in de lieden spelen. Het contact der Ne- openlucht uit te voeren. Bezoek aan Den Haag „Een kruiser dient alleen maar om mee op bezoek te gaan!", deelde gis termiddag de commandant van het Russische smaldeel, dat momenteel een bezoek aan Nederland brengt, mede aan de journalisten, die op zijn uitnodiging een bezoek brachten aan de in de Rotterdamse haven gelegen schepen. Daarvoor had de commandant verteld, dat de vriendschapsbanden tussen Nederland en Rusland altijd zo bijzonder goed geweest zijn en dat zij voor versteviging in de toekomst in aanmerking komen. Nee, de commandant wist niet of er in de Sowjet-Unie atoomschepen gebouwd werden, maar vliegdek schepen waren er niet, omdat deze schepen toch alleen maar dienden voor een aanvalsoorlog en omdat zij tevens een te gemakkelijk doelwit vormden. Excuus. De kapitein verzocht de journalis ten de bevolking van Nederland te danken voor de hartelijke ontvangst, aan hem en zijn 1.788 bemannings leden betoond, en verontschuldigde het niet afschieten van welkomst- schoten met te wijzen op het gevaar, dat de Rotterdamse ruiten gelopen zouden hebben, wanneer zij wel af geschoten waren. (Hopelijk zal Rus land altijd zoveel respect tonen voor het breekbare Holland!). Enkele honderden schepelingen waren intussen naar Den Haag ge togen om daar het Binnenhof en het Vredespaleis te zien, maar de belang stelling voor de kinderen op straat en de fonkelende auto's was veel groter. Enkele matrozen, die een woordje Engels spraken informeerden naar stig bij hun begeleiders naar de mer ken en de afkomst der wagens, en vertaalden dit aan hun leergierige makkers,. Doorlopend klikten de camera- Izen, wanneer kleine kinderen langs kwamen en aan het slot van het be zoek boden zij een meisje van de amateur-gidsendienst een speldje aan, waarop een vredesduif afge beeld staat en in het Russisch de woorden: Vrede voor alle volkeren. Ziedaar de resultaten van een on derzoek, ingesteld door de Commis sie voor Automobielbelangen, naar de behoefte aan nieuwbouw, resp. uitbreiding van de automobiel- en garagebedrijven in ons land, een on derzoek, dat direct verband houdt met de door de regering toegepaste bouwbeperking en de talrijke afwij zende beschikkingen op aanvragen voor een bouwvergunning. In het rapport, dat is gezonden aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting alsmede aan zijn ambtgenoten van Verkeer en Wa terstaat en van Economische Zaken, wordt voorts opgemerkt, dat gezien de snelle groei van het autopark, de reeds bestaande moeilijkheden nog zullen toenemen. Volgens de bereke ning zou tot en met 1960 wil men in dat jaar de evenwichtstoestand hersteld zien per jaar een opper vlakte van 192.550 vierkante meter gebouwd moeten worden. Als argumenten worden in het rap port o.a. naar voren gebracht de ernstige consequenties van het be staande tekort voor de verkeersvei ligheid, welke mede afhankelijk is van de mate, waarin het autopark wordt onderhouden en de verspilling van kapitaal, omdat de gemiddelde levensduur van de auto daalt als ge volg van uitstel van onderhoud en reparatie. Zeer binnenkort zal in de handel gebracht worden een apparaat, waar door het voor de automobilist moge lijk wordt door middel van 'n lampje te controleren of zijn stads-, achter-, nummer- en stoplichten feilloos branden. Het apparaat is twee jaar lang door de ANWB, de KNAC, de EVO en andere organisaties op zijn betrouw baarheid getest en is thans gepaten teerd. Het zal onder de naam SK- apparaat in de handel gebracht wor den aldus „Trouw". Reeds geruime tijd worden ter controle van de achterlichten bij auto's controlelampjes gebruikt, die ingebouwd worden in de lichtinstal latie. Dit systeem heeft het nadeel, dat er een extra storingsmogelijkheid bestaat, d.w.z., dat wanneer het con trolelampje doorbrandt, ook de ach terlichten uitgeschakeld worden. Dit bezwaar wordt bij het SK-ap- paraat opgeheven. Geen enkel scha kelcontact wordt nl. in de lichtinstal latie ingebouwd, zodat geen extra storingsmogelijkheid meer aanwe zig is. In het apparaat zit een beweeglijk deel: het anker, dat tot taak heeft het controlelampje in en uit te scha- STRAALJAGER VERLOREN PILOOT GERED. Tijdens oefeningen in het nacht- vliegen is gisteravond een Thunder- jet van de Nederlandse Luchtmacht verongelukt bij de landing. Waar schijnlijk door een geblokkeerd neus- wiel, schoof de landende straaljager van de startbaan. Het toestel werd totaal vernield, maar de piloot slaagde erin zijn stuurhut ongedeerd te verlaten. WIELRIJDSTER VAN 3^ JAAR REED DAME (61 JAAR) AAN. Donderdagmiddag heeft een drie- en-een-half jarig meisje een 61-jari- ge dame aangereden op het trottoir van de Haitsma Mulierstraat te Haarlem. Het meisje reed op haar driewielig fietsje op het trottoir. Plotseling veranderde zij van rich ting en reed de dame tegen haar been, waardoor deze dame viel. eD dame is vermoedelijk met een pols fractuur in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo opgenomen voor onder zoek. Oud recht van gemeente Volgens een eeuwenoud recht heft de gemeente Venray een belasting in natüra, die in de vorm van hand- en spandiensten kan worden betaald. Een luitenant uit Venray, de heer Timmermans, weigert aan deze vorm van belasting te voldoen, omdat hij meent, dat dat werk niet in overeen stemming is met de waardigheid van zijn ambt. Hij weigert ook de belas ting „af te kopen". De luitenant was aangeslagen om Geen koude oorlog voor jeugdig Den Haag De bemanning van de Russische marine-schepen die momenteel voor anker liggen in de haven van Rotter dam maakt sightseeings naar de belangrijkste plaatsen in Nederland. Hun eerste dag was geAvijd aan Den Haag. Op het Binnenhof ontmoetten de jantjes kinderen en de vriendschap was gauw gesloten zoals de foto een zandweg met de schop te komen bewerken. De rechter en ook de raad van beroep hebben Venray gelijk ge geven. De overweging luidde, dat de heer Timmermans door het afkopen van deze aanslag de waardigheid van zijn beroep niet in opspraak behoefde te brengen. De hand- en spandiensten te Ven ray worden serieus doorgevoerd. Ook de looni'onden zijn in de aanslagen verwerkt. Hoewel de meeste burgers de be lasting afkopen zijn er altijd nog voldoende mensen, die aan de op roep gevolg moeten geven. Het werk staat onder toezicht van een gemeen te-voorwerker; werkt men niet hard genoeg, dan komt er een navorde ring. De zaak wordt nu voorgelegd aan de Hoge Raad. DRIE JAAR GEëlST TEGEN INBREKER. De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Dordrecht heeft 3 jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis geëist tegen de 48-jarige koopman J. W. van O., uit .Amsterdam. Aan deze koopman was ten laste gelegd, dat hij op 6 januari van dit jaar zou hebben ingebroken in een huis aan de Singel te Dordrecht en daar uit een brandkast een enveloppe met 1650,aan bankbiljetten, 2926 Belgische! francs, 115 zilveren rijks daalders, een aantal aandelen en een parelcollier zou hebben weggeno men. De verdachte ontkende dat hij zich aan deze inbraak had schuldig gemaakt. Hij zeide de zak met de be zwarende inhoud, waarmee hij op de avond van 6 januari door de politie was aangetroffen, te hebben gevon den. De zak had hij onder zijn jas gedragen, omdat hij er op straat niet mee gezien wilde wordenDe po litie was op deze man attent ge maakt door twee dames, die hem in de buurt van de woning op verdachte wijze hadden zien rondscharrelen. Hij werd ingerekend toen hij het be wuste huis verliet en zei bij die ge legenheid, dat 'hij huis aan huis liep te zoeken naar de woning van een dame, die hem geld had geleend, dat hjj wilde terug betalen. kelen. De werking van het apparraat komt in het kort hierop neer: de stroom gaat door twee windingen naar de stadslichten en de achter lichten. Daar deze beide windingen echter in tegengestelde richting ge wikkeld zijn, heffen de beide ontsta ne magnetische krachtvelden elkaar op, zodat het anker in ruststand blijft. Zodra echter een fout optreedt, b.v. er kortsluiting, slecht contact of leiding-breuk ontstaat, wordt één veld krachtiger en trekt het anker aan, waardoor de controlelamp gaat branden. Wanneer geremd wordt, gaat de controlelamp eveneens bran den. Het apparaat is zeer eenvoudig te monteren. PRIESTER- EN DIACONAATS- WIJDINGEN. Mgr. W. Mutsaerts, 'bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op woensdag 25 juli in de kapel van het „Al- bertinum" te Nijmegen de volgen de H.H Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de eerw. he ren Leo Oudejans en Henri Hen- drikx, beiden voor het bisdom Kioonstad (Zuid-Afrika) en aan de eerwaarde fraters Camillus Gim- brère, Ceslaus Brom, Salvator Jon kergauw, Anselmus van der Grin ten, Blasius Hauser, Bertrandus Laeijendecker, Willibrordus Reuten, Jozef Emke en Gandulphus van Gel der, allen van de Orde van paters Augustijnen; H. Diaconaat aan de fraters: M. A. L. Kolster, D. J. Bruijns, E. A. Rem merswaal. E. K. Brenninkmeijer, J. L. Brenninkmeijer, H. E. A. van Venrooy, W. li. M. Reckman, A. D. Scholten, C. J. Th. Westerhuis, E. J. M. Robben, J. J. C. Willemse, J. M. A. Goes, J. H. L. Kuhlmann en H. L. M. van -Dijk, allen van de Orde der paters Dominicanen. H. Priesterschap aan de fraters: W. A. van Koppen, P. L. Bangert, H. P. S. van JGent, J. J. M. C. van de Schoor, B. G. P. G. Bruggemeier, J. F. M. van den Brekel, Th. G. M. Rib- berink, E. Spork-en en C. Streefkerk, allen van de Orde der paters Domi nicanen. Mgr. dr. J. O. Smit, titulair bis schop van Paralus dient op woens dag 25 juli in de kerk van het Ge neralaat der Kruisheren te St. Aga tha bij Cuijk de volgende H.H. Wij dingen toe. H. Subdiaconaat aan de fraters: Wernerus Kettner, Antonius Lafe- ber, Antonius Reijnen, Henricus de Laat, Josephus Bakker, -Henricus van Breukelen, Jacobus van Winden, Didericus Boereboom, Johannes van Hengstum, Johannes Donkers, allen van de Orde van het H. Kruis. Priesterschalp aan de fraters: Johannes Bot, Johannes Koopman, Andreas Zegers, Johannes van de Ven, Henricus van Berlo, allen van de Orde van het H. Kruis. Z.H.Exc. mgr. C. Kramer, bisschop van Luan dient op donderdag 26 juli in de -parochiekerk van het Allerh. Sacrament te Brakkenstein Nijmegen de volgende Wijdingen toe: H. Diaconaat aan frater Adrianus van der Zalm van de Congregatie van de Priesters van het Allerh. Sa crament. H. Priesterschap aan de fraters: Andreas van der Staak, Henricus Bekker, Henricus Verhoeven en Cas per Vink, allen van de Congregatie van de Priesters van het Allerh. Sa crament en aan de fraters Gerardus Blom, Johannes Westerbos en Wil helmus Spann allen van de Congre- I gatie der paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Tenslotte dient mgr. Matthias Brans O.M.Cap., titulair bisschop van Corna, op vrijdag 27 juni in de kerk van het Kapucijnenklooster te Udenhout de volgende H.H. Wijdin gen toe: Mindere orden aan de fraters: Aza- rias van Dordreoht, Mansuetus van Maarssen, Walrich van Tilburg, Theo- gonius van Leiden. Eymard van Deurne, Benjamin van Tilburg, allen van de Orde der Minderbroeders Capucijnen. H. Subdiakonaat aan de fraters: Mattheus van Arnhem. Emmanuel van 's-Hertogenbosch, Sidonius van Oldenzaal, Manfred van Rosmalen, Desiderius van 's-Hertogenbosch, Alexius van Eindhoven, Raynerius van Rotterdam, Patricius van Zeven bergen, Wolfgang van Probolinggö, Nivardus van Tilburg, Rombout van De Bilt, Salvator van Etten, Joachim van Gel drop, Albertus van Monster, Cantianus van Dongen, Maurinus van St. Oedenrode, allen van de Orde der Minderbroeders Capucijnen. De H. Priesterwijding aan de fra ters: Bonfilius van Ridderkerk, Leo- nius van 's-Gravenhage, Rogerius van 's-Gravenhage, Vitalianus van 's-Gravenhage, Hermas van Hel- voirt, Winfried van Breda, Gerbert van Asten, Zacheus van Eindhoven, Osmund van Deurne, Novatus van Zevenbergen, allen van de Orde der Minderbroeders Capucijnen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12