De Met y&faül en aaathaafd-pxwa&ai Verrassende uilslagen bij de Leidse tenniskampioenschappen Vierde dag der Kaagweek met zon en tenslotte wind WOENSDAG 18 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Er zijn ook nog landen, waar het in de zomer echt warm is en waar men dan alle mogelijke moeite doet om heerlijk koel te blijven. Men kan dan natuurlijk zijn vacantie in Nederland doorbrengen, doch men verzint ook om dichter bij huis te kunnen blijven de vreemdsoortigste appara tuur: wat denkt u van deze parasol, die met een band om het voorhoofd sluit en wat van deze merkwaardige bril, bestaande uit een oud montuur met stukjes ijs erin? Feitelijk overbodig te zeggen, dat er achter deze uit rusting een Amerikaanse jongen schuil gaat Uitslagen en klassementen Vervolg van pag. 1, 2e blad. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. Gem. Lux.rploeg (Schmitz, Barbosa, Morn) 11.54.53; 2. West 11.55.47; 3. Spanje 11.57.10; 4. België 12.03.32; 5. Italië 12.03.55; 6. Zuidoost 12.04.40; 7. Zuidwest 12.04.48; 8. Ile de Fr. 12.10.13; 9. Frankrijk 12.12.49; 10. Noordoost Cen traal 12.13.49; 11. Nederland (Nolten, Voorting. Wagtmans) 12.14.41; i2. Zwit serland 12.29.17. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. België 189.19.49; 2. West 189.43.43; 3. Nederland 189.50.54; 4. Frankrijk 189.55.08; 5. Italië 190.14.18; 6. Noordoost Centraal 191.00.03; 7. Zuidoost 191.32.57; 8. Zuidwest 191.34.16; 9. Gem. Lux.-ploeg 191.34.43; 10. Spanje 192.00.04; 11. Ile de France 192.09.16; 12. Zwitserl. 192.51.07. PUNTENKLASSEMENT 1. Picot 189 p.; 2. Ockers 213 p.; 3. Bauvin 221 p.; 4. Darrigade 223 p.; 5. Desmet 243 p.; 6. Voorting: 255 p.; 7. De Groot 267 p.; 8. Rolland 308 p.; 9. De Bruyne 329 p.; 10. Lauredi 352 p.; 11. Tonello 383 p.; 12. Hassenforder 388 p.; 13. Monti 392 p.; 14. Caput 394 p.; 15. Adriaenssens 396 p.; 16. Barbosa 412 p.; 17. Defilippis 420 p.; 18. Beuffeuil 435 p.; 19. Siguenza 439 p.; 20. Walkowiak 446 p. De Luxemburger Schmitz kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner. Als grootste pechvogel werd Mahé aangewe zen die. als gevolg van zijn val in de etappe van de vorige dag, de strijd heeft moeten staken. De T.V.-reporter Jean Guittard, die gisteren bij een auto-ongeluk werd ge wond. heeft een operatie ondergaan. Zijn toestand blijft zorgwekkend, alhoewel een lichte verbetering is ingetreden. De Ronde van Nedti! nl Fiorenzi .Magni Italiaans kopman Met de contracten voor een complete en zeer sterke Italiaanse ploeg is de heer O. van Erp, directeur van de N.V. Efor, die de Ronde van Nederland van 6 tot en met 13 augustus a.s. organiseert, gister avond uit Milaan op Schiphol aangeko- men. Kopman voor deze Italiaanse ploeg is Fiorenzo Magni, een der sterkste Ita liaanse wegrenners. De ploeg bestaat verder uit Pierino Baffi, Guido Boni, Do- nato Piazza, Mario Baroni, Donato Zam- pini, Silvio Pedroni en Alfredo Martini. De heer Van Erp heeft dit succes voor de Nederlandse ronde behaald in een persoonlijk gesprek met de leiders van de Italiaanse wielerbond en Magni zelf. In verband met het deelnemen van deze Italianen aan de Nederlandse ronde zal de wegwedstrijd Milaan—Modena, de derde ontmoeting voor het kampioen schap van Italië, twee dagen uitgesteld worden. Zoals bekend zullen in de Ronde van Nederland negen ploegen elk van acht man starten, te weten drie Nederlandse en zes buitenlandse ploegen. Als kop mannen voor twee Nederlandse ploegen z{jn reeds Gerrit Schulte en Wim van Est gecontracteerd. De N.V. Efor voert thans nog onder handelingen met Wout Wagtmahs en Gerrit Voorting, die zo succesvol in de Ronde van Frankrijk rijden, om een van beiden als kopman voor de derde Neder landse ploeg te contracteren. De Italiaanse ploeg is de eerste, die geheel bekend is voor de komende ronde. Wel was reeds aangekondigd, dat Hugo Koblet de Zwitserse ploeg zal leiden. Inmiddels is ook Hans Preiskeit gecon tracteerd als kopman van een Duitse ploeg en zal Rik van Looy een der twee Belgische ploegen aanvoeren. Tenslotte zal een Franse ploeg in de Ronde starten, maar hierover kon de heer Van Erp nog geen mededelingen doen. De finish van deze Ronde van Neder land zal niet, zoals in vorige jaren in het Olympisch Stadion te Amsterdam liggen maar op de autoweg langs de roeibaan ■in het Amsterdamse bos, waar speciaal voor deze gelegenheid tribunes zullen worden gebouwd. COPPI NAAR AUSTRALIË? Fausto Coppi heeft aanbiedingen ge kregen voor een tournee door Australië in het einde van dit jaar. Na verluidt heeft hij de voorstellen in beginsel aanvaard en zou hij van de ge legenheid gebruik maken om de olym pische spelen bij te wonen. Te Neukölln heeft Jan Derksen een omniumwedstrijd voor sprinters om de Grote Prijs van Berlijn gewonnen. Hij werd in het eindklassement eerste met 15 punten, voor Plattner (Zwits.) en Potzernheim (Did) beiden met 14 pnt. VOETBAL Een bruin gebrande Faas Wilkes stapte gisteravond uit het KLM-vliegtuig, dat hem van Milaan naar Schiphol had ge bracht. „Ik blijf drie of vier dagen in Nederland en dan moet de beslissing val len of ik definitief in, Nederland zal komen voetballen. Onder mijn Spaanse periode heb ik nu wel een streep gezet, maar het hangt van de aanbiedingen af of ik werkelijk hier zal blijven, zo ver telde Wilkes, die verder alleen wilde loslaten, dat hij in verbinding staat met enkele verenigingen in Nederland, onder meer met Ajax uit Amsterdam. Wilkes heeft voor deze „zakenreis" zijn vakantie in Italië onderbroken. SCHERMEN NEDERLANDERS NAAR BRUSSEL. Voor de internationale schermv/edstrij- den, welke zondag 22 juli te Brussel worden gehouden, hebben een groot aantal Nederlandse schermsters en scher mers ingeschreven. In het florettoernooi voor dames om de Challenge Dony komen Jacqueline HoldSloot, mej. T. Serré, mej. G. Moo- ren, mevr. T. MosmullerBeukers, mej. J. van Heumen, mej. W. Souren en mej. I. Vanhuck uit, terwijl Terweer, Kardo- lus, Sloos jr., Soor sr., Souren, Schif- fers, Mosmuller, Van Breda, Peuts en Haenen op de lopers zullen verschijnen voor het sabeltoernooi om de Challenge R. Feyerick. Voor het degentoernooi meldde zich één Nederlander, t.w. Van Oosten. ZWEMMEN De eerste zwemmer, die dit jaar het Kanaal heeft overgezwommen, is de 31- jarige Franse Canadees Jacques Amyot uit Quebec. Hij was in de nacht van maandag op dinsdag om acht minuten over half drie bij kaap Gris Nez (Frank rijk) te water gegaan en zette omstreeks drie uur in de middag voet aan wal bij Dover. Amyot, die vader van drie kin deren is, werd op zijn tocht, die officieus 13 uur en 3 minuten duurde, vergezeld door een trawler, waarop zich zijn trai ner, zijn broer, een vertegenwoordiger van de Kanaal zwembond en een Cana dese supporter bevonden. Vijftien journalisten en enkele kam peerders met slaperige gezichten, heb ben Amyot uitgeleide gedaan, toen hij in de nacht 'te water ging. De zee was kalm er stond weinig wind en de temperatuur van het water bedroeg 17 graden. Elk toernooi levert verrassingen op. Wimbledon is er het sprekende bewijs van. De open Leidse kampioenschappen maken hierop blijkbaar geen uitzonde ring. In B verloren twee sterke knapen uit Delft, Roselje en Druyvensteyn, van respectievelijk Berger en Henk Nije- boer. En hoe! De partij RoseljeBerger was een fel duel tussen ongeremde vaart en soliede verdediging met zo nu en dan de ver rassende aanval. Berger had aanvanke lijk geen antwoord op het snelle en harde spel van Roselje. Hij stond spoe dig met 41 achter. Ging toen echter Roselje dwingen naar voren te komen. Deze bleef hard slaan en sloeg toen fout op fout, om de set te verliezen met 64. De tweede set gaf hetzelfde beeld: Harde strijd in de teamraces, reeds beslissingen in open klasse Toen de zeilers zich in de ochtend van de vierde Kaagdag gereed maakten om de schone strijd op het water weer te beginnen, leek het, dat we een herhaling kregen van het weer op de derde dag. Ook nu werd er zonder wind begonnen en we vreesden het ergste. Spoedig even wel kwam er een briesje uit het westen door en kon er althans enigermate ge zeild worden. Later flauwde de wind wel weer iets af, doch na de middag ging het opperbest. De zon brak zelfs door en zette de Kagerplassen in een helle gloed zoals we sinds het begin nog niet gekend hadden. Tandjong Prlokkers vergroten voor sprong. Leverde de eerste race in de team wedstrijd der Valkenklasse tussen Tand jong Priok en De Kaag reeds een mooie voorsprong voor de bezoeker op, de tweede dag slaagden zij erin nog een punt uit te lopen. Dat viel uiteindelijk voor de Kaagzeilers nog mee, want in de aanvang van deze wedstrijd op de vierde dag der Kaagweek lagen de Prjok- kers met mooie voorsprong aan de kop. Weliswaar was J. P. J. Bakker erin ge slaagd in deze teamwedstrijd de kop te nemen, maar Dudok van Heel en Brus- sum bezetten de volgende twee plaatsen op de Dieperpoel. Herfst en Dirkzwa ger volgden op de vierde en zesde plaats maar Velthuys was reeds uitgevallen wegens een aanvaring. Zodoende had Tandjong Priok hier reeds een voor sprong van drie punten, en slechts tegen het einde van de race slaagdén Herfst en Dirkzwager erin hiervan nog twee puntjes af te knabbelen, zodat Tandjong Priok tenslotte met 1817.1 deze tweede race won, terwijl de totaalstand was: Tandjong Priok 39.1 pnt. tegen De Kaag 32.1 pnt. De spanning in de teamwedstrijd der Regenboogklasse tussen Holland en Fries land werd op deze dag nog opgevoerd, want de wedstrijd verliep nagenoeg pre cies gelijk als die van de eerste dag, slechts met dit verschil, dat de Friezen nu de eerste plaats bezetten en daardoor 0.1 punt meer behaalden. Het was in tussen een heel aardige strijd, diq door de Friezen tenslotte in voor hen gunstige zip beslist werd. Alberda had op het Zweiland reeds de leiding genomen, daarna volgden drie Kaagvertegenwoordigers, twee Friezen, de laatste Kaagman en tenslotte de laatste Fries. Die laatste Kaagzeiler was Sie- verts, die evenwel in het kruisrak naar Norremeer enkele goede slagen deed en erin slaagde aan de kop te komen, het geen wel de grootste verrassing van de dag was. Tezamen met dr. Van der Bas en de Fiezen Alberda en dr. Van der Zijpp stevenden zij daarna voor de wind naar de Dieperploel, waarbij de Kaag- zeilers aardig teamzeilen lieten zien. Sieverts rondde daarop het eerst de boei, gevolgd door dr. Van der Zijpp, en Alberda. Na de tweede boei maakten de Kaagzeilers evenwel de fout- onnodig hoogte te zoeken, want de terugweg naar het Norremeer ging ook langs de kortste rechte weg. Dr. Van der Zijpp en Alberda kozen deze lijn en niet zon der succes, want zij nestelden zich rustig op de twee eerste plaatsen, hetgeen hun weer enige punten scheelde, want wat Sieverts ook probeerde om nog een der verloren plaatsen terug te winnen, het gelukte hém niet. Friesland behaalde daardoor 18.1 punt tegen De Kaag 18 punten, terwijl de stand na twee dagen werd: De Kaag 37, Friesland 35.2 pnt., zodat de laatste race op de sluitingsdag der Kaagweek wel belangrijk werd. Curacao verkleinde achterstand pp de Kaag. De strijd in de Pampusklasse tussen de vertegenwoordigende teams van Cu racao en De Kaag had deze dag een geheel ander beeld. Hadden de twee eerste wedstrijden telkens een voor sprong van vier punten voor de Kaag zeilers opgeleverd, gisteren was het pre cies andersom en wonnen de gasten met bijna vier punten voorsprong, zodat het verschil aanmerkelijk kleiner werd. Wel werd de eerste plaats ingenomen door de Kaagzeiler R. van Asten, doch de drie volgende plaatsen benevens de ze vende was voor de gasten, zodat zij 20 punten behaalden tegen De Kaag 16.1 punt, zodat de stand na de derde wed strijd was: De Kaag 56.2 pnt. tegen Curacao 51.1 pnt., zodat ook hier de laat ste race de beslissing zal moeten brengen. In de open wedstrijden tekenen de winnaars in verschilende klassen zich hier en daar reeds af. Zo kan de eind zege in de Regenboogklasse de Hagenaar C. Kist bijna niet meer ontgaan, want terwijl hij reeds aan het begin van de derde wedstrijd een voorsprong had van 10 punt op Leen de Wit en 13 op Hans v. d. Velde, won hij deze wedstrijd niet alleen op fraaie wijze, doch bleven zijn concurrenten ditmaal uit de prijzen. Kist had reeds dadelijk de leiding genomen en aangezien hij bij de boei op het Zwei- land vrij voor lag, wist hij steeds verder uit te lopen om tenslotte onbedreigd te winnen met dr. Van der Zijpp op de tweede plaats, W. Bergsma als derde, Alberda als vierde en Gebuis als vijfde. In de Drakenklasse zegevierde drs. J. Bier voor de tweede maal. waarmee hij definitief de strijd voor de eerste plaats in het eindklassement met W. Klomp uit Voorburg en S. Bakker uit Amsterdam heeft aangebonden. Hier zal ook de laat ste wedstrijd de beslissing moeten bren gen. W. Guldemond slaagd erin Jac. Kraan in de Sharpieklasse te verslaan, Koos de Jong deed hetzelfde ten opzichte van Karei Warburg, met wie hij in punten gelijk stond, H. C. Blok uit Den Haag won 'voor de tweede maal in de Flying Dutchmanklasse van de Aalsmeerder J. Stenhuis, terwijl de Hagenaar D. R, de Kat jr. in de Olympiajollenklasse als overwinnaar te voorschijn kwam vóór H. Willems, H. J. de Jong en Haaksma. In de 16 m2 Streepklasse zegevierde Schiet, in de Puntklasse boekte de Leidenaar J. P. van Dijk zijn derde overwinning in successie, terwijl de strijd in de Val kenklasse wel zal beslecht worden tus sen de Fries F.- Jansma en de Hagenaar J. P. J. Bakker, die, ieder in zijn afde ling, op deze dag winnaar werden. In de Pampusklasse wist ir. J. v d. Hoek op nieuw Biesot te verslaan, terwijl velink derde werd. Mej. Krebbers scheen de 12 Voetsjollenklasse te zullen gaan winnen, want zij had, teruggekomen op het Zweiland, nog steeds de leiding. Op het laatste eind kreeg zij evenwel last met terugkerende Regenbogen en zowel Reyers als Daniels wisten haar te pas seren. In de Jeugdklasse tenslotte was de handige Guus Naters weer de „grote" man. 'n Veelbelovende zeilertje, die als Kaagbewoner zijn weg hier wel zal weten- te vinden. WATERPOLO DE ZIJL—SLEUTELSTAD (dames) 0—2. De Sleutelstaddames waren iets ster ker en ondanks stug verdedigen werd het voor rust door Riek .Oostrom 0—J.. Wel probeerde de thuisklub in de tweede helft de bakens te verzetten, maar de hechte Sleutelstad-achterhoede gaf geen krimp en Elly Stouten bracht de eind stand op 02. H.Z.C—DE ZIJL 3—1. Voor rust bracht Prevoo de stand op 01, maai- in de tweede helft ging enkele malen een Zijlspeler naar de kant, waardoor de thuisklub op zeer gemak kelijke wijze aan een 31 eindstand kwam. Verdere uitslagen: Zijl IIHaarlem II 4—0; Zijl III—DWT II 0—5. 6—3. Deze partij is wel de meest spek- takulalre van de dag geweest. Druyven steyn, de winnaar van de distriktkam- pioenschappen B Den Haag, ook hier als finalist gedoodverfd, kwam in het krijt tegen de 14-jarige Henk Nijeboer. Deze veelbelovende jeugdspeler maakte zich geen illusies, maar beet fel van zich af, zo zelfs, dat Druyvensteyn ontmoedigd raakte. Niets lukte meer en hij ging roemloos ten onder: 60, 63. Bij de dames B woedde een felle strijd met gelijk opgaande kansen tussen mevr. Van Splinter en mej. Van Regteren Al- tena, waarin tenslotte de aanval over won: 64, 79, 64 voor mej. Van Reg teren Altena. De vermoeidheid zat nog wat in de benen, toen ze tegen de gerou tineerde mevr. Soonius moest optreden in de volgende ronde. Ze verloor met 6—3, 6—3. Er werd één A-partij bij de dames ge speeld. Hier had mevr. Van Berge Henegouwen een reputatie te verdedigen tegen haar klubgenoten van de Leidse Hout, mevr. Soonius en het lukte maar net: 2—6, 7—5, 8—6. Uitslagen: DE A: mevr. v. Berge Henegouwen mevr. Soonius 26, 75, 86. HE B: BonteWins 6—1, 6—2; Berger Roselje 64, 6—3; OostromBlank- hart 97, 6—3; J. NijeboerSmit 6—2, 6—2; H. NijeboerVoorham 62, 6—2; H. NijeboerDruyvensteyn 60, 63; DruyvensteynW. Lalisang 60, 75; J. W. JanssenP. van Berge Henegou wen 62, 6—2. DE B: mevr. L. Hoekstramej. v. d. Drift 86, 61; mevr. Sooniusmej. v. Regteren Altena 6—3, 63; mej. v. Reg teren Altenamevr.Splinter 64, 79, 6—4; mej. Zwartzmej. T. Kasten 62, 61. GD B: mevr. Ubbink/Hierneiss—mevr. Boot Lamers/L. Engelenburg 36, 64, 3—6. HE C: KoemansVan der Stok 62, 61; De GrootW. van Teutem 46, 62, 8—6; VerhoeffPeerenboom 64, 64; v. d. Kuyde la Court 26, 60, 6—4. DE C: mej. Colenbrandermevr. Hor- rée 64, 5—7, 63 (deze twee dames ontmoetten elkaar tweemaal in de com petitie en beide keren won mevr. Hor- rée, zodat mej. Colenbrander nu einde lijk de begeerde revanche te pakken heeft). Mevr. Zandvoortmej. v. d. Moortel 63, 61; mevr. Van Kuipers mevr. Ubbink 62, 63. DD C: mevr. Filippo/mevr. Kranenburg mevr. Horrée/mevr. Kasten 36, 63, 64; mevr. Zandvoort/mevr. Voorham mej. Van Venetiën/mej. Van Mourik 62, 60; mevr, Filippo/mevr. Kranen burgmevr. v. d. Wijngaard/mej. G. Verberg 60, 62. HD C: Koemans/VerhoeffScholten/ Monod de Froideville 7—5, 64; Dengah/ WortelboerVan Ooy/Van Steenis 6—4, 6—4. CRICKET De te Leeds gespeelde cricketmatch tussen Engeland en Australië is door En geland gewonnen. Toen de Australiërs gistermorgen aan bat gingen hadden zij, met 8 wickets in handen, 89 runs nodig om een innings nederlaag te voorkomen. Maar zij waren niet opgewassen tegen het listige bowlen van de Engelse spin ners Tim Laker en Tony Lock, die op een lastige pitch samen 18 wickets inreken den. De resterende 8 wickets vielen voor 47 runs. Djt was de eerste 'maal in 11 testmat- ches, dat Engeland op het terrein van Iiaedingley een overwinning op Austra lië behaalde. PAARDENSPORT PAARD KUURT EN DRINKT BRONWATER. De - as'tmalijders, die in het plaatsje La Bourboule, het heuvelachtige „Spa" in centraal Frankrijk, een kuur onder gaan en daar het geneeskrachtige bron water drinken, hebben er een merk waardige „collega" bijgekregen, die naar de naam luistert van „Pyrame". Het is een racepaard, dat zijn racecarrière tij delijk heeft moeten onderbreken omdat het een aanval van astma kreeg. Een professor van de universiteit bereidde een drieweekse kuur voor het paard voor en „Pyrame" krijgt dagelijks warm mineraalwater te drinken, moet stoom baden ondergaan en zich houden aan de voorgeschreven rustperioden. In de eerste week van de kuur drinkt Pyrame, dagelijks een liter van het radio actieve water en neemt gedurende 20 minuten een bad. :De volgende week zal het paard een dubbele hoeveelheid van het water moe ten drinken en in de derde en laatste weken nog meer. Pierre Perin, de directeur van de mineraalwatermaatschappij en een van van de eigenaren van het paard, deelde mee, dat „Pyrame" plezier in de kuur schijnt te hebben, ofschoon het dier in het begin niet veel vertrouwen in het bronwater scheen te stellen. Zodra „Pyrame" weer gezond is zal de hengst opnieuw in wedstrijden uitkomen. ZWEEFVLIEGEN Instructeur Koek van het KNVVL zweefvliegcentrum Teriet heeft een diamant behaald op zijn gouden zweef- vliegbrevet. Hij was met een lier tot 250 meter hoogte over het vliegveld opge trokken en steeg toen in de thermiek tot 5700 meter. Zijn hoogtewinst van 5450 meter geeft hem het recht een diaman- insigne. Koek vloog een Sky en bleef ongeveer 2 uur in de lucht. Hij is de derde Ne derlander met de diamant voor een hoogtewinst van meer dan 5000 meter. (Advertentie) De Nederlandse herenploeg voor de atletiekwedstrijd tegen België op zondag 29 juli te Antwerpen is als volgt samen gesteld: 100 m: Van Hardeveld (V. en L.), Saat (V. en L.) en Tempelaer (V. en L.). 200 m: Janssen (AAC). 5000 m: Fekkes (DOS) en De Wal (Marathon) of Van de Burg (Trekvogels) en Moerman (Pro Pa- tria). 800 m: Haus (PSV), Koudijs (V, en L.) en Verwey (Trekvogels). 1500 m: Roovers (THOR), Blankenstein (Trek vogels) en Janssen (AAC). 5000 m: Fek- kers (DOS), Viset (Cialfo) en Delnoye (Kimbria) 10 km: Kunen (Sprint). Ver- ra (Haarlem), en Bleeker (Lycurgus). 3000 m. steeple: Lam (VIF), Vergeer (AV 1947) en Van Zeiand (AAC). 110 m. hordenloop: Parlevliet (V.. en L), Eef Kamerbeek (PSV) en Nederhand (ALO) 400 m hordenloop: Parlevliet (V. en L.), Zoek (Parthenon) en Buys (AAC). Ver springen: Visser (AAC), Mooy (Volt) en Weisscher (Estafette). Hoogspringen: Nummerdor (Olympic), Van Kleeff (DOS) en Pommee (Holland). Hinkstap- sprong: De Jong (THOR), Snippe (DOS) en Nederhand (ALO). Polsstok hoogspringen: Hofmeester (Pro Patria), Van Praag (DOS) en Van Es (THOR). Speerwerpen: Fikkert (AAC), Van der Heyden (AAC) en Lutkeveld (APSG). Discuswerpen: Koch (Pro Patria), Rebel (Quick) en Fikkert (AAC). Kogelstoten: Koch (Pro Patria). Meyer (DOS) en Jaap van der Maat (V. en L.). Kogel slingeren: Ton van der Maat (V. en L.), Romani (V. en L.) en Jan Kamerbeek (PSV). 4 x 100 m estafette: Aret (DOS), Saat (V. en L.), Van Hardeveld (V. en L.) en Tempelaer (V. en L.). 4 x 400 m estafette: keuze uit De Kroon (Ttrekvo- gels), Moerman (Pro Patria), Smildiger (V. en L.), Parlevliet (V. en L.), Koud ijs (V. en L.) en Verwey (Trekvogels). KORTE golf De eerste vrouwelijke deurwaar der in Nederland is gistermiddag in Den Haag beëdigd. Het is de 50-ja- rige Haagse mejuffrouw W. M. A. de Bruyn. Om een kat uit de boom te ver lossen klom de 50-jarige heer A. Brouwer gisteren te Heerenveen in een boom. Hij viel en overleed in het ziekenhuis. N. S. gaan hun bouwplannen beperken wegens gebrek aan mate rialen en mankracht, die zo meent men beter ingezet kunnen worden in de woningbouw. Twee van de twee en zestig ontslagen tramstakers uit Amster dam zijn door b. en w. weer in dienst genomen. Het zal bij deze twee uit zonderingen blijven; de andere 60 ontslagenen zullen niet weer in dienst worden genomen. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 41) •„Dene", riep hij uit, „je bent een afvallige en een draaitol. In vroege re tijden was je altijd een vriend der vrijheid. Je hebt verklaard een vriend des volks te zijn. Ik heb je met het volk in aanraking gebracht. Ik heb je laten zien, waar het grote hart der wereld klopt. In die dagen was je mijn volgeling. Je haakte even vu rig naar hervorming, je was even fel op vrijheid als de meest dweepzieke onder ons. En toch schaar je je in dit land aan de zijde van een rotte veile regering. Je hebt de kans een slag te slaan voor de vrijheid, en eigenbelang houdt je terug. De re gering van San Marino is een lage en verachtelijke schijnvertoning. De openbare ambten worden verkocht. Het volk zucht onder drukkende be lastingen, die dienen om een leger op de been te houden, dat hen dwingt en om weelde te verschaffen aan mV.lP luie, rn*nnon." „Er ligt misschien veel waars in wat je zegt, Sagasta. Maar ik geloof niet, dat president Rimarez alleen schuldig is." „Je hebt geen mannenmoed!", riep Sagasta bitter uit. „Je durft geen enkele slag te slaan terwille van een rechtvaardige zaak." „Op mij rust een hogere plicht", antwoordde Dene. „Laten we een ogenblik aannemen, dat alles wat je me verteld hebt' waar is. Ik heb deze mensen hierheen gebracht en hun welzijn is volstrekt mijn gedachte. Zij hebben zich aan mij toevertrouwd. Ze zijn de verpersoonlijking van lange jaren van onrecht en onder- drukking.Er mag dan een algemene verplichting op mij rusten om tyran- nie te bevechten, waar ik die ook aan tref, ik heb ook een meer directe en persoonlijke verantwoordelijkheid ten opzichte van het welzijn van'die genen, die mij hun vertrouwen heb ben gesteld. Dit is mijn antwoord aan jou, Saea^ta, en het is tevens mpn laatste woord." „Dan is het uit met onze vriend schap!", riep Sagasta. „Laat dat voorlopig zo zijn", ant woordde Dene. „Ik geloof dat je eer lijk bent, Arnold, en het spijt me, dat ik genoodzaakt was deze dingen te gen je te zeggen. Maar je moet goed begrijpen: ik heb je hier in Beau Desir niet nodig en ik wil je hier niet hebben ook. Nu heb ik alles gezegd, wat ik je te zeggen had. Wil je nu heengaan, of zal ik andere maatre gelen moeten nemen?" Sagasta lachte honend. „Je bent een oud wijf, Dene, met het hart van een haas. En als ik nu eens besloot hier te blijven?" „Dan zou ik je gevangen laten ne men en onder escorte naar San Ma rino laten brengen. Dat zou mij de verstandigste weg zijn, want het zou eind maken aan jou revolutie en het zou vrede in San Marino brengen." Sagasta liep naar een klein paard, dat dichtbij stond vastgebonden en wierp zich in de zadel.. „Je hebt je kans laten voorbijgaan, Dene", zei hij. „Ik zeg je aan, dat van nu af de herinnering aan onze vriend schap dood is. Je bent mijn vijand en ik zal je als zodanig behandelen". Hifi galoppeerde de steile helling np on Dene keerde terug naar de ko lonie. Maar bijna dadelijk daarna deed hij zijn paard met een ruk stil staan. Hij hoorde het geritsel van vrouwenkleren tussen de struiken. Ternissa stond naast hem. HOOFDSTUK XXXI. De schat in het schoollokaal Dene steeg dadelijk af en groette haar enigzins verbaasd. De paar laat ste dagen hadden bij haar een merk waardige verandering teweegge bracht. De terughoudendheid, waar mee ze hem tot dusver behandeld had, was verdwenen. Haar ogen de den een beroep op zijn sympathie. Een lichte blos steeg naar haar bleke wangen, toen hij haar vingers aan raakte. „Ik heb u niet meer gezien, sedert de bewuste avond", zei ze „We zijn zo vreselijk druk geweest met de oogst", verklaarde hij met 'n poging tot opgewektheid. „Boven dien. „Het komt er niet op aan", viel zij hem in de rede, „ik moet u spreken om u één ding te vragen. Ik heb van avond op u gewacht. Ik moet het we ten. U moet me naar waarheid ant woorden." Ze scheen door eon - -u angst verteerd te worden. Ze bleef hem voortdurend aankijken. Hij bleef zwijgend wachten, tot ze zou voortgaan. „Sedert u mijn geschiedenis gehoord heeft, is u mij ontweken. U heeft mij aan mijn lot overgelaten. Is datx om dat u mij veracht?" „Dat moest u toch beter weten", antwoordde hij verwijtend. „Ik dacht maar zo", mompelde zij: „Toch is u mij uit de weg gegaan." „U heeft een andere bezoeker ge had", merkte hij ernstig op. „Ja Arnold is hier tweemaal ge weest. Ik hoorde u zoeven met hem praten." „Het spijt me zeer, dat ik aan mijn bezoeken een eind moet maken", zei h«. „Ik heb gehoord, wat u zei tegen Arnold Sagasta, omtrent het gevaar vani hem te herbergen", ging zij voort. „Dat geldt ook voor mij. Als ik hier blijf, zal Eugène Rimarez u veel kwaad doen. Ik hoorde hem zijn be dreigingen uiten en hij zal stellig woörd houden." „Wij zijn niet bang voor Eugéne Rimarez. U is hier veilig. Ieder van uw landgenoten hier in Beau Desir is uw natuurlijke beschermer. U kunt op ons verlaten." Ze sHnnddp 't bnnfd nri tpï: ,.Tk wil u niet in moeilijkheden brengen. Ik ben reeds te zelfzuchtig geweest. Ik ga heen." Hij glimlachte. „Mag ik vragen in welke richting?" Zij wees naar de met pijnbossen begroeide hellingen der Andiguas. „Naar boven in de bergen", zei ze. „Als ik langer hier blijf, word ik een bron van gevaar voor Beau Desir en voor u." „Dat is zo", mompelde hój binnens monds. Ze scheen het gehoord te hebben, want haar ogen werden vriendelijk en ze lachte hem toe. „U weet, wat het betekent", ging zij voort. „Eugène zal zijn soldaten meebrengen en als ik tegenstand bied komt het tot bloedvergieten. Ze zul len u behandelen als rebel. Ik heb gehoord, dat u met Arnold sprak. Ik weet, hoe zeer u voor uw volk ge voelt. Ik zal niet hier blijven, om al die ellende over u te brengen." Hij viel haar in de rede. „Arnold Sagasta en u zijn niet de zelfden. Niets weegt zwaarder dan uw veiligheid. Zelfs niet het welzijn van mijn volk, evenmin als mijn leven." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6