DE BRULLENDE BERG Nieuw zilvergeld verdwijnt in de oude kous Ruim 30 miljoen opgepot Schipbreukelingen „Maeda" in Amsterdam aan land Bouw van 1000 woningen te Amsterdam ligt stil Koopcontract voorzag niet in tweede weduwe 4-voudige werking... extta geneeskracht! Chefarine 4 In enige maanden vijftien mille rijker Hooi rot weg op het land Zolang ondernemingen geen opening van zaken geven moeten looneisen hoog blijven Laatste stalhouderij in A'dam B. en W. willen helpen WOENSDAG 18 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Het verschijnsel, dat het goede geld het slechte uit de circulatie dringt, is al waar te nemen zolang er geld in omloop is. Betaalde men vroeger het liefst met gesnoeide munten om de gave geldstukken te kunnen oppotten, na de uitgifte van de nieuwe zilveren guldens, geeft men bij voorkeur het papieren geld uit maar de oude kous is hetzelfde gebleven. Ruim zestig miljoen zilveren gul dens zijn tot nu toe door de Rijks munt te Utrecht vervaardigd. Maar, hoewel er reeds 55 miljoen in om- Joop zijn gebracht, valt het op, dat men maar zo weinig van deze mun ten ziet. Het sparen van deze geldstukken is een haast magisch bedrijf. De kin deren doen ze in hun spaar-varkens en de huisvrouwen leggen ze opzij, in de hoop, dat ze ze voorlopig niet nodig zullen hebben. De autoriteiten schatten, dat er op deze wijze ruim 30 miljoen zilveren guldens zijn op gepot. Rekensommetje. Het rekensommetje, dat c.a. 30 miljoen zilveren guldens zijn opge pot, is spoedig gemaakt. In juli 1955 waren er 162 miljoen muntbiljetten (guldens en rijksdaalders) in circu latie; dit jaar zijn het er nog 142 mil joen, dus 20 miljoen zijn ingenomen. Hiervoor kwamen 55 miljoen zil veren guldens in de plaats, een ver schil dus van 35 miljoen. De taxa tie, dat 30 miljoen zilveren gul dens in de spaarpot verdwenen zijn, lijkt, dus logisch, daar een deel van de geldstukken in de guldensautoma ten terecht komt, die niet dagelijks geleegd worden. Inmiddels staat de zilverling op Onbegrijpelijke fout van Nooise tanker1 Gisteravond zijn in Amsterdam de opvarenden aangekomen van het on der Costaricaanse vlag varende 35. jaar oude Griekse ms „Maeda", dat gisteren op de Noordzee ten noerden van het lichtschip Noordhinder na in zware mist door de Noorse tanker „Salsaas" te zijn aangevaren, is ge zonken. Direct na zijn aankomst ver klaarde de kapitein van de „Maeda", de 66-jarige Griek Antonius Hara- houssis, dat volgens hem aan boord van de Noor een „enorme navigatie- fout" moet zijn gemaakt. Zijn 7315 ton metende schip, dat met een lading ijzererst van Rio de Janeiro naar Rotterdam op weg was, had de gebruikelijke mistseinen ge wisseld met de Noorse tanker, die met enige tussenruimte recht op hem aanvoer. De Noor had radar aan boord, en moet dus het Costaricaan se schip gezien hebben, zo redeneer de de kapitein van de „Maeda", die vertelde zelf geen radar aan boord te hebben gehad. Toch is de tanker recht op de Cos- taricaan ingevaren, en heeft hem midscheeps aan stuurboordzijde zo danig geraakt, dat hij na korte tijd reeds water begon te maken. De „Maeda" is, kort nadat zij gis termorgen vroeg door de Franse sleepboot „Jean Bart" nog drijvende werd gevonden, gezonken. De 27- koppige bemanning (26 Grieken en 1 Chinese kok) had in reddingsboten een goed heenkomen gezocht, uitge zonderd de kapitein, de eerste machi nist en een stoker. Zij zijn op het laatste ogenblik overboord gespron gen, en werden door één van de red dingsboten opgepikt. Slecht enkele bemanningsleden hebben bij de aan varing lichte verwondingen opgelo pen. Een hond en een kat met haar vier jongen stierven de verdrinkings dood. De Noorse tanker „Salsaas" heeft de opvarenden van de „Maeda" aan boord genomen en naar Amsterdam gebracht, waar zij zijn voorzien van droge kleren en een onderkomen vonden in het zeemanshuis. het werkprogramma van de Rijks munt bovenaan. Er wordt zelfs van alles in het werk gesteld om de aan maak op te voeren. Nog veertig weken Er worden reeds één miljoen gul dens per week geslagen. Men zal met deze aanmaak doorgaan, tot het bedrag van honderd miljoen guldens is bereikt. Blijkt dan echter, dat er nog behoefte aan deze muntstukken bestaat, dan zal men de aanmaak voortzetten. Eerst wanneer deze behoefte be vredigd is en de algemeen begeer de munten in voldoende mate be schikbaar zijn, zullen de oude munt biljetten definitief verdwijnen. Snellere bevordering bij de politie In drie Koninklijke Besluiten zijn de bezoldigingsregeling, de aanstel- lingseisen en de bevordering van het personeel van rijks- en gemeente politie opnieuw geregeld. De nieuwe salarisschalen brengen voor de verschillende rangen verho gingen, welke uiteenlopen van een tot omstreeks tien procent. Bevor dering tot een hogere rang zal over de gehele linie wat sneller kunnen geschieden dan voorheen, daar het benodigd aantal dienstjaren met een of twee jaar verminderd is. Dit geldt niet voor de surnumerair bij de ge meentepolitie en de aspirant-offi cier der rijkspolitie, die voor bevor dering voortaan twee in plaats van een dienstjaar moeten hebben. De nieuwe salarisschalen hebben een terugwerkende kracht tot 1 januari 1954. Conflict over zwarte lonen De bouw van 1000 woningen te Amsterdam ligt stil, omdat twaalf Amsterdamse aannemers besloten hebben geen zwart loon meer uit te betalen. De patroons hebben onlangs een aantal arbeiders in kort geding voor de rechtbank gedaagd, omdat zij ontslag hadden genomen, nadat hun was verteld dat geen zwarte lonen meer werden uitbetaald. De arbei ders zochten een werkgever, die dit wel wilde doen. De president van de rechtbank be paalde, dat de arbeiders weer aan het werk moesten gaan. Dit gebeur de, maar de metselaars en opperlie den op twee bouwobjecten, die ruim 1000 woningen omvatten, begonnen een langzaam-aan-actie in de hoop, dat zij ontslagen zouden worden. Toen dit niet lukte zijn zij in staking Opticiens stellen voor: goedkopere brillen De Federatie van Nederlandse Op ticiens-organisaties heeft aan de zie kenfondsen voorgesteld de prijzen van de brilmonturen met 25 procent te verlagen. Dit geldt alleen voor de monturen, die de opticiens zelf voor minder dan tien gulden hebben in gekocht. Voor de andere monturen wil de opticien zijn winstmarge zelf kunnen bepalen. Ook wordt voorgesteld: een andere berekeningswijze voor de glazen, die naar de mening van de opticiëns een prijsverlaging inhoudt. De ziekenfondsen zijn echter nog niet geheel overtuigd van deze prijsver laging. Zij wensen een prijsverlaging van het glas eveneens met 25 pro cent. De onderhandelingen zijn nog gaande. De tarieven, die door de op ticiens werden voorgesteld, zouden eventueel op 1 augustus of anders op 1 september moeten ingaan. Het is echter de vraag of beide partijen vóór die tijd al tot een vergelijk zul len komen. VIADUCT IN AANBOUW INGESTORT. Een instorting, die gelukkig geen slachtoffers heeft geëist, doch wel een aanzienlijke schadepost betekent en stagnatie in de werkzaamheden, heeft zich voorgedaan bij de aanleg van het viaduct in de kruising Apel- doornsewegWaterbergseweg. te Arnhem. Bij het storten van beton in het middengedeelte tussen de ko lommen, brak namelijk de bekisting, waardoor het beton scheurde en men in allerijl aan het werk is moeten gaan om het er uit te stampen door middel van pneumatische boren e.d. Hiermede was men ook dinsdagavond nog bij lange na ndet gereed. Dit zou waarscijnlijk eerst van-middag het geval zijn. Men moet hierbij wel zeer vlug tewerk gaan, omdat de dikke betonlaag anders geheel ver hard zou zijn. Heel wat Arnhemmers zijn direkt een kijkje gaan nemen bij het viaduct, waaronder een groot aantal stalen pijpen is aangebracht, die het wel hebben gehouden'. Vreemde verrassing voor P.T.T. Een nalatigheid in een koopcon tract bezorgt de P.T.T. te Zaandam veel narigheid. Ten behoeve van haar technische dienst kocht deze rijksin stelling indertijd in de buurt van het Czaar Peterhuisje van de erven K. Zwikker een oude nog bewoonde boerderij met aangrenzende gebouw tjes Het was de bedoeling na sloping van deze behuizingen ter plaatse een groot kantoor annex magazijn te bouwen. In het koopcontract stond dat de P.T.T. dit plan pas kon uitvoeren na de dood van de toen 86-jarige mevr. de weduwe Zwikker, die in de boer derij woonde. Deze dame is intussen overleden, maar nog kon de P.T.T. niet overgaan tot sloping en bouwen, omdat op het zelfde terrein in een huisje naast de boerderij een andere mevr. de Zwik ker woont, schoondochter van de ge storven bewoonster. Over haar aan wezigheid was in het koopcontract niet gerept. Mevrouw de weduwe Zwikker wil het terrein wel verlaten doch be dingt uiteraard dat zij een andere woning krijgt. De gemeente heeft die haar ook aangeboden, doch de dame aanvaardde dit perceel niet, omdat naar zij meende de eigenaar erover wilde beschikken en zij dus slechts zeker was van drie jaar huur. P.T.T. bood de weduwe daarop tienduizend gulden, doch ook hierop ging zij niet in. P.T.T., die wegens ruimtegebrek veel haast heeft, overweegt in arren moede nu maar om over het huisje heen te bouwen. Bij de gemeente stuit dit niet op bezwaren. Er zou dan eenzelfde situatie ontstaan als in Amsterdam tegenover het Centraal Station, waar het Victoria hotel in dertijd over en om een sigarenwin kel heenbouwde. Intussen verscheen gistermorgen bij de boerderij een hoge autoriteit van P.T.T., die rtog eens met mevr. de weduwe Zwikker ging praten. Hoewel over deze bespreking weinig is uitgelekt schijnt het dat de be woonster met een bepaalde' oplossing wil instemmen, aldus het Alg. Dagbl. gegaan: zü werden hierbij gesteund door financiële bijdragen van colle ga's op bouwwerken, waar wel zwar te lonen werden uitbetaald. De stakers zijn bereid weer aan het werk te gaan, indien zij uitbetaling krijgen van het loon, dat zij tijdens do staking en de langzaam-aan-actie moesten derven. De werkgevers, de Amsterdamse aannemers J. Roze- straten en de Rotterdamse firma Mosselman en Kortweg, waren hier niet toe bereid. Dit conflict duurt nu 6 weken en al deze tijd ligt de bouw van duizend Amsterdamse woningen in Geuze veld en Slotervaart, stil. De 79-jarige landbouwer C. Ma- chielse te Heerle in de gemeente Wouw heeft gistermiddag zijn e\ wicht verloren, toen hij boven op een hooiwagen stond, die hij met zijn zoon aan het laden was. Hij viel achterover van de wagen en sloeg met zijn hoofd tegen de grond. De heer Machielse was onmiddellijk dood. AANBESTEDING TOEGANGSWEG GOUDA. De directie wegen van de rijkswa terstaat heeft aanbesteed bestek nr 191, dienst 19561957: het opho gen en onder profiel brengen van de toegangsweg naar Gouda en het uit voeren van hiermede verband hou- denre werken onder de gemeente Waddinxveen en Gouda. Laagste inschrijver was de firma v.h. G. J. van Wingerden en Zn. te Gouda voor 'n bedrag van 278.700.-. 4 middelen tezamen werken «neder, krachtiger en langduriger. In de hele wereld word! legen pijn en griep meer en meer een combinaiie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. f/ (Advertentie) Levensgevaarlijke diefstal De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof mr A. S. de Muinck Keizer heeft gisteren in zijn requisitoir tegen een 30-jarige fa brieksarbeider uit Ede nog eens ge wezen op het grote gevaar en de schade die ontstaat door diefstal van de z.g. spoorstaafverbindingen, de koperen aardleidingen, die van de betonnen palen wordep geknipt, waardoor ernstig gevaar voor elec trocute vooral van degenen die aan de baan werken, ontstaat. Vooral in de omgeving van Utrecht en Amers foort zijn indertijd vele leidingen verdwenen en de gehele recherche moest worden ingeschakeld om aan dit euvel een eind te maken. De verdachte had in januari onder de gemeente Barneveld 20 verbindin gen los geknipt met een tang en des wege is hij door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waar van drie voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De opbrengst van de koperen lei dingen betekende voor hom ruim 100,voor de Nederlandse spoor wegen evenwel een verlies van circa 800,—. De procureur-generaal vroeg we gens de ernst van het feit bevestiging van het rechtbankvonnfè. te meer daar de man reeds driemaal was ver oordeeld. SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGEVAL OVERLEDEN. De heer W. Tolman, assuradeur te Leeuwarden, die zondagmorgen bij een botsing tussen twee personen auto's te Drachtster Compagnie ern stig werd gewond, is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen aan de gevolgen overleden. Hij was 51 jaar oud. Zoals bekend werd zijn 53-jarige echtgenoot, mevr. T. Tolmande VYies, bij deze bot sing op slag gedood. De toestand van de beide andere slachtoffers, twee inwoners van Drachten, geeft geen reden tot ongerustheid. Geknoeid met huurkoopcontracten Twee jaar met aftrek is geëist te gen de 41-jarige Utrechtse vertegen woordiger A. V., die voor de recht bank te Utrecht moest verschijnen wegens oplichting ten nadele van in gezetenen van Utrecht en Amster dam. De verdachte wist een aantal mensen te bewerken tot het afsluiten van een huurkoopcontract voor meu bilair, dat zij te Amsterdam bij een firma konden uitzoeken. In het door hen getekende con tract stond vermeld, dat de eerste aanbetaling was voldaan, doch in werkelijkheid behoefden zij deze niet te betalen. De vertegenwoordiger telde het aankoopbedrag als rente bij het totaal van het contract, dat door de contractanten in termijnen moest worden voldaan. Met een valse kwitantie voor de eerste aankoop vervoegde hij zich dan bij een financieringsmaatschap pij in Amsterdam, waar hij het ge contracteerde bedrag kreeg uitbe taald voor de aankoop bij de meu belfabrikant. De betrokkenen heb ben echter nooit enig meubilair ont vangen en de verdachte was op deze wijze binnen enkele maanden tijds Lissenaar stond voor de tiende maal terecht Drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van justitie gisteren geëist tegen een 42-jarige losarbeider te Lisse, die wegens verscheidene inbraken voor de Utrechtse rechtbank was gedag vaard. Met een drietal kennissen, allen goede bekennden van de justitie, had hij op 7 februari een inbraak gepeegd te Amersfoort, waar een hoeveelheid afvalmetalen werd buitgemaakt. Zijn aandeel hierin leverde S. een bedrag van 300.op. Bovendien had hij i dezelfde maand ingebroken bij een firma te Sassenheim, terwijl het dos sier van verdachte nog een aantal in braken in de bollenstreek bevatte. .Al deze misdrijven wilde de offi cier van justitie in zijn eis verdis conteren, waarbij hij tevens in aan merking namen, dat de verdachte reeds voor de tiende maal terecht staat. Zijn verdediger, mr Slagmaat, ver zocht de rechtbank geen hoger straf op te leggen dan die welke zijn me deplichtigen hebben gehad, nl twee en een half jaar. Op 31 juli a.s. volgt l de uitspraak. ongeveer 15 mille rijker geworden. Verdachte was reeds zevenmaal veroordeeld. De raadsman bepleitte clementie op grond van de omstandigheid dat zyn cliënt alles wil terugbetalen. Uitspraak op 31 juli a.s. Na zware regenval in Drente Verschillende wegen in Drenthe zijn wegens de bijzonder hooge water stand voor het verkeer afgesloten. Zaterdag en zondag is er een bijzonder zware regenval geweest, die in het stroomgebied van de Drentse Aa veel last veroorzaakt. Vanaf Beilen tot voorbij Zuidlaren staan uitgestrekte landerijen blank, hetgeen voor de boeren een grote schadepost betekent, want het hooi, dat op het land te drogen stond, ligt nu in het water te rotten. De koeien heeft men uit het land moeten halen om ze elders onder te brengen. Van de hoger gelegen gebieden komt evenwel nog steeds meer water naar het stroomgebied van de Drentse Aa, zodat men de komende dagen nog geen verbetering in de toestand verwacht. De narigheid begint reeds in Assen, waar het water niet vlot genoeg kan afstromen, waardoor de Port Natal weg geheel onder water is verdwenen. De tuinen achter de woningen in deze omgeving staan blank, terwijl van vele woningen de kelders ondergelopen zijn. Door de kronkelige loop van het Anreperdiep, dat uitmondt in de Drentse Aa, kan het water niet gauw genoeg weg, terwijl voorts obstakels worden gevormd door het hooi dat door het wild stromende water wordt meegevoerd. Ook in de buurt van Meppel hebben de boeren met wateroverlast te kam pen. Landbouwers, die gisteren hun koeien wilden melken in het stroom gebied van het Oude Diep, zagen tot hun schrik dat de dieren in het water stonden. Ergens dreef hier een brugje op het water. Het personeel van het waterschap Havelte houdt op verschillende plaat sen de wacht. In Smilde zijn vele aardappelvelden onder water komen te staan. Hier is men druk bezig de waterafvoer iets vlotter te doen gaan door het gebruik van pompen, waardoor het water sneller in de Drentse hoofdvaart terecht komt. Industrie-arbeidersbond „St.-Willibrordus" Op de bondsvergadering van de i spr. „Heren, stel ons dan hiertoe in Ned. Kath. Bond van Werknemers in staat". Het merendeel van de werk- industriële bedrijven „St. Willibror- dus" hield de voorzitter, de heer H. B. Vink, een rede, waarin hij zeide: „Het overgrote deel der werkgevers is nog steeds niet zóver, dat zij met ons openhartig spreken over de eco nomische positie en de welvaartssi tuatie van hun onderneming. Even min doen zij het in de bedrijfstak. Men vertelt ons wel wat, maar niet meer, dan men kwyt wil zijn. Hier door kunnen wij ons geen objectief oordeel vormen over de gang van zaken". Spr. wilde hiermede aantonen, hoe moeilijk het thans voor de arbeiders is, om wanneer zij hun looneisen stellen gehoorzaam te zijn aan de politiek van prijsstabilisatie. Zolang de ondernemingen en de bedrijfstak ken geen opening van zaken geven omtrent hun economie, zal men het de arbeiders, niet kwalijk mogen ne men, dat zij ondanks hun bereid heid om verantwoordelijkheid te dra gen met maximale loonvoorstellen komen. De katholieke bond van werkne mers in de industriële bedrijven kan, volgens zijn voorzitter, met concrete gevers schuwt echter, volgens de heer Vink, elk gesprek over economische zaken, omdat dit consequenties zou kunnen hebben voor de economische medezeggenschap van de arbeider. De heer Vink meende, dat er in de loonpolitiek van vandaag meer ver starring is waar te nemen dan diffe rentiatie. Vóór 19 maart waren er meer mogelijkheden voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaar den (buiten de loonsverhoging om) dan thans. eVrder blijkt, dat diffe rentiatie binnen de bedrijfstakken niet mogelijk is. Er wordt althans ernstig bezwaar tegen gemaakt. Het schijnt zelfs, dat de regering er aan te pas moet komen. Als differentiatie binnen de be drijfstak uitgesloten is, zullen dan de zwakke ondernemingen maatgevend moeten zijn voor de loonvaststellin- gen? De heer Vink, die deze vraag stelde, kon dit bezwaarlijk een juiste differentiatie vinden. Volgens spr zou het heel wat ver standiger zijn geweest, wanneer de regering eerder, hij voorbeeld reeds in 1953, de weg van de vrijere loon vorming zou hebben gekozen. Zij had voorbeelden aantonen, dat in de ge- I bovendien de invoering van de winst vallen, waarin een objectief beeld van de economisch-financiële situatie van een bedrijfstak of onderneming werd gegeven de arbeiders niet ge tracht hebben uit de jongste vergun ning tot loonsverhoging (van 19 mrt.) dan thans. Verder blijkt, dat diffe- te halen, wat er te halen viel. Tot het Centraal Sociaal Werkge vers-Verbond, dat in zijn blad had geschreven: elke beslissing over de loonsverhoging dient te berusten op een reeks overwegingen, waarbij zeer zeker met de factoren rentabiliteit, produktiviteit en werkgelegenheid rekening moet worden gehouden, zei De eigenaar van de enige Amster damse stalhouderij die nog eigen paarden bezit, de heer P. J. van Del den, heeft medegedeeld dat hij. in verband met ongunstige bedrijfsre sultaten zijn bedrijf per 15 augustus zal moeten liquideren. In verband hiermede stellen B. en W. de gemeentera id voor aan de heer Van Delden een tegemoetko ming van ten hoogste 10.000 gulden te verlenen, opdat de stalhouderij in stand zal kunnen worden gehouden. Tot de stal van de heer Van Del den behoren negen paarden, negen volgrijtuigen, drie coupés, twee vic toria's, een landauer, zeven span blanke tuigen en twintig zwarte tui gen. Bovendien bezit de familie Van Delden enige historische rijtuigen, te weten een mailcoach, een jachtbrik, een calèche, een omnibusbrik, een arreslede, twee spijders en een tan- demkar. Daar B. en W. het zouden betreu ren, indien de laatste stalhouderij zou moeten worden opgeheven, wil len zij thans een tegemoetkoming geven. spaarregelingen veel meer moeten stimuleren. Dan had men thans wel wat anders gezien, dan een streven naar maximale loonsverhogingen. Op last van de douanerecherche te Rotterdam is het 400 brt metende Duitse m.s. „Planet", een kustvaar der en eigendom van de firma Gustav und Heini Gerdau te Hamburg, in Rotterdam aan de ketting gelegd. Dit schip was enige dagen geleden door de douane uitgeklaard en maak te zich van de wal los om naar zee te vertrekken met bestemming Ros tock, een van de Oosthavens. In plaats van rechtdoor te varen werd echter nog even aangelegd langs een der kaden aan de stadszijde, waar als onofficiële lading een serie vaten van een vrachtauto werd overgeno men. De douanerecherche kwam er tijdig achter en onderzocht de clan destiene lading, die voornamelijk nikkel bleek te bevatten. De „Pla net" werd belet opnieuw te vertrek ken, terwijl de kapitein en de andere officieren een verhoor werd afgeno men. Zij worden er namelijk van verdacht goederen naar achter het ijzeren gordijn te hebben willen smokkelen. Naar verluidt zouden de kapitein en een vier of vijftal offi cieren voorlopig in arrest zijn ge- steld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7