Eerste paal onder de nieuwe Rijkswerkplaats te Leiden Compromis over defensie-begroting nog niet geheel uitgewerkt Hoe staat het met Togliatti? Oostduitsers behoeven minder te betalen Overgangsexamens Rijnlands Lyceum Scheep Dorp in Ccram overvallen De „Nautilus" vaart maar door Columbus onttroond? Courantenbezorgers gevraagd WOENSDAG 18 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Kabinetsformatie De woordvoerder van de forma teur heeft gistermiddag medegedeeld dat dr. Drees de nader door hem uit gewerkte punten van het regerings program aan de leiders van de vijf grote Tweede Kamerfracties heeft toegezonden. Het onderhoud tussen dr. Drees en de leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, dat .gistermiddag in het ministerie van algemene zaken is gehouden, heeft van 16.00 tot 17.00 uur geduurd. De Tweede Kamer-fractie van de K.V.P. is hedenmorgen in vergade ring bijeen gekomen. Eerst hedenmorgen zou dr. Drees de nader uitgewerkte oplossing die hij met minister Staf heeft gevonden t.a.v. de hoogte der defensie-uitga ven in de komende vier jaar, doen toekomen aan de vijf fractievoorzit ters. In politieke kringen verluidde gis teravond dat dr. Drees aan prof. Romme de portefeuille van Binnen landse Zaken zou hebben aangebo den en het vice-premierschap. Van socialistische zijde is men niet zo enthousiast over de wens van de K.V.P. om prof. Romme met de por tefeuille van P. B. O. te belasten, omdat geen van de partijen gepor teerd is voor de vérgaande opvat tingen van de K.V.P.-fractieleider op dit gebied. Aan de andere kant is het zeer de vraag of de K.V.P. haar wen sen op dit gebied zal laten vallen, temeer nu gebleken is, dat de gene rale grondwetsherzieningen niet door de formateur op het regeringspro gram werden geplaatst. Wat de defensie-uitgaven betreft, is het zeer de vraag of de demissio naire minister van Oorlog en Marine vandaag gereed zal komen met de uitwerking van het compromis, dat de formateur met hem gesloten heeft over de defensie-uitgaven voor de komende vier jaren. Minister Staf is met zijn ambtenaren druk bezig aan te geven welke besparingen hij voor 1957, 1958, 1959 en 1960 kan vinden bij leger, luchtmacht en marine. Daarbij heeft hü als stelregel geno men het voorkomen van bepaalde uitgaven, die nog gedaan moeten worden zonder dat de nationale en NAVO-verplichtingen van ons land in gevaar komen. Daarbij denkt hij aan besparing op bevoorrading door uitstel van de bouw van zes fregat ten en van de vervanging van vlieg tuigen. Bezwaren. Er zijn in de kringen der fractie voorzitters bezwaren gerezen tegen het stelsel van begrotingsplannen over een aantal jaren. Minister Staf en dr. Drees hopen eveneens te kun- Het over het algemeen goed inge lichte Italiaanse nieuwsagentschap „Nuova Stefani" heeft dinsdag be richt, dat het Kremlin de leider van de Italiaanse communistische partij, Palmiro Togliatti, aangezegd heeft plaats te maken voor diens goede vriend Giancarlo Pajetta. De 45-jarige Pajetta, die zitting heeft in het parlement en tevens deel uitmaakt van het secretariaat van de partij, keerde vorige week zater dag uit Moskou terug. Moskou zou nog steeds teleurge steld zijn „over het gebrek aan soe pelheid", dat Togliatti getoond zou hebben bij het manoeuvreren inzake de nieuwe koers van de communisti sche partij in de Sowj et-Unie. nen aantonen dat dit stelsel gehand haafd dient te worden. De huidige opbouwplannen voor leger, lucht macht en marine maken een nieuw vierjarenplan nodig tot en met 1960. Voor 1957 zijn de uitgaven volgens het compromis dat de formateur met minister Staf heeft gesloten op 1525 miljoen gulden gesteld en voor de jaren 1958 en 1959 en 1960 elk jaar 1575. In de jaren 1957 en 1958 moeten echter grote investeringen gedaan worden en zullen de uitgaven hoger moeten zijn dan in de daaropvolgen de jaren. De demissionaire minister van Oorlog en Marine en de forma teur vragen dus, evenals in vorige *jaren; machtiging .de uitgaven over vier jaren zo te mogen verdelen als nodig in verband met de opbouw plannen. Het vierjarenplan maakt het dus mogelijk in 1957 en 1958 meer uit te geven dan 1525 miljoen en 1575 miljoen gulden. In de jaren 1^59 en 1960 zal dan echter minder wor den uitgegeven doch het totaal be drag zal 6250 miljoen moeten blij ven. Tussentijds rapport aan H. M. de Koningin. H. M. de Koningin zal vanmiddag om twee uur op het Huis ten Bosch de kabinetsformateur, dr. Drees, ontvangen. De formateur zal H. M. een tussentijds rapport uitbrengen. Vanochtend heeft dr. Drees in het ministerie van Algemene Zaken een onderhoud gehad met de fractielei der van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. Burger. Voortgezette besprekingen. De eerw. moeder M. Antonia en de eerw. moeder M. Josephine, leden van het hoofdbestuur der Zusters van Liefde van Tilburg zijn (16 juli) naar Afrika vertrokken om een nieuwe missiestaftie voor te bereiden in Ziuid1- RJhodesia. De reis ging per helicopter van Eindhoven naar Brussel en van daar per Saibena-vliegtuig naar Johan nesburg. Van Johannesburg brengt een ander vliegtuig hen naar Umtali, waar de eerste contacten gelegd zul len worden voor onderwijs en ver pleging. Het is een mdssiestatie, door Britse Carmelieten 10 jaren geleden gesticht. Mgr. Lamont, een Ier, is daar Apostolisch Prefect in een gebied van 480 km. lang en 160 km. breed. De Til'burgse zusters zijn aangezocht daar het onderwijs en de ziekenver zorging te organiseren. Het Engelse gouvernement is zeer ingenomen met hun eventuele vestiging. mateur, dat dr. Drees morgenoch tend om 10 uur de fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer Tilanus, zal ontvangen. Om 11 uur zal de formateur daarna een on derhoud hebben met de fractieleider van de V.V.D., prof. Oud. De forma teur zal dan met vier van de vijf bij het overleg betrokken fractieleiders hebben gesproken. Zoals bekend verblijft prof. Zijlstra, de fractielei der van de A.R., in Parijs, waar hij de vergadering bijwoont van de raad van ministers van de O.E.E.S. Het onderhoud tussen de forma teur en mr. Burger (P.v.d.A.) heeft vanochtend ruim een uur geduurd. Naar in liberale kringen als stel ling wordt aangenomen, zal de V.V.D. niet aan de vorming van een ministerie deelnemen. GRABBELEN TEGEN REUMA. Onder het motto „Een ton uit de ton" voor het Nationaal Reumafonds zal in de week van 23 tot 28 juli in het westen van ons land een grabbel tonactie worden gehouden. In tal van hotels langs de Noordzeekust, in vele ziekenhuizen, o.a. te Leiden, Haarlem en Den Haag, op het strand en in de dierentuinen en voorts ook in winkels en op bepaalde punten buiten de steden en dorpen zal men al naar gelang een daarvoor vastge steld bedrag kunnen grabbelen. Een groot aantal prijzen, o.a. tien heli- koptervluchten boven ons land voor twee personen is voor dit doel be schikbaar gesteld. De actie wordt geleid door mevrouw E. N. C. Gor terMuller, die in de afgelopen we ken met een staf van medewerksters ongeveer 30.000 pakketjes heeft in gepakt en verzonden. In het kader van deze actie zal ook in enkele ge meenten een collecte worden gehou den, terwijl op postkantoren brief kaarten met toeslag gekocht kunnen worden. De postale recherche te Rotterdam, heeft de 23-jarige P.T.T.-beambte A. B. aangehouden, die begin vorige week ten nadele van de P.T.T. een bedrag van 31.000,aan kasgeld heeft verduisterd. B. werkte op een bijkantoor, dat altijd overgeschoten kasgelden aan getekend naar het hoofdkantoor te rugzond. B. was hiermee belast maar inplaats van deze 31 mille op te stu ren heeft hij het geld gehouden. Toen het linnen zakje, dat steeds voor deze geldzendingen wordt gebruikt, aan het hoofdkantoor arriveerde, be gon het onderzoek en men meende aanwijzingen te hebben, dat B. er wel imeer van wist. Hij werd aan de tand gevoeld en na een aanvankelijke ontkenning hij was inmiddels aan. gehouden vertelde hij hoe de vork in de steel zat. B. is nog nooit eerder met de jus titie in aanraking geweest. TAPTOE DELFT 1956. De „taptoe Delft 1956" zal worden gehouden van zaterdag 25 augustus tot en met dinsdag 4 september-. Het aanvangsuur is bepaald op 's avonds 9 uur. - POTLOOD en GEEST No. 521. Horizontaal: 1. muziek noot, 3. staafje om een rad vast te zetten, 6. muzieknoot, 7. kwelling, 11. proef (figuurlijk), 13. bekende afkorting, 15. bijwoord, 16. zwemvo gel, 17. bootje, 18. voorzetsel, 20. ■voorzetsel, 21. dun, buigzaam hout, 25. gem. ten Z.W. van Woerden, 27. water in Friesland, 28. sociëteit (afk.), 29. spil van een wiel. Verticaal: 2. deel van de bijbel (afk.), 3. voor, 4. water in N.Brab., 5. Europeaan, 6. heilige (afk.), 8. jon gensnaam, 9. staatsbedrijf (afk.), 10. zeer groot aantal, 12. kleur, 14. zoon van Jacob, 15. boomloot, 19. deel, 21. welaan, 22. stap, 23. vaarwel, 24. af korting van neon, 25. voornaam woord, 26. hangt aan de mast. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. kalis, 6. Ari, 8. pro, 10. leng, 12. Saar, 13. al, 14. rat, 16. kg, 17. roman, 18. en, 20. ein, 21. St, 23. goot, 25. dito, 27. ets, 29. Dan, 30. salto. Verticaal: 1. gala, 2. kin, 3. la, 4. Spa, 5. borg, 7. rel, 9. rak, 11. groet, 12. stand, 15. ami, 18. egel, 19. not, 21. sta, 22. tong, 24. Oss, 26. ido, 28. el. Voor het Sowjet-leger Premier Boelganin van de Sowjet- Unie en zijn Oostduitse collega, Gro- tewohl, hebben dinsdag in Moskou hun handtekening gezet onder een communiqué, waarin o.m. verklaard wordt dat de Oostduitse bijdrage voor onderhoud van de sowjettroepen in Duitsland tot op de helft verminderd zal worden, d.w.z. tot 800 miljoen mark. Deze vermindering wordt mogelijk ten gevolge van de vermindering van de Russische troepen in Oost- Duitsland. Ook is overeenstemming bereikt over verdere sowjethulp voor de vol tooiing van het tweede Oostduitse vijfjarenplan. Deze hulp zal „aanzienlijk meer Cairo aanvaardt hulp van het Westen De Egyptische ambassadeur in de Verenigde Staten, Ahmed Hoessein, die dindag uit Cairo is teruggekeerd, heeft bij zijn aankomst verklaard, dat de Egyptiesche regering heeft besloten de door de westelijke lan den aangeboden hulp bij de bouw van de grote Assoean-dam in de Nijl te aanvaarden. Ambassadeur Hoessein heeft voor zijn terugkeer naar de Verenigde Staten een langdurige bespreking met de Egyptische premier Nasser gehad. Hij zei thans, dat hij graag spoedig een bespreking met de minister van Buitenlandse Zaken Dulles had om er bij hem op aan te dringen zonder vertraging een financiële overeen komst te bewerkstellingen. (Het hulpplan van de Amerikaan se regering is door de Amerikaanse commissie van toewijzing nog niet aanvaard). Een uit 200 man bestaande groep aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken hebben het dorp Atiahu in Ceram overvallen en vijf inwoners gedood en 7 gewond. Zij werden geleid door Salakory, een vroegere sergeant van het K.N. I.L. en waren bewapend met pijl en boog. Zes aanhangers van de R.M.S. werden gevangen genomen door een eenheid van de speciale politie, die onmiddellijk ter plaatse was. landbouwprodukten" omvatten. De Sowjet-Unie heeft voorts aan Oost- Duitsland technische hulp en uitrus ting voor de bouw van een atoom centrale met een vermogen van 100.000 kw beloofd. In het communiqué doen de Sow- jet-Unie en Oost-Duitsland een be roep op de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk om hun troepensterkte in West-Duitsland te verminderen, als voorbereiding voor volledige terug trekking van alle buitenlandse troe pen op een later tijdstip. Ten slotte wijst het communiqué er op dat invoering van de militaire dienstplicht in W.-Duitsland de op lossing van de problemen van het Duitse volk in de weg zal staan. Duitsland zal volgens de Russische en Oostduitse leiders slechts her enigd kunnen worden door directe onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. Dinsdag is in Washington bekend gemaakt, dat de atoomonderzeeboot „Nautilus" op 20 juni reeds 50.000 mijl had afgelegd zonder nieuwe brandstof in te nemen. De „Nautilüs" is de eerste onder zeeboot ter wereld die door atoom kracht wordt voortbewogen. Wij hebben eeuwen lang geloofd, dat het Columbus geweest is, die Amerika heeft ontdekt,, maar nu is er een concurrent gekomen, in de vorm van een bisschop, die de eer voor zich opeist, eerder in Amerika te zijn geweest dan Colombus. Die bisschop is de IJslandse bisschop Erik Gupson,, die reeds in het jaar 1121 als bisschop-missionaris naar Vinland zeilde, zoals de Scandinavi sche volkeren in vroeger eeuwen Amerika noemden. Deze historische vondst is gedaan door de Scandinavische geleerde Hjalmar Holand. Hij is tot die over tuiging gekomen na een langdurige bestudering van zes IJslandse jaar boeken uit de 12e eeuw, waarin de reizen van de bisschop worden be schreven en met tekeningen aange vuld. Bisschop Gupson werd in 1112 door Paus Paschalis II benoemd tot bisschop van Sandness op Groenland, Ankie Hagens, Oegstgeest, Wim Jaarsma, Frits s'Jacob, Hanneke de Jong, John May, Dop Meijer, Eric Oudegeest, Hessel Polstra, Willy Secrève, Marian Visser, Erik Wer- nink, Gerard Lange, Han Rotteveel, Oegstgeest. Bevorderd naar klasse 4: Peter Al- berda v. Ekenstein, Bil Bell, Anne- marie van Goch, André Hasekamp, Carola Holdert, Leiden, Ruud Kerk hoven, Frans Kooien, Elisabeth Rin kel, Jan Sandberg, Trudy Sipkes, Niny Warmoltz, Katwijk-Z., Elfried Althuis, Leiden, Piet van Amerom, Warmond, Eric van den Burg, Ellen Holle, Niek de Jong, Jan de Josselin de Jong, Christl Keers, Pieter Kerdel, Leend. Krol, Voorschoten, Dick Leijnse, Tineke van Meerten, Hans Pot, Oegstgeest, Menno Rempt, Maar ten Schroder, Henk Stuyfzand, Rob- b.v Timmermans, Oegstgeest, Jan de Vries d'Amblée, Jaap Weber, Hans de Boer, Paul de Boer, Marijke van Dijk, Kees Dijkhuis, Angenies Heuff, Louise de Korte, Rob Kosters, Mary Locyestein, Rolf Perié, Hans Piekaar, Jan Chris van Ravenswaal-Claassen, Joost Samsom, Noordwijk-Z., Fietje Steeneveld, Tjitske Sytsema, Guus Teixeira, Piet de Vries, Hans van der Vuurst de Vries, Lodewijk Wolff, Oegstgeest, Han van Kestcren. Bevorderd naar klasse 4 B, afd. HBS: Kees van Amerom, Warmond, Kees Bloys van Treslong, Frank Brouwers, Tjade Coenen, Tonny Jan sen, Hans Kutterink, Voorschoten, Wouter Leeuwenburgh, Den Haag, Kees Locher, Oegstgeest, Sim Prins, Hans Voogt, Els Albarda, Els Baart, Hans Beker, Oegstgeest, Ellen Elout, Bienie Eschauzier, Wim Groenewe- ge-n, Jan Martinus Hazenberg, Anne- bien Klaassesz, Hans Kerckhoff, Olga Lukowski, Harm Oerlemans, Noord wijk-Z., Peter Toolens, Jaap Vermeer, Ben de Vet, Marianne Vrins, Wim Westerhof, Jan Willemse. Bevorderd naar klasse A 4, afd. HBS: Wouter Domhof, Eva Ebert, Rob Ferguson, Leiden, Cees Kolff, Patrick de Koster, Huug Lambach, Beatrix Lampe, Tony van Marken, Laurence Mulder, Rien Piek, Oegst- geest, Ottolien Schrijver, Hans Trost, lieta Uyterlinde, Annewil Vigevono, Ernst Weber, Den Haag, Wim van Zalingen, Hans Kortekaas. Bevorderd naar klasse III (Gymna sium): Evelien Ferguson, Leiden, Cobie Fossen, Thyl Gheyselinckt Tineke de Graaf, Leiden, Ellie van der Heyden, Jantien van der Knaap, André Lagendijk, Marijke Meijer, Josien Meuleman, Oegstgeest, Kees Mout, Maarten Riedstra, Marjan Vo- gele, Pau Voüte, Leiden, Margriet de Wilde, Noordwijk-Z., Alexander van Zalingen, Eduard Vermeulen, Leiden, Maarten Klaasesz, Mark van den Bergh, Matthee Evers, Peter Iden- burg, Els Jansen Schoonhoven, Oegst geest, Joke de Jonge, Anneke Kort hals, Voorschoten, Pim Lanting, Ineke Lubsen, Suze Meulendijk, Noordwijk-B., Abele de Ranitz, Jan- neke Rogaar, Barbara Rueb, Hedda von Schmidt auf Altenstadt. Bevorderd naar klasse IV: Fran- cien Beelaerts v. Blokland, Marie Tine Birnie, Theo Brouwer, Oegst geest, Ilse Gartner, Oegstgeest, Ma rijke Haardt, Nini Jonker, Rutger Bevorderd naar klasse 2: Henk van Dijk, Hans Haardt, Ben Haasdijk, Kees Heyning, Dick van Keimpema, Harmen Keiser, Elly Kreijneveld, Hein van der Meer, Willy van Muyl- wijk, Steven Nelemans, Hans van Noortwijk, Marian van Oldenborgh, Christiaan Oppenheimer, Leiden, Kees van der Pompe, Leiden, Carla van Riessen, Frans Smith, Henriëtte Timmermans, Annette van Valken burg, Hans van der Waardt, Hubert Will, Meinke Zijp, Alexander Bee laerts van Blokland, Frits Bicker Caarten, Claartje Boissevain, Ab Bouvy, Bart Coelingh, Erik Dekker, Rutger Jan Dinger van Kruiningen, Hanneke van Dijk, Frans van Gun- steren, Kees Hendrikse, Winfried Holle, Herman de Jong, Like de Jong, Rob Katz, Madeleen Kirch - mann, Ninke Klynstra, Irene Nieu- wenhuis, Arthur Offers, Daai Prins, Jetteke Rempt, Paul Ruys, Rina Schriker, Boudewijn Schwencke, Peggie van der Stok, frora van der Velden, Frans Visser, Onno Wentges, Jan de Kroes, Den Haag, Aart Beets, Hubert van den Bergh, Wouter Bloem, Annelies de Boer, Dicky van den Burg, Ed Burgemeister, Ma rianne Coelingh, Tineke Faeseler, Mattie van der Feltz, Joris Frowein, Bcuwe de Groot, Den Haag, René Hasekamp, Dorothée van Iterson, Lilian van Kregten, Johan Laman Trip, Den Haag, Irene Loggers, Ger- rit Jan ter Marsch, Miek dé Meester, Den Haag, Charlotte Montijn, Johan Nijhof, Dick Prins, Ruth Schroder, Steven Schuit, Mark Sijthoff, Teun Verzaal, Bob Wielenga, Jan Baars, Marianne Bloemen, Ernest Claryce, Berend Folkerts, Anneke Hogewo- ning, Yvonne van Hooff, Hoyte van Hoytema, Ed Jungslager, Leiden, Wim Koekebakker, Oegstgeest, Jo sien Kruyt, Noordwijk-Binnen, Maar ten Kuyper, Oegstgeest, Hans Mole- ma, Olav Oussoren, Ab van der Pol, Niek Rader, Jan Henk Raven, Lei den, Olda v. Riemsdijk, Noordwijk- Binnen, Barend Samsom, Noordwijk Zee, Tom Wenckebach, Noordwijk-Z. Piet de Wilde, Noordwijk-Z., Dikkie Wolff, Oegstgeest, Barbara Wyers, Noordwijk-Z., Coby Zwitser, Noord- w.ijk-B., Menno Aukes, Jan van Bal- kom, Warmond, Martien Boom, Voor schoten, Hans de Bres, Voorschoten. Wessel Deerns, Voorschoten, Bernard Diepeveen, Leiden, Hans Fontein, Leiden, Jan Willem Goslings, Leiden, Gerdie de Graaf, Leiden, Peter Groe nendijk, Oegstgeest, Marieke de Jong, Oegstgeest, Lucie de Koster, Oegstgeest, Luuc van Loenen, Kat wijk, Jan van Marle, Katwijk-Z., Annelies Neuteboom, Oegstgeest, Ad Pet, Oegstgeest, Joke Roeleveld,, Jan tien Schenderling, Maarten Slingen- berg, Oegstgeest, Joan Vonk, Jeffe- rie de Vries Humel, Katwijk-Z., Paul Warns, Katwijk-Z., Henri Wiert- sema, Voorschoten, Eric Wolff, Oegst geest, Klaas Zijlstra, Voorschoten, Henny Bomers, Oegstgeest. Bevorderd naar klasse 3: Martien Bonnefna, Charlotte Bouland, Oegst geest, Jaap den Duik, Katwijk-Z., Anne Marie de Graaf, Jan Jaap Hil- len, Petèr Keegstra, Oegstgeest, Piet Klein; Nooi'dwijk-Z., Jan Robert v. Lelyveld, Oegstgeest, Thea Lensvelt, Karei Leijerzapf, Joost Meijer, Derk Jan Mulder, Oegstgeest, Dirk van der Ploeg, Walraven v. Riemsdijk, Noordwijk-B., Francien Vriesman, Noordwijk-Z., Hans Zomer, Maarten van den Bergh, Cocky Bergman, Inger Buitenhuis, Foppe Feenstra, Harrie Feuth, Ineke van Gent, Ronny Goossens, Carina Hanegraaff, Cor- nélie de Kanter, Jos Noordermeer, Boudewijn Peters, Bartie Rüsch, Frank Schreve, Hans van Someren I i t_ te Greve, Gijs Willem Stronck, Anja Zij die. daar interesse voor hebben en omstreeks halt vier s middags Tinbergen, Peter Westerhof, Hannie v. Hemsbergen, Ocsi Bando, Erik Dankmeijer, Oegstgeest, Toni Fossen,! Kuin, Peter Maitland, Helen van Os, Jan Reneman, Betty Ros, Mariëtte de Serrière, Pim Sprenger, Annette Velden, Joost de Wijn, Zoeter- woude, Floris Bannier, Paul Feith, Den Haag, Gudrun Gheyselinck, Elly de Haan, Den Haag, Ammetje van der Haar, Steef Hoogenberg, Oegst geest, Marion Huygens, Kees Jong- koen, Margreet Koekebakker, Oegst geest, Gerbrand Muller, Leiden, Jaap Querido, Oegstgeest, Olga van Rand- v/ïjek, Oegstgeest, Helenius Rogaar, Magda van Splunteren, Hanneke Spoor, Conny Umbgrove, Flip de Vries, Alco Wiersma. Bevorderd naar klasse V: Maluca van den Bergh, Tom van den Bergh, Marjo de Boer, Oegstgeest, Jan Fe- sevur, Den Haag, YoJanda Fruin, Herman van Gunsteren, Til Hilling, Ellen Jens, Louise van Kregten, Paul Lagendijk, Iet van Leede, Rudolf Nagtglas, Maarten Rasker, Oegst geest, Roderik van Rechteren Lim- purg, Den Haag, Karen Schuit, Wil lem Six, Den Haag, Katusch Telle- gen, Joyce Warren, Nienke Teding v. Berkhout, Oegstgeest, Annemarie Buitenhuis, Hein Diepeveen, Leiden, Wim Haasdijk, Marijke Jansen Schoonhoven, Oegstgeest, Peter Koe kebakker, Oegstgeest, Roel Lanting, Hans Locher, Oegstgeest, Liesbeth Mulder, Oegstgeest, Bartho v. Riems dijk, Noordwijk B„ Helen Simons, Oegstgeest, Sjoerd Tadema, Piet Val- star, Liesbeth de Wilde, Noordwijk-Z. De publikatie der andere klassen volgt morgen. Mulo-examens te Leiden Voor het Mulo-examen (A) zijn geslaagd: H. R. v. d. Klip, H. W. M. Koerten, Oegstgeest, G. Lacourt, J. A. H. Timmers, Noordwijkerhout, T. J. de Vries, N. Scheer, J. van Tilburg, allen Bodegraven; G. J. van Galen, A. M. J. Kouwenhoven, I den Os, Katwijk, A. J. Bol, G. P. A. Cosijn, Oegstgeest. De volgende kandidaten slaagden tevens voor het middenstandsdiplo ma: A. A. van Kampen, Leidschen- dam, W. H. Kooi, Voorschoten, M. Lepelaar, M. W. Heemskerk, G. J. Goedraad, J. M. E. Elzen, Warmond; A. D. Bakker, C. Swanenburg, A. L. Tibbe, Oegstgeest; W. Nieuwenhuys en H. P. Olivier. Waar geen plaats naam is vermeld is dit Leiden. Afge wezen 5 kandidaten. Gisteren werden door de Leidse politie vijf auto's, een scooter en eni ge bromfietsen in beslag genomen. Deze maatregel was het gevolg van een besluit, waarbij de landelijke po litiekorpsen strenge maatregelen zul len treffen tegen personen, die ten onrechte een motorvoertuig bestu ren. Bij steekproeven bleek, dat de be stuurders van bovengenoemde mo torvoertuigen niet in het bezit wa ren van een rijbewijs. De berijders van de bromfietsen hadden voor het merendeel de leeftijd van zestien jaar nog niet bereikt. Voor het bezorgen van onze Courant in enkele stadswijken worden ENIGE NETTE BEZORGERS GEVRAAGD lie. daar interesse voor hebben en omstreeks half vier 's midd beschikbaar zijn gelieve zich te melden aan ons Bureau. De eerste paal onder de toekomstige Rijkswerkplaats te Leiden trok vanmorgen de belangstelling van enige Leidse autoriteiten. Om half tien zette de heimachine zich zuchtend in beweging. Deze werkplaats, die thans nog gevestigd is aan de Oosterkerkstraat, wordt gebouwd op een terrein bij de 5 Meilaan, achter de fabriek van Den Holder. Het terrein meet 50 X 100 meter; het gebouw, dat uit één bouwlaag bestaat, krijgt een afme ting van 40 X 45 meter. Het grote terrein is nodig omdat veel werk op deze werkplaats in de open lucht moet geschieden. Begin 1957 i? de werkplaats klaar; een deel van de machines zal worden overgebracht. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig: de directeur van de Rijkswerkplaats te Leiden, de heer G. H. Kottelaar; ir. D. IJ Lem, adjunct-directeur van de dienst openbare werken te Leiden, en de heer H. Korswagen, tech nisch hoofd-ambtenaar van de gemeente (van links naar rechts op de foto). Voorts de heer Hartigh, chef van de afdeling openbare werken, enkele leden van de commissie van advies voor de Rijkswerkplaats. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemers Bik en Breedeveld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2