Zo bloeit Leiden en pronken zijn plantsoenen 9lxy.&a%aag Met de tem de taan uit ZATERDAG 21 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 IJET weer klaarde op! De wind ging liggen en een zon netje gluurde vanachter de zware bewolking, schuchter als een kleuter vanachter de rokken van de bewaar schoolzus ter. Het leek erop of het eindelijk écht zomer zou gaan worden. Het zachte weer lokte uit tot het maken van een wandelingetje door de stad om te genieten van de zonneschijn in de ruime straten en lanen van de Pro fessorenwij k en om te genieten van de mooie bloemen, die daar in de plantsoenen bloeien. Zo kwamen we in de De Sitter- laan, waar ons oog viel op het geel en zalm-rose van de rozen in 't mid denperkje. Twee verschillend gekleurde bloe men op één stam! De heer W. Bar nard, opzichter van de afdeling Plantsoenen van de Gem. Plantsoe nendienst, bij wie we inlichtingen hebben gevraagd over dat niet alle daagse verschijnsel, vertelde ons, dat deze roos, de „Maskerade", een nieu we kruising (Hybride) is, die haar bloei inzet met een warm-gele bloem, die later verkleurt tot zalm-rose. rvE verbloeiende roos is de laatste U tijd zeer in trek. Ook in de Burggravenlaan heeft de gemeentelijke plantsoenendienst er geplant. Hier is het de „Prinses Ju liana", een soort die fel-oranje uit de knop komt, om, als ze rijpt, te ver- bloeien tot zacht-rose en bijna wit. Maar voordat we op de Burggra venlaan zijn beland, hebben we vol bewondering een ogenblik stilge staan om naar de esseboompjes te kijken, die de trottoires van de De Sitterlaan markeren. Sappig-groen vallen de kruinen in een lange rij over elkaar en rossig glimmen de jonge loten aan de buigzame takken. Deze elegante boompjes (Acer sac- charinum) zijn vere verwanten van de Canadese Maple-leafs waarvan het sap wel gebruikt wordt om er suiker van te maken. Óp onze weg zien we de grote dub bele theehybride „Makreziesunset" en ook een nieuwe Duitse creatie „Schweizer Grusz", die warm en diep-rood is als gloeiende turf. Nu mogen rozen door hun geur en fluwelen glans op de stemmige bla deren behoren tot de meest boeiende bloemsoorten, maar wanneer we plotseling staan voor de border aan de Burggravenlaan, houden we bijna de adem in bij het zien van dit staal- Oll Oil Oil Oil Oil Oil Oil Oil c Tot de vele dingen, die het leven in de stad veraangenamen, behoren zonder twijfel de parken en plant soenen, borders en gazons, die stra ten en lanen sieren. Omdat we menen, dat het de moeite waard is, de inspanning, die de gemeentelijke plantsoenendienst zich neemt b(j aanleg en onderhoud van de stadsbeplanting te belonen met een aandachtige wandeling, be zoeken we regelmatig een van de Leidse wijken. Wat we daar voor schoons zien, zult u kunnen lezen in deze rubriek, waarvoor we alle steun kregen van de heer A. Galjaard, chef van de afdeling plantsoenen van de Leidse gemeentewerken, en van diens assistenten. IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC3II tje van tuinarchitectuur. Zorgvuldig gerangschikt vormen de planten en bloemen als het ware een heuvel vol kleurenvariaties. Het lichte lila van de Aster alpi- nus gaat over in het vlammende paars van het Lythrum of Katestaart, waartegen Coreopsis verticilata met haar okeren bloemkelkjes en vettig groen blad helder afsteekt. Zowel dit plantje, waarvan de ver ticale opbouw bijna meetkundig lijkt, als de zacht-blauwe Campanula car- patica zijn dankbare troetelkinderen in onze tuinen. Van de Hellenium, die in felgele bossen boven de voorgenoemde soor ten uitsteekt, herinner ik me, dat we het zaad ervan op school ruilden als een soort huismiddeltje: het was nies- en jeukpoeder en een prachtig medium om het onderwijs van de vrolijke kant te kunnen blijven zien. De donkere, steenrode Moerheim Beauty, is wel de verarmde tak van j' de Helleniumfamilie, maar haar kleu ren gaan prachtig over in die van het Nepeta of Kaukasisch kattekruid en van Salvia virgata, die veel op elkaar lijken en ook beiden uitste kend geschikt zijn voor randbeplan- tingen. Wanneer we na de eerste bloeitijd de dorre stengels hiervan tijdig af knippen, treed nog 'n tweede bloei op. Men moet er bij dit plantje echter wel op letten, dan het loof niet vlak voor de winter wordt afgesneden, daar het anders zonder twijfel weg zal vriezen. IJiET IS EEN GRAPPIG TOEVAL in de Professorenwijk de Theu- nisblioem (Oenothera) te ontmoeten, aan de hand van welk geslacht prof. Hugo de Vries, dezelfde die door een straat in deze wijk geëerd wordt, zijn erfelijkheidstheorie ontwikkelde. Hoewel de Theunisbloem die hier staat, een gekweekt exemplaar is, komt ze in ons land ook in het wild voor evenals de Ridderspoor of Del- phinum, waarvan hier ook enkele gekweekte exemplaren staan. In de tuin zullen ze met hun zach te bauw-paarse vuurpijlen wel een goed figuur slaan en ook van het plantje „Brandende Liefde" (Lichnis calcedonica rubra) met zijn vlam mend rode bloempjes zullen we veel plezier beleven. Maar de Eidooier, Achillea eupa- torium, is met zijn hoogte van één meter meer geschikt om te verwer ken in een droogboeket, dan om hem in de tuin te zetten, waar hij door zijn grootte te veel ruimte in beslag zou nemen. Zoals op de honderden bijen en zweefvliegen, die op de bloemen van de border neerstrijken, oefent de bloemenpracht ook op ons een grote aantrekking uit. •pOCH GAAN WE VERDER en ko- men dan over de Rijndijk aan de Kanaalweg. In de Leidse Kanaal- weg bezit het Zuid-Hollandse polder landschap een van de laatste iepen lanen, die vrijwel onaangetast zijn door de iepziekte. De iepziekte, die wordt veroorzaakt door een zwam, verspreid door de iepenspintkever, verstopt de sapka- nalen van de boom, die zodoende ge doemd is te sterven. Het verdwijnen van de hoge iepen uit het Zuidhollandse landschap, is naar men heeft ontdekt, mede van in vloed geweest op de thans optreden de bodemerosie in het oosten van het land. We eindigden dan onze wandeling op een van de bankjes in het Room burgerparkje, waar onze bewonde ring voor de zo vooruitstrevende Leidse Plantsoenendienst nog groei- bij het zien van de twee grote speel weiden die zijn aangelegd om de jeugd ervan te weerhouden haar ver maak te zoeken in de plantsoenen. Wanneer er maar ruimte is zal het niet hoeven voorkomen, dat een per ceel rozenstruiken gebruikt wordt als net bij een partijtje badminton, zo- De fotograaf sloeg deie week met z(jn lens de laan in naar een gezel lig dorpje. De torenklok wijst tien minuten voor vier en het was ook dit is bijzonder! zonnig zo merweer. De vorige week De richtingaanwijzer die op de hoek van de Schenkelweg staat bü de dr. Kortmannstraat, heeft de af gelopen week vele lezers in de goe de richting geholpen. Er waren inzenders, die vermeld den dat de foto genomen was in de richting van de Zuidbuurt, die het beroep noemden van de bewoner van het hoekhuis en de eigenaar van de auto, die juist het kruispunt oversteekt. Dit alles heeft het lot niet mogen beïnvloeden. Als onbetwiste winnaressen van deze prijsvraag werden aangewezen Nellie Nahon en haar zusje Thea, EJ die wonen op nummer 22 in de Wei- 1 poort te Zoeterwoude. ZIJ ontvangen de waardebon van vijf gulden. als we dat een dezer dagen hebben gezien. De entourage van de beide speelweiden is practisch. De beide wind9ingels, die men er rondomheen heeft aangelegd, bestaan uit sierlij ke, dochsterke heesters die zich gauw herstellen van eventuele be schadigingen. Niettemin mogen we verwachten, dat ook deze struiken met zachtheid worden behandeld. Want elke meter groen, die op wel ke wijze ook, verloren gaat, is een verlies voor de stad dat niet meer vergoed kan worden. £e« gezettige teiöjaö in de CngeCóe öigi f^E VAKANTIE is weer in het land en wij gaan dus op reis. De een zal naar het buitenland gaan, de andier blijft dichter bij hiuis, een derde volstaat met een dagje uit of familiebezoek, maar reizen doen we vrijwel allemaal in deze tijd. Dit reizen is voor velen een probleem, dat verband houdt met de kleding. Wij wilen er elegant uitzien en dikwijls wordt juist het tegenovergestelde bereikt, wanneer wij gekreukt en verfom- fraaid aankomen, na een lange afmattende reis in een smoorhete spoorwagen of bus. Door het on doelmatige van onze kleding on dervinden wij daar soms meer last dan plezier van. Dit kan voorkomen worden, wanneer wij met de vele factoren van het rei zen rekening houden. Er zijn twee dingen waarmede wij beslist rekening moeten hou den en dat zijn: het weer dat wij vermoedelijk zullen hebben tij dens onze reis en de manier waarop gereisd wordt. Draag zo veel mogelijk kleding die door een< kleine wijziging snel is aan te passen bij gewijzigde tempe raturen en zorg er eveneens voor, dat uiw reistenue solide is en 'n stootje kan verdragen, terwijl het tevens gemakkelijk moet zitten. Geen torenhoge hakken onder onze schoenen op reis en geen getailleerde jassen of kleding die snel smet of vuil wordt. Daar on dervindt men slechts narigheid van en zoiets kan de hele reis bederven. De keuze van uw reis kleding is bedangrijker dan u denkt Als voorbeeld van een heer lijke, vlotte en gezellige reis jas brengen we hier een model van de Londiense hiuis Windsmoor. Een kraaigloze mantel, die van voren aan de hals sluit met één grote knoop en lekker ruim valt, zodat men er ziioh prettig in kan bewegen. De mantel vindt haar charme in de aparte lijn en origi nele knoopgarnerinig. Let u eens op de schijnbaar ingezette zij panelen. Dergelijke mantels zijn ideaal om op reis mede te nemenu Vlot toiletje van Amerikaans ontwerp Ook de Verenigde Staten nemen een 'belangrijke plaats in in de modewereld. Men zal in de Amerikaanse modellen altijd iets vinden dat typisch is voor deze groep van ontwerpers en dat af wijkt van de stijl der overige, Europese ontwerpers. De Ameri kaanse mode is ongetwijfeld voor ons continent aantrekkelijk en wel speciaal waar het gebruiks- kled'inig betreft. De Amerikanen blinken uit in praktische kleding, waarbij toch het cachet niet ver- waarlosd wordt. Doch ook op ander gebied dan de bedrijfs- Uit de keuken geklapt Schuimige vruchtenpudding. 500 gr. Vruchten (aardbeien of bessen), 100 gr. suiker, 18 gr. gelatine, 3 dl. melk, 2 eiwitten. De vruchten schoonmaken en wassen. Enkele voor garnering van de pudding achterhouden. De rest goed fijn maken. De gelatine en suiker erin oplossen. Af la ten koelen totdat de massa dril- lig begint te worden, dan het vruchtenmoes erdoor roeren. De eiwitten stijfslaan en voörzichtig door de puddingmassa scheppen. Daiarma het geheel in een met water omgespoelde puddingvorm laten opstijven. De pudding na het storten garneren met de ach tergehouden vruchtjes. Vruchtenbowl (810 glaas jes). 500 gr. Gemengde vruchten b.v. aardbeien, kersen, bessen (zwarte of rode, banaan, meloen),5 dl. vruchtensap (b.v. appelsap3 dl. spuitwater (2 kleine flesjes), plm. 75 gr. basterdsuiker. De "vruchten schoonmaken, wassen, kleinsnijdien en een paar uur met de suiker wegzetten. Het appelsap erbij doen en de bowl nog enkele uren op een koele plaats wegzetten. Voor het op doen het spuitwater erbij gieten. Schoteltje gestoofde kom kommers met kaas. 2 Komkommers, 10 gr. boter, 50 gr. geraspte kaas, 4 dl. melk, 40 gr. bloem. 40 gr. boter, 200 gr. dobbelsteentjes kaas. De komkommers in de lengte doorsnijden en het zaad eruit verwijderen. Daarna de komkom mers plm. 5 minuten in een bo- kledinjg komen zij met voortref felijke creaties. Zo toont onze illustratie een leuke creatie van de ontwerpster Netty Rosenstein. Het is een toi letje van zwart-wit geruite jer sey met kleine fijne blokjes. Een zwart fluwelen kraagje en man chetten kleden het geheel af. De mouwen zijn zeven-achtste lang. Het japonnetje heeft een prima gecamoufleerde voorsluiting in de vorm van een ritssluiting, die voldoende ruimte biedt om het kledingstuk vlot aan en uit te trekken. Het ceintuurtje van de zelfde stof en laag geplaatste heup'zakjes op de nauwe rok, ma ken dit geheel tot een eenvoudig doch charmant japonnetje, dat door zijn neutrale stijl voor diverse aangelegenheden bruik baar is. Ongetwijfeld een creatie, die ook in ons land aftrek zal vinden. dempje water koken totdat ze glazig beginnen te worden. Een dikke saus maken van boter, bloem en melk. Hierin de dob belsteentjes kaas doen en de ra gout zonodiig op smaak afmaken met zout en peper. De komkom mers hiermee vullen en voor zichtig overbrengen in een lang werpige vuurvaste schotel. Met de geraspte kaas bestrooien; een paar kluitjes boter erop leggen en in de oven een bruin korstje geven. Schuimige bessenvla. 500 gr. Bessen (zo mogelijk ge deeltelijk zwarte bessen, daar deze nog vitaminerijker zijn en bovendien de kleur voller ma ken), 100 gr. basterdsuiker, 6 blaadjes gelatine, 3 dl. melk, 2 eiwitten. De bessen schoonmaken en door een zweef wrijven. De melk koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweekte gelatine erdoor roeren. De vloeistof af laten koelen tot zij drillig gaat worden, dan pas het vruchten moes erbij doen. De eiwitten stijfslaan en voorzichtig door de vla scheppen. Het geheel over doen in een vlaschaal en desge wenst garneren met enkele ach tergehouden f

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10